آشنایی با نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش تحصیلی

آشنایی با نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش به شما کمک خواهد کرد تا شانس بیشتری برای‌ جلب نظر موافق استاد و اخذ پذیرش تحصیلی داشته باشید.‌ در صورتی که داوطلب ادامه تحصیل در خارج از کشور هستید، باید بدانید که یکی از بهترین روش‌ها برای مکاتبه و ایجاد ارتباط با اساتید خارجی و بین‌المللی ارسال ایمیل به آنها است.‌ برای اینکه بتوانید در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های بین‌المللی به ادامه تحصیل بپردازید ( به خصوص در مقطع دکترا ) باید پروپوزال خود را ارائه کرده و نظر استاد راهنما را برای ادامه همکاری با خود جذب کنید تا بتوانید‌ پذیرش تحصیلی بگیرید. نگارش ایمیل یک روش آسان و سریع برای ارسال درخواست‌ها و بیان نیت شما به اساتید بین‌المللی‌ خواهد بود. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که نگارش ایمیل به اساتید بین‌المللی آداب و مرسومات‌ مخصوص به خود را دارد و شما باید نکات مربوط به‌ نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش را رعایت کنید. در این نوشته به بررسی نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش خواهیم پرداخت. اگر شما نیز می‌خواهید به منظور اخذ پذیرش تحصیلی برای استاد ایمیل بفرستید، این نوشته را با دقت مطالعه نمایید.

 

نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش

نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش

نکات مهم درباره نحوه ایمیل زدن به اساتید‌ برای پذیرش

اگر شما بتوانید ایمیلی را به نگارش در بیاورید که بتواند نظر استاد راهنمایی را جلب کند،‌ یک قدم‌ بزرگ به موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی‌ نزدیک‌ خواهید شد.‌ علاوه بر اخذ پذیرش تحصیلی با ارسال ایمیل‌ به اساتید و‌ تکیه بر حمایت و پشتیبانی آنها می‌توانید از کمک هزینه‌های تحصیلی و بورسیه‌ها‌ بهره‌مند شوید. به همین دلیل‌ آشنایی با نحوه نگارش یک ایمیل خوب‌ اهمیت بسیاری دارد. بسیاری از داوطلبان نکات مربوط به نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش را رعایت نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود که اساتید ایمیل‌های آنها را نادیده گرفته و پاسخی به آنها ندهند. در حالی که اگر شما بتوانید یک ایمیل خوب برای استاد آماده کرده و آن را ارسال کنید،‌ پاسخ مناسب از جانب او را نیز دریافت خواهید‌ کرد. ایمیلی که ارسال می‌کنید‌ باید احساس خوبی در استاد ایجاد کند‌ تا او تصمیم بگیرد به شما کمک کند تا‌ موفق به اخذ پذیرش تحصیلی می‌شوید. شما باید در ایمیل نشان دهید که می‌توانید یک فرد مناسب برای دستیابی به این موقعیت باشید و به ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان بپردازید.‌

 

ارسال ایمیل به استاد

ارسال ایمیل به استاد

 

 

 

 

 

لزوم توجه به نگارش و فرمت ایمیل ارسالی

یکی از نکات‌ مهم درباره نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش این است که از تکرار کلمات خودداری کرده و ایمیل خود را به صورت واضح، صریح و مختصر به نگارش در بیاورید.‌ باید به این نکته توجه کرد که اساتید فرصت زیادی برای بررسی ایمیل‌های طولانی نخواهد داشت.‌ به همین دلیل باید درخواست خود را واضح و مختصر‌ بیان کنید.‌ ایمیلی که برای استاد ارسال می‌کنید باید یک ایمیل‌ حرفه‌ای باشد.‌ بنابراین لازم است که جوانب ادب و احترام را در ایمیل خود رعایت کنید.‌ بعد از ارسال ایمیل چند بار نوشته خود را مورد مطالعه و بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که غلط املایی و دستوری در آن وجود نداشته باشد.‌ همچنین نحوه استفاده صحیح از علائم نگارشی در ایمیل را‌ مورد بررسی قرار دهید.

در مورد نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش باید به این نکته مهم ‌اشاره کرد که هنگامی‌ که استادی را انتخاب می‌کنید تا برای او‌ ایمیل ارسال نمایید، قبل از این کار‌ مطالب پژوهشی او را که مرتبط با پروپوزال‌ شما هستند مورد مطالعه قرار دهید و سعی کنید‌ این اطلاعات را در ایمیل ذکر نمایید.

چگونه اپلای کنیم : نکات مهم در مورد نحوه‌ی اپلای به دانشگاه‌های مختلف جهان

عدم ارسال ایمیل فله‌ای

برخی از داوطلبان اقدام به ارسال ایمیل‌های فله‌ای و تکراری به استادهای مختلف در دانشگاه‌های متفاوت می‌کنند، فارغ از اینکه حوزه فعالیت استاد مورد نظر را مطالعه کنند و از حوزه فعالیت آنها آگاه باشند. بهترین پیشنهاد این است که شما آگاهی کامل از استاد دانشگاه مورد نظرتان داشته باشید و سپس اقدام به ارسال ایمیل کنید. شما باید حوزه فعالیت و تحقیقات استاد را دانسته و براساس رزومه خودتان و البته علاقه‌مندی خودتان یکسان‌سازی کرده و سپس اقدام به ارسال ایمیل کنید.

در این صورت هم استاد از آگاهی شما نسبت به حوزه فعالیت ایشان و رزومه شما آگاه شده و احتمال دریافت جواب مثبت بیشتر است.

نحوه نگارش‌ ایمیل برای استاد به منظور اخذ پذیرش تحصیلی

ایمیل آکادمیک

ایمیل آکادمیک

 

عنوان ایمیل را حتماً قید کنید.

همانطور که گفته شد نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش دارای‌ نکات و مراحلی است‌ که باید رعایت گردند.‌ هرگز نوشتن عنوان موضوع ایمیل را فراموش نکنید. برای اینکه مطمئن شوید استاد ایمیل شما را نادیده نگیرد، هنگام نوشتن عنوان موضوع بسیار دقت کنید.‌ عنوان موضوع ایمیل باید مبتنی بر اطلاعات‌ قوی و جذابی باشد تا نظر استاد را جذب کند.‌  با استفاده صحیح از کلمات در موضوع ایمیل‌ باعث می‌شوید که استاد‌ به راحتی متوجه شود که درخواست شما چیست.‌ برای مثال می‌توانید عنوان موضوع ایمیل خود را به این ترتیب وارد کنید:

“Request for MS/PhD Supervision Spring 2021”

“درخواست استاد راهنما برای‌ دوره کارشناسی ارشد/ دکترا در‌ ترم بهار ۲۰۲۱”

خطاب کردن استاد با عنوان‌های محترمانه

یکی دیگر از نکات مهم در مورد نحوه ایمیل زدن به استاد برای پذیرش این است که همیشه استاد را با عناوین محترمانه که جایگاه او را مشخص می‌کنند خطاب کنید.‌ عبارت‌های مناسب برای مورد خطاب قرار دادن اساتید در ایمیل‌های رسمی ‌Dear Prof یا Dear Dr‌ به معنای استاد عزیز یا دکتر عزیز هستند.‌ از مورد خطاب قرار دادن اساتید با عناوین Mr,Ms, یا Mrs‌ به معنی خانم، آقا، یا دوشیزه‌ خودداری کنید.‌

پاراگراف‌های یک ایمیل رسمی به استاد

بهتر است‌ ایمیل شما دارای سه پاراگراف باشد.‌ پاراگراف اول‌ مربوط به معرفی، پاراگراف دوم مربوط به‌ بیان موضوع اصلی‌ و پاراگراف آخر مربوط به‌ بیان انگیزه و تشکر شما از استاد خواهد بود.

ایمیل آکادمیک

ایمیل آکادمیک

 

موضوع پاراگراف اول ایمیل رسمی به استاد

در پاراگراف اول باید خلاصه‌ای از مشخصات خود را ارائه دهید.‌ برای مثال باید نام و ملیت خود را ذکر کنید.‌ هدف از ذکر مشخصات شما این است که در مورد دستاوردها تجربه و مدارک مربوط به موقعیت خود صحبت کنید. همچنین با پرداختن به حوزه تحقیقاتی استاد می‌توانید نشان دهید که علاقه دارید در‌ زمینه یکی از پروژه‌های تحقیقاتی او کار کنید.‌ این کار می‌تواند نشانه‌ای از اشتیاق شما برای گرفتن فرصت دکترا یا کارشناسی ارشد یا حتی بورسیه تحصیلی در تحقیقات تحصیلی یا همکاری با گروه پژوهشی و تحقیقاتی او باشد.

 

ایمیل رسمی به استاد

ایمیل رسمی به استاد

موضوع پاراگراف دوم یک ایمیل رسمی به استاد

در پاراگراف دوم که به عنوان قسمت اصلی نیز شناخته می‌شود با در نظر گرفتن زمینه پژوهشی و تحقیقاتی استاد‌ به رزومه و سوابق تحصیلی تجربه کاری مهارت‌ها و کارهای تحقیقاتی قبلی خود اشاره کنید.‌ در این قسمت می‌توانید پس از مطالعه وب‌سایت استاد و مروری اجمالی بر‌ تالیفات و انتشارات پژوهشی او‌ در مورد ارتباط کارهای او با اهداف خود صحبت کنید.‌ برای اینکه شانس قبولی خود را افزایش دهید باید تمام دستاوردها و تخصص خود را وارد کنید تا چشم انداز روشنی در مورد علاقه خود در زمینه تحقیقاتی استاد ارائه دهید. از به کار بردن هرگونه اصلاحات عامیانه و هر نوع پیچیدگی خودداری کنید.‌ تنها اطلاعاتی را وارد کنید که مرتبط با موضوع هستند و‌ آنها را به صورت خلاصه و مفید بیان نمایید.

رزومه انگلیسی برای اپلای: راهنمای نوشتن رزومه انگلیسی برای اخذ پذیرش از دانشگاه

موضوع پاراگراف سوم یک ایمیل رسمی به استاد

در پاراگراف آخر شما باید اشتیاق و انگیزه خود را برای کار در گروه تحقیقاتی استاد و همکاری با او نشان دهید.‌ همچنین می‌توانید‌ انگیزه و دلیل علاقه خود برای‌ ادامه تحصیل و همکاری با استاد مورد نظر را بیان کنید.

در نهایت با وارد کردن جمله پایانی،‌ با رعایت ادب و احترام ایمیل را به پایان برسانید و‌ از استاد بخواهید تا در صورت مورد نیاز بودن هر گونه مدرک یا ضمیمه دیگر به شما اطلاع دهد.‌ همچنین اگر مدرکی را به نامه پیوست کرده‌اید می‌توانید در این قسمت‌ به استاد اطلاع دهید که آن را مطالعه کند. می‌توانید در جمله آخر بگویید که امیدوار هستید در آینده‌ دانشجویی تحت نظارت راهنمایی او و بخشی از‌ پروژه تحقیقاتی استاد مورد نظر باشید.

نمونه نامه به استاد برای اخذ پذیرش تحصیلی

برای این که درک درستی از نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش داشته باشید، در این قسمت شما را با یک نامه نمونه آشنا می‌کنیم.

Subject: Request for MS or PhD Supervision or Request for MS or PhD Research Assistantship

Dear Professor______,

My name is (write your name) and I have completed (your degree title) from (Full university name) with (your CGPA, don’t mention CGPA if it’s low). Mention I got medals, certificates, and achievements if any.

(Write about Projects, internships, research or thesis) During my undergraduate or Masters’s studies, I have been engaged in a research project or have written any thesis ( relevant to my expertise), include that. Moreover, I have done internships, research publications, current or previous work experience, or online courses.

I have visited your research articles and found my field of interest in your research area. I am very enthusiastic to conduct and pursue your research along with him. (Do mention the name of the Research Lab Name or website, Also mention the research topic or fields in which you are interested)

I have attached my CV /other required documents and I would be glad to hearing from you soon.

I am very thankful and looking forward to your positive response.

Best Regards,

Your name

دریافت شانس بالای بورسیه و پذیرش تحصیلی با ارسال ایمیل اصولی

گام اول در دریافت بورسیه و پذیرش تحصیلی ارتباط برقرار کردن با استاد است. شما باید در وهله اول رضایت اولیه استاد را جذب کنید تا در ادامه کارهای مربوط به پذیرش خودتان را نهایی کنید. مواردی مانند ارسال رزومه، مصاحبه اسکایپی و سایر موارد که در نهایت سبب دریافت بورسیه تحصیلی یا حتی پذیرش می‌شود، بنابراین شما باید نهایت تلاش خودتان را بکنید تا یک ایمیل اصولی به استاد ارسال کنید. در این صورت بعد از دریافت موافقت اولیه استاد، شما می‌توانید گام‌های آتی را جلو ببرید.

امیدواریم آشنایی با نکات مربوط به نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش به شما کمک کند تا‌ بتوانید ایمیل خوبی به نگارش در بیاورید و احتمال موفقیت خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظرتان افزایش بدهید. اگر سوالی در مورد نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش تحصیلی بدر ذهن شما مطرح شده است می‌توانید آن را با ما در میان گذاشته و از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های مشاورین ما‌ بهره‌مند شوید.

در صورتی که تجربه ارسال ایمیل به استاد برای دریافت بورسیه یا پذیرش را دارید، لطفاً تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا دوستان و خوانندگان سایت هم از تجربیات شما بهره‌مند شوند.

منبع: scholarshipscorner

4 پاسخ به “آشنایی با نحوه ایمیل زدن به اساتید برای پذیرش تحصیلی”

  1. Sina گفت:

    بسیار عالی
    و زیبا نوشته شده اند

  2. محمد گفت:

    استادای هیت علمی بیشترشون پول میگیرن برای ایمیلاشون گفتم بدونید

دیدگاهتان را بنویسید