راهنمای جامع زندگی در استرالیا به همراه اطلاعات سال ۲۰۱۹

کیفیت زندگی در استرالیا در مقایسه با سایر کشورهای دنیا چگونه است؟ جواب کوتاه این است خیلی خوب”

استرالیا عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OCED) است. این سازمان سیاست­‌‌های را در جهت بهبود رفاه اقتصادی و اجتماعی مردم در سطح جهان را تببین می‌کند. OCED شاخص زندگی بهتر را در سراسر جهان منتشر می‌کند و کیفیت زندگی در کشورهای عضو این سازمان را مقایسه می‌کند. شاخص زندگی بهتر به حوزه‌هایی توجه دارد که مستقیماً زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پارامترهایی نظیر: بهداشت و سلامت، تحصیل، امنیت اجتماعی، مدت زمان تفریح مردم و مقدار مالیات پرداختی مردم.

استرالیا در اغلب حوزه‌های شاخص زندگی بهتر، در رده‌های نخست و بهترین کشورهای جهان قرار دارد.

برخی از حوزه‌هایی که کشور استرالیا بسیار خوب یا بالاتر از سایر کشورهای OCED است:

درآمد: میزان درآمد خانواده به ازای هر فرد بالاتر از میانگین OCED است.

مشاغل: ۷۲% جمعیت بین ۱۵ تا ۶۴ سال دارای شغلی با درآمد مناسب هستند که بالاتر از میانگین ۶۴% OCED است.

ساعات کار: مردم استرالیا ۱۷۲۸ ساعت در سال کار می‎کنند، کمتر از میانگین اغلب مردم در کشورهای ‌OCED است که ۱۷۶۵ ساعت کار می‌کنند.

امید به زندگی: امید به زندگی مردم استرایا ۸۲ سال است که دو سال بالاتر از میانگین کشورهای OCED است.

کیفیت هوا: سطح PM10 اتمسفری- ذرات آلاینده کوچک که برای ورود و آسیب زدن به ریه‌های به اندازه کافی کوچک هستند- ۱/۱۳ میلی گرم به ازای متر مکعب هواست، که اساساً کمتر از میانگین OCED معادل با ۱/۲۰ میلی گرم در هر متر مکعب است.

کیفیت آب: ۹۳% مردم از کیفیت آب راضی‌اند، که بیشتر از میانگین OCED معادل ۸۴% است.

جامعه: ۹۳% استرالیایی‌ها معتقدند کسی وجود دارد که بتوانند به آن تکیه کنند که بیشتر از میانگین OCED معادل ۸۹% است.

رضایت از زندگی: ۸۳% استرالیایی‌ها بیان می‌کنند که تجارب مثبت بیشتری نسبت به تجارت منفی در طول روز دارند، که بیشتر از میانگین OECD معادل ۷۶% است.

با این کیفیت از زندگی در استرالیا، جای تعجب نیست که مهاجرت به استرالیا در حال افزایش است. در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۴، در مراسم گرامیداشت روز استرالیا، ۱۸,۰۰۰ نفر مهاجر شهروند استرالیا شدند. بیش از یک چهارم جمعیت استرالیا متولد کشور دیگری هستند. طبق آخرین ارقام اداره آمار ( ABS) افراد متولد بریتانیا بزرگ‌ترین گروه شهروندان استرالیا هستند که در خارج از کشور به دنیا آمده‌اند. پس از آن نیوزلند، چین و هند قرار دارند.

کشور منحصر به فرد و زیبای استرالیا به دلیل رفاه، کیفیت زندگی و فرصت‌های شغلی بسیار عالی یک مقصد بسیار جذاب برای مهاجرت برای ساکنین سایر کشورها است.

زندگی در استرالیا در کجا بهتر است؟ در کجای استرالیا زندگی کنیم؟

اگر ممکن است، قبل از آمدن به استرالیا یک مکان زندگی موقت در استرالیا فراهم کنید. یک آپارتمان مبله می‌تواند ایده خیلی خوبی باشد. چرا که می‌تواند آسایش شما را قبل از رسیدن اثباب و لوازم‌تان فراهم کند.

بعد از رسیدن به استرالیا و مستقر شدن در کشور استرالیا، زمان کافی خواهید داشت تا یک مکان مناسب را متناسب با سلیقه خودتان و البته با هزینه معقول تهیه کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای کسب اطلاعات در مورد خانه، مراجعه به صورت حضوری و پیاده است. چون در این صورت می‌توانید به صورت کامل با محله‌ها و مناطق مختلف شهری که در آن ساکن هستید، شناخت پیدا کنید و در نهایت با آگاهی بیشتری خانه مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

مهم‌ترین پارامترهایی که باید هنگام جستجوی خانه باید مد نظر بگیرید:

 • دسترسی به حمل و نقل عمومی
 • مدارس محلی
 • چشم انداز شغلی
 • فاصله از فروشگاه و محل کار
 • محبوبیت و مرغوبیت محل

اجاره یا خرید خانه در استرالیا؟

همیشه باید مزایا و معایب خرید یا اجاره را در نظر بگیرید معمولاً اغلب مهاجران اجاره را ترجیح می­دهند. چرا که مزایای بیشتری داشته و فرآیند ساده‌تری نسبت به خرید دارد. اجاره این امکان را فراهم می‌آورد که قبل از اینکه تعهدی را برای خرید خانه قبول کنید، با محیط اطراف بیشتر آشنا شوید.

یکی دیگر از مزایای اجاره خانه نسبت به خرید خانه، این است که شما می‌توانید طی ۲-۱ سال نسبت به محیط و شهری که در آن مستقر هستید، شناخت پیدا کنید و در صورت مناسب بودن، خانه‌ای را تهیه کنید. البته این نکته را باید مد نظر بگیرید که افرادی که از ایران به کشور استرالیا مهاجرت می‌کنند، با مشکل عدم برابری ریال برابر دلار استرالیا مواجه هستند و اکثر افراد توانایی خرید خانه در استرالیا را در بدو ورود ندارند.

سایت‌های مناسب برای اجاره یا خرید خانه

خواه خانه‌ای را در استرالیا بخرید یا اجاره کنید، به احتمال فراوان با یک بازار رقابتی روبرو خواهید شد. برای آشنایی با گزینه‌های موجود و قیمت‌های آن، بهترین راه استفاده از وب‌سایت‌‌های املاک نظیر موارد زیر است

زندگی در استرالیا

اگر قصد اجاره ملک برای زندگی در استرالیا را دارید، بهتر است که اطلاعات اجاره قبلی و کپی پاسپورت را به همراه داشته باشید، بدین ترتیب قادر خواهید بود که به محض پیدا کردن گزینه مورد نظر درخواست خود را ثبت کنید. اجاره خانه در استرالیا بسیار سریع و راحت است.

بسیاری از بنگاه‌های املاک امکان بازدید از خانه را فراهم می‌کنند. یعنی زمانی را برای مراجعه حضوری مستاجر و بازدید از ملک اختصاص می‌دهند. اطلاعاتی را در مورد زمان تحویل ملک و میزان پول پیش کسب کنید. معمولاً مستاجرها باید اجاره ۴ الی ۶ هفته را به عنوان بیعانه و هم‌چین پول اجاره ۴ هفته را باید در ابتدا پرداخت کنند.

خرید ملک

اگر به دنبال خرید خانه برای زندگی در استرالیا هستید، بنگاه‌های املاک محلی را بشناسید. اگر آن‌ها بدانند که به دنبال چه نوع ملکی هستید، قادر خواهند بود که در صورت موجود شدن گزینه مورد نظر، پیش از اعلام عمومی ابتدا به شما خبر دهند.

رانندگی در استرالیا – دریافت گواهی نامه استرالیایی و خرید یک خودرو

اگر گواهی نامه خارجی دارید، باید در مدت سه ماه پس از ورود به استرالیا، گواهی نامه استرالیایی دریافت کنید تا بتوانید اجازه رانندگی در استرالیا را کسب کنید. اگر ویزای موقت دارید، می‌توانید با گواهی نامه خارجی خود به مدت ۱۲ ماه رانندگی کنید.

بسته به کشور صادر کننده گواهی نامه کنونی شما، شما می‌توانید بدون انجام تست رانندگی مجدد، گواهی نامه دریافت کنید. اگر گواهی نامه شما از یک کشور نامعتبر باشد، شما ممکن است مجبور به انجام تست تئوری یا عملی شوید.

آیا می‌دانید؟

گواهی نامه استرالیایی یکی از معتبرترین و مورد قبول‌ترین روش‌های اثبات هویت تصویری یک فرد برای زندگی در استرالیا است. شما می‌توانید از گواهی‌نامه رانندگی خود هنگام افتتاح حساب در بانک نیز به دلیل اعتبار بالای آن استفاده کنید.

خرید یک خودرو- نو یا کار کرده؟

خرید خودرو نو یا کار کرده داری مزایا و معایبی است. می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت‌های نظیر carsales.com.au از قیمت خودروهای نو و کار کرده مطلع شوید.

اگر قصد خرید خودرو نو دارید، از ضمانت برخوردار خواهید شد. بنابراین در صورت بروز هر مشکلی، برای مدت زمان مشخصی تحت پوشش ضمانت قرار خواهید گرفت. با این حال خودروهای جدید به سرعت دچار افت قیمت می‌شوند( بر اساس تجربه شما باید انتظار داشته باشید که به محض خارج کردن خودرو از نمایندگی فروش ۲۰% قیمت آن افت کند).

مزیت خرید خودروی دست دوم نسبت به تازه این است که هزینه آن بسیار کم‌تر از خودروی تازه است ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که شما هیچ گونه اطلاعاتی در مورد گذشته و موارد فنی ماشین در اختیار ندارید. البته NRMA در استرالیا شرایطی را فراهم کرده است که شما می‌توانید با پرداخت یک مبلغ معقول، مشخصات خودروی مورد نظر شما را بررسی کرده و یک گزارش مستقلی درباره آن به شما ارائه می‌دهد.

خرید خودرو نو در استرالیا

این‌ها برخی از سوالات است که باید بپرسید:

هزینه جاده‌ها چقدر است (نظیر مالیات دولتی که باید بپردازید)؟

ویژگی‌های استاندارد کدام‌اند؟

چه لوازم جانبی اضافی در اختیار شما قرار می‌گیرد؟

آیا امتیازات و پیشنهادات ویژه‌ای در لحظه خرید ارائه می‌گردد؟

پاسخ این سوالات به شما کمک می‌کند تا اطلاعات کافی را در مورد اینکه معامله خوبی می‌توانید انجام دهید فراهم کنید. هم‌چنین قیمت‌های نمایندگی‌های مختف را مقایسه کنید تا بتوانید از مواردی که به صورت رایگان در کنار خودرو عرضه می‌شوند بهره مند شوید.

خرید خودرو کار کرده در استرالیا

پرسیدن این سوالات هنگام خرید خودرو کار کرده در استرالیا بسیار مهم است

چرا می‌خواهند آن را بفروشند؟

سابقه سرویس و تعمیرات آن چگونه است؟

تعداد مالکان آن چند نفر بوده اند؟

در چه مواری استفاده شده است؟

تعداد کیلومترهای کارکرد آن چقدر است؟

آیا تصادف داشته است؟

نکته: حتماً تست رانندگی را روی آن انجام دهید

سایر هزینه‌های که باید هنگام خرید یک خودرو در استرالیا باید در نظر گرفت

برخی هزینه‌های اضافی وجود دارد که باید هنگام خرید خودرو نو پرداخت شوند:

تمبر مالیاتی- این درصدی از قیمت خرید است که به دولت ایالتی که در آن هستید پرداخت می‌شود و در تمامی خریدها باید پرداخت شود.

بیمه شخص ثالث اجباری (CTP)- این یک بیمه اجباری است که توسط قانون الزام شده است و هزینه‌های شما را در قبال مرگ یا جراحات فرد دیگری که در اثر بی توجهی شما رخ می‌دهد را پوشش می‌دهد.

تمام چیزی که باید در هنگام نصب خدمات شهری در استرالیا- انرژی، برق، گاز و آب- بدانید.

شما باید کارهای متنوع و بسیاری را قبل از مستقر شدن در کشور استرالیا انجام دهید، مواردی مانند نصب حامل‌های انرژی مانند گاز، برق و آب و … . اکثر افراد این گونه کارها را به دقیقه آخر موکول می‌کنند که این کار بسیار اشتباهی است.

بهترین زمان برای وصل کردن خدمات شهری در محل سکونت جدیدتان، روزهای آخر پیش از آمدن به استرالیا و شروع زندگی در استرالیا است.

هنگام اتصال خدمات شهری باید اطلاعات زیر را در دست داشته باشید

آدرس محل جدیدتان

تاریخ برقراری اتصالات

اطلاعات شخصی شما نظیر شماره تماس و یک مدرک شناسایی ( پاسپورت، گواهی نامه یا شماره بیمه)

چه امکانات و گزینه‌هایی برای برقراری خدمات شهری فراهم است؟

 • شما می‌توانید خود و با صرف زمان جهت تماس با تامین کنندگان خدمات، خدمات شهری نظیر برق، آب، گاز و… را متصل کنید. برخی از لینک‌های ارائه دهندگان خدمات بدین ترتیب است:
 • Sydney Water
 • Origin Energy
 • AGL
 • Energy Australia
 • می‌توانید از خدمات برخی از شرکت‌های ویژه بهره مند شوید که تمام کارها را برای شما انجام می‌دهند:

برخی از شرکت‌ها وجود دارند که می‌توانند با انجام دادن کارهای اداری شما در وقت شما صرفه جویی کنند. آن‌ها می‌توانند از طرف شما تمام کارهای مربوط به اتصال خدماتی نظیر آب، برق و گاز را انجام دهند. فقط باید با آن‌ها تماس گرفته و برخی جزیات را در اختیار آن‌ها قرار دهید. آن‌ها همچنین می‌توانند برخی تخفیفات و امتیازات را ارائه دهند که موجب صرفه جویی در هزینه شما شده و انتقال به محل جدیدتان را را هنگام زندگی در استرالیا آسانتر کند.

برخی از لینک‌های این شرکت‌های خدماتی به این ترتیب است:

connectnow

سایت‌های مقایسه‌ای برای خدمات شهری

بسیاری از مردم استرالیا این آزادی را دارند که ارائه دهندگان برق و گاز را خود انتخاب کنند. با این حال، به دلیل وجود نرخ‌های مختلف برق و گاز، انتخاب آگاهانه دشوار خواهد بود.

برخی از سایت‌های مقایسه‌ای خدمات شهری مانند آب، گاز و برق و … نظیر switchwise.com.au وجود دارد که مقایسه بین قیمت‌های گاز و برق را آسان می‌کند. به طوری که می‌توانید به سرعت تشخیص دهید که کدام یک برای شما به صرفه است. مطمئن شوید که تمام جزییات را چک کنید تا هزینه‌ای از دیدتان پنهان نماند.

شرایط زندگی در استرالیا

انتخاب یک اپراتور موبایل استرالیایی

استرالیایی‌ها معمولاً از نخستین کاربران تکنولوژی‌های جدید هستند. و تلفن‌های همراه نیز مستثنی نیست.

هنگامی که یک گوشی موبایل می‌خرید، موارد زیادی است که باید در نظر بگیرید. نظیر مقدار داده‌ای که می‌خواهید ذخیره کنید، میزان پوشش شبکه موبایل و اینکه آیا می‌خواهید قرارداد ببندید یا پیش پرداخت داشته باشید.

تمام شهرهای بزرگ تحت پوشش اغلب شبکه‌ها قرار دارند. با این حال، پوشش شبکه موبایل در برخی مناطق روستایی کاهش یافته یا قطع می‌شود. تماس با اپراتور موبایل نخستین گام برای آگاهی از میزان پوشش شبکه موبایل در منظقه شما است. به ویژه اگر در مناطق روستایی زندگی می‌کنید.

ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه در استرالیا

در حالی که تعداد زیادی از فروشندگان گوشی موبایل وجود دارد، در استرالیا ۴ اپراتور اصلی موبایل وجود دارد:

Tlestra: تامین کننده اصلی شبکه موبایل، ابزارهای موبایل، تلفن خانگی و اینترنت باند وسیع در استرالیا.

Optus: از نظر میزان وسعت منطقه تحت پوشش در پس از Tlestra دوم است.

Vodafone: کوچک‌تر از دو اپراتور دیگر است (عمدتاً مناطق مرکزی و نواحی بزرگ‌تر را پوشش می‌دهد)؛

Virgin Mobile: از شبکه Optus استفاده می‌کند.

این اپراتور طیف گسترده‌ای خدمات و پوشش را ارائه می‌کنند. نظیر:

خدمات بسته‌ای- که می‌تواند شامل داده، گوشی و مقدار مصرف ماهانه مشخص باشد.

خدمات قرار دادی- که شما ماهانه مبلغی را برای مدت زمان مشخص پرداخت می‌کنید، معمولاً بین ۱۸ تا ۲۴ ماه. این خدمات به شما این امکان را می‌دهد که بسته‌های زمان مکالمه و پیامک مناسب خود را انتخاب کنید.

برنامه‌های پیش پرداخت- که اعتبار پیش از استفاده از خدمات خریداری می‌شود. و به شما امکان مدیریت هزینه را می‌دهد.

ظرفیت محدود- جهت جلوگیری از هزینه اضافی شما، زمانی که میزان مصرف شما به حد مورد توافق شما می‌رسد، از طریق پیام کوتاه به شما هشدار می‌دهد که میزان هزینه شما ممکن است بیش از بودجه مورد نظر شما باشد.

بسته‌های اینترنت- اگر دائماً از اینترنت استفاده می‌کنید، استفاده از آن به شما توصیه می‌شود.

مهم‌ترین نکات در مورد انتخاب اپراتور موبایل

تحقیق کنید- تنوع گسترده‌ای از برنامه‌های تلفن همراه و گزینه‌های خرید وجود دارند که از میان آن‌ها انتخاب کنید. به ویژه اگر به دنبال داده ( اینترنت) یا رومینگ بین الملل هستید. پیش از تصمیم گیری به موارد عرضه شده نگاهی بیندازید.

پیش پرداخت را با قرار داد مقایسه کنید- اگر تازه به استرالیا رسیده اید و زندگی در استرالیا را شروع کرده‌اید، برنامه پیش پرداخت بهترین گزینه برای شما است. چرا که اغلب خدمات دهندگان تلفن همراه بدون مدرک کار یا اقامت دائم، خدمات قرار داد را ارائه نمی‌دهند. ( یعنی قبض خدمات شهری یا اجاره نامه با نام شما ). بهتر است با صحبت کردن با یک یا دو تامین کننده خدمات موبایل از شرایط آگاه شوید.

گوشی موبایل- اگر خود گوشی موبایل دارید، چک کنید که با تکنولوژی GSM استرالیا سازگار باشد. اگر گوشی شما سازگار باشد، تنها چیزی که نیاز دارید یک سیم کارت و برنامه پیش پرداخت است( که حساب خود را به صورت ماهانه یا هر موقع که نیاز بود شارژ می‌کنید). علاوه بر این، انواع مختلفی از بسته‌های موبایل در دسترس هستند که شما می‌توانید با امضای قرار داد با اپراتورهای نظیر Telstra، Optus یا Vodafone به آخرین مدل گوشی‌های آیفون اپل، سامسونگ یا نوکیا دسترسی داشته باشید. با این حال در ابتدا مطمئن شوید که شرایط قرارداد مناسب شما است و سپس آن را امضا کنید.

امکان راهنمایی بیشتر در مورد انتخاب اپراتور موبایل وجود دارد؟

چندین ابزار مقایسه آنلاین وجود دارد که اطلاعات مختلف به علاوه اطلاعات تامین کنندگان شبکه را در اختیار شما قرار می‌دهد. ( لیست زیر)

کافی است عبارت compare mobile plans را در گوگل سرچ کنید- انواع مختلف گزینه‌های موجود نمایش داده خواهد شد.

حل اختلاف با تامین کننده خدمات موبایل

در صورتی که با تامین کننده خدمات موبایل خود به مشکل برخوردید:

 • مستقیماً با تامین کننده تماس بگیرید. فروشگاهی که از آن خرید کرده‌اید بهترین نقطه برای شروع است.
 • با قسمت مشاوره و راهنمایی تامین کننده تماس بگیرید. مطمئن شوید که تمام اطلاعات مربوط به تلفن خود را در اختیار دارید.

سیستم بهداشت و سلامت در استرالیا

سیستم سلامت تحت اداره دولت استرالیا تحت عنوان بیمه پزشکی ( Medicare) شناخته می‌شود. Medicare یک سیستم وسیع است که در تمام ایالت‌ها اجرا می‌شود.

سیستم بهداشت عمومی استرالیا پرداخت‌ها و خدماتی را ارائه می‌کند که به شما یا افراد تحت مراقبت شما در هنگام زندگی در استرالیا کمک می‌کند. Medicare معمولاً خدمات درمانی رایگان یا یارانه‌ای را توسط افراد حرفه‌ای نظیر پزشکان و متخصصان فراهم کرده و در برخی موارد داروهای یارانه‌ای را عرضه می‌کند. Medicare برای دارندگان ویزای دائمی یا شهروندان استرالیایی فراهم است.

برای دریافت Medicare باید ثبت نام کرده و برخی فرم‌ها را پر کنید. بهترین روش برای این کار مراجعه به دفتر Medicare 7 الی ۱۰ روز پس از رسیدن و شروع زندگی در استرالیا و با به همراه داشتن پاسپورت و مدارک مسافرت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Medicare و چگونگی دریافت‌ها و پرداخت‌های آن به وبسایت http://www.medicareaustralia.gov.au/ مراجعه نمایید.

بخش سلامت خصوصی در استرالیا

بسته به نوع ویزای شما، شما ممکن است در هنگام زندگی در استرالیا از بیمه سلامت خصوصی استفاده کنید. بسیاری از شهروندان استرالیا از بیمه سلامت خصوصی استفاده می‌کنند. چرا که بدون آن، ۱% مالیات به افرادی با درآمد بالا تعلق می‌گیرد.

تعداد مختلفی از بیمه‌های سلامت خصوصی وجود دارد که توسط شرکت‌های مختلفی ارائه می‌شوند. آن‌ها موارد تحت پوشش مختلفی را ارائه می‌دهند، با برخی از گزینه‌ها که مخصوص افرادی است که به استرالیا مهاجرت کرده و به دنبال زندگی در آن هستند.

به وب‌سایت‌های iSelect و Bupa نگاهی بیندازید تا گزینه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و موارد تحت پوشش مختلف را مشاهده کنید. معمولاً استفاده از آن‌ها ساده بوده و می‌توانندد بیمه سلامت متناسب با نیازها و بودجه شما را معرفی کنند.

علاوه بر این، می‌توانید عبارت‌های Australian healthcare یا Australian private health insurance را در گوگل جستجو کنید تا اطلاعات بیشتری بدست آورید.

راهنمای زندگی در استرالیا

چه چیزی باید با خود به استرالیا بیاورم؟

بهتر است برای شروع زندگی در استرالیا تمام مدارک پزشکی خود و خانواده خود را همراه داشته باشید( اگر کودک خردسال دارید باید مدارک واکسیناسیون او را همراه داشته باشید. چرا که از سوی مدارس و مهدهای کودک در خواست می‌شود.

 

هزینه مهاجرت به استرالیا چقدر است و شامل چه مواردی می‌شود؟ 

2 پاسخ به “راهنمای جامع زندگی در استرالیا به همراه اطلاعات سال ۲۰۱۹”

 1. […] راهنمای جامع زندگی در استرالیا به همراه اطلاعات سال ۲۰۱۹ […]

 2. […] راهنمای جامع زندگی در استرالیا به همراه اطلاعات سال ۲۰۱۹ […]

دیدگاهتان را بنویسید