شرایط تحصیل در دانمارک: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های دانمارک

دانمارک از نظر کم‌بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول دنیا قرار دارد. در رده‌بندی درآمد سرانه دانمارک در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالیانه، مردم این کشور به عنوان راضی‌ترین و خوشحال‌ترین مردم جهان شناخته می‌شوند

آیا می‌خواهید در یک کشور اروپایی با کیفیت بالای زندگی تحصیل کنید؟ یک مکان سبز و پاک؟ برفی و همانند داستان‌ها؟ نظرتان راجع به دوچرخه‌سواری تا دانشگاه به جای سوار شدن به مترو یا اتوبوس چیست؟ اگرهمه‌­ی این‌ها به نظرتان جالب می‌آیند پس چرا به تحصیل در دانمارک فکر نمی‌کنید؟ با توجه به شرایط تحصیل در دانمارک که ویژگی‌ها و مزایای بسیار زیادی دارد، سالیانه افراد زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند.

دانمارک

کشور دانمارک در شمال اروپا واقع است و پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت دانمارک 5.5 میلیون نفر است و زبان رسمی آن دانمارکی است. دانمارک به عنوان جنوبی‌ترین کشور حوزه اسکاندیناوی شناخته می‌شود و تنها یک مرز با کشور آلمان دارد. پلی دریایی به نام پل اورسوند دانمارک را به سوئد متصل می‌کند. کشور دانمارک از اعضای موسسه سازمان‌های ملل و ناتو است. سطح رفاه در کشور دانمارک بسیار بالا است به صورتی که از نظر کم‌بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول دنیا قرار دارد. در رده‌بندی درآمد سرانه دانمارک در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالیانه، مردم این کشور به عنوان راضی‌ترین و خوشحال‌ترین مردم جهان شناخته می‌شوند و هم‌چنین در سال 2016 شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه اول شادترین و راضی‌ترین نیروی کار در دنیا شناسایی کرده است. کشور دانمارک، کشوری با کم‌ترین فساد اداری در دنیا شناخته می‌شود.

دانشگاه‌های دانمارک

دانمارک که در مرز بین اروپای شرقی و غربی قرار دارد، ممکن است یک کشور نسبتاً کوچکی باشد، اما یک مقصد تحصیلی فوق‌العاده است. 5 دانشگاه دانمارک جزء 400 دانشگاه برتر طبق رتبه­بندی QS جهانی دانشگاه­ها هستند که دانشگاه کپنهاگ با رتبه­ی اشتراکی 79 در رأس آن­ها قرار دارد. دانشجویان مقیم اتحادیه­ی اروپا از پرداخت شهریه معاف هستند و شهریه‌­ها برای افراد خارج ازآن نیز آن­‌ چنان بالا نیست. بسیاری از رشته‌ها به دانمارکی تدریس می­‌شوند( مخصوصاً در سطح لیسانس)، اما هم‌چنین می‌توانید مجموعه‌ی متنوعی از دوره‌­ها را که به انگلیسی یا برخی به آلمانی تدریس می‌­شوند پیدا کنید.

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دانمارک

دانشگاه کپنهاگ

دانشگاه کپنهاگ که جزء دانشگاه‌های با رتبه‌ی بالا در اسکاندیناوی است، طبق رتبه­‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها در سال 2019 در رتبه­ی 79 قرار دارد. از آنجایی که این دانشگاه در سال 1479 تاسیس شده است، قدیمی‌ترین موسسه‌ی آموزشی در دانمارک و بعد از دانشگاه اوپسالای سوئد قدیمی‌ترین دانشگاه در اسکاندیناوی می‌باشد. دانشگاه کپنهاگ میزبان حدود 38500 دانشجو است که 3500 دانشجوی بین‌المللی را شامل می‌شود. این دانشگاه چهار پردیس دارد که همگی در داخل کپنهاگ یا حومه­ی آن واقع شده‌اند. اگرچه تعداد کمی از دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی و برخی به آلمانی تدریس می‌شوند، بسیاری از دوره‌های آموزشی به زبان دانمارکی هستند.  ­

تحصیل در دانشگاه کپنهاگ

 

دانشگاه فنی دانمارک (Technical University of Denmark)

دانشگاه فنی دانمارک اولین دانشگاه پلی‌تکنیک دانمارک است که در سال 1829 توسط فیزیکدان و شیمی‌دان معروف دانمارکی هانس کریستین اورستد پایه‌گذاری شد. هم‌اکنون این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های مهندسی پیشرو در اروپاست که طبق رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها در سال 2019 رتبه­ی 112 را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر دانشگاه کپنهاگ میزبان بیش از 11200 دانشجو است که در 25 دپارتمان مشغول به تحصیل هستند. پردیس این دانشگاه در کونگنز لینگبی، شهری در شمال کپنهاگ قرار دارد. رنگ­های هویتی آن قرمز و طوسی است و تیم‌های راگبی و والیبال آن مشهور هستند.

تحصیل در دانشگاه فنی دانمارک

دانشگاه آرهوس

دانشگاه دیگر دانمارک دانشگاه آرهوس است که در رتبه‌ی 141 دنیا قرار دارد. علی‌رغم اینکه این دانشگاه بسیار جدیدتر از دانشگاه کپنهاگ است، دومین دانشگاه قدیمی فنی در تحصیلات عالی می­باشد. با توجه به تاسیس آن در سال 1928 دانشگاه از بدو تاسیس تاکنون از نظر فضا بسیار گسترده شده است و در حال حاضر بزرگ‌ترین دانشگاه دانمارک است. حدود 39 هزار دانشجو در مجموعه‌ی گسترده‌ای از موضوعات متفاوت ثبت‌نام کرده­اند. ملکه مارگریت دوم جزء معروف‌ترین فارغ‌التحصیلان این موسسه می‌باشد که در دهه‌ی 60 به تحصیل رشته‌ی علوم سیاسی در آن پرداخته است.

دانشگاه آرهوس

دانشگاه آلبورگ

چهارمین نماینده­ی دانمارک در رتبه­بندی QS جهانی دانشگاه­ها دانشگاه آلبورگ است که رتبه­ی 343 را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه که در سال 1974 تاسیس شده، میزبان 20700 دانشجو است و سه پردیس دارد که مهم‌ترین آن در شهر آلبورگ قرار دارد. دو پردیس دیگر در اسبیرگ و کپنهاگ واقع هستند. از سال 2007 تاکنون دانشگاه به چهار دانشکده تقسیم شده است: علوم انسانی، علوم اجتماعی، مهندسی و علوم پایه و پزشکی. دانشگاه آلبورگ یک گزینه‌ی محبوب در میان دانشجویان بین‌المللی علاقه‌مند به تحصیل در دانمارک است و بیش 15 درصد دانشجویان آن را شهروندان خارجی تشکیل می‌دهد.

دانشگاه آلبورگ

دانشگاه جنوبی دانمارک

پنجمین دانشگاه دانمارک که در رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها آمده است، دانشگاه جنوبی دانمارک می‌باشد که رتبه‌ی 376 جهانی را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال 1998 بعد از ادغام دانشگاه اودنسه، مدرسه‌ی جنوبی کسب و کار و مهندسی دانمارک و دانشگاه جوتلند جنوب تاسیس شده است.

در سال 2006 مرکز آموزش کسب و کار در اسلاگلس، موسسه ملی سلامت عمومی و دانشگاه مهندسی اودنسه نیز به این دانشگاه پیوستند. در حال حاضر، دانشگاه 7 پردیس دارد که در اودنسه، اسلاگلس، کپنهاگ، کلدینگ، اسبیرگ و سوندربرگ واقع شده‌اند. بیش از 32 هزار دانشجو هم‌اکنون در دانشگاه جنوبی دانمارک ثبت‌نام کرده‌اند که 20 درصد آن دانشجویان خارجی هستند. دانمارک که با بالاترین کیفیت زندگی و شادترین مردم رتبه برتر را در میان کشورها از آن خود کرده، به سبب شهرهای زیبا، سبک غذایی غنی(خصوصاً کپنهاگ که پر از رستوران‌هایی است که طبق کتابچه‌ی میشیلن ستاره‌دار هستند)، طراحی‌های چشم‌نوازو خلاقانه، سینمای با کیفیت (که شامل کار فیلم‌ساران مشهور دنیا چون لارس وون تریر و سوزان بیر می‌باشد) و سواحل جذابش شهرت دارد. هم‌چنین این کشور طبق گزارش سازمان بین‌المللی شفافیت در مقوله‌ی فساد به صورت مشترک با کشور نیوزلند به عنوان کم فسادترین کشور دنیا شناخته می‌شوند.

تحصیل در دانشگاه جنوبی دانمارک

کپنهاگ

پایتخت کشور دانمارک، کپنهاگ، یکی از معروف‌ترین کشورهای اروپایی است و طبق فهرست برترین شهرهای دانشجویی در QS در حال حاضر رتبه‌ی 45 را به خود اختصاص داده است. ترکیبی قوی از برج‌های سبک رمانتیک و معماری جدید به سبک لبه‌دار، چشم‌اندازهای پویا و رنگارنگ فرهنگی، کافه ها و بارهای بی‌شمار و کیفیت مستمر و بالای زندگی ساکنان آن همه به جذابیت این شهرافزوده است. این شهر کم‌هزینه‌ترین شهر دنیا در تحصیل نیست، اما در مقایسه با پایتخت‌هایی چون لندن یا پاریس به ندرت احتمال دارد که دچار مشکل مالی شوید. مانند دانشگاه کپنهاگ که قدیمی‌ترین و برترین دانشگاه کشور دانمارک است، دانشگاه‌هایی چون دانشگاه فنی دانمارک با رتبه‌ی 112 جهان، مدرسه‌ی کسب و کار کپنهاگ و دانشگاه فناوری اطلاعات کپنهاگ نیز در این شهر می‌باشد.

تحصیل در کپنهاگ

آرهوس

آرهوس به عنوان یک شهر بندری مهم که در شبه جزیره‌ی اصلی دانمارک واقع شده است، دومین شهر بزرگ دانمارک است. دانشگاه آرهوس که سومین دانشگاه برتر دانمارکی است به طور اشتراکی رتبه‌ی 141 را در رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها در سال 2019 از آن خود کرده است. این شهر هم‌چون کپنهاگ تاریخی غنی و یک محله‌ی تاریخی خیره کننده دارد که دو کلیسای جامع قرن سیزدهم در آن به زیبایی تمام می‌درخشند. هم‌چنین چشم‌انداز فرهنگی غنی، تنوع در زندگی شبانه و میزبانی جمعیت بزرگی از دانشجویان، این شهر را برجسته کرده است. آرهوس همچنین طبق گزارش نشنال ژئوگرافی جزء یکی از شادترین شهرهای جهان ارزیابی شده است.

تحصیل در آرهوس

اودنسه

شهر اودنسه که در جزیره‌ی فونن، بین شبه‌جزیره‌ی اصلی جوتلند و جزیره‌ی بزرگ زیلند واقع شده است، سومین شهر پرجمعیت دانمارک می‌باشد. این شهر به سبب اینکه زادگاه نویسنده‌ی معروف دانمارکی هانس کریستین آندرسن خالق داستان‌های افسانه‌ای خلاقانه است و هم‌چنین تاریخچه‌ای غنی در دوران وایکینگ دارد، بسیار در خور توجه می‌باشد. شما می‌توانید اسکلت سنت کانوت، قدیس حامی کشور را که در کلیسای تاریخی این شهر در معرض دید عموم قرار داده‌اند ببینید. پردیس اصلی دانشگاه جنوبی دانمارک در اودنسه می‌باشد که در رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها در سال 2019 به طور اشتراکی در رتبه‌ی 376 قرار دارد. این شهر نسبتاً کوچک با زندگی پرشوری که جمعیت عظیم دانشجویان آن به همراه می‌آورد جان تازه‌ای گرفته است.

تحصیل در اودنسه

آلبورگ

آلبورگ که یک شهر صنعتی در شمال جوتلند می‌باشد و دانشگاه آلبورگ در آن قرار دارد که در رتبه‌بندی QS جهانی دانشگاه‌ها در سال 2019 به طور اشتراکی رتبه‌ی 343 را از آن خود کرده است. یکی از جاذبه‌های اصلی آلبورگ جومفرا آن گید (Jomfru Ane Gade) خیابان طویلی است که در مرکز شهر جایی که کافه‌ها و زندگی شبانه جریان دارد واقع شده است و ترکیبی از معماری تاریخی با یک حس صنعتی و مدرن می‌باشد. محدوده‌ی ساحلی آن اخیراً توسعه یافته و شهر یک سالن کنسرت بزرگ و جدید به نام موزیکنز هوس (Musikkens Hus) دارد. آلبورگ هم‌چنین میزبان بزرگ‌ترین جشنواره‌ی شمال اروپا است که هر ساله در ماه می برگزار می‌شود.

اپلای برای تحصیل در دانمارک

تقاضاهای تحصیل در دانمارک باید مستقیماً به همان دانشگاهی که می‌خواهید ارسال شود. منابع آنلاین متنوعی (از آن جمله سایتی که توسط وزارت علوم و تحصیلات عالی اداره می‌شود) وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا دریابید مدارک متوسطه‌ی شما در سیستم آموزشی دانمارک چه معادلی دارند. بسته به کشور مبدأ و مدارک شما ممکن است لازم باشد که یک سال بیشتر تحصیل داشته باشید. وب‌سایت‌هایی که درباره‌ی تحصیل در دانمارک هستند نیز اطلاعات مفصلی در مورد نحوه‌ی اپلای دارند. اول از همه لازم است به زبانی که تدریس خواهد شد و در سطح مورد نیاز آن دوره و دانشگاه مسلط باشید. مثل موارد مشابهی که گفته شد این مسأله را با خود دانشگاه می‌توانید چک کنید.

زندگی دانشجویی در دانمارک

ویزا و شرایط تحصیل در دانمارک

پیش‌نیازهای لازم برای ویزای تحصیلی بسته به این که شما جزء کشورهای اتحادیه اروپا یا اتحادیه‌ی اقتصادی اروپا (EU/EEA) هستید یا نه متفاوت است. گفتنی است با شهروندان کشورهای شمالی اروپا (اسکاندیناوی، فنلاند و ایسلند) همانند شهروندان دانمارکی برخورد می‌شود. تقاضای پذیرش برای شهروندان اتحادیه‌ی اروپا/ اتحادیه اقتصادی اروپا یا سوئیس

  • برای تحصیل در دانمارک شما نیاز به ویزا ندارید.
  • شما باید گواهی ثبت‌نام را که همان تاییدیه‌ی شهروندی شما در اتحادیه‌ی اروپا/ اتحادیه اقتصادی اروپا یا سوئیس هست فراهم کنید. برای این منظور لازم است که شما مدرکی برای شهروندی خود داشته باشید و اینکه در دوره‌ی تحصیلات عالی پذیرفته شده‌اید. هم‌چنین باید نشان دهید که منابع مالی کافی برای تامین نیازهای‌تان را دارید.
  • شما اجازه دارید که بدون محدودیت کار کنید، اما باید مجوز آن را داشته باشید که می‌توانید آن را حین تقاضا برای گواهی ثبت‌نام درخواست کنید.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا/ اتحادیه‌ی اقتصادی اروپا:

  • شما باید اجازه‌ی سکونت جهت تحصیل در دانمارک را داشته باشید. برای این منظور باید مدرکی مبنی بر پذیرش شما در دوره‌ی تحصیلات عالی در دانشگاه، کالج یا موسسه‌ی آموزشی داشته باشید که توسط دولت دانمارک تایید شده باشد.
  • باید ثابت کنید که در طول دوره‌ی اقامت‌تان می‌توانید هزینه‌های‌تان را تامین کنید. اگر نیاز به پرداخت شهریه هست، باید نشان دهید که هزینه‌ی ترم اول یا سال اول را پرداخت کرده‌اید.
  • باید ثابت کنید که می‌توانید به زبان تدریس صحبت کنید و بفهمید و تسلط کافی به زبان دانمارکی، سوئدی، نروژی، انگلیسی یا آلمانی داشته باشید.

شهریه و تامین مالی

اگر شما شهروند هر کشور دیگری در اتحادیه‌ی اروپا/ اتحادیه‌ی اقتصادی اروپا (یا سوئیس) باشید، با شما همانند یک دانشجوی بومی برخورد خواهد شد. این بدین معنی است که دانشگاه‌های دانمارک برای شرکت در همه‌ی سطوح رایگان می‌باشد. اگر شما جزء یکی از این کشورها نباشید، ملزم به پرداخت شهریه هستید که به طور میانگین سالانه 6 تا 16 هزار یورو (تقریبا 6800 تا 18.100 دلار آمریکا) می‌باشد. شما برای ادامه تحصیل در دانمارک می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی که توسط دانشگاه‌های دانمارکی شخصی و هم‌چنین بنیادهای عمومی ارائه می‌شود بهره‌مند شوید.

 

پاسخی بگذارید