شرایط سنی تحصیل در کانادا : بررسی تاثیر سن در اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

شرایط سنی تحصیل در کانادا برای بیشتر داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند یک سوال مهم است.‌ داوطلبان ادامه تحصیل در کانادا باید به منظور اخذ پذیرش تحصیلی‌ به این نکته مهم توجه کنند که شرایط سنی تا چه اندازه در‌‌ قبولی‌‌ درخواست پذیرش تحصیلی آنها‌ نقش دارد.‌‌ باید به این نکته اشاره کرد که کانادا یکی از محبوب‌ترین و بهترین مقصد‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید.‌ به همین دلیل داوطلبان بسیاری از کشورهای مختلف جهان به قصد ادامه تحصیل به دانشگاه‌های کانادا مراجعه می‌کنند.‌ حتی اگر به صورت قانونی و رسمی محدودیت سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا وجود نداشته باشد،‌ یکی از‌ مواردی که اداره‌ی مهاجرت هنگام بررسی‌‌ رزومه‌ تحصیلی و شرایط‌‌ داوطلبان در نظر می‌گیرد، سن آنها است.‌ با توجه به اهمیت این موضوع در این نوشته به بررسی شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقاطع تحصیلی مختلف خواهیم پرداخت.‌ در صورتی که شما نیز قصد دارید به منظور ادامه تحصیل به دانشگاه‌های کانادا مراجعه کرده و به این کشور مهاجرت تحصیلی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را با دقت دنبال کنید.

 

شرایط سنی تحصیل در کانادا

شرایط سنی تحصیل در کانادا

بررسی شرایط‌ سنی برای تحصیل در کانادا

با توجه به اینکه کانادا شرایط خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند و امکانات بسیاری را در اختیار آنها قرار می‌دهد،‌ تعداد دانشجویان بین‌المللی که به تحصیل در دانشگاه‌های کانادا می‌پردازند روز به روز افزایش پیدا می‌کند. طبق آمار تعداد دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است.‌ شایان ذکر است که این‌ تعداد افزایش جمعیت دانشجوی بین‌المللی در کانادا مربوط به‌ رشد جمعیت دانشجویان مسن‌تر در کانادا است.‌ در سال‌های گذشته رابطه بین میزان تایید تحصیلی و سن متقاضی به این صورت بوده است که متقاضیان‌ جوان‌تر شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا را داشتند.‌‌ اما آمار نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر تعداد دانشجویانی که‌ سن بالاتری دارند و موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا شده‌اند، بیشتر شده است.‌ پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های آینده نیز این روند ادامه پیدا کند.‌ برای این که تصویر‌ واضح‌تری از شرایط سنی تحصیل در کانادا‌‌ داشته باشید به آمار زیر توجه کنید.

 

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

 

‌ – نرخ قبولی درخواست پذیرش تحصیلی برای متقاضیان زیر ۲۰ سال در مقایسه با افراد بالای ۳۰ سال از ماه ژانویه ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۲۱، ۳۰ الی ۴۰% افزایش یافته است.

 – موفقیب در اخذ پذیرش تحصیلی برای متقاضیان بین ۲۵ تا ۳۰ سال از سال ۲۰۱۶ تا اوایل سال ۲۰۲۱ تقریباً ۱۵% افزایش یافته است.

– دانشجویان بین‌المللی بالای ۲۵ سال از‌‌ ماه ژانویه تا ماه مه ۲۰۲۱ بیش از ۳۰% از درخواست‌های پذیرش تحصیلی جدید را تشکیل می‌دهند، که این رقم در‌‌ مقایسه با سال ۲۰۱۶، ۲۴% افزایش یافته است.

 پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده نیز‌ با افزایش قبولی درخواست‌های پذیرش تحصیلی دانشجویان‌ بالای ۳۰ سال مواجه شویم.

‌بررسی شرایط سنی تحصیل در کانادا‌ در مقاطع‌ تحصیلی مختلف

بعد از اتمام دوره متوسطه

‌باید گفت‌ آمار نشان می‌دهد که دانش‌آموزان بین‌المللی جوان‌تر پس از دوره متوسطه به طور مداوم در طول ۵ سال گذشته نرخ قبولی درخواست پذیرش تحصیلی بالاتری داشته‌اند.‌ در واقع یک رابطه مستقیم بین پایین بودن سن و دریافت‌ مجوز تحصیلی در کانادا در این مقطع وجود دارد‌ و دانش‌آموزان جوان‌تر شانس بیشتری برای‌ اخذ پذیرش تحصیلی دارند.‌ از سال ۲۰۱۶ تا سال ۲۰۲۰ دانشجویان زیر ۲۰ سال تقریباً ۲ برابر بیشتر از دانشجویان بالای ۳۰ سال‌ مجوز تحصیل در کانادا را دریافت کردند.

 

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

 

بنابراین داده‌ها به وضوح نشان می‌دهند که هر چه سن متقاضی بیشتر باشد احتمال تایید درخواست‌ رشته تحصیلی او کمتر‌ خواهد شد.‌‌ باید گفت که به طور کلی تعداد‌ پذیرش ادامه تحصیل در مقطع‌ پس از دوره متوسطه بالا است، اما دستاوردها در همه گروه‌های سنی یکسان نیستند. در سال‌ ۲۰۲۰ دانش آموزان ۲۰ تا ۲۵ ساله شاهد افزایش ۱۹ درصدی‌ قبولی درخواست پذیرش تحصیلی بودند. در حالی که‌ این رقم در بین دانش آموزان بالای ۳۰ سال تنها‌ ۹ صد افزایش یافت.‌ در واقع میزان‌ قبولی درخواست‌های‌ تحصیلی پس از دوره متوسطه دانش‌آموزان ۲۶ تا ۳۰ ساله، در سال گذشته‌ به ۵۲ درصد رسیده است.

مهاجرت تحصیلی کانادا چیست و چه شرایطی دارد؟

‌شرایط سنی تحصیل در کانادا در مقطع‌ کالج

‌بیشتر داوطلبان ادامه تحصیل در کانادا دوره‌‌ متوسطه و پیش دانشگاهی را در کشور خود می‌گذرانند و سپس برای ادامه تحصیل در کالج به خارج از کشور‌‌ مهاجرت می‌کنند.‌‌ باید گفت که آمار نشان می‌دهد به طور کلی‌‌ در سال‌های اخیر میانگین سنی داوطلبانی که برای ادامه تحصیل در مقطع کالج‌ کانادا اقدام کرده و موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شده‌اند، افزایش یافته است.‌ به طوری که روند اخذ پذیرش دانشجویان‌ با سن بالاتر از سال ۲۰۲۰ تا آوریل سال ۲۰۲۱، ۲۴% افزایش یافته است.‌ میزان پذیرش تحصیلی دانشجویان زیر ۲۰ سال از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۰، ۱۴% کاهش یافته است در حالی که میزان‌ پذیرش تحصیلی دانشجویان بالای ۳۰ سال تنها ۵% با کاهش روبه‌رو شده است.‌ البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این کاهش در میزان پذیرش دانشجویی در سال‌های اخیر به دلیل همه ‌گیری بیماری کرونا بوده است.‌ با در نظر گرفتن‌ محدودیت‌های ایجاد شده به واسطه بیماری‌ همه گیر کرونا‌ درسال‌ ۲۰۲۱‌ دانشجویان بالای ۳۰ سال شاهد افزایش ۸.۳ درصدی‌ پذیرش تحصیلی در مقطع کالج بوده‌اند.

شانس دریافت بورسیه دانش‌آموزان ایرانی برای مقطع لیسانس و کالج

در حال حاضر متاسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی در کانادا وجود ندارد. حتی اگر شما دارای یک رزومه قوی و عالی باشید، قادر خواهید بود تا مقداری تخفیف در شهریه تحصیل خود دریافت کنید و به صورت بورسیه کامل نخواهد بود و شما ملزم به پرداخت بقیه شهریه و هزینه زندگی خواهید بود. در حال حاضر به خاطر اختلاف معناداری که بین نرخ تبدیل ریال به دلار کانادا وجود دارد، خیلی از خانواده‌ها امکان پرداخت هزینه را ندارند و بنابراین در صورتی که تمایل و عشق به زندگی در کانادا را دارید، می‌توانید برای مقاطع بالاتر مخصوصاًٌ دکترا اقدام کنید.

تحصیل در کالج های کانادا: معرفی بهترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های کانادا برای دانشجویان خارجی

بررسی شرایط سنی‌ تحصیل در کانادا در مقطع دانشگاه

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

میانگین سنی داوطلبانی که برای ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ درخواست پذیرش تحصیلی ارائه می‌دهند، بین ۲۰ الی ۲۵ سال است.‌ در طی سال‌های اخیر برای دانش آموزان زیر ۲۰ سال‌ قبولی درخواست پذیرش تحصیلی‌ در مقایسه با دانشجویان بالای ۲۵ سال کمتر بوده است.‌‌ در سال ۲۰۲۱ تعداد دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های کانادا پذیرفته شده‌اند و بالای ۲۵ سال دارند، تا ۳۳% افزایش پیدا کرده است.‌ باید به این نکته توجه داشت که این تغییرات تأثیرات بلند مدتی بر استراتژی‌های استخدامی‌ کانادا خواهند داشت و‌ دولت کانادا شرایط‌ سنی برای استخدام‌ بازار کار حرفه‌ای را نیز بر طبق‌ این داده‌ها‌ تعیین کرده و برنامه ریزی‌های لازم را انجام خواهد داد.‌ این کار باعث می‌شود که داوطلبانی که سن بالاتری دارند نیز‌ تمایل بیشتری به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا پیدا کنند.‌ چرا که در این صورت پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، دانشجویان‌ می‌توانند شانس بیشتری برای یافتن شغل مناسب و کسب درآمد داشته باشند.

به طور کلی آمار و داده‌ها نشان می‌دهند که در سال‌های اخیر‌ تعداد داوطلبان مسن‌تر برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بیشتر شده است.‌ همچنین‌ درصد قبولی درخواست پذیرش تحصیلی این داوطلبان نیز افزایش پیدا کرده است.

‌نکات مهم برای داوطلبان مسن‌ تحصیل در کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

لزوم دریافت ویزای تحصیلی برای ورود به خاک کانادا

برای اینکه بتوانید به ادامه تحصیل در کشور کانادا بپردازید، لازم است که ویزای تحصیلی کانادا را اخذ کنید. ویزای تحصیلی کانادا امکان ادامه تحصیل دانشجویان ‌بین‌المللی و اجازه اقامت آنها در طول دوره‌ی تحصیلی در این کشور را فراهم ‌می‌کند. سالانه بیش از ۱۳۰,۰۰۰ دانشجوی ‌بین‌المللی کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب ‌می‌کنند و به منظور اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام می‌نمایند. اگر شما نیز جزء داوطلبانی هستید که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارید، لازم است که ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید. در واقع ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی به عنوان مجوز تحصیل در این کشور شناخته ‌می‌شود.

همانگونه که بیان کردیم متاسفانه در حال حاضر امکان دریافت بورسیه برای مقاطع لیسانس و کالج برای دانش‌آموزان ایرانی وجود ندارد و شما ملزم به اقدام برای مقاطع بالاتر مانند ارشد و مخصوصاً دکترا هستید. در حال حاضر نمی‌توان در مورد حداکثر سن برای دکترا نظر قطعی داد، چون شرایط هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است ولی در حالت کلی شما می‌توانید تا ۴۰ سالگی برای مقطع دکترا اقدام کنید ولی خب بستگی به رزومه شما و شرایط دانشگاه دارد. بهترین پیشنهاد به شما است که برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات به روز و موثق را پیگیری کنید.

شرایط داوطلبان با سن بالاتر، سخت‌تر از داوطلبان با سن کمتر است.

باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که مشاوران ارشد مهاجرت کانادا و افسران دولتی اغلب رزومه داوطلبانی که سن بالاتری دارند‌ را با دقت بیشتری مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند.‌‌ چرا که دولت کانادا می‌خواهد مطمئن شود که‌ داوطلبان صادقانه و به صورت جدی،‌ هدف ادامه تحصیل در کانادا را دنبال می‌کنند.‌ به همین دلیل توصیه می‌شود که داوطلبانی که سن بالاتری دارند برنامه‌های‌ تحصیلی مورد نظر خود را با دقت بیشتری انتخاب کنند و هدف روشنی برای تحصیل در خارج از کشور بیان نمایند.‌ بیان هدف روشن به اداره مهاجرت کانادا اطمینان می‌دهد که‌ هدف و انگیزه داوطلبان برای ادامه تحصیل در کشور کانادا واقعی و جدی است.‌

تغییر رشته شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی را کاهش می‌دهد.

داوطلبان ادامه تحصیل در کانادا باید‌ رشته‌ی تحصیلی را انتخاب کنند که‌ پیشرفت در زمینه‌ی تحصیل و همچنین پیشرفت شغلی آشکار آنها را در آینده نشان دهد.‌ به عنوان مثال در صورتی که داوطلب دارای مدرک علوم بهداشتی است و به دنبال پذیرش و ثبت نام در برنامه کارشناسی ارشد پرستاری است، شانس او برای‌ دریافت ویزای‌ تحصیلی کانادا بیشتر خواهد بود.‌‌ در مقابل داوطلبی که رشته تحصیلی‌ نامربوط با‌ رزومه تحصیلی‌ یا آینده شغلی خود را انتخاب می‌کند، شانس کمتری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواهد داشت.

باید به این نکته توجه داشته باشید که اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان ‌بین‌المللی چند مرحله دارد و شما به عنوان داوطلب تحصیل در کانادا باید بدانید که این مراحل کدام‌ها هستند و چه شرایط و مدارکی را می‌طلبند. هنگامی ‌که شما تصمیم به ادامه تحصیل در کانادا می‌گیرید و این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود را انتخاب می‌کنید، کسب اطلاعات کافی در مورد نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا بسیار مهم است.

مراحل و شراط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

 

باید خاطر نشان کرد که دولت و دانشگاه‌ها‌ی کانادا با هدف جذب هرچه بیشتر دانشجویان خارجی، شرایط و امکانات بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند و به همین دلیل جمعیت دانشجویان بین‌المللی در کانادا، هر سال رو به افزایش است. بسیاری از داوطلبانی که با هدف ادامه تحصیل به کشور کانادا مهاجرت می‌کنند‌، پس از اتمام دوره تحصیلی خود می‌توانند در این کشور بمانند و‌ ‌با یافتن شغل مناسب، به واسطه اخذ اجازه کار و اقامت به ادامه زندگی و کار در کانادا مشغول شوند.‌

لزوم تایید افسر ویزا و اداره مهاجرت کانادا جهت دریافت مجوز تحصیل

صدور ‌مجوز تحصیل کانادا همیشه به‌ اختیار افسر‌ ‌ویزا و اداره مهاجرت کانادا است.‌ درصد ‌بیشتر داوطلبانی که به منظور ادامه تحصیل به دانشگاه‌ها‌ی کشور کانادا مراجعه می‌کنند‌ از کشورهای فرانسه، نیجریه، چین، ژاپن، کره‌ جنوبی، ایالات متحده، برزیل، ایران، هند و ویتنام است.‌ ‌متنوع‌ ‌بودن ملیت دانشجویان بین‌المللی، در اولویت دولت کانادا قرار دارد.‌ ‌به همین منظور در سال ۲۰۱۹ استراتژی جدید آموزش بین‌المللی‌ ‌در کشور کانادا راه اندازی شده است.‌ ‌این استراتژی شانس قبولی دانشجویان بین‌المللی را در دانشگاه‌ها‌ی کانادا افزایش می‌دهد.‌ در واقع دولت کانادا بودجه‌ی بسیار خوبی را برای رسیدن به این هدف ‌در سال‌های آینده هزینه کرده است.‌ ‌بنابراین به طور کلی در هر سنی که باشید، شانس شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا و‌ ‌موفقیت در مهاجرت تحصیلی کانادا بالا خواهد بود.‌ ‌به هر حال اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، با هر شرایطی کانادا را به عنوان یکی از گزینه‌های خود‌ ‌در نظر بگیرید.

شانس بالای دریافت ویزای تحصیلی برای کانادا

در نهایت باید گفت که‌ محدودیت سنی برای‌ دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کانادا وجود ندارد.‌ چرا که در کانادا محدودیت سنی برای ادامه تحصیل‌ نوعی تبعیض شناخته می‌شود و‌ قابل قبول نیست.‌ با این حال شما در هر سنی که نسبت به درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کنید، باید بتوانید افسر مهاجرت کانادا را‌ متقاعد کنید که هدف شما از ادامه تحصیل در کانادا منطقی و جدی است. ‌

کانادا کشوری با تنوع فرهنگی و رفاه اجتماعی بالا

مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از بهترین روش‌ها‌یی است که به واسطه آن می‌توانید به این کشور مهاجرت کرده و‌ پس از اتمام دوره‌ی نحصیلی، به کار و ‌زندگی در این کشور بپردازید.‌ ‌باید گفت که کشور کانادا یکی از بهترین مقصد‌ها‌ی تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید و تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی کانادا‌‌در میان داوطلبان ایرانی نیز بسیار زیاد است. از طرفی دولت‌ ‌و موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها‌ی کانادا ‌شرایط بسیار خوبی را برای تحصیل به دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند‌.‌ همچنین، شهروندان کانادایی دارای رفاه اجتماعی بالایی هستند و‌ ‌دولت این کشور امکانات‌ ‌و حقوق اجتماعی‌ بسیار ‌خوبی را برای مهاجران‌ ‌آماده می‌کند‌. اگر هدف شما ادامه تحصیل و اقامت در خارج از کشور است، با انتخاب دانشگاه‌های کانادا و اخذ پذیرش تحصیلی این کشور می‌توانید تا اندازه‌ی زیادی آینده‌ی تحصیلی و شغلی‌تان را تضمین کنید.

در صورتی که در مورد شرایط سنی تحصیل در کانادا سوالی برای شما باقی مانده است یا نظری در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم که آن را مطرح کنید. همچنین می‌توانید تجربیات خود یا آشنایانتان را در زمینه‌ی اخذ پذیرش تحصیلی کانادا و شرایط سنی مختلف دانشجویان بین‌المللی در کانادا، با ما در میان بگذارید.

منبع: applyboard

دیدگاهتان را بنویسید