شرایط تحصیل در سوئد: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر سوئد

کشور سوئد بیشترین برابری مالی و تساوی حقوق زن‌ و مرد در دنیا را دارد. خدمات پزشکی و تحصیل رایگان از ویژگی‌های بارز کشور زیبای سوئد است.

کشور سوئد یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های تحصیلی است. تحصیل در سوئد سبب می‌شود تا شما بتوانید زندگی در یک کشور با استانداردهای بالا را تجربه کنید. سوئد در قرن هفدهم مرکز پادشاهی بوده و هم اکنون زادگاه جایزه نوبل به شمار می‌رود. علی‌رغم اینکه جمعیتی کلی آن کمتر از یک شهر بزرگ است، تاثیر گسترده‌ی این کشور فراتر از مرزهای آن رفته است. تجارت سوئد مانند ایکیا و وولوو شهرت جهانی دارد و هم‌چنین این کشور به فعالیت‌های فرهنگی محبوب خدمات بسیاری کرده که فیلم‌سازی اینگریدبرگمان یکی از ثمره‌های آن است.

جذابیت‌ و شرایط تحصیل در سوئد

سوئد مدرن امروزه به برابری اجتماعی و نیکی شهرت دارد. دارای بیشترین برابری مالی در دنیا است و جزء کشورهایی است که تساوی حقوق مالی زن و مرد در آن رعایت می‌شود. خدمات پزشکی و سلامتی برای عموم مردم مهیا است. هم‌چنین زیبایی اروپای شمالی و امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان اروپایی( اخیراً کمک‌های مالی به دانشجویان غیر اروپایی هم ارائه می‌شود) میل به ادامه‌ی تحصیل در سوئد را قوی‌تر کرده است.

تحصیل در سوئد

شهرهای دانشجویی سوئد

استکهلم

افراد زیادی استکهلم را جهت تحصیل در سوئد انتخاب می‌کنند. استکهلم که قلب تپنده‌ی سوئد است، محل سکونت یک چهارم از جمعیت سوئد است. دانشگاه‌های استکهلم شامل موسسات نامدار مانند موسسه‌ی تکنولوژی رویال KTH( رتبه‌ی جهانی مشترک ۹۸)، دانشگاه استکهلم( رتبه‌ی جهانی ۱۹۵) و موسسه‌ی کارولینسکا( یکی از ده دانشگاه برتر پزشکی دنیا) می‌باشند. خود استکهلم رتبه‌ی ۴۷ ام را در بین بهترین شهرهای دانشجویی سال ۲۰۱۷ را از آن خود کرده است. مرکز سوئد به زیبایی، صمیمیت، فرهنگ و رفاه بالای زندگی مشهور است. به عنوان یک دانشجو موقعیت‌های بسیاری برای شناختن زندگی شبانه استکهلم،‌ کافه‌ها و مغازه‌های بوهمیایی خواهید داشت. این شهر که روی ۱۴ جزیره با ۵۷ پل ارتباطی ساخته شده هرگز دور از آب نخواهد بود. زیبایی‌های بی‌نظیر سوئد سبب شده است تا دانشجویان زیادی تمایل به ادامه تحصیل در سوئد داشته باشند.

تحصیل در استکهلم گوتنبرگ

دومین شهر بزرگ سوئد، یعنی گوتنبرگ، شهر بهشت‌گونه‌ای است که دانشگاه‌های بسیاری از سوئد را در خود جای داده است و سالیانه علاقه‌مندان زیادی جهت ادامه تحصیل در سوئد وارد این شهر زیبا می‌شوند. دانشگاه‌های گوتنبرگ شامل دو موسسه‌ی معتبر می‌باشند: دانشگاه تکنولوژی چالمر( رتبه‌ی جهانی ۱۳۳)، دانشگاه گوتنبرگ( رتبه‌ی جهانی ۲۸۳). گوتنبرگ بیش از هر شهر سوئدی دیگر پیشنهاد می‌شود چون مغازه و رستوران‌های زیادی دارد. این شهر بندری است که به داشتن مرکزهای دوستانه و صمیمی مشهور است و جذابیت تاریخی خود را دارد. بنابراین هرگز در این شهر احساس دلتنگی به شما دست نخواهد داد. هم‌چنین گوتنبرگ در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی QS رتبه ۵۳ را کسب کرده است.

تحصیل در گوتنبرگ

لاند

لاند یک شهر کوچک و دانشجویی است که قدمتش به قرن دهم می‌رسد. لاند قطب شرکت‌های تکنولوژی مدرن به شمار می‌رود و هم‌چنین به دانشگاه‌های عالی‌اش مشهور است. دومین دانشگاه قدیمی سوئد، یعنی دانشگاه لاند برترین موسسه کشور است که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS سال۲۰۱۸ رتبه‌ی ۷۸ جهان را کسب کرده است. موقعیت جغرافیایی این شهر که جنوب سوئد قرار دارد امکان سفرهای بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار داده و شانس شناخت بیشتر اروپا را در تعطیلات بین ترمی را برای شما فراهم می‌آورد.

تحصیل در لاند

اوپسالا

اوپسالا به عنوان چهارمین شهر بزرگ سوئد، پر از کانال‌های بسیار است. این شهر محله قدیمی‌ترین موسسه‌ی سوئد، یعنی دانشگاه اوپسالا است که سومین رتبه برتر را آن خود دارد دارد( رتبه‌ی جهانی ۱۱۲). همانند لاند، اوپسالا نه تنها به‌ خاطر پرستیژ دانشگاه، بلکه به خاطر محیط شاداب دانشجویی‌اش جذاب است. هر دو دانشگاه اوپسالا و لاند، اگرچه کوچک هستند، زمینه‌های فعالیت و کار را برای دانشجویان در رستوران‌ها و مراکز شهر فراهم می‌کنند. این شهر در شرق سوئد قرار دارد و حدود یک ساعت از شمال استکهلم فاصله دارد. هم‌چنین اوپسالا دارای منطقه‌ی جغرافیایی مناسبی برای سفر به دیگر مناطق اروپا  است.

تحصیل در اوپسالا

اومآ

اومآ شمالی‌ترین منطقه در بین شهرهای ذکر شده است، که به دوست‌داران طبیعت و حیات وحش فرصت لذت بردن از شمال سوئد را می‌دهد. این شهر در حدود ۴۰۰ کیلومتری قطب شمال قرار دارد. این شهر، علی‌رغم اینکه کوچک و دور افتاده است، به عنوان قطب پژوهشی شناخته شده است و جمعیت دانشجویی قابل توجهی دارد. اومآ شهری فرهنگی است که در سال ۲۰۱۴ عنوان مرکز فرهنگ اروپا را از آن خود کرد. دانشگاه اومآ یکی از ۳۵۰ دانشگاه برتر دنیا است. شهر اومآ محل تشکیل و برگزاری دانشگاه علوم کشاورزی دانشگاه سوئدی است( رتبه‌ی چهارم جنگل‌داری و کشاورزی جهان).

تحصیل در اومآ

دانشگاه‌های سوئد

همان‌طور که از کشوری که اقتصادش بر پایه‌ی علم و تکنولوژی است انتظار می‌رود. سوئد گلچینی از بهترین دانشگاه‌ها را شامل می‌شود. این کشور ۸ عضو در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه QS سال ۲۰۱۸ دارد که تمامی آن‌ها جزء ۳۵۰ دانشگاه برتر هستند. ۵دانشگاه برتر کشور سوئد عبارتند از:

دانشگاه لاند

دانشگاه لاند یکی از قدیمی‌ترین و عالی‌ترین دانشگاه‌های شمال اروپا است و رتبه‌ی ۷۸ ام در جهان را دارا است. با جمعیت دانشجویی بیش از ۴۲۰۰۰ نفره، دانشجویان تقریباً نصف جمعیت شهر لاند را تشکیل می‌دهند که ۲۰ درصد این جمعیت سوئدی نیستند. دانشگاه با ۶۰۰ دانشگاه دیگر در بیش از ۷۰ کشور مختلف، هم در زمینه‌ی علمی و پژوهشی و هم در زمینه‌ی تبادل برنامه‌های دانشجویی مانند اراسموس، همکاری می‌کند.

دانشگاه لاند

موسسه‌ی رویال تکنولوژی KTH

KTH بزرگ‌ترین، قدیمی‌ترین و بین‌المللی‌ترین دانشگاه صنعتی سوئد است و یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا به شمار می‌رود. این دانشگاه که در پایتخت کشور سوئد یعنی شهر استکهلم قرار دارد و رتبه‌ی ۹۸ جهانی را دارا است و یک سوم پژوهش‌ها و تعلیمات مهندسی سوئد را تامین می‌کند. موسسه‌ی رویال تکنولوژی KTH به عنوان یکی از چهل دانشگاه برتر صنعتی و فنی مهندسی دنیا شناخته شده است.

موسسه‌ی رویال تکنولوژی KTH

دانشگاه اوپسالا

دانشگاه اوپسالا در سال ۱۴۷۷ تاسیس شده و قدیمی‌ترین دانشگاه سوئد و کشورهای شمالی به شمار می‌رود. این دانشگاه رتبه‌ی ۱۱۲ را در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه QS در سال ۲۰۱۸ از آن خود کرده و ۴۳۵۹۱ دانشجو دارد. تاریخچه‌ی کهن آموزش عالی این دانشگاه، آن را عضو گروه کویمبرا کرده که یک موسسه‌ی قدیمی با استاندارد بالای بین المللی است.

دانشگاه اوپسالا

دانشگاه تکنولوژی کالمرز

دانشگاه تکنولوژی کالمرز که در شهر گوتنبرگ قرار دارد، یک دانشگاه بسیارعالی فنی مهندسی دیگر است که رتبه‌ی ۱۳۳ جهانی دارد و جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر رشته‌های فنی مهندسی است. به دلیل اینکه تمامی رشته‌های ارشد این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، بیش از یک سوم دانشجویان تحصیلات عالی دانشگاه کالمرز دانشجویان بین‌المللی را تشکیل می‌دهند.

دانشگاه تکنولوژی کالمرز

دانشگاه استکهلم

دانشگاه استکهلم، دانشگاه پایتخت کشور سوئد است و هم اکنون رتبه‌ی ۱۹۵ جهانی در بین دانشگاه‌ها را دارد. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های اسکاندیناویایی است که بیش از ۷۰۰۰۰ دانشجو را در چهار دانشکده تعلیم می‌دهد. دانشگاه استکهلم برنامه‌های زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و هم اکنون جزء صد دانشگاه برتر جهان در رشته‌های هنر و علوم انسانی است.

دانشگاه استکهلم

دیدگاهتان را بنویسید