بررسی شرط معدل برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان‌ در بیشتر دانشگاه‌های آلمانی به عنوان یکی از شرایط ورود به دانشگاه تعیین ‌می‌شود.‌ برای اینکه بتوانید به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان بپردازید، باید دارای شرایط و مدارک کافی باشید‌ تا به عنوان داوطلب واجد شرایط‌ برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان‌ شناخته شوید.‌ در صورتی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارید، باید به شرایط تحصیل در هر کدام از دانشگاه‌ها توجه کافی داشته باشید. تعیین مدارک و شرایط ادامه تحصیل، مانند شرط معدل برای تحصیل در هر کدام از دانشگاه‌های آلمان متفاوت است.‌ با توجه به اهمیت این موضوع در این نوشته به بررسی شرط معدل برای تحصیل در آلمان و‌ حداقل نمره میانگین لازم‌ برای ورود به دانشگاه‌های مختلف این کشور خواهیم پرداخت.‌ همچنین شما را با نحوه‌ی نمره دهی در سیستم آموزشی آلمان آشنا خواهیم کرد.‌ باید بدانید که نحوه‌ی نمره دهی‌ در آلمان تفاوت‌هایی با‌ امتیازبندی و نمره دهی‌ ‏در سیستم آموزشی کشور ما دارد.

‌نحوه‌ نمره دهی در سیستم آموزشی آلمان

 

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

میانگین نمرات یا معدل با عبارت ختصاری GPA شناخته می‌شود. GPA مخفف عبارت Grade Point Average به معنی میانگین نمرات یا همان معدل است. همانطور که می‌دانید نحوه امتیاز دهی در سیستم آموزشی کشور ما معمولاً از نمره ۰ الی ۲۰ درجه بندی ‌می‌شود.‌ همانطور که گفته شد سیستم نوبت دهی آلمان تفاوت‌هایی با سیستم آموزشی‌ کشور ما دارد.‌ در کشور آلمان سیستم نمره دهی‌ بین امتیاز ۱ الی ۵ تعریف ‌می‌شود.‌ می‌توان گفت که کشورهای مختلف دارای سیستم ‌نمره ‌دهی متفاوتی هستند و معیارهای سنجش بر اساس امتیاز بندی‌های مختلف تقسیم بندی ‌می‌شوند.‌ حتی سیستم نمره دهی در یک کشور از یک دانشگاه با دانشگاه دیگر می‌تواند متفاوت باشد.

امتحان ورودی کالج در آلمان : بررسی مدارک و آزمون‌های مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های آلمان

داشتن شرط معدل برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

داوطلبان باید به این نکته توجه کنند که علاوه بر این که مدرک تحصیلی آنها باید توسط دانشگاه‌ آلمانی مورد نظر که قصد ادامه تحصیل در آن را دارند به رسمیت شناخته شود، لازم است که دارای حداقل شرط معدل لازم برای تحصیل در دانشگاه مورد نظرشان باشند.

همانطور که گفته شد سیستم نمره دهی در کشور آلمان از امتیاز ۱ تا ۵ است.‌ در واقع امتیاز ۱ بالاترین نمره برای یک دانشجو به شمار می‌آید.‌ باید گفت که نمره ۵ در نظر گرفته نمی‌شود و کسب آن به منزله‌ نمره افتادن‌ در درس یا واحد مورد نظر است.

‌ ‌نحوه‌ی  امتیاز بندی در سیستم آموزشی آلمان به شرح زیر است:

–  نمره ۱‌ به معنی نمره بسیار خوب یا عالی است و بالاترین نمره ممکن به شمار می‌آید.

نمره ۲‌ نمره به معنی نمره خوب است.‌ اگر دانشجویی نمره ۲ را کسب کند‌ معنی است که نمره‌ای را‌ کسب کرده که بیش از حد انتظار است.

–  نمره ۳ به معنی نمره رضایت بخش است.‌ این نمره در سیستم امتیاز بندی به عنوان نمره متوسط شناخته ‌می‌شود.

نمره ۴‌ به معنی نمره کافی است.‌ در واقع نمره ۴ امتیاز زیر میانگین‌ محسوب ‌می‌شود و کمترین نمره قبولی‌ در سیستم امتیاز بندی آموزشی آلمان است.

نمره ۵ معنی به معنی نمره ناکافی است.‌ اگر دانشجویی نمره ۵ را در یک واحد یا درس کسب کند، به این معنا است که نتوانسته است‌ با موفقیت واحد مورد نظر را پاس کند‌ و به منزله افتادن در آن درس است.

تفاوت سیستم نمره‌دهی دانشگاه‌های مختلف

‌باید به این نکته مهم اشاره کرد که سیستم امتیازبندی در هر کدام از دانشگاه‌های آلمان می‌تواند کمی ‌متفاوت از دیگری باشد.‌ بنابراین‌ داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی باید به این نکته مهم توجه داشته باشند و‌ در مورد‌ فرمول‌ امتیاز بندی‌ها و نمره‌ها‌ دانشگاه مورد نظرشان سوال کنند و از‌  مسئولان مربوطه مشورت بگیرند.‌ فرمولی که معمولاً در بیشتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آلمان استفاده ‌می‌شود ” فرمول اصلاح بایرن ” است.

باید اضافه کرد که در برخی موارد نادر‌ در برخی از سیستم‌های امتیاز بندی از درجه ‌بندی ۱ الی ۶ استفاده ‌می‌شود.‌ در این درجه بندی نمره ۶ نمره افتادن محسوب ‌می‌شود و نمره ۵ حداقل نمره برای‌ قبولی به شمار می‌آید.

بررسی شرط معدل برای تحصیل در آلمان

 

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

باید بدانید که هر‌ کدام از دانشگاه‌های آلمان و موسسات آموزش عالی این کشور‌ شرایط و مدارکی را به منظور‌ پذیرش از دانشجویان ‌بین‌المللی تعیین ‌می‌کنند.‌ شرایط تعیین شده توسط هر دانشگاه می‌تواند متفاوت از دانشگاه دیگر باشد. همچنین‌ هر کدام از برنامه‌های تحصیلی در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف می‌توانند از داوطلبان مدارک و شرایط متفاوتی را درخواست کنند.‌ یکی از شرایط لازم برای ادامه تحصیل داشتن شرط حداقل معدل برای تحصیل در آلمان در دانشگاه مورد نظر است.‌ به همین دلیل لازم است که داوطلبان قبل از اقدام به ارسال درخواست پذیرش تحصیلی خود، اطلاعات‌ کافی در مورد حداقل شرط معدل تعیین شده برای ورود به دانشگاه در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر را کسب کنند.‌

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم : بررسی شرایط و معرفی بهترین شهرها و دانشگاه‌ها

در این قسمت به بررسی حداقل شرط معدل برای تحصیل در آلمان و همچنین معرفی چند دانشگاه که با معدل کم نیز از دانشجویان ‌بین‌المللی پذیرش به عمل می‌آورند خواهیم پرداخت.

پذیرش تحصیلی

پذیرش تحصیلی

 

لیست دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی :‌ ارائه فهرستی از تما‌می ‌دانشگاه‌های کشور آلمان

حداقل شرط معدل برای پذیرش از دانشگاه‌های آلمان

‌با این که حداقل معدل لازم‌ دانشگاه‌های مختلف در کشور آلمان می‌تواند متفاوت باشد به صورت میانگین می‌توان گفت که برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر و عالی رتبه آلمان داوطلبان باید‌ دارای حداقل‌ معدل ۳ باشند.‌ این معدل تقریباً معادل با معدل ۱۷ در ایران است. برخی از دانشگاه‌ها معدل ۲.۵ را نیز می‌پذیرند. به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر در رشته‌های پزشکی و مهندسی و زیرشاخه‌های آنها داشتن معدل ۱۸ توصیه می‌شود. حداقل معدل مورد قبول در دانشگاه‌ها معدل ۱۵ است و اخذ پذیرش با معدل کمتر از ۱۴ دشوار خواهد بود، اما غیر ممکن نیست. باید به این نکته اشاره کرد که‌ داشتن حداقل معدل تعیین شده به منزله قبولی درخواست پذیرش دانشجو نخواهد بود و این مورد تنها یکی از شرایط لازم برای ورود به دانشگاه است.‌ لازم است به این نکته نیز توجه کرد که بیشتر دانشگاه‌های عالی رتبه در آلمان دانشجویان خود را به صورت رقابتی انتخاب ‌می‌کنند.‌ بنابراین هرچه معدل‌ داوطلبی بالاتر باشد، شانس او برای ورود به دانشگاه مورد نظر نیز افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین داشتن معدل خوب می‌تواند روی موفقیت در‌ بهره مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان بین‌المللی نقش مهمی داشته باشد.‌ برای مثال دانشگاه‌های زیر از جمله دانشگاه‌های برتر کشور آلمان به شمار می‌آیند که برای ورود به آنها باید دارای معدل خوب باشید:

– دانشگاه فنی مونیخ ( Technical University of Munich )

– دانشگاه هیدلبرگ ( University of Heidelberg )

– دانشگاه هومبولت برلین ( Humboldt University Berlin )

– دانشگاه فریبورگ ( University of Freiburg )

– دانشگاه RWTH آخن ( RWTH Aachen University )

– دانشگاه اشتوتگارت ( University of Stuttgart )

– دانشگاه توبینگن ( University of Tübingen )

– دانشگاه کاریته برلین ( Charite – Universitatsmedizin Berlin )

– دانشگاه فری برلین (  Freie Universität Berlin )

– دانشگاه بن ( University of Bonn )

برخی از‌  دانشگاه‌های آلمانی امکان ادامه تحصیل را برای آن دسته از داوطلبانی که دارای معدل پایین‌تری هستند نیز فراهم ‌می‌کنند و از آنها پذیرش به عمل می‌آورند.‌ برخی از این دانشگاه‌ها که‌ شرط داشتن معدل‌ بالا را برای ادامه تحصیل‌ تعیین نمی‌کنند به شرح زیر هستند:

– دانشگاه علمی کاربردی لوبک ( Fachhochschule Lübeck )

– دانشگاه مارتین لوتر هال ویتنبرگ ( Martin Luther University of Halle-Wittenberg )

– دانشگاه فردریک الکساندر ارلانگن نورنبرگ ( Friedrich-Alexander-University Erlangen-Nuremberg )

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

شرایط اخذ ویزا برای ایرانی‌ها

در این نوشته تلاش کردیم تا اطلاعات کاملی درباره شرط معدل برای تحصیل در آلمان را بیان کنیم ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که برای ادامه تحصیل در آلمان نیاز به اخذ ویزا داریم، این در شرایطی است که حتی برخی از دانشگاه‌ها نمره زبان آلمانی B2 را تقاضا کنند ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که برای اخذ ویزا شما باید حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح C1 باشید و البته در اکثر مواقع معدل ۱۸ برای مقطع دیپلم برای اخذ ویزا هم درخواست می‌شود.

آلمان کشور با قدمت بسیار، اقتصادی قوی و مهاجرپذیر

آلمان یکی از بهترین مقصدهای تحصیلی در جهان برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید و سالیانه داوطلبان بسیاری به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به این کشور مهاجرت می‌کنند. تعداد زیادی از دانشگاه‌های عالی رتبه‌ی آلمان در فهرست برترین دانشگاه‌های جهانی قرار می‌گیرند. به همین دلیل تحصیل در دانشگاه‌های آلمان که سطح علمی بالا و کیفیت آموزشی عالی دارند برای دانشجویان بین‌المللی می‌تواند مزیت‌های بسیاری به همراه داشته باشد و آینده‌ی تحصیلی و شغلی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر در مورد مدارک و شرایط تحصیل و شرط معدل برای تحصیل در آلمان سوالی برای شما مطرح شده است می‌توانید آن را بیان کرده و از راهنمایی‌ها و مشاوره‌های کارشناسان ما کمک بگیرید. همچنین خوشحال می‌شویم که نظر شما را در این مورد بدانیم.

منبع: collegelearners

6 پاسخ به “بررسی شرط معدل برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان”

 1. Amin گفت:

  توروخدا جواب بدید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   نیازی به قسم خوردن نیست.
   تمام سوال‌ها به مرور به کارشناس‌های مربوطه ارسال می‌شود و به خاطر زیاد بودن سوال‌ها ۱-۲ روز طول می‌کشد تا جواب داده شوند.
   بابت تاخیر به وجود آمده هم از شما عذرخواهی می‌کنم.

 2. ناشناس گفت:

  سلام من تازه دوازدهم رو تموم کردم معدل دیپلم احتمالا پایین تر از پانزده بشه.امکانش هست توی ایران دانشگاه آزاد یک ترم بخونم و نمره ی دانشگاه رو حساب کنم برای پذیرش دانشگاه آلمان

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   متاسفانه این امکان وجود ندارد.
   پیشنهاد می‌کنم تلاش خودتان را بکنید تا بتوانید از یک دانشگاه خوب و معتبر ایران در کنکور قبول شوید و سپس برای ارشد اقدام کنید. در حین تحصیل هم تلاش کنید تا معدل بالا، رزومه خوب و نمره زبان خوبی را دریافت کنید.

 3. یوسف ماکو گفت:

  سلام
  دردانشگاه های المان معدل دبیرستان مورد بررسی قرار میگیرد یا کنکور
  یا هردو یکین کدوم؟

دیدگاهتان را بنویسید