هزینه تحصیل در آمریکا چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های دانشجویی در آمریکا

آمریکا یکی از گران‌ترین مقاصد دانشجویی است. هزینه تحصیل در آمریکا به طور متوسط سالیانه ۵۸,۴۶۴دلار( شامل شهریه، هزینه‌های حمل و نقل کتب و اقامت) برآورد شده است.

با اینکه کشور آمریکا مقصد بسیار محبوبی برای دانشجویان بین‌المللی است ولی این کشور جزء کشور‌های گران قیمت و با هزینه زندگی بالا نیز می‌باشد. با این حال با وجود اینکه هزینه‌های اصلی تحصیل در آمریکا می‌تواند دلهره‌آور و اغلب یک عدد پنج رقمی باشد، منطقی است که حقایق مربوط به همه هزینه‌های و راه‌های تامین مالی ممکن را برای ایجاد ذهنیت‌تان بررسی نمایید، چون در صورتی که اطلاعات و شناخت کافی بابت هزینه‌ها و راه‌های کسب درآمد داشته باشید، می‌توانید خیلی راحت‌تر از آنچه که تصور می‌کنید، از پس هزینه‌های خود برآیید.

تحصیل در آمریکا یکی از مهم‌ترین اهداف و مقاصد دانشجویان بین‌المللی است. ایالات‌متحده آمریکا طبق رتبه‌بندی جهانی QS بیش از ۱۵۰ دانشگاه معتبر دارد. در سال ۱۶-۲۰۱۵ تعداد دانشجویان بین‌المللی که دانشگاه‌های آمریکا را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند، نسبت به سال قبل افزایش ۷ درصدی داشته است که برای اولین بار به میزانی بالغ بر ۱ میلیون نفر رسیده است (۱,۰۴۳,۸۳۹). شرایط تحصیل در آمریکا سبب شده است تا دانشجویان بین‌المللی زیادی این کشور را برای ادامه تحصیل و زندگی خود انتخاب کنند.

مشهورترین مناطقی که دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل خود تحصیل در آمریکا را انتخاب می‌کنند عبارت است از: کالیفرنیا، نیویورک و تگزاس و پر اهمیت‌ترین رشته‌ها عبارت‌اند از مهندسی، مدیریت کسب‌وکار، ریاضیات و علوم کامپیوتر. البته این فقط دانشگاه‌های آمریکا نیست که دانشجویان را از مناطق دور جذب می‌کند، بلکه آن‌ها جذب زندگی سرزنده شبانه و سرعت زیاد یا بیابان‌های وسیع و سواحل زیبا و رشته‌ کوه‌های گسترده، مناطق روستایی و سنتی و مدرن می‌شوند. این کشور وسیع و عظیم بدون شک هر کسی را مجاب می‌کند تا برای ادامه شرایط تحصیل در آمریکا را بررسی و اقدام کنند.

در گزارش سال ۲۰۱۷ HSBC (ارزش تحصیل) کشور آمریکا بار دیگر به عنوان بهترین انتخاب برای والدینی که به دنبال دانشگاهی در خارج از کشور برای تحصیل فرزندان‌شان هستند اعلام شده است. در عین حال این کشور به عنوان یکی از گران‌ترین کشورها شناخته می‌شود که والدین به طور متوسط سالیانه ۵۸,۴۶۴ دلار آمریکا برای تحصیل فرزندان‌شان در این کشور( شامل شهریه هزینه‌های حمل و نقل کتب و اقامت) هزینه می‌کنند.

با توجه به اینکه بسیاری از دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های عمومی ۲۵,۶۲۰دلار آمریکا (طبق سازمان حمایت دانشجو College Board) هزینه دارند برای بسیاری از دانشجویان آتی تحصیل در آمریکا مانند این است که شما در جستجو برای جایی برای اقامت به کاخ سفید مراجعه می‌کنید، این بدین مفهوم است که هزینه‌ای که جهت تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی پرداخت می‌کنید بسیار بالا می‌باشد.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه امیدتان را بابت هزینه‌های بسیار بالای زندگی در آمریکا از دست بدهید، شرایط ادامه تحصیل در آمریکا را بررسی کنید. شاید راه حلی برای مدیریت هزینه تحصیل در آمریکا و زندگی دانشجویی خود پیدا کنید.

هزینه زندگی در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا در مقاطع مختلف تحصیلی

افرادی که با قوانین و سیستم آموزشی آشنا است می‌دانند که احتمال دارد تخمین و برآورد هزینه انجمن دانشگاه دقیق نباشد و این برآورد می‌تواند شامل تغییراتی شود و هزینه برآورد شده توسط انجمن به صورت قطعی برای همه یکسان نباشد. در دانشگاه‌های با رنکینگ بالای آمریکا( که اکثریت‌شان خصوصی و غیرانتفاعی هستند) هزینه‌های شهریه و زندگی در آمریکا به حدود ۶۰ هزار دلار در سال می‌رسد، اما شما می‌توانید با هزینه‌های بسیار پایین‌تر از این مبالغ زندگی در آمریکا را تجربه کنید.

کسانی که به دنبال یک گزینه ارزان قیمت‌تری هستند، می‌توانند دانشگاه‌هایی با شهریه‌های پایین‌تر دولتی را بیابند. این نوع دانشگاه‌ها عموماً سیستم‌های دانشگاهی دولتی را اجرا می‌کنند ولی گاهی بعضی از کالج‌های ایالتی برخی از جنبه‌های مدیریتی خود را به سایر موسسه‌های مستقل و جداگانه واگذار می‌کنند. دانشگاه‌های دولتی در آمریکا دو نوع شهریه دارند: یکی برای افراد ساکن آن ایالت و دیگری برای سایر افراد.

عموماً افراد غیر ساکن آمریکا شهریه دانشگاه بیشتری را نسبت به ساکنین آمریکا پرداخت می‌کنند، این در حالی است که اگر اهالی آمریکا قصد ادامه تحصیل در یک ایالت دیگر آمریکا داشته باشند، در این صورت باید مانند ساکنین غیر آمریکایی هزینه‌ی بیشتری را برای دانشگاه خود پرداخت کنند.

دانشگاه‌های خصوصی معمولاَ کوچک‌تر از دانشگاه‌های عمومی بوده و به دلیل اینکه شهریه‌هایشان برای همه دانشجویان یکسان است جمعیت دانشجویی متنوع‌تری( از همه ایالت‌ها و کشورها) دارند. شما می‌توانید درباره چگونگی مقایسه دانشگاه‌های عمومی و خصوصی آمریکا با مراجعه به وب سایت دانشگاه یا موسسه آموزش مورد نظرتان اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

وب‌سایت مرجع College Board هزینه شهریه‌های کالج‌های مختلف ایالتی را منتشر می‌کند. طبق بررسی‌های صورت گرفته این وب‌سایت هزینه شهریه‌های کالج‌های ایالتی در سال ۱۸/ ۲۰۱۷ برای ساکنان ایالت‌ها برابر با میانگین ۹,۹۷۰دلار و برای سایر افراد برابر با ۲۵,۶۲۰دلار می‌باشد. در مقابل هزینه‌های متوسط کالج‌های غیرانتفایی خصوصی برابر ۳۴,۷۴۰ دلار می‌باشد. این در حالی است که ارزان‌ترین گزینه، کالج‌های دو ساله بخش دولتی- که به کالج‌های فنی یا شهری نیز شناخته می‌شود- است. میانگین شهریه این نوع کالج‌ها در سال ۲۰۱۷/۱۸ در حدود ۳,۵۷۰ دلار در سال می‌باشد.

زندگی دانشجویی در آمریکا

در حقیقت شما نمی‌توانید یک دوره کامل را در کالج دو ساله به اتمام رسانید اما قادر خواهید بود تا یک مدرک کاردانی اخذ کنید. این امر به عنوان نیمه اول دوره کارشناسی به حساب می‌آید که این دوره می‌تواند از طریق انتقال به یک دانشگاه برای مدت دو یا سه سال بیشتر تکمیل شود.

میانگین هزینه‌ها در دانشگاه‌های آمریکا ۱۸-۲۰۱۷
کالج‌های عمومی دو ساله کالج‌های عمومی چهارساله (هزینه‌های داخل ایالتی) کالج‌های عمومی چهارساله (هزینه‌های خارج ایالتی) کالج‌های چهارساله غیرانتفاعی
شهریه و سایر هزینه‌ها ۳,۵۷۰دلار ۹,۹۷۰دلار ۲۵,۶۲۰دلار ۳۴,۷۴۰دلار
   اتاق و رفت و آمد ۸,۴۰۰دلار ۱۰,۸۰۰دلار ۱۰,۸۰۰ دلار ۱۲,۲۱۰دلار
جمع (سالیانه) ۱۱,۹۷۰دلار ۲۰,۷۷۰دلار ۳۵,۴۲۰دلار ۴۶,۹۵۰دلار
   منبع: College Board

هنگام به حساب آوردن هزینه‌های رفت و آمد و سایر هزینه‌ها College Board بودجه سالانه زیر را برای دانشجویان کارشناسی در ۲۰۱۷/۱۸ به صورت تخمینی برآورد کرده است:

 • ۱۷,۵۸۰دلار (کامیونیتی کالج)
 • ۲۵,۲۹۰دلار (دانشجویان داخل ایالتی در کالج‌های عمومی ۴ ساله)
 • ۴۰,۹۴۰دلار (دانشجویان خارج ایالتی در کالج‌های عمومی ۴ ساله)
 • ۵۰,۹۰۰دلار (کالج‌های ۴ ساله غیرانتفاعی)

هزینه‌های اعلام شده توسط منابع معتبر می‌تواند یک دید کلی درباره هزینه‌های تحصیل در آمریکا را به شما ارائه ‌دهد ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که امکان دارد تا تغییرات زیادی در شهریه‌های هر یک از موسسات ایجاد شود.

در برخی از مواقع هزینه معتبرترین دانشگاه‌های دولتی می‌تواند در مقایسه با میزان هزینه‌های بخش خصوصی نیز بالا باشد. برای مثال در دانشگاه میشیگان که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های عمومی آمریکا در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان( QS ) شناخته می‌شود، هزینه‌ دانشجویان خارج از ایالت این دانشگاه در پاییز / زمستان ۲۰۸/۱۹ برابر ۴۷,۴۷۶ دلار بود. این هزینه شامل ۱۱,۱۹۸ دلار هزینه مسکن، ۱,۰۴۸ دلار هزینه کتاب و لوازم تحصیل و  ۲,۴۵۴ دلار هزینه‌های شخصی محسوب می‌شود. علاوه بر هزینه‌های بیان شده هزینه سالیانه تحصیل ۶۲,۱۷۶ دلار تا ۶۸,۱۴۴ دلار را نیز باید مد نظر داشته باشید.

چه منابع درآمدی برای تحصیل در آمریکا موجود هستند؟

هنگامی که هزینه‌ تحصیل در آمریکا را ارزیابی می‌کنید طبیعی است که بین “قیمت‌های استیکری” – نرخ‌های منتشر شده- و میزانی که دانشجویان به دلیل وجود منابع  و کمک‌های مالی واقعاً پرداخت می‌کنند تمایز قائل شوید. بر خلاف سایر کشورها دانشجویان آمریکایی به ندرت میزان شهریه کامل را می‌پردازند. در سال ۲۰۱۴/۱۵ به طور متوسط ۸۶% از دانشجویان تمام وقت کارشناسی در دانشگاه‌های چهارساله آمریکا انواع مختلفی از کمک‌های مالی دریافت کرده‌اند که این آمار شامل ۸۴% دانشجویان کالج‌های دولتی و ۹۰% شامل کالج‌های غیرانتفایی می‌باشد.

اغلب دانشگاه‌های معتبر آمریکا – با بالاترین قیمت‌های استیکری- بیشترین فرصت‌های مالی را ارائه می‌کنند. در دانشگاه MIT بالاترین رتبه دانشگاه‌های آمریکا (و جهان) ۹۱% از دانشجویان کارشناسی کمک مالی دریافت کرده اند. در Caltech تقریبا ۶۰% از این دانشجویان کمک مالی دریافت کرده‌اند، این در حالی است که ۹۸% از دانشجویان کارشناسی ارشد و ۹۹% از دانشجویان دوره دکتری حمایت مالی کامل دریافت نموده‌اند. برخی دیر از دانشگاه‌های برتر آمریکا با استفاده از انواع مختلفی از حمایت‌ها مانند بورسیه‌‌های تحصیلی، کمک‌های مالی دستیاری و کار دانشجویی را برای دانشجویان خود ارائه می‌کنند.

با توجه به اینکه برخی از راه‌های حمایت مالی تنها برای شهروندان آمریکایی تعلق می‌گیرد، تعداد زیادی از فرصت‌های مالی برای دانشجویان بین‌المللی که در حال تحصیل در آمریکا هستند نیز موجود می‌باشد. برای مثال دانشگاه پنسیلوانیا بیش از ۹ میلیون دلار در هر سال تحصیلی به حمایت مالی به ویژه از دانشجویان کارشناسی از خارج از آمریکا، کانادا و مکزیک اختصاص می‌دهد. طبق اطلاعات جمع آوری شده توسط US News، دانشگاه هاروارد در صدد کمک به ۶۰۰ دانشجوی کارشناسی بین المللی در سال ۲۰۱۶/۱۷ با میانگین کمک مالی ۶۰,۶۷۸ دلار بوده است. این در حالی است که دانشگاه ییل میانگین ۵۸,۸۶۴ دلار کمک هزینه تحصیلی را به ۳۳۶ دانشجوی کارشناسی بین المللی خود اختصاص داده است.

اطلاعات حمایت‌های مالی در وب‌سایت هر یک از دانشگاه‌های آمریکا موجود بوده و دانشجویان معمولاً باید برای این کمک‌های مالی همزمان با ارسال درخواست‌شان اقدام نمایند. تعداد کمی از دانشگاه‌های پیشرو آمریکایی نیز دارای سیاست‌های پذیرش “need-blind” برای همه متقاضیان هستند. این بدان معناست که پس زمینه مالی دانشجویان حین فرآیند پذیرش در نظر گرفته نشده و دانشگاه متعهد می‌شود تا برای اطمینان از پذیرش موفق هر یک از متقاضیان کمک‌های مالی کافی را ارائه نماید.

چگونه می‌توانید هزینه‌ تحصیل در آمریکا خود را محاسبه کنید؟

در سال‌های اخیر محاسبه هزینه تخمینی تحصیل در آمریکا برای همه دانشجویان بسیار آسان‌تر شده است. همه دانشگاه‌های آمریکا از لحاظ قانونی ملزم به ارائه یک محاسبه‌کننده هزینه‌ها و شهریه در وب‌سایت خود هستند که به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا ایده کلی از میزان هزینه‌های خود و اینکه چه منابع کمک مالی برای شان موجود است بدست آورند. می‌توان به این “محاسبه‌کننده هزینه خالص” از طریق وب سایت College Affordability and Transparency Center به اطلاعات و برآوردهای دولت دسترسی پیدا کرد. این وب‌سایت جزئیاتی از دانشگاه‌های آمریکا با بالاترین و پایین‌ترین شهریه‌ها و هزینه‌های خالص را نیز ارائه می‌دهد.

 

72 پاسخ به “هزینه تحصیل در آمریکا چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های دانشجویی در آمریکا”

 1. علیرضا گفت:

  به نظر من سخته ولی شدنیه

 2. ستایش گفت:

  سلام من واسه تحصیل آمریکا رو در نظر دارم ولی با این حال خیلی ترسیدم ?ولی میشه یه سوال واسه فارغ التحصیل شدن توی دانشگاه ماساچوست باید چیکار کنیم

 3. پریا گفت:

  باید معدل عالی رتبه کنکور تک یا دو رقمی داشته باشی که بتونی دانشگاه MIT پذیرش بگیری

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   تحصیل در دانشگاه MIT بسیار سخت است، چون به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا شناخته می‌شود و ورود به آن بسیار، بسیار سخت است. بهترین پیشنهاد این است که سعی کنید رتبه برتر کنکور باشید و در یکی از دانشگاه‌های برتر ایران تحصیل کنید و برای مقاطع کارشناسی ارشد به یک کشور دیگر و دانشگاه معتبر اقدام کنید و در نهایت مقصد خودتان را دانشگاه mit انتخاب کنید.

 4. رضا گفت:

  برای رشته ی پزشکی هم باید رتبه برتر کنکور باشیم؟

 5. سما گفت:

  سلام ببخشید من در رشته ریاضی تحصیل میکنم و معدل پایه نهمم ۱۹.۹۹ است و میخوام در رشته هوافضا شرکت کنم آیا امکان این هست که بورسیه تحصیلی کسب کنم من به زبان های انگلیسی کره ای فرانسوی و ترکی مسلطم امکان بورسیه تحصیلی برای دانشگاه رو دارم؟

 6. مجید گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید معدل باید بیشتر از چند نمره باشه تا قبول کنن؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   براساس رشته و مقطع متفاوت است ولی در حالت کلی برای کارشناسی معدل ۱۸ و برای ارشد بالای ۱۷ مناسب است، بهترین پیشنهاد این است که شما برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   دانشگاه به دانشگاه متفاوت است و باید برای کسب اطلاعات دقیق به سایت دانشگاه سر بزنید ولی در حالت کلی برای دکترا و ارشد تقریباً بالای ۱۷ مناسب است و برای مقطع کارشناسی معدل بالای ۱۸ تقریباً مناسب است.

 7. شبما گفت:

  ارزانترین دانشگاه برای مستر در آمریکا کدام دانشگاست؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   سوال شما خیلی کلی است، بهتری پیشنهاد این است که شما براساس رشته و مقطع خودتان دانشگاه انتخاب کنید، همچنین شما می‌توانید بورسیه دریافت کنید و نگران هزینه‌ها نباشید.

 8. شبما گفت:

  ارزانترین دانشگاه آمریکا برای مقطع ارشد

 9. پریسیما گفت:

  ببخشید اگر یک زوج پزشک بخواهیم مدرک‌پزشکی عمومی را در امریکا معادل سازی کنیم و در مقطع تخصص تحصیل کنیم خیلی سخته به نظرتون؟ ایا از پسش بر میایم با دلار ۲۵ هزار تومنی نهایتا هم بتونیم ۲۰۰ هزار دلار ببریم
  خیلی میترسیم کم بیاریم از لحاظ مالی چون فشار درسا زیاده فک نکنم خیلیم بشه کار کرد

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   ۳ مرحله آزمون دارد و بعد از آن دوره کارآموزی برای هر نفر، پروسه با ریسک بالا و هزینه بر خواهد بود. در صورتی خیلی تمایل و جدیت دارید، بهتر است که یک نفر از شما که شرایط بهتری دارد، اقدام کند و نفر دوم به عنوان همراه با ایشون برود.

 10. فاطمه گفت:

  همسر من گرین کارت دارند برای مهاجرت من مشکلی وجود دارد؟؟؟

 11. awref گفت:

  سلام من دیپلم تجربی دارم با معدل ۱۶ و قام های کشوری توی شنا و نجات غریق و مدرک نجات غریق دارم و آشنایی کامل با فتوشاپ و برنامه های طراحی دارم و دیپلم زبان انگلیسی
  میخواستم بدونم با این شرایط میتونم توی دانشگاه های آمریکا یا کانادا برای رشته پزشکی بورس بگیرم یا نه ؟؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   متاسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع لیسانس در کشورهای آمریکا و کانادا برای ایرانی‌ها وجود ندارد.

 12. morteza323 گفت:

  شهريه ها وحشتناك و نا اميد كننده هست نهايت پولي كه من و خانوادم براي تحصيل من ميتونيم جور كنيم ۱۵ هزار دلار هست و اين رقم ها فوق العاده زياد هستن و من ۲۱ ساله كه الان دارم كارداني كامپيوتر ميخونم جور كردن اين ها يك روياست ( متوسط ۳۰ هزار دلار ساليانه ۷۰۰ ميليون ميشه كه با شغل ماهي ۱۰ ميليون هم نميشه جور كرد) راهي هست كسي مثل من بتونه با پايين ترين كيفيت ممكن توي كالج يا ليسانس توي امريكا يا كانادا تحصيل كنه؟؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بلی متاسفانه هزینه بسیار بالایی است ولی برای همین است که اصرار می‌کنیم تا باید بورسیه دریافت کرد، در مورد ادامه تحصیل در کانادا یا آمریکا متاسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع لیسانس وجود ندارد و همراه با هزینه خواهد بود.

 13. باران گفت:

  سلام وقتتون بخیر من ارشد برق دارم میتونم بورس پزشکی از کشور امریکا یا کانادا بگیریم ؟
  ربورسیه دکترا رشته علوم اعصاب آمریکا یا کانادا میتونم بگیرم ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   تغییر رشته متاسفانه امکان و شانس دریافت بورسیه تحصیلی شما را به شدت کاهش می‌دهد.

 14. marjan گفت:

  درود
  رشته من مهندسی پزشکی هست و دارم برای کاردانی به کارشناسی میخونم.و مدرک آیلس آکادمیک دارم.من میتونم با این شرایط بورسیه شم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   امکان دریافت بورسیه برای کارشناسی ارشد بسیار پایین است و البته بستگی به نمره زبان و رزومه شما و … دارد.

 15. کامیار گفت:

  سلام من الان میرم یازدهم و میخوام برم امریکا و میخواستم بدونم اگه دو سال تو high school اونا درس بخونم و نمرات عالی داشته باشم باز هم باید شهریه برای دانشگاه بپردازم؟ اگر اره باید چقدر به طور تقریبی بپردازم؟>

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   در حال حاضر امکان تحصیل در دبیرستان در آمریکا وجود ندارد، برای تحصیل در آمریکا برای مقطع لیسانس هم باید هزینه پرداخت کنید.

 16. کامیار گفت:

  مطمئنید؟ چون اطرافیانم کسی هستش که رفته اونجا و داره تو دبیرستان درس میخونه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این دوست شما خودشان اقدام کردند یا به واسطه حضور پدر یا مادرشان اونجا اقدام به تحصیل می‌کنند؟
   ممنون می‌شوم که اطلاعات بیشتری از دوست‌تان ارائه بدهید تا بتوانیم نکات بیشتری را یاد بگیریم.
   سپاس از شما

 17. کامیار گفت:

  اونا لاتاری برنده شدن
  من دارم از طریق خالم اقدام میکنم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   همانطور که عرض کردم باید یا از طریق خانواده یا لاتاری و … بروند یا اینکه خیلی سخت یا تقریباً غیرممکن است.
   با آرزوی موفقیت شما

 18. Alireza گفت:

  سلام من معادل ۱۸ یا ۱۹ داشته باشم در رشته ی مغز و اعصاب تحصیل در امریکا یا ایتالیا هزینه و اقامتش برام کمتر میشه با نمره ی بالا

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   همانطور که در جریان هستید متاسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل در آمریکا وجود ندارد ولی شما می‌توانید برای ایتالیا اقدام کنید و اینکه شما باید دوره عمومی پزشکی را طی کرده و سپس برای تخصص اقدام کنید.
   در صورتی که تمایل داشته باشید تا بعد از اخذ دیپلم وارد دانشگاه‌های ایتالیا بشوید باید معدل بالای ۱۸ داشته باشید و اینکه مدرک زبان ایتالیایی را در سطح C1 داشته باشید.

 19. Milad گفت:

  درود، من دیپلم نظری ریاضی با معدل ۱۹.۸۲ دارم و تحقیقاتی در زمینه‌ی کاری ام (Computer Science) انجام دادم که موجود هستند.
  ایلتس ۸.۵ و SAT 1258 گرفته ام.
  آیا شانسی برای دریافت کمک هزینه های معمولی تحصیلی در مقطع کارشناسی دارم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   متاسفانه شانس دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی در آمریکا بسیار بسیار پایین است.

 20. Hesam گفت:

  سلام دریافت بورسیه در آمریکا برای رشته هنر سینمایی بازیگری چطوره من هنوز نهمو‌میخونم میخوام تو این رشته تحصیل کنم و تو آمریکا دانشگاهمو بخونم چگونه میت نیم اخذ شهروندی آمریکا کنیم و….

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   متاسفانه در حال حاضر امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای کشور آمریکا در مقطع لیسانس وجود ندارد و شما باید تلاش کنید تا در مقاطع بالاتر مانند دکترا اقدام کنید.

 21. Hesam گفت:

  ولی ببخشین مم هنوز راهنمایی رو میخونم و ببخشین اگه من‌مدرک C1داشته باشم میتنم تحصیل freeرایگان بگیرم

 22. Hesam گفت:

  و ببخشین هی مزاحم میشم میخوامستم بدونم که چطور میتونم اخذ شهروندی در آمریکا کنم بعد از اون میتونم بورسیه دریاف کنم

 23. مائده گفت:

  سلام
  سوال دارم
  من گرین کارت لاتاری دارم
  رشته پزشکی یا داروسازی یا دندان پزشکی میخوام بخونم
  ایا تحصیل برام رایگان هست
  یا اگر هزینه داره سالی چند دلار است؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   پذیرش شما همراه با آزمون و سوابق تحصیلی خواهد بود. تنها تفاوت در این است که شما دیگر مشکل ویزا نخواهید داشت.

 24. amir گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای ورود به دانشگاه های امریکا رتبه کنکوری و معدل دبیرستان ایران هم در نظر گرفته می شود؟؟
  کلا شرایط ورود به دانشگاه های امریکا چیه و چه چیزی از فرد می خواند برای پذیرش داخل دانشگاه؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   متاسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی در آمریکا وجود ندارد. شما می‌توانید برای مقاطع بالاتر برای آمریکا اقدام کنید یا بعد از اخذ دیپلم در یکی از کشورهای آلمان، نروژ، فرانسه یا ایتالیا ادامه تحصیل دهید.
   رتبه و کنکور ایران تاثیری در پذیرش شما ندارد.

 25. amir گفت:

  هزینه تحصیل در سال ۲۰۲۱ داخل امریکا به صورت ماهانه یا سالانه چقدره؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بستگی به پارامترهای زیاد دارد، موارد مختلفی مانند دانشگاه، بورسیه دریافتی و مقطع شما دارد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت دانشگاه‌های مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

 26. حامد‌حمیدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر 🌹
  هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا‌حدود‌۶۰هزار‌دلار‌گفتید‌آیا‌‌با‌اجاره‌خونه‌شخصی‌و‌اینجور‌چیزا‌این‌مبلغ‌تمام‌میشه.

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این هزینه تقریبی است و بستگی به خیلی پارامترها دارد.
   منطقه خونه مانند پایین یا بالای شهر بودن و ….

 27. Ali گفت:

  سلام شما کدام یک از دانشگاه های هاروارد،اکسفورد،کالیفرنیا و استنفورد را برای تحصیل پزشکی پیشنهاد میدید؟(برای کسی بخواهد بورسیه بگیرد و وضعیت مالی خوبی نداشته باشد)

 28. ممد گفت:

  سلام برای مقطع فوق لیسانس مثلا اگر از دانشگاه عالی از تهران باشیم امکانش هست که هزینه ها رو زیر ۱۰ هزار تا برسونیم؟

 29. کیمیا گفت:

  سلام. هزینه سالانه کارشناسی رشته it در یکی از دانشگاههای معتبر نیویورک چقدر هست ؟ خوابگاه نمیخوام. فقط هزینه دانشگاه

 30. سینا نوروزی گفت:

  من مدرک کارشناسی رشته مهندسی صنایع غذایی رو از دانشگاه آزاد گرفتم و الان پذیرش از دانشگاه میلان برای مقطع ارشد دارم و زبان های ایتالیایی،انگلیسی هم مدرک تافل و هم آیلتس دارم،به فرانسوی و آلمانی و کره ای هم مسلط هستم معدل کارشناسی هم ۱۸.۶۸ بود
  میتونم با این شرایط برای مقطع دکتری برای پذیرش دانشگاه MIT یا کالیفرنیا دیویس اقدام کنم؟

 31. هیچی گفت:

  توی چه سنی بهتره محاجرت کنیم شما کدوم کشور رو پیشنهاد میدین محاجرت تحصیلی بکنم و میخدام بمونم اونجا زندگیم و ادامه بدم و باید یه مدرک تحصیلی داشته باشیم لطفا جواب بدید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این پرسش خیلی کلی است. خیلی
   و به تعداد افراد جواب دارد.
   من تجربه زیسته خودم و نظر خودم را می‌گم
   ترجیح من مهاجرت بعد از اخذ دیپلم یا حداکثر برای مقطع ارشد است ولی برخی دیگر نظرات متفاوتی دارند.

 32. حسین نظری گفت:

  سلام وقت بخیر یک سوال داشتم تحصیل در دانشگاه خیلی خوب امریکا و تحصیل در دانشگاه معمولی امریکا برای پیدا کردن شغل ایا فرق می کنه ؟ لطفا به این سوال قطعی جواب بدید چون در اینده زندگی تاثیر گذار؟

 33. حسین نظری گفت:

  سلام وقت بخیر یک سوال داشتم تحصیل در دانشگاه خیلی خوب امریکا و تحصیل در دانشگاه معمولی امریکا برای پیدا کردن شغل ایا فرق می کنه ؟

 34. نوید گفت:

  برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا آیا میتوان از آمریکا بورسیه تحصیلی گرفت؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بلی
   خبر خوب این است که تعداد بورسیه‌های ارائه شده برای مقطع دکترا بیشتر از سایر کشورها است و شما می‌توانید با داشتن رزومه خوب بورسیه دریافت کنید.

 35. محسن گفت:

  اگه یکی از اقوام درجه یک تو امریکا و یا اروپا داشته باشیم چه مزیتی از لحاظ ادامه تحصیل در مقطع ارشد و یا دکترا و یا زندگی میتونه داشته باشه؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   بابت پذیرش تاثیری نخواهد داشت ولی از بابت هزینه مسکن و … شاید بتوانند کمک کنند، این در صورتی است که شما بتوانید از همان شهر پذیرش بگیرید.

 36. محمد گفت:

  سلام. ارشد نانوالکترونیک دارم از دانشگاه دولتی ایران با معدل ۱۵.۵/// ۳۲ سالمه و ایلتس دارم. ۱۰ مقاله isi در زمینه ساختمان های هوشمند و انرژی های نو دارم. امکان بورسیه در مقطع دکتری برای بنده در امریکا هست یا خیر

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   باید مقالات شما بررسی بشود. نمره زبان حداقل ۶.۵ آیلتس برای فاند کامل نیاز است.
   در صورت تمایل می‌توانید با همکاران ما در ارتباط باشید. می‌توانید رزومه خودتان را از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ به همکاران ما ارسال کنید.

 37. بیوتکنولوژی خواه گفت:

  سلام میخواستم بدونم که معدل دیپلم و دانشگاه در مقطع کارشناسی چقدر اهمیت داره؟ ( معدل دیپلم:۱۵ معدل کارشناسی احتمالا: ۱۷ )
  معدل کارشناسی به این دلیل داره کاهش پیدا میکنه که وقتم رو بیشتر صرف کارهای مقاله ای دارم میکنم.
  میخواستم بدونم با مقاله های معتبر و توصیه نامه مناسب از اساتید دانشگاه خودم ( شیراز رشته زیست سلولی و مولکولی ) میتونم در دانشگاه هاروارد برای مقطع ارشد اپلای کنم؟
  تنها مشکل من معدلم است

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   دانشگاه هاروارد به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا شناخته می‌شود و قبولی از آن خیلی خیلی سخت است.
   پیشنهاد می‌‍کنم شانس خودتان را امتحان کنید.

 38. ماهانی گفت:

  با سلام، من مدرک ارشد برق قدرت با معدل ۱۶.۳۴ و نمره پایان نامه ۱۹.۵ از دانشگاه علم و صنعت دارم. یک مقاله ISI با رتبه علمی Q2 هم نوشته ام. سربازی هم در شرکت دولتی برق منطقه ای بوده و در حال تقویت مهارت زبان خودم هستم. می خواستم بدونم که شانس پذیرفته شدن در مقطع دکترا در آمریکا را دارم. همچنین من از نظر مالی بسیار ضعیف هستم و نهایتا می توانم ۵ تا ۸ هزار دلار با خود داشته باشم، آیا می توانم از بورسیه کامل برای پوشش تمام هزینه ها استفاده کنم و یا اصلا شانس اخذ بورسیه دارم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما با این رزومه شانس دریافت فول فاند را دارید و برای افزایش شانس بهتر است یک مقاله دیگر کانر کنید و در صورت امکان داشتن نمره GRE به شما کمک خواهد کرد. در صورتی که لیسانس برق هم داشته باشید که فوق‌العاده خواهد بود.
   در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما در این زمینه شما را راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ یا شماره ثابت با همکاران ما در ارتباط باشید.

 39. سلام.وقت بخیر .
  در مورد تحصیل در آمریکا میشه راهنمایی بفرمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید