تحصیل در ایتالیا: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های ایتالیا

جذابیت‌هایی مانند چشم‌اندازهای متنوع، میراث فرهنگی و تاریخی بسیار زیاد، سایت‌های نمادین و تاریخی که چیزهای زیادی برای ارائه به ‌علاقه‌مندان در خود دارد. از جمله برج تاریخی پیزا و همین‌طور کولوسئوم در شهر رم. همگی سبب شده است تا هر ساله دانشجویان بسیار زیادی علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا شوند و این کشور زیبا و منحصربه‌فرد را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.

مطمئناً کشور ایتالیا چیزهای بسیار زیادی برای ارائه به ‌گردشگران و دانشجویان بین المللی در خود دارد. جذابیت‌های توریستی، تاریخی و صنعتی کشور ایتالیا چیزی نیست که به ‌راحتی بتوان از آن چشم پوشی کرد. جذابیت‌هایی مانند چشم‌اندازهای متنوع، میراث فرهنگی و تاریخی بسیار زیاد، سایت‌های نمادین و تاریخی که چیزهای زیادی برای ارائه به ‌علاقه‌مندان در خود دارد. از جمله برج تاریخی پیزا و همین‌طور کولوسئوم در شهر رم. همگی سبب شده است تا هر ساله دانشجویان بسیار زیادی علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا شوند و این کشور زیبا و منحصربه‌فرد را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. علاوه بر جذابیت‌های اشاره شده، آشپزی بسیار بی‌نظیر و معروف این کشور، تاریخ قابل توجه، اختراعات، اکتشافات و دانش قابل توجه و صد البته، دانشگاه‌های مهم و محبوب این کشور که شامل برخی از قدیمی‌ترین و معتبرترین مراکز آموزشی در جهان است، می‌تواند این کشور را از هر لحاظ یک کشور استثنایی برای مهاجرت، تحصیل یا حداقل گردش شهره‌ی خاص و عام کند.

ایتالیا

علاوه بر میراث قابل توجه تمدن روم باستان، ایتالیا دارای تاریخچه‌ی بسیار طولانی در امر دانش و نوآوری هم می‌باشد. از جمله ایتالیایی‌های معروف که توانستند نام خود و این کشور را در جهان معروف کنند می‌توان به ‌اشخاصی مانند کریستوف کلمب و مارکوپولو اشاره کرد. همین‌طور “انریکو فارمی” فیزیک‌دان معروفی است که اولین راکتور هسته‌ای جهان را طراحی کرد.

“لئوناردو داوینچی” این نقاش و دانشمند معروف ثابت کرد که جهان مسطح نیست و “الکساندر ولتا” که برق را مورد تحقیق قرار داد و اصطلاح  “ولت” را به جهانیان شناساند. مهم‌تر از بقیه، “گالیله” که چهار سیاره‌ی اطراف مشتری را کشف کرد و اختراع مهمی را مانند تلسکوپ به‌ جهانیان به ‌ارمغان آورد. وی با این اکتشاف خود ثابت کرد که زمین در اطراف سیاره خورشید در حال چرخیدن است.

این افراد تنها عده‌ی محدودی از متفکران، مخترعان و دانشمندان مشهور ایتالیایی می‌باشند که ما به‌ اختصار به ‌نام‌شان بسنده کردیم. اگر تمایل به تحصیل در ایتالیا دارید و دوست دارید تا با دانشمندان نامی ایتالیا آشنا شوید، می‌توانید لیست کاملی از دانشمندان ایتالیایی را در اینترنت جستجو کرده و پیدا کنید. از اختراعات و ابداعات بی‌نظیری مانند عینک، ماشین اسپرسو تا خود ماشین و ادکلن همه و همه از اکتشافات و نوآوری‌های شایع در کشور ایتالیا هستند که منشا کاملاً ایتالیایی دارند. منشاء کلمه‌ی دانشگاه (University) نیز به ‌کشور ایتالیا برمی‌گردد و آن‌ها معتقدند دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های موجود در تمام جهان است. باید بدانید که مشهورترین خانه‌های مد جهان در کشور ایتالیا قرار دارد و صد البته این غذای افسانه‌ای یعنی پیتزا که دیگر نیازی به شناسانده شدن در سطح جهانی ندارد. تمامی این نام‌ها می‌توانند شما را به ‌یک کشور واحد راهنمایی کنند. کشور تاریخی و زیبای ایتالیا. با اطلاعاتی که در بالا به ‌شما دادیم به ‌نظر می‌رسد که آمادگی لازم را برای تحقیق در مورد زندگی دانشجویی و تحصیل در ایتالیا را داشته باشید.

تحصیل در کشور ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

در کشور ایتالیا حدود ۹۰ دانشگاه، دانشکده و موسسات آموزش عالی وجود دارد که اغلب آن‌ها به ‌صورت دانشگاه‌های دولتی در حال فعالیت هستند. هم‌چنین بعضی از دانشکده‌ها و مراکز آموزش عالی ویژه‌ی فوق لیسانس، پلی تکنیک و سایر آکادمی‌ها هم وجود دارند که بخشی از سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی این کشور هستند. در فرآیندی به ‌نام فرآیند “بولونیا” کشور ایتالیا سیستم منظم و بسیار جدیدی را به نام “نئو” اجرا کرده است که شامل یک سیستم آموزشی جدید است که توانسته جایگزین سیستم‌ آموزشی فعلی و قدیمی این کشور گردد. تحصیل در ایتالیا در مقطع تحصیلات عالی امروزه شامل یک دوره‌ی کارشناسی سه ساله به‌ نام laurea triennale می‌باشد که می‌تواند توسط مدرک کارشناسی دو ساله هم قابل جایگزینی باشد. یک سیستم اعتباری برای اندازه گیری میزان ساعت‌های تحصیل و کار در جهت همگن‌سازی رشته‌ها وجود دارد. هم‌چنین فرصتی است که شما بتوانید دوره و روش ادامه‌ی تحصیل خود را در خارج از کشور پس از سه سال به‌ پایان برسانید. اما باید بدانید دانشجویانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی حقوق را دارند باید طول دوره پنج ساله را طی کنند و این در حالی است که دانشجویان پزشکی هم با گذراندن دوره‌ی شش ساله می‌توانند به ‌مدرک مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

دانشگاه‌های برتر کشور ایتالیا

در مجموع ۳۰ دانشگاه کشور ایتالیا در رتبه‌بندی جهانی QS در سال ۲۰۱۸ در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. دانشگاه‌های معتبری که در کنار تاریخ و زیبابی کشور ایتالیا سبب شده است تا هر ساله هزاران دانشجو با هدف تحصیل در ایتالیا وارد این کشور زیبا شوند. پنج دانشگاه بسیار معتبر که در میان این گروه از دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند عبارتند از:

۱.  دانشگاه پلی تکنیک میلان یا Politecnico di Milano

دانشگاه برتر پلی تکنیک ایتالیا با بالاترین امتیاز موجود در کشور ایتالیا توانسته است رتبه ۱۷۲ ام دانشگاه‌های جهان را به‌ خود اختصاص دهد. این دانشگاه به‌ ویژه توانسته است در دوره‌های مهندسی و هنری در رتبه‌ی بیستم در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان که در سال ۲۰۱۷ برای هنر و طراحی و هنر هفتم، معماری، مهندسی عمران و ساختمان، مهندسی مکانیک و سایر رشته‌ها به‌ دست بیاورد. در ضمن نکته‌ی بسیار مهم این دانشگاه این است که در سال ۱۹۶۳ توانسته است در سطح جهانی دانشجویان برتر خود را که موفق به ‌دریافت جایزه‌ی نوبل شیمی برای کارکرد خودروی پلیمرهای آلی دست پیدا کنند را تربیت کند. در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در ایتالیا در رشته‌های فنی، مهندسی و هنری دارید دانشگاه پلی تکنیک میلان یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

۲.  دانشکده‌ی بولونیا یا Università di Bologna

در فاصله‌ی نه چندان دور از دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشکده‌ی بولونیا قرار گرفته است که در میان  دانشگاه‌های جهانی توانسته است رتبه ۱۸۸ را به ‌خود اختصاص دهد. ادعا می‌شود که دانشگاه بولونیا یکی از اولین دانشگاه‌های تاسیس شده در این کشور است. اگرچه تاریخ تاسیس آن در واقع معلوم نیست اما شواهد حاکی از این است که یکی از برترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های موجود در کشور ایتالیا همین دانشکده‌ی بولونیا است. دانشکده بولونیا، نام خود را از فرآیند بولون یا همان پروژه‌ای که در حال انجام برای ایجاد سیستم‌های دانشگاهی و صلاحیت‌های سازگار در سراسر اروپا است، الهام گرفته است.

دانشکده‌ی بولونیا

۳. دانشکده‌ی پیزا یا Scuola Normale Superiore di Pisa

یکی از جذب‌ترین گزینه‌های تحصیل در ایتالیا مربوط به دانشکده‌ی پیزا می‌باشد. این دانشگاه توانسته است در رتبه‌بندی جدید دانشگاه‌های جهان یا QS  رتبه ۱۹۲ را به‌ خود اختصاص دهد. گفته می‌شود این دانشگاه در سال ۱۸۱۰ توسط فرمانروایی ناپلئون بناپارت تاسیس شده است. در واقع دانشگاه مذکور، یک دانشکده‌ی کوچک ۵۰۰ دانشجویی می‌باشد اما با همین تعداد کم دانشجو توانسته است با رتبه‌ی ۴۰۰ دانشگاه‌های برتر جهان جای مناسبی را در میان دانشگاه‌های فیزیک و نجوم برای خود باز کند. همین‌طور این دانشگاه توانسته است رتبه‌ی برتر در میان تمام دانشگاه‌های ایتالیا را برای پژوهش‌های علمی، توسط اعضای هیئت علمی تمام دانشگاه‌ها را به دست آورد.

دانشکده‌ی پیزا

۴. دانشکده‌ی سینت آنا یا Scuola Superiore Sant’Anna Pisa

این دانشگاه هم در میان رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ توانست رتبه‌ی ۱۹۲ را به ‌خود اختصاص دهد. این دانشکده، همانند دانشکده‌ی پیزا در شهر پیزا قرار دارد. دانشکده‌ی سینت آنا در سال ۱۹۸۷ تاسیس شده است که به ‌طور عمده در علوم کاربردی به ‌فعالیت می‌پردازد.

۵. دانشکده‌ی ساپینزا یا Sapienza-Università di Roma

یکی دیگر از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در سال ۱۳۰۳ میلادی تاسیس شده است. اسپینزا یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های اروپایی است که جمعیت دانشجویی زیادی بالغ بر ۱۱۰ هزار دانشجو دارد که با ظرفیت بیش از ۶ هزار دانشجوی خارجی توانسته است نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازد و هرساله میزبان هزاران دانشجوی بین‌المللی است که با قصد ادامه تحصیل در ایتالیا وارد این دانشگاه معتبر می‌شوند. از میان این تعداد دانشجوی تربیت شده توسط این دانشگاه، ۶ نفر از آن‌ها توانسته‌اند برنده‌ی جایزه نوبل شوند که اغلب از اعضای هیأت علمی همین دانشکده بودند. از جمله فیزیک‌دانان معروف این دانشکده، “کارلو روبیا” نام دارد.

 

دانشکده‌ی ساپینزا

سایر دانشگاه‌های معروف ایتالیا عبارتند از:

دانشکده‌ی پادوا یا Università di Padova با رتبه‌بندی مشترک ۲۹۶ جهانی.

دانشکده‌ی پلی تکنیک تورینو یا Politecnico di Torino با رتبه‌بندی ۳۰۷ جهانی.

دانشکده‌ی Università degli Studi di Milano با رتبه‌‌بندی مشترک ۳۲۵ جهانی.

دانشکده‌ی پیزا یا Università di Pisa با رتبه‌بندی ۴۳۰ تا ۴۲۱ جهانی.

دانشکده‌ی ترنتو  یا Università degli Studi di Trento با رتبه‌بندی ۴۴۱ تا ۴۵۰ جهانی.

دانشکده‌ی فرینز یا Università degli Studi di Firenze با رتبه‌بندی ۴۶۱ تا ۴۷۰ جهانی.

دانشکده‌ی روم یا Universitá degli Studi di Roma-Tor Vergata با رتبه‌بندی ۴۶۱ تا ۴۷۰ جهانی.

دانشکده‌ی کاتولیک ساکرو کور  یا  Università Cattolica del Sacro Cuore با رتبه‌بندی ۴۸۱ تا ۴۹۰ جهانی.

دانشکده‌ی ناپولی یا Università Cattolica del Sacro Cuore با رتبه‌بندی ۴۸۱ تا ۴۹۰ جهانی.

باید بدانید که دانشگاه‌های برتر کشور ایتالیا در سراسر منطقه‌ای گسترده توانسته‌اند برای سال‌های متوالی از دانشگاه‌های برتر جهان و اروپا باشند، در عین حال که تمام نقاط این کشور از لحاظ تاریخی و جذابیت‌های جغرافیایی می‌تواند بسیار جذاب است، باید بدانید که تحصیل در ایتالیا برای کسانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های مهم دنیا را دارند هم می‌تواند از جذابیت زیادی برخوردار باشد. در این قسمت ما سعی می‌کنیم اطلاعات بیشتری در مورد برخی از شهرهای محبوب و مهم این کشور را برای کسانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در ایتالیا را دارند، به ‌آن‌ها ارائه بدهیم.

شهر روم

چه جایی بهتر از شهر روم و پایتخت کشور ایتالیا برای ادامه تحصیل در ایتالیا. اغلب مردم وقتی از شهر روم برای آن‌ها صحبت می‌کنیم به ‌یاد مناظر اصلی و جذابیت‌های بزرگ این شهر می‌افتند. جذابیت‌های مانند the Colosseum, the Trevi Fountain, the Pantheon, the Forum, the Spanish Steps and the catacombs. اما به‌ عنوان یک دانشجو در شهر رم شما خواهید دید که جذابیتی مثل “شهر ابدی” می‌تواند از تمام جذابیت‌های موجود در این شهر معروف‌تر و محبوب‌تر باشد. شاید شما بتوانید در یکی از نمایش‌های ایفا شده در یکی از تئاترهای معروف شهر رم شرکت کنید یا بتواند یکی از نمایشگاه‌های بزرگ برگزار شده در فستیوال‌های معروف یا المپیک در این شهر لذت ببرید. اگر به ‌ادبیات علاقه‌مند هستید می‌توانید از نمایشگاه‌های کتاب بزرگ موجود در این شهر لذت ببرید. یک نوار اصلی از هم‌جواری کتابخانه‌ها و باشگاه‌های کتاب که می‌تواند محلی بهشت گونه‌ای برای ادبیات و طرفداران آن باشد. از طرفی هم برای شکارچیان معاملات بزرگ، نمایشگاه‌های عتیقه بزرگ و بازارهای دست دوم می‌تواند مزایای بسیار زیادی را به‌ همراه داشته باشد. اگر به ‌اندازه‌ی کافی علاقه‌مند به‌ هیجان و کارهای خارق‌العاده هستید می‌توانید برای یک روز یک اسکوتر برقی اجاره کنید و سعی کنید به ‌جاهای شلوغ شهر بدون اینکه از ترافیک آن رنج ببرید وارد شوید. تعداد زیادی از دانشگاه‌های عالی در شهر رم وجود دارند. به ‌ویژه دانشکده‌ی Sapienza-Università di Roma که رتبه ۲۵۰ ام را در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال ۲۰۱۸ به‌ خود اختصاص داده است، که همین‌طور رتبه پنجم کل دانشگاه‌های ایتالیا را شامل می‌شود. از جمله سایر دانشگاه‌های قابل توجه در شهر، می‌توان به دانشگاه Università degli Studi Roma Tre اشاره کرد که به ‌طور مشترک توانسته است رتبه‌ی ۷۵۱ تا ۸۰۰ ام در جهان را به ‌خود اختصاص دهد که این شامل رتبه‌ی ۶۵ کشوری هم می‌شود که در میان این عنوان‌ها توانسته است عنوان دارا بودن بهترین دانشجویان سال ۲۰۱۷ را هم کسب کند.

تحصیل در روم

شهر میلان

میلان به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی در جهان شناخته می‌شود و هر ساله علاقه‌مندان زیادی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، شهر میلان را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. در واقع کسی که در شهر میلان زندگی می‌کند، با یک بسته‌ی کامل از تمام چیزهایی که یک شهروند خوشبخت نیاز دارد تا این شهر زیبا را شهر محل سکونت و تحصیل خود قرار دهد را یک‌جا دارد.

شهر میلان دارای دانشگاه‌هایی در سطح جهانی، زیر ساخت‌هایی در سطح بالایی از زندگی اجتماعی و همین‌طور جمعیت بزرگ و متنوعی از دانشجویان بین‌المللی را یک جا دارد. میلان یک مرکز اقتصادی پرطرفدار در قسمت شمال ایتالیا است که با گذشته و تاریخ غنی خود توانسته است در حال حاضر یکی از شهرهای جدید و مدرن به ‌حساب بیاید. این شهر ثروتمند با جمعیت جهان‌گردی بسیار زیاد از مکان‌های تاریخی بسیار زیادی از جمله کلیسای سانتا ماریا که یک میراث جهانی یونسکو است و همین‌طور نقاشی معروف شام آخر در ردیف شهرهای توریستی و جذاب جهان قرار بگیرد. این شهر به‌ عنوان یک مرکز اقتصادی پیشرو در ایتالیا و همین‌طور به ‌عنوان پیشکسوت جهان در صنایع مد، فشن و طراحی شناخته شده است. میلان یکی از چند پایتخت برتر مد در کنار شهرهای مثل لندن، پاریس و نیویورک به‌ رسمیت شناخته می‌شود.

اگر از جمله افراد علاقه‌مند به ‌ورزش هستید باید بدانید که شهر میلان به‌ عنوان خانه‌ی تیم‌های مشهور فوتبال مانند آث میلان و اینتر میلان است. این شهر با ۸  دانشگاه بزرگ توانسته است نام بزرگ‌ترین جامعه‌ی دانشجویی در کشور ایتالیا را از آن خود کند. طبق گزارش‌های آموزش عالی، بالاترین رتبه‌ی دانشگاه‌های ایتالیا در رتبه‌بندی ۲۰۱۸ مربوط به ‌دانشگاه پلی تکنیک میلان است. از دیگر دانشگاه‌های بین المللی رتبه‌بندی شده در میلان می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد.

. دانشگاه Università degli Studi di Milano با رتبه‌بندی ۳۲۵ جهانی.

. دانشگاه the Università Cattolica del Sacro Cuore با رتبه‌بندی ۴۸۱ تا ۴۹۰ جهانی

. دانشگاه University of Milano-Bicocca با رتبه‌بندی ۶۵۱ تا ۷۰۰ جهانی

. دانشگاه Università Commerciale Luigi Bocconi  که به‌ عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر اروپا در زمینه کسب و کار شناخته شده است.

. دانشگاه The Università degli Studi di Pavia با رتبه‌بندی ۵۵۱ تا ۶۰۰ که در شمال شهر میلان واقع شده و برنامه‌های بین‌المللی بسیار زیادی را به‌ زبان انگلیسی برگزار می‌کند.

تحصیل در میلان

شهر پیزا

به ‌احتمال قوی، اگر به ‌شهر پیزا مسافرت کنید یکی از آن عکس‌های معروف را به ‌حالتی که خم شده و وانمود می‌کنید که برج را به ‌دست گرفته‌اید خواهید گرفت. اما بر خلاف تفکر عمومی، شهر پیزا فقط دارای این جاذبه‌ی توریستی معروف نیست. این شهر دارای بیش از ۲۰ کلیسای تاریخی، چند قصر و مجموعه‌ای از پل‌های خیره کننده در سراسر رودخانه آرنو می‌باشد. در طول تابستان دانشجویان می‌توانند در کنار رودخانه‌ها اتراق کنند و از نوشیدنی‌هایی که شهرت بسیار زیادی در این منطقه دارند استفاده کنند.

این در حالی است که شما می‌توانید بسیاری از بارها، مراکز تفریحی یا محل‌های موسیقی زنده را در این شهر پیدا کنید. هم‌چنین این شهر دارای دیسکوهای بسیار بزرگ و کافه‌های کارائوکی هم هست. اما اگر شما به‌ دنبال یک محیط آرام‌تری هستید، می‌توانید یک شام بسیار آرام و رمانتیک با نوشیدنی‌های بسیار خوب را در یکی از رستوران‌های معروف و زنجیره‌ای این شهر میل کنید. شما می‌توانید اوقات بسیار خوش و آرامی را در کنار پیاده‌روی در ساحل رودخانه‌های بسیار زیبا یا یکی از پارک‌های بسیار بزرگ این شهر تجربه کنید.

جمعیت عمده‌ی شهر پیزا متشکل از دانشجویان آن می‌باشد که از همه‌ی احزاب، نمایش‌ها و رویدادهای فرهنگی گرفته تا بقیه اتفاقات مهم شهر را سازماندهی می‌کنند. در میان دانشگاه‌های مهم شهر پیزا، اصلی‌ترین دانشگاه، دانشکده‌ی Università di Pisa است که با رتبه‌بندی ۴۲۱ تا ۴۳۰ در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است. مشهورترین دانش آموخته دانشگاه این شهر دانشمند بزرگ جهانی “گالیله” می‌باشد که در قرن شانزدهم در این دانشکده تحصیل کرده و در یکی از مشهورترین ثبت‌های تاریخی ما بین ستاره شناسان جهان و فیزیک‌دانان آن قرار گرفته است.

در کنار این دانشکده‌ی معروف و قدیمی می‌توان به ‌سایر موسسات آموزش عالی علاوه بر دانشگاه پیزا به Scuola Normale Superiore و Sant’Anna School of Advanced Studies of Pisa هم اشاره کرد که هر دو مرتبه‌ی ۱۹۲ در میان رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را به‌ خود اختصاص داده‌اند. دانشکده‌های شهر پیزا یکی از مهم‌ترین مراکز آموزش عالی در کل سطح اروپا می‌باشند که هر ساله میزبان دانشجویان بین‌المللی زیادی است که علاقه‌مند به تحصیل در ایتالیا هستند و این دانشکده معتبر را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند.

تحصیل در پیزا

شهر بولونیا

هرچند این شهر برای خارجی‌ها بسیار شناخته نیست اما باید بدانید که بولونیا در میان خود ایتالیایی‌ها بسیار معروف و محبوب است، نه فقط به ‌خاطر اینکه از بزرگ‌ترین شهرهای این کشور و پایتخت منطقه امیلیا رومانا می‌باشد، بلکه شهر بولونیا به ‌عنوان پایتخت پخت و پز و آشپزی ایتالیا شناخته شده است و همین‌طور این شهر برای غذاهای بسیار محبوب خود مشهور می‌باشد.

شهر بولونیا همین‌طور به ‌عنوان یکی از مراکز بزرگ موسیقی خلاق یونسکو نام گذاری شده و مراکز تاریخی بسیار محبوب و زیبایی دارد. سطح شهر با سایه‌های رنگی مانند قرمز تا طیف قهوه‌ای و پرتقالی و زردهای گرم با نام مستعار Bologna la rossa معروف شده است که به‌ معنی بولونیای قرمزپوش می‌باشد. پس از گسترش یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان در این شهر، بولونیا یک شهر دانشگاهی با جمعیت دانشجویی نسبتاً بزرگ و متنوع به‌ حساب می‌آید. شهر پر است از شب زنده‌داری‌های پر رفت و آمد، صحنه‌های فعالیت‌های افراد همجنس‌گرا و صحنه‌های شاداب زندگی و تفریح و فعالیت‌های اجتماعی با بیش از هزاران کنسرت در طول سال که اغلب کنسرت‌های بین المللی راک، گروه‌های موسیقی الکترونیک و سایر گروه‌ها اختصاص داده شده است.

از سایر گزینه‌های فعالیت‌‌های علمی در شهر بولونیا عبارتند از: جشنواره‌ی فیلم‌های صامت یا صوتی بازسازی شده که همه ساله در ماه جولای برگزار می‌شود، نمایشگاه و موزه‌ی بزرگ خودروهای معروفی مانند فراری، لامبورگینی و بوگاتی و همین‌طور مجموعه بسیار پرطرفدار از مسابقات پر سر و صدای فرمول یک از جاذبه‌های غیرقابل چشم‌پوشی این شهر زیبا می‌باشد. زیبایی‌های بیان شده بخشی از زیبایی‌های شهر بولونیا است که دانشجویان مایل به تحصیل در ایتالیا را ترغیب می‌کند تا شهر بولونیا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند.

 

در میان دانشکده‌های موجود در شهر بولونیا، بالاترین رتبه‌ی دانشگاهی مربوط می‌شود به‌ دانشگاه UNIBO که دومین رتبه‌ی دانشگاهی در سراسر کشور ایتالیا و رتبه‌ی ۱۸۸ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی را به ‌خود اختصاص داده است. از سایر موسسات آموزش عالی موجود در شهر بولونیا می‌توان به ‌کالج دانشگاهی دانشجویان اسپانیایی با نام Collegio di Spagna اشاره کرد. از سایر دانشکده‌های معروف این شهر می‌توان به‌ مجموعه‌ی دانشگاهی جان هاپکین ، آکادمی هنرهای زیبای شهر بولونیا و همین‌طور کالج دانشجویی Collegio Superiore di Bologna اشاره کرد. هم‌چنین شما می‌توانید برخی از کلاس‌ها یا دوره‌های خود را در دانشگاه Carpigiani Gelato طی کنید. در این دانشگاه شما می‌توانید یاد بگیرید که بستنی ایتالیایی چگونه درست می‌شود.

درخواست پذیرش و ثبت نام در دانشگاه‌های ایتالیا

روش‌ها و راه‌های متنوع درخواست ثبت نام در دانشگاه‌های ایتالیا بستگی به ‌موارد زیادی هم‌چون این ‌که آیا شما یک دانشجوی عضو اتحادیه اروپا هستید یا خیر دارد. هم‌چنین اینکه در کدام یک از دوره‌های تحصیلی اعم از کارشناسی، تحصیلات تکمیلی یا به‌ عنوان دوره‌ی اول یا دوره‌ی سوم قصد ثبت نام و ادامه تحصیل در ایتالیا را دارید، متفاوت خواهد بود. به ‌شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرگونه اقدام، سری به ‌وب سایت The Study in Italy که توسط وزارت آموزش و پرورش و همین‌طور سیستم آموزش عالی ایتالیا طراحی شده است بزنید تا تمام اطلاعاتی را که در مورد روش‌های صفحه‌ی درخواست در دانشگاه‌های ایتالیا مورد نیاز است را بررسی کنید.

این سایت به ‌شما می‌تواند یک مرور کلی از انواع مراحل مهم و مورد نیاز را ارائه دهد. به ‌طور کلی اولین قدم و مهم‌ترین قدم برای اینکه بتوانید یک دانشگاه مناسب را جهت تحصیل در ایتالیا برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید، بررسی شرایط ورود به ‌برنامه‌های تحصیلی این کشور است. می‌توانید واجد شرایط بودن خود را با تماس با یکی از این موسسات که می‌تواند شرایط شما برای ادامه تحصیل در ایتالیا را بررسی کند دریافت کنید.

هنگامی که شرایط شما برای تحصیل در ایتالیا قبول شد باید یک فرم درخواست اولیه را به ‌سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور مبدا و همراه با مستندات مربوطه ارسال کنید. فراموش نکنید که شما برای ارائه مدارک و مستندات خود باید تمامی آن‌ها را با یک مترجم تایید شده به‌ زبان ایتالیایی ترجمه کنید. دقت کنید فرم مورد انتخاب شما برای پیش ثبت نام، باید با توجه به ‌این که آیا شما یک دانشجوی اتحادیه اروپا هستید یا خیر انتخاب شود. برای مثال دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند برای تحصیل در موسساتی مانند هنر، طراحی، موسیقی و رقص باید فرم خاصی را پر کنند. نام این فرم A-bis است در حالی که دانشجویان دیگر که عضو اتحادیه اروپا هستند تنها لازم است که فرم A پر کنند. مدارک مورد نیازی که باید شما در هنگام ثبت نام اولیه تحویل موسسات مربوطه بدهید عبارتند از:

. فرم درخواست تکمیل شده برای دریافت نامه از شرایط تحصیلی و تایید صلاحیت شما

. تکمیل فرم پیش ثبت نام

. کپی مدارک تحصیلی خود در صورتی که متقاضی تحصیلات تکمیلی هستید یا کپی از گواهی‌نامه‌ی تحصیلی خود در دوران کارشناسی، در صورتی‌که متقاضی تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد می‌باشید.

. کپی از امتحانات و مدارک دریافتی

. عکس و کپی از پاسپورت که یکی از آن‌ها باید تعیین شده باشد.

. ارائه هرگونه مدرکی که بتواند شرایط ثبت نام شما را سهولت ببخشد.

. شما هم‌چنین ممکن است نیاز به ‌ارائه‌ی مدارکی مانند مهارت‌های خاص در ایتالیا باشید یا اینکه از شما بخواهند مدرکی مربوط به‌ زبان ایتالیایی‌ خود به‌ آن‌ها ارائه کنید. اگر شما دانشجوی اتحادیه‌ی اروپا باشید، سفارتخانه‌ای که از طریق آن درخواست ثبت نام خود را به‌ کشور ایتالیا ارسال می‌کنید، نامه‌ای از شرایط تحصیلی و واجد شرایط بودن شما را که قبل از درخواست به‌ دانشگاه، تایید شده است به ‌شما تحویل خواهد داد. بعد از این مرحله سفارت مدارک شما را به ‌دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید ارسال کرده و تایید پذیرش یا رد آن را مستقیماً از دانشگاه مربوطه دریافت کرده و در اختیار شما قرار خواهد داد. اما اگر شما یک دانشجوی غیر از اتحادیه اروپا هستید، سفارت یا کنسولگری ایتالیا جایی خواهد بود که شما باید واجد شرایط بودن شرایط تحصیلی خود را در آن قسمت تایید کنید.

تحصیل در کشور ایتالیا

درخواست ویزا برای تحصیل در ایتالیا

شما در صورتی می‌توانید ویزای تحصیل در کشور ایتالیا را اخذ کنید که بتوانید نشان دهید که دارای شرایط زیر هستید:

. داشتن محل اقامت مناسب در ایتالیا

. داشتن دارایی مالی کافی برای پوشش دادن تمام هزینه‌هایی که ممکن است در هنگام تحصیل در ایتالیا متحمل شوید، لازم است. این هزینه‌ها شامل هزینه‌ی تحصیل، هزینه‌ی مسکن، هزینه‌ی حمل و نقل، هزینه‌ی کتاب‌های درسی یا هزینه‌های زندگی شما می‌باشد.

. داشتن منابع مالی کافی برای بازگشت به ‌کشور مبدا خود در صورت پایان تحصیلات‌تان یا اثبات اینکه شما قبلاً یک بلیط بازگشتی را خریداری کرده‌اید.

. داشتن بیمه‌های درمانی خصوصی یا توافق‌نامه بین ایتالیا و کشور خود برای حق برخورداری از بیمه، تا در صورت نیاز به ‌مراقبت‌های پزشکی در این کشور پوشش داده شود.

. هم‌چنین ممکن است شما نیاز به ‌اثبات گواهی پرداخت کامل برای برنامه‌ی تحصیلی خود را داشته باشید. در صورتی که قصد دارید به‌ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا دسترسی پیدا کنید، به ‌شما پیشنهاد می‌شود از طریق وزارت امور خارجه کشور ایتالیا اقدام کنید.

در اکثر اوقات گرفتن ویزای ایتالیا رایگان است اما با این حساب باز هم امکان دارد نیاز به ‌پرداخت بعضی از عوارض برای داشتن ویزای این کشور داشته باشید. علاوه بر تمام اسناد و  مدارکی که در قسمت بالا به ‌آن اشاره شد، شما هم‌چنین لازم است تا موارد زیر را هم انجام داده و تکمیل کنید:

. فرم درخواست ویزای تکمیل شده

. مدارک پرداخت هزینه‌ی درخواست ویزا

. کپی از گذرنامه اخیر شما که یکی از آن‌ها باید تایید شده باشد.

. داشتن مدارک مربوط به ‌اثبات هزینه‌های تحصیلی، هزینه‌های زندگی و در صورت وجود کمک‌های مالی در کشور ایتالیا به‌ یاد داشته باشید که گذرنامه‌ی شما حداقل سه ماه پس از پایان دوران تحصیلی شما اعتبار خواهد داشت.

هزینه تحصیل در ایتالیا و در دانشکده‌ها و مراکز آموزش عالی این کشور بسته به ‌موسسات، شهر انتخابی و رتبه‌بندی دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. زیرا در کشور ایتالیا این موسسات آموزش عالی هستند که خودشان قیمت‌های مربوط به ‌هزینه‌ها را تعیین می‌کنند. البته با توجه به‌ دستورالعمل‌های اخیری که توسط دولت داده شده است هزینه‌های متوسط مابین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو که که معادل ۹۰۰ تا ۱۰۶۰ دلار آمریکا است در سال پرداخت می‌شود و از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا انتظار می‌رود.

این در حالی است که دانشکده‌های خصوصی قیمت‌های بالاتر از این هزینه را جهت تحصیل در ایتالیا را ارائه می‌دهند. بعضی از دوره‌های تخصصی برگزار شده در موسسات آموزش عالی ایتالیا ممکن است هزینه‌های بیشتر و جانبی را به ‌همراه داشته باشند، این در حالی است که دانشجویان دکترا که در دانشگاه‌های ایتالیا ثبت نام می‌کنند از پرداخت هزینه‌ها معاف هستند. باید بدانید که از لحاظ هزینه‌های معمولی زندگی‌، شما چیزی در حدود ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار یورو که معادل است با قیمت تقریبی ۱۳ هزار تا ۲۰ هزار دلار آمریکا در سال برای پوشش هزینه‌هایی مانند مسکن، غذا، حمل و نقل، سرگرمی و سایر هزینه‌های ممکن نیاز خواهید داشت.

بعد از تخصیص بودجه، باید به‌ خاطر داشته باشید که شیوه‌ی زندگی و عادت‌های صرفه‌جویی شما می‌تواند در بالا و پایین شدن این مقدار از هزینه تاثیرگذار باشد. همین‌طور محلی که شما قرار است در آن زندگی کنید می‌تواند در روی قیمتی که شما باید پرداخت کنید تاثیر فراوانی بگذارد. طبیعی است که شهرهای اصلی، بزرگ‌تر و همین‌طور مناطق گردشگری، قیمت‌های نسبتاً بیشتری نسبت به ‌شهرهای کوچک‌تر به‌ ویژه در شمال ایتالیا خواهند داشت. دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط برای تحصیل و همین‌طور اعطای کمک‌های دانشجویی در گروهی قرار می‌گیرند که براساس شایستگی تحصیلی یا نیاز مالی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

این مورد ارزیابی در مورد مسائلی مانند بورس تحصیلی، وام‌های دانشجویی، کمک هزینه‌ی مسکن، غذا و پرداخت هزینه‌های جانبی اعمال خواهد شد. این خدمات توسط شرکت university’s DSU Office )Diritto allo Studio Universitario – Right to Education) که یکی از زیرمجموعه‌های موسسات آموزش عالی می‌باشد مدیریت می‌شود. همین‌طور این موسسه می‌تواند اطلاعات و خدمات مفیدی را برای دانشجویان از جمله مشاوره فعالیت‌های فوق برنامه ورزشی حمل و نقل سایر مسائل علمی به‌ صورت آزادانه ارائه دهد.

ورود به کشور ایتالیا

پس از ورود به‌ کشور ایتالیا تمام دانشجویان انجمن دانشجویان محلی و دانشجویان عضو اتحادیه اروپا باید برای اقامت خود اجازه درخواست کنند که در زبان ایتالیایی به ‌آن Permesso di Soggiorno می‌گویند. اما دانشجویان غیر عضو اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در ایتالیا دارند، دارای یک ویزای دانشجویی طولانی مدت بیش از ۹۰ روز هستند که باید ظرف ۸ روز اول پس از ورودشان، درخواست دریافت اجازه‌ی اقامت را به ‌پست محل مربوطه ارائه کنند. اما این در حالی است که شهروندان عضو اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند این درخواست را در حدود سه ماه می‌توانند در یکی از موسسات مربوط به‌ محل خود ثبت‌نام کنند. همین‌طور دانشجویان بین المللی موظف هستند ویزای دانشجویی کوتاه مدت ۹۰ روزه‌ی خود را به ‌پلیس محلی ارائه دهند. به ‌یاد داشته باشید اگر یک دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در ایتالیا هستید همیشه برگه‌ی اقامت یا مجوز خود را به ‌همراه داشته باشید زیرا ممکن است از شما خواسته شود تا آن را به پلیس‌ها و افسران امنیتی مربوطه یا عمومی نشان دهید

8 پاسخ به “تحصیل در ایتالیا: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های ایتالیا”

 1. […] بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در ایتالیابه همراه معرفی بهتری دانشگاه‌ها… […]

 2. امیرحسین گفت:

  سلام ببخشید مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در آلمان یا ایتالیا چی هستش ؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای ادامه تحصیل در آلمان یا ایتالیا می‌توانید دوره های انگلیسی زبان یا زبان ایتالیایی برای ایتالیا و زبان آلمانی برای آلمان انتخاب کنید.
   پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت هر دانشگاه مراجعه کنید.

 3. امیرحسین گفت:

  ببخشید من سال بعد وارد دانشگاه خواهم شد و می خواستم بدونم که آیا این مهمه که من کارشناسیم رو تو کدوم دانشگاه خونده باشم ؟؟ (رشته ریاضی هستم )

 4. محمد اکبر گفت:

  درخواست ثبت نام در بورسیه تشکر

  • امیر ولی‌پور گفت:

   ممنون دوست عزیز
   جسارتاً متوجه منظور شما نشدم. آیا تمایل دارید تا شما را برای ثبت نام در بورسیه راهنمایی کنیم یا اینکه از محتوای موجود تشکر می‌کنید؟
   سپاس

دیدگاهتان را بنویسید