۷ راه ساده اما موثر برای نوشتن رزومه كاری (CV)

طبق تحقیقات به طور متوسط استخدام‌ كنندگان فقط ۷ ثانیه به رزومه افراد نگاه می‌كنند تا تصمیم بگیرند که آیا كانديد مناسب برای آن نقش است يا خیر؟

مطالعات نشان داده است که به طور متوسط استخدام­‌ كنندگان صرفاً هفت ثانیه را صرف نگاه كردن به رزومه افراد مي‌­كنند تا تصمیم بگیرند که آیا كانديد مناسب برای آن نقش است يا خير؟ بنابراين اولین نتیجه‌گیری‌ يک امر حیاتی براي موفق بودن است. بنابراین در اینجا ۷ روش ساده اما موثر ارائه می‌شود (seven seconds) تا شما بتوانید خلاقیت خود را نسبت به جمع نشان دهيد و اقدام به نوشتن رزومه کاری مناسب خود بکنید.

۱. قوی شروع کنید.

اولین قدم در نوشتن رزومه کاری این است که با خلاصه‌­ای از مهارت‌­ها و موفقیت‌­های کلیدی خود رزومه‌تان را شروع کنید. این کار، از ابتدا موجب جذب استخدام كنندگان و جلب توجه آن‌ها مي‌­شود. این نمایه شخصی، بخش مهمی از رزومه كاری شما است و به استخدام كنندگان دقيقاً مي‌­گويد كه شما چه کسی هستيد، بنابراین شما باید برخی از تصورات درست را در استخدام كنندگان به وجود آوريد.

در اینجا یک مثال آورده شده است:

“من یک فرد مشتاق، سخت‌گیر و متعهد هستم که رکورد طراحی وب­‌سایت­ها و ایجاد پایگاه­‌های داده را دارم. من دارای مهارت‌­های فنی قوی و هم‌چنین مهارت‌­های ­فردی عالی هستم. من مشتاق هستم که به منظور رشد و توسعه مهارت­‌های مورد علاقه خود در بخش فناوری اطلاعات به چالش كشيده شوم”.

۲. به جای مسئولیت‌­ها، بر روی نتایج تأکید کنید.

به جای اينكه فهرستی از مسئولی‌ت­های گذشته خود را ليست كنيد، رزومه خود را با تأکید بر نتایج خود، با استفاده از داده‌های قابل سنجش برای نشان دادن دستاوردهای خود، برجسته کنید. به عنوان مثال، به جای گفتن “من به افزایش مشارکت رسانه­‌های اجتماعی برای شرکت X کمک کرده‌­ام”، بنویسید ” افزایش مشاركت اجتماعی را به میزان ۳۸٪ برای شرکت X افزایش دادم.”

۳. برای شغلی که در نظر دارید، سفارشی و خصوصی عمل کنید.

به طور مستقیم به توصیف شغل پاسخ داده و دقیقاً توضیح دهید که چرا برای اين نقش كانديد شده‌­ايد. شما می‌­توانید این کار را با مرتبط بودن دستاوردهای خود با عناصر نقش شغلی كانديدی انجام دهید.

استخدام­‌كنندگان می‌­خواهند کاندیداها نقش­ه‌ایی که به آن‌ها اعمال می‌­شود را درك كنند و شما هر چه بیشتر بتوانيد این در‌ک را نشان دهید، رزومه شما برجسته‌­تر خواهد شد.

ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا رزومه خود را بنویسید، مخصوصاً هنگامي كه براي درخواست تعداد زیادی از نقش­‌ها و كارها، آن را ويرايش مي‌­كنيد اما اگر اين كار به شما کمک کند تا موقعیت مطلوب خود را پیدا کنید، زمان خوبی را صرف نوشتن رزومه کاری خود کرده‌اید.

نکات نوشتن رزمه کاری

۴. تغییرات و مراحل ترقی خود را برجسته کنید.

در رزومه، شما باید بر توسعه و ترقی شخصی خود تمرکز کنید. نشان دهید که چگونه ترقی کرده‌­اید و در نقش‌­های خود تغییر کرده‌­اید و چگونه دستاوردهای شما به دست آمده است. این به استخدام ­كنندگان نشان مي­‌دهد كه شما، موارد زيادی را از موقعیت‌­های گذشته خود آموخته‌­اید و اينكه شما متعهد به یادگیری و گسترش مجموعه مهارت­‌های خود هستید.

۵. نشان دهید که شما متصل هستید.

نشان دهید که در دانشگاه یا در كارها و نقش­‌های شغلی گذشته، با افراد و اشخاص مختلفی در ارتباط بوده‌ايد. اطمینان حاصل کنید که رزومه کاری شما از اين طريق حاصل شده است. این گونه نمایش و ارائه کارها، نشان می‌دهد که شما مهارت‌های ارتباطی قوی دارید و این چیزی است که برای استخدام ­كنندگان از ارزش بالايي برخوردار است.

۶. نشان دادن بینش و درک صنعت

آگاهی در مورد كار و صنعتی که متقاضی آن هستيد، به استخدام ­کننده نشان می­ دهد که شما توانایی آن را دارید که در بالاترین روندها قرار گیرد. اگر بتوانید دانشی در مورد آن كار يا صنعت نشان دهید، برای استخدام­ کنندگان خیلی جذاب‌­تر خواهد بود، بنابراین مطمئن شوید که شما با هر گونه تغییرات اخبار و صنایع، به ­روز هستيد. این مورد نیز به شما در رسیدن به مرحله مصاحبه کمک خواهد کرد.

۷. از کلمات قدرتی استفاده کنید

استفاده از واژه­‌های قدرت‌مند، بر موفقیت‌­های شما تأکید خواهد كرد و بر رزومه شما تأثیرات زيادي خواهد داشت. اين موارد شامل استفاده از کلماتی هم‌چون سازگار، نوآورانه، پیاده‌­سازی شده و دستاوردها برای هر یک از نقش­‌های خود است و با نتایج چشم‌گیر یا خروجی‌هایی که به شما نشان­ می دهد كه چه چيزي به شما تحویل داده شده است، همراه مي‌­گردد.

بسیاری از شرکت­‌ها از پایگاه‌­هاي داده‌­اي برای فیلتر کردن كانديداهايي استفاده می‌­کنند (database software) که از کلمات کلیدی خاصی استفاده نمی‌­کنند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که شرح شغلی را مطالعه کرده‌­ايد و بدانید استخدام ­كننده در جستجوي چه فردی برای استخدام است.

نوشتن رزومه کاری کامل می­‌تواند كاملاً وقت‌­گیر باشد، اما این يک فرصت براي شما است تا دستاوردها و مهارت‌های خود را به استخدام­‌ كنندگان نشان دهيد. شما هر چه بیشتر در مورد توصيف شغلی و صنعت مطالعه داشته باشيد، با تجهيزات بهتری می‌توانيد رزومه خود را برجسته کنید. امیدواریم این راهنمایی‌­های رزومه به شما کمک کند و براساس نکات مهم بیان شده بتوانید اقدام به نوشتن رزومه کاری مناسب خود درست کنید و در جستجوی شغل خود موفق باشید!

2 پاسخ به “۷ راه ساده اما موثر برای نوشتن رزومه كاری (CV)”

  1. زهرا فاطمی گفت:

    خیلی مقاله خوبی بود. جهت تکمیل این مقاله، آدرس یه مقاله عالی دیگه رو میزارم دیگران استفاده کنن :
    https://resumepro.ir/training/advanced-job-resume-writing/

  2. مجله مهاجرت گفت:

    سلام.وقت بخیر .
    در مورد میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید