مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

بی دلیل نیست که هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا و ایران برای ادامه تحصیل خود وارد کشور ایتالیا می‌شود. در ایتالیا از کانال‌های ونیز گرفته تا مکان‌های تاریخی شهر رم و فلورانس و شگفتی‌های ساحل آمالفی مناظر زیبای زیادی وجود دارد و باعث می‌شود که کشور ایتالیا به عنوان یک محیط ایده‌آل برای زندگی و تحصیل شناخته شود. البته مانند هر کشور، ایتالیا هم مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد که قصد داریم در این نوشته مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا را بررسی کنیم.

ایتالیا

کشور و مردم ایتالیا ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد. غذاهای خوشمزه، مردم پرجنب‌وجوش، مردم خونگرم، شهرهای رمانتیک و جذاب از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی ایتالیا است و همین جاذبه‌ها سبب شده است تا افراد زیادی عاشق این کشور با فرهنگ و با تاریخ غنی و زیبا شوند.

چرا تحصیل در ایتالیا؟

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل خود کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند، علاوه بر تحصیل در دانشگاه‌های باکیفیت می‌توانید از فرهنگ و غذاهای خوشمزه ایتالیا لذت ببرید و عاشق آن شوید. در صورتی که پیتزا، اسپاگتی و ژلاتو ( بستنی ایتالیایی ) را تست کنید، بدون شک عاشق آنها خواهید شد.

شما این شانس را دارید که از صبح تا غروب درس بخوانید و ایتالیایی یاد بگیرید و عصرها به کافه‌های زیبا بروید و از غذاهای لذید لذت ببرید یا اینکه در خیابان‌ها پرسه بزنید و از معاشرت با دوستان خود لذت ببرید.

شهریه دانشگاه‌های دولتی

دانشگاه‌های دولتی ایتالیا شهریه‌های خود را براساس رشته و مقطع تحصیلی تعیین می‌کنند. دانشگاه‌هایی وجود دارد که تحصیل در آنها کاملاً به صورت رایگان است و در برخی از دانشگاه‌ها ممکن است هزینه تحصیل در آن تا ۵۰۰۰ یورو در سال تحصیلی هزینه داشته باشد. این در حالی است که در صورتی که شما دانشجوی غیر اتحادیه اروپایی‌ باشید، هزینه تحصیلی شما بیش‌تر خواهد بود.

شهریه دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا

دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا معمولاً در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی شهریه بالاتری را دریافت می‌کنند و اکثر هزینه‌های آنها برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا یکسان است. متوسط شهریه در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیایی بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ در سال متغییر است.

چگونه شهر و دانشگاه انتخاب کنم؟

ایتالیا شهرهای زیادی دارد که از نظر تاریخ و فرهنگ غنی هستند و برای گردشگری بسیار عالی هستند، اما برای زندگی و تحصیل، شمال می‌تواند یک گزینه مناسب باشد. این بخش از لحاظ اقتصادی توسعه یافته‌تر است و بیشتر تجارت و صنعت در ایتالیا در این منطقه انجام می‌شود.

جاذبه‌های زندگی در ایتالیا

طبیعت زیبا و بکر ایتالیا یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در ایتالیا است. شما می‌توانید بلافاصله بعد از ترک شهر، مزارع برنج در شما یا تاکستان‌ها را در جنوب ببینید. در صورتی که یک روز تعطیل باشید، می‌‎توانید به حومه شهر بروید و از پیاده‌روی در نزدیکی دریاچه یا جنگل لذت ببرید، طبیعت زیبای ایتالیا به آرامش و حفظ سلامت روان شما کمک می‌کند. در صورتی هم که نتوانید شهر را ترک کنید، نباید ناراحت شوید، چون شهرهای ایتالیا تعداد زیادی پارک و فضای سبز دارند.

جدا از امکان سفر در داخل ایتالیا، امکان سفر به کشورهای اروپایی و همسایه‌های ایتالیا ارزان وجود دارد. شما می‌توانید

به راحتی به کشورهای اتریش، فرانسه، سوئیس و سایر کشورهای اروپایی مسافرت کنید و آخر هفته خوبی داشته باشید.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

۱- مکان‌های جذاب متنوع که عاشق آنها خواهید شد.

برنامه‌های تحصیل در ایتالیا در اکثر شهرهای بزرگ ایتالیا برگزار می‌شود و به همین دلیل ادامه تحصیل در ایتالیا به عنوان یک گزینه عالی برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل شود. برخی از کشورها چندین گزینه محدود برای ادامه تحصیل دارند ولی شما در ایتالیا گزینه‌های متنوع زیادی دارید. از رم با تاریخ غنی‌اش تا ونیز با جاذبه عاشقانه‌اش می‌تواند گزینه جذابی برای شما باشد. شما می‌توانید براساس سلیقه خودتان حداقل یک شهر را انتخاب کنید و از این بابت نگرانی‌ای وجود ندارد.

مکان‌های تاریخی فوق‌العاده

در صورتی که علاقه دارید تا شاهکارهای تاریخی را مشاهده کنید، کشور ایتالیا می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد. برخی از مکان‌های تاریخی منحصربه‌فرد مانند پمپئی و هرکولانیوم، پانتئون که یک مکان مذهبی است، کولوسئوم که به عنوان استادیومی برای انواع سرگرمی‌ها استفاده می‌شد مانند مبازرات گلادیوتارها تا بازسازی و نبردهای ساختگی، فلورانس که ممکن است زادگاه رنسانس باشد، همچنین مقاصد توریستی معمولی مانند فواره تروی در روم، برج کج پیزا و تعداد بیشماری مناطق تاریخی منحصر‌به‌فرد سبب شده است تا افرادی که عاشق تاریخ هستند، از دیدن و سفر به ایتالیا لذت ببرند.

شهر پمپی ایتالیا که به ” شهر سوخته” معروف است، به عنوان یکی از دیدنی‌های شگفت‌انگیز کشور ایتالیا شناخته می‌شود. پمپی شهری بود که به گفته باستان‌شناسان در قرن ۶ و ۷ پیش از میلاد در نزدیکی ناپل امروزی در جنوب ایتالیا، توسط اوسک‌ها بنا نهاده شده و در قرن ۴ پیش از میلاد با شکست اوسک‌ها جزء قلمرو رومی‌ها شد.

هرکولانیوم یک شهر رومی کوچک اما ثروتمندی بر کناره خلیج ناپل در جنوب ایتالیا است که به هنگام فوران آتشفشان وزوو در سال ۷۹ میلادی همراه با پمپئی، توره آنونزیاتا و استابیا نابود شد. امروزه شهر ارکولانو بر بخشی از بقایای شهر باستانی هرکولانیوم بنا شده‌ است. عملیات کاوش و حفاری در سال ۱۷۳۸ آغاز شد و در سال ۱۹۹۷، هرکولانیوم همراه با پمپئی و توره آنونزیاتا در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسید.

۲- سهولت مسافرت در داخل و به خارج از ایتالیا

وسپاها ( موتورهای جذاب )، قطارها و اتوبوس‌ها به شما کمک می‌کنند تا در ایتالیا و شهرهایی که برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می‌کنید، به راحتی جابه‌جا شوید. وسپاها و اتوبوس‌های شهری برای سفرهای کوتاه در داخل شهرها عالی هستند و زمانی که تمایل داشته باشید تا از مناطق، مناظر طبیعی و گردشگری لذت ببرید، می‌توانید با پای پیاده قدم بزنید. در صورتی هم که تمایل داشته باشید تا مسافت‌های طولانی را طی کنید، قطار یک گزینه عالی برای شما است. شما می‌توانید به کشورهای همسایه مانند سوئیس، فرانسه، اتریش، اسلونی و سایر کشورهای اروپایی مسافرت کنید.

اتوبوس‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی در ایتالیا به سهولت در دسترس هستند و شما می‌توانید به راحتی بین مقاصدی که مد نظرتان است، جابه‌جا شوید و از طول مسیر و همچنین مقصد خود لذت ببرید.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

۳- زبان ایتالیایی و حرکت دستان

زبان ایتالیایی یک زبان جذاب و دوست‌داشتنی است که در آن از زبان بدن و به خصوص حرکات دست به صورت مداوم استفاده می‌شود.

بخش مهمی از تحصیل در خارج از کشور و تحصیل در ایتالیا این است که شما در زبان و فرهنگ ایتالیایی غرق شوید. بهترین توصیه‌ای که برای یادگیری زبان می‌توان بیان کرد، این است که از اشتباه کردن نترسید. سعی کنید که تمرین کنید و با افراد صحبت کنید و در همه حال در حال یادگیری باشید. تلاش کنید تا دوستان بومی پیدا کنید تا به واسطه رابطه با آنها بتوانید تمرین و تکرار کنید.

۴- غذاهای خوشمزه

احتمالاً نیازی به توجیه و متقاعد کردن شما نیست که شما به خاطر غذاها و نوشیدنی‌ها خوشمزه، کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنید. تنوع بالای غذایی که متشکل از ماهی یا گوشت یا سبزیجات تازه است، سبب شده است که افرادی که به ایتالیا می‌آیند عاشق غذاهای خوشمزه ایتالیایی شوند.

از مهم‌ترین غذاهای ایتالیایی می‌توان به پیتزا، پاستا، چیتی ( اسنک‌های کوچک رومیزی )، راویولی، ریزیتو اسکامپی  و لیمو، بیستکا الا فیورنتین، پارمیگینا ملانزین، اسوبوکو، ریبولیتا، استیک فیورنتینا، نوکی، پروشوتو، اورکتیتی با کلم بروکلی،  قارچ پورچینی و پاستا تروفل مشکی،  اسپاگتی با عصاره کالتفیش و ترامیسو و ده‌ها غذای لذید دیگر  نام برد.

ایتالیا کشوری است که نه تنها به خاطر غذاها و نوشیدنی‌های خوشمزه خود معروف است، بلکه به واسطه داشتن رستوران‌های بین‌المللی معروفی که در آن وجود دارد، به عنوان یک مقصد جذاب برای دانشجویان بین‌المللی شناخته می‌شود.

۵- یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی

ایتالیا به خاطر دارا بودن دانشگاه‌های باکیفیت، طبیعت بکر، مردم خونگرم و غذاهای خوشمزه و تجربه خوب زندگی به عنوان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی و ادامه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی است. شما با تحصیل در ایتالیا علاوه بر یادگیری در حیطه تخصصی خودتان، تجربه لذتبخشی از زندگی و تحصیل در ایتالیا خواهید داشت. لحظاتی که تا آخر در ذهن شما ماندگار خواهد بود و به نیکی از آنها یاد خواهید کرد.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

۶- نوشیدن قهوه

قهوه به عنوان دومین نوشیدنی محبوب در دنیا بعد از آب شناخته می‌شود. امروزه مصرف قهوه در بین ایرانی‌ها هم افزایش پیدا کرده است. در صورتی هم که شما عادت به نوشیدن قهوه نداشته باشید، بعد از نقل مکان و مهاجرت به ایتالیا علاقه‌مند به نوشیدن قهوه خواهید شد. نوشیدنی کلاسیک کافئین دار ایتالیایی اسپرسو است.

اسپرسو یک قهوه غلیظ شده است که در اوایل قرن بیستم در تورین ایتالیا ابداع شده است. اسپرسو با عبور دادن آب نزدیک آب نزدیک نقطه جوش با فشار بسیار از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه تهیه می‌شود. اسپرسو یک قهوه دارای غلظت بالاتری از مواد محلول و معلق جامد است.

۷- آب‌وهوای ایتالیا

آب‌وهوای ایتالیا تحت تاثیر حجم عظیم آب دریاهای مدیترانه است که ایتالیا را از هر طرف به جز شمال احاطه کرده است. این دریاها مخزن گرما و رطوبت ایتالیا را تشکیل می‌‌دهند. به دلیل طول شبه جزیره و مناطق داخلی عمدتاٌ کوهستانی، آب‌وهوای ایتالیا بسیار متنوع است. در بیشتر نواحی شمالی و مرکزی داخلی، آب‌وهوا از نیمه گرمسیری مرطوب تا مرطوب قاره‌ای و اقیانوسی متغییر است. آب‌وهوای منطقه جغرافیایی دره پو عمدتاٌ نیمه گرمسیری مرطوب، با زمستان‌های خنک و تابستان‌های گرم است. مناطق ساحلی لیگوریا، توسکانی و بیشتر مناطق جنوبی به طور کلی با آب‌وهوای مدیترانه‌ای مطابقت دارد.

بین شمال و جنوب ایتالیا اختلاف دما قابل توجهی به ویژه در طول زمستان وجود دارد. در برخی از روزهای زمستان ممکن است دما تا -۲ درجه سانتی‌گراد باشد و در میلان برف ببارد ولی دما در رم ۸ درجه سانتی‌گراد است و در پالرمو دما ۲۰ درجه سانتی‌گراد است.

در حالت کلی آ‌ب‌وهوای ایتالیا معتدل است، به طوری که دما در زمستان خیلی سرد نیست و می‌توان آفتاب پیدا کرد و سازگاری با آب‌وهوای این کشور آسان است، زیرا ایتالیا نه خیلی گرم و نه خیلی سرد است و در طول سال هوا مطبوع است.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

۸- هزینه پایین زندگی در ایتالیا

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، متوجه خواهید شد که هزینه زندگی در این کشور ارزان است. هزینه پایین زندگی در ایتالیا به عنوان یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا شناخته می‌شود، به طوری که متوسط هزینه زندگی برای یک خانواده ۴ نفره در حدود ۲۷۰۰ یورو بدون احتساب اجاره خانه است. این هزینه برای یک نفر بدون احتساب اجاره خانه در حدود ۷۶۳ یورو در ماه است. در صورتی که تمایل داشته باشید تا هزینه خودتان را تا حدی کاهش دهید، می‌توانید یک آپارتمان اشتراکی کرایه کنید یا در خوابگاه زندگی کنید. در ادامه بقیه هزینه‌های زندگی در ایتالیا را برای شما بیان می‌کنیم.

هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی

به طور کلی هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ هزار یورو در ماه است. این هزینه شامل اقامت، غذا، حمل‌ونقل عمومی، سفر محلی و سرگرمی است.

زندگی در ایتالیا می‌تواند یک تجربه فوق‌العاده را برای شما به ارمغان بیاورد. در صورتی که رم یا میلان را برای ادامه زندگی خود انتخاب کنید، هزینه زندگی شما مقداری بیشتر از سایر شهرهای ایتالیا خواهد بود. میانگین هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگ ایتالیا به شرح زیر است.

بولونیا: در حدود ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو در ماه

فلورانس: در حدود ۸۵۰ تا ۱۳۰۰ یورو در ماه

میلان و رم:  در حدود ۸۵۰ تا ۱۴۵۰ یورو در ماه

هزینه محل اقامت

هزینه محل اقامت و زندگی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است. این قیمت بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید و نوع محل اقامت شما متفاوت است. یکی از راه‌های کاهش هزینه محل اقامت، استفاده از آپارتمان اشتراکی با دانشجویان دیگر است.

زندگی با خانواده‌های محلی سبب می‌شود تا شما بتوانید با آداب و رسوم کشور ایتالیا سریع‌تر و بهتر آشنا شوید.

به طور متوسط قیمت‌هایی که دانشجویان بین‌المللی برای هزینه مسکن و اقامت پرداخت می‌کنند، بسته به نوع محل اقامت آنها متفاوت است

دانشجویانی که به تنهایی زندگی می‌کنند، باید هزینه‌ای در حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه هزینه کنند. در صورتی که شما خوابگاه دانشجویی را برای محل اقامت خودتان انتخاب کنید، هزینه‌ای در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه باید پرداخت کنید و در نهایت اگر آپارتمانی را برای زندگی خود کرایه کنید، باید هزینه‌ای بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو را پرداخت کنید.

یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که نباید فراموش کنید، هزینه آب و برق است که این موارد در حدود ۹۰ تا ۲۶۰ یورو در ماه برای شما هزینه خواهد داشت.

هزینه‌های غذا

در صورتی که شما مواد غذایی روزانه خودتان را از سوپرمارکت‌های محلی خریداری کنید، هزینه‌ای بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو را در ماه هزینه خواهید کرد. برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند Lidl، Penny market یا Esselunga قیمت‌های پایین‌تری نسبت به سوپرمارکت‌ها دارند.

هزینه حمل‌ونقل

مانند بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده از حمل‌ونقل عمومی به عنوان ساده‌ترین و راحت‌ترین روش گزینه برای سفر در ایتالیا است. بلیط ماهانه اتوبوس، تراموا و مترو برای دانشجویان بین ۲۵ تا ۴۵ یورو در ماه است که بستگی به شهر آن دارد.

شبکه قطار در ایتالیا سریع است و واگن‌ها و سیستم‌های آنها به خوبی نگهداری می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از سیستم حمل‌ونقل ریلی از شهرهای مختلف ایتالیا دیدن کنید و از مسافرت خود لذت ببرید. کرایه‌ قطارها از حدود ۲۰ یورو برای یک سفر شروع می‌شود، این در حالی است که اگر شما بتوانید بلیط سفرتان را زودتر تهیه کنید، می‌توانید تا ۷۰% هم تخفیف بگیرید.

سایز هزینه‌های زندگی در ایتالیا

هزینه‌ قبض تلفن و اینترنت که می‌تواند بین ۳۰ الی ۵۰ یورو در ماه باشد.

هزینه سرگرمی و فعالیت‌های اجتماعی که می‌تواند بین ۳۰ تا ۴۰ یورو در هفته باشد.

هزینه کتاب و سایر موارد آموزشی که می‌تواند بین ۴۰ تا ۵۰ یورو در ماه باشد.

هزینه غذا در ایتالیا

غذا در ایتالیا چندان گران نیست، بنابراین شما می‌توانید بدون هیچ نگرانی خاصی برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی کنید. در صورتی که شما یک شغل معمولی داشته باشید یا اینکه بورسیه از دانشگاه دریافت کنید، مشکل چندانی بابت تامین هزینه غذا نخواهید داشت.

آیا تحصیل در ایتالیا رایگان است؟ بررسی امکان تحصیل رایگان یا ارزان در دانشگاه‌های کشور ایتالیا

۹- امکان ادامه تحصیل در دوره‌های انگلیسی

خوشبختانه این امکان وجود دارد که شما در دوره‌های انگلیسی زبان در ایتالیا ادامه تحصیل دهید. تنوع رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌ها بسیار زیاد است و شما می‌توانید براساس علاقه خود رشته مورد نظرتان را انتخاب کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که تلاش کنید تا دوره‌های مورد نظرتان را جستجو کنید.

۱۰- نرخ پایین جرم و جنایت

ایتالیا به عنوان یک کشور امن شناخته می‌شود. جرایم خشن بسیار نادر است، البته دزدی‌های کوچک و جیب‌بری هم کم نیستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مراقب وسایل خود باشید. امنیت در کشور ایتالیا به نسبت خوب می‌توانید تقریباً مطمئن شوید که شما هرگز قربانی جنایت نخواهید شد.

از لحاظ امنیت و نرخ جرم و جنایت رتبه کشور ایتالیا در سال ۲۰۲۱ در دنیا ۳۱ بوده است.

امکان ادامه تحصیل با دیپلم برای ایرانی‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا، امکان ادامه تحصیل بعد از اخذ دیپلم توسط ایرانی‌ها است. کشورهای بسیار معدودی هستند که دانش‌آموزان ایرانی می‌توانند بعد از اتمام دوره تحصیلی خود برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی وارد این کشورها شوند. کشورهایی مانند آلمان، نروژ، ایتالیا و فرانسه از این کشورها هستند. شما در این کشورها هزینه‌ای بابت ادامه تحصیل نخواهید پرداخت و کاملاً رایگان می‌توانید ادامه تحصیل دهید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که شما باید مدرک زبان ایتالیا را در سطح C1 بلد باشید و معدل دیپلم شما بالای ۱۸ باشد. البته می‌توانید با نمره زبان کمتر یا معدل پایین‌تر هم اقدام کنید ولی باید به سایت دانشگاه‌های مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات به روزی را کسب کنید.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم :‌ ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی

معایب تحصیل در ایتالیا

مانند همه کشورها و شهرهای جهان ایتالیا هم معایبی دارد و شما باید این معایب آگاه شوید تا بتوانید به صورت آگاهانه مقصد تحصیلی خودتان را انتخاب کنید. چون زندگی همواره بر وفق مراد نیست و مشکلاتی وجود دارد که می‌تواند شهر و آینده تحصیلی شما را تحت تاثیر قرار دهد. مهم‌ترین معایب تحصیل در ایتالیا به شرح زیر است.

۱- کربوهیدرات‌ها، کربوهیدرات‌ها و کربوهیدرات‌های بیشتر

اسپاکتی، پنه، لینگوئین، فتوچین، ماکارونی و پیتزا و … که به عنوان بهترین و لذترین غذاهای ایتالیایی شناخته می‌شوند، سرشار از کربوهیدرات هستند. در حالی که بوها و طعم‌های اصیل غذاهای ایتالیایی واقعی را احاطه کرده است ولی همگی از نوع کربوهیدرات‌ها هستند. شما باید تلاش کنید که هر روز مقداری پیاده‌روی یا ورزش کنید تا دچار اضافه وزن و بیماری نشوید.

در صورتی که مراقب رژیم غذایی خود نباشید، خیلی سریع اضافه وزن خواهید یافت، می‌توانید از غذاهای خوشمزه دیگری که شامل کربوهیدرات نیست مانند سالادها استفاده کنید و در رژیم غذایی خود مواد مغذی و سبزیجات را جایگزین کنید.

۲- ایتالیا یک کشور محبوب برای توریست‌ها

هر ساله تعداد بسیار زیادی از توریست‌ها از اقصی نقاط دنیا وارد کشور ایتالیا می‌شوند و از طبیعت و مناطق دیدنی ایتالیا لدت می‌برند. در صورتی که شما ایتالیا را برای ادامه زندگی یا محل تحصیل خود انتخاب کنید، ممکن است با حجم زیاد توریست در ایتالیا مشکل داشته باشید و ترجیح بدهید که بیشتر با افراد بومی در ارتباط باشید. البته این بستگی به سلیقه و سبک زندگی شما دارد. در صورتی که از دیدن و وقت‌ گذراندن با توریست‌ها لذت می‌برید، چه بسا ایتالیا می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

۳- تاخیر برخی از قطارها

در برخی از مواقع ممکن است برخی از قطارها تاخیر چند دقیقه‌ای داشته باشند، در صورتی که نتوانید این تاخیرها را پیش‌بینی و مدیریت کنید، ممکن است دچار مشکل شوید. تصویر کنید که شما با دوستان خود یک قرار ملاقات و شام دارید و با قطار قرار است به آنها ملحق شوید و ممکن است این تاخیر سبب شود تا شما بخشی از برنامه‌ را از دست بدهید یا قطار بعدی را از دست بدهید.

البته این تاخیرها خیلی زیاد نیست که دچار مشکل شود ولی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان تاخیرهایی وجود دارد.

۴- شرایط دشوار بعد از اتمام تحصیل

یکی از مهم‌ترین معایب و مشکلات تحصیل بعد از اتمام تحصیل در ایتالیا دریافت اقامت است. شما بعد از اتمام دوران تحصیل خود در ایتالیا اجازه دارید تا به مدت ۶ ماه تا یک سال در این کشور بمانید و شغل مناسبی را پیدا کنید یا در یک مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهید، در غیر اینصورت مجبور به ترک کشور ایتالیا هستید.

در صورتی که به شکل قانونی در ایتالیا زندگی کنید، اقامت شما به مدت ۵ سال تمدید خواهد شد و اگر از این مدت ۲ سال کار کنید و مالیات پرداخت کنید، می‌‌توانید اقامت دائم خودتان را دریافت کنید.

۵- نرخ بیکاری بالا

نرخ بیکاری ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمی بالاتر است. این بدین معنی است که اگر بخوانید یک شغل مناسبی را در ایتالیا پیدا کنید و مشغول به کار شوید، باید زمان بیشتری را برای پیدا کردن شغل مناسب صرف کنید و تخصص خوبی در رشته خود داشته باشید.

به دلیل بحران مالی که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ رخ داد، نرخ بیکاری در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی تا حدی افزایش پیدا کرد.

نرخ بیکاری در ایتالیا در سال ۲۰۲۱ در حدود ۹.۸۳% بوده است، این در حالی است که این درصد نسبت به سال ۲۰۱۰ کمتر از یک درصد افزایش پیدا کرده است. البته بخشی از این درصد به خاطر ویروس کرونا بود و مسئولان ایتالیایی در تلاش هستند تا با اتخاذ سیاست‌های کلان و پولی درصد بیکاری را کاهش دهند.

بنابراین اگر قصد ادامه زندگی و یافتن شغل مناسب در ایتالیا را دارید، باید با دقت بیشتری این کشور را انتخاب کنید. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که بعد از فارغ‌اتحصیلی می‌توانید در سایر کشورهای اروپایی هم مشغول به کار شوید.

۶- ترافیک و شلوغی شهرها

یکی از معایب دیگر تحصیل در ایتالیا ترافیک در شهرهای ایتالیا است. به خاطر وسعت بالای شهرها و توریست‌های زیادی که وارد این کشور می‌شوند، ترافیک در اکثر شهرهای ایتالیا از بزرگ‌ترین مشکلات زندگی در ایتالیا است.

شهرهای پالرمو، رم و مسینا بیش‌ترین ترافیک را دارند. برای نمونه ساکنان شهر پالرمو در حدود ۸۲ ساعت از عمر خود را در طول سال در ترافیک صرف می‌کنند. این میزان برای ساکنان شهر رم در حدود ۷۵ ساعت در سال و برای شهر مسینا در حدود ۷۳ ساعت در سال است.

البته برای سایر شهرها این میزان ساعت کمتر است، برای مثال برای فلورانس ۵۵ ساعت، برای تورین ۵۰ ساعت، برای پارما ۳۴ ساعت در سال است.

البته حتی ۸۲ ساعت هم زمان زیادی نیست، این بدین معنی است که شما به طور تقریبی در هر روز ۱۳ دقیقه در ترافیک معطل می‌شوید. کافی است این مقدار را با میزان ترافیک تهران یا سایر کلان‌ شهرها یا حتی شهرهای کوچک ایران مقایسه کنید و متوجه شوید که این مقدار زمان چندان زیادی هم نیست.

۷- چالش یادگیری زبان جددید

اکثر دانشجویان و داوطلبان ایرانی زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان بین‌المللی برای خود انتخاب می‌کنند. شما می‌توانید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی در ایتالیا ادامه تحصیل دهید. در صورتی که شما بخواهید تا در مقطع لیسانس ادامه تحصیل دهید یا اینکه در جامعه زندگی کنید و با افراد بومی در تعامل باشید، مجبور هستید تا زبان ایتالیایی را یاد گرفته و تسلط کافی به این زبان داشته باشید.

دانستن زبان ایتالیایی به شما این امکان را هم می‌دهد که هم زودتر شغل مناسبی پیدا کنید و هم شرایط شغلی شما بهتر شود. یادگیری زبان ایتالیایی به عنوان یک دغدغه مهم برای داوطلبان است.

در صورتی که مقصد شما ایتالیا است، پیشنهاد می‌کنم که تلاش کنید تا زبان ایتالیایی را در ایران یاد بگیرید، چون هم هزینه کمتری خواهید پرداخت و هم اینکه سریع‌تر می‌توانید یاد بگیرید، چون شما مسئولیت‌های دیگری مانند شستن، پختن غذا و … را نخواهید داشت و به همین دلیل زمان زیادی برای تمرین و تکرار خواهید داشت.

در صورتی که زمان مناسبی را برای یادگیری زبان ایتالیایی صرف کنید، قادر خواهید بود که در یک بازه زمانی در حدود ۱ ساله تسلط نسبی به زبان ایتالیایی کسب کنید. شما باید تمرین و تکرار کنید تا به زبان ایتالیایی تسلط پیدا کنید. در صورت داشتن تسلط کافی به زبان ایتالیایی شما مشکلی بابت دریافت بورسیه تحصیلی یا پذیرش از دانشگاه نخواهید داشت و می‌توانید در جامعه با افراد ارتباط برقرار کنید و شغل پیدا کنید.

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

۸- برگزاری امتحانات به صورت شفاهی

در اکثر دانشگاه‌های ایتالیا امتحانات به صورت شفاهی برگزار می‌شود و این نوع امتحان برای برخی از افراد مشکل است و نمی‌توانند توانایی و دانش خود را به صورت کامل محک بزنند. امتحانات شفاهی در ایران چندان مرسوم نیست و دانش‌آموزان یا دانشجویان با این متد ارزیابی چندان آشنا نیستند و برای همین ممکن است در ابتدای دوره‌های تحصیلی خود با مشکل مواجه شوند.

آیا امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان وجود دارد؟ بلی. معرفی برترین دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا دانشگاه‌های بسیار باکیفیتی دارد. طبق رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های دنیا در سال ۲۰۲۳ ( QS ) کشور ایتالیا ۳۳ دانشگاه دارد که رتبه زیر ۱۰۰۰ دارند. این در حالی است که ۵ دانشگاه در ایران رتبه زیر ۱۰۰۰ دارند.

نام دانشگاه رتبه در ایتالیا رتبه در دنیا
دانشگاه پلی تکنیک میلان ۱ ۱۳۹
دانشگاه بولونیا ۲ ۱۶۷
دانشگاه ساپنزا رم ۳ ۱۷۱
دانشگاه پادووا ۴ ۲۴۳
دانشگاه میلان ۵ ۳۲۴
دانشگاه پلی تکنیک تورینو ۶ ۳۲۵
دانشگاه پیزا ۷ ۴۰۴
دانشگاه ناپل ۸ ۴۱۶
دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل ۹ ۴۳۶
دانشگاه ترنتو ۱۰ ۴۵۷

برترین دانشگاه‌های ایتالیا در سال ۲۰۲۳

ایتالیا کشوری با طبیعتی بکر و پلی برای آینده‌ای بهتر

خیلی از داوطلبان و افرادی که تمایل به ادامه تحصیل یا زندگی در خارج از کشور را دارند، کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند. با توجه به آمار بیکاری نسبتاً بالا ( در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی ) برخی از فارغ‌التحصیلان برای یافتن شغل بعد از اتمام تحصیل خود دچار مشکل می‌شوند.

البته ایتالیا دانشگاه‌های بسیار باکیفیتی دارد که شما می‌توانید امیدوار باشید که بعد از اتمام تحصیل و در صورت داشتن تخصص کافی، یک شغل مناسبی را برای خودتان پیدا کنید.

خیلی از داوطلبان هم ایتالیا را به عنوان یک پله در نظر می‌گیرند. چون احتمال دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا بسیار بالا است، داوطلبان برای ادامه تحصیل وارد ایتالیا شده و یا حین تحصیل از سایر کشورهای اروپایی شغل پیدا می‌کنند یا بعد از اتمام دوره تحصیل در ایتالیا یا سایر کشورهای اروپایی مشغول به کار می‌شوند.

شما در نهایت باید تصمیم بگیرید که آیا ایتالیا یک گزینه مناسب برای ادامه تحصیل و زندگی شما است یا نه. ما در این نوشته تلاش کردیم تا تمام مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا را برای شما معرفی کنیم و شما بعد از خواندن این نوشته قادر خواهید بود تا بهتر تصمیم بگیرید.

در صورتی که تجربه زندگی یا تحصیل در ایتالیا را داشته‌اید، تجربه خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره تحصیل در ایتالیا می‌توانید، سوالات خودتان را به صورت کامنت در زیر همین پست بپرسید تا همکاران ما در اسرع وقت شما را راهنمایی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید