شرایط تحصیل در بلژیک: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های بلژیک

کشور بلژیک یکی از بنیان‌گذاران اتحادیه اروپا است. آب‌وهوای آن تحت ثاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس است. اقتصاد پویا و هزینه تحصیل مناسب تحصیل سبب می‌شود تا هرساله دانشجویان زیادی وارد این کشور شوند.

کشور بلژیک یک کشور سلطنتی در اروپای شمالی و جزء کشورهای بنیان‌گذار اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد. این کشور از شمال با هلند از شرق با آلمان و از جنوب با لوکزامبورگ و فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. تا قبل از سال ۱۸۳۰ میلادی کشور بلژیک جزیی از کشورهای هلند، اسپانیا و فرانسه به‌ حساب می‌آمد، اما بعد از سال ۱۸۳۰ به‌ طور رسمی استقلال خود را به‌ دست آورد. پایتخت این کشور زیبا بروکسل نام دارد. بروکسل یکی از شهرهای مهم اروپا از نظر جاذبه‌ی توریستی و همین‌طور رویدادهای سیاسی و آموزشی به حساب می‌آید.

بلژیک

براساس سرشماری تخمینی سال ۲۰۱۱ جمعیتی بالغ بر ۱۱ میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند. نوع حکومت این کشور سلطنت دموکراتیک می‌باشد و واحد پول آن یورو است. بیشتر از ۶۰ درصد مردم بلژیک به ‌زبان هلندی یا فنلاندی صحبت می‌کنند و فرانسوی و آلمانی درصدهای بعدی زبان این کشور را تشکیل می دهند. کشور بلژیک همیشه پذیرای مهاجران بسیار زیادی از سراسر جهان است که بسیاری از آن‌ها از مناطق متفاوت مهاجرت کرده‌اند و برای سال‌های طولانی است که ساکن این کشور شده‌اند. این کشور دارای آب و هوای معتدل دریایی است که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس، تابستان‌های تقریباً خنک و زمستان‌های معتدل را دارد. هر ساله دانشجویان زیادی با هدف تحصیل در بلژیک وارد این کشور زیبا، با فرهنگ، اصیل و پیشرفته می‌شوند. اغلب مردمان کشور بلژیک مسیحی هستند. باید به شما بگوییم کشور بلژیک در یکی از مهم‌ترین مناطق صنعتی جهان قرار گرفته است و همین امر باعث پویا شدن اقتصاد داخلی و خارجی این کشور شده است. همین اقتصاد پویا و موقعیت جغرافیای بسیار حساس این کشور باعث شده تا مهاجران بسیار زیادی با هدف سرمایه‌گذاری، کار یا تحصیل به این کشور مراجعه کنند.

شرایط تحصیل در بلژیک

دلایل بسیار زیادی را می‌توانیم به ‌شما ارائه دهیم تا شما را متقاعد کنیم که تحصیل در بلژیک می‌تواند یک انتخاب عالی برای شما و آینده‌تان می‌باشد. مثلاً اینکه کشور بلژیک دارای دانشگاه‌های مشهور جهان است که تحصیل در آن‌ها می‌تواند یک فرصت عالی را برای ارتباط با شبکه‌های بین المللی تحصیلی برای شما ایجاد کند و همین‌طور می‌تواند فرصت دیدار و زندگی در شهرهای چند‌ فرهنگی و چند ملیتی و چند زبانی را برای شما فراهم کند. مجموعه‌ای از غذاهای محلی و تخصصی، همین‌طور مناظر و ساختمان‌های زیبای شهر، طبیعت بسیار بکر و دیدنی، کیفیت بالای زندگی و البته وافل‌های فوق العاده لذیذ و مشهور بلژیکی می‌تواند از علت‌های اصلی باشد که شما حداقل برای یک‌بار هم که شده به‌ زندگی و تحصیل در بلژیک فکر کنید.

بروکسل

پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل است. این شهر حتی از لحاظ روابط و روادید سیاسی و آگاهی‌های اجتماعی در مرحله‌ای جلوتر از واشنگتن دی سی قرار دارد و مرکز بسیاری از سازمان‌های تجاری و بین المللی در این کشور و در این شهر واقع شده است. جمعیت ساکن بلژیک نیز اغلب از جمعیت افراد بین المللی تشکیل شده است و حدود یک چهارم جمعیت ۱۱ میلیون نفری این شهر به نام “بلژیکی‌های جدید” نام گرفته‌اند. یعنی این گروه از افراد کسانی هستند که از کشورهای دیگر آمده‌اند و به‌ واسطه‌ی سکونت‌شان در بلژیک فرزندان آن‌ها تبدیل به‌ شهروندان دائمی این کشور شده‌اند. اگر قصد ادامه‌ی تحصیل در بلژیک را دارید یا اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد دانشگاه‌های برتر این کشور و همین‌طور شرایط پذیرش دانشجویی یا شهرهای محبوب دانشجویی بیشتر بدانید به ‌شما توصیه می‌کنیم مطلب زیر را که درباره تحصیل در بلژیک است را مطالعه کنید.

تحصیل در بروکسل

دانشگاه‌های بلژیک

اغلب دانشگاه‌های بلژیک دارای پیشینه‌ی بین‌المللی بسیار قوی و موقعیت بسیار خوبی در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی هستند. در مجموع در کشور بلژیک ۸ دانشگاه وجود دارد که در رتبه‌بندی دانشگاه جهانی QS در سال ۲۰۱۸ خودنمایی کرده‌اند. اما یکی از این دانشگاه‌ها وجود دارد که توانسته رتبه ۳۵۰ جهان را به ‌خود اختصاص دهد.

شرایط تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک در مقاطع تحصیلات عالی به دو گروه تقسیم می‌شود، که وابسته به ‌دو زبان اصلی کشور در حال اجرا می‌باشند: تحصیلات عالیه‌ی فلامینی( یا جامعه هلندی) و تحصیلات عالیه‌ی فرانسوی. زبان آلمانی علاوه بر هلندی و فرانسوی، زبان رسمی این کشور است. هر چند درصد کمی از مردمان این سرزمین به‌ زبان آلمانی صحبت می‌کنند باز هم زبان آلمانی جز زبان‌های رسمی آن‌ها به‌ شمار می‌آید. دانش‌آموزان آلمانی زبان معمولاً برای تحصیل به دانشگاه‌های فرانسوی می‌روند یا به‌ کشور آلمان سفر می‌کنند. این در حالی است که زبان‌های فرانسه و هلندی، زبان‌های معمول و استاندارد آن‌ها برای آموزش و پرورش می‌باشد، برنامه‌های بین‌المللی زیادی نیز در کنار تمامی این زبان‌ها به‌ زبان انگلیسی هم تدریس می‌شود.

تحصیل در بلژیک و موسسات آموزش عالی بلژیک شامل دانشگاه‌ها، کالج‌های دانشگاهی، دانشکده‌های هنر به‌ خصوص جوامع و دانشکده‌های فرانسوی زبان، موسسات معماری و همین طور آکادمی‌های نظامی و سلطنتی می‌شود. مانند سایر کشورهای اروپایی، دریافت مدرک لیسانس معمولاً در این کشور سه سال به ‌طول می‌انجامد و یک مدرک کارشناسی ارشد را می‌توان در طول دوره‌ی فشرده یک‌ساله یا دوساله به ‌دست آورد. مدارک لیسانس دریافت شده در این کشور به‌ عنوان یک لیسانس حرفه‌ای یا یک لیسانس آکادمی طبقه‌بندی می‌شوند. لیسانس‌های حرفه‌ای عموماً برای ورود به ‌بازار کار هستند در حالی که لیسانس‌های آکادمیک بیشتر برای آماده سازی دانش‌آموزان برای مدرک کارشناسی ارشد خود می‌باشد. بعد از دریافت رتبه کارشناسی ارشد خود، دانشجویان می‌توانند پروژه‌های تحقیقاتی را دنبال کنند و توسط آن به‌ مدرک دکترای خود نیز دسترسی پیدا کنند. لیسانس و مدرک کارشناسی ارشد می‌تواند هم توسط کالج‌ها و هم توسط دانشگاه‌های معتبر اعطا شود. این در حالی است که مدرک دکترا تنها توسط دانشگاه‌های این کشور اعطا می‌شود. دانشجویان مختلف متناسب با شرایط و اهدافی که دارند گزینه‌های مختلف تحصیل در بلژیک را انتخاب می‌کنند.

تحصیل در بلژیک

5 دانشگاه برتر جهت تحصیل در بلژیک

۱. دانشگاه کانولیک لوون یا (Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven

یکی از بارزترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در بلژیک دانشگاه کانولیک لوون می‌باشد. این دانشگاه دارای بالاترین رتبه دانشگاهی بلژیک می‌باشد. این دانشکده توانسته رتبه‌ی برتر جهانی ۷۱ از رده بندی ۲۰۱۸ را به ‌خود اختصاص دهد. ترجمه‌ی نام اصلی این دانشگاه، دانشگاه کاتولیک لوون است. اما اغلب آن را به نام هلندی‌اش خطاب می‌کنند. این اولین دانشکده است که در سال ۱۴۲۵ در کشور بلژیک تاسیس گردیده است. (هرچند این دانشگاه در دوران ناپلئون بسته شد، اما دوباره در سال ۱۸۳۴ بازگشایی گردید). دانشگاه لوون، در سال ۲۰۰۵ حدود ۵۷ هزار و ۳۰۰ دانش آموز و دانش آموخته را تربیت کرد و توانست خود را به ‌بزرگ‌ترین مرکز دانشجو پرور بلژیک تبدیل کند.

تحصیل در دانشگاه کانولیک لوون

۲. دانشگاه گنت، University of Ghent

دومین دانشگاه معتبر بلژیک دانشگاه گنت می‌باشد که یک انتخاب عالی در زمینه علوم انسانی و علوم دامپزشکی جهت تحصیل در بلژیک می‌باشد. دانشگاه مرکزی گنت، سال ۱۸۱۷ به ‌عنوان اولین دانشکده هنری، در شهر گنت تاسیس گردید. این دانشگاه در سطح جهانی رتبه ۱۰۰ برای علوم انسانی و رتبه ۲۰ را برای علوم دامپزشکی به‌ خودش اختصاص داده است. دانشکده گنت هم یکی از دانشکده‌های بزرگ کشور بلژیک است که توانسته است در ۱۱ مجتمع دانشکده‌ای خود جمعیتی بالغ بر ۴۱ هزار دانش آموخته را وارد بازار کار کند. قدمت، کیفیت تحصیل و شرایط کاری مناسبی که برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه گنت فراهم می‌کند، سبب شده است تا هر ساله دانشجویان زیادی که هدف تحصیل در بلژیک و دانشگاه‌های با کیفیت این کشور زیبا را دارند، دانشگاه گنت را انتخاب کنند.

تحصیل در دانشگاه گنت، University of Ghent

۳. دانشکده کاتولیک لووین-لا-نوو، (Université Catholique de Louvain (UCL UCL

بزرگ‌ترین دانشگاه فرانسوی زبان کشور بلژیک است که در یک شهرک برنامه‌ریزی‌ شده‌ی تحصیلی واقع گشته است. این دانشگاه، دانشکده‌های مجازی خود را در شهر بروکسل، شارلرو، مونس و تورنه هم دارد. دانشگاه فوق در حال حاضر در رتبه‌بندی 153 در جهان قرار گرفته است که این رتبه‌بندی به‌ ویژه در موضوعاتی مانند الهیات، الهیات و مطالعات دینی و دین شناسی در رشته‌ی علوم انسانی در رتبه‌های بالاتری هم جا دارد.

تحصیل در دانشکده کاتولیک لووین-لا-نوو

۴. دانشکده ویرجی بروکسل، (Vrije Universiteit Brussel (VUB

این دانشگاه در سال ۱۹۷۰ توانست با رتبه‌بندی ۱۸۲ جهان از دانشگاه آزاد بروکسل جدا شده و به‌ عنوان دانشگاه مستقل معرفی می‌شود. هر دو دانشگاه در ترجمه‌ی انگلیسی خود نام‌های مشابهی دارند. بنابراین برای جلوگیری از سردرگمی‌های بیشتر، این دانشگاه تصمیم گرفته است نام اختصاری VUBبرای فعالیت‌های تحقیقاتی خود استفاده کند و با این نام در رشته‌های مختلف تحقیقات بنیادی و کاربردی شناخته شده باشد.

تحصیل در دانشکده ویرجی بروکسل

۵. دانشگاه آزاد بروکسل، (Universite Libre de Bruxelles (ULB

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS توانسته است تا رتبه ۲۰۵ را به ‌خود اختصاص دهد. این رتبه توانسته رتبه بهترین نمرات بین المللی دانشجویان را هم برای این دانشگاه به ‌ارمغان بیاورد. بهتر است بدانید که حدود یک سوم دانشجویان و اعضای هیات علمی این دانشگاه از خارج از کشور بلژیک می‌آیند. دانشکده‌ی بروکسل در سال ۱۸۳۴ تاسیس شده و یک دانشکده‌ی تحقیقاتی بسیار مهم است که برنده‌ی سه جایزه‌ی بسیار مهم از جمله جایزه‌ی نوبل جهانی، جایزه‌ی مدال فیلد و جایزه‌ی ماری کوری گردیده است و به ‌این ترتیب توانسته از جمله دانشگاه‌های افتخار آفرین کشور بلژیک به ‌حساب بیاید.

تحصیل در دانشگاه آزاد بروکسل

بروکسل

بنا به ‌دلایل بسیار مهمی از جمله حضور سازمان‌های بین المللی بسیار زیاد در شهر بروکسل اغلب مردم این شهر را پایتخت اروپا می‌دانند؛ که از زمان جنگ جهانی دوم، آن را به ‌مرکز اداری سازمان‌هایی از جمله اتحادیه‌ی اروپا‌، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو، سازمان جهانی گمرک و EUROCONTROL تبدیل شده است.

اگر شما قصد تحصیل در بلژیک و رشته‌ی علوم سیاسی و روابط بین الملل یا مطالعات ترجمه‌ای را دارید احتمالاً شهر بروکسل برای شما بسیار مناسب خواهد بود. بروکسل یکی از مقاصد جذاب برای مسافرت و مهاجرت از نوع کاری و تحصیلی است. اما شهر بروکسل از شهرت جهانی به ‌عنوان مرکز اداری و بروکراسی فراتر رفته است، در این شهر یک زندگی شبانه پرطرفدار و پرجنب وجوش جاری است. بروکسل دارای مجموعه‌ی جهانی از رستوران‌ها، کافه‌ها، بارها و مجموعه‌ای از مراکز خرید بزرگ، از جمله بازارهای آزاد، گالری‌ها و خیابان‌های قدیمی خرید را در خود دارد. گرچه شهر بروکسل از بسیاری از پایتخت‌های اروپایی دیگر کوچک‌تر است اما می‌تواند برای جهان‌گردان اوقات خوشی را همراه با یک فرهنگ چند زبانه و تفریحات بسیار زیاد و متنوع ارائه کند. دانشگاه‌های معتبر و برجسته موجود در شهر بروکسل عبارتند از:

. دانشگاه بریتانیا Vrije Universitéit Brussel که رتبه ۱۸۲ در رتبه‌بندی جهانی QS را در سال ۲۰۱۸ به‌ خود اختصاص داده است.

. دانشگاه آزاد بروکسل Libre de Bruxelles که به‌ زبان فرانسوی است و رتبه ۲۰۵ در رتبه‌بندی جهانی را دارا است.

. کالج Facultés Universitaires Saint-Louis . کالج Hogeschool-Universiteit Brussel

. آکادمی نظامی سلطنتی بروکسل دانشگاه بین‌المللی دیگر از جمله

. دانشکده‌ی مطالعات بین المللی کنت بروکسل

. دانشگاه بستان بروکسل و سایر موسسات آموزش عالی موجود در این شهر

تحصیل در بروکسل بلژیک

لوون

لوون به ‌دلیل داشتن بزرگ‌ترین ساختمان‌های قرون وسطایی در خود، جشنواره‌ی سالانه‌ی موسیقی تابستانی Martrock و ارکستر مشهور آن به ‌نام آرنبرگ، که یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های موسیقی در جهان است و همین‌طور به ‌علت داشتن بزرگ‌ترین بیمارستان‌های اروپا بسیار معروف است. بسیاری از ارکسترهای معروف در شهر لوون مستقر هستند. شهر هم‌چنین دارای یک فرهنگ آبجو بسیار غنی و قدیمی می‌باشد که با انواع متنوع و طیف وسیعی از انواع محلی و بین‌المللی نوشیدنی‌هایی مانند آبجو و سایر نوشیدنی‌های سنتی توانسته است توجه مجامع بین المللی را به ‌خود جلب کند. در این شهر یک بار وجود دارد که ادعا می‌کند بیش از سه هزار نوع آبجوی متفاوت را می‌تواند ارائه کند.

در هنگام ورود به‌ شهر لوون اطمینان حاصل کنید که از Oude Markt و بارها، کافه‌های سنتی و کافه‌های مدرن متعدد آن دیدن کرده باشید. هم‌چنین طولانی‌ترین بار موجود در جهان در شهر لوون قرار دارد. به ‌شما توصیه می‌کنیم در طول اقامت خود در لوون، سری هم به Fons Sapientiae بزنید. معنای این اسم “چشمه‌ای از خرد” است که نماد معروف از وضعیت تحصیلی و تفکری شهر دانشگاهی لوون می‌باشد. در تمام طول مدت اقامت خود در این شهر متوجه خواهید شد که جمعیت اصلی این شهر را دانشجویان آن تشکیل می‌دهند و دانشجویان بین‌المللی زیادی که تمایل به تحصیل در بلژیک دارند این شهر زیبا را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب می‌کنند.

شهر لوون جایگاه برترین دانشگاه‌های معروف بلژیک از جمله Katholieke Universiteit Leuven می‌باشد. این دانشگاه در حال حاضر رتبه ۷۰ در میان دانشگاه‌های جهان در رتبه‌بندی QS را به ‌خود اختصاص داده است. باید بدانید که این دانشگاه بزرگ‌ترین دانشگاه بلژیک است که بیش از 57300 دانشجو را در خود پرورش می‌دهد. برخی اعتقاد دارند که قدیمی‌ترین دانشگاه کاتولیک موجود در کشور بلژیک هم همین دانشگاه است. سایر دانشگاه‌های موجود در شهر لوون عبارتند از . دانشکده‌ی کسب و کار مستقل Vlerick(یا مدرسه مدیریت مشترک لوون و دانشگاه گنت).

تعدادی از دانشگاه‌های حرفه‌ای مانند Katholieke Hogeschool Leuven . کالج مهندسی Group T هم‌چنین باید به ‌شما بگوییم که شهر لوون یکی از معروف‌ترین کنسرواتوارهای کشور بلژیک یعنی موسسه‌ی Lemmens Institute را در خود جای دارد که به‌ ویژه برنامه‌های موسیقی‌درمانی این گروه بسیار مشهور می‌باشد.

تحصیل در لوون بلژیک

لیژ

لیژ یک شهر بزرگ صنعتی در والونیا است که به‌ عنوان مرکز اقتصادی و فرهنگی منطقه معروف می‌باشد. این در حالی است که صنایع اصلی این شهر زغال سنگ، فولاد و تولید اسلحه است. این شهر زیبا به‌ خاطر جشنواره‌های بزرگ مردمی پرجمعیت، شب زنده داری‌های بسیار شاد و پرشور، جشنواره‌ی سالیانه‌ی فصلی، سینماهای متعدد و هم‌چنین میزبان بودن یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای کریسمس موجود در کشور بلژیک بسیار معروف و محبوب است. خالی از لطف نیست که بدانید این شهر یکی از قوی‌ترین صنایع خدمات دیجیتال، فناوری و اینترنت را در کل اروپا دارد.

از جاذبه‌های دیگر شهر لیژ می‌توان به ‌مجموعه‌ی عظیمی از موزه‌ها شامل معماری قرن شانزدهم و هفدهم، راه پله‌های 400 پله‌ای معروف Montagne de Buren و همین‌طور به‌ فستیوال بزرگ سنت نیکلاس اشاره کرد. اغلب این جشنواره‌ها توسط دانشجویان دانشگاهی بین‌المللی که در حال تحصیل در بلژیک هستند، برپا می‌شود. اما در فستیوال بزرگ سنت نیکلاس دانشجویان لباس‌های کهنه و مندرس به ‌تن کرده و بنابر یک رسم قدیمی به ‌گدایی از مردم می‌پردازند. خیابان‌های خاصی از این شهر پر است مراکز فروش نوشیدنی‌های معروف که به ‌طور کل قسمت خاصی از شهر را به خود اختصاص داده است. اغلب این مکان‌های تفریحی تا ساعت‌های اولیه صبح باز هستند.

شهر لیژ مهاجران زیادی را از کشورهایی مثل مراکش، الجزایر، ترکیه و همین‌طور ایتالیایی‌ها را در خود جای داده است. علاوه بر تمام این جاذبه‌های معروف باید بدانید که این شهر یک مرکز بزرگ آموزشی است که در آن بیشتر از ۲۰ هزار دانشجو درسطح‌های محلی، کشوری و بین‌المللی زندگی می‌کنند. دانشگاه لیژ در رتبه‌بندی جهانی QS دانشگاه‌ها در سال ۲۰۱۹ رتبه ۳۱۹ را به ‌خود اختصاص داده است و همین‌طور به ‌عنوان مدرسه‌ی مدیریت HEC شناخته شده است. سایر موسسات آموزشی برجسته در شهر لیژ عبارتند از: . دانشکده‌ی معماری لیژ یا Faculty of Architecture of the University of Liège . مدرسه‌ی هنرهای زیبا Académie Royale des Beaux-Arts de la Ville de Liège . کالج مخصوص دوره‌های کارشناسی با نام La Haute Ecole de la Province de Liège

تحصیل در لیژ

آنتورپ

دومین شهر بزرگ موجود در کشور بلژیک آنتورپ نام دارد که به‌ خاطر نقاش مشهور با نام “سر پیتر پل روبنس” شناخته شده است. نکته‌ی جالب درباره‌ی این شهر این است که بیشتر از ۷۰ درصد از همه‌ی الماس‌های موجود در دنیا، در شهر آنتورپ معامله می‌شوند. از سایر جذابیت‌های این شهر این است که در آن توجه بسیار زیادی به ‌مد و فشن داده می‌شود. همین ‌طور این شهر دومین بندرگاه بزرگ اروپا را در خود جای داده است. علاوه بر تمام این نکات جالب، شهر آنتورپ از جاذبه‌های جالبی مانند کلیسای گوتیک Our Lady، موزه هنرهای معتبر سلطنتی و هم‌چنین بسیاری از ساختمان‌های تاریخی از دوره‌های مختلف با قدمت بالا برخوردار است. حتی باغ وحش موجود در شهر آنتورپ هم یکی از قدیمی‌ترین باغ وحش‌های موجود در جهان است که دارای معماری قرن نوزدهم است.

همان‌طور که از ارتباط قوی این شهر با صنعت مد و فشن می‌تواند انتظار برود آنتورپ، به‌ عنوان یک شهر رو به‌ رشد و با کلاس و از لحاظ ظاهری بسیار زیبا شناخته شده است. روشن‌فکران، بازیگران، موسیقی‌دانان، نویسندگان و نقاشان وقت خود را اغلب در کافه‌ها، بارها یا مغازه‌های متعدد و مدرن موجود در شهر سپری می‌کنند یا اغلب از صحنه‌های موسیقی جاز که در تمام نقاط شهر به‌ چشم می‌خورد لذت می‌برند. آنتروپ هم‌چنین برای محصولات محلی خود مانند بولکه (یا آب‌جو کهربا)، الکسیر د آنورس (نوعی لیکور محلی) و بیسکویت‌هایی به‌ شکل دست که به‌ یک فرهنگ عامه‌ی قدیمی مربوط می‌شود معروف است. دانشگاه آنتورپ به عنوان برجسته‌ترین دانشگاه شهر آنتورپ شناخت می‌شود که رتبه ۲۱۰ دانشگاه جهانی QS را به‌ خود اختصاص داده است و با ۱۴ هزار دانش آموخته ثبت ‌شده سومین دانشگاه بزرگ منطقه فنلاندی است و سالیانه هزاران نفر را برای تحصیل در بلژیک ترغیب می‌کند. آنتورپ هم‌چنین دارای چندین کالج دانشگاهی است. از جمله این دانشکده‌ها عبارت‌اند از:

. کالج دانشگاه شارلمگان، Charlemagne University College

. کالج دانشگاه پلنتین، Plantin University College

. کالج دانشگاه آرتسیس، Artesis University College Antwerp

تحصیل در آنتورپ

بروکس یا بروژ

بروژ از زیباترین شهرهای قرون وسطایی در اروپای غربی می‌باشد که مرکز شهر تاریخی آن میراث جهانی یونسکو و ثبت شده در این سازمان است. کانال‌ها و آبراه‌های باریک آن و همین‌طور ساختمان‌های باستانی موجود در آن، از این شهر زیبا چهره‌ای تقریباً شبیه به‌ چهره‌ی ونیز در شمال را به ‌یاد می‌آورد. این شهر پر است از نشانه‌ها و ساختمان‌های قدیمی از جمله برج غول پیکر قرن سیزدهم.

بروژ هم‌چنین دارای مجموعه‌ای از هنرهای مدرن دوران قدیم و همین‌طور هنرهای مدرن دوران حاضر است. این شهر دارای تئاترهای بسیار زیاد، سالن‌های کنسرت زیبا، موزه‌ها و همین‌طور سینما می‌باشد. این منطقه اغلب میزبان مجموعه‌ای از جشنواره‌های فرهنگی، موسیقی و غذا است. هم‌چنین یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی در کشور بلژیک که تور دوچرخه سواری فلندر یا همان Tour of Flanders cycle race می‌باشد، همه ساله در شهر تاریخی آنتورپ برگزار می‌شود. با حضور دائمی گردشگران از تمام نقاط جهان شما می‌توانید این شهر را به ‌عنوان یکی از شهرهای بزرگ توریستی در نظر بگیرید. به ‌یاد داشته باشید که میزان دانشجویان داخلی و بین‌المللی در این شهر بسیار بالا است.

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم این شهر عموماً یک مرکز مهم برای آموزش و پرورش و همین‌طور آموزش عالی می‌باشد. دانشگاه‌های برجسته و برتر شهر بروژ عبارتند از: . (Katholieke Hogeschool Brugge-Oostende (KHBO . دانشکده‌ی انگلیسی زبان Hogeschool West-Vlaanderen (HOWEST هم‌چنین باید اشاره کنیم که شهر بروژ مرکز اصلی کالج اروپایی می‌باشد که مطالعات و تحصیلات تکمیلی خود را با تمرکز بر رشته اقتصاد، حقوق و سیاست اروپا ارائه می‌دهد. هم‌چنین در این شهر یکی از موسسات آموزش عالی دانشگاه سازمان ملل متحد در مقیاس مطالعات ادغامی و تحصیلات تطبیقی منطقه‌ای، تحقیقات زیادی را در دانشگاه ملل متحد انجام می‌دهد.

تحصیل در بروکسل یا بروژ

گنت

شهر گنت شامل ترکیبی از معماری قرون وسطی و ساختمان‌های کوچک و بسیار قدیمی است که به خوبی محافظت شده‌اند. منظره‌ی شهری بسیار جذاب و زیبا شامل یک بندرگاه با شبکه‌ها و کانال‌های باریک با چندین و چند کافه و رستوران زیبا و همین‌طور تعداد زیادی از موزه‌های جذاب از جمله موزه‌های مهمی مانند موزه هنرهای معاصر که تاریخ شهر و معماری زیبای آن‌ را مورد بررسی قرار می‌دهد و همین‌طور موزه هنرهای زیبا به ‌انضمام مجموعه‌ای از کاخ‌های برجسته و همین‌طور یک قلعه‌ی بسیار قدیمی توانسته است تا چهره‌ی متفاوت و بسیار زیبایی را به ‌این شهر قدیمی هدیه کند.

دانشگاه گنت یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های فنلاندی است که توانسته رتبه دومین دانشگاه برتر از لحاظ رتبه‌بندی جهانی را در کشور بلژیک به ‌خود اختصاص دهد. دانشگاه گنت هرساله مقصد دانشجویان بین‌المللی بی‌شماری است که با هدف تحصیل در بلژیک دانشگاه گنت را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند. این دانشگاه رتبه ۱۲۵ از رتبه‌بندی جهانی QS را به‌ خود اختصاص داده است. کالج‌ها و دانشگاه‌های معروف شهر گنت عبارتند از:

. Hogeschool Gent

. Hogeschool West-Vlaanderen هم‌چنین باید برای آگاهی دانشجویان بین‌المللی به ‌اطلاع برسانیم که دانشکده کاتولیک (Université Catholique de Louvain (UCL دارای رتبه ۱۵۰ و سوم در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی در سال ۲۰۱۸ می‌باشد.

در منطقه والونیا، هدف از ساختن این دانشگاه این بود که در تحولات اخیر جوامع بین الملل بتوانند سهمی در اتفاقات بزرگ مانند برگزاری نمایشگاه‌ها یا مجتمع‌های بزرگ اجرایی مانند سینما در دانشگاه‌های خود داشته باشند. علت این اتفاق این بود که می‌خواستند پا را کمی فراتر از وضعیت قدیمی دانشگاه‌های خود گذاشته و در امر پیشرفت دانشگاهی قدم‌های بزرگ‌تری بردارند.

تحصیل در گنت

چگونگی ثبت نام در دانشگاه‌های بلژیک

برای درخواست تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی، باید گواهی‌نامه‌ی تحصیلی دوران متوسطه را به ‌همراه داشته باشید که توسط مقامات مربوطه به ‌رسمیت شناخته شده است یا مهر تأیید سازمانی خورده باشد یا اینکه یک اظهارنظر یا یک گواهی‌نامه از معدل خود را در دوران متوسطه از دبیرستان محل تحصیل خود دریافت کنید. مقامات مختلفی در کشور بلژیک وجود دارد که شما می‌توانید از طریق آن‌ها اقدامات خود را جهت ثبت نام در دانشگاه‌های این کشور به ‌رسمیت در آورید. با توجه به ‌موقعیت و شرایط خودتان، شما می‌توانید در جامعه دانشگاهی فرانسوی زبان، فنلاندی یا جامعه آلمانی ثبت نام کنید. برنامه‌های کاربردی برای تحصیل در بلژیک به‌ صورت جداگانه در هر دانشگاه ارائه می‌شود و هر موسسه آموزش عالی مقررات و قوانین خود را برای پذیرش دانشجو دارد.

به ‌طور کلی کسانی که علاقه‌مند به ‌شرکت در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، زیرگروه هنر، رشته‌ی مدیریت و علوم مهندسی هستند، باید قبل از ورود به ‌هر کدام از این دانشگاه‌ها از امتحان ورودی دانشگاه مربوطه قبول شوند. حتی در بعضی از دانشگاه‌ها شاید لازم باشد که شما در آزمون امتحان زبان فرانسه یا هلندی هم قبول شوید. به‌ یاد داشته باشید قبل از اینکه بتوانید به صورت کامل ثبت نام کنید شما باید هزینه‌های تحصیل خود را از قبل پرداخت کرده باشید.

هزینه‌های تحصیل در بلژیک

هزینه‌های تحصیلی دانشجویان بلژیکی و دیگر دانشجویان عضو اتحادیه اروپا، آموزش عالی توسط دولت در این کشور تامین می‌شود. با این وجود دانشجویان باید هزینه‌ی ثبت نام سالانه را برای هر سال از مطالعات و تحصیلات خود را بپردازند. مبلغ پرداختی آن‌ها بسته به‌ نوع موسسه آموزش عالی، نوع برنامه‌ی تحصیلی و همین‌طور واجد شرایط بودن دانشجویان برای کمک مالی، متفاوت از هم خواهد بود. هم‌چنین هزینه‌های تحصیل در بلژیک بسته به ‌اینکه آیا برنامه‌های آموزش عالی شما در یک جامعه یا دانشگاه فنلاندی، آلمانی زبان یا فرانسوی ارائه می‌شود، متفاوت خواهد بود.

دانشجویان اتحادیه‌ی اروپا حداکثر ۸۳۵ یورو در سال پرداخت خواهند کرد، این در حالی است که دانشجویان خارجی یا خارج از اتحادیه‌ی اروپا مبلغی ما بین ۸۳۵ تا ۴۱۷۵ یورو پرداخت می‌کنند. در بعضی از موارد حتی ممکن است مجبور شوند هزینه‌های اضافی برای ثبت نام را هم پرداخت کنند. مبلغ اشاره شده و همین طور تمام هزینه‌های اضافی باز هم مربوط به ‌موسسات آموزش عالی مورد تحصیل شما و همین طور برنامه‌های آموزشی که از آن‌ها تبعیت می‌کنید، خواهند داشت. شما می‌توانید با تماس با یکی از موسسات آموزش عالی مورد انتخاب خودتان اطلاعات خاص زیادی در مورد شرایط و مبلغ کل هزینه‌ها کسب کنید.

مسکن دانشجویی در کشور بلژیک

عموماً در دانشگاه‌های بلژیک مسکن دانشجویی برای اغلب دانشجویان کوتاه مدت یا بین المللی در دسترس می‌باشد. با این حال اگر شما خواهان اجاره‌ی یک آپارتمان شخصی و خصوصی هستید اغلب لازم است یک قرارداد یک ساله را امضا کنید. انتظار می‌رود مبلغی در حدود ۱۵۰ یورو تا ۴۰۰ یورو در ماه پرداخت کنید. مبلغ اجاره بسته به ‌این است که آیا شما مسکن دانشگاهی انتخاب می‌کنید یا ترجیح می‌دهید در یک مسکن خصوصی زندگی کنید، همین‌طور به‌ محل زندگی شما هم بستگی دارد. اگر شما یک آپارتمان خصوصی و یک نفره اجاره کنید احتمال دارد هزینه‌ای حدود ۶۷۵ یورو در هر ماه در مرکز شهر یا هزینه‌ای حدود ۵۰۰ یورو در خارج از مرکز شهر هزینه کنید.

عموماً دانشجویان خارجی در کشور بلژیک ترجیح می‌دهند تا برای خود خانه‌های مستقلی اجاره کنند. این امکان به‌ آنها فرصت آشنایی با فرهنگ مردمان اصیل بلژیکی را هم می‌دهد. با زندگی در میان مردم عادی شهر، آن‌ها می‌توانند زبان این کشور را راحت تر و زودتر یاد بگیرند. با این حال این گزینه بیشتر توسط دانشجویانی که دوره‌های کوتاه مدت را برمی‌گزیند استفاده می‌شود. برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد محل اقامت دانشجویی در بلژیک، شما می‌توانید با بخش خدمات پشتیبانی دانشجویان دانشگاه یا بخش دانشجویان بین الملل دانشگاهی که انتخاب کرد‌اید، تماس بگیرید و از راهنمایی‌های کارشناسان آن‌ها بهره‌مند شوید.

 

پاسخی بگذارید