نکات مهم درخواست NIW

ویزای NIW یا EB2 آمریکا یا همان ویزای نخبگان آمریکا در دسته ویزاهای مبتنی بر اشتغال برای ایالت متحده آمریکا قرار می‌گیرد. افرادی که بتوانند ویزای NIW یا EB2 را دریافت کنند، می‌توانند اقامت دائم یا گرین کارت آمریکا را دریافت کنند. همچنین این افراد می‌توانند برای همسر و فرزندان خود هم گرین کارت دریافت کنند. برای همین ویزای NIW محبوبیت زیادی در بین متقاضیان مهاجرت به آمریکا دارد. در صورتی که شما در زمینه کاری خود تخصص دارید و توانایی استثنایی در زمینه کاری خود دارید و دارای مدرک معتبر هستید و متقاضی ویزای NIW هستید، می‌توانید با همکاران ما در مجموعه نکست ابرود در ارتباط باشید تا به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند. در این نوشته درباره مهم‌ترین نکات مهم درخواست NIW موارد مهم را بررسی خواهیم کرد.

نکات مهم درخواست NIW ، مزایای آن و عوامل تعیین کننده صلاحیت

۱. شناخت درخواست مهاجرت EB2 NIW

مقوله مهاجرت مبتنی بر اشتغال دوم ( EB2 )، شامل اعضای حرفه‌هایی است که دارای مدرک تحصیلی پیشرفته و افراد دارای توانایی استثنایی در علوم، مهندسی، تجارت یا هنر هستند. اگر چه این دسته به طور کلی نیاز به حمایت کارفرما و گواهینامه کار دارند، اما اگر کار متقاضی در جهت منافع ملی ایالت متحده آمریکا باشد، دادستان کل ایالت متحده آمریکا ممکن است از این الزامات صرف‌نظر کند.

دسته ویزای مهاجرتی EB2 برای متخصصان خارجی با مدارک پیشرفته است و همچنین برای افراد خارجی با توانایی استثنایی در علوم، هنر یا تجارت است. دسته ویزای مهاجرتی EB2 به طور کلی نیاز به پیشنهاد کار و گواهی کار صادر شده توسط وزارت کار ایالت متحده ( DOL ) دارد، فرآیند صدور گواهینامه کار برای محافظت از کارگران ایالت متحده آمریکا و بازار کار در ایالت متحده آمریکا استفاده می‌شود. با اطمینان از اینکه کارگرانی که به دنبال ویزای مهاجرتی هستند، شرایط کارگران واجد شرایط ایالت متحده آمریکا را تغییر نمی‌دهند.

از سال ۱۹۹۰ قانون مهاجرت مقرر داشته است که اگر یک متقاضی با توانایی استثنایی ممکن است ” چشم‌پوشی از پیشنهاد شغلی” را در صورتی که چنین معافیتی به نفع” منافع ملی” باشد، دریافت کند. این فقط برای متخصصانی که دارای مدرک پیشرفته و متقاضیانی که دارای توانایی استثایی هستند، صدق می‌کند.

در واقع مقررات بیان می‌کند که چشم‌پوشی از پیشنهاد شغلی شامل چشم‌پوشی از شرط صدور گواهینامه کار نیز می‌شود. متقاضی می‌تواند فرم Eta-750 قسمت B یا فرم ETA-9089 را به صورت کپی، در حمایت از فرم I-140 تسلیم کند. هر دو فرم قابل قبول است.

NIW بهترین انتخاب برای آن دسته از متقاضیانی است که نمی‌خواهند مدت زمانی منتظر صدور گواهینامه کار باشند و آن دسته از متقاضیانی که نمی‌خواهند در طول فرآیند طولانی درخواست گرین کارت محدود به یک کارفرمای خاص شوند. همچنین، متقاضی نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی دائم در ایالت متحده آمریکا برای درخواست گرین کار در این گروه ندارد.

درخواست گرین کارت NIW یا می‌تواند توسط یک متقاضی تنظیم شود یا می‌تواند توسط یک کارفرمای آمریکایی حمایت شود. متقاضی همچنین می‌تواند درخواست‌های گرین کارت اضافی را در دسته‌های دیگر، در حالی که یک NIW درحال انتظار است، ثبت کند.

برای ارائه درخواست NIW کار متقاضی باید به نفع منافع ملی ایالت متحده آمریکا باشد. از آنجا که اصطلاح ” منافع ملی ” در اساسنامه توسط خدمات شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا ( USCIS ) تعریف نشده است. عوامل خاصی در تعیین منافع ملی مورد توجه قرار می‌گیرد. این عوامل شامل بهبود اقتصاد ایالت متحده آمریکا، دستمزد و شرایط کار برای کارگران آمریکایی، تحصیل، مراقبت‌های بهداشتی و محیط‌زیست و مسکن است.

مقررات قانونی برای درخواست EB2 NIW مستلزم آن است که متقاضی به دلیل توانایی استثنایی در علوم، هنر یا تجارت، به طور چشمگیری برای اقتصاد ملی، فرهنگی یا آموزشی یا رفاه ایالت متحده آمریکا منافع داشته باشد. این آیین‌نامه توانایی استثنایی در علوم، هنر یا تجارت را دارای داشتن درجه‌ای از تخصص به طور قابل توجهی بالاتر از آنچه معمولاً در علوم، هنر یا تجارت با آن مواجه می‌شود، تعریف می‌کند.

سؤال: من می‌خواهم برای گرین کارت مبتنی بر EB2 اقدام کنم. آیا درخواست NIW فقط برای دانشمندان و محققان است؟

اگر مدرک کارشناسی ارشد دارید، شرایط شما برای برنامه EB2 NIW بستگی دارد. مدرک پیشرفته یا توانایی استثنایی تنها الزامات قانونی برای درخواست EB2 NIW است. علاوه بر برآورده کردن الزامات قانونی، شما همچنین باید ثابت کنید که اعطای اقامت دائم به نفع منافع ملی ایالات ‌متحده است.

این درست نیست که درخواست گرین کارت EB2 NIW فقط برای دانشمندان و محققان است. اگرچه اکثریت درخواست‌کنندگان NIW محققان در زمینه‌های مختلف علمی هستند، اما قانون افرادی را که در هر زمینه یا حرفه خاصی کار می‌کنند حذف نمی‌کند. در عمل، USCIS به مهندسان، بازیگران، موسیقیدانان، نقاشان، کارگردانان فیلم، نویسندگان، مربیان، کارآفرینان و سرآشپزها و غیره NIW اعطا کرده است.

نکات مهم درخواست NIW

۲. مزایای درخواست NIW

مهم‌ترین مزیت برای کسانی که واجد شرایط درخواست EB2 NIW هستند، عدم نیاز به گواهینامه کار است. NIW یک دسته از درخواست‌های دریافت گرین کارت ایالات‌ متحده آمریکا است که به ‌موجب آن مراحل درخواست دست و پاگیر گواهینامه کار را دور می‌زنند.

گواهینامه کار معمولاً پیش‌نیاز دریافت گرین کارت ایالات‌ متحده آمریکا از طریق اولویت دوم EB2 یا EB3 اشتغال است و باید از وزارت کار ایالات ‌متحده آمریکا استفاده شود. اگر یک متقاضی خدماتی را ارائه می‌دهد که در دسته‌بندی منافع ملی ایالات‌ متحده آمریکا قرار دارد، ممکن است از طریق NIW برای گرین کارت ایالات‌ متحده آمریکا درخواست کند، به این معنی که متقاضی نیازی به گواهینامه کار ندارد و نیازی به پیشنهاد کار ندارد. بنابراین، ممکن است زمان قابل‌توجهی صرفه‌جویی شود و به متقاضی اجازه داده شود که با کارفرمای خاصی ارتباط نداشته باشد.

اخذ گواهینامه کار می‌تواند یک فرآیند زمان‌بر و پرهزینه باشد که به دنبال تعیین اینکه آیا یک کارگر واجد شرایط ایالات ‌متحده آمریکا برای پر کردن موقعیت مورد نیاز توسط متقاضی درخواست‌کننده در دسترس است یا خیر. علاوه بر زمان و هزینه مورد نیاز برای فرآیند صدور گواهینامه کار، در صورت یافتن یک کارگر آمریکایی دارای صلاحیت فنی برای استخدام، یک متقاضی مشمول صدور گواهینامه کار قرار نمی‌گیرد، حتی اگر متقاضی در واقع دارای موقعیت مناسب باشد. این در فرایند صدور گواهینامه کار مورد توجه قرار گرفته است.

در یک درخواست NIW مبتنی بر EB2، گواهینامه کار اصلاً مورد نیاز نیست. همچنین برای درخواست NIW، پیشنهاد شغل دائمی نیست و یک متقاضی ممکن است بدون حمایت کارفرمای ایالات‌ متحده آمریکا، خود مهاجرت کند. اما برای درخواست‌های مبتنی بر گواهینامه کار، پیشنهاد شغل دائمی لازم است و کارفرمای آمریکایی باید درخواست‌کننده باشد.

به ‌طور خلاصه، مزایای NIW عبارتند از:

  • عدم نیاز به پیشنهاد شغلی دائمی
  • عدم نیاز به گواهینامه کار
  • عدم نیاز به یک کارفرمای خاص در کل مراحل درخواست گرین کارت
  • NIW متعلق به مهاجرت مبتنی بر اشتغال با اولویت دوم EB2 است، زمان انتظار برای شماره ویزای مهاجرتی بسیار کوتاه‌تر و گاهی چندین سال کوتاه‌تر از برنامه مهاجرت مبتنی بر EB3 است.

۳. هفت عامل برای یک درخواست NIW

در لیست نکات مهم درخواست NIW می‌توان به ۷ عامل مهم اشاره کرد. برای درخواست‌های فرم I-140 در رده EB2، یک کارفرما به ‌طورمعمول باید به کارمند موقعیت شغلی ارائه دهد، مگر در مواردی که او به دنبال معافیت از شرط پیشنهاد کار باشد. در مورد استثنا در پیشنهاد کار، متقاضی می‌تواند درخواست را در دسته EB2 NIW ثبت کند. برای معافیت از الزامات پیشنهاد کار، USCIS تعیین می‌کند که آیا این معافیت به نفع منافع ملی ایالات‌ متحده آمریکا است یا خیر. در صورت لغو شرایط ارائه پیشنهاد کار، گواهینامه کار موردنیاز نیست.

بخش ۲۰۳ (ب) (۲) قانون مهاجرت مستلزم این است که همه متقاضیانی که به دنبال داشتن شرایط استثنایی هستند، نشان دهند که حضور آن‌ها در ایالات ‌متحده آمریکا به ‌طور قابل‌توجهی برای اقتصاد ملی، منافع فرهنگی یا آموزشی یا رفاه ایالات ‌متحده آمریکا مفید خواهد بود و آزمون اضافی “منافع ملی” را به کسانی که متقاضی معافیت پیشنهاد شغلی هستند می‌افزاید.

نه کنگره و نه USCIS اصطلاح “منافع ملی” را در قانون مهاجرت یا مقررات تعریف نکرده‌اند تا کاربرد این آزمون تا حد ممکن انعطاف‌پذیر باشد. با این ‌حال، متقاضی که به دنبال رعایت استاندارد منافع ملی است باید به میزان قابل‌توجهی بیش از “منفعت ملی آینده” مورد نیاز برای همه متقاضیانی که به دنبال داشتن توانایی استثنایی هستند، نیاز داشته باشد. این بار بر عهده متقاضی است که تعیین کند که معافیت از الزامات پیشنهاد کار به نفع منافع ملی خواهد بود. هر مورد باید براساس شایستگی خود قضاوت شود.

یک متقاضی ممکن است برای وضعیت اقامت دائم ایالات ‌متحده آمریکا ( یا گرین کارت ) درخواست دهد و با تأیید اینکه پذیرش وی برای اقامت دائم به نفع منافع ملی ایالات‌ متحده آمریکا است، از گواهینامه کار چشم‌پوشی کند. برای دریافت واجد شرایط بودن برای NIWi، یک متقاضی باید دارای مدرک پیشرفته و دارای توانایی استثنایی در علوم، مهندسی، تجارت یا هنر باشد.

برای درخواست EB2 NIW، قانون مهاجرت ایالات‌ متحده آمریکا فقط مستلزم آن است که فعالیت متقاضیان دارای “منافع ملی آینده‌نگر” باشد. USCIS توضیح داده است که چه شرایطی ممکن است معافیت منافع ملی به متقاضی اعطا شود، که در آن متقاضی باید دارای قابلیت‌های زیر باشد:

۱) بهبود اقتصاد ایالات ‌متحده آمریکا

۲) بهبود دستمزد و شرایط کار کارگران آمریکایی

۳) بهبود برنامه‌های آموزشی و تربیتی برای کودکان ایالات‌ متحده آمریکا و کارگران دارای صلاحیت پایین

۴) بهبود مراقبت‌های بهداشتی

۵) ارائه مسکن مقرون‌به‌صرفه برای جوانان و/ یا افراد بزرگ‌تر و ساکنان فقیرتر ایالات ‌متحده آمریکا

۶) بهبود محیط ایالات‌متحده و استفاده بیشتر از منابع طبیعی

۷) درخواست از یک سازمان دولتی ذی‌نفع ایالات‌ متحده آمریکا

متقاضیان نیازی به برآورده ساختن همه شرایط فوق ندارند، بلکه تنها به یک یا چند مورد از آن‌ها نیاز دارند تا واجد شرایط بودن درخواست EB2 NIW باشند. همچنین، تعدادی از قوانین یا “معیارهای حقوق قضایی” وجود دارد که USCIS به ‌طور مرتب برای EB2 NIW به کار می‌برد، که در قضاوت در مورد NIW در نظر گرفته شده است.

در حالی ‌که برآوردن هر یک از این عوامل باید کافی باشد، بحث در مورد بسیاری از این عوامل تا حد امکان درخواست قوی‌تری را ایجاد می‌کند. این عوامل منحصربه‌فرد نیستند و در صورت اثبات منافع ملی می‌توان عوامل دیگر را نیز به USCIS ارائه کرد.

نکات مهم درخواست NIW

۴. استراتژی‌های پیشنهادی برای درخواست EB2 NIW

در ادامه بیان نکات مهم درخواست NIW درباره استراتژی‌های پیشنهادی برای درخواست EB2 NIW عبارتند از:

۱) EB2 NIW تنها برای متقاضیانی اعمال می‌شود که به ‌طور قابل‌ملاحظه‌ای برای اقتصاد ملی، منافع فرهنگی یا آموزشی یا رفاه ایالات ‌متحده آمریکا نفع دارند. متقاضیان که واجد شرایط برای معافیت از گواهینامه کار براساس خدمات در نظر گرفته شده برای منافع ملی هستند، باید منافع ملی احتمالی مورد نیاز برای همه متقاضیانی که به دنبال استثنایی هستند را ثابت کنند.

۲) درخواست‌های NIW به ارزش کلی و پتانسیل مشارکت فردی ذینفع متقاضی در ایالات‌ متحده آمریکا نیاز دارد، نه این‌که آن‌ها در زمینه‌ای با منافع ملی بالا کار می‌کنند. اگر متقاضی ممکن است واجد شرایط عضویت کلیدی یا مهم در یک تیم باشد، در صورتی‌که متقاضی بتواند نشان دهد که عملکرد تیم بدون وجود متقاضی به ‌عنوان عضو به ‌شدت مختل می‌شود. صرفاً کار در زمینه‌ای با منافع ملی، الزامات صلاحیت منافع ملی را برآورده نمی‌کند.

۳) به ‌شدت توصیه می‌شود که نامه‌های مرجع از سازمان‌ها، مؤسسات یا سازمان‌های دولتی معتبر، ملی یا بین‌المللی با تخصص ارائه شود تا بگویند کار متقاضی واقعاً به نفع منافع ملی ایالات‌ متحده آمریکا است. نویسندگان این نامه‌های مرجع شخص ثالث باید به‌ وضوح بیان کنند که چگونه با آثار متقاضی آشنا شده‌اند.

برای اثبات دادخواست فرم I-140 برای NIW EB2 باید مدارکی ارائه شود. برخلاف الزام EB1 استاد برجسته، که در آن متقاضی باید نشان دهد که در سطح بین‌المللی به ‌عنوان برجسته در زمینه علمی شناخته شده است، یا الزام برای توانایی فوق‌العاده EB1، که در آن متقاضی باید در سطح بین‌المللی مشهور باشد “، متقاضی NIW فقط باید در یک زمینه با شایستگی و اهمیت ملی باشد، و کار متقاضی باید به نفع منافع ملی ایالات ‌متحده آمریکا باشد.

۵. فرایند درخواست اقامت دائم ایالات‌ متحده آمریکا (گرین کارت) در NIW EB2

درخواست اخذ اقامت دائم ایالات ‌متحده آمریکا در مقوله EB2 NIW، مراحل زیر است:

۱) از اساسی‌ترین نکات مهم درخواست NIW تکمیل فرم I-140 است. متقاضی خارجی باید درخواست فرم I-140، برای کارگران خارجی را ارائه دهد، و همچنین شواهد مورد نیاز را به USCIS ارائه دهد. ( امکان دارد از درخواست I-485 به ‌طور هم‌زمان با فرم I-140 ثبت شود ).

۲) با تأیید فرم I-140، متقاضی خارجی باید درخواست فرم I-485 را برای تنظیم وضعیت هنگامی‌که ویزای مهاجرتی “فعال” است، ارسال کند. یک شماره ویزای مهاجرتی همیشه برای EB2 NIW در دسترس نیست و اگر ذینفع خارجی در ایالات‌ متحده آمریکا باشد.

۳) اگر درخواستI-485 توسط USCIS تأیید شود، به متقاضی وضعیت اقامت دائم ایالات‌ متحده آمریکا داده می‌شود و یک کارت اقامت دائم ( گرین کارت ) از طریق پست دریافت می‌کند. ( اگر متقاضی فرایند ویزای مهاجرتی در خارج از کشور را گذرانده باشد، می‌تواند وارد ایالات ‌متحده آمریکا شود و ویزای مهاجرتی گذرنامه را در ورودی ایالات‌ متحده آمریکا دریافت کند که به ‌عنوان مدرکی از وضعیت مهاجرت تا زمان دریافت گرین کارت از طریق پست محسوب می‌شود.

پردازش کنسولی روشی است که می‌توانید پس از تأیید درخواست فرم I-140 خود در ویزای مهاجرت در کنسولگری ایالات‌ متحده آمریکا در خارج از کشور درخواست کنید به ‌خصوص اگر درخواست فرم I-140 تأیید شده و در ایالات ‌متحده آمریکا نیستید. USCIS درخواست تأیید شده فرم I-140 را به مرکز ملی ویزای وزارت امور خارجه ارسال می‌کند. مرکز ملی ویزا اعلامیه دریافت را برای شما ارسال می‌کند. مرکز ملی ویزا اعلان دیگری را برای شما ارسال می‌کند که نشان می‌دهد چه زمانی باید هزینه پردازش ویزای مهاجرت و اسناد و مدارک را ارائه دهید.

۶. از بسته کامل ارائه شده کمک بگیرید.

اکثر متقاضیان می‌دانند که در درخواست گرین کارت به کمک نیاز دارند، اما معمولاً نمی‌دانند که در تهیه اسناد حمایتی مانند نامه کتبی دادخواست و توصیه‌نامه‌ها چقدر به کمک نیاز خواهند داشت. بسته Do-It-Yourself برای NIW در تهیه دادخواست و اسناد پشتیبان ضروری و حیاتی است و در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند. مهم‌تر از همه، این به شما کمک می‌کند تا مبنای محکمی برای درخواست خود ایجاد کنید. به‌ ویژه برای NIW، با توجه به الزامات سختگیرانه خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات‌ متحده آمریکا، یک متقاضی موفق نمی‌تواند به شیوه عمومی متکی باشد تا شرایط موردنیاز را تهیه کند.

در عوض، قبل از اینکه متقاضی اطلاعات پرونده خود را جمع‌آوری کند، باید ابتدا با توجه به الزامات قانونی، پیشینه فنی را به‌ دقت تجزیه‌وتحلیل کرده و یک استراتژی مشخص برای ایجاد یک پرونده قوی در دسته NIW تدوین کند. مطابق روش‌ها و استراتژی‌های ارائه شده در بسته کامل Do-It-Yourself برای NIW، درخواست مؤثر نیاز به تجزیه‌وتحلیل عمیق و مورد خاص دارد.

نکات مهم درخواست NIW

مزیت درخواست NIW

دریافت گرین کارت NIW به عنوان مقوله مهاجرت مبتنی بر اشتغال دوم ( EB2 ) شناخته می‌شود که شامل اعضای حرفه‌ای است که دارای مدرک تحصیلی پیشرفته و افراد دارای توانایی استثنایی در علوم، مهندسی، تجارت یا هنر هستند. مهم‌ترین مزیت افرادی که واجد شرایط درخواست NIW هستند این است که نیازی به گواهینامه کار ندارند. شما می‌توانید با مطالعه این نوشته و آشنایی با نکات مهم درخواست NIW مدارک مورد نیاز خودتان را جمع‌آوری کرده و ارسال کنید.

برای همین است که در سال‌های اخیر افراد زیادی برای درخواست NIW اقدام می‌کنند. در این نوشته تلاش کردیم تا مهم‌ترین نکات مربوط به درخواست NIW را با شما مطرح کنیم.

با توجه به پیچیدگی‌های دریافت ویزای NIW، پیشنهاد می‌کنیم که از افراد متخصص و کاربلد برای در این حوزه راهنمایی دریافت کنید. افرادی که هم از مسائل حقوقی آگاهی دارند و هم در زمینه مهاجرت شغلی تجربه کاری دارند. همکاران ما در مجموعه نکست ابرود آماده هستند تا در این پروسه اعم از دریافت ویزا، ارسال مدارک، مکاتبه، تهیه توصیه‌نامه و … شما را راهنمایی کنند و درباره نکات مهم درخواست NIW آکاه هستند. در صورت تمایل می‌توانید با همکاران ما از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ یا ایمیل با همکاران ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت شما را در این پروسه راهنمایی کنند.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا نکته در این مورد می‌توانید در زیر همین نوشته نظرات یا سوالات خودتان را مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید