مهم‌ترین مشکلات تحصیل در آلمان و نحوه غلبه بر آنها

اگر به دنیال یک کشور فوق‌العاده برای ادامه تحصیل و حتی زندگی خود هستید، کشور آلمان می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد. این کشور زادگاه دانشمندان بسیاری است، طبیعت فوق‌العاده‌ای دارد؛ هزینه زندگی در آن کم است، دانشگاه‌ها رایگان است، امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی فراهم است، اقتصاد بسیار قوی‌ای دارد و دلایل بسیار زیادی وجود دارد که افراد زیادی این کشور را برای محل زندگی و محل تحصیل خود انتخاب می‌کنند. در مقابل مزایای تحصیل در آلمان برخی از افراد هم درباره مشکلات تحصیل در آلمان نظرات مختلفی را ارائه می‌دهند که ما در این نوشته تلاش می‌کنیم تا مهم‌ترین این مشکلات را بررسی کنیم.

مهم‌ترین مشکلات تحصیل در آلمان

یادگیری زبان آلمانی

مشکل برقراری ارتباط با سایر افراد و به خصوص افراد بومی یکی از بارزترین مشکلات تحصیل در آلمان است، به طوری که حدود یک سوم ( ۳۳%) دانشجویان بین‌المللی مشکل برقراری ارتباط با دیگران را گزارش داده‌اند و میزان آن در حدود ۷۶% است.

مشکل برقراری ارتباط بین افرادی که به زبان آلمانی مسلط بودند، کمتر بوده است و میزان آن در حدود ۱۲% بود و میزان آن در مقایسه با افرادی که تسلط کافی به زبان آلمانی ندارند، کمتر است.

کسانی که تسلط کافی به زبان آلمانی دارند مشکلات کمتری در یافتن محل زندگی ( ۴۲% در مقابل ۵۵% )، درخواست اجازه اقامت ( ۱۷% در مقابل ۲۴% ) و دریافت مجوز ( ۱۲% در مقابل ۲۴% ) داشتند.

چاره حل این مشکل یادگیری زبان آلمانی است.

زبان آلمانی به عنوان یک زبان سخت شناخته می‌شود و یادگیری آن سخت است. درجه سختی یادگیری زبان آلمانی با انگلیسی قابل مقایسه نیست.

در صورتی که دوره تحصیلی شما به زبان انگلیسی است، نیازی به یادگیری زبان آلمانی ندارید. البته شهر محل تحصیل شما هم مهم است. به عنوان مثال افراد زیادی در شهرهای مونیخ و مخصوصاً برلین به زبان انگلیسی تسلط دارند. این نکته را باید مد نظر داشته باشید که قرار است چندین سال در شهرهای آلمان زندگی کنید و با افراد شهر ارتباط برقرار کنید و بهتر است برای پیدا کردن شغل و ارتباط با افراد بتوانید به زبان آلمانی صحبت کنید و تسلط کافی داشته باشید.

راه‌کار پیشنهادی: شما می‌توانید با تلاش زیاد و البته مستمر زبان آلمانی را یاد بگیرید. قبل از رفتن به آلمان چند برنامه آموزش زبان آلمانی را دانلود کرده و بر روی گوشی خود نصب کنید و شروع به یادگیری کنید. آلمانی یک زبان سختی است و نیاز به تمرین زیادی دارد، می‌توانید با تلاش و تمرین و درس گرفتن از اشتباهات‌تان در کوتاه‌ترین زمان با مردم محلی ارتباط برقرار کنید.

اگر حتی شما نمره خوبی در آزمون زبان داشته باشید و تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشید، ممکن است هنگام ارتباط با افراد و لهجه‌های مختلف دچار مشکل شوید.

اکثر افراد شهرهای بزرگ در آلمان می‌توانند به انگلیسی صحبت کنند و شما تا حدی می‌توانید خواسته‌های خودتان را عملی کنید ولی در شهرهای کوچک افرادی که تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشند، کم است و چاره کار یاد گرفتن زبان آلمانی است.

مانند بسیاری از زبان‌ها، زبان آلمانی هم دارای لجه‌ها و گویش‌های مختلفی است که به مرور زمان با آنها آشنا خواهید شد و راه حل آن صحبت کردن، گوش کردن و تمرین است.

یکی از بهترین پیشنهادها برای فائق آمدن بر مشکل زبانی پیدا کردن دوستان محلی و درخواست راهنمایی از آنها است، هیچ وقت از صحبت کردن و اشتباه کردن نترسید، چون ما با اشتباه کردن یاد می‌گیریم و به یاد داشته باشید که با تمرین مهارت‌های ما بهبود پیدا می‌کند.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی : شرایط و مدارک مورد نیاز

مشکلات تحصیل در آلمان

کمبود منابع و امکانات

مهم‌ترین مزیت دانشگاه‌های آلمان رایگان بودن آنها است و به همین دلیل است که داوطلبان زیادی از سرتاسر دنیا و ایران کشور آلمان را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند ولی یکی از مشکلات تحصیل در آلمان امکانات پایین برخی از دانشگاه‌ها و مدارس است.

راه‌کار پیشنهادی: برخی اوقات مشاهده می‌شود که برخی از دانشگاه‌های دولتی آلمان امکانات کمی دارند. امکانات برخی از دانشگاه‌ها مانند آزمایشگاه‌های کامپیوتری، سالن‌های ورزشی در سطح بسیار مطلوبی نیستند و ممکن است از امکانات خارج از دانشگاه استفاده کنید و برای استفاده از آنها مقداری هزینه پرداخت کنید.

در صورتی که امکانات کافی و مطلوبی در خود دانشگاه وجود ندارد، این بدین معنی نیست که شما هیچ گزینه‌ای ندارید، شما می‌توانید از امکانات موجود در سطح شهر استفاده کنید و از تخفیفات دانشجویی آنها نیز بهره‌مند شوید. شما می‌توانید از پردیس دانشگاه خود برای یادگیری و تحقیق استفاده کنید و امکانات مورد نظرتان را در سطح شهر انتخاب کنید.

یافتن محل اقامت

یکی از رایج‌ترین مشکلات تحصیل در آلمان یافتن یک محل سکونت و اقامت مناسب در آلمان است. براساس یک نظرسنجی نزدیک به نیمی ( در حدود ۴۷% ) از دانشجویان بین‌المللی مشکلات زیادی در یافتن محل اقامت مناسب داشتند. مشکلاتی از قبیل تامین مالی، ویزا، اجازه اقامت، مجوزهای کار، بیمه درمانی نیز از سایر مشکلات دانشجویان بین‌المللی است.

یافتن محل اقامت مناسب می‌تواند به دلیل افزایش قابل توجه قیمت اجاره بها در ۱۰ سال گذشته در آلمان باشد. از سال ۲۰۱۰ هزینه مسکن دانشجویی در برلین ۶۷.۳% افزایش یافته است. داده‌های موسسه اقتصادی آلمان در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که قیمت اجاره آپارتمان در شهرهای دانشگاهی در سراسر کشور بین ۹.۸% تا ۶۷.۳% افزایش یافته است.

راه‌کار پیشنهادی: استفاده از خوابگاه یا زندگی در خانه‌های دانشجویی به همراه چندین دانشجو کمک می‌کند تا هزینه‌های زندگی شما کاهش پیدا کند و علاوه بر آن کمک می‌کند تا بتوانید با همکلاسی‌ها یا هم دانشگاهی‌های خود ارتباط دوستانه‌ای برقرار کنید و با فرهنگ‌های مختلف کشورهای جهان آشنا شوید.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

راهنمایی محدود کارکنان دانشگاه

دانشگاه‌های آلمان همیشه تمام تلاش خود را می‌کنند تا تمام پشتیبانی‌های لازم را از دانشجویان بین‌المللی داشته باشند. با این حال، بسته به سطح کارکنان هر دانشگاه درجه پشتیبانی متفاوتی دارد و نمی‌توانید انتظار داشته باشید که دانشگاه شما بتواند در هر شرایطی و هر زمانی از شما حمایت کند.

راه‌حل مشکل: بهترین راه‌حل این مشکل یادگیری از سایر افراد است. بسیاری از دانشجویان سال‌های قبلی شما مشکلات مشابهی داشته‌اند و توانسه‌اند آن را پشت سر بگذارند. بنابراین می‌توانید از تجربه‌های آنها بهره‌مند شوید و از آنها مشاوره بگیرید. تلاش کنید تا با آنها دوستی برقرار کنید و اطلاعات مفیدی به دست بیاورید.

البته همانگونه که بیان شد اکثر دانشگاه‌های آلمان پاسخگو هستند و دوست دارند تا به خواسته‌های دانشجویان رسیدگی کنند. در صورت بروز مشکل تلاش کنید از طریق دانشگاه حل کنید، در صورتی که نتوانستید حل کنید و راه‌حلی را پیدا کنید، می‌توانید از تجربه سایر دانشجویان بهره‌مند شوید.

دلتنگی و احساس غربت

در یکی از نظرسنجی در مورد تاثیر تحصیل در خارج از کشور بر سلامت روان، نیمی از شرکت‌کنندگان در طول اقامت خود مرحله‌ای از احساس دلتنگی را گزارش کرده‌اند. آنها تمایل دارند بیشتر با خانه تماس بگیرند و انتظار دارند با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنند و ممکن است در دراز مدت نتیجه معکوسی داشته باشد. شما به جای کشف و زندگی در کشور جدید و ترکیب شدن در جامعه، به گذشته و ارتباطات قبلی خود نگاه می‌کنید.

راه‌حل مشکل: تجربه فعالیت‌های جدید از حمله افکار منفی به ذهن شما جلوگیری می‌کند و بر دلتنگی شما غلبه می‌کند. شما می‌توانید فعالیت‌های جدیدی را تجربه کنید، فعالیت‌هایی مانند ورزش، رقص، شرکت در باشگاه‌های دانشگاه یا خارج از دانشگاه به شما کمک می‌کند که حال خوبی داشته باشید. سفر هم یک گزینه عالی است، شما می‌توانید در کشور آلمان یا همسایگان آن مسافرت کنید و شهرها و فرهنگ‌های جدیدی را کشف کنید.

یک توصیه مهم دیگر هم این است که در استفاده از شبکه‌های اجتماعی افراط نکنید، چون سبب افزایش دلتنگی شما خواهد شد.

مشکلات تحصیل در آلمان

شوک فرهنگی

زمانی که وارد یک جامعه جدیدی می‌شوید، به احتمال خیلی زیاد جامعه نمی‌تواند تمام نیازهای عاطفی شما را برآورده کند و شما ممکن است دچار شوک فرهنگی شوید. شما از فرهنگ و جوک‌های آنها چیزی نمی‌دانید و احساس می‌کنید که با محیط جدید ارتباط برقرار نکرده‌اید و در ابتدا خیلی آزار دهنده خواهد بود.

دانشجویان بین‌المللی از خارج شدن از منطقه امن خود می‌ترسند، آنها تمایل دارند به جای ادغام در جوامع دیگر منحصراً به هموطنان خود بچسبند. چنین تمایلی ضروری نیست و در دراز مدت ممکن است تا تجربه‌های جدید را از دست دهید و اعتماد به نفس شما هم کاهش پیدا کند.

راه‌حل مشکل: گشتن در اینترنت تنهایی شما را بهبود نمی‌بخشد، شما می‌توانید با بیرون رفتن و پیدا کردن دوستان جدید، حال خوبی را تجربه کنید و فرهنگ‌های جدید را تجربه کنید.

سعی کنید حداقل با یکی از افراد محلی دوست شوید، این دوستی به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر با یک فرهنگ جدید آشنا شوید و دچار شوک فرهنگی نشوید.

هزینه زندگی در آلمان

همه ما می‌دانیم که هزینه تحصیل در آلمان رایگان است ولی شما باید هزینه زندگی در آلمان را پرداخت کنید. هزینه‌هایی شامل ثبت‌نام در دانشگاه، اقامت، زندگی روزانه، کتاب، حمل‌ونقل، خورد و خوراک و سایر هزینه را باید به صورت روتین و ماهیانه و برخی را به صورت ترمی پرداخت کنید.

شما باید مبلغی را کنار بگذارید تا در مواقع اضطراری از آن استفاده کنید. مقدار کل می‌تواند بسیار فراتر از انتظارات شما باشد.

شما اجازه دارید که به صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوید و بخشی از هزینه زندگی خودتان را تامین کنید ولی شغل پاره‌وقت راه‌حل بهینه‌ای نیست، چون شما بدون مدیریت هزینه قادر نخواهید بود فقط با کار کردن به صورت دانشجویی هزینه‌های خودتان را تامین کنید.

هزینه زندگی در آلمان در حدود ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو در ماه است که بستگی به سبک زندگی شما دارد. این هزینه در مقایسه با کیفیت زندگی در آلمان و در مقایسه با سایر کشورهای دنیا هزینه معقولی است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ بیشتر از هزینه زندگی در شهرهای کوچکتر است.

راه‌حل مشکل: برای اینکه مشکلی بابت پرداخت هزینه‌ها نداشته باشید و خیال‌تان بابت هزینه‌ها راحت باشد، باید از قبل برنامه‌ریزی مناسبی برای خرج کردن داشته باشید و از والدین خود بخواهید که ماهیانه در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ یورو برای شما واریز کنند یا خودتان از قبل پس‌انداز داشته باشید.

مهم‌ترین مشکل درباره هزینه زندگی در آلمان این است که شما مجبور هستید تا هزینه زندگی یک‌ساله خودتان را بلوکه کنید. این هزینه به ازای هر ماه ۸۵۰ یورو است.

هزینه زندگی در آلمان به صورت کامل و به تفکیک شهرها

عدم مدیریت زمان

مهاجرت به یک کشور جدید با زبان و فرهنگ جدید و خواندن درس به یک زبان دیگر چالش‌های زیادی دارد. در کنار موارد ذکر شده، مشکلات احساسی مانند دلتنگی و افسردگی را باید مد نظر داشته باشید.

یکی از رایج‌ترین مشکلات تحصیل در آلمان و البته برای برخی‌ها یکی از جذاب‌ترین بخش‌های تحصیل در آلمان مواجه شدن با تجربه‌ها و چالش‌های جدید روزانه است. شما هر روزه با چالش‌های جدید چه در سطح دانشگاه و چه در سطح جامعه مواجه می‌شوید و باید بتوانید زمان خودتان را مدیریت کنید تا بتوانید از پس آنها برآیید. در صورتی که شما توانایی کافی در مدیریت زمان نداشته باشید، قادر نخواهید بود تا به اهداف خودتان برسید. برای نمونه پیدا کردن خانه یک مشکل و چالش بزرگ است که زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

وقتی که در یک کشور دیگر تحصیل می‌کنید، کمبود وقت یک مشکل رایج و شناخته شده بین دانشجویان بین‌المللی است، چون چیزهای زیادی برای یادگیری، تطبیق و کشف وجود دارد. شما باید بین شرکت در کلاس، عضویت در باشگاه‌ها و کشف شهر، فرهنگ و موارد جدید هماهنگ شوید.

راه‌حل مشکل: شما می‌توانید با تنظیم یک برنامه قبل از شروع هفته، یک تعادلی بین زندگی و تحصیل ( و کار در صورت وجود ) ایجاد کنید. سعی کنید به برنامه خودتان متعهد باشید و اجازه ندهید که هیچ چیز غیرمنتظره‌‍ای آن را خراب کند. هر چیزی را که سبب افزایش استرس شما می‌شود را کنار بگذارید.

حفظ انگیزه برای ادامه مسیر

در آلمان باید عادت کنید که تمام مسایل شخصی خودتان را به صورت تنهایی انجام دهید. هیچ شخصی به شما نمی‌گوید که چه کاری باید انجام دهید و اگر دچار مشکل شوید، کسی اشتباه‌تان را به شما یادآوری نخواهد کرد.

رد شدن در واحدهای درسی سبب می‌شود تا معدل شما به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و حتی ممکن است برای ویزای دانشجویی شما مشکلاتی به وجود آورد. پشیمانی فایده‌ای برای شما نخواهد داشت.

راه‌حل مشکل: شما نباید منتظر بمانید تا بورسیه تحصیلی خودتان را از دست بدهید یا در یک یا چند درس نمره قبولی کسب نکنید، شما باید از اولین روز بیشترین و بهترین تلاش خودتان را بکنید تا بتوانید با یک رزومه و نمره عالی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوید. در صورت امکان حتی در کلاس‌های فوق برنامه هم شرکت کنید تا بتوانید بر دانش خودتان بیفزایید و رزومه تحصیلی پرباری داشته باشید.

مشکلات تحصیل در آلمان

کار کردن در شغل‌های غیرمجاز

دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی ارشد به احتمال زیاد با پیشنهادهای شغلی خودکار زیادی روبه‌رو خواهند شد. حتی برخی از دانشجویان بین‌المللی برای تمدید مجوز اقامت خود تمایل دارند تا در یک شغل مناسب مشغول به کار شوند.

همانگونه که در این نوشته مطرح کردیم، دانشجویان بین‌المللی محدودیت‌هایی برای اشتغال به عنوان کار دانشجویی دارند. دانشجویانی که ساکن غیر از اتحادیه اروپا هستند، فقط می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند که حداکثر ۱۲۰ روز در سال است.

در صورتی که شما در مشاغل غیرمجاز مشغول به کار شوید یا ساعت کاری شما مغایر با قانون باشد، ممکن است حتی از کشور اخراج شوید.

راه‌حل مشکل: بهتر از قوانین و مقررات کارهای دانشجویی در آلمان آگاه شوید، چون چه بسا فعالیت در یک جایگاه شغلی اقامت شما را تحت تاثیر قرار دهد و در بدترین حالت اجازه اقامت شما را باطل کند. باتوجه به اینکه شما به صورت دانشجویی و با هدف کسب دانش وارد کشور آلمان شده‌اید، در وهله اول تلاش کنید تا در دانشگاه مشغول به کار شوید و در صورتی که این امکان وجود نداشته باشید، تلاش کنید تا با کسب آگاهی از قوانین در یک کار مشغول به کار شوید.

خدمات دندانپزشکی

هزینه خدمات دندانپزشکی در آلمان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی بالا است. برای نمونه هزینه پرکردن یک دندان بین ۱۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه دارد. هزینه جرمگیری بین ۸۰ تا ۱۲۰ یورو است که شامل بیمه نیست. بیمه فقط شامل یک چکاپ سلامت دندانپزشکی است که تنها یک بار در سال پرداخت می‌شود.

راه‌حل مشکل: سعی کنید قبل از مهاجرت و رفتن به آلمان کارهای دندانپزشکی خودتان را انجام دهید، چون هزینه‌های دندانپزشکی در ایران به نسبت به اروپا کمتر است و چه بسا شما بتوانید هزینه خدمات دندانپزشکی در طی چند ماه تسویه کنید.

مشکلات مربوط به پیدا کردن شغل

فرصت‌های شغلی بسیاری در آلمان برای افراد مختلف با تخصص‌ها و میزان تسلط‌های مختلف وجود دارد. اکثر دانشجویان ایرانی که برای ادامه تحصیل به آلمان می‌روند، قصد دارند تا یک شغل مناسب هم در این کشور پیدا کنند. پیدا کردن یک شغل مناسب با درآمد معقول کار چندان سختی نیست و شما می‌توانید حتی با داشتن تخصص یک شغل تخصصی را هم پیدا کنید. مهم‌ترین مشکلی که بابت پیدا کردن شغل در آلمان با آن مواجه خواهید شد، دانستن زبان آلمانی است. چون شما با افراد بومی و افراد جامعه در ارتباط خواهید بود، دانستن زبان آلمانی یک امتیاز مهم و البته ضروری است.

نکته مهم دیگری که درباره کار در آلمان باید مد نظر داشته باشید، رسمیت و جدیت بالا در کار است. در صورتی که فرد با اراده و مصممی نباشید، ممکن است در محیط کاری خودتان دچار مشکل شوید.

راه‌حل مشکل: یادگیری زبان آلمانی به شما کمک می‌کند تا بتوانید موقعیت‌های شغلی خوبی را پیدا کنید. در صورتی که دوره تحصیلی شما به زبان آلمانی است، مشکلی بابت زبان آلمانی نخواهید داشت ولی اگر دوره تحصیلی شما انگلیسی است، نیاز است تا در طول تحصیل زبان آلمانی را هم فرا بگیرید.

مشکلات تحصیل در آلمان

تفاوت‌های فرهنگی بین ایران و آلمان

یکی دیگر از مشکلات تحصیل در آلمان تفاوت‌های فرهنگی بین ۲ کشور است. البته این مشکل برای تمام دانشجویان غیربومی اتفاق می‌افتد و مختص کشور آلمان نیست. برای نمونه آلمانی‌ها بسیار رک و خشک هستند ولی این در حالی است که ایرانی‌ها اهل تعارف هستند و منظور خودشان را بدون رودربایستی بیان نمی‌کنند.

هم‌چنین یک از بارزترین ویژگی‌های شخصیتی آلمانی‌ها نظم و ترتیب آنها است، آلمانی‌ها احترام زیادی به قوانین می‌گذارند و تلاش می‌کنند تا به موقع بر سر قرار حاضر شوند، قوانین را اجرایی کنند و به حقوق دیگران احترام بگذارند. این در حالی است که شاید برخی از این موارد در ایران چندان مورد توجه واقع نشود. برای نمونه عبور از خطوط خط‌کشی شده در ایران چندان رعایت نمی‌شود.

راه‌حل مشکل: احترام به قوانین و آگاهی از قوانین یک اصل مورد اساسی و مورد احترام است. تلاش کنید تا در حد امکان قوانین را رعایت کنید و به حقوق سایر افراد هم احترام بگذارید. سعی کنید تا همیشه به موقع بر سر قرار حاضر شوید، چون آلمانی‌ها به این مورد خیلی حساس هستند و ممکن است سوء تفاهمی پیش بیایید و دچار مشکل شوید.

تحصیل در آلمان آری یا نه؟

در این نوشته مهم‌ترین مشکلات تحصیل در آلمان را بررسی کردیم و در نوشته‌های قبلی هم درباره مزایای تحصیل در آلمان هم مطالبی را بیان کردیم. کشور آلمان یک گزینه عالی برای دانشجویان بین‌المللی و مخصوصاً ایرانی‌ها است، چون شما می‌توانید به صورت رایگان در این کشور و دانشگاه‌های باکیفیت آن ادامه تحصیل دهید. در حالت کلی مزایای تحصیل در آلمان بیشتر از معایب و مشکلات تحصیل در آلمان است ولی خب ممکن است برخی از موارد برای شما بسیار مهم و حیاتی باشد، لذا این شما هستید که تصمیم بگیرید که آیا آلمان یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل شما است یا نه؟

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به صورت رایگان برای داوطلبان ایرانی است. در صورتی که شما تمایل داشته باشید تا بعد از اخذ دیپلم در خارج از کشور ادامه تحصیل دهید، می‌توانید در یکی از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه یا نروژ ادامه تحصیل دهید. شما باسید مدرک زبان آلمانی را در سطح B2 یا C1 داشته باشید و معدل دیپلم شما بالای ۱۷ یا ۱۸ باشد تا بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید و ویزای شما تایید شود. البته شاید برخی از دانشگاه‌ها باشند که نمره زبان یا معدل کمتری هم بخواهند که در این صورت باید به سایت دانشگاه سر بزنید و مدارک درخواستی دانشگاه را بررسی کنید. هر چه نمره زبان و معدل شما بیشتر باشد، شانس شما برای دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر خواهد بود.

در صورت داشتن هر گونه تجربه یا نظر درباره زندگی و تحصیل در آلمان نظرات و تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در صورت داشتن هر گونه سوال درباره تحصیل در آلمان می‌توانید سوالات خودتان را در زیر این پست بپرسید تا در اسرع وقت همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

2 پاسخ به “مهم‌ترین مشکلات تحصیل در آلمان و نحوه غلبه بر آنها”

 1. مژده گفت:

  آیا خواندن دندون پزشکی خیلی سخته یعنی ممکنه نمره نیاوریم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   رشته‌های پزشکی جزء رشته‌های سخت هستند و باید تلاش کافی کنید تا بتوانید فارغ‌التحصیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید