بهترین شهرهای دانشجویی اروپا

۱۰ شهر به عنوان بهترین شهرهای دانشجویی اروپا شناخته شده و جایگاه و ارزش آموزشی و رفاهی این شهرها توسط رتبه‌بندی جهانی بهترین شهرهای دانشجویی انتخاب شده است.

اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید، انتخاب شهر مقصد برای ادامه تحصیل، همانند انتخاب دانشگاه محل تحصیل بسیار مهم خواهد بود. در واقع، خیلی بهتر است شهری را که برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنید که با سلیقه‌ها و علایق شما خیلی بیگانه نباشد. علاوه برآموزش و پیشرفت تحصیلی، باید فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی نیز برای گذراندن اوقات آزاد خود داشته باشید.

بیشتر شهرهای دانشجویی پذیرای دانشجویان بین‌المللی از نقاط و کشورهای مختلف جهان هستند. بنابراین وجود فرهنگ‌ها و سبک‌های متفاوت زندگی از مزایای شهرهای دانشجویی به شمار می‌آید. با این‌حال آشنایی با شیوه‌های تفکر و زندگی جدید، همان‌قدر که لذت بخش است، می‌تواند برای برخی تحمل ناپذیر باشد. بنابراین شهری که برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب می‌کنید، نباید با فرهنگ  شما خیلی تفاوت داشته باشد.

در انتخاب شهر و دانشگاه مقصد تحصیلی باید عوامل فرهنگی و شرایط زندگی را به دقت مطالعه و بررسی کرد. دانشگاه‌های مختلف شرایط پذیرش و آموزش گوناگونی دارند. به عنوان مثال زبان تدریس در دانشگاه، ممکن است به انگلیسی یا زبان محلی آن شهر باشد. هم‌چنین ساکنان یک شهر ممکن است به چند زبان یا فقط به زبان محلی تسلط داشته باشند. به همین دلیل آگاهی از شرایط، نگرش کاملی درمورد نحوه‌ی تحصیل و زندگی آینده در شهر تحصیلی به شما خواهد داد.

علاوه براین، قبل از انتخاب شهر و دانشگاه مقصد تحصیلی خود، باید شرایط اقلیمی و جغرافیایی شهر انتخابی را به خوبی بررسی کنید. ممکن است به علت برخی عادت‌های زندگی، تغییر شرایط شما را دچار مشکل کرده و پیشرفت تحصیلی شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال ممکن است سرمای سخت و طولانی مدت برای فردی که تمام طول عمر در آب و هوای گرم زندگی کرده است، طاقت فرسا باشد. پس چنین فردی اگر توانایی اخت شدن با محیط را در خود نمی‌یابد، می‌بایست به شهرهایی فکر کند که آب و هوای معتدل دارند یا شهرهایی را انتخاب کند که آب‌وهوای مشابه محل زندگی خود را دارد.

قاره‌ی اروپا همواره مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان بوده است. شهرهای دانشجویی بسیاری در اروپا وجود دارند. بیشتر این شهرها موقعیت‌های تحصیلی عالی برای دانشجویان پذیرفته شده فراهم می‌کنند. هم‌چنین، اغلب دانشگاه‌های اروپایی علاوه بر ارائه‌ی کیفیت بالای آموزشی شرایط و امکانات رفاهی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. بهترین شهرهای دانشجویی اروپا در سال ۲۰۱۸ که در این نوشته معرفی می‌شوند، براساس رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان QS مشخص شده است.

بهترین شهرهای دانشجویی اروپا در سال ۲۰۱۸

در این متن ۱۰ شهر به عنوان بهترین شهرهای تحصیلی اروپا به شما معرفی می‌شود. جایگاه و ارزش آموزشی و رفاهی این شهرها توسط رتبه‌بندی جهانی بهترین شهرهای دانشجویی سال ۲۰۱۸ انتخاب شده‌اند. همراه با معرفی هر شهر، ویژگی‌ها و مزیت‌هایی را که باعث ممتاز شدن این شهرها شده‌اند را هم ذکر خواهیم کرد.

مسکو

شهر مسکو رتبه ۱۰ بهترین شهرهای دانشجویی اروپا را به خود اختصاص داده است. این شهر در روسیه واقع شده و پایتخت این کشور است. مسکو دارای ۹ دانشگاه بسیار بزرگ است. دانشگاه دولتی لومونسو مسکو یکی از این دانشگاه‌ها است که می‌توانید برای ادامه تحصیل خود این دانشگاه را انتخاب کنید.

مسکو یکی از برترین شهرهای تجاری و اقتصادی جهان است. این ویژگی باعث می شود که در فهرست یکی از شهرهای برتر برای انتخاب ادامه تحصیل دانشجویان خارجی قرار بگیرد.

به علت فعالت کارآفرینان، شهر مسکو به همراه شهر میلان در رتبه ۱۱ جهانی قرار دارد.

تحصیل در مسکو

آمستردام

آمستردام شهری است که به برگزاری مهمانی‌ها، جشن‌ها و اوقات خوش تعطیلات معروف است. در این شهر جوانان از آزادی بسیار برخوردار هستند. آمستردام شهری با فرهنگ غنی است. این شهر هنرمندان هلندی بسیاری را در بطن خود پرورانده است. آمستردام مسکن هنردوستان بسیاری است. شما می‌توانید در فضای پر از صلح و صفای شهر، از نوشیدنی‌های گوارای کافه‌های زیبا لذت ببرید.

آمستردام دارای دو دانشگاه  است که رتبه‌ی بین‌المللی دارند. این دانشگاه‌ها شامل دانشگاه آمستردام و دانشگاه وریج آمستردام می‌شوند. آمستردام به همراه شهر سیدنی، سومین شهر محبوب جهان برای دانشجویان خارجی شناخته شده‌ است.

تحصیل در آمستردام

منچستر

منچستر در بین سه شهر انگلستان که در لیست بهترین شهرهای دانشجویی اروپا شناخته می‌شوند، وجود دارد. این شهر به سالن موسیقی، باشگاه‌های عالی فوتبال و نقش تاریخی خود در انقلاب صنعتی شهرت دارد. چندین دانشگاه عالی در شهر منچستر وجود دارند که پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند. دانشگاه منچستر یکی از برترین دانشگاه‌های این شهر است. خود شهر منچستر با رتبه‌ی ۲۴ در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی اروپا و جهان قرار دارد.

دانشجویانی که شهر منچستر را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، از هر سوی جهان به این شهر مهاجرت می‌کنند. بنابراین تنوع ملیتی و فرهنگی در بین دانشجویان بسیار زیاد است. شهر منچستر در رتبه‌بندی تنوع دانشجویان بین‌المللی  هم‌پایه‌ی شهر آدلاید استرالیا در رتبه ۱۲ قرار دارد.

تحصیل در منچستر

ادینبرو

یکی دیگر از بهترین شهرهای دانشجویی اروپا که در شمال منچستر واقع شده است، شهر ادینبرو است. این شهر دارای رتبه‌ی ۱۶در میان بهترین شهرهای دانشجویی بین‌المللی است. سه دانشگاه بسیار خوب در شهر ادینبرو واقع شده‌اند. اگر قصد دارید به منظور ادامه تحصیل شهر ادینبرو را انتخاب کنید، می‌توانید در اوقات فراغت از جاذبه‌های تاریخی این شهر مانند قلعه تاریخی آن دیدن کنید. این شهر دارای کافه‌ها و رستوران‌های بسیاری است که می توانید خود را در آن‌ها سرگرم کرده و اوقات خوشی را سپری کنید.

بنابر نظرسنجی دانشجویان، شهر ادینبرو یکی از مناسب‌ترین شهرها برای انتخاب ادامه تحصیل است. از دید دانش‌آموزان و دانشجویان این شهر به همراه لندن دارای رتبه‌ی ۱۲ بهترین شهرهای دانشجویی جهان است.

تحصیل در ادینبرو

وین

شهر وین پایتخت کشور اتریش است. این شهر با رتبه‌ی ۱۱ در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد. این شهر که بستر هنر موسیقی است، اجراهای پرآوازه‌ی بسیاری مانند موزارت و بتهوون را در کارنامه‌ی هنری خود دارد. وین یکی از با کیفیت‌ترین شهرهایی است که می‌توانید برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید. ساختمان‌های زیبا با معماری دل انگیز، در هر خیابان و کوچه از این شهر چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کنند. شهر وین، تنها یک رقم با فهرست۱۰ شهر برتر دانشجوی جهان فاصله دارد. با این حال، رتبه ۱۱ در بین شهرهای جهان جایگاه ممتایزی برای شهر وین به شمار می‌آید.

دو دانشگاه بین المللی شهر وین عبارت هستند از: دانشگاه وین و دانشگاه تکنولوژی وین. از دید دانشجویان و دانش آموزان وین جزء پنج شهر برتر برای زندگی دانشجویی است. ۴ شهر دیگر برلین، آمستردام، استکهلم و برنو هستند.

تحصیل در وین

زوریخ

سوئیس کشوری است که به زرق و برق و زیبایی شهرت فراوان دارد. این کشور به شکلات، ساعت‌های گران قیمت و بانک‌های خصوصی خود معروف است. خیلی جای تعجب نیست که شهر زوریخ را در فهرست شهرهای برتر جهان ببینیم. شهر زوریخ با رتبه‌ی هشتم، یکی از ثروتمندترین شهرهای اروپا است. بنابراین نباید انتظار زندگی ارزانی را در این شهر داشته باشید. با این حال هزینه‌ی تحصیل در این کشور ارزان‌تر از کشورهای دیگر است. این شهر دارای زیبایی‌های طبیعی بسیاری است و شما خود را غرق در طبیعت حیرت انگیز آن خواهید یافت.

دو دانشگاه بین المللی زوریخ دارای رتبه بندی جهانی QS هستند. دانشگاه ETH زوریخ یکی از ۱۰ دانشگاه برتر جهان است. زوریخ یک شهر بسیار دوست داشتنی است و رتبه‌ی پنجم بهترین شهر دانشجویی جهان را در اختیار دارد.

تحصیل در زوریخ

برلین

ممکن است برلین بهترین شهر دانشجویی کشور آلمان به نظر نیاید، اما شهر برلین یک مقصد تحصیلی عالی به شمار می‌آید که دارای رتبه‌ی ۷ جهانی بهترین شهرهای دانشجویی در سال ۲۰۱۸ است. تحصیل در بیشتر دانشگاه‌های ملی آلمان رایگان و بدون پرداخت شهریه است. برلین علاوه بر یک مقصد تحصیلی، شهری با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیار است. این شهر قبلاً به وسیله‌ی دیوار برلین جدا شده بود و هم اکنون برای دانشجویان رشته‌ی تاریخ و رشته‌های مربوطه مقصد تحصیلی جذابی به شمار می‌آید. شهر برلین برای دانشجویان بازرگانی نیز بسیار مناسب است.

یکی از سه دانشگاه برتر برلین، دانشگاه هامبولدت برلین است که شهرت فراوانی دارد. همان‌طور که قبلاً ذکر شد برلین یکی از ۵ شهر برتر دانشجویی جهان بوده است.

تحصیل در برلین

مونیخ

مونیخ بهترین شهر دانشجویی آلمان به شمار می‌آید. این شهر دارای جاذبه‌های فرهنگی بسیاری است. سالانه توریست‌های بسیاری برای تماشای فستیوال‌ها به این شهر سفر می‌کنند. این شهر که دارای رتبه‌ی ۶ جهانی است، امکان تحصیل رایگان را در دانشگاه‌های ملی برای دانشجویان فراهم می‌کند.

دو دانشگاه برتر مونیخ، یعنی دانشگاه فناوری مونیخ و دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ، دو مقصد تحصیلی عالی و پرطرفدار هستند. طبق نظرسنجی دانشجویان، مونیخ به همراه شهر مونترال به عنوان دومین شهر برتر دانشجویی برگزیده شده است.

تحصیل در مونیخ

پاریس

شهر پاریس قبلاً بهترین شهر دانشجویی به شمار می‌آمد. اما هم اکنون این امتیاز را از آن خود ندارد. امروزه پاریس دومین شهر دانشجویی برتر اروپا و پنجمین شهر دانشجویی برتر جهان است. شهر پاریس یک مقطع تحصیلی رویایی برای دانشجویان خارجی است. جاذبه‌های فرهنگی و هنری و تاریخی بسیاری، پاریس را به یکی از جذاب‌ترین شهرهای دنیا تبدیل کرده است. برج ایفل، موزه لوور و دیگر جاذبه‌های توریستی باعث می‌شوند که هرگز در پاریس حوصله‌تان سر نرود. در واقع پیدا کردن شهری زیباتر از پاریس بسیار سخت است. اگر برای ادامه تحصیل پاریس را انتخاب کنید، مزیت‌ها و شانس‌های بسیاری را پیش رو خواهید داشت.

۱۸ دانشگاه بین‌المللی پاریس دارای رتبه‌بندی جهانی هستند. دانشگاه ENS پاریس یکی از بهترین دانشگاه‌های این شهر است. پاریس دانشگاه‌های عالی بسیاری دارد. بنابراین خالی از انتظار نیست که این شهر همراه با سئول، از لحاظ کیفیت موسسه‌های آکادمیک در رتبه‌ی دوم قرار دارد.

تحصیل در پاریس

لندن

فهرست بهترین شهرهای دانشجویی اروپا برای ادامه تحصیل، با بهترین شهر دانشجویی جهان یعنی لندن خاتمه می‌یابد. درست است که این شهر یکی از گران‌ قیمت‌ترین شهرهای دنیا بوده و همواره بارانی است، اما هیچ شهر دیگری به اندازه‌ی لندن، با کیفیت‌ترین خدمات آموزشی و تجربه‌های دانشجویی خارق العاده را ارائه نمی‌دهد. با انتخاب یکی از ۱۷ دانشگاه لندن اوقات بسیار خوشی را حین تحصیل سپری خواهید کرد.

لندن مانند پاریس دارای دانشگاه های بی‌شماری است. این شهر از لحاظ کیفیت آکادمیک و آموزشی دارای رتبه‌ی اول جهان است.

تحصیل در لندن

منبع: topuniversities

یک پاسخ به “بهترین شهرهای دانشجویی اروپا”

دیدگاهتان را بنویسید