شرایط تحصیل در ترکیه: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر ترکیه

در سال ۲۰۱۵ بیش از ۴۰ میلیون نفر توریست از ترکیه بازدید کرده‌اند. ترکیه توانسته است ششمین جایگاه جاذبه‌ی توریستی جهان را از آن خود کند.

 

تعداد دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند، از سال ۲۰۰۶ دوبرابر شده است، که نشان دهنده‌ی رشد بارز این کشور در زمینه‌ی آموزش عالی است. در سال تحصیلی ۱۶-۲۰۱۵ حدود ۴۸۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور حضور داشتند. تحصیل با هزینه نسبتاً پایین و کیفیت بالا از مزایای تحصیل در ترکیه هستند که افراد زیادی را جهت ادامه تحصیل در ترکیه ترغیب می‌کند.

دانشگاه‌های ترکیه گاهاً بورسیه‌های تحصیلی ماهیانه به دانشجویان خود اختصاص می‌دهند، که این بورسیه تحصیلی هزینه‌های تحصیلی، اقامتی، بیمه‌ی سلامت و مسافرتی را شامل می‌شود. ترکیه یک کشور توریستی است. بنابر گزارش  سازمان سفر در ترکیه، درسال ۲۰۱۵ تقریباً ۴۰ میلیون توریست از این کشور بازدید کرده‌اند و جایگاه ششمین جاذبه‌ی توریستی جهان را از آن خود کرده است. دولت ترکیه سیاست‌های رو به پیشرفتی در زمینه‌ی پذیرش دانشجویان بین المللی، با هدف پذیرش ۱۰۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی، اعمال می‌کند. موارد بیان شده بخشی از مزایای تحصیل در ترکیه می‌باشد و دانشجویان بسیاری را ترغیب می‌کند تا برای ادامه تحصیل و ادامه زندگی خود کشور زیبا و توریست‌پذیر ترکیه را انتخاب کنند.

دانشگاه‌های ترکیه و مزایا و شرایط تحصیل در ترکیه

تقریباً ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارند، که بیشترشان توسط حکومت اداره می‌شوند. بیشتر این دانشگاه‌ها تازه تاسیس هستند. تا سال ۱۹۷۰، تنها هشت موسسه‌ی ایالتی وجود داشت. اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت)، تا سال ۱۹۸۴ تاسیس نشده بود. دربین تازه تاسیس‌ترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) اولین پذیرش دانشجویی خود را در سال تحصیلی ۱۳/۲۰۱۲ آغاز کرد.

هدف دانشگاه بین‌المللی آنتالیا جذب بیش از پنجاه درصدی دانشجویان خارجی است. دانشگاه‌های خصوصی و سراسری ترکیه مطابق با توافق بولوگنا هستند، که تحت استانداردهای برنامه‌های اروپایی می‌باشند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان بین المللی خود کمک مالی اراسموس را ارائه می‌دهند. اخیراً در رتبه‌بندی کیفیت سیستم آموزشی QS، که اولین بار در سال ۲۰۱۶ انجام یافت، سیستم آموزش عالی ترکیه مقام ۳۹ ام جهان را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه‌های برتر ترکیه

یازده دانشگاه در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS قرار دارند و در سال ۲۰۱۶ بیست دانشگاه از ترکیه طبق نظر رتبه‌بندی دانشگاهی QS:EECA که دانشگاه‌های معتبر اروپا و آسیای مرکزی را در برمی‌گیرند، در فهرست دانشگاه‌های معتبر دنیا قرار گرفتند. بیشتر این دانشگاه‌های برتر در آنکارا و استانبول دو کلان‌شهر ترکیه، قرار دارند. دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فنی میدل‌ایست و دانشگاه حاجت تپه، در آنکارا و دانشگاه سابانجی، دانشگاه استانبول، دانشگاه کوچ، دانشگاه بوغازیچی و دانشگاه فنی استانبول، در شهر استانبول واقع شده‌اند.

دانشگاه بوغازیچی

این دانشگاه در سال ۲۰۱۶ جهش بزرگی از رتبه‌ی ۱۷ ام به رتبه‌ی نهم در رتبه‌بندی EECA داشته است و از ۱۰ دانشگاه برتر دیگر ترکیه پیشی گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ با عنوان کالج رابرت تاسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی تاسیس شده در خارج از آمریکا بود. دانشگاه بوغازیچی واقع در استانبول و نزدیک تنگه‌ی بسفوروس و قلعه‌ی تاریخی روملی حصار است که پهلوی محدوده‌ی شرقی کمپ جنوبی دانشگاه است. زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی است و دانشگاه تحت سیستم آموزش عالی آمریکا اداره می‌شود.

تحصیل در دانشگاه بوغازیچی

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت در سال ۲۰۱۶ رتبه‌ی ۱۲ را از نظر رتبه‌بندی EECA به خود اختصاص داده است. عنوان دانشگاه مخفف عبارت “بیلیم کنتی” به معنای شهر یادگیری و علم است. دانشگاه بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی ترک است که در سال ۱۹۸۴ بنا نهاده شده و بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی کشور را در بر دارد.

تحصیل در دانشگاه بیلکنت

دانشگاه سابانجی

این دانشگاه نیز در استانبول قرار دارد و سومین رتبه‌ی بهترین دانشگاه ترکیه را از نظر رتبه‌بندی EECA (رتبه‌ی ۱۳ جهان) را به خود اختصاص می‌دهد. این دانشگاه نیز تازه تاسیس است که تدریس در آن از پاییز سال ۱۹۹۹ آغاز شده و هم اکنون حدود ۴۰۰۰ دانشجو دارد. حدود ۴۲ درصد از دانشجویان کارشناسی این دانشگاه بورسیه دریافت می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه سابانجی

دانشگاه فنی میدل‌ایست یا خاورمیانه (WETU)

دانشگاه فنی میدل‌ایست یا خاورمیانه (WETU) در آنکارا، پایتخت ترکیه  قرار دارد و رتبه‌ی ۱۴ ام را از نظررتبه بندی EECA به خود اختصاص می‌دهد. حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو دارد که بیشترشان دانشجویان انتقالی یک ترمه یا یک ساله هستند. به‌ دلیل تقاضای بالا، WETU تنها یک و نیم درصد از یک ونیم میلیون متقاضی سالانه را پذیرش می‌کند. همانند دانشگاه بیلکنت زبان آموزشی این دانشگاه نیز انگلیسی است.

تحصیل در دانشگاه فنی میدل‌ایست یا خاورمیانه (WETU)

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ در سال ۱۹۹۳ در استانبول تاسیس شده است و رتبه‌ی ۱۶ ام EECA را از آن خود دارد. نام این دانشگاه برگرفته از نام موسس خیر و کارآفرین آن، وهبی کوچ است. دانشگاه کوچ ۲۲ برنامه‌ی مقطع کارشناسی، ۳۲ مورد مقطع ارشد و ۱۸مورد مقطع دکترا دارد و هم اکنون حدود ۵۵۰۰ دانشجو را تعلیم می‌دهد. هدف دانشگاه این گونه بیان شده است: “تربیت بهترین و شایسته‌ترین دانشجویان بین المللی، که خلاقانه فکر می‌کنند، مستقل و هدف‌مندند و رهبران قابل اعتمادی هستند”.

تحصیل در دانشگاه کوچ

شهرهای دانشجویی ترکیه

استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است و قدمت چندین هزار ساله دارد. حدود ۱۴ میلیون سکنه دارد و در سال ۲۰۱۵ دوازده و نیم میلیون توریست را با عنوان مرکز فرهنگی اروپا، جذب کرد. دانشگاه‌های بوغازایچی و سابانجی از برترین دانشگاه‌های استانبول هستند. هم‌چنین دانشگاه کوچ( رتبه‌ی ۱۶ام جهان) ، دانشگاه فنی استانبول (رتبه‌ی ۲۳ ام‌ جهان) و دانشگاه استانبول(رتبه‌‎ی ۳۴ ام جهان) از دانشگاه‌های عالی به شمار می‌آیند.

تحصیل در استانبول

آنکارا

آنکارا دومین کلان‌شهر ترکیه و پایتخت این کشور است. این شهر مرکز تجاری و سیاسی است و جمعیت دانشجویی بالایی دارد. آنکارا جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی بسیاری را به خود اختصاص داده است. دو دانشگاه برتر آنکارا، دانشگاه بیلکنت( رتبه‌ی ۱۱۲ EECA )  و دانشگاه فنی میدل ایست (رتبه‌ی ۱۴ ام   EECA ) می‌باشند. هم‌چنین دانشگاه حاجت تپه (رتبه‌ی ۴۰ ام جهان)، دانشگاه قاضی( رتبه‌ی ۸۵ ام جهان)  و آکادمی ارتشی باشکنت ترکیه از دانشگاه‌های خوب این شهر هستند.

تحصیل در آنکارا

ازمیر

ازمیر، سومین کلان‌شهر ترکیه، به دلیل قرار گرفتن در کرانه‌ی دریای اژه و مناظر زیبایش لقب “مروارید اژه” را گرفته است. این شهر فرهنگ و قدمت ۴۰۰۰ ساله دارد و یک شهر لیبرال با زیبایی‌های خاصش به شمار می‌رود. دانشگاه اگ (رتبه‌ی ۷۲ ام EECA)، دانشگاه دوکوز ایلول (رتبه‌ی ۹۲ ام )و دانشگاه‌های تازه تاسیس یاشار( ۲۰۰۷)،  دانشگاه ازمیر( ۲۰۰۷ )، دانشگاه کاتب چلبی ( ۲۰۱۰  ) و دانشگاه شفا( ۲۰۱۰ ) نیز در این شهر قرار دارند.

تحصیل در ازمیر

آدانا

آدانا که پنجمین شهر محبوب ترکیه است، شهری دانشجویی است. دانشگاه جوکوراوا (با رتبه‌ی ۱۱۱-۱۲۰ EECA) در این شهر قرار دارد. این شهر جذاب و زیبا در جنوب ترکیه واقع شده و  دارای آب و هوای سرد است.

تحصیل در آدانا

دیگر شهرهای دانشجویی ترکیه

از دانشگاه‌های خوب دیگری که شرایط مناسبی جهت ادامه تحصیل در ترکیه دارد، دانشگاه آنادولو در اسکی شهیر است. در دانشگاه آنادولو دروس به زبان‌های انگلیسی، ترکی، آلمانی و فرانسه تدریس می‌شوند. یکی دیگر از دانشگاه‌های عالی جهت ادامه تحصیل در ترکیه، دانشگاه سلیمان دمیلر در ایسپارتا است که بیشترین جمعیت دانشجویی ترکیه را دارد و شامل بورسیه‌ی اراسموس است. در نهایت دانشگاه آک دنیز در آنتالیا که پذیرش دانشجوی بین المللی چشم‌گیری دارد.

 

یک پاسخ به “شرایط تحصیل در ترکیه: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر ترکیه”

  1. Seyed salman Alavi گفت:

    I am seyed salmam alavi
    I am phd pychology
    I like work with you
    Thanks

دیدگاهتان را بنویسید