شرایط تحصیل در اوکراین: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های اوکراین

طبیعت بکر اوکراین سبب شده است تا در رتبه 8 از لحاظ گردشگر قرار بگیرد. 800 موسسه‌ی آموزشی در اوکراین وجود دارد و هزینه زندگی در آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر می‌باشد.

کشور اوکراین از جمله کشورهای زیبای اروپای شرقی است. اوکراین کشوری هم مرز با بلاروس، روسیه، رومانی، مولداوی، مجارستان، اسلواکی و لهستان است. زبان اصلی این کشور زیبا همان اوکراینی می‌باشد. این کشور داری ۲۴ استان است و یک بخش خود مختار به نام کریمه هم در خود جای دارد. بعد از فروپاشی شوروی سابق کشور اوکراین بعد از کشور روسیه دارای بزرگ‌ترین ارتش می‌باشد. کشور اوکراین با طبیعت بکر و زیبا از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را در سازمان جهانی گردشگری را به ‌خود اختصاص داده است و سالیانه افراد زیادی با هدف مهاجرت کاری، مسافرت و تحصیل در اوکراین این کشور زیبا را انتخاب می‌کنند.

جاذبه‌های گردشگری و مناطق دیدنی اوکراین

از جاذبه‌های معروف توریستی این کشور می‌توان به ‌عجایب هشتگانه‌ی این کشور اشاره کرد. همین‌طور می‌توان به بناهای تاریخی و فرهنگی بسیار زیادی اشاره کرد که توانسته این کشور را از نظر معماری منحصر‌به‌فرد کند. کشور اوکراین جمعیتی بالغ بر ۴۸ میلیون نفر جمعیت دارد. علی‌رغم داشتن زمستان‌های نسبتاً سرد، دلگیر و افسرده، این کشور به ‌حدی از طبیعت زیبا برخوردار است که یکی از مراکز جذب توریست بسیار معروف در اروپا می‌باشد.

متاسفانه افراد کمی در این کشور قادر به ‌صحبت کردن به ‌زبان انگلیسی هستند. بیشتر از ۸۰ درصد مردم کشور پیرو کلیسای ارتدوکس و بقیه نیز پیرو مذهب کاتولیک می‌باشند و اقلیت قابل توجه مسلمانان به ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد و اقلیت یهودی کمی هم در این کشور ساکن هستند. اگر شما تا به ‌حال حتی برای تعطیلات هم که شده به کشور اوکراین سفر کرده باشید، احتمالاً با معماری با شکوه از کلیساهای بسیار زیبا و صومعه‌های آن آشنا شده‌اید. به احتمال زیاد گشتی هم درمحدوده‌های کوهستانی هر چند کم ارتفاع زده‌اید یا کوه‌نوردی یا اسکی، پیاده‌روی، دوچرخه سواری در کوهستان یا صخره نوردی را در این کشور زیبا تجربه کرده‌اید.

کشور اوکراین هم‌چنین دارای بیش از ۸۰۰ موسسه آموزش عالی است که از یک اقتصاد بسیار متنوع و متمرکز برخوردار است که در شهرهای بزرگی مانند کیف، زاپاروژی، دنپروپتروفسک، لفیف و ادسا متمرکز است. باید بدانید که هزینه‌های زندگی اوکراین در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و حتی سراسر جهان پایین‌تر است. بنابراین اگر شما یک متفکر تاریخ، عاشق طبیعت یا یک کارآفرین آینده‌نگر هستید باید بدانید که تحصیل در اوکراین می‌تواند انتخاب مناسبی باشد که شما دنبالش هستید، باشد.

تحصیل در اوکراین

دانشگاه‌های کشور اوکراین

موسسه‌های آموزش عالی زیادی در کشور اوکراین وجود دارد که هر کدام از آن‌ها یک سطح معینی از اعتبار را به ‌خود اختصاص داده‌اند. تحصیل در اوکراین بدین صورت است که مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر در بالاترین سطح اعتبار توسط دانشگاه‌ها، آکادمی‌ها یا محافل علمی ارائه می‌شود.

دانشگاه‌ها و موسسات هنری عموماً در فرهنگ هنر و موسیقی فعالیت می‌کنند. اغلب دانشگاه‌ها تمایل دارند که موسسات‌شان در چند رشته‌ی مختلف فعالیت کنند که به ‌این ترتیب بتوانند میزبانی از انواع گروه‌های تخصصی و افراد علاقه‌مند به تحصیل در اوکراین را بر عهده داشته باشد. موسسات تحت پوشش موسسات عالی و موسسات تخصصی عبارتند از: فنی، پزشکی، کشاورزی، آموزشی، فنی در ساخت و ساز و حمل و نقل، اقتصاد( از جمله امور مالی، اداری و کارآفرینی)، فرهنگ( از جمله هنر و طراحی)، مراقبت‌های بهداشتی و قانون. دانشگاه‌هایی که به صورت ملی هستند و فعالیت می‌کنند، رتبه و امتیاز برجسته‌ای در فعالیت‌های پژوهشی و علمی اهدا می‌شود.

دانشگاه‌های اوکراین

شرایط تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً 4 سال به طول می‌انجامد. زبان‌های مورد استفاده برای آموزش در دانشگاه‌های این کشور عبارتند از روسی، اوکراینی، انگلیسی و فرانسوی است. زبان فرانسه فقط برای برنامه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیاز است تا متقاضیان بین‌المللی تحصیل در اوکراین به زبان اوکراینی تسلط داشته باشند یا می‌توانند برای یک سال تحصیلی، جهت تحصیل در روسیه و اوکراین به دانشگاه‌های آمادگی زبان مراجعه کنند. دانش آموزانی که قرار است به ‌زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل کنند، نیازی به‌ حضور در دانشگاه‌های آماده سازی برای زبان کشور اوکراین را ندارند، اما می‌توانند در طول دوره‌ی تحصیل به ‌عنوان یک دوره‌ی مستقل در رشته‌هایی مانند زبان کشور اوکراین شرکت کنند.

دانشگاه‌های موجود در کشور اوکراین در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS  در سال ۲۰۱۸ انتخاب شدند، این در حالی است که 8 دانشگاه دیگر هم در رتبه‌بندی دانشگاه‌های  EECA در سال ۲۰۱۸ قرار گرفتند.

دانشگاه ملی خارکف یا V. N. Karazin Kharkiv National University

دانشگاه ملی خارکف دارای عالی‌ترین رتبه‌ی دانشگاهی در کشور اوکراین است، که با درجه‌ای ما بین رتبه‌های 401  تا ۴۱۰ جهانی در این جایگاه حضور دارد. این دانشگاه واقع در خارکوف است که دومین دانشگاه قدیمی این کشور می‌باشد. دانشگاه ملی خارکف در سال ۱۸۰۴ تاسیس شده است، این دانشگاه در رتبه‌بندی  EECA برای دانشجویان بین‌المللی خود، رتبه‌ی سوم را کسب کرده است.

دانشگاه ملی خارکف

دانشگاه تاراس شفچنکو

دانشگاه ملی کیف Taras Schevchenko National University of Kyiv دارای رتبه‌بندی 34 از EEAC می‌باشد که در رنکینگ جهانی رتبه‌ای مابین ۴۱۱ تا ۴۲۰ را به‌ خود اختصاص داده است. دانشگاه تاراس شفچنکو یا همان دانشگاه ملی کیف که در پایتخت این کشور واقع شده است اغلب به‌ عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های موجود در کشور اوکراین مطرح است و علاقه‌مندان زیادی جهت تحصیل در اوکراین این دانشگاه معتبر را انتخاب می‌کنند. این دانشگاه بیشتر از ۲۶ هزار دانشجو دارد و قراردادهای همکاری دوجانبه‌ی زیادی با بیش از ۲۲۷ موسسه آموزشی و علمی خارجی از ۵۷ کشور جهان را دارد.

 تاراس شفچنکو، دانشگاه ملی کیف

دانشگاه ملی و فنی اوکراین یا موسسه پلی تکنیک کیف

National Technical University of Ukraine “Kyiv Polytechnic Institute” دانشگاه ملی و فنی اوکراین یا همان موسسه‌ی پلی تکنیک کیف رتبه‌ای ما بین ۵۰۱ تا ۵۵۰ بین المللی و همین‌طور رتبه 49 در رتبه‌بندی EECA  امسال را به ‌خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ تاسیس شده است و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور اوکراین با بیش از ۳۶ هزار دانشجو در دو شعبه‌ی خود یکی در شهر کیف و دیگری در شهر سیلاووتچی است. این موسسه‌ی آموزش عالی یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های اوکراین است که توانسته است مهندسین و دانشمندان برجسته‌ی جهانی، از جمله سرگئی کرولوف را تربیت کند.

 تاراس شفچنکو، دانشگاه ملی کیف

 

دانشگاه‌های برتر در کشور اوکراین از لحاظ رتبه‌بندی جهانی و رتبه‌بندی دانشگاهی QS عبارتند از

دانشگاه فنی و ملی خاراکف رتبه‌بندی ۷۰۱ تا ۷۵۰ جهانی و رتبه‌بندی منطقه‌ای ۹۳ در EEAC ۲.

دانشگاه ایالتی سومی رتبه‌بندی ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ جهانی و رتبه‌بندی منطقه‌ای ۱۰۳ در EEAC 3.

دانشگاه ملی دونتسک رتبه‌بندی ۸۰۰ ۱ تا ۱۰۰۰ جهانی و رتبه‌بندی منطقه‌ای ۱۲۸ در EEAC

شهر کیف

نمی‌توان شهر کیف را با مقادیر زیادی از گفتنی‌هایش درباره‌ی تاریخ و هنر و فرهنگ نادیده گرفت. این شهر که پایتخت کشور اوکراین است، از طریق تعداد وسیعی از موزه‌ها از جمله موزه‌ی تاریخی توالت، همین‌طور کنسرت‌ها، نمایش‌ها، استادیوم‌ها، تئاترها، فیلم‌ها، سینماها، بارها و همین‌طور طیف گسترده‌ای از شب زنده‌داری‌های معروف به همراه سرگرمی‌های فراوان به ‌شهرت خاصی رسیده است.

بسیاری از دانشگاه‌های کشور در زمینه‌های ورزشی، باشگاه‌ها و استخرهای شنا که در نزدیکی خوابگاه‌های خود ارائه می‌شوند دارای شهرت جهانی است. بنابراین شما با تحصیل در یکی دانشگاه‌های این شهر هرگز زحمت زیادی را برای رفتن به ‌باشگاه‌های ورزشی و داشتن بدنی سالم و زیبا به ‌خود نخواهید داد. اگر شما به دنبال یک مکان آرام و زیبا برای زندگی هستید که بعد از ساعت‌های طولانی درسی بتوانید با آرامش در آن استراحت کنید و از تحصیل در اوکراین لذت ببرید ما شهر کیف را به شما پیشنهاد می‌کنیم. شهر کیف یکی از شهرهای پاک و با سلامت دنیا می‌باشد که از پارک‌های طبیعی از جمله پارک‌های اولکساندریا یا پارک ۲۰۰ ساله دربلیزارکا  بهره‌مند است.

دانشگاه تاراس شفچنکو یکی از دانشگاه‌های ملی کشور اوکراین واقع در شهر کیف است که از نظر رتبه‌بندی دانشگاهی جهان در رتبه ۴۱۱ تا ۴۲۰ واقع شده است و این در حالی است که سومین دانشگاه برتر کشور اوکراین نیز در همین شهر واقع است. نام این دانشگاه، دانشگاه ملی پلی تکنیک کیف می‌باشد که با رتبه‌بندی ۵۰۱ تا ۵۵۰ در جدول رنکینگ جهانی واقع شده است.

تحصیل در کیف

دونتسک

دانشجویان دانشگاه دونتسک از معماری خیره کننده و فضای فکری بسیار زیبایی بهره‌مند هستند، علاقه‌مندان به‌ صنعت گردشگری نیز از ردیف‌های طولانی ساخت و ساز و کارهای متالوژی که با تعداد زیادی از دودکش‌های قدیمی بر روی ساختمان‌هایش مزین شده است، لذت خاصی می‌برند. اگر از کسانی هستید که علاقه‌مندی ویژه‌ای به‌ فضاهای طبیعی دارند، شهر دونتسک دارای فضاهای سبز فراوان و همین‌طور 6 محوطه‌ی آبی، از فضاهایی با آب زیاد برخوردار است. یکی از قسمت‌های دیدنی این شهر “پل اول شهر” نام دارد.

اگر ساکن این شهر شدید یا اگر تصمیم گرفتید در این شهر به ‌تحصیلات خود ادامه دهید یا حتی اگر صرفاً جهت گردش به ‌این شهر سفر کردید، به‌ شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً سفر کوتاهی بر روی این پل داشته باشید تا بتوانید از منظره‌ی منحصربه‌فرد شهر لذت برده و از تماشای ماهی‌گیران محلی که مشغول ماهی گرفتن یا فروختن آن‌ها توسط کیسه‌های مخصوص خود هستند لذت ببرید.

دونتسک دارای دانشگاه ملی و دانشکده‌های فراوانی از جمله دانشگاه علوم پزشکی دونتسک است که رتبه‌ی اول در میان دانشگاه‌های پزشکی اوکراین را از لحاظ نظرسنجی آموزش و پرورش این کشور را دارد. دانشکده‌ی فنی دونتسک، دانشکده‌ی ملی اقتصاد و تجارت دونتسک، دانشکده‌ی ملی دونتسک هم که با رتبه‌ی ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ در آخرین رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS  قرار دارند، از جمله دانشگاه‌های معرف این شهر هستند. این شهر هم‌چنین به ‌داشتن دانشگاه دولتی مدیریت و دانشگاه دندان‌پزشکی مشهور است. اوکراینی‌ها به‌ رشته‌ی مدیریت و موضوعات مرتبط با آن اهمیت ویژه می‌دهند.

دونتسک

خارکوف

به ‌خاطر جامعه‌ی دانشگاهیان و روشن‌فکران روسی زبانش و هم‌چنین برای صحنه‌های موسیقی پر جنب و جوش و مخصوصاً موسیقی معروف راک، شناخته شده است. دانشگاه‌ها در خارکف (یا خارکوف در روسیه) شامل ۱۳ دانشگاه ملی و هم‌چنین بسیاری دیگر از موسسات آموزش عالی هستند. این شهر دارای رتبه‌بندی دانشگاهی برتر در اوکراین و همین‌طور رتبه‌بندی دانشگاه جهانی در سال ۲۰۱۸ می‌باشد. از جمله سایر دانشگاه‌های موجود می‌توان به ‌دانشکده‌ی فنی و پلی تکنیک خارکوف اشاره کرد که با رتبه‌بندی ۷۰۱ تا ۷۵۰ از جمله دانشگاه‌های برتر این کشور می‌باشند. همین‌طور “دانشکده ملی خودرو و بزرگراه” خارکوف، دانشکده‌ی ملی پزشکی خارکف، دانشگاه ملی هوا و فضای خارکف و همین‌طور موسسه‌ی حمل و نقل هوایی خارکف از جمله موسسات آموزش عالی قابل توجه این شهر می‌باشند. خارکوف دارای جمعیت عظیمی از دانشجویان بین‌المللی است که با هدف تحصیل در اوکراین شهر خارکوف را انتخاب کرده‌اند. بنابراین مطمئن باشید که هزینه زندگی در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای اوکراین پایین‌تر می‌باشد.

اودسا

اودسا( یا اودسا در روسیه) به‌ خاطر موزه‌ها، پارک‌ها و سواحل زیبایش شناخته شده است، اما شاید معروف‌ترین جای اودسا پله‌های معروف پوتمکین به‌ همراه راهروی غول پیکرش باشد که یک ورودی رسمی برای شهر از جهت دریا است. البته اگر شما از ارتفاع زیاد این بنا کمی ترسیده‌اید باید به‌ شما بگوییم که به ترتیب و در قسمت موازی این راهروی عظیم، راه دیگری هم برای کسانی که نمی‌توانند از آن عبور کنند ساخته شده است.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید شب‌ها بیدار بمانید و شب‌زنده‌داری کنید، باید به‌ شما بگوییم شهر اودسا ممکن است همان چیزی باشد که شما به‌ دنبال آن هستید. این شهر زیبا با مراکز رقص و آواز منحصربه‌فرد و مناطق شلوغ و پر سر و صدا در نزدیکی دریای سیاه و همین‌طور سواحل برهنه در کنار ساختمان مدرسه‌های قدیمی بازی، انواع کافه‌ها، بارها و همین‌طور باشگاه‌ها است.

در این شهر شما همیشه می‌توانید از موسیقی‌های بسیار جذاب و شاد به همراه دیجی‌ها لذت ببرید. اودسا هم‌چنین دارای آکادمی موسیقی دولتی السا، یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی موسیقی در اوکراین می‌باشد. هم‌چنین دانشگاه ملی پزشکی اودسا و دانشگاه ملی اقتصاد اودسا هم از جمله دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور اوکراین هستند.

درخواست ثبت نام در دانشگاه‌های اوکراین

اگر قصد تحصیل در اوکراین را دارید، درخواست پذیرش در دانشگاه‌های اوکراین نسبتاً ساده است. شما می‌توانید به‌ راحتی برای مدرک کارشناسی ارشد یا کارشناسی تنها با یک کپی از پاسپورت خود و همین‌طور آخرین نتایج تحصیلی خود مثل نمرات دبیرستان یا نمرات یک پایه قبل اقدام کنید و تحصیل در اوکراین را تجربه کنید.

دریافت دعوت‌نامه برای تحصیل در اوکراین

ادامه‌ی تحصیل در اوکراین برای دانشجویان بین‌المللی نیاز به‌ یک دعوت‌نامه هم دارد، که در واقع اجازه‌ی ورود آن‌ها به ‌دانشگاه انتخابی‌شان است. شما می‌توانید یک دعوت‌نامه مستقیماً از طریق دانشگاه یا از طریق بسیاری از سازمان‌ها و موسساتی که این خدمات را برای همه‌ی دانشجویان بین‌المللی عموماً در ماه‌های ژانویه و سپتامبر ارائه می‌دهند، جهت تحصیل در اوکراین دریافت کنید.

عموماً هزینه‌ای که برای این گونه سرویس‌ها دریافت می‌شود حدود ۳۰۰ دلار برای برنامه‌های لیسانس و ۴۰۰ دلار برای برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد. اگر از طریق آژانس‌های اعزام دانشجو اقدام به ‌دریافت دعوت‌نامه تحصیل در اوکراین می‌کنید، به ‌شما پیشنهاد می‌شود اطمینان حاصل کنید که دانشگاه منتخب شما توسط وزارت امور خارجه و امور داخلی اوکراین مجاز باشد.

برای درخواست دعوت‌نامه، دانش‌آموزان باید یک کپی از گذرنامه خود، یک کپی از گواهی‌نامه‌ی تحصیلی خود که شامل آخرین مدرک تحصیلی او و همین طور فرم درخواست تکمیل شده‌ی ثبت نام به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که دعوت‌نامه یک سند رسمی است که به‌ عنوان پشتیبانی از ویزای شما و به‌ صورت یک دعوت رسمی برای شما صادر می‌شود.

وزارت‌خانه‌هایی که دعوت نامه‌ها را برای شما ارسال می‌کنند ممکن است توسط وزارت آموزش و پرورش، علوم جوانان یا امور ورزشی کشور اوکراین اداره شوند. به ‌هر حال تمامی این نامه‌ها توسط وزارت امور خارجه‌ی اوکراین مورد بررسی قرار می‌گیرند، به ‌یاد داشته باشید همین‌طور از طرف سفارت اوکراین لازم است تا بتواند به ‌شما یک ویزای دانشجویی جهت ورود به‌ سایت بدهد. ویزا برای برنامه‌های اشاره شده و حدودا برای ۹۰ تا ۱۸۰ روز از تاریخ صدور آن معتبر است، بنابراین به ‌شما پیشنهاد می‌کنیم مطمئن شوید که زمان مناسبی را برای دریافت ویزای خود برنامه‌ریزی کرده‌اید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین

دانش آموزان ارمنستانی، آذربایجان، گرجستان، مولداوی و ازبکستان نیازی به‌ ویزا جهت ورود به‌ کشور اوکراین جهت اقامت نامحدود را ندارد. اما دانشجویانی از آندورا، بلاروس، کانادا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایسلند، ژاپن، لیختنشتاین، مقدونیه، موناکو، نروژ، روسیه، سن مارینو، سوئیس، کره‌ی جنوبی و ایالات متحده نیز برای مدت اقامت تا ۹۰ روز نیازی به ‌ویزا ندارند. به ‌جزء این گروه هر فرد دیگری برای ورود و ادامه‌ی تحصیل و اقامت در کشور اوکراین احتیاج به‌ ویزا دارد.

تا زمانی که کشور مبدا یک سفارت اوکراین در آن کشور داشته باشد نیازمندی‌های ویزای اوکراین نسبتاً ساده است. هنگامی‌که شما دعوت‌نامه ی خود را دریافت کردید می‌توانید به ‌صورت آنلاین در وب سایتHttp://visa.Mfa.Gov.Ua  درخواست ویزای خود را اعمال کنید و در اختیار کنسولگری کشور خود قرار دهید. شما باید اصل اسناد زیر را هم به‌ همراه داشته باشید چون ممکن است لازم باشد. برای خود عکس‌های جدید نیز تهیه کنید. به‌ شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از مراجعه به ‌سفارت، مدارک مورد نیاز خود را آماده کنید تا به ‌تأخیر ناخواسته نخورید. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

. دعوتنامه

. فرم درخواست ویزا

. گواهی تولد

. گذرنامه حداقل با یک‌سال اعتبار

. تعداد ۸ تا ۱۸ قطعه عکس جدید در گذرنامه (در بعضی از سفارت‌خانه‌ها ممکن است برای تایید نیاز به ‌اقدامات خاصی نیز باشد)

. بیعانه‌ی بانکی برای اثبات توانایی مالی یا نامه‌ی حمایت شخصی که هزینه‌های شما را در طول اقامت‌تان در اوکراین متحمل شود( ممکن است این امر برای همه ملیت‌ها لازم نباشد).

. گواهی بهداشت پزشکی که در کمتر از دو ماه اخیر اخذ شده است .

. تایید نامه‌ی بیمه درمانی

. نتایج آزمایش اچ آی وی و ایدز که ۲ ماه قبل از شروع تحصیلات شما گرفته خواهد شد.

. یک بلیط بازگشت برای برگشتن بعد از اتمام مدت یک‌ساله‌ی اقامت شما.

. گواهی‌نامه‌ی تحصیلات عالی متوسطه برای دانشجویان سال اول کارشناسی .

اسناد اضافی و مورد نیاز برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، شامل گواهی‌نامه‌ی دیپلم، لیسانس و کارشناسی ارشد هم‌چنین ممکن است شما نیاز به‌ داشتن یک آدرس با جزئیات کامل و دائم و مدت زمان اقامت در آن داشته باشید.

سفارت اوکراین خود این اسناد و مدارک را برای شما ترجمه می‌کند یا با استفاده از تمبر و مهر مخصوص، صحت آنها را تایید می‌نماید. شما باید اسناد را به‌ همراه داشته و به ‌همراه یک کارت مهاجرت در فرودگاه اوکراین تکمیل کنید. کارت مهاجرت یک سند مهم است که توسط مهمانداران هواپیما به ‌شما ارائه خواهد شد، همین‌طور شما می‌توانید این کارت را در هنگام ورود از قسمت کنترل فرودگاه اوکراین دریافت کنید. شما باید یک کارت را با دو بخش یکسان را پر کنید و هر دو قسمت باید توسط ماموران مهاجرت تمبر و مهر زده شوند. یکی از این کارت‌ها در دست افسر مهاجرت و یکی دیگر در دست شما خواهد بود. به‌ یاد داشته باشید زمانی که کشور اوکراین را ترک می‌کنید کارت مهاجرت خود را در مکان امنی قرار دهید. شما باید قبل از ورود با آژانس دانشگاه خود از قبل هماهنگ شوید تا نماینده‌ی آن‌ها بتواند در فرودگاه با شما ملاقات کند.

تحصیل در اوکراین

هزینه‌ی ادامه تحصیل در اوکراین

هزینه‌ی ادامه تحصیل در کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد و بسته به‌ درجه‌ی تحصیلی شما و موسسات آموزش عالی مورد انتخاب شما تغییر کند. دانشگاه‌های کیف احتمالاً کمی گران‌تر از شهرهای دیگر باشند. بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است هزینه‌های سال اول خود را بیشتر از سال‌های دیگر دریافت کنند. دانشگاه‌های موجود در اوکراین ممکن است بسته به‌ هزینه‌ی تحصیل شامل هزینه‌ی کتاب‌های درسی، امتحانات، کمک مالی جهت باز کردن حساب بانکی دانشجویی و همین‌طور شامل هزینه‌ی فرستادن نمایندگان خود جهت دریافت دانشجو از فرودگاه تا راهنمایی او به ‌داخل دانشگاه هزینه‌هایی را لحاظ کنند. شما معمولاً باید انتظار داشته باشید تا هزینه‌ای تقریباً بین ۲۵۰۰ تا ۵۸۰۰ دلار آمریکا برای یک مدرک لیسانس پرداخت کنید. البته دقت کنید که در برخی از رشته‌ها، دوره‌های آماده سازی قبل هم وجود دارد که هزینه‌های آن‌ها هم می‌تواند تا ۱۸۰۰ دلار آمریکا باشد. دانشجویان بین المللی در هنگام ورود به ‌دانشگاه باید هزینه‌های سال اول خود را به ‌صورت کامل پرداخت کنند و سپس می‌توانند برای دوره‌های تحصیلی بعدی به ‌صورت ترمیک پرداخت کنند. هم‌چنین دانشگاه شما ممکن است در هنگام ورود هزینه‌ی ثبت نام را که حدود ۱۰ تا ۳۰ دلار هم باشد را از شما اخذ کند.

کمک‌های مالی دانشجویی

دانشجویان بین‌المللی در اوکراین بدون کمک از دولت اقامت خود را تامین می‌کنند، به ‌این ترتیب اوکراین کمک‌های مالی دولتی را به‌ دانشجویان خارجی ارائه نمی‌کند. اما باید به ‌شما بگوییم در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، تحصیلات در کشور اوکراین ارزان‌تر است. هر دانشجوی بین المللی به ‌طور معمول در سال ۲۰۱۵ دلار لازم دارد تا بتواند هزینه‌های زندگی خود را تامین کند. شما حتی می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها، برنامه‌های درسی خود را  تسریع بخشیده یا از طریق انتقال موارد پاس شده از تحصیلات متوسطه یا دوره‌های اضافی کم کنید. هم‌چنین دانشجویان ممتاز با نمرات قابل قبول می‌توانند از کمک‌های کوچکی برخوردار شوند. در صورتی‌که دانشجو نتواند نمره‌ی لازم برای قبول شدن از دروس خود را کسب کند، احتمال اخراج او و بازگرداندنش به ‌کشور خود وجود دارد.

مسکن دانشجویی در اوکراین

اکثر دانشجویان اوکراینی در خوابگاه‌های دانشجویی در قالب خوابگاه‌های خصوصی یا خوابگاه‌های عمومی زندگی می‌کنند. شرایط زندگی در خوابگاه‌ها عموماً متفاوت است، اما معمولاً شما با یکی دو دانشجو هم اتاق می‌شوید. شما هم‌چنین می‌توانید با یک گروه کوچک از دانشجویان هم دوره‌ی خود در خارج از محوطه مسکونی دانشگاه زندگی کنید یا حتی می‌توانید با یک خانواده میزبان در اوکراین ارتباط برقرار کرده و با پرداخت هزینه‌ی کمی مهمان آن‌ها باشید. در این صورت شما باید مدت زمان دقیق اقامت خود را مشخص کنید.

 

پاسخی بگذارید