شرایط تحصیل در نروژ: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های نروژ

به دلیل دارا بودن بخشی از ذخایر دریایی نفت و گاز، نروژ دارای درآمد سرانه چهارم در جهان است و یکی از استانداردترین کشورهای جهان از لحاظ رفاه و تامین اجتماعی برای زندگی به شمار می‌رود.

نروژ کشوری است که با کوه‌های زیبا و خطه‌ی ساحلی‌اش شناخته می‌شود. سالانه گردشگران زیادی برای لذت بردن از طبیعت منحصربه‌فرد و خارق‌العاده‌ی نروژ به این کشور مسافرت می‌کنند. این کشور به داشتن تاریخچه‌ی دریایی و زندگی ساحلی منحصربه‌فرد خود و هم‌چنین تابش خورشید در نیمه شب‌های تابستانی معروف است. پدیده‌های طبیعی نروژ مانند شفق قطبی این کشور را به یکی از خاص‌ترین نقطه‌های جهان تبدیل کرده است.

علاوه براین به علت موقعیت جغرافیایی منحصربه فرد و شرایط اقلیمی خاص، المپیک‌های زمستانی عالی که در این کشور برگزار می‌شوند. علاوه بر تمام این جذابیت‌های طبیعی و فرهنگی، کشور نروژ گزینه‌ی خوبی برای تحصیل بین المللی به شمار می‌آید و سالیانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری با هدف تحصیل در نروژ وارد کشور منحصربه‌فرد می‌شوند. چرا که گلچینی از دانشگاه‌های بسیار خوب در این کشور وجود دارند که چهار دانشگاه آن در رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی QS سال ۲۰۱۹ قرار می‌گیرند. این دانشگاه‌ها امکان تحصیل در رشته‌های مختلف علوم انسانی، علوم طبیعی، مهندسی، هنری و پزشکی را در سطح بین‌المل برای دانشجویان بومی و خارجی فراهم می‌کنند.

تحصیل در نروژ

کشور نروژ

به دلیل دارا بودن بخشی از ذخایر دریایی نفت و گاز، نروژ دارای درآمد سرانه چهارم در جهان است و یکی از استانداردترین کشورهای جهان از لحاظ رفاه و تامین اجتماعی برای زندگی به شمار می‌رود. نروژ عضو بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، از جمله سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا، شورای شمال اروپا و سازمان تجارت جهانی است. هم‌چنین، کشور نروژ جزء محدوده‌ی شینگن است و با وجود رد عضویت کامل در اتحادیه‌ی اروپا، ارتباطات نزدیکی با ایالات متحده و اتحادیه‌ی اروپا برقرار می‌کند. کشور نروژ به فعالیت‌های هنری و فرهنگی نیز معروف است.

کشور نروژ زادگاه شخصیت‌های مهم هنری و فرهنگی مانند هنریک ایبسن نمایشنامه نویس و ادوارد مانچ نقاش خالق اثر “جیغ” که یکی از برجسته‌ترین آثار هنری جهان به شمار می‌رود، است. یکی دیگر از جاذبه‌های توریستی نروژ، پدیده‌ی خارق‌العاده و خیره کننده‌ی شفق قطبی است. با همه‌ی جذابیت‌هایی که در نروژ وجود دارد، ممکن است نگران هوای بسیار سرد این کشور باشید. اما باید بگوییم که جای نگرانی نیست.

نواحی خلیجی نروژ به آن اندازه که شما تصور می‌کنید سرد نیستند. مناطق ساحلی تا اندازه‌ای دارای آب و هوای ملایم هستند و زمستان‌های معتدلی دارند. در فصل زمستان کم پیش می‌آید که دمای شهر اسلو به پایین‌تر از ۴ درجه سانتی‌گراد( ۲۴.۸۰ درجه فارنهایت) برسد. بنابراین با پوشیدن لباس گرم، زندگی راحتی خواهید داشت. اگر مایل به ادامه‌ی تحصیل در نروژ هستید، باید اطلاعات کافی در مورد دانشگاه‌های نروژ و شهرهای تحصیلی پرطرفدار و هم‌چنین نحوه گرفتن پذیرش در دانشگاههای این کشور داشته باشید. علاوه بر این لازم است تا از هزینه‌های زندگی و خدمات رفاهی و تسهیلی آگاهی کافی داشته باشید. ما قصد داریم در این نوشته مطالبی را که برای ادامه تحصیل در نروژ را بدانید برای شما بیان می‌کنیم.

شرایط تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ در مقاطع تکمیلی شامل دانشگاه‌های دولتی و هم‌چنین دانشگاه‌های خصوصی است. برخی از این دانشگاه‌ها جامع هستند و برخی دیگر به صورت دانشکده یا کالج‌های دانشگاهی هستند که بیشتر در مقطع کارشناسی رشته‌های حرفه‌ای و متمرکز دانشجو جذب می‌کنند.

چهار دانشگاه نروژ در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS سال ۲۰۱۹ قرار می‌گیرند که هر چهار دانشگاه از دانشگاههای بزرگ دولتی هستند. این چهار دانشگاه، دانشگاه اسلو( دارای رتبه ۱۳۵ جهانی)، دانشگاه برگن( دارای رتبه ۱۷۱ جهانی)، دانشگاه علم و تکنولوژی نروژ (با رتبه‌ی ۳۶۳ جهانی) و دانشگاه ترومسو دانشگاه قطب شمالی نروژ (با رتبه‌ی ۳۶۹ جهانی) هستند. نروژ عضو برنامه‌ی بولونیا است، که هدف آن ایجاد سیستم آموزشی عالی هماهنگ در اروپا است. برنامه بلونیا یک سیستم اعتباری شناخته شده درکل اروپا است، به این معنا که دانشجویانی که از دانشگاه‌های نروژی فارغ التحصیل می‌شوند یا در حال تحصیل در این دانشگاهها هستند، مدرکی را دریافت می‌کنند که در تمام کشورهای جهان معتبر است. تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ۳ سال است، مدرک کارشناسی ارشد در طول ۲ سال اخذ و مدت زمان تحصیل در نروژ در مقطع دکترا بیش از ۳ سال است. هم‌چنین می‌توانید در دوره ی کارشناسی ارشد پیوسته شرکت کنید که در این صورت دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد را در یک دوره‌ی پنج ساله‌ی پیوسته می‌گذرانید.

دوره‌ی کارشناسی ارشد پیوسته اغلب برای رشته‌های معماری، مدیریت کسب‌و‌کار، مهندسی، دندانپزشکی و رشته‌های حقوق، برای آموزش دانشجویان بومی و بین المللی ارائه می‌شود. در صورت تحصیل در نروژ می‌توانید از سیستم آموزشی حرفه‌ای و سنتی اسکاندیناویایی نیز بهره‌مند شوید. این طرح جزء سیستم بلونیا نیست و مدت زمان دوره‌ی آموزشی آن شش سال است. رشته‌هایی مانند پزشکی، دامپزشکی، روانشناسی و الهیات در این سیستم آموزشی ارائه می‌شوند.

شرایط تحصیل در نروژ

تحصیل در دانشگاه‌های نروژ به زبان انگلیسی

اگر قصد ادامه تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی دارید، این امکان برای شما فراهم است که بیش از ۲۰۰ رشته کارشناسی ارشد را که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند انتخاب کنید. هم‌چنین رشته‌های زیادی در دوره‌ی کارشناسی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای مثال، دروس ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه اسلو شامل رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، حقوق، الهیات، ریاضیات، علوم طبیعی، علوم آموزشی، پزشکی، دندانپزشکی، انرژی، توسعه و مطالعات جنسیتی است. هم‌چنین دوره‌ی “زبان نروژی برای تحصیلات آکادمیک” برای کسانی که دانش زبانی نروژی ندارند، ارائه می‌شود.

شهرهای دانشجویی نروژ

اسلو

شهر اسلو پایتخت کشور نروژ و مرکز اقتصادی و دولتی این کشور است که رونق تجاری جهانی در زمینه‌های صنایع دریایی و سیستم بانکداری دارد. اسلو به صورت مکرر در فهرست گران‌ قیمت‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است، اما باید اضافه کرد که کیفیت زندگی در این شهر نیز بسیار بالا است. با توجه به جمعیت مهاجر رو به رشد در این شهر، اسلو یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای نروژ به شمار می‌رود که هر ساله جمعیت بی‌شماری از سرتاسر جهان به این شهر مهاجرت میکنند. بیشتر مهاجرین از کشورهای سوئد، هلند و پاکستان هستند.

گوناگونی تفاوت‌های فرهنگی و قومی به این معنا است که آغوش اسلو برای هنر، آشپزی و سبک و آداب غذاخوری فرهنگ و تجارت‌های گوناگون باز است. شما می‌توانید با پای پیاده در مرکز شهر اسلو که پر از جریان زندگی و فرهنگ است، بگردید. این شهر دارای موزه‌ها، گالری‌های هنری، کافی شاپ‌ها، سالن‌های موسیقی‌ و محل برگزاری جشن‌ها و زندگی شبانه است. هم‌چنین، اسلو محل زندگی بسیاری از افراد مشهور و ثروتمند است. در این شهر می‌توانید از تفریح‌های بسیاری مانند کوهنوردی، شنا در دریاچه‌ها( به جز شنا در دریاچه‌ی ماریدالسوانت، که به علت تامین آب شرب، شنا کردن در آن ممنوع است) ورزش‌های آبی، اسکی روی چمن، اسکی روی یخ و دوچرخه سواری لذت ببرید.

دانشگاه اسلو یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های نروژ است که رتبه‌ی ۱۳۵ را در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی در سال ۲۰۱۹ QS از آن خود کرده است. از دیگر دانشگاه‌های قابل توجه اسلو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: مدرسه‌ی تجارت نروژی بی آی (BI)، کالج دانشگاه اسلو (که دروس بسیاری را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند)، مدرسه‌ی علوم ورزشی نروژ، مدرسه‌ی معماری اسلو، آکادمی موسیقی نروژ و دانشگاه علوم زندگی نروژ.

تحصیل در اسلو

برگن

برگن دومین شهر بزرگ نروژ در ساحل غربی این کشور قرار دارد و به خاطر داشتن سواحل دریایی که دارای صخره‌های شیب‌دار هستند، یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور نروژ است. این سواحل، منظره‌ها و چشم‌اندازهای بسیار زیبا و چشم‌گیری دارند که چشم هر بیننده را به خود جذب می‌کنند.

شهر برگن توسط کوه‌ها احاطه شده است، به همین خاطر لقب شهر هفت کوه نیز به آن داده می‌شود. برگن در فصل تابستان برای کوه‌نوردی و در زمستان برای اسکی مکانی عالی است. شهر برگن، علاوه براینکه دروازه‌ی سواحل نروژ به شمار می‌آید، خود یک شهر با سواحل بسیار زیبا است و منطقه بندری تاریخی برگن واقع در این شهر، در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

گذراندن تعطیلات در ساحل برگن و لذت بردن از هوای پاک و آب‌های ملایم و سواحل شنی از تفریحات مورد علاقه‌ی مردم این منطقه به شمار می‌آیند. شهر برگن، مرکز بین‌المللی برای صنایع آبزی پروری، کشتی‌رانی، فناوری زیردریایی، توریستی، اقتصادی و آموزش عالی است. سهم فرهنگی برگن در جامعه‌ی جهانی قابل توجه است. این شهر گروه‌های موسیقی و هنرمندان نروژی بسیاری را پرورانده‌است. جشنواره‌ی موسیقی برگنفست از ماه آوریل تا ماه می به همراه فستیوال بین‌المللی فیلم برلین به مدت یک هفته، فستیوال رگا برگن و فستیوال بین المللی دو هفته‌ای ناتی جاز برگن، که طولانی‌ترین فستیوال موسیقی جاز در اروپا است برگزار می‌شوند. با اینکه زندگی شبانه در برگن خیلی متداول نیست، اما تنوع در این گونه فعالیتها در سالن‌های کوچک که فضای به یادماندنی و صمیمی ایجاد می‌کنند، وجود دارد. شهر برگن سومین دانشگاه بزرگ و دومین دانشگاه از لحاظ رتبه‌بندی در کشور نروژ را در خود جای داده است: دانشگاه برگن که رتبه‌ی ۱۷۱ را در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی سال ۲۰۱۹ QS به خود اختصاص داده است. دیگر دانشگاه‌های برگن شامل کالج دانشگاهی برگن، موسسه‌ی تحقیقات دریایی نروژی و مدرسه اقتصادی نروژ هستند.

تحصیل در برگن

ترومسو

اگر واقعاً در جستجوی یک مقصد متفاوت و جذاب جهت ادامه تحصیل در نروژ هستید، شهر ترومسو برای شما مناسب است. این شهر نسبتاً کوچک در جزیره‌ی تروسویا، در قسمت شمالی نروژ و نزدیک قطب شمال قرار دارد. این شهر محل اصلی تماشای شفق قطبی شکوهمند و معروف کشور نروژ است.

شهر ترومسو مرکز قطب شمال به حساب می‌آید و نزد کسانی که علاقه‌ی فراوانی به این منطقه‌ی قطبی دارند بسیار محبوب است. این منطقه دارای کوه‌ها و منظره‌های طبیعی بسیار زیبایی است که بیننده هرگز از دیدن این طبیعت زیبا خسته نمی‌شود. این منطقه قسمت شمالی نروژ را در بر می‌گیرد. این امر بدین معنا است که در طول ماه‌های تابستان، خورشید در نیمه شب ظاهر می‌شود. با اینکه ترومسو شهر کوچکی است اما جمعیت زیادی دارد، این شهر به زندگی شبانه، جریان هنر تاریخ، موزه‌ها، و تنوع غذایی از جمله غذاهای دریایی شهرت دارد.

دانشجویان معماری از دیدن خانه‌های چوبی در مرکز نروژ شمالی یعنی شهر ترومسو، قدیمی‌ترین سینمای اروپای شمالی که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و طراحی شگفت انگیز کلیسای جامع مدرن قطب شمال، لذت می‌برند. شمالی‌ترین دانشگاه جهان یعنی دانشگاه ترومسو، در این شهر قرار دارد که رتبه‌ی ‌۳۶۹ را در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی سال ۲۰۱۹ QS به خود اختصاص داده است. ترومسو دانشگاه‌های زیادی ندارد، اما موسسات تحقیقی و افراد بسیار متخصصی در این شهر قرار دارند. در شهر ترومسو جمعیت و فرهنگ بومی به وضوح قابل مشاهده است.

تحصیل در ترومسو

تروندهایم

تروندهایم یک شهر قدیمی در مرکز نروژ است که میراث فرهنگی غنی دارد. تروندهایم قدیمی‌ترین شهر نروژ در بین شهرهای اصلی این کشور است. بنابراین در مرکز این شهر و اطراف آن جاذبه‌های فراوانی وجود دارد. از این جاذبه‌ها می‌توان به کلیسای نیدارا، دومین کلیسای بزرگ اروپای شمالی، سنگ تراشی‌های تاریخی، ساختمان‌ها و خانه‌های بندری شاخص تروندهایم اشاره کرد. هم‌چنین تروندهایم به تاریخ تجاری و مرکز مذهبی بودن اروپای شمالی در قرون وسطا معروف است. با اینکه تروندهایم شهر کوچکی است، امکانات بسیاری را برای زندگی دانشجویی فراهم می‌کند.

دانشجویان می‌توانند از برنامه‌های هنری مانند موسیقی، تئاتر، فستیوال‌های فیلم و فعالیت‌های ورزشی (مانند فوتبال و اسکی) لذت ببرند. هم‌چنین می‌توانید از جزیره‌ی منکنلمن در شمال، که قبلاً محل اعدام بود و یک صومعه، یک قلعه، یک زندان و یک ایستگاه جنگی جنگ جهانی دوم در آن قرار دارد دیدن کنید. در حال حاضر این مکان یک سایت توریستی و تفریحی است. دانشگاه نروژی علم و فناوری (NTNU) که دارای رتبه‌ی ۳۶۳ در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی سال ۲۰۱۹ است، در شهر تروندهایم قرار دارد. کالج دانشگاهی سور تروندلاگ در این شهر واقع شده‌است.

هم‌چنین موسسات تکنولوژی و علمی مانند موسسه ی SINTEF و بیمارستان دانشگاهی سنت اولا در تروندهایم قرار دارند. دانشگاه نروژی علم و فناوری حدود ۳۹۷۰۰ دانشجو دارد حدود ۲۱ درصد از کل جمعیت شهر را (۱۸۷.۳۵۳ نفر) شامل می‌شوند. بنابراین فرهنگ دانشجویی در شهر بسیار غالب است. در ساختمان جامعه دانشجویی تروندهایم کنسرت‌ها، مباحث سیاسی، مذاکرات، مسابقات فوتبال، اجراهای ارکسترها و گروه‌های کر، به صورت مرتب برگزار می‌شوند. همان‌طور که دور از انتظار نیست، زندگی شبانه در شهر تروندهایم جریان دارد و بسیاری از مغازه‌ها و مراکز در طول شب و در تمام هفته باز هستند.

تحصیل در تروندهایم

کریستین سند

شهر کریستین سند در جنوب نروژ قرار دارد و مقصد تفریحی تابستانی محبوب نروژی‌ها به شمار می‌آید. این شهر احاطه شده با سواحل، برای لذت بردن از فرهنگ ساحلی نروژی بسیار عالی است. کریستین سند جاذبه‌های بسیاری مانند باغ وحش کریستین سند و هم‌چنین پارک تفریحی شرق شهر دارد که سالن موسیقی فعالی داشته و فستیوال‌های بسیاری مانند فستیوال پروتست، فستیوال براگدویا بلوز و فستیوال بین المللی فیلم کودک در آن برگزار می‌شوند.

کریستین سند که قبلاً به عنوان یک قلعه نظامی حائز اهمیت بود، امروزه مرکز تجاری نروژ به شمار می‌آید و کارخانه‌های بسیار( مانند کارخانه‌‎های نیکل، بستنی و نوشیدنی)، کارخانه تصفیه، کارخانه‌ی کشتی‌سازی و کارگاه‌های تعمیر کشتی و هم‌چنین یک سایت صنعتی در اطراف شهر وجود دارند. این شهر نقطه‌ی ارتباطی و حمل و نقل مهمی است که از طریق مسیرهای هوایی، دریایی و راه آهن به قاره‌ی اروپا متصل می‌شود. با وجود این‌ها، شهر کریستین سند فاصله‌ی زیادی با جنگل ندارد و شما می‌توانید فعالیت‌های بسیاری مانند شنا، ماهی‌گیری، قایق‌سواری و گلف بازی انجام دهید و از مجمع الجزایر نزدیکی شهر یعنی دروازه‌ی مارکن که خیابانی برای خرید عابران پیاده است دیدن کنید. دانشگاه آدگر هم اکنون در قسمت شرقی مرکز شهر قرار دارد و در سال ۲۰۰۱ از محل قدیمی خود به ساختمان جدید نقل مکان کرده است. رشته‌های تحصیلی بسیاری در دانشگاه آدگر تدریس می‌شوند، اما فقط چند رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. بیشتر شهروندان شهر کریستین سند به زبان انگلیسی مسلط هستند. دانشگاه‌های دیگری در کریستین سند قرار دارند. از جمله: کالج دانشگاه نوروف، موسسه‌ی آموزش موسیقی موزیکن هاس( خانه ی موسیقی) و هم‌چنین موسسه‌های آموزش عالی خصوصی مانند مدرسه روزنامه‌نگاری کریستین و شعبه‌ی منطقه‌ای مدرسه‌ی تجارت نروژی.

تحصیل در کریستین سند

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های نروژ

پذیرش در دانشگاه های کشور نروژ تقریباً آسان است. برای اخذ پذیرش در یک برنامه‌ی تحصیلی باید گواهی پذیرش عمومی دانشگاه را داشته باشید، که می‌توانید آن را بعد از اتمام دوره‌ی دبیرستان به دست آورید. دانشجویان بین المللی باید بدانند که آیا توانایی‌های آن‌ها با فهرست ارزیابی GSU خاص کشور هماهنگی دارد یا خیر.

هم‌چنین می‌توانید با توجه به قانون ۵/۲۳ (سن شما باید بیش از ۲۳ سال باشد و ۵ سال تحصیلی را تکمیل کرده و هم‌چنین سابقه‌ی کار داشته باشید. علاوه بر این باید از امتحان چند گزینه‌ای با سرفصل‌های مختلف مانند زبان نروژی، ریاضیات، علوم طبیعی، انگلیسی و مطالعات اجتماعی قبول شده باشید) از دانشگاه‌های نروژ درخواست پذیرش کنید. با توجه به رشته‌ی مورد نظر در برخی از مقاطع تحصیلی باید دارای توانایی‌های استاندارد دیگر باشید( مثلاً ریاضیات و فیزیک برای رشته‌های مهندسی). در نظر داشته باشید که هر رشته‌ی تحصیلی دانشگاهی، توانایی‌ها و موارد خاص خود را می‌طلبد. برای درخواست پذیرش در رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، باید به صورت مستقیم و جداگانه به هر موسسه‌ای که مایل هستید درآن ادامه تحصیل بدهید، درخواست خود را ارسال نمایید. معمولاً باید فرم درخواست پذیرش را پر کنید که این فرم عموماً در وب سایت موسسه موجود است یا می‌توانیداین فرم را از دانشگاه یا موسسه‌ی آموزشی مربوطه درخواست کنید. دوره‌های کارشناسی ارائه شده به زبان نروژی از طریق سرویس پذیرش دانشگاه‌ها و کالج‌های نروژی انجام می‌پذیرند.

بورسیه و هزینه تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ هم برای شهروندان و هم برای دانشجویان بین‌المللی به واسطه‌ی اداره آموزش و پرورش نروژ رایگان است. این اداره هزینه‌های آموزشی دانشجویان را به عهده می‌گیرد. ممکن است در برخی دانشگاه‌ها هزینه‌ی بسیار کمی حدود ۳۵ الی ۷۱ دلار آمریکا برای یک ترم پرداخت کنید. دانشجویان دانشگاه‌های نروژ می‌توانند با عضویت در سازمان رفاه دانشجویی از امکانات پزشکی و سلامتی، مشاوره، ورزشی، کارت اداری دانشجویی که برای گرفتن تخفیف در حمل و نقل عمومی و بلیط‌های رویدادهای مختلف فرهنگی و شرکت در برخی آزمون‌ها استفاده کنند.

هزینه تحصیل در نروژ در دانشگاه‌های خصوصی همانند دانشگاه‌های دولتی است، یعنی دانشگاه شما هزینه تحصیل شما را تقبل می‌کند و تنها برای برخی از برنامه‌ها و رشته‌های آموزشی خاص برای آموزش در سطح تحصیلات تکمیلی هزینه دریافت می‌کنند. اگر چه هزینه تحصیل در نروژ بسیار پایین یا رایگان است ولی باید به یاد داشته باشید که هزینه‌های زندگی در نروژ بسیار بالاتر از هزینه‌های زندگی در کشورهای دیگر است. همان‌طور که قبلاً گفته شد، نروژ یکی از گران‌ قیمت‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. به عنوان یک دانشجو، شما باید هزینه‌های پرداخت اجاره خانه، خرید کتاب، غذا و مایحتاج زندگی و سفر را خودتان پرداخت کنید. اگر برای تامین مخارج تحصیل و زندگی به کمک مالی نیاز دارید، بورسیه‌ها و کمک‌های مالی دانشجویی بسیاری هستند که به دانشجویان محلی و بین المللی وام می دهند.

قبل از اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های نروژ از امکانات و تسهیلات دانشگاه مربوطه اطمینان حاصل کنید. برای داشتن کار نیمه وقت در حین تحصیل در نروژ دانشجویان غیر اروپایی نیاز به اجازه‌ی کار نیمه وقت دارند و در این صورت باید نامه ای از کارفرما بگیرند که درآن قید شده باشد کارخللی در تحصیل شما ایجاد نخواهد کرد و مانع از پیشرفت تحصیلی شما نخواهد شد. دانشجویان اروپایی به اجازه کار نیاز ندارند، چرا که مجوز کار به همراه مجوز اقامت به آن‌ها اعطا می‌شود. در هر دو حالت، دانشجویان دانشجویان در حال تحصیل در نروژ در طول ترم مجاز به کار کردن به مدت ۲۰ ساعت در هفته هستند و طی تعطیلات تحصیلی می‌توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند. واضح است که در صورت پیدا کردن کار مناسب، بخش عمده‌ای از مخارج زندگی شما تامین خواهد شد. هم‌چنین، کار کردن در حیطه‌ی مربوط به رشته‌ی تحصیلی‌تان در حین گذراندن واحدهای درسی به شما امکان تجربه‌ی به‌ کارگیری دانش‌تان را خواهد داد.

زندگی دانشجویی در نروژ

بهداشت و درمان دانشجویان در کشور نروژ

دانشجویان کشورهای نوردیک که قصد تحصیل در نروژ را دارند، در صورت ثبت نام باید تحت بیمه‌ی ملی نروژ باشند. حتی اگر عضو بیمه هم نباشید تحت قانون بیمه‌ی ملی خدمات درمانی، بدون نیاز به کارت بیمه درمانی اروپایی، از خدمات درمانی بهره‌مند خواهید شد. دانشجویان کشورهای عضو EEA و هم‌چنین دانشجویان سوئیسی باید از کشور مبدا خود برای کارت بیمه درمانی اروپایی درخواست کنند. اگر به هیچ‌کدام از این‌ها دسترسی ندارید باید هزینه‌ی بیمه‌ی خصوصی را پرداخت کنید. دانشجویانی که اهل کشورهای عضو EEA نیستند نیز واجد شرایط دسترسی به طرح بیمه ملی نروژ هستند.

اگر تحصیل شما بیش از یک سال طول خواهد کشید، باید به صورت خودکار ثبت نام شوید. در صورتی که دوره‌ی تحصیلی شما بین ۳ الی ۱۲ ماه است باید برای عضویت از طریق اداره‌ی بیمه محلی اقدام کنید. اگر تحت طرح بیمه ملی قرار نمی‌گیرید باید تحت طرح تامین اجتماعی باشید یا از کشور خودتان تحت بیمه‌ی درمانی قرار بگیرید. در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید از خدمات پشتیبانی دانشجوی دانشگاه خود راهنمایی بخواهید. فراموش نکنید که کارت‌دانشجویی‌تان، امکان بهره‌مندی از خدمات درمانی و پزشکی دانشگاه یا موسسه‌ی تحصیلی مربوطه را فراهم می‌کند.

نروژ، Reine، سواحل نروژ

گالری تصاویر نروژ

28 پاسخ به “شرایط تحصیل در نروژ: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های نروژ”

 1. […] سویس انگلستان روسیه اوکراین گرجستان بلژیک نروژ فنلاند […]

 2. […] بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در نروژ به همراه معرفی بهترین دانشگاه‌های … […]

 3. نرگس محمدی گفت:

  سلام برای تحصیل در نروژ حداقل سن چقدر باید باشه و آیا این کشور در مقطع لیسانس دانشجو می پذیرد؟

 4. zahra گفت:

  سلام
  بنده ۳۱ سالمه ،متاهل هستم و يك پسر هفت ساله دارم رشته ليسانسم شهرسازي بوده ميشه لطفا بگين آيا براي ارشد نروژ كشور مناسبي براي من هست؟ يا بايد براي كشور هاي ديگه اقدام كنم

 5. میلاد گفت:

  سلام
  من برای دانشگاه برگن و NTNUاقدام کردم ولی هنوز جوابش نیومده میخاستم ببینم با معدل ۱۵.۹۲ و آیلس ۷ چقدر سانس دارم؟در ضمن من دکتری دامپزشکی خوندم و برای مستر بیوتکنولوژی و زیست شناسی اقدام کردم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این بستگی به رزومه تحصیلی افراد قبلی در سال‌های قبلی داره. ولی در حالت کلی می‌توان گفت که نمره زبان و معدل شما مناسب است.

 6. Patsa گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و قصد این رو دارم بعد از گرفتن دیپلم ب نروژ مهاجرت تحصیلی بکنم.برای این کار باید مدرک ایلس داشته باشم؟و حداقل نمره ایلس چقدر باید باشه؟و بهتره ک زبان انگلیسی رو یاد بگیرم یا همون اول ب یادگیری زبان نروژی بپردازم؟؟و سوال اخر اینکه ایا در ایران باید کنکور بدم یا نیازی نیست؟؟

 7. Harry گفت:

  سلام. اهل افغانستان هستم. فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد کاشان ،رشته ی معماری با معدل ۱۸.۲۹
  دارای مدرک نرم افزار اتوکد از دانشگاه فنی حرفه ای
  مدرک طراحی خانه های کم انرژی از شرکت نئون نروژ با گرید B
  ICDL کامپیوتر هستم
  و زبانم انگلیسیم عالیه ولی مدرک تافل یا آیلتس ندارم. آیا شانس قبولی برای ارشد دارم؟ با تشکر

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در صورتی که شما انگلیسی آیلتس ۶.۵ داشته باشید، می‌توانید بورسیه شهریه تحصیلی را برای آلمان دریافت کرد. برای بررسی دقیق‌تر توسط همکاران ما لطفن رزومه خودتان را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید، تا آنها بعد از بررسی شما را در اسرع وقت راهنمایی کنند.

 8. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر
  خواستم بدونم شرایط تحصیل برای بیماران خاص(ماننده تلاسمی و هموفیلی و…) که نیاز به تامین دارو دارند در نروژ به چ شکل هست و آیا بیمه تعلق میگیره به این افراد ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   با توجه به دانشگاه و شرایط افراد داری بیماری خاص، شرایط بیمه مشخص می‌شود. بهترین پیشنهاد ما این است که برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید.

 9. شیما گفت:

  سلام با توجه به متفاوت بودن حقوق دو کشور آیا لیسانس حقوق ایران برای ادامه تحصیل در مقطع فوق یکی از گرایشات همین رشته در نروژ یا سوئد مورد پذیرش هست؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   با توجه به گرایش و واحدهای پاس شده و تطبیق واحدهای پاس شده صورت می‌گیرد ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که کسب فاند برای این رشته دشوار می‌باشد.

 10. منصور گفت:

  سلام، من یک فوق لیسانس دارم برای فوق لیسانس دوم میخام برای نروژ اقدام کنم،معدل لیسانسم ۱۷.۷۵ از دانشگاه دولتی هست، ایلتس ۶.۵ دارم، به نظرتون با توجه به سابقه کاری مرتبط و چقدر امکان گرفتن پذیرش دارم؟ فقط لیسانسم رو ده سال پیش گرفتم.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   با توجه به شرایط شما همکاران ما می‌توانند برای آلمان یا نروژ اقدام کنند. با توجه به اینکه شما گپ تحصیلی ۱۰ ساله دارید، لطفاً رزومه خودتون را ارسال کنید تا همکاران ما رزومه شما را بررسی کنند و بهترین پیشنهاد را برای شما ارائه دهند.

 11. ن.د. گفت:

  با سلام
  بنده لیسانس مدیریت لجستیک بنادر دارم و تمایل دارم که در نروژ مقطع ارشدحمل و نقل دریایی بخونم،کدوم دانشگاه نروژ این رشته رو داره؟
  کدوم دانشگاه این رشته رو دراره

 12. آرشیدا گفت:

  سلام
  من دکترای ریاضی دارم. پس داک ریاضی هم گذارندم و الان دانشجوی دکترای برنامه ریزی شهری خارج از کشور هستم. ولی من به طراحی شهری علاقه دارم. نمره زبان ندارم ولی دکترا و پس داک رو خارج گرفتم و انگلیسیم خوبه. میخوام برای ارشد یا دکترای طراحی شهرسازی اپلای کنم. شهریه دانشگاه برام خیلی مهمه. با توجه به اینکه من الان خارج از کشور هستم چطور با شما تماس بگیرم. سپاسگذارم

 13. negar گفت:

  من دانشجوی کارشناسی ارشد زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد دوره کارشناسی زیست شناسی را در دانشگاه تهران گذرانده با معدل b هنوز مدرک زبان را نگرفتم سابقه کار آزمایشگاهی و تدریس دارم . چطور برای پذیرش در دانشگاه های نروژ یا آلمان اقدام کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما می‌توانید با داشتن حداقل نمره زبان ۶ آیلتس اقدام کرد، در صورت تمایل لطفاً نمره زبان خود به همراه رزومه خودتان را از طریق ایمیل ارسال کنید تا همکاران ما بعد از بررسی شما را راهنمایی کنند. امکان اخذ پذیرش رایگان از آلمان و نروژ وجود دارد.

 14. علی گفت:

  سلام من الان پشت کنکورم میخواستم ببینم اگه برای تحصیل بخوام برم نروژ باید اول وارد کالج بشم یا نه مستقیما میتونم وارد دانشگاه بشم واین که اگر با مدرک لیسانس شیمی بخوام اونجا برم بعدش میتونم رشتمو عوض کنم و اونجا داروسازی بخونم یانه؟سوال آخرم هم آینه که حتما به پول خیلی زیادی برای رفتن نیازداره یا به محض رسیدن میشه کارکرد و روی پای خودمون ایستاد؟ممنون.

 15. مهدی گفت:

  کلا باید برای تحصیل در دانشگاه اسلو چه شرایطی لازم است که داشته باشیم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   لطفن اطلاعات خودتان اعم از رزومه تحصیلی، مدارک زبان و … را از طریق ایمیل به همکاران ما ارسال کنید، تا همکاران ما بعد از بررسی اولیه، در مورد شرایط تحصیل شما در اسلو نظرات تخصصی خودشان را اعلام کنند.

 16. هلگا گفت:

  سلام من دانشجوی حقوق ترم ۴ امتحاناتم هست در مقطع کارشناسی دانشگاه غیر انتفاعی تاکستان ولی شاید این ترم دانشگاهی رو عوض کنم بیام دانشگاه آزاد کرج .ایا دانشگاه غیر انتفاعی تاکستان و آزاد کرج در نروژ مورد تایید است؟می خوام ارشد رو تو نروژ بگذرانم می خوام بدونم بورسیه تحصیلی می تونم بگیرم؟و اگه بورسیه بگیرم نیاز به تمکن مالی نیست؟ بعد هم باید تمکن مالی باشه هم هزینه زندگی یا فقط همون تمکن مالی عست؟تمکن مالیش چه قدره؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   دانشگاه‌ها تفاوت چندانی با هم ندارد. تمکن مالی ۱۰ هزار یورویی نیاز است. برای بورسیه شدن باید رزومه خیلی خوب، مقاله و معدل بالا و نمره زبان خوب داشته باشید.

 17. علی سرکانی گفت:

  سلام اب وهوادر نروژ چگونه است ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز

   قسمت اعظم نروژ را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می‌دهد. در شمال اقیانوس منجمد شمالی با آب و هوای سرد در مناطق شمالی و نسبتاً سرد در مناطق مرکزی و آب و هوای معتدل در مناطق جنوبی. میانگین دما از ۴ درجه زیر صفر در دی ماه تا ۱۷ درجه سانتی گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالانه در همین منطقه، ۱۹۶ سانتی‌متر است. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولاً شش ماه شب است و شش ماه روز است. اکثر مناطق شمالی نروژ معمولاً ۹ ماه در سال بارش برف و باران را به همراه دارد.

   در صورتی که تمایل داشته باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد آب و هوای نروژ داشته باشید می‌توانید به این لینک مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید