شرایط تحصیل در اسپانیا: معرفی شهرها و دانشگاه‌های برتر اسپانیا

اسپانیا همه ساله جزء مقاصد جذاب گردشگردی در جهان به حساب می‌آید. سبک زندگی جذاب، زبان معتبر اسپانیایی و کشور زیبای اسپانیا سبب شده است تا دانشجویان زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.

اسپانیا همواره جزء محبوب‌ترین مقاصد گردشگری بوده است( طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد در سال 2014 در رتبه سوم جهان قرار داشت) به نحوی که نرخ سالانه گردشگران به میزان قابل توجهی بیشتر از جمعیت آن می‌باشد. هم‌چنین این کشور به زعم تنوع جالبی از دانشگاه‌های خوب، سبک زندگی جذاب و این واقعیت که زبان اسپانیایی یکی از پرکاربردترین زبان ها در جهان است، جزء محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود و همه ساله دانشجویان زیادی جهت تحصیل در اسپانیا عازم این کشور زیبا، جذاب و شگفت‌انگیز می‌شوند. شما می‌توانید با تحصیل در اسپانیا شانس زندگی در یکی از جذاب‌ترین و زیباترین کشورهای دنیا را کسب کنید.

کشور اسپانیا

کشور اسپانیا از شرق به رشته کوه پیرونیز، از جنوب به دریای مدیترانه، از شمال به خلیج بیسکای ختم می‌شود و از جنوب با پرتغال همسایه است. از این رو اسپانیا یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی و هم‌چنین یکی از پربازدیدترین کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. اسپانیا کشور تضادها است، چنانچه دراین کشور رفاه و فعالیت جهانی اروپای غربی با تجمل‌گرایی و جذبه‌ی اروپای جنوبی درهم آمیخته شده است. هم‌چنین یک فرهنگ غنی و پرجلوه به خواب بعد از ظهر و خوش‌گذرانی شبانه در بارها و کافه‌ها منتهی می‌شود. هم‌چنین هویت‌های محلی متفاوت اغلب بر یک نوع ملی و متحد آن پیشی می‌گیرد. البته سبک زندگی به تنهایی کافی نیست. شما جهت تحصیل در اسپانیا به دانشگاه‌های خوب هم نیاز دارید.

تحصیل در اسپانیا

دانشگاه‌های اسپانیا

اسپانیا به واسطه‌ی قدیمی‌ترین دانشگاهش یا همان دانشگاه سالامانکا که در سال 1218 تاسیس شده است، تاریخی طولانی در تحصیلات عالی دارد. سیستم تحصیل در اسپانیا در مقاطع عالی در سال  2007 جهت تصویب سیستم سه دوره‌ای فرآیند بولونیا بازبینی شد تا از مطابقت آن با حوزه‌ی آموزش عالی اروپا( EHEA) اطمینان حاصل شود. در کل 78 دانشگاه دراسپانیا موجود می‌باشد که از این تعداد 51 دانشگاه توسط دولت اداره و تامین بودجه می‌شود، در حالی که 27 دانشگاه یا خصوصی هستند یا توسط کلیسای کاتولیک اداره می‌شوند. 23 دانشگاه اسپانیا در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها QS در سال 2018 به خوبی درخشیدند که از این میان 11 دانشگاه در میان 500 دانشگاه برتر دنیا قرار داشتند. بیش‌ترین تراکم دانشگاه‌های مهم اسپانیا بیشتر در پایتخت آن مادرید و سپس شهر بارسلونا می‌باشد. در ادامه 5 دانشگاه برتر اسپانیا که جزء 300 دانشگاه برتر جهان هستند و می‌توانید جهت تحصیل در اسپانیا انتخاب کنید را معرفی می‌کنیم.

بهترین دانشگاه‌های اسپانیا

دانشگاه بارسلونا

برترین دانشگاه اسپانیا یا همان دانشگاه بارسلونا در رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها در رتبه 156 قرار دارد. این دانشگاه که در سال 1450 تاسیس شده است، جزء قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی در جهان است و آداب و رسوم غنی آن به دوران قرون وسطی بر می‌گردد. امروزه به طور تقریبی 63 هزار دانشجو در مجموعه‌ای گسترده از دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس در این دانشگاه که شامل 18 دانشکده و 100 دپارتمان است ثبت‌نام کرده‌اند. دانشگاه بارسلونا طبق رتبه‌بندی موضوعی QS دانشگاه‌های جهان از لحاظ تعدد زمینه‌های موضوعی جزء 100 دانشگاه برتر جهان می‌باشد.

تحصیل در دانشگاه بارسلونا

دانشگاه خودگردان مادرید

دانشگاه خودگردان مادرید که در سال 1968 تاسیس شده است، در حال حاضر در رتبه 187 جهان قرار دارد. هم‌چنین در رتبه‌بندی QS جزء 50 دانشگاه برتر جهان می‌باشد. این دانشگاه با 8 دانشکده میزبان بیش از 36 هزار دانشجو است و خصوصاً دانشکده حقوق آن از سایر رشته‌های این دانشگاه برجسته‌تر است و سالیانه دانشجویان زیادی را ترغیب به تحصیل در اسپانیا و دانشگاه خودگردان مادرید می‌کند. دانشگاه مادرید سه پردیس دارد که اصلی‌ترین آن پردیس کانتوبلانکو در 15 کیلومتری شمال مادرید واقع است. این دانشگاه به اینکه اعلی‌حضرت فلیپ ششم پادشاه اسپانیا در آن تحصیل کرده است افتخار می‌کند.

تحصیل در دانشگاه مادرید

دانشگاه خودگردان بارسلونا

دانشگاه خودگردان بارسلونا که در سال 1968 تاسیس شده است، در رتبه‌ی 195 جهان قرار دارد. این رتبه سبب شده است تا این دانشگاه در رده‌ی سوم نمایندگان بین‌المللی اسپانیا قرار بگیرد. در بین دانشگاه‌های اصلی جهان از لحاظ قدمت پایین تر از 50 سال، این دانشگاه در رتبه‌بندی QS جزء 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. در این دانشگاه 36 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند و از این جهت که در بین تعداد معدود دانشگاه‌های اسپانیا تنها یک پردیس مرکزی دارد شهرت یافته است. این پردیس در جهت ترویج یک جامعه قدرتمند دانشگاهی با تمامی فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی و اجتماعی تنها در یک مکان بنا شده است. این پردیس یکپارچه تقریباً در 20 کیلومتری مرکز بارسلونا واقع شده است.

دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

قدیمی‌ترین دانشگاه اسپانیا، دانشگاه کمپلوتنسه مادرید است که در حقیقت یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزش عالی در جهان می‌باشد. قدمت آن به سال 1923 برمی‌گردد. در ابتدا و پیش از آنکه به عنوان فعلی خود در سال 1499 نام‌گذاری شودد، به نام استودیوی مدارس عمومی آلکالا شناخته شده بود. امروزه این دانشگاه در رتبه 233 جهان قرار دارد و جزء 50 دانشگاه برتر جهان در رشته‌ی دندانپزشکی می‌باشد. بیش از 86 هزار دانشجو تحصیل در اسپانیا و دانشگاه کمپلوتنسه مادرید را انتخاب کرده‌اند. این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه‌ها در دنیا است که به یک دانشجوی زن در سال 1785 مدرک دکترا داده است.

دانشگاه ناوارا

یک دانشگاه خصوصی که در سال 1952 توسط کشیش معروفی به نام خوزئه ‌ماریا اسکریوا تاسیس شده است. بیش از 12700 دانشجو در دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس دارد که دانشجویان بسیاری در دوره فوق لیسانس بین‌المللی ثبت نام کرده‌اند. مهم‌ترین پردیس‌های این دانشگاه در پامپلونا و سان‌سباستین قرار دارد. در حالی که مدرسه‌ی پر آوازه‌ی تجارت IESE نیز دفاتری در بارسلونا، مادرید، نیویورک، مونیخ و سائوپائولو دارد. در آغاز سال 2015 دانشگاه ناوارا به عنوان موزه‌ی نوپایی از هنر معاصر به طراحی معمار مشهور رافائل مونئو شروع به کار کرده بود. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS در سال 2018 به طور شراکتی رتبه‌ی 270 را از آن خود کرده است.

تحصیل در دانشگاه ناوارا

مزایا و شرایط تحصیل در اسپانیا

اسپانیا به عنوان یک کشور نسبتاً بزرگ و بسیار متمایز تجارب گوناگونی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. بسته به این که در کجا اقامت دارید، احتمالاً بتوانید اوقات فراغت خود را کنار دریا به استراحت بپردازید، کوه‌پیمایی کنید یا ورزش‌های زمستانی را دنبال کنید. هر جا که باشید اطمینان داشته باشید که فرصت‌های فراوانی خواهید داشت تا با آداب و رسوم اسپانیایی آشنا شوید. از چرت بعد از ظهر گرفته تا وعده‌های غذایی به وقت نیمه شب، پیش‌غذاهای اسپانیایی لذیذ و حجم بزرگی از جشنواره‌ها که شامل جشنواره‌ی درهم و برهم لَتوماتینا یا همان جنگ با گوجه‌فرنگی و جشنواره‌ی خطرناک فرار از گاو پامپلونا از جاذبه‌هایی است که سبب شده است تا سالیانه هزاران نفر جهت ادامه تحصیلات خود تحصیل در کشور اسپانیا را انتخاب کنند.

برترین شهرها جهت تحصیل در اسپانیا

مادرید

اولین شهر جهت تحصیل در اسپانیا متعلق به شهر زیبای مادرید است. همانند هر پایتخت اروپایی، در مادرید نیز می‌توانید زندگی مدرن با سرعت بالا را در کنار پس‌زمینه‌ای از یک معماری تاریخی چشم‌نواز مشاهده کنید. از آنجایی که مادرید یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های شهرنشینی در اروپا می‌باشد، یک مرکز مهم بین‌المللی در تجارت و اقتصاد است. هم‌چنین به عنوان یک پایگاه پیشرو هنری و فرهنگی در جهان شناخته شده است. در میان معروف‌ترین آن‌ها سه موزه وجود دارد که در شهر اصطلاحاً “مثلث طلایی هنر” نامیده شده‌اند.

هواداران فوتبال این شهر را با تیم رئال مادرید آن که یکی از پر افتخارترین و مشهورترین باشگاه‌ها است می‌شناسند. شهرت شگفت‌انگیز مادرید به واسطه‌ی دانشگاه‌هایش در بین کارفرمایان به رتبه‌ی اشتراکی 31 در بین برترین شهرهای دانشجویی دنیا کمک کرده است. مادرید کانون برخی از برترین دانشگاه‌های اسپانیایی است، از جمله چهار دانشگاهی که در رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها می‌درخشند: دانشگاه خودگردان مادرید( رتبه‌ی 187 جهانی)، دانشگاه کُمپلوتنسه مادرید( رتبه‌ی 233 جهانی)، دانشگاه کارلوس سوم مادرید( رتبه‌ی 281 جهانی) و دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید( رتبه 491-500 جهانی)

تحصیل در مادرید

بارسلونا

دومین شهر بزرگ اسپانیا شهر بارسلونا، مرکز ایالت کاتالونیا منطقه‌ای است، که با یک هویت بومی پرافتخار در جنوب شرقی این کشور قرار دارد. این شهر از لحاظ زیباشناسی یکی از شهرهای متمایز در اروپا است که غنی از معماری مدرن و جسورانه است، به‌ خصوص آفریده‌های معمار آنتون گادی. یک شهر جوان که به زندگی پرشور شبانه‌اش و رویدادهایی چون جشنواره‌ی سالانه‌ی موسیقی پریماورا ساند معروف است. فراتر از تمامی لذت‌های شهرنشینی، بارسلونا این مزیت را دارد که به سواحل مدیترانه و برخی از برترین نقاط موج‌سواری اروپایی بسیار نزدیک است. هم‌چون مادرید، بارسلونا نیز به یکی از مشهورترین و موفق‌ترین تیم‌های فوتبال خود خصوصاً بارسا می‌نازد. دانشگاه‌های بارسلونا رتبه‌های برتری را در اسپانیا دارند: دانشگاه بارسلونا( رتبه‌ی 156 در دنیا)، دانشگاه خودگردان بارسلونا( رتبه‌ی 195 شراکتی در دنیا)، دانشگاه پومپو فبرا( رتبه‌ی 296 شراکتی در دنیا) و دانشگاه پلی‌تکنیک کاتالونوا( رتبه‌ی 275 دنیا).

تحصیل در بارسلونا

والنسیا

سومین شهر بزرگ اسپانیا شهر والنسیا است که در کنار دریا در 350 کیلومتری جنوب بارسلونا قرار دارد. به طور یقین شهر والنسیا بیشتر به خاستگاه معنوی یک نوع غذای برنج دار خوشمزه به نام پائلا شناخته شده است. این شهر زادگاه جشنواره‌ی عظیم لس فالس است که درآن صدها عروسک رژه می‌روند و در آخر سوزانده می‌شوند. هم‌چنین جشنواره بین‌المللی بنیکسیم که یکی از بزرگترین جشنواره‌های موسیقی اروپا است در این شهر برگزار می‌شود. این شهر به واسطه‌ی سواحل زیبایش مرکز شهر جذاب، موزه‌ها و منطقه‌ی قدیمی سیوتات وللا( شهر کهن) که مملو از ساختمان‌های تاریخی و بارهای پرازدحام است قطب مهم گردشگری در جهان به شمار می‌رود. دانشگاه‌های قابل توجه در والنسیا شامل دانشگاه پلی‌تکنیک والنسیا و دانشگاه والنسیا است که هر دو جزء 600 دانشگاه برتر در رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها می‌باشند.

تحصیل در والنسیا

گرانادا

گرانادا که در جنوب اسپانیا واقع شده است به صورت کاملاً متمایزی یک حس آفریقای شمالی را دارا است که نتیجه‌ی اقامت موروها در آن می‌باشد. پرآوازه‌ترین بازمانده‌ی این دوران قلعه‌ی باشکوه آلامبرا است. قلعه‌ای عظیم که چشم‌اندازی بر شهر دارد. گرانادا یک شهر دانشجویی مهم است و دانشگاه گرانادا جزء 550 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. این دانشگاه بزرگ در پنج پردیس مختلف میزبان بیش از 80 هزار دانشجو است که دسترسی سریع به یک جامعه دانشجویی بزرگ و متفاوت را فراهم می‌کند. یکی از آداب و رسوم محلی در این بخش از اسپانیا سرو نوعی از پیش‌غذاهای سبُک اسپانیایی رایگان به نام تاپا همراه با هر نوشیدنی‌ای است که می‌توانید آن را سفارش بدهید و از طعم آن لذت ببرید.

تحصیل در گراندا

سِویا

دیگر شهر تاریخی و جذاب اسپانیا که در جنوب غربی آن قرار دارد، مرکز ایالت آندالوسیا است. هم‌چون بسیاری از شهرهای اسپانیایی، سویا به جهت جشنواره‌هایش( جشنواره‌های هفته مقدس “سمانا سانتا” و نمایشگاه فریا دِسِویا که بزرگ‌ترین آنها است) و تاپاهایش شناخته شده است، اما احتمالاً ابن شهر بیشتر شهرتش به این است که خاستگاه فلامینگو یا همان رقص ملی اسپانیا و موسیقی همراه آن می‌باشد. در عصر مدرن سویا هم‌چنین به زندگی شبانه‌ی آرام اما هیجان‌انگیز خود شهرت یافته است. پس اگر درنظر دارید که در ساعات اول شب به خوشگذرانی بپردازید، این شهر اسپانیایی به طور یقین باید در لیست شما جهت تحصیل در اسپانیا باشد. گفتنی است دانشگاه‌های سویا که توسط دانشگاه بزرگ سویا اداره می‌شوند( رتبه‌ی 650-601 در جهان) را دارا می‌باشد.

تحصیل در سویا

 

پاسخی بگذارید