شرایط تحصیل در ترکیه: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر ترکیه

در سال 2015 بیش از 40 میلیون نفر توریست از ترکیه بازدید کرده‌اند. ترکیه توانسته است ششمین جایگاه جاذبه‌ی توریستی جهان را از آن خود کند.

 

تعداد دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند، از سال 2006 دوبرابر شده است، که نشان دهنده‌ی رشد بارز این کشور در زمینه‌ی آموزش عالی است. در سال تحصیلی 16-2015 حدود 48000 دانشجوی خارجی در این کشور حضور داشتند. تحصیل با هزینه نسبتاً پایین و کیفیت بالا از مزایای تحصیل در ترکیه هستند که افراد زیادی را جهت ادامه تحصیل در ترکیه ترغیب می‌کند.

دانشگاه‌های ترکیه گاهاً بورسیه‌های تحصیلی ماهیانه به دانشجویان خود اختصاص می‌دهند، که این بورسیه تحصیلی هزینه‌های تحصیلی، اقامتی، بیمه‌ی سلامت و مسافرتی را شامل می‌شود. ترکیه یک کشور توریستی است. بنابر گزارش  سازمان سفر در ترکیه، درسال 2015 تقریباً 40 میلیون توریست از این کشور بازدید کرده‌اند و جایگاه ششمین جاذبه‌ی توریستی جهان را از آن خود کرده است. دولت ترکیه سیاست‌های رو به پیشرفتی در زمینه‌ی پذیرش دانشجویان بین المللی، با هدف پذیرش 100000 دانشجوی بین المللی، اعمال می‌کند. موارد بیان شده بخشی از مزایای تحصیل در ترکیه می‌باشد و دانشجویان بسیاری را ترغیب می‌کند تا برای ادامه تحصیل و ادامه زندگی خود کشور زیبا و توریست‌پذیر ترکیه را انتخاب کنند.

دانشگاه‌های ترکیه و مزایا و شرایط تحصیل در ترکیه

تقریباً 200 دانشگاه در ترکیه وجود دارند، که بیشترشان توسط حکومت اداره می‌شوند. بیشتر این دانشگاه‌ها تازه تاسیس هستند. تا سال 1970، تنها هشت موسسه‌ی ایالتی وجود داشت. اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت)، تا سال 1984 تاسیس نشده بود. دربین تازه تاسیس‌ترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) اولین پذیرش دانشجویی خود را در سال تحصیلی 13/2012 آغاز کرد.

هدف دانشگاه بین‌المللی آنتالیا جذب بیش از پنجاه درصدی دانشجویان خارجی است. دانشگاه‌های خصوصی و سراسری ترکیه مطابق با توافق بولوگنا هستند، که تحت استانداردهای برنامه‌های اروپایی می‌باشند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان بین المللی خود کمک مالی اراسموس را ارائه می‌دهند. اخیراً در رتبه‌بندی کیفیت سیستم آموزشی QS، که اولین بار در سال 2016 انجام یافت، سیستم آموزش عالی ترکیه مقام 39 ام جهان را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه‌های برتر ترکیه

یازده دانشگاه در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS قرار دارند و در سال 2016 بیست دانشگاه از ترکیه طبق نظر رتبه‌بندی دانشگاهی QS:EECA که دانشگاه‌های معتبر اروپا و آسیای مرکزی را در برمی‌گیرند، در فهرست دانشگاه‌های معتبر دنیا قرار گرفتند. بیشتر این دانشگاه‌های برتر در آنکارا و استانبول دو کلان‌شهر ترکیه، قرار دارند. دانشگاه بیلکنت، دانشگاه فنی میدل‌ایست و دانشگاه حاجت تپه، در آنکارا و دانشگاه سابانجی، دانشگاه استانبول، دانشگاه کوچ، دانشگاه بوغازیچی و دانشگاه فنی استانبول، در شهر استانبول واقع شده‌اند.

دانشگاه بوغازیچی

این دانشگاه در سال 2016 جهش بزرگی از رتبه‌ی 17 ام به رتبه‌ی نهم در رتبه‌بندی EECA داشته است و از 10 دانشگاه برتر دیگر ترکیه پیشی گرفته است. این دانشگاه در سال 1863 با عنوان کالج رابرت تاسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی تاسیس شده در خارج از آمریکا بود. دانشگاه بوغازیچی واقع در استانبول و نزدیک تنگه‌ی بسفوروس و قلعه‌ی تاریخی روملی حصار است که پهلوی محدوده‌ی شرقی کمپ جنوبی دانشگاه است. زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی است و دانشگاه تحت سیستم آموزش عالی آمریکا اداره می‌شود.

تحصیل در دانشگاه بوغازیچی

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت در سال 2016 رتبه‌ی 12 را از نظر رتبه‌بندی EECA به خود اختصاص داده است. عنوان دانشگاه مخفف عبارت “بیلیم کنتی” به معنای شهر یادگیری و علم است. دانشگاه بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی ترک است که در سال 1984 بنا نهاده شده و بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی کشور را در بر دارد.

تحصیل در دانشگاه بیلکنت

دانشگاه سابانجی

این دانشگاه نیز در استانبول قرار دارد و سومین رتبه‌ی بهترین دانشگاه ترکیه را از نظر رتبه‌بندی EECA (رتبه‌ی 13 جهان) را به خود اختصاص می‌دهد. این دانشگاه نیز تازه تاسیس است که تدریس در آن از پاییز سال 1999 آغاز شده و هم اکنون حدود 4000 دانشجو دارد. حدود 42 درصد از دانشجویان کارشناسی این دانشگاه بورسیه دریافت می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه سابانجی

دانشگاه فنی میدل‌ایست یا خاورمیانه (WETU)

دانشگاه فنی میدل‌ایست یا خاورمیانه (WETU) در آنکارا، پایتخت ترکیه  قرار دارد و رتبه‌ی 14 ام را از نظررتبه بندی EECA به خود اختصاص می‌دهد. حدود 31000 دانشجو دارد که بیشترشان دانشجویان انتقالی یک ترمه یا یک ساله هستند. به‌ دلیل تقاضای بالا، WETU تنها یک و نیم درصد از یک ونیم میلیون متقاضی سالانه را پذیرش می‌کند. همانند دانشگاه بیلکنت زبان آموزشی این دانشگاه نیز انگلیسی است.

تحصیل در دانشگاه فنی میدل‌ایست یا خاورمیانه (WETU)

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ در سال 1993 در استانبول تاسیس شده است و رتبه‌ی 16 ام EECA را از آن خود دارد. نام این دانشگاه برگرفته از نام موسس خیر و کارآفرین آن، وهبی کوچ است. دانشگاه کوچ 22 برنامه‌ی مقطع کارشناسی، 32 مورد مقطع ارشد و 18مورد مقطع دکترا دارد و هم اکنون حدود 5500 دانشجو را تعلیم می‌دهد. هدف دانشگاه این گونه بیان شده است: “تربیت بهترین و شایسته‌ترین دانشجویان بین المللی، که خلاقانه فکر می‌کنند، مستقل و هدف‌مندند و رهبران قابل اعتمادی هستند”.

تحصیل در دانشگاه کوچ

شهرهای دانشجویی ترکیه

استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه است و قدمت چندین هزار ساله دارد. حدود 14 میلیون سکنه دارد و در سال 2015 دوازده و نیم میلیون توریست را با عنوان مرکز فرهنگی اروپا، جذب کرد. دانشگاه‌های بوغازایچی و سابانجی از برترین دانشگاه‌های استانبول هستند. هم‌چنین دانشگاه کوچ( رتبه‌ی 16ام جهان) ، دانشگاه فنی استانبول (رتبه‌ی 23 ام‌ جهان) و دانشگاه استانبول(رتبه‌‎ی 34 ام جهان) از دانشگاه‌های عالی به شمار می‌آیند.

تحصیل در استانبول

آنکارا

آنکارا دومین کلان‌شهر ترکیه و پایتخت این کشور است. این شهر مرکز تجاری و سیاسی است و جمعیت دانشجویی بالایی دارد. آنکارا جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی بسیاری را به خود اختصاص داده است. دو دانشگاه برتر آنکارا، دانشگاه بیلکنت( رتبه‌ی 112 EECA )  و دانشگاه فنی میدل ایست (رتبه‌ی 14 ام   EECA ) می‌باشند. هم‌چنین دانشگاه حاجت تپه (رتبه‌ی 40 ام جهان)، دانشگاه قاضی( رتبه‌ی 85 ام جهان)  و آکادمی ارتشی باشکنت ترکیه از دانشگاه‌های خوب این شهر هستند.

تحصیل در آنکارا

ازمیر

ازمیر، سومین کلان‌شهر ترکیه، به دلیل قرار گرفتن در کرانه‌ی دریای اژه و مناظر زیبایش لقب “مروارید اژه” را گرفته است. این شهر فرهنگ و قدمت 4000 ساله دارد و یک شهر لیبرال با زیبایی‌های خاصش به شمار می‌رود. دانشگاه اگ (رتبه‌ی 72 ام EECA)، دانشگاه دوکوز ایلول (رتبه‌ی 92 ام )و دانشگاه‌های تازه تاسیس یاشار( 2007)،  دانشگاه ازمیر( 2007 )، دانشگاه کاتب چلبی ( 2010  ) و دانشگاه شفا( 2010 ) نیز در این شهر قرار دارند.

تحصیل در ازمیر

آدانا

آدانا که پنجمین شهر محبوب ترکیه است، شهری دانشجویی است. دانشگاه جوکوراوا (با رتبه‌ی 111-120 EECA) در این شهر قرار دارد. این شهر جذاب و زیبا در جنوب ترکیه واقع شده و  دارای آب و هوای سرد است.

تحصیل در آدانا

دیگر شهرهای دانشجویی ترکیه

از دانشگاه‌های خوب دیگری که شرایط مناسبی جهت ادامه تحصیل در ترکیه دارد، دانشگاه آنادولو در اسکی شهیر است. در دانشگاه آنادولو دروس به زبان‌های انگلیسی، ترکی، آلمانی و فرانسه تدریس می‌شوند. یکی دیگر از دانشگاه‌های عالی جهت ادامه تحصیل در ترکیه، دانشگاه سلیمان دمیلر در ایسپارتا است که بیشترین جمعیت دانشجویی ترکیه را دارد و شامل بورسیه‌ی اراسموس است. در نهایت دانشگاه آک دنیز در آنتالیا که پذیرش دانشجوی بین المللی چشم‌گیری دارد.

 

پاسخی بگذارید