شرایط تحصیل در کانادا: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های کانادا

۲۶ دانشگاه کانادایی در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS سال ۲۰۱۸ جای دارند، که چهار دانشگاه جزو صد دانشگاه برتر جهان هستند.

اگر تحصیل در کانادا را برای ادامه مسیر تحصیلی و زندگی خود انتخاب می‌کنید، این شانس را به خود می‌دهید تا تجارب فرهنگی متفاوت و بسیاری – از دامنه‌های اسکی کلمبیای بریتانیایی گرفته تا چمن‌زارهای ایالت مانیتوبا، در شهرهایی مانند تورنتو، مونترال، ونکوور و کبک که به صمیمیت، صبوری و چند فرهنگی بودن شهرت دارند، را بدست آورید. کانادا که نیمه‌ی شمالی قاره‌ی آمریکای شمالی را در بر می‌گیرد، با طبیعت زیبایش شناخته می‌شود. ملل کمی در دنیا هستند که این چنین، به سرمایه‌ی طبیعی خود یعنی جنگل‌ها، دریاچه‌ها و کوه‌هایش و هم‌چنین به تنوع فرهنگی خود ببالند.

کشور کانادا سیستم اداری دو زبانه دارد که انگلیسی و فرانسه به‌ صورت رایج در اسناد اداری و دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کشور به دلیل زمستان‌های بسیار سردش و به داشتن جمعیت پراکنده معروف است( علی‌رغم اینکه دومین کشور وسیع جهان است و در کل جمعیتی کمتر از کالیفرنیای ایالات متحده دارد). در برخی قسمت‌های کانادا، تقریبا به مدت نصف سال زمین پوشیده از برف باقی می‌ماند، اما بعید است که در چنین مناطقی دانشگاهی بیابید!

شرایط تحصیل در کانادا و دانشگاه‌های برتر کانادا

کانادا موقعیت خوبی در میان موسسات تحصیلی جهان دارد. ایالات‌های مشهور کانادا و مناسب برای دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های انتاریو، کلمبیای بریتانیا و کبک هستند، که برترین دانشگاه‌های کانادا می‌باشند. برای کسانی که دنبال تحصیل در دانشگاه‌های نخبه پرور هستند. تحصیل در کانادا یک گزینه بسیار مناسبی برای این افراد است.

۲۶ دانشگاه کانادایی در لیست رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS سال ۲۰۱۸ جای دارند، که چهار دانشگاه جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند. دو دانشگاه برتر این کشور دانشگاه تورنتو( رتبه‌ی ۳۱ جهانی ) و دانشگاه ام سی جیل( رتبه‌ی ۳۲ جهانی) می‌باشند که در تورنتو و مونترال قرار دارند. هم‌چنین دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، مونترال، ام سی مستر، واترلو ، وسترن و کالگاری جزء ۲۲۰ دانشگاه برتر جهان می‌باشند.

تحصیل در کانادا

تحصیلات عالی در کانادا

گرفتن مدرک کارشناسی در کانادا، بسته به دانشگاه محل تحصیل، ۳ یا ۴ سال طول می‌کشد. تحصیلات عالی در مقطع کارشناسی ارشد بسته به رشته‌ی تحصیلی، بین یک الی سه سال زمان می‌برد. از آنجا که دانشگاه‌های کانادا تحت اداره‌ی دولتی و ایالتی هستند، سیستم متفاوتی دارند. مثلاً کبک طول ترم و مدت زمان تحصیل متفاوتی از دیگر مناطق کانادا دارد.

شهرهای دانشجویی کانادا

مونترال

بدون شک شهر مونترال یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها جهت تحصیل در کانادا است. این شهر اولین شهر دانشجویی در لیست بهترین شهرهای دانشجویی QS است. مونترال بزرگ‌ترین شهر ایالت فرانسوی زبان کبک و دومین کلان‌شهر کانادا است. چهار دانشگاه و ۷ موسسه‌ی اعطای مدرک تحصیلی و ۱۲ کالج عمومی و فنی‌وحرفه ای در این شهر وجود دارند. این شهر مرکز فرهنگی کانادا به شمار می‌رود و شما به عنوان یک دانشجو از برنامه‌های فرهنگی هنری مانند تئاتر، موسیقی، رقص و هنرهای بصری و فستیوال‌های سالانه لذت خواهید برد. در بین دانشگاه‌های کانادا، دانشگاه ام سی جیل دارای رتبه‌ی ۳۲ جهانی است. در حالی که  دانشگاه‌های مونترال( ۱۳۰ رتبه جهانی) و کونکوردیا (۴۳۱-۴۴۰ رتبه جهانی) از دانشگاه‌های عالی انگلیسی زبان به شمار می‌روند. اهالی و دانشگاه‌های زیادی در مونترال فرانسوی زبان هستند. پس حتی اگر خیال تحصیل در دانشگاه فرانسوی زبان را هم ندارید، لازم است زبان فرانسوی خود را تقویت کنید.

تحصیل در مونترال

تورنتو

مرکز ایالت انتاریو و بزرگ‌ترین شهر کانادا، یکی از شهرهای معروف چند فرهنگی است. شهری سرزنده است که ناهمگونی اهالی آن از نظر فرهنگی و عادات غذایی جلوه‌ی خاصی به شهر می‌دهد. تورنتو قطب اقتصادی کانادا است و هم‌چنین قطب تفریحی، رسانه‌ای و صنایع خلاق جهانی به شمار می‌رود. این شهر مجموعه‌ای از موزه‌ها و گالری‌ها و مراکز هنری را در خود جای داده است. تمام موارد بیان شده سبب شده است تا تورنتو به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها‌ برای دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در کانادا هستند، شناخته شود. دانشگاه‌های برتری مانند دانشگاه تورنتو( رتبه‌ی ۳۱جهانی ) در این شهر قرار دارند که با دانشگاه یورک( رتبه‌ی ۴۴۱-۴۵۰ جهانی)، دانشگاه ریرسون و دیگر موسسات آموزشی مانند رویال کانسروتوری موسیقی در ارتباط است.

تحصیل در تورنتو

ونکوور

ونکوور یک شهر جوان در غرب کانادا است و به علت داشتن مناظر و جنگل‌ها و دریاچه‌های زیبا، برای کسانی که دوست‌دار مسافرت‌های خارج شهری هستند، گزینه‌ی خوبی است. ونکوور سومین کلان‌شهر کانادا به شمار می‌رود و دارای سه کمپانی تئاتر، فستیوال بین‌المللی فیلم ونکوور و سالن‌های موسیقی عالی می‌باشد. دانشگاه‌های برتر این شهر، دانشگاه بریتیش کلمبیا( رتبه‌ی ۵۱ جهانی)، دانشگاه سایمون فراسر( ۲۴۵ جهانی) هستند. هم‌چنین دانشگاه ویکتوریا (۳۴۶ جهانی) و دانشگاه ونکوور ایسلند درهمسایگی ونکوور ایسلند قرار دارند.

تحصیل در ونکور

کبک سیتی

اگر به شهرهای تاریخی علاقه‌مندید، گزینه‌ای بهتر از کبک  برای انتخاب ندارید. این شهر که در قرن ۱۷ بنا شده، مرکز ایالت همنام خود است و تماماً فرانسوی زبان می‌باشد. آمریکای شمالی و هم‌چنین کبک با زیبایی‌های معماری و تاریخی‌اش، یکی از سایت‌های میراث جهانی یونسکو است. علاوه براین کبک شهری سرزنده و سرشار از زندگی است. این شهر به کارناوال رنگین خود، سالن‌های زیبا و شاد و موسیقی زنده شهرت دارد. دانشگاه‌های برتر کبک شامل دانشگاه لاوال( رتبه‌ی ۳۷۸ جهانی) و دانشگاه کبک( ۵۰۱-۵۵۰ جهانی) می‌باشند. هم‌چنین قدیمی‌ترین موسسه‌ی آموزشی دخترانه در شمال آمریکا، یعنی کانونت اورسلین شهر کبک، در این شهر واقع شده است.

تحصیل در کبک

ادمنتون

ادمنتون که مرکز ایالت آلبرتا است، به فستیوال‌های سالیانه معروف است و لقب شهر فستیوال را به خود اختصاص داده است. هم‌چنین بازار وست ادمونتون که بزرگ‌ترین مرکز خرید آمریکای شمالی و جهان است، در این شهر قرار دارد. ادمنتون در مقایسه با دیگر شهرهای جنوبی کانادا آب و هوای تقریباً ملایمی دارد. موقعیت جغرافیایی این شهر که در غرب کانادا قرار دارد، موهبت داشتن طبیعتی زیبا را به آن عطا کرده است. شهر جاذبه‌های بسیاری دارد، مانند پارک فورد ادمنتون که بزرگ‌ترین موزه‌ی تاریخی برجامانده‌ی کانادا است، شهر دیستریکت آرت و منطقه‌ی قدیمی استراتکونا که محل برگزاری بسیاری از اجراهای زنده‌ی و تئاتر است. تمامی این خصوصیات جلوه‌ی معماری کهن و در عین حال مدرن، به شهر داده است که بناهای تاریخی مرمت شده و زنجیره‌ای از رستوران‌ها و کلاب‌ها را در برمی‌گیرد.

 

تحصیل در ادمنتون

در بین دانشگاه‌های ادمونتون، دانشگاه آلبرتا از مشهورترین دانشگاه‌های کانادا است که رتبه‌ی چهارم برترین دانشگاه کانادا و نودم جهان را بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS  سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داده است. از دیگر گزینه‌ها، می‌توان به موسسه‌ی فنی نورترن آلبرتا، کالج نورکوست، دانشگاه مک اوان، کالج دانشگاه کینگ و کالج دانشگاه کونکوردیای آلبرتا اشاره کرد.

 

29 پاسخ به “شرایط تحصیل در کانادا: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های کانادا”

 1. حمید گفت:

  سلام خسته نباشید در مورد دانشگاه نیت چیزی ننوشتید.
  میشه خواهش کنم کمی اطلاعات در مورد دانشگاه نیت بهم بدید
  nait.ca

 2. سارا گفت:

  سلام. آیا دانشگاههای کانادا در زمینه رشته های هنری مثل عکاسی قوی هستن؟ ممکنه در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاههای کانادا کمی توضیح بدین که چه شرایطی داره؟ من کمی سرچ کردم و اطلاعاتی که به دست آوردم از جاهای مختلف کمی با هم متناقض بود.
  همینطور در مورد دوره های فنی حرفه ای که میشه جایگزین تحصیل در دانشگاه بشه.
  ممنون

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شرایط دانشگاه‌های مختلف متفاوت است ولی این نکته را باید مد نظر داشته باشید که دانشگاه‌های کانادا حداقل نمره ۶ آیلتس را می‌خواهند و به صورت عمومی سلف فاند هستند، یعنی باید خودتان شهریه خودتان را پرداخت کنید. در صورتی که رزومه خوبی داشته باشید و نمره زبان قابل قبولی داشته باشید، شاید بتوان تخفیف گرفت. دوره‌های فنی و حرفه‌ای پذیرش با مدرک حداکثر لیسانس بوده و نمره ۶ می‌خواهد و هزینه‌های در حدود ۳۰ درصد پایین‌تر است ولی ریسک ویزای آن بیشتر است. در صورتی که تمایل باشید، می‌توانید رزومه خود را از طریق ایمیل ارسال کنید، تا همکاران رزومه و شرایط شما را بررسی کرده و نتیجه را اعلام کنند.

 3. arezo گفت:

  ببخشید من خیلی سوال دارم فضای مجازی یا جایی هست بتونم سوالاتمو بپرسم؟؟؟؟؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما می‌توانید از طریق سایت سوال‌های کلی خودتان را بپرسید. در صورتی که سوال زیادی دارید، می‌توانید از طریق شماره تلفن ۰۲۱۶۶۵۶۸۹۵۳ یا ۰۲۱۶۶۹۱۳۹۷۶ با همکاران متخصص ما ارتباط برقرار کنید.

 4. Ashkan گفت:

  سلام ممنون بابت مقاله خوبتون
  میخواستم بینم دانشگاه های کانادا در رشته کامپیوتر چطوری هستند و شرایطشون چجوریه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   به عنوان رشته‌های پرطرفدار شناخته می‌شود و برای پذیرش نیاز به نمره زبان، معدل و مقاله است که هر کدام براساس مقطع شما متفاوت است.

 5. Sara گفت:

  سلام برای رشته بازیگری در دانشگاه تورنتو میتونیم بورسیه بگیریم؟

 6. امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲۲سالمه لیسانس شهرسازی دانشگاه دولتی .ایلتس ۵.۵اکادمیک دارم و می خوام واسه ارشد شهرسازی اقدام کنم به نظر شما با این نمره ایلتس کدوم کشور بیشترین شانس رو دارم.ممنون

 7. شیدا گفت:

  سلام
  دانشگاه های کانادا هیچ راهی برای بورسیه نداره؟
  پس چطور ادعا میشه که چند میلیون دلار سالیانه بورس میدن
  اگه میدن به چه کسانی و واجد کدوم شرایط در کدوم مقطع میدن
  مثلا دانشجوی دندانپزشکی به نظر شما در کدوم مرحله که داره تو ایران درس میخونه اپلای کنه
  و آیا اصلا به دانشجوهای شاخه های پزشکی بورس میدن؟
  خیلی ممنون میشم جواب بدین

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   برای مقاطع ارشد و دکترا براساس رزومه متقاضیان از کل دنیا و کشور خودشان پذیرش می‌شود. متاسفانه بورسیه برای رشته‌های پزشکی وجود ندارد.

 8. شیدا گفت:

  و ببخشید سوال دیگه هم اینبود که
  خب احتمال بورس دادن به دانشجوهایی که در حال تحصیل در دانشگاهی با رنک بالایی هستن بیشتره و درخواست اونا در اولویته درسته؟

  خب اگر من تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاهی در اروپا مشغول تحصیل باشم .میتونم برای مقطع دکترا اپلای کنم واس تحصیل در کانادا
  امکان این مورد هست

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   تحصیل در یک دانشگاه با رنک بالا یک مزیت است، مخصوصاً اینکه شما بتوانید در خارج از کشور در یک کشور استاندارد و دانشگاه خوب درس بخوانید، اولاً شما هم در به احتمال زیاد به زبان انگلیسی درس خوانده‌اید و هم اینکه سطح سواد شما قابل قبول خواهد بود.

 9. یاسی رضوی گفت:

  سلام میخواستم بدونم شرایط اپلای برای رشته داروسازی واسه کسی که تو دانشگاه های ایران درس خونده چطوریه؟واینکه
  مدارک لازم واسه اپلای برای دانشگاه البرتاچیه؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   همکاران ما در مجموعه نکست ابرود به دلیل طولانی بودن پروسه برای داروسازی کانادا خدماتی را ارائه نمی‌دهند.
   شما می‌توانید از سایر همکاران سوال و درخواست خودتان را مطرح کنید.

 10. هانیه کریم زاده گفت:

  سلام و عرض ادب
  بنده کارشناسی ارشد حسابداری دارم
  میخوام دکتری ادامه بدهم
  پذیرش دکتری دارن این دانشگاه ها ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بلی براساس رزومه ( معدل و مقاله و نمره زبان ) امکانپذیر است ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که پذیرش از این رشته‌ها کمی سخت است.

 11. سوگل گفت:

  سلام
  ببخشید برای ارشد رشته اتاق عمل یا پرستاری ویژه هم میشه در کشور کانادا یا کشورهای دیگه بورسیه شد؟
  اگه امکانش هست شرایطش رو میگید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   برای این رشته‌ها پذیرش سخت است و بالبطع بورسیه شدن سخت‌تر است، برای رشته‌های حوزه سلامت می‌توان پذیرش گرفت. در صورتی که تمایل داشته باشید، می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ با همکاران ما در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

 12. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای رشته معماری داخلی مقطع ارشد احتمال بورسیه شدن تو دانشگاه های کانادا هست؟

 13. مهتا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من کارشناس رشد رشته ی روانشناسی هستم و بیشتر از ۵ سال هست که فارغ التحصیل شدم چقدر احتمال داره که ویزای تحصیلی برای دوره ی ارشد بگیرم مشکل آیلتس و نمره ی بالا هم ندارم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بستگی به کشور مد نظر و البته رزومه شما دارد. می‌توان برای شما پذیرش و ویزا گرفت، البته شما باید معدل، سابقه کار و نمره زبان خوبی داشته باشید. در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما شما را در این پروسه راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ با همکاران ما در ارتباط باشید.

 14. Atena گفت:

  سلام من ۲۵سالمه و مدرو کارشناسی حقوق دارم از ایران برای مهاجرت ب کانادا چطورمیتونم ارشد بخونم و چ گرایشی بهتره و چ نمره آیلتسی لازمه؟ ممنونم ازراهنماییتون

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما باید نمره ۶.۵ آیلتس و بالاتر داشته باشید. می‌توانید گرایش حقوق بین‌الملل یا مدیریت را ادامه بدهید.

 15. ششش گفت:

  لظفا یک راه ارتباطی قرار بدین سوال داریم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   می‌توانید با شماره‌های زیر با دفتر موسسه تماس بگیرید.
   ۰۲۱۶۶۹۱۳۹۷۶
   ۰۲۱۶۶۵۶۸۹۵۳
   از طریق واتس‌آپ با شماره زیر
   ۰۹۳۳۵۶۲۲۵۱۲

   یا از طریق ایمیل
   nextabroadedu@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید