مزایا و معایب تحصیل در آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی در دنیا شناخته می‌شود، در سال‌های اخیر داوطلبان ایرانی زیادی هم برای ادامه تحصیل خود کشور آلمان را انتخاب کردند. در این نوشته قصد داریم تا به صورت مفصل درباره مزایا و معایب تحصیل در آلمان صحبت کنیم.

تصمیم به مهاجرت به هیچ عنوان تصمیم آسانی نیست و شما باید تلاش کنید که بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. هر مقصدی معایب و مزایایی دارد که به شما کمک می‌کند تا با آگاهی بهترین مقصد را برای خودتان انتخاب کنید. مسائل مختلفی در انتخاب مقصد مهاجرت وجود دارد که باید به آنها توجه کنید، مواردی مانند فرهنگ، هزینه‌ها، کیفیت دانشگاه‌ها، زبان، اقامت بعد از اتمام تحصیل، آب‌وهوا، شرایط ویزا برای همراه و … از مهم‌ترین پارامترهایی است که در انتخاب مقصد مهاجرت باید به آن توجه کنید.

در سال‌های اخیر داوطلبان ایرانی زیادی کشور آلمان را برای ادامه تحصیل و زندگی خود انتخاب کرده‌اند و وقتی با این افراد درباره مزایا و معایب تحصیل در آلمان صحبت می‌کنید، می‌توانید از تجربه این افراد نتیجه بگیرید که آیا این کشور برای تحصیل و زندگی مناسب شما است یا نه؟

شما می‌توانید با بررسی کامل و همه جانبه مزایا و معایب تحصیل در آلمان یک انتخاب صحیحی داشته باشید و بدانید که آیا آلمان گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل و زندگی شما است یا بهتر است به فکر گزینه جایگزین دیگری باشید.

کشور آلمان

آلمان یک کشور صنعتی است که با کشورهای اتریش، سوئیس، لوکزامبورگ، هلند و چند کشور دیگر همسایه است. دانشگاه‌های باکیفیت آلمان به همراه شرایط خوب تحصیل و البته رایگان سبب شده است تا این کشور همواره در سال‌های اخیر در زمره ۱۰ کشور برتر دنیا برای ادامه تحصیل و زندگی دانشجویی قرار بگیرد. طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته همواره کشور آلمان در کنار کشورهایی مانند انگلستان، آمریکا، کانادا، هلند، استرالیا، نیوزلند و ایتالیا و چند کشور دیگر به عنوان یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل و زندگی انتخاب شود.

دانشجویان بین‌المللی در آلمان می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه‌های دولتی آلمان تحصیل کنند. شرایط شغلی مناسب، آب‌وهوای عالی و هزینه‌ زندگی پایین هم از سایر دلایلی است که متقاضیان این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

مزایای تحصیل در آلمان

تحصیل رایگان

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان حتی برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است و هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپا مانند سوئیس، دانمارک، نروژ و … حتی در مقایسه با کشورهایی مانند آمریکا و کانادا پایین‌تر است این در حالی است که هزینه تحصیل در آمریکا در برخی از رشته‌ها ممکن است تا ۲۰ هزار دلار هزینه داشته باشد.

دانشجویان در حال تحصیل در آلمان می‌توانند با داشتن یک شغل معمولی هزینه زندگی خود را تامین کنند و همانطور که بیان شد هزینه تحصیل در آلمان رایگان است و نیازی به پرداخت پول ندارید.

مهم‌ترین مزیت تحصیل در آلمان این است که دانشجویان بین‌المللی هم مانند دانشجویان بومی آلمانی می‌توانند به صورت رایگان در آلمان تحصیل کنند. این در حالی است که در برخی از کشورها دانشجویان بین‌المللی ملزم به پرداخت هزینه هستند. این قانون که از سال ۲۰۱۴ تصویب شده است، به شما این امکان را می‌دهد که با پرداخت هزینه‌‌ای بسیار کم کارهای اداری خودتان را انجام دهید و مشغول به تحصیل شوید

اکثر دانشگاه‌های آلمان در هر ترم هزینه‌ای در حدود ۱۰۰ الی ۳۵۰ یورو برای امور اداری از دانشجویان خود تقاضا می‌کند.

با توجه به اینکه هزینه‌های تحصیل در آلمان صفر یا به صورت رایگان است، باید به هزینه‌های زندگی خود در آلمان فکر کنید. طبق برآوردهای DAAD هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان به طور متوسط ۸۵۰ یورو در ماه است.

هزینه زندگی در آلمان به صورت کامل و به تفکیک شهرها

هزینه زندگی پایین در آلمان

علی‌رغم اینکه آلمان در اروپا واقع شده است و کیفیت زندگی بسیار بالایی دارد، هزینه زندگی در این کشور بسیار پایین است و شما می‌توانید با هزینه‌ای در حدود ۹۰۰ یورو در ماه زندگی متوسطی را در شهرهای بزرگ آلمان تجربه کنید. این در حالی است که اگر در حومه شهر یا در یک شهر کوچک آلمان زندگی کنید، هزینه زندگی شما پایین‌تر هم خواهد بود و چه بسا بتوانید این هزینه را تا حدی هم با ارائه راه‌کارهایی مانند زندگی در خوابگاه، تهیه غذا در خانه و … مقداری هم کاهش بدهید.

تحصیل رایگان در آلمان در اکثر مواقع در دانشگاه‌های دولتی و ایالتی آلمان امکانپذیر است. البته جای نگرانی نیست، چون اکثر دانشگاه‌های شناخته شده و باکیفیت آلمان جزء دانشگاه‌های دولتی آلمان است و شما می‌توانید با داشتن یک رزومه معقول و قابل قبول از دانشگاه‌های معتبر دولتی آلمان پذیرش بگیرید.

در صورتی که شما از دانشگاه‌های خصوصی آلمان پذیرش بگیرید، ممکن است هزینه تحصیل سالیانه شما در حدود ۱۶,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ یورو در سال باشد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای دریافت بورسیه از دانشگاه آلمان به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات کافی درباره شرایط پذیرش و هزینه تحصیل کسب کنید.

دانشجویان ایرانی یا دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل وارد خاک آلمان می‌شوند، هیچ‌گونه محدودیتی بابت ادامه تحصیل به صورت رایگان در آلمان ندارند، فقط باید مجوز اقامت در آلمان را کسب کنند. این در حالی است که برخی از کشورهای اروپایی محدودیت‌هایی برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا اعمال کرده‌اند و دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا وارد این کشورهای اروپایی می‌شوند، مانند شهروندان اروپایی با آنها برخورد نمی‌شود و باید هزینه پرداخت کنند.

مهم‌ترین مزایا و معایب تحصیل در آلمان

کیفیت دانشگاه‌های آلمان

نکته مهمی که متقاضیان تحصیل در آلمان باید به آن توجه کنند، کیفیت دانشگاه‌های آلمان است. برخی از افراد تصور می‌کنند که چون تحصیل در آلمان رایگان است، دانشگاه‌های این کشور کیفیت چندانی ندارند ولی این تصور از پایه کاملاً اشتباه است. براساس رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های دنیا توسط موسسه ( QS ) در سال ۲۰۲۱، ۱۵ دانشگاه آلمان رتبه زیر ۲۰۰ دنیا را در اختیار دارند. این در حالی است که ایران هیچ دانشگاهی در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های دنیا در زیر ۲۰۰ نماینده‌ای ندارد و در سال ۲۰۲۱ بهترین دانشگاه ایران که دانشگاه شریف بوده است، رتبه ۳۸۱ را به خود اختصاص داده است.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی رایگان است و برای اینکار باید مدرک زبان آلمانی معتبر ارائه دهید. در صورتی که تمایل داشته باشید تا در دانشگاه به زبان انگلیسی تحصیل کنید، ممکن است هزینه اندکی پرداخت کنید.

فرد متقاضی، باید ابتدا دوره یک ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا بدین ترتیب اجازه ورود به دانشگاه‌های آلمان را دریافت نماید.

الزام شرکت در دوره کالج، به این خاطر است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. تقریبا می‌توان گفت هیچ دانشگاه دولتی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس فرد برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج شود، باید مدرکی را ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.

در حال حاضر کالج‌ها از افراد متقاضی تحصیل، مدرک B1 آلمانی را تقاضا می‌کنند. پس اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی در کشور آلمان ادامه تحصیل دهید، باید ابتدا برای بدست آوردن مدرک B1 در زبان آلمانی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. بعد از گذراندن دوره یک ساله کالج، فرد باید در آزمون “Feststellungsprüfung” شرکت نماید و بر اساس نمرات دیپلم، پیش‌دانشگاهی، دوره کالج و انتخاب رشته خود، فرد می‌تواند وارد دانشگاه شود. امکان کار همزمان با تحصیل در دوره کالج، فقط در تعطیلات میان‌ترم برای افراد وجود خواهد داشت. پس فرد متقاضی باید توانایی تامین هزینه‌ها بدون نیاز به کار دانشجویی را داشته باشد، تا در کشور آلمان دچار مشکل نشود. البته توجه داشته باشید که، اجازه کار در مقطع کارشناسی برای دانشجویان وجود دارد. در ادامه مقاله، به بررسی این مبحث خواهیم پرداخت.

در شهرهای مختلف آلمان دانشگاه‌های معتبر زیادی وجود دارد و محدود به شهرهای بزرگ و شناخته شده آلمان مانند برلین یا مونیخ نیست. در حدود ۶۳ دانشگاه برتر در آلمان وجود دارد که شما می‌توانید در آن مشغول به تحصیل شوید. همانگونه که بیان شد در حدود ۱۵ دانشگاه آلمان رتبه زیر ۲۰۰ دنیا را در سال ۲۰۲۱ کسب کرده‌اند و در حدود ۵۰ دانشگاه آلمان رتبه زیر ۱۰۰۰ دارند. در صورتی که شما این امکان را داشته باشید تا در دانشگاه‌های باکیفیت و رتبه بالای دنیا آلمان ادامه تحصیل دهید، خواهید توانست شرایط شغلی خوبی را در تمام کشورهای دنیا داشته باشید.

قدمت برخی از دانشگاه‌های دولتی آلمان به دوران قرون وسطی باز می‌گردد. زیرساخت‌ها، برنامه‌های تحصیلی و فناوری موجود در دانشگاه‌ها سبب شده است تا همواره کیفیت دانشگاه‌های آلمان بالا باشد.

مطالب علمی در دانشگاه‌های آلمان بیشتر به صورت عملی تدریس می‌شود و کمتر تاکید به حفظ کردن تئوری‌ها دارند. دروس عملی این امکان را به شما می‌دهد تا به صورت کامل مباحث را یاد گرفته و به مطالب اشرافیت داشته باشید.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم : بررسی شرایط و معرفی بهترین شهرها و دانشگاه‌ها

بهترین دانشگاه‌های آلمان در سال ۲۰۲۱

هر ساله لیست بهترین دانشگاه‌های دنیا توسط موسسه‌های مختلف منتشر می‌شود. معتبرترین رده‌بندی مربوط به برترین دانشگاه‌های دنیا عبارت است از شانگهای، تایمز و QS که در این نوشته سعی می‌کنیم تا بهترین دانشگاه‌های برتر آلمان در سال ۲۰۲۱ را از نظر رتبه‌بندی موسسه QS را بیان کنیم.

نام دانشگاه رتبه در آلمان رتبه در دنیا
Technische Universität München ۱ ۵۰
Ludwig-Maximilians – Universität München ۲ ۶۳
Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg ۳ ۶۴
Humboldt-Universität zu Berlin ۴ ۱۱۷
Freie Universität Berlin

 

۵ ۱۳۰
KIT, Karlsruher Institut für Technologie ۶ ۱۳۱
Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen ۷ ۱۴۵
Technische Universität Berlin ۸ ۱۴۸
Technische Universität Dresden ۹ ۱۷۳
Eberhard Karls Universität Tübingen ۱۰ ۱۷۵
Universität Freiburg ۱۰ ۱۷۵
Georg-August-Universität Göttingen ۱۱ ۱۹۵
Universität Hamburg ۱۲ ۲۲۸
Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn ۱۳ ۲۴۰
Technische Universität Darmstadt ۱۴ ۲۶۷
Universität Köln ۱۵ ۲۸۲
Universität Mannheim ۱۶ ۳۰۷
Universität Frankfurt am Main ۱۷ ۳۱۱
Universität Erlangen-Nürnberg ۱۸ ۳۱۷
Universität Jena ۱۹ ۳۲۳
Universität Stuttgart ۲۰ ۳۳۳

رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های آلمان در سال ۲۰۲۱

هزینه زندگی پایین‌تر

در ادامه بررسی مزایا و معایب تحصیل در آلمان می‌توان گفت که داشتن هزینه زندگی پایین در آلمان از مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین مزایای تحصیل در آلمان است، به خصوص برای داوطلبان ایرانی که به خاطر تفاوت قیمت ارزی بین ریال و یورو امکان پرداخت هزینه‌های زیاد زندگی یا تحصیل در سایر کشورهای دنیا مانند انگلستان، استرالیا یا آمریکا را ندارند.

مانند بسیاری از کشورها هزینه زندگی در شهرهای بزرگ آلمان گران‌تر از هزینه زندگی در شهرهای کوچک‌تر است و هزینه زندگی شهری بیشتر از هزینه زندگی در روستا و مناطق روستایی است.

مهم‌ترین پارامتر هزینه زندگی شامل هزینه کرایه مسکن است، در صورتی که موفق باشید تا خوابگاه دریافت کنید یا یک آپارتمان با هزینه معقول پیدا کنید، می‌توانید بقیه هزینه زندگی که شامل مواد خوراکی، پوشاک، حمل‌ونقل و … می‌شود را با دغدغه کمتری پرداخت کنید.

همانگونه که بیان شد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان برای دانشجویان آلمانی و بین‌المللی در مقطع لیسانس و مقاطع بالاتر رایگان است و شما باید هزینه بسیار اندکی را برای ثبت‌نام و فرم‌های اداری پرداخت کنید.

استاندارد بالای زندگی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که افراد مختلف کشور آلمان را برای ادامه زندگی خود انتخاب می‌کنند، کیفیت بالای زندگی در آلمان است.

چه به عنوان دانشجو، متخصص یا بازنشسته وارد آلمان شوید، متوجه خواهید شد که در آلمان می‌توانید گزینه‌های بسیار متنوعی برای مسکن، بیمه، بهداشت را که کیفیت بالایی را هم دارند، انتخاب کنید.

در صورتی که به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشید، می‌توانید موقعیت‌های شغلی زیادی را پیدا کنید.

اکثر شهرهای آلمان بسیار تمیز هستند و فضای سبز و جنگل‌های زیادی دارد که در نهایت به شما کمک می‌کند تا کیفیت زندگی بالایی داشته باشید.

کشوری زیبا برای کشف کردن

کشور آلمان مملو از جنگل، دریاچه‌ها و کوه‌های زیبا است و همچنین جاهای دیدنی زیادی اعم از مکان‌های تاریخی و … است. شما می‌توانید به راحتی در آخر هفته خود با قصد گشت‌وگذار به نقاط مختلف آلمان مسافرت کنید و از خوردن غذاهای خوشمزه آلمان لذت ببرید.

علاوه بر طبیعت زیبای آلمان شما می‌توانید قلعه‌های قرون وسطایی زیبا، دهکده‌های جذاب و کلیساهای معروف را در سرتاسر آلمان مشاهده کنید.

به طور کلی طبیعت و مناظر تاریخی و دیدنی آلمان بسیار زیاد است و اگر در یکی از شهرهای آلمان زندگی کنید، حوصله‌تان سر نخواهد رفت و هر هفته می‌توانید از نقاط جذاب و دیدنی شهر آلمان بازدید کنید.

حمل‌ونقل عمومی فوق‌العاده

آلمان دارا یک شبکه حمل‌ونقل عمومی فوق‌العاده‌ای است که شامل اتوبوس، تراموا، قطار و در صورت نیاز کشتی ( مانند بندر هامبورگ ) است. اگر چه این حمل‌ونقل بی نقص نیست ولی کاملاً کارآمد و قابل اطمینان است و شما می‌توانید با استفاده از آن به هر کجا که می‌خواهید برسید.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

استفاده از دوچرخه توسط مردم

بسیاری از مهاجران از مشاهده تعداد زیاد دوچرخه‌سواران در آلمان شگفت زده می‌شوند. براساس گزارش فدراسیون دوچرخه سواران اروپا، آلمان به عنوان پنجمین کشور اروپا در این زمینه شناخته می‌شود.

وقت‌ شناسی آلمانی‌ها

مردم آلمان همیشه سروقت و وقت‌شناس هستند. برای نمونه اگر شما با یکی از دوستان آلمانی خود در ساعت ۸ قرار داشته باشید، بهتر است تا ۵ دقیقه قبل‌تر سر قرار خود حاضر شوید.

نرخ پایین جرم و جنایت

در صورتی که نرخ پایین جرم و جنایت یکی از معیارهای شما برای انتخاب شهر یا کشور است، شهرهای آلمان می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. آلمان یکی از کشورهایی است که نرخ جرم و جنایت پایینی دارد. براساس مقاله‌ای از دویچه‌وله، میزان جرم و جنایت در سال ۲۰۱۸ به کمترین میزان در دهه‌های اخیر رسیده است.

البته در هر شهر بزرگ آلمان جنایاتی رخ می‌دهد. به عنوان مثال دوچرخه و کیف سرقت می‌شود و دزدها هم وارد خانه‌ها می‌شوند. با این حال میزان جرم و جنایت به حدی در آلمان پایین است که اغلب اتفاق نمی‌افتد.

فضای سبز شهری بسیار در شهرها

شهرهای آلمان دارای پارک‌های بسیار زیبا و جنگل هستند و شما می‌توانید از آب‌وهوا و طبیعت شهرها لذت ببرید. البته اکثر شهرهای اروپایی این ویژگی را دارند. به طور متوسط یک سوم آلمان پوشیده از جنگل است و این بدین معنی است که هوای آلمان پاک است و شما می‌توانید از دیدن طبیعت زیبا لذت ببرید.

آلمان تاریخ و مکان‌های زیبای زیادی دارد که می‌توانید آنها را کشف کنید. می‌توانید به شمال آلمان مسافرت کنید و سواحل آلمان را کشف کنید یا به جنوب آلمان بروید و آلپ را کشف کنید. آلمان به داشتن شهرهای زیبا، حومه شهر و قلعه‌های زیبایش معروف است.

رفاه بالای زندگی در آلمان

دولت آلمان به شهروندان و ساکنان خود کمک می‌کند تا کیفیت زندگی بالایی داشته باشند و انگیزه برای تشکیل زندگی خانوادگی داشته باشند. هر شخص اولویت‌های خاصی برای انتخاب شهر یا کشور مورد نظر خود دارد، اکثر افراد داشتن رفاه زندگی بالا را در این لیست قرار می‌دهند که خوشبختانه اکثر شهرهای آلمان این پارامتر را دارند.

سیستم مراقبت‌های بهداشتی عالی

براساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، سیستم مراقبت‌های بهداشتی در آلمان در رتبه ۲۵ جهان قرار دارد. بیمه شدن برای تمام افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند، الزامی است. افراد متناسب با درآمد خود می‌توانند بیمه دولتی یا خصوصی را انتخاب کنند.

مرخصی استعلاجی با حقوق

شما قادر خواهید بود تا با گرفتن روزهای مرخصی با حقوق در صورت نیاز و مشکل استراحت کنید و نگرانی بابت درآمد و حقوق خود نداشته باشید.

مزایای بیکاری ( Arbeitslosengeld )

در صورتی که بعد از یک سال کار کردن در آلمان، شغل خود را از دست دهید، می‌توانید برای دریافت این مزایا اقدام کنید. شما تا یک سال یا تا زمانی که شغل جدیدی را پیدا کنید، از دولت آلمان کمک مالی به صورت ماهیانه دریافت خواهید کرد. این مبلغ در حدود ۶۰% سه حقوق آخر شما است.

مرخصی زایمان ( Mutterschutz )

اکثر زنان باردار شاغل در آلمان حق دارند تا ۱۴ هفته مرخصی زایمان داشته باشند. این مدت شامل حداقل ۶ هفته قبل و ۸ هفته پس از زایمان است.

مرخصی والدین ( Elternzeit )

والدینی که صاحب فرزند در آلمان می‌شوند، می‌توانند تا ۳ سال از مرخصی والدین برای مراقبت از فرزندان خود استفاده کنند. این زمان را می‌توان بین هر دو والدین تقسیم کرد. این مرخصی بدون حقوق است ولی والدین می‌توانند برای دریافت کمک مالی از دولت درخواست هزینه والدین کنند.

کمک هزینه والدین ( Elterngeld )

کمک هزینه والدین بین ۳۰۰ تا ۱,۸۰۰ یورو در ماه است. این مبلغ به درآمدی که والدین قبل از تولد فرزند داشته باشند، بستگی دارد. این کمک هزینه برای خانواده‌های جدید که مرخصی والدین می‌گیرند یا کار می‌کنند قابل استفاده است.

تعداد روزهای تعطیل زیاد

طبق قانون کارفرمایان آلمانی حداقل باید ۲۰ روز مرخصی به کارمندان خود بدهند، البته برخی از کارفرمایان روزهای مرخصی بیشتری مثلاً ۳۰ روز را هم می‌دهند که با احتساب تعطیلات رسمی آلمان، تعداد تعطیلات قابل توجهی در سال به دست می‌آید.

امنیت شغلی

در صورتی که در آلمان شغلی پیدا کردید و دوره آزمایشی ( معمولاً ۶ ماهه ) را هم پشت سر بگذارید، اخراج شما توسط کارفرما مشکل خواهد بود. کارفرمایان باید دلایل واقعی برای اخراج شما داشته باشند. این دلایل باید منطقی باشد، چون هر کارمندی می‌تواند از شرکت به دلیل اخراج ناعادلانه شکایت کنند و البته در صورتی که شما از کار خود اخراج شدید، ممکن است از مزایای بیکاری گسترده در آلمان بهره‌مند شوید.

اخلاق کاری بالا و محیط کاری پویا

آلمانی‌ها به دلیل کارآیی، قابلیت اطمینان و وقت‌شناسی معروف هستند و این ویژگی‌ها زمانی که سر کار هستند، بیشتر مشهود است.

با این حال، محیط کار کاملاً به فرهنگ شرکت بستگی دارد. در برخی از شرکت‌ها، کارمندان تمام صبح در جلوی کامپیوتر و مانیتورهایشان زمان خود را صرف می‌کنند و یک استراحت ناهار می‌گیرند و دوباره بعدازظهر هم ادامه می‌دهند و ساعت ۵  بعدازظهر محل کار خود را ترک می‌کنند.

برخی از شرکت‌های آلمانی هم هستند که محیط پویاتر، اجتماعی و دوستانه‌ای دارند و در این مکان‌ها صحبت کردن با دوستان مشکلی نیست و کافی است شما کارها و وظایفی که به شما محول شده است را به خوبی انجام دهید.

آب لوله کشی خوب

بیشتر قسمت‌های آلمان دارای آب لوله کشی باکیفیت است و اغلب اوقات قابل شرب است، البته ممکن است در برخی از شهرها مانند دوسلدورف کیفیت آب آشامیدنی خوب نباشد و رسوب آهکی بیش از حد داشته باشید که می‌توانید با خرید فیلتر آب این مشکل را حل کنید.

باربیکیو در پارک‌ها مجاز است.

در طول تابستان افراد زیادی در پارک‌ها از باربیکیو استفاده می‌کنند و غذاهای مختلفی را آماده می‌کنند تا در روی گریل گذاشته و بخورند و از یک دورهمی لذت ببرند. سوپرمارکت‌ها باربیکیوهای یکبار مصرف را در طول ماه‌های تابستان می‌فروشند و حتی اگر یک فرد حرفه‌ای هستید، می‌توانید باربیکیوی خودتان را از خانه آورده و غذا بپزید.

امکان رانندگی با حداکثر سرعت

یکی از جذاب‌ترین مزیت‌های کشور آلمان اتوبان‌های این کشور است. شما هیچ محدویت سرعتی در اتوبان‌های آلمان ندارید و در صورتی که یک ماشین باکیفیت آلمانی یا غیرآلمانی داشته باشید، می‌توانید از نهایت سرعت رانندگی لذت ببرید.

همه چیز بیمه است.

آلمانی‌ها عاشق بیمه هستند، به طوری که یک فرد ۳۰ ساله ممکن است تا ۷ نوع بیمه داشته باشد. شما اگر دچار قربانی کلاهبرداری ایمیل فیشینگ هم بشوید، می‌توانید از خدمات بیمه‌ استفاده کنید.

مهم‌ترین نوع بیمه که هر آلمانی از آن برخوردار است، بیمه مسئولیت شخصی یا همان Hapftlichversicherung است که هزینه‌هایی را که ممکن است در صورت شکستن تصادفی وسایل شخصی یا ایجاد حادثه برای شما متحمل شوید را پوشش خواهد داد.

روزهای تعطیل آرام

در آلمان یک‌شنبه‌ها همه چیز آرام و تعطیل است. تنها چند مغازه کوچک و پمپ بنزین‌ها باز هستند. روز یک‌شنبه روز استراحت و آرامش است. هیچکس اجازه استفاده از جاروبرقی یا ماشین لباسشویی یا تعمیرات منزل را ندارد.

موقعیت جغرافیایی

سفر در آلمان و اروپا بسیار آسان است و شما می‌توانید به راحتی با استفاده از ماشین یا هواپیما به شهرها یا کشورهای دیگر مسافرت کنید.

با توجه به سیستم حمل‌ونقل عمومی فوق‌العاده آلمان شما قادر خواهید بود تا با استفاده از مترو یا قطار با هزینه کم به شهرها یا کشورهای دیگر سفر کنید و از مسیر مسافرت خود لذت ببرید.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان چیست

همه به قوانین احترام می‌گذارند.

آلمانی قوانین را دوست دارند و از آنها پیروی می‌کنم. قوانین اصولی و سختگیرانه سبب شده است تا مردم قوانین را اجرا کنند، چون در صورت عدم رعایت دچار مشکل خواهید شد.

آشنایی با فرهنگ‌های مختلف دنیا و دوستان مختلف

با توجه به اینکه دانشگاه‌های آلمان بین‌المللی است و دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف دنیا برای ادامه تحصیل به کشور آلمان می‌آیند. شما این شانس را دارید که با فرهنگ و باورهای مختلف دانشجویان بین‌المللی آشنا شوید. سالیانه بیش از ۳۵۰ هزار دانشجوی بین‌المللی وارد آلمان می‌شوند و ملیت‌های مختلفی دارند و این یک گزینه بسیار جذاب است که همکلاسی‌های شما از کشورهای مختلف با فرهنگ و آداب مختلف هستند.

نرخ بیکاری کم

آلمان به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند اقتصادی دنیا و اتحادیه اروپا است و نرخ بیکاری در آلمان بسیار کم است به طوری که در سال ۲۰۱۹ نرخ بیکاری در آلمان در حدود ۳.۱% است. شانس شما برای پیدا کردن شغل بعد از فارغ‌التحصیلی بالا است و در صورتی که شما بتوانید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشید، می‌توانید انتظار داشته باشید تا با شرایط شغلی خوبی یک شغل مناسبی را پیدا کنید.

تنوع رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی

در لیست مزایا و معایب تحصیل در آلمان داشتن تنوع بالای برنامه‌های تحصیلی در آلمان از مهم‌ترین گزینه‌ها است. شما می‌توانید براساس علاقه و سلیقه خودتان رشته مورد دلخواه‌تان را در آلمان بخوانید. همانگونه هم که در این نوشته بیان شد دانشگاه‌های آلمان هم کیفیت بالایی دارند و رایگان هستند.

امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی

علاوه بر اینکه تحصیل در آلمان رایگان است، شما می‌توانید به زبان انگلیسی هم در آلمان ادامه تحصیل دهید. در صورتی که تسلط شما به زبان آلمانی به حد کافی نیست، شما می‌توانید در دانشگاه‌هایی که دوره‌هایی با زبان انگلیسی دارند، ادامه تحصیل دهید.

امکان اشتغال حین تحصیل

در ویزای تحصیلی آلمان دانشجو این امکان را دارد که ۹۰ روز کاری تمام وقت یا ۱۸۰ روز نیمه‌ وقت در هر سال مشغول به کار شود. دانشجویان بین‌المللی این اجازه را دارند که تا بعد از  ۱ سال فارغ‌التحصیلی در آلمان ساکن باشند و ویزای خودشان را به ویزای کاری تبدیل کنند.

برای کسب موقعیت شغلی مناسب برای دانشجویان دانستن زبان آلمانی نیاز است و شانس شما را بسیار زیاد افزایش خواهد داد.

از مهم‌ترین کارهایی که دانشجویان می‌توانند مشغول شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

– دستیار آموزشی در دانشگاه

– کتابداری

– مسئول آزمایشگاه

– کار در رستوران

– فروشندگی در فروشگاه‌ها

– کار در دانشگاه

– کارهای اینترنتی و کامپیوتری

امکان سفر به کشورهای اروپایی با ویزای دانشجویی

دانشجویان دانشگاه‌هایی آلمان مانند دانشجویان آلمانی و اروپایی می‌توانند به کشورهای اروپایی مسافرت کنند ولی دانشجویان به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

دانشجویان اروپایی

در صورتی که شما جزء اتحادیه اروپا هستید و در آلمان زندگی می‌کنید، از امتیاز ورود رایگان شهروندان اتحادیه اروپا یا همان EFTA برخوردار هستید.

دانشجویان غیراروپایی

در صورتی هم که مقیم اروپا نیستید، باید مجوز اقامت را دریافت کنید. مجوز اقامت به شما این امکان را می‌دهد که بدون ویزا در کل منطقه شنگن اروپا مسافرت کنید و شما می‌توانید به راحتی در کشورهایی که به آن علاقه دارید، مسافرت کنید و از آن لذت ببرید.

معایب زندگی در آلمان

مانند همه کشورهای دنیا، کشور آلمان مشکلات و معایبی دارد که ممکن این این مشکلات برای شما خیلی مهم و کلیدی باشد و به خاطر آن تصمیم بگیرید که در آلمان زندگی نکنید یا اینکه این مشکلات چندان برای شما مهم و کلیدی نیستند و شما می‌توانید با بررسی دقیق مزایا و معایب زندگی در آلمان به این نتجیه برسید که آیا این کشور گزینه مناسبی برای شما است؟ یا نه؟

آب‌وهوا

ممکن است برخی از افراد به سختی به آب‌وهوای آلمان عادت بکنند. زمستان‌ها اغلب طولانی هستند و روزهای آفتابی در مقایسه با روزهای خاکستری و تاریک بسیار کم به نظر می‌رسد. در ماه‌های زمستان خورشید تقریباً در ساعت ۴ بعدازظهر غروب می‌کند و باتوجه به شهری که در آن زندگی می‌کنید، می‌توانید تجربه روزهای برفی یا بارانی زیادی را داشته باشید.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

هزینه بالای مسکن

به طور کلی هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای مجاور مانند لهستان یا جمهوری چک بالاتر است ولی در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی و آمریکا و بریتانیا کمتر است.

به عنوان مثال هزینه کرایه یک واحد آپارتمان تک خوابه در یک شهر بزرگ آلمان هزینه‌ای در حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه هزینه خواهد داشت.

برای مثال هزینه زندگی در برلین که شامل خورد و خوراک، آب و برق و سایر هزینه‌های اضافی می‌شود، در حدود ۱۰۰۰ یورو باید در ماه بودجه داشته باشید. این هزینه شامل اجاره یک آپارتمان مناسب، تفریحات آخر هفته و خوردن غذاهای خوشمزه آلمانی می‌شود. به طور کلی هزینه غذا در آلمان پایین است، مگر اینکه در رستوران غذا بخورید.

یاد گرفتن زبان آلمانی سخت است.

وقتی که لیست مزایا و معایب زندگی در آلمان را بررسی می‌کنیم، یادگیری زبان آلمان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین معایب زندگی در آلمان شناخته می‌شود. در حالت کلی گرامر زبان آلمانی سخت است و تلفظ آن با زبان انگلیسی کاملاً متفاوت است ولی افراد بومی مشتاق هستند تا به شما در یادگیری زبان آلمانی کمک کنند.

در صورتی که شما تمایل داشته باشید تا در جامعه رفت‌وآمد داشته باشید و با افراد بومی در ارتباط باشید، ملزم به یادگری زبان آلمانی هستید. خوشبختانه منابع بسیاری برای یادگیری زبان آلمانی موجود است و شما می‌توانید با صرف زمان و تمرین و تکرار این زبان را فرا بگیرید ولی این نکته را باید مد نظر داشته باشید که بهترین راه برای یادگیری و تمرین صحبت کردن با مردم و در محیط بودن است.

لزوم تسلط به زبان آلمانی

نکته منفی درباره دانشگاه‌های رایگان آلمان این است که در این دانشگاه‌ها تحصیل به زبان آلمانی است و اگر شهروند اتحادیه اروپا نیستید و می‌خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، ملزم به پرداخت شهریه هستید. البته همانگونه که بیان شد جای نگرانی نیست و شما می‌توانید با صرف زمان در حدود ۶ ماه تا یک سال زبان آلمانی را فرا بگیرید و کافی است تلاش کنید تا موفق بشوید.

البته این مورد درباره دانشگاه آلمانی زبان صادق است و در صورتی که شما در دانشگاه‌های انگلیسی زبان مشغول به تحصیل شوید، نیازی به یادگیری زبان آلمانی نیست، مگر برای زندگی و تعامل در جامعه که شما باید زبان آلمانی را یاد بگیرید.

نبودن کولر گازی

همانگونه که بیان شد روزهای آفتابی و گرم در آلمان در مقایسه با روزهای سرد و تاریک کم است و به همین دلیل است که آلمانی‌ها رغبت و علاقه‌ای به داشتن کولر گازی ندارند که این شامل ساختمان‌های اداری، حمل‌ونقل عمومی، بیمارستان‌ها و آپارتمان‌ها هم می‌شود.

در طول تابستان چندین روز دما بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد می‌شود که با توجه به عدم وجود کولر گازی شما ممکن است دچار مشکل گرمازدگی شوید.

بورکراسی

برخی فرآیندهای اداری در آلمان قدیمی است و بورکراسی زیادی است و نیاز به مراجعه و صرف زمان زیادی است. برخی از این قوانین در آلمان چالش برانگیز است، البته شرکت‌های خصوصی و استارتاپ‌ها تلاش می‌کنند تا با جایگزینی روش‌های جدید میزان این بورکراسی اداری را کاهش دهند و دولت هم از این اقدام‌ها حمایت می‌کند.

دریافت اینترنت برای خانه

این مورد تا حدی با مورد قبلی در ارتباط است. اگر شما در یک آپارتمان مشترک ساکن شوید، به احتمال زیاد یکی از ساکنین از قبل یک قرارداد اینترنتی دارد و شما مشکلی بابت آن نخواهید داشت ولی اگر خود شما اقدام به اجاره کردن آپارتمان کنید، باید یک قرارداد اینترنتی به نام خود بگیرید، بسته به نوع اینترنت و شرکتی که اینترنت ارائه می‌دهد، این فرآیند می‌تواند چند روز یا چند هفته طول بکشد.

هزینه‌های دولتی پنهان

در آلمان شما ممکن است ۲ نوع هزینه دولتی داشته باشید.

مالیات کلیسا

همه شهروندان یا ساکنانی که رسماً به ادیان خاصی تعلق خاطر دارند مالیات کلیسا را پرداخت می‌کنند. گاهی اوقات ساکنان جدید به طور ناخواسته موافقت می‌کنند تا مالیات کلیسا را پرداخت کنند.

هزینه تلویزیون و رادیو

همه افرادی که در آلمان زندگی می‌کنند و تمایل دارند تا برنامه‌های رادیویی یا تلویزیونی را نگاه کنید، باید این هزینه را پرداخت کنید که مبلغ آن ۱۷.۵۰ یورو در ماه است و قابل مذاکره نیست. اگر برنامه‌های تلویزیونی محلی را نگاه کنید یا رادیو محلی را گوش دهید، مجبور به پرداخت این هزینه هستید.

غذاهای سنتی معمولاً چرب است.

غذاهای سنتی آلمان معمولاً شامل مقدار زیادی گوشت، سیب‌زمینی، کلم است که چربی بالای دارند. در صورتی که این نوع غذاها جزء علایق و سلیقه‌های شما است، مشکلی بابت این موضوع نخواهید داشت ولی اگر سلیقه شما غذاهای چرب نیست، ممکن است دچار مشکل شوید. البته تنوع غذاهای زیادی در رستوران‌ها و سوپرمارکت‌ها وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

پیدا کردن دوست آلمانی سخت است.

در اکثر مواقع یافتن دوستان محلی در آلمان بسیار سخت است، این بدین معنی نیست که آنها مهربان یا مودب نیستند، در سال ۲۰۱۹ کشور آلمان رتبه ۵۹ را در بین ۶۴ کشور جهان از لحاظ یافتن دوست به دست آورده است.

برخی معتقد هستند که آلمانی‌ها مانند نارگیل هستند که پوسته آنها بسیار سخت است ولی وقتی بتوانید از آن عبور کنید، فرد نرم و شیرینی را ملاقات خواهید کرد.

مسدود شدن هزینه زندگی

از مهم‌ترین مشکلات و معایب زندگی در آلمان می‌توان به مسدود شدن هزینه زندگی می‌توان نام برد. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برخی از ایالت‌های آلمان هزینه‌های یکساله شما مسدود خواهد شد. البته این قانون در تمام دانشگاه‌ها و کشورهای دنیا رایج و مرسوم نیست. براساس قوانین کشور آلمان شما مجبور هستید که هزینه ۱ ساله زندگی خودتان را در یک حساب بانکی بلوکه کنید. میزان هزینه زندگی به ازای هر ماه ۸۵۰ یورو و به ازای یک سال در حدود ۱۰,۲۰۰ یورو خواهد بود.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

یافتن فیلم به زبان اصلی در سینما سخت است.

پیدا کردن سینمایی که فیلم‌ها را با زبان اصلی نمایش دهنده در آلمان سخت است و اکثر سینماها فیلم‌هایی با زبان آلمان پخش می‌کنند.

برای مثال در دوسلدورف تنها یک سینما برای نمایش فیلم به زبان اصلی وجود دارد که به صورت سه بعدی است و هزینه آن ۱۵ یورو است.

قراردادها طولانی هستند و لغو آنها مشکل است.

تقریباً هر قراردادی که با یک ارائه دهنده خدمات امضا می‌کنید ( اینترنت، موبایل، باشگاه بدنسازی و … ) معمولاً ۱۲ یا ۲۴ ماهه است. در صورتی که به موقع آن را لغو نکنید، معمولاً برای ۱۲ ماه دیگر هم به صورت خودکار تمدید خواهد شد.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا قبل از موعدد سررسید قرارداد خودتان را لغو کنید، باید ۳ ماه قبل این موضوع را مطرح کنید. البته خوشبختانه در سال ۲۰۲۲ این قوانین تغییر پیدا کرده است و شما می‌توانید ۱ ماه قبل از قرارداد آن را لغو کنید.

بانک‌ها و پزشکان ساعت کاری مشخصی ندارند.

هم پزشکان و هم بانک‌ها ساعت کاری مشخصی ندارند. ساعت کاری بستگی به نوع کلینیک یا بانک دارد و با ساعت کاری روزانه متفاوت است.

اکثر مطب پزشکان از دوشنبه تا جمعه باز هستند و در برخی مواقع تعطیلی کلینیک‌ها در بعدازظهرهای چهارشنبه و جمعه یک امر کامل معمول است.

در مورد شعب بانک‌ها هم این مورد صادق است. اکثر بانک‌ها در زمان ناهار بسته هستند و بعدازظهر برای چند ساعت باز هستند. البته شما می‌توانید از بانک‌های کاملاً اینترنتی مانند N26 استفاده کنید یا از خدمات اینترنتی بانک‌های دیگر استفاده کنید.

همراه داشتن پول نقد

در صورتی که به داشتن پول نقد در کیف خود عادت ندارید، ممکن است در برخی مواقع دچار مشکل شوید. در حال حاضر داشتن پول نقد به عنوان یک مزیت شناخته می‌شود.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

سوالات متداول درباره مزایا و معایب تحصیل در آلمان

آیا می‌توان به صورت رایگان به زبان انگلیسی در آلمان تحصیل کرد؟

بلی. برخی از دوره‌های تحصیلی در آلمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند که شما باید مدرک زبان انگلیسی را ارائه دهید و رزومه خوبی داشته باشید.

آیا می‌توان با دیپلم یازده ساله وارد دانشگاه‌های آلمان شد؟

جهت ورود به دانشگاه شما باید مرک کامل دیپلم داشته باشید و بنابراین در ابتدا باید وارد کالج شده و بعد از اتمام آن می‌توان برای دوره مورد نظرتان وارد دانشگاه شوید.

امتحان ورودی کالج در آلمان : بررسی مدارک و آزمون‌های مورد نیاز برای ورود به دانشگاه‌های آلمان

آیا با داشتن گپ تحصیلی چندین ساله شانس دریافت بورسیه تحصیلی هم دارم؟

ویزای آلمان به صورت سابجکتیو است و بخش مهمی از آن بستگی به نظر آفیسر دار. البته باید تلاش کنید تا گپ تحصیلی زیادی نداشته باشید و در صورت داشتن گپ تحصیلی تلاش کنید تا با مواردی مانند مقاله، سابقه کاری و … توجیه کنید.

آیا می‌توانم رشته و عنوان تحصیلی خودم را تغییر بدهم؟

تغییر رشته شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی را به شدت کاهش می‌دهد، مگر در صورتی که شما سابقه کاری مرتبط داشته باشید.

سطح زبانی مورد نیاز برای ورود به کالج چه سطحی است؟

برای ورود به دوره آماده سازی فاندیشن در آلمان شما باید مدرک زبان آلمانی در سطح B1 داشته باشید.

آیا این امکان وجود دارد که حین تحصیل کار هم کرد؟

بلی این امکان وجود دارد، فقط باید به ۲ نکته مهم توجه کنید. برای یافتن شغل در آلمان بهتر است یا می‌توان گفت که نیاز است تا به زبان آلمانی تسلط نسبی داشته باشید. نکته مهم دیگر هم این است که در صورتی که مشغول به کار شوید، ممکن است که کیفیت درس خواندن شما کاهش پیدا کند و نتوانید با نمره‌های خوب فارغ‌‍التحصیل شوید که این مغایر با هدف تحصیلی شما است.

آیا می‌توان از رشته‌های پزشکی آلمان پذیرش گرفت؟

در حالت کلی شانس دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان در رشته پزشکی بسیار کم است. برای ورود به دانشگاه‌های آلمان هم باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظرتان شرکت کنید.

آیا با مدرک دیپلم می‌توان در آلمان ادامه تحصیل داد؟

در صورتی که در ایران مدرک دیپلم گرفته باشید و تمایل داشته باشید تا در مقطع لیسانس در آلمان ادامه تحصیل دهید، شما باید در دوره فاندیشن شرکت کنید و مدرک دیپلم خودتان را با سیستم تحصیلی آلمان معادل‌سازی کنید و سپس وارد دانشگاه مورد نظرتان شوید.

آیا امکان ادامه تحصیل به صورت رایگان در آلمان وجود دارد؟

بلی. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در آلمان تحصیل به صورت رایگان است که برای دانشجویان ایرانی که پشتوانه مالی چندانی ندارند، یک مزیت بسیار مهم به شمار می‌آید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی چه مدارکی نیاز است؟

برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان برای مقطع لیسانس داشتن معدل دیپلم بالای ۱۷ و داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح B2 ( بسته به زبان تدریس شده در دانشگاه دارد ). البته این نکته را باید مد نظر داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها ممکن است با داشتن معدل یا نمره زبان کمتر به شما بورسیه تحصیلی دهند ولی با توجه به رقابتی بودن دانشگاه‌ها، پیشنهاد می‌شود که تلاش کنید تا رزومه خوبی داشته باشید، چون در این صورت شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا امکان ادامه تحصیل به صورت رایگان در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا وجود دارد؟

بلی. شما می‌توانید با داشتن رزومه خوب که شامل معدل تحصیلی، نمره زبان و مقاله ( برای مقطع دکترا ) است، این شانس را خواهید داشت تا به صورت رایگان در آلمان ادامه تحصیل دهید.

هزینه تحصیل در کالج‌های آلمان برای دانشجویان ایرانی چقدر است؟

هزینه هر کالج با کالج دیگر متفاوت است و شما باید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مشورت کنید یا به سایت کالج مورد نظرتان بروید. در حالت کلی هزینه کالج‌های دولتی به صورت سالیانه ۵۰۰ یورو است و هزینه کالج‌های خصوصی به صورت سالیانه تا ۶هزار یورو هزینه خواهد داشت.

آیا مثل گذشته زمان انتظار برای دریافت وقت سفارت برای ایرانی‌ها بسیار طولانی است؟

خوشبختانه در حال حاضر زمان انتظار برای دریافت وقت سفارت زیاد چندان نیست و زمان آن بین ۳ تا ۴ ماه است.

آینده‌ای روشن با تحصیل در آلمان

در این نوشته به صورت کامل مزایا و معایب تحصیل در آلمان را بررسی کردیم، نکته مهمی که وجود دارد این است که هیچ چیز مطلقی در دنیا وجود ندارد و همه چیز معایب و مزایایی دارد. نکته مهم این است که در یک برآورد می‌توان بیان کرد که مزایای زندگی در آلمان بیشتر است و شما می‌توانید با انتخاب آلمان برای ادامه زندگی خودتان یک زندگی آرام، بی دغذغه و با رفاه نسبی فراهم کنید.

فارغ از مزایا و معایب تحصیل در آلمان در صورت ادامه تحصیل در آلمان، این امکان وجود دارد که شما بتوانید یک شغل مناسبی را در دنیا کسب کنید، وجود دارد. هر چند معایبی مانند لزوم یادگیری زبان آلمانی، سخت پیدا کردن دوست هم وجود دارد ولی خب شما باید براساس موارد ذکر شده، براساس موقعیت و شرایط خود انتخاب کنید که آیا آلمان برای شما یک گزینه مناسب است یا نه؟

به نظر شما زندگی و تحصیل در آلمان یک گزینه مناسب برای داوطلبان ایرانی است یا نه؟ و چرا؟ زندگی در آلمان چه معایب و مزایایی دارد و داوطلبان ایرانی با چه مشکلاتی در آلمان مواجه خواهند شد؟

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره مزایا و معایب تحصیل در آلمان یا سایر موارد مربوط به مهاجرت تحصیلی می‌توانید سوالات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید