شرایط تحصیل در نیوزلند: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های نیوزلند

نیوزلند جزء کشورهای توسعه یافته و متمول شناخته می‌شود به طوری که در سال 2013 نیوزلند به عنوان هفتمین کشور دنیا از لحاظ شاخص توسعه انسانی شناخته شده است. اقتصاد نیوزلند بر مبنای صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری است.

آیا تا به حال به ادامه تحصیل در نیوزلند فکر کرده‌اید؟ اگر چنین است، انتخاب درستی انجام داده‌اید. می‌توان گفت نیوزلند، کشوری است که همه‌ی مزایا را یک‌جا در خود داده است. دانشگاه‌های نیوزلند بسیار مشهور هستند. سطح رفاه زندگی در این کشور بسیار بالا است، فرهنگ‌های گوناگون و متفاوتی در این کشور جریان دارند، شهرهای این کشور پر از جریان و شور زندگی است. نیوزلند دارای مناظر زیبا و طبیعت بی‌نظیر است و همه این قابلیت‌های ممتاز در یک کشور تقریباً کوچک کنار هم جمع آمده‌اند و سبب شده است تا علاقه‌مندان زیادی تحصیل در نیوزلند را انتخاب کرده و به این کشور مهاجرت کنند. در شهرهایی مانند آوکلند و ولینگتون فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگی گوناگونی جریان دارد. علاوه براین افرادی که به گشت و گذار در طبیعت علاقه دارند با گنجینه‌ای از یخچال‌های طبیعی، کوه‌ها، جنگل‌های بارانی و کرانه‌های ساحلی رو به رو خواهند شد.

نیوزلند

نیوزلند در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار گرفته است. نیوزلند از دو جزیزه بزرگ و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده است. نیوزلند فاصله زیادی با دیگر خشکی‌های کره زمین دارد، به طوری که استرالیا نزدیک‌ترین همسایه این سرزمین در 2 هزار کیلومتری آن قرار دارد. درمیان میان 2 کشور نیوزلند و استرالیا دریای تاسمان نام دارد. نزدیک‌ترین همسایگان این کشور از شمال جزایر تونگا، فیجی و نیوکالدونیا هستند.

کشور زیبای نیوزلند بیش از 80 میلیون قبل از خشکی‌های دیگر زمین جدا شده است و این موجب شده است تا مجموعه‌ای منحصربه‌فردی از جانوران و گیاهان را در خود جای دهد. زلاندنو یکی از آخرین سرزمین‌هایی است که بشر به آن پا گذاشته است. نیوزلند جزء کشورهای توسعه یافته و متمول شناخته می‌شود به طوری که در سال 2013 نیوزلند به عنوان هفتمین کشور دنیا از لحاظ شاخص توسعه انسانی شناخته شده است.

اقتصاد نیوزلند بر مبنای صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری است. طبیعت بکر، شاخص‌ها و استانداردهای بالای زندگی سبب شده است تا دانشجویان بین‌المللی بی‌شماری هر ساله جهت تحصیل در نیوزلند وارد این کشور بی‌نظیر شوند. بنابراین می‌توان گفت که گزینه‌ی ادامه تحصیل در نیوزلند انتخابی عالی به شمار می‌آید. در ادامه‌ی مطلب، شما را با چند دانشگاه برتر کشور نیوزلند، شهرهای دانشجویی و اطلاعات کاربردی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور و هم‌چنین هزینه‌های زندگی و تحصیل در نیوزلند و اخذ ویزای تحصیلی و به طور کلی مطالب مفید زیادی درباره تحصیل در نیوزلند را برای شما بیان کنیم.

تحصیل در نیوزلند

دانشگاه‌های نیوزلند

8 دانشگاه در نیوزلند وجود دارد که در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS سال ۲۰۱۸  قرار می‌گیرند. اگر به جمعیت کل این کشور توجه کنیم( 4.7  میلیون نفر) متوجه می‌شویم که 8 دانشگاه در مقایسه با جمعیت کلی کشور رقم ممتازی به شمار می‌آید. علاوه براین تحصیل در نیوزلند در مقاطع تحصیلات عالی شامل ۱۸ موسسه‌ی پلی تکنیک و تکنولوژی است که دوره‌های فنی و حرفه‌ای در سطوح مختلف و با طول دوره‌ی مختلف با هدف تمرکز بر مهارت‌ها و کسب تجربه‌های عملی دروس خود را ارائه می‌دهند.

چهارچوب ارزیابی کشور نیوزلند (NZQF) در قلب سیستم آموزشی عالی نیوزلند قرار دارد و این امر حاکی از حفظ استانداردهای کیفیت آموزشی است. بسیاری از دانشجویان با دانستن اینکه کلاس‌های درس در نیوزلند عموماً کوچک هستند خوشحال می‌شوند، چرا که این بدین معنا است که سطح آموزشی و تعامل بین معلم و دانشجویان بالا است. سیستم آموزش عالی کشور نیوزلند در رتبه‌بندی قدرت سیستم آموزش عالی جهانی QS  در سال ۲۰۱۶  رتبه‌ی 16 را از آن خود کرد. در ادامه‌ی این نوشته 5 دانشگاه برتر که گزینه مناسبی برای تحصیل در نیوزلند است را معرفی می‌کنیم.

بهترین دانشگاه‌های نیوزلند

دانشگاه آوکلند

دانشگاه آوکلند بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه کشور نیوزلند به شمار می‌آید. در حال حاضر، طبق رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS در سال ۲۰۱۸ این دانشگاه دارای رتبه‌‌ی 82 جهانی است. این دانشگاه در سال ۱۸۸۳ تاسیس شده است و قبلاً کالجی از دانشگاه نیوزلند بود که در سال ۱۹۶۱ منحل شد. این دانشگاه از 8 دانشکده و 6 محوطه‌ی کالج تشکیل شده‌است. در حال حاضر دانشگاه آوکلند بیش از 40 هزار دانشجوی در حال تحصیل دارد. این دانشگاه در بزرگ‌ترین شهر نیوزلند یعنی آوکلند قرار دارد. این دانشگاه انتخاب اول بسیاری از دانشجویانی است که از سرتاسر جهان برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلفی که قصد ادامه تحصیل در نیوزلند دارند، به حساب می‌آید.

تحصیل در دانشگاه آوکلند

دانشگاه اتاگو

دانشگاه اتاگو قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی نیوزلند است که در سال ۱۸۶۹ تاسیس شده است. این دانشگاه از نظر رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS  سال ۲۰۱۸ رتبه‌ی ۱۵۱ را از آن خود کرده‌است و دومین دانشگاه معتبر نیوزلند به شمار می‌آید. شعار دانشگاه اتاگو این است که “برای خردمند بودن باید جرات به خرج داد”. این دانشگاه حدود 20600 دانشجو را در 4 دانشکده‌ی خود (دانشکده‌های علوم انسانی، علوم مهندسی، علوم پزشکی، و علوم اقتصادی) تعلیم و پرورش می‌دهد. این دانشگاه واقع در دانیدین، دومین شهر بزرگ بخش جزیره جنوبی نیوزلند (South Island ) است.

تحصیل در دانشگاه اتاگو

دانشگاه کانتربری

این دانشگاه نیز در بخش جزیره جنوبی(  South Island ) و در بزرگ‌ترین شهر جزیره یعنی کریست چارچ  قرار دارد. دانشگاه کانتربری سومین دانشگاه معتبر نیوزلند است و در جهان رتبه‌ی 214 را دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۷۳ تاسیس شده‌ و دومین موسسه آموزش عالی قدیمی در کشور نیوزلند است. حدود 15 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه رشته‌هایی مانند هنر، تجارت، مهندسی، هنرهای زیبا، جنگلداری، علوم بهداشتی، حقوق، موسیقی، مشاغل اجتماعی، گفتار و زبان پاتولوژی، علوم، مربی‌گری ورزشی و دبیری ارائه می‌دهد.

تحصیل در دانشگاه کانتربری

دانشگاه ویکتوریای ولینگتون

چهارمین دانشگاه معتبر کشور نیوزلند، دانشگاه ویکتوریای ولینگتون است که در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS  سال ۲۰۱۸ ، رتبه‌ی 219 جهانی را از آن خود کرد. این دانشگاه در سال ۱۸۹۷ به عنوان کالجی از دانشگاه نیوزلند تاسیس و سپس در سال ۱۹۶۱ به یک موسسه‌ی آموزش عالی مستقل تبدیل شد. این دانشگاه حدود 21000 دانشجوی در حال تحصیل در 9 دانشکده دارد. این دانشگاه در رشته‌هایی مانند حقوق، علوم انسانی و برخی رشته‌های علمی زبانزد است. هم‌چنین این دانشگاه دروس و رشته‌های دیگری نیز ارائه می‌دهد.

تحصیل در دانشگاه ویکتوریای ولینگتون

دانشگاه وایکاتو

دانشگاه وایکاتو در رتبه‌ی 292 جهانی از نظر رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی سال ۲۰۱۸ قرار دارد. این دانشگاه یکی از تازه تاسیس‌ترین و درعین حال معتبرترین دانشگاه‌های نیوزلند است که در سال ۱۹۶۴ تاسیس شده و در شهرهای همیلتون و تارانگا در بخش جزیره شمالی نیوزلند (North Island)  قرار دارد. این دانشگاه حدود 12300 دانشجو دارد و 12 رشته‌ی آموزشی این دانشگاه در رتبه‌بندی 250 جهانی از نظر رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS  در سال ۲۰۱۷ قرار می‌گیرند. 3 دانشگاه دیگر نیوزلند، دانشگاه ماسی، دانشگاه لینکلن و دانشگاه تکنولوژی آوکلند از لحاظ رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS سال ۲۰۱۸  رتبه‌ی 145ام را در بین موسسات آموزشی از آن خود کردند. نیوزلند همواره از برترین کشورها از لحاظ سطح زندگی و رفاه عمومی است. این کشور دارای آب و هوای بسیار خوب، مناظر طبیعی بسیار زیبا، اهالی مردم دوست و شهرهای مدرن و چند فرهنگی است. با توجه به موارد بیان شده سالیانه هزاران دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در نیوزلند دارند این کشور با طبیعت زیبا و پیشرفته را انتخاب می‌کنند. در ادامه‌ی مطلب به چند شهر دانشجویی نیوزلند اشاره می‌کنیم و شما را با خصوصیات این شهرها آشنا خواهیم کرد:

تحصیل در دانشگاه وایکاتو

آوکلند

شهر آوکلند در ساحل شرقی جزیره شمالی نیوزلند (North Island ) قرار دارد و بزرگ‌ترین شهر نیوزلند است. این شهر، معتبرترین دانشگاه نیوزلند یعنی دانشگاه آوکلند را در خود جای داده‌است. آوکلند شهری است که  به‌ جامعه‌ی چند فرهنگی (این خصوصیتی است که در مورد دیگر شهرهای نیوزلند نیز صحت دارد) و فعالیت‌های پرهیجان در اطراف شهر شهرت دارد. جت اسکی، کانیونینگ (قایق سواری)، موج سواری، بانجی جامپینگ، کوهنوردی، اسنوبورد، غواصی و غیره از جمله فعالیت‌های مورد علاقه‌ی مردم آوکلند هستند. البته شما می‌توانید در صورت تمایل در ساحل نشسته و به استراحت نیز بپردازید. دانشگاه‌های دیگر در شهر آوکلند شامل دانشگاه تکنولوژی آوکلند و چندین موسسه‌ی فنی و پلی تکنیکی هستند. کمپ آلبانی دانشگاه ماسی در ۲۰ کیلومتری شمال مرکز شهر قرار دارد. خود شهر نیز دارای رتبه‌ی 28 در سال ۲۰۱۷، از دید بهترین شهرهای دانشجویی QS است.

تحصیل در آوکلند

ولینگتون

شهر ولینگتون در ساحل جنوبی جزیره شمالی نیوزلند (North Island) قرار دارد. این شهر پایتخت نیوزلند است. برخی‌ها معتقدند از لحاظ زیبایی، ولینگتون بسیار جذاب‌تر از شهر رقیب خود یعنی آوکلند است و فرهنگ غنی‌تری نیز دارد. آداب و رسوم غذایی متنوع و زندگی شبانه در این شهر جریان دارند. در کشور نیوزلند یافتن مناظر طبیعی بسیار زیبا همواره آسان است. این شهر نیز دارای سواحل، جنگل‌ها، جزیره‌ها، تپه‌ها و تاکستان‌های زیبا است که به آسانی قابل دسترس هستند. دانشگاه‌های ولینگتون شامل دانشگاه ویکتوریای ولینگتون و یکی از دانشکده‌های دانشگاه ماسی و هم‌چنین چندین موسسه‌ی فنی و حرفه‌ای و پلی تکنیکی است. هم‌چنین دانشگاه اتاگو یک مدرسه‌ی پزشکی در این شهر تاسیس کرده است و مدرسه‌ی موسیقی نیوزلند( که با همکاری دانشگاه ویکتوریای ولینگتون و دانشگاه ماسی اداره می‌شود) نیز در این شهر قرار دارد.

تحصیل در ولینگتون

کریست چرچ

این شهر در ساحل شرقی جزیره جنوبی نیوزلند (South Island ) قرار دارد و بزرگ‌ترین شهر در جزیره به شمار می‌آید. کریست چرچ سومین شهر پرجمعیت نیوزلند است. در سال‌های اخیر، کریست چرچ بعد از وقوع زلزله در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ تحت پروژه‌های بازسازی بزرگی قرار گرفته ‌است و هم اکنون مانند قبل به شهری پر از جریان زندگی و شادابی تبدیل شده‌است. این شهر که به باغ شهر لقب دارد، به داشتن پارک‌های وسیع و کرانه‌های رودخانه‌ای زیبای خود می‌بالد. هم‌چنین این شهر صحنه‌ی اجرای هنرهای پر رونق و رویدادهای فرهنگی بی‌شمار است. از آنجا که کریست چرچ  شهری از شهرهای نیوزلند است، تفریحات و فعالیت‌های زیادی را می‌توانید تجربه کنید. دانشگاه‌های کرسیت چرچ شامل دانشگاه  کنتربری (سومین دانشگاه معتبر نیوزلند)، دانشگاه لینکولن و هم‌چنین گلچینی از کالج‌های تخصصی که بسیاری از آن‌ها خصوصی هستند است. شهر کریست‌چرچ در رتبه‌ی 74 در لیست بهترین شهرهای دانشجویی قرار دارد.

تحصیل در کریست چرچ

دانیدین

دانیدین دومین شهر بزرگ جزیره جنوبی (South Island ) و شهر اصلی منطقه‌ی اتاگو است. این شهر نیز در ساحل شرقی جزیره در ۳۰۰ کیلومتری (۱۹۰ مالیلی) جنوب کریست چرچ قرار دارد. این شهر که قبلاً بزرگ‌ترین شهر نیوزلند بود (تقریباً تا سال ۱۹۰۰) موقعیت پیشروی در فرهنگ کشور دارد و جمعیت قابل توجهی از جامعه‌ی دانشجویان را به خود اختصاص می‌دهد. دانیدین قدیمی‌ترین و دومین دانشگاه معتبر نیوزلند یعنی دانشگاه اتاگو را در خود جای داده‌است.

تحصیل در دانیدین

درخواست پذیرش در دانشگاه‌های نیوزلند

سال تحصیلی در دانشگاه‌های نیوزلند از ماه مارس شروع شده و تا ماه نوامبر ادامه پیدا می‌کند. با این حال ممکن است در برخی از رشته‌ها، دانشجویان سال تحصیلی را از ماه جولای آغاز کنند. بیشتر دانشگاه‌های نیوزلند دو ترمه هستند به جز دانشگاه ویکتوریای ولینگتون که سالانه دروس خود را طی سه ترم تحصیلی ارائه می‌کند. در صورت تمایل به تحصیل در نیوزلند علاوه بر تکمیل مدارک تحصیلی دوره‌ی متوسطه که توسط دانشگاه نیوزلند به رسمیت شناخته شده، درخواست‌های تحصیلی باید مهارت و تسلط  دانشجو به زبان انگلیسی را با ارائه مدارک قبولی در آزمون‌های تافل یا آیلتس ثابت کنند. نیوزلند خدمات دانشجویی متمرکز ندارد، بنابراین دانشجویان باید به صورت جداگانه برای هر دانشگاه که مایل به تحصیل در آن هستند، درخواست پذیرش بدهند. مراحل درخواست پذیرش به صورت رسمی در وب سایت‌ هر دانشگاه ارائه شده‌است. مدت زمان تعیین شده برای درخواست پذیرش در هر دانشگاه تعیین شده است. بعد از قبولی در دانشگاه و پرداخت هزینه‌ها، نامه‌ی تاییدیه پذیرش شما برای‌تان ارسال خواهد شد که برای درخواست ویزای دانشجویی به آن نیاز خواهید داشت.

اخذ ویزای تحصیلی برای کشور نیوزلند

اگر برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های نیوزلند به مدت بیشتر از سه ماه برنامه چیده‌اید، باید برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنید( اگر برنامه‌ی تحصیلی شما کمتر از سه ماه طول می‌کشد، ویزای گردشگری کفایت می‌کند). اخذ ویزای تحصیلی کشور نیوزلند به موارد زیر نیاز دارد:

داشتن تاییدیه‌ی قبولی در یک موسسه‌ی آموزشی معتبر

مدارک ارائه شده لازم برای اثبات این که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و بلیط هوایی بازگشت به وطن خود را دارید. گذرنامه و اگر با فرم پذیرش کاغذی اقدام می‌کنید، دو عکس به اندازه‌ی عکس پاسپورت که اخیراً گرفته شده و اگر به صورت آنلاین اقدام می‌کنید یک عکس کافی است. داشتن تاییدیه‌ی سلامت برای متقاضیان زیر ۱۸ سال، نامه‌ای که تامین محل اقامت مناسب را تایید کند لازم است. برای متقاضیان بالای ۱۷ سال، گواهی سوء پیشینه و تاییدیه‌ی اخلاقی از طرف پلیس برای دوره‌های بیشتر از ۱۲ ماه، تاییدیه‌های پزشکی لازم درخواست‌های ویزا از طریق نزدیک‌ترین شعبه‌های سازمان مهاجرت نیوزلند یا می‌توانید به صورت آنلاین اقدام کنید. هزینه‌ی درخواست بستگی به این دارد که از کدام کشور قصد مهاجرت به نیوزلند را دارید و اگر به صورت آنلاین اقدام کنید این اقدام حدوداً ۱۰ درصد ارزان‌تر خواهد بود. اگر اهل استرالیا  یا کشوری هستید که با دولت نیوزلند توافق خاصی دارد نیاز به ویزا ندارید.

هزینه‌ها و شرایط تحصیل در نیوزلند

هزینه‌ تحصیل در نیوزلند بسته به موسسه‌ی آموزشی و رشته‌ی آموزشی متفاوت هستند. سازمان دانشگاهی نیوزلند فایلی را تهیه کرده است که برآوردی از هزینه‌های سالانه‌ی تحصیل در 8 دانشگاه اصلی این کشور را ارائه می‌دهد. برای مثال، در دانشگاه آوکلند هزینه‌های سالیانه‌ی تحصیلی برای دانشجویان خارجی دوره‌ی لیسانس از 19.460 دلار آمریکا شروع شده و این مبلغ تا 51.420 دلار آمریکا برای دوره‌های پزشکی بعد از سال اول تحصیلی متغیر است. برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آوکلند هزینه‌ها برای دانشجویان خارجی از 22.850  دلار آمریکا شروع شده و سالانه تا مقدار 33.010  دلار آمریکا افزایش پیدا می‌کند. هم‌چنین باتوجه به دانشگاه مورد نظر باید هزینه‌های خدمات دانشجویی را نیز بپردازید.

تحصیل در نیوزلند

هزینه‌های زندگی در کشور نیوزلند

هزینه‌های زندگی در کشور نیوزلند در مقایسه با کشورهای دیگر مانند آمریکا و انگلستان پایین‌تر است. اما در مقایسه با کشورهایی مانند چین و هند هزینه‌های زندگی در این کشور بالا است. هنگامی‌که برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست می‌کنید باید ثابت کنید که حداقل از عهده‌ی پرداخت سالیانه 15.000  دلار بر می‌آیید. این هزینه علاوه بر هزینه‌های پرداخت دوره‌های تحصیلی و خرید بلیط بازگشت هواپیما به کشور مبدا است. با این حال بودجه‌ی پیشنهادی برای تامین هزینه‌های زندگی سالانه بین 14.140 الی 17.680  دلار آمریکا است. البته ممکن است با توجه به نحوه‌ی زندگی و عادت‌های خریدتان به بودجه‌ی بیشتری نیاز داشته باشید. مانند هر کشور دیگر برخی از شهرهای نیوزلند ارزان‌تر از شهرهای دیگر هستند. آوکلند و برلینگتون گران قیمت‌ترین شهرها برای زندگی در نیوزلند به شمار می‌آیند، با این که  این شهرها از نیویورک و لندن ارزان‌تر هستند.

هزینه‌ی اجاره خانه حدود 106 الی 212  دلار آمریکا است. گزینه‌های اقامتی اصلی برای دانشجویان، خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه، خانه‌های اجاره‌ای شخصی و خانه‌هایی هستند که خانواده در آن‌ها زندگی می‌کند و هزینه‌ی خورد و خوراک را نیز حساب می‌کنند. در صورتی‌که انگلیسی زبان اول شما نباشد، زندگی به همراه یک خانواده می‌تواند زبان انگلیسی شما را نیز تقویت کند. هم‌چنین به این روش می‌توانید فرهنگ و نحوه‌ی زندگی بومی منطقه را نیز تجربه کنید.

بورسیه‌های تحصیلی و فرصت‌های مالی

برای دانشجویانی که مایل به ادامه‌ی تحصیل در نیوزلند هستند بورسیه‌های تحصیلی مختلفی قابل ارائه است. برخی از این بورسیه‌های تحصیلی توسط دولت در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند. وب سایت تحصیلی نیوزلند دارای یک ابزار جستجو است که از طریق آن می‌توانید بورسیه‌های مربوط به ملیت، رشته‌ی مورد نظر خود و مقطع تحصیلی‌تان را جستجو کنید. اگر چه ایده خوبی نیست که به فکر تامین درآمد از طریق کار به وقت دانشجویی تکیه کنید، ویزای دانشجویی به شما امکان بیست ساعت کار در هفته در طول ترم تحصیلی و در طول تعطیلات اجازه کار تمام وقت را می‌دهد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد پژوهشی و دانشجویان مقطع دکترا محدودیتی در ساعت‌های کاری ندارند و هنگام تحصیل در نیوزلند در مقطع دکترا می‌توانند به صورت کامل اشتغال به کار داشته باشند.

 

4 پاسخ به “شرایط تحصیل در نیوزلند: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های نیوزلند”

 1. علی گفت:

  سلام
  ایا برای مهندسی دریا هم بورسیه میکنند
  اگر بورسیه میکنند چگونه باید اقدام کنیم .

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز معذرت می‌خواهم به خاطر تاخیر در جواب.
   بله درصورت مرتبط بودن رشته مقاطع قبلی و رزومه امکان پذیرش یا فاند وجود داره، برای بررسی دقیق تر لازم است تا رزومه را ارسال کنین.

 2. V.B گفت:

  سلام بعد از اتمام مدرسه با ديپلم رشته ي طراحي دوخت از هنرستان فني حرفه اي
  و مدرك همين رشته از مجتمع فني
  و مدرك زبان انگليسي (ايلس)
  امكان بورس وجود داره؟

 3. Mahdiyeh گفت:

  سلام با مدرک دیپلم در رشته گرافیک میتوان ادامه تحصیل در نیوزلند را داشت؟؟

پاسخی بگذارید