نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی : توصیه نامه‌ی آکادمیک

داشتن یک توصیه‌ی نامه خوب می‌تواند نقش مهمی در قبولی درخواست پذیرش تحصیلی شما داشته باشد، به همین دلیل بهتر است با نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی و نحوه‌ی نوشتن توصیه نامه تحصیلی آشنایی کافی داشته باشید. بیشتر دانشگاه‌ها برای قبول درخواست پذیرش تحصیلی از شما چند مدرک اصلی درخواست خواهند کرد. یکی از این مدارک توصیه نامه تحصیلی است که برای قبولی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا اهمیت بسیاری دارد. اگر زبان رسمی دانشگاه مورد نظر شما زبان انگلیسی است و دروس رشته‌ی تحصیلی انتخابی شما به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، باید دارای حداقل یک توصیه نامه تحصیلی به زبان انگلیسی باشید. این مطلب به معرفی نکات مهم در مورد توصیه نامه و ارائه‌ی نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی می‌پردازد.

نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی

نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی

 توصیه نامه تحصیلی چیست؟

یک توصیه نامه رسمی تحصیلی شامل مواردی مانند تاریخچه‌ی آکادمیک تحصیلی یک دانش آموز، شخصیت او و گزارشی از اهداف آکادمیک او است. توصیه نامه تحصیلی به معرفی دانشجو از این منظور می‌پردازد که دانشجوی مورد نظر دارای چه خصوصیاتی است  و در صورت قبولی در طول دوره‌ی تحصیلی چطور دانشجویی خواهد بود. هدف از نوشتن توصیه نامه توسط استاد این است که دانشجو به عنوان یک داوطلب فعال و دارای توانمندی‌های لازم برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معرفی شود. دانشجویان می‌توانند با نوشتن یک نامه از معلم یا استاد خود بخواهند که توصیه نامه‌ای برای معرفی آنها به دانشگاه مورد نظرشان بنویسد. باید به این نکته اشاره کرد که توصیه نامه در پروسه‌ی اخذ پذیرش یک دانشجو دارای اهمیت بسیاری است.

نکات مهم در مورد توصیه نامه تحصیلی

– دانشجویان باید برای به دست ‌آوردن توصیه نامه تحصیلی استادی را در نظر بگیرند که با توانایی‌ها، مهارت‌ها و نکات مثبت آنها آشنایی کامل دارد. به این منظور باید با استاد مورد نظرتان در ارتباط باشید. بهتر است استادی را برای این کار در نظر بگیرید که از نظر او شما دارای توانمندی و قابلیت‌های کافی برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظر را هستید.

توصیه نامه تحصیلی

توصیه نامه تحصیلی

– همیشه سعی کنید که قبل از درخواست از استاد برای نوشتن توصیه نامه تحصیلی، روابط خوبی را با او برقرار کنید و با نشان دادن توانایی‌های خود به استاد کاری کنید که او همیشه شما را به عنوان یک دانشجوی ساعی و با استعداد به خاطر بیاورد.

– اطلاعات مرتبط و لازم را در مورد خودتان به استاد مورد نظر بدهید. استاد باید از تجربه‌های تحصیلی و کاری مرتبط با رشته‌ی تحصیلی شما و همچنین توانایی‌های و زمینه‌ی مورد علاقه‌ی شما آشنایی کافی داشته باشد.

– سعی نکنید استادی را انتخاب کنید که با او روابط فامیلی یا دوستانه دارید. بهتر است شخصی را برای نوشتن توصیه نامه تحصیلی انتخاب کنید که دارای شناخت حرفه‌ای و آکادمیک از شما باشد.

– پس از دریافت توصیه نامه تحصیلی فراموش نکنید که از استاد خود قدردانی نمایید.

نحوه‌ی نوشتن توصیه نامه تحصیلی

 

نوشتن توصیه نامه تحصیلی

نوشتن توصیه نامه تحصیلی

مهم‌ترین نکاتی که هنگام نوشتن توصیه نامه به عنوان یک استاد یا معلم مد نظر داشته باشید:

– قبل از نوشتن توصیه نامه تحصیلی بهتر است از دانشجوی خود بپرسید که در چه رشته‌ی تحصیلی و در کدام دانشگاه یا موسسه آموزشی قصد ادامه تحصیل دارد. سپس روی توانایی‌ها و نکات مثبت دانشجوی خود که مرتبط با دانشگاه مورد نظراست تمرکز کنید.

– حتماً رزومه‌ی تحصیلی و تجربیات آکادمیک و کاری مرتبط با رشته‌ی تحصیلی دانشجوی خود را در نظر بگیرید. برای نوشتن یک توصیه نامه تحصیلی خوب، استاد باید با تجربیات دانشجویی خود آشنایی کافی داشته باشد.

– در توصیه نامه تحصیلی باید قید کنید که دانشجو را از کجا می‌شناسید و اطلاعات لازم در مورد او را چگونه به دست آورده‌اید.

– قبل از نوشتن توصیه نامه با نحوه‌ی نوشتن و فرمت آن اطلاعات کافی داشته باشید.

– در صورتی که نوشتن توصیه نامه برای دانشجوی مورد نظر را صلاح نمی‌دانید، بهتر است از این کار صرف نظر کنید.

نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی

در این قسمت شما را با یک نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی آشنا می‌کنیم. در این توصیه نامه استاد به معرفی نقاط قوت و توانایی‌های دانشجوی خود پرداخته است. سپس استاد نحوه‌ی آشنایی با دانشجو وتجربیات آکادمی که او را بیان کرده است. در قسمت آخر توصیه نامه نیز استاد دانشجو را به عنوان یک فرد خلاق و شایسته برای ادامه تحصیل معرفی کرده است.

Dear Admission Committee Members:

I am pleased to write a letter of recommendation for Jane. She has excellent communication, writing, speaking, and presentation skills. I believe she can be an excellent mentor one day.

I have known Jane since 2 years. She was a student of creative writing program in my college. I have seen her writing articles for different magazines, which were a huge hit. You can search the articles by doing a simple Google search of her name.

It would be beneficial for any organization to hire Jane as a creative writing instructor. I highly recommend her services.

Sincerely,

فرمت توصیه نامه تحصیلی انگلیسی

توصیه نامه تحصیلی باید دارای فرمت مخصوص خود باشد تا به عنوان یک نامه‌ی آکادمیک در نظر گرفته شود. در ادامه‌ی مطلب به معرفی فرمت توصیه نامه تحصیلی خواهیم پرداخت. همان طور که می‌بینید در ابتدای توصیه نامه، نام خانوادگی و نام استاد در سمت چپ بالای صفحه قید شده است. سپس آدرس و شماره تلفن و ایمیل استاد قید شده است. در سطر سوم باید تاریخ نگارش نامه را وارد کرد. سپس باید نام دانشگاه مورد نظر را قید کرد. این نامه خطاب به کمیته‌ی جذب دانشجو نوشته شده است. بنابراین در سطر بعدی نویسنده کمیته‌ی جذب دانشجو را به عنوان مخاطب قرار داده و در سطرهای بعدی آدرس مخاطب را با ترتیب صحیح وارد کرده است. پس از آن متن اصلی نامه قرار داده شده است و در نهایت عبارت تشکر و نام استاد به عنوان امضای او قید شده است.

Jefferson John

Address, Phone number, email address

Date

XYZ University

Admissions Committee

۴۵۶ Business Rd.

ABC City, NY 45350

Dear Admission Committee Members:

Insert the relevant content here. Start with the introduction of the student, mention skills, abilities in this paragraph.

In the second paragraph mention how you know this person and what has been your experience with them. It should be positive highlighting abilities of the person.

In the closing paragraph mention how enrolling in the particular program or getting a job with a certain company would be beneficial for that institute because of the positive qualities of this person.

Sincerely,

Jefferson John

آیا تا کنون سابقه نوشتن و ارسال توصیه نامه تحصیلی به زبان انگلیسی را داشته‌اید؟ به نظر شما استفاده از تمپلت‌های آماده صحیح و کاربردی است؟ تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: wordtemplatesonline

7 پاسخ به “نمونه توصیه نامه تحصیلی انگلیسی : توصیه نامه‌ی آکادمیک”

 1. Mmohamm Hussain گفت:

  Very good

 2. دکتر هومان دانایان گفت:

  با سلام و عرض ادب و احترام
  مطالب بسیار مفید و قابل استفاده‌ای بود.
  سپاس از شما

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   ممنون از شما که به سایت ما سر می‌زنید و نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.
   سپاس از شما

 3. Joseph گفت:

  خیلی عالی

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   ممنون از شما که به سایت ما سر می‌زنید و نظرات خودتان را با ما به اشتراک می‌گذارید.

 4. نازنین گفت:

  باسلام وسپاس آیا ذکر نام دانشگاه مقصد الزامیست؟ میشود از یک نامه برای اپلای در چند دانشگاه استفاده کرد؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   نام دانشگاه باید قید شود.
   توصیه می‌شود که برای هر دانشگاه یک توصیه نامه منحصربه‌فرد داشته باشید، چون شما باید متناسب با عنوان رشته و ویژگی‌هایی که مورد نیاز است، توصیه نامه بنویسید.
   در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما در نوشتن توصیه نامه شما را راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ با همکاران ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید