هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، مخارج زندگی و هزینه زندگی تحصیل در آلمان بسیار متعارف است. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان شامل غذا، منزل، لباس، رویدادهای فرهنگی و غیره می‌باشد که به طور کلی مطابق با میانگین اتحادیه اروپا است. شما حدوداً نیاز به ۸۵۰ یورو در ماه برای پوشش هزینه زندگی دانشجویی در آلمان دارید. بزرگ‌ترین بخش از هزینه‌های تحصیل در آلمان مربوط به اجاره خانه شما می‌باشد.

آلمان یکی از بزرگ‌ترین مقاصد تحصیلی غیر انگلیسی زبان جهان است. در واقع آلمان بعد از آمریکا و انگلستان سومین پذیرنده دانشجویان بین المللی است.

آلمان

آلمان کشوری با ویژگی‌های منحصر به فرد است. شهر مدرن و مدگرای برلین در تضاد شدیدی با شهر سنت گرای مونیخ است. آسمان خراش‌های سر به فلک کشیده فرانکفورت دنیای متفاوتی از شهر کهن هیدلبرگ است. اگر شهر پر جنب  و جوش هامبورگ برای شما سرسام آور به نظر می‌رسد، می‌توانید به ناحیه راین بروید تا از مناظر طبیعی و آرام بخش آن لذت ببرید.

ماورای این، هر شهر آلمانی را که از نظر بگذرانید، حداقل یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان را در خود جای داده است که به معنی این است که تحصیل در آلمان موقعیتی بی‌نظیر است. ۱۳ دانشگاه آلمانی در زمره ۲۵۰ دانشگاه برتر جهان هستند و ۳۰ دانشگاه در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این عامل سبب شده است تا آلمان در میان پیشروترین کشورها در زمینه تحصیلات عالیه جای بگیرد.

علاوه بر دانشگاه‌هایی در کلاس جهانی، آلمان از کیفیت زندگی بسیار بالا، شهریه‌های نسبتاً کم، برنامه‌های پشتیبانی و حمایتی مالی برای دانشجویان بین المللی و تضمین شغلی بسیار عالی بعد از تحصیل برخوردار است. پس واضح و مبرهن است که چرا تحصیل در آلمان جاذبه بسیار زیادی دارد.

مطالب تکمیلی: شرایط تحصیل در آلمان: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر آلمان

هزینه زندگی دانشجویی و تحصیل در آلمان چقدر است؟

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، مخارج زندگی و هزینه زندگی دانشجویی در آلمان بسیار متعارف است. هزینه زندگی دانشجویی در آلمان شامل غذا، منزل، لباس، رویدادهای فرهنگی و غیره می‌باشد که به طور کلی مطابق با میانگین اتحادیه اروپا است. هزینه زندگی دانشجویی و تحصیل در آلمان در حدود ۸۵۰ یورو در ماه برآورد شده است. بزرگ‌ترین بخش از هزینه‌ تحصیل در آلمان مربوط به اجاره خانه شما می‌باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

مهم‌ترین هزینه‌های زندگی دانشجویی

 • مخارج زندگی دانشجویی که شامل موارد مختلفی مانند اجاره خانه، غذا، لباس، کتاب‌ها، تلفن و سایر امور جاری است.
 • سهم ترم تحصیلی
 • بیمه درمانی
 • شهریه‌های تحصیلی احتمالی

دانشجویان باید در حدود ۸۵۰ یورو به صورت ماهیانه برای پوشش هزینه زندگی دانشجویی در آلمان پرداخت کنند. در شهر‌های بزرگ‌تر، هزینه‌ها می‌تواند به طور چشم‌گیری بسته به محلی که شما در آن زندگی می‌کنید، متغیر باشد. برای مثال شما باید مبالغ بیشتری را برای زندگی و تحصیل در مونیح نسبت به لاپیزیک مد نظر داشته باشید. می‌توان به عنوان یک قانون این نکته را مد نظر داشت که هزینه زندگی دانشجویی در آلمان در شهرهای بزرگ نسبت به شهرهای کوچک‌تر بیشتر است. مانند تمام نقاط و شهرهای جهان سبک و روش زندگی شما ارتباط مستقیمی با هزینه‌های شما دارد. در صورتی که اقدام به خرید وسایل با قیمت بالا و کرایه خانه‌های گران‌تر بکنید، حتماً هزینه‌های زندگی شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اجاره آپارتمان

بخش اعظمی از هزینه زندگی دانشجویی در آلمان شامل اجاره آپارتمان‌ است. هزینه‌های اجاره منزل در آلمان بسیار زیاد است. با توجه به اینکه در کدام شهر و در کدام نقطه از شهر مورد نظرتان اقامت می‌کنید، شما باید ۲۱۰ تا ۳۶۰ یورو را در ماه برای اجاره محل اقامت‌تان پرداخت کنید. هزینه‌های اجاره در شهرهای بزرگ‌تر مانند کلن، مونیخ، هامبورگ، دوسلدورف و فرانکفورت بسیار بیشتر از سایر شهرهای کوچک‌تر دیگر آلمان است. همان گونه که بیان شد بخش اعظمی از هزینه زندگی دانشجویی در آلمان شامل هزینه اجاره خانه می‌شود، در صورتی که شما یک خانه با هزینه پایین را تهیه کنید، هزینه‌های نهایی شما کاهش پیدا خواهد کرد و بالعکس. در صورتی که می‌خواهید هزینه زندگی دانشجویی خود را کاهش دهید، اقامت در یک خوابگاه دانشجویی یا آپارتمان هزینه‌های شما را به شدت کاهش خواهد داد.

دانشجویانی که در آلمان اقدام به تحصیل می‌کنند می‌توانند از خدمات و امتیازات مختلف شهری بهره‌مند شوند. دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت دانشجویی خود در باجه‌های بلیط فروشی، از امتیازات ویژه در هزینه‌ ورودی تئاترها، موزه‌ها، اپراها، سینماها، استخرهای عمومی و سایر مکان‌های فرهنگی بهره‌مند شوند.

هزینه اجاره خانه در آلمان

شهریه ترم تحصیلی

همه دانشجویان در حال تحصیل در آلمان ملزم به پرداخت شهریه ترم تحصیلی خود هستند. این هزینه به طور میانگین در حدود ۲۵۰ یورو می‌باشد که متناسب با دانشگاه و خدمات ارائه شده متفاوت می‌باشد.

شهریه تحصیلی شامل هزینه‌ها و خدمات اجتماعی می‌شود. پرداخت این هزینه به دانشجویان کمک می‌کند تا هزینه سلف غذاخوری دانشجویی، هزینه خوابگاه، امکانات ورزشی و خدمات اداری را نیز پرداخت کنند. در برخی از مواقع متناسب با سایر شرایط این هزینه می‌تواند تا ۱۰۰ یورو هزینه داشته باشد.

در برخی استان‌ها، دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان هزینه اداری بیشتری پرداخت می‌کنند که می‌تواند بین بازه ۵۰ تا ۷۵ یورو در هر ترم تحصیلی باشد.

شهریه تحصیلی در بسیاری از دانشگاه‌ها شامل هزینه بلیط‌های حمل و نقل همگانی و عمومی نیز می‌شود. در برخی از شهرها شما با داشتن کارت دانشجویی، می‌توانید از خدمات تمام وسایل حمل و نقل عمومی در شهر دانشگاهی خود و خارج از آن برای مدت نیم‌سال به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای استفاده کنید.

برای استفاده از این خدمات باید متناسب با شهر و بازه هزینه بلیط‌های حمل‌ و نقل عمومی، مبلغی بین ۲۵ تا ۱۶۰ یورو را در یک نیم‌سال پرداخت کنید.

شهریه‌های تحصیلی برای تحصیل در آلمان

اکثر موسسه‌های آموزش عالی در آلمان توسط دولت حمایت می‌شوند. به عنوان یک قانون، دوره‌های کارشناسی یا بسیاری از دوره‌های کارشناسی ارشد ارائه شده در موسسات آموزشی عالی دولتی، مشمول شهریه‌های تحصیلی نمی‌شوند و تحصیل در موسسه‌های آموزش عالی دولتی آلمان رایگان است. در برخی از مواقع برای دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته هزینه‌ای دریافت می‌شود که این هزینه در مقایسه با سایر کشورها، هزینه بالاتری به حساب می‌آید. هم‌چنین برخی از موسسه‌های آموزش عالی خصوصی در آلمان شهریه‌های بالاتری برای تحصیلات تکمیلی خود دریافت می‌کنند.

با این حال، ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ تصمیم به اعمال شهریه‌های تحصیلی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپایی با میزان ۱،۵۰۰ یورو در هر نیمسال تحصیلی برای دوره‌های تحصیلی( کارشناسی، کارشناسی ارشد، دیپلم، آزمون دولتی) پس از ترم زمستانه ۲۰۱۷/۱۸ گرفته است. دانشجویان دکتری مشغول به تحصیل در آلمان مشمول این شهریه‌ها نیستند. دانشجویانی که پیش از این عازم تحصیل در بادن-وورتمبرگ بوده‌اند ولی تحصیل خود را تا ترم زمستانه ۱۸/۲۰۱۷ به اتمام نخواهند رساند، نیز مشمول این شهریه نمی‌شوند.

ایالت بادن-وورتمبرگ

بادون- وورتمبرگ یا  Baden-Württemberg یکی از شانزده ایالت کشور آلمان و سومین ایالت بزرگ آلمان است. پایتخت این ایالت شهر اشتوتگارت آلمان است. از شهرهای مهم ایالت بادون-وورتمبرگ می‌توان به اولم، توبینگن، فرایبورگ، کارلسروهه، مانهایم، هایدلبرگ نام برد.

بیمه‌های سلامت

در صورتی که بیمه سلامت کشور شما در حین تحصیل‌تان در کشور آلمان معتبر نباشد، شما نیاز به یک بیمه معتبر نیاز دارید و باید یک بیمه نامه در کشور آلمان تهیه کنید. بیمه‌های سلامت عمومی، به دانشجویان با هزینه حدودی ۸۰ یورو در ماه خدمات ارائه می‌دهند. این در شرایطی است که سن شما زیر ۳۰ سال باشد و کمتر از ۱۴ ترم ترم تحصیلی در آلمان مشغول به تحصیل باشید. پس از آن، مبلغ ماهیانه شما به صورت خودکار به ۱۶۰ یورو و بیشتر در ماه افزایش خواهد یافت.

مهم‌ترین پارامترهای هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

میانگین
اجاره خانه و تجهیزات ۳۲۳ یورو
غذا و خوراک ۱۶۸ یورو
لباس ۴۲ یورو
محتوای آموزشی ۲۰ یورو
حمل و نقل خودرویی و عمومی ۹۴ یورو
بیمه درمانی، هزینه‌های پزشکی، دارو ۸۰ یورو
تلفن، اینترنت، تلویزیون ۳۱ یورو
فعالیت‌های سرگرمی، فرهنگی، ورزشی ۶۱ یورو
جمع ۸۱۹ یورو

 

21 پاسخ به “هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان”

 1. نسترن تجدد گفت:

  سلام ببخشین من نمیخواستم تحصیل کنم ارشد روانشناسی کودکان استثنایی دارم فقط میخوام دوره ببینم‌ تا تجربم بیشتر بشه میشه راهنمایی بفرمایین.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   ویزای تحصیلی، با جستجوی کار می‌توان گرفت که ۶ ماه دنبال کار باشید، در صورت پیدا کردن کار اوکی است.

 2. فاطمه گفت:

  سلام در حال حاضر دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم و قصدم برای ارشد مهاجرت هست شاخه بالینی کودک و نوجوان ممنون میشم راهنماییم کنید

 3. شایان گفت:

  سلام خسته نباشید من مدت زیادی هست دنبال تحصیل خارج کشور هستم. دستم مقداری هم تنگ هست ولی کامل کامل تنگ نیست.
  برای Masters رشته روانشناسی بالینی با GPA 3.7. مقصد مهم نیست انچنان.

 4. فاطمه گفت:

  سلام من دانشجوی کارشناسی روانشناسیم میخواستم برای ارشد گرایش بالینی یکی از دانشگاه های آلمان فول فاند بگیرم
  چقدر احتمال قبول شدنم هست؟ و اینک داشتن مدرک ایلتس بهتره یا زبان آلمانی ؟

 5. مهدی جهانی گفت:

  سلام ببخشید من میخام امسال تازه رشته روانشناسی و بخونم اونم بالینی و بعد اینکه لیسانس مو گرفتم میتونم برم آلمان ادامه بدم اونجا چجوریه شرایطش و اینکه چقد زمان میبره مهاجرت کنم و هزینه چقد میخاد؟

  معدلمم خوبه ۱۸/۶۹
  به نظرتون میشه با این معدل و لیسانس رفت بهترین دانشگاه آلمان؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما باید مدرک زبان، معدل و در صورت امکان مقاله داشته باشید تا شانس خوبی برای قبولی و در صورت امکان دریافت بورسیه داشته باشید.

 6. رضا روحانی نژآد گفت:

  سلام من زیر ۱۸سال و دارای مدرک دیپلم هستم در رشته کامپیوتر و قصد مهاجرت برای تحصیل را دارم لطفا راهنمایی کنید تشکر

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما می‌توانید به صورت رایگان در آلمان ادامه تحصیل بدهید، به شرطی که معدل دیپلم شما بالای ۱۸ باشد و نمره زبان b2 داشته باشید.

 7. یکتا گفت:

  سلام برای مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ،دیپلم ۱۳ساله نیاز است؟اگر معدل دیپلممون پایین باشه و مدرک زبان آلمانیc1راهی نیست؟درحال حاضر دانشجوی ترم دو شیمی کاربردی هستم ولی میخوام واسه کارشناسی (کادر درمان)برم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   لطفاً رزومه خودتان را بفرستید تا همکاران ما در اسرع وقت بررسی کنند. برای چه رشته و مقطعی می‌خواهید اقدام کنید.
   دیپلم ۱۳ ساله با یک سال تحصیل دانشگاه یا گذراندن دوره کالج لازم است.

 8. امیر گفت:

  سلام ببخشید من دیپلم کامپیوتر بزرگسالان دارم
  میخام رشته خبرنگاری بخونم مقصدمم فرقی نداره زبانمم خوبه و کمی مشکل هزینه دارم یکم
  میخاسم برا دانشگاهم برم خارج از ایران بخونم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بستگی به رزومه شما مانند سن و … دارد. این نکته را باید مد نظر داشته باشید که تغییر رشته شانس شما را به شدت کاهش می‌دهد.
   در صورت تمایل لطفاً رزومه خودتان را برای همکاران ما ارسال کنید تا در اسرع وقت بررسی کرده و به شما جواب دهند.

 9. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد هزینه پذیرش تحصیلی آلمان میشه راهنمایی بفرمایید؟

 10. مهلا گفت:

  سلام خیلی خوب بود
  فقط من یه سوال داشتم من رشته کارشناسی ام مدیریت خدمات بهداشتی درمانی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هست و فوق لیسانس روانشناسی بالینی از دانشگاه آزاد یزد که زیر نظر دانشگاه تحقیقات تهران است می باشد . معدل فوق لیسانسم ۱۸:۵۷ است. من شرایطم را برای تحصیل در آلمان بدانم. ممنونم

 11. مهلا گفت:

  فقط من یه سوال داشتم من رشته کارشناسی ام مدیریت خدمات بهداشتی درمانی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هست و فوق لیسانس روانشناسی بالینی از دانشگاه آزاد یزد که زیر نظر دانشگاه تحقیقات تهران است می باشد . معدل فوق لیسانسم ۱۸:۵۷ است. من شرایطم را برای تحصیل در آلمان بدانم. ممنونم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   برای دکترا مدرک زبان آیلتس ۷ و مقاله نیاز است.
   برای ارشد مجدد، نمره زبان ۶.۵ و همراه با شهریه می‌توان پذیرش گرفت یا حداقل نمره زبان B2 آلمانی
   در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما در این پروسه با شما همراه شوند، می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ با همکاران ما در ارتباط باشید.

 12. عرشیا گفت:

  باسلام
  من در حال تحصیل در کالج در کشور مالزی برای اخذ دیپلم هستم و ۱۸ سال سن دارم
  چطور میتوانم در رشته های علوم کامپیوتر در آلمان تحصیل کنم،.؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در صورتی که دیپلم ریاضی داشته باشید و مدرک زبان آلمانی هم داشته باشید، امکان تحصیل رایگان خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید