هزینه تحصیل در استرالیا در سال ۲۰۱۹: هزینه زندگی و تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است که حدود ۶۲۴ هزار دانشجوی بین المللی را در سال ۲۰۱۷ در خود جای داده است؛ این تعداد ۱۳ درصد بیشتر از سال قبل بوده است. با این حال، متاسفانه این کشور یکی از گران قیمت‌ترین کشورها برای تحصیل است که در آن طبق شرایط مورد نیاز ویزای تحصیلی این کشور، دانشجویان برای زندگی به صورت تنها هر ساله به عنوان هزینه تحصیل در استرالیا نیاز به ۲۰،۲۹۰ دلار استرالیا (تقریباً معادل۱۴،۶۰۰ دلار آمریکا) دارند.

شهریه‌های تحصیل در دانشگاه‌های استرالیایی به شدت وابسته به محل تحصیل، رشته تحصیلی و دوره تحصیلی شما است. برای تفکیک هزینه‌ تحصیل در استرالیا و دریافت پیشنهاداتی برای یافتن بورسیه‌های استرالیایی جهت حمایت مالی دوره تحصیلی‌تان، این مطلب را مطالعه نمایید.

شهریه‌های تحصیلی و هزینه‌ تحصیل در استرالیا برای دوره‌ها مختلف برای دانشجویان بین المللی

با توجه به اطلاعات سایت StudyMove.com، میانگین شهریه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در دوره کارشناسی به صورت سالیانه برای سال ۲۰۱۸ معادل ۳۰،۸۴۰ دلار استرالیا (حدود ۲۲،۱۷۰ دلار آمریکا) است. این مبلغ برای دانشجویان بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی برابر ۳۱،۵۹۶ دلار استرالیا (حدود ۲۲،۷۰۰ دلار آمریکا) است.

وب‌سایت تحصیل در استرالیا، به عنوان یک وب‌سایت رسمی و دولتی برای دانشجویان بین المللی، شهریه‌های سالانه رایج را برای دانشجویان بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی به صورت زیر ارائه کرده است:

  • دوره کارشناسی ارشد – ۲۰ هزار دلار استرالیا (۱۴،۴۰۰ دلار آمریکا) تا ۳۷ هزار دلار استرالیا (۲۶،۶۰۰ دلار آمریکا).
  • دوره دکتری – ۱۴ هزار دلار استرالیا (۱۰،۰۶۰ دلار آمریکا) تا ۳۷ هزار دلار استرالیا (۲۶،۶۰۰ دلار آمریکا).

این تخمین‌ها شامل دوره‌های گران قیمت مانند دامپزشکی و پزشکی که هزینه تحصیلی نسبتاً بالاتری دارند، نمی‌شود.

شهریه‌های تحصیلی در دانشگاه‌های استرالیایی عموماً بر حسب هر واحد محاسبه می‌شود، نه هر سال. هر واحد در یک بازه قیمتی قرار می‌گیرد و چون اکثر دانشجویان ترکیبی از واحدهای مختلف در بازه‌های مختلف را اخذ می‌کنند، بنابراین هزینه تحصیل در استرالیا برای دوره‌های مختلف تحصیلی برای افراد مختلف متفاوت است.

برخی دانشگاه‌های استرالیایی، شامل دانشگاه ملی استرالیا (ANU) که یک موسسه ملی با رتبه بالا (رتبه ۲۴ جهانی در رتبه بندی QS World 2019) است، تخمین رسمی از هزینه‌ تحصیل در استرالیا به دانشجویان ارائه می‌دهند. هزینه سالانه برای دانشجویان بین المللی در دوره کارشناسی در دانشگاه ملی استرالیا از ۳۶،۴۰۰ دلار استرالیا (حدود ۲۶،۱۵۰ دلار آمریکا) برای دوره‌های کارشناسی هنر، تا ۴۳،۶۸۰ دلار استرالیا (حدود ۳۱،۳۸۰ دلار آمریکا) برای دوره‌های کارشناسی علوم یا علم پزشکی می‌باشد.

برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی، شهریه‌های سالانه از ۳۶،۴۸۰ دلار استرالیا (حدود ۲۶،۲۰۰ دلار آمریکا) برای برخی دوره‌های کارشناسی ارشد شروع شده و به مبالغ ۴۵،۶۰۰ دلار استرالیا (حدود ۳۲،۷۶۰ دلار آمریکا) می‌رسد.

شهریه دوره‌های دکتری نیز به طور مشابه از ۴۱،۲۸۰ دلار استرالیا (حدود ۲۹،۶۵۰ دلار آمریکا) شروع شده و افزایش می‌یابد. با این حال، دوره‌هایی مانند دوره جراحی و دکترای پزشکی نیز در دانشگاه ملی استرالیا وجود دارند که شهریه تحصیلی آن‌ها ۸۰،۱۳۶ دلار استرالیا (حدود ۵۷،۸۰۰ دلار آمریکا) است.

هزینه خدمات تحصیلی و هزینه‌های رفاهی یکی دیگر از موارد هزینه تحصیل در استرالیا است که برای خدمات و امکانات رفاهی غیرآکادمیک دریافت می‌شود. حداکثر این هزینه در سال ۲۰۱۸ معادل ۲۹۸ دلار استرالیا( حدود ۲۱۴ دلار آمریکا) است. همه دانشگاه‌های استرالیا این هزینه را دریافت نمی کنند، اما قبل از هر اقدامی باید از دریافت این هزینه توسط دانشگاه مد نظر خود اطمینان یابید، تا در صورت دریافت هزینه خدمات تحصیلی و هزینه‌های رفاهی توسط دانشگاه‌تان روبرو شدید، با مشکلی مواجه نشوید.

شهریه‌ها و هزینه دوره‌ها برای دانشجویان بومی

همانند بسیاری از کشورهای دنیا، هزینه تحصیل در استرالیا برای دانشجویان بومی و به خصوص برای دانشجویانی که بتوانند با موفقیت برای مکان‌هایی که توسط اداره رفاه عمومی مشخص شده است، اپلای کرده‌اند، بسیار پایین‌تر از سایر دانشجویان است. این بدان معنا است که بخش قابل توجهی از هزینه تحصیل در استرالیا برای این گونه دانشجویان تا حد زیادی توسط دولت تامین می‌شود. مکان‌های مشخص شده توسط اداره رفاه عمومی در همه دانشگاه‌های عمومی استرالیا و برخی از دانشگاه‌های خصوصی وجود دارد.

سهم دانشجویان از پرداخت هزینه دانشگاه با توجه به اینکه در کجا و در چه رشته‌ای مشغول به تحصیل هستند، متغیر است ولی هزینه تحصیل در استرالیا توسط دولت این کشور محدوده‌ای مشخص می‌شود. بدین معنی که دولت حداقل و حداکثر بازه قیمتی را برای هر شهریه تعیین می‌کند که برای هر سال مشخص می‌کند. برای نمونه شهریه تعیین شده توسط دولت استرالیا برای سال ۲۰۱۸ برای گروه‌های مختلف بدین صورت است:

– گروه ۱ برابر ۶،۴۴۴-۰ دلار استرالیا

– گروه ۲ برابر ۹،۱۸۵-۰ دلار استرالیا

– گروه ۳ برابر ۱۰،۷۵۴-۰ دلار استرالیا

جهت تخمین شهریه کل تحصیلی‌تان نیاز دارید تا میزان واحدهای درسی را که توسط هر گروه پوشش داده می‌شود را مشخص کنید. علاوه بر آن باید میزان اعتباری را که برای هر یک از واحدها را دریافت می‌کنید را باید مشخص کنید. این اعتبار به صورت کسری بیان می‌شود. برای مثال ۹۶/۱۲ یا ۰.۱۲۵ میزان اعتبار دریافتی شما برای شهریه تحصیل در استرالیا و دانشگاه مورد نظرتان است . در صورتی که بخواهید تا هزینه کل هر واحد را به دست آورید، باید عدد بدست آمده را در بازه شهریه گروه مورد نظر خود ضرب کنید تا هزینه کل واحد به دست بیاید یا می‌توانید از محاسبه کننده‌های آنلاین که اکثراً توسط وب‌سایت موسسه آموزشی مورد نظرتان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، استفاده کنید.

شهریه‌های تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی بومی نیز به شیوه مشابهی محاسبه می‌شود. برخی موسسات تخمین‌هایی به صورت سالانه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. برای مثال، دانشگاه ملبورن هزینه تحصیل در استرالیا را برای سال ۲۰۱۹ از ۱۹،۰۰۸ دلار استرالیا در هر سال برای دوره کارشناسی ارشد روانپزشکی تا ۵۷،۰۸۸ دلار استرالیا برای دکتری دامپزشکی، پیش بینی کرده است. برخی دوره‌های تحصیلات تکمیلی هم‌چنین محل‌های پشتیبانی شده توسط رفاه عمومی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، بنابراین شما باید وجود یا عدم وجود چنین امکاناتی را با موسسه آموزشی مد نظر خود چک نمایید.

برخلاف دانشجویان بین المللی، دانشجویان بومی صلاحیت دریافت وام تحصیلات عالی (HELP) را دارند. چندین نوع وام دولتی برای شهروندان استرالیایی و دارندگان ویزای دائم بشردوستانه وجود دارد. HECS-HELP روشی است که به دانشجویان تحت پوشش رفاه عمومی کمک می‌کند تا میزان سهم شهریه تحصیلی‌شان را پرداخت نمایند. FEE-HELP شهریه‌های تحصیلی را برای دانشجویان شهریه پرداز پوشش می‌دهد. SA-HELP هزینه خدمات دانشجویی و رفاهی را پرداخت می‌کند. OS-HELP برخی از هزینه‌های بین المللی را پوشش داده و وام‌های دانشجویی VET مختص هزینه‌های تحصیلات فنی و حرفه ای هستند.

هزینه زندگی در استرالیا

دپارتمان امور داخلی دولت استرالیا بیان می‌کند که شما باید اثبات نمایید که مبلغ ۲۰ هزار دلار استرالیا (حدود ۱۴،۶۰۰ دلار آمریکا) جهت هزینه‌های زندگی یک ساله استرالیا را در اختیار دارید. اگر شما یک همراه با خود به این کشور می‌آورید باید مبلغ ۷،۱۰۰ دلار استرالیا (حدود ۵،۱۰۰ دلار آمریکا) به این مبلغ اضافه نمایید؛ و اگر شما دارای فرزند هستید، باید نشان دهید که برای هر فرزند مبلغ ۳،۰۴۰ دلار استرالیا (حدود ۲،۲۰۰ دلار آمریکا) پول در اختیار دارید.

به همراه اثبات این تمکن مالی، شما باید نشان دهید که توانایی مالی پوشش هزینه‌های سفر هوایی برای خودتان و همه افراد خانواده‌تان و هم‌چنین شهریه مدرسه برای هر یک از فرزندان بین سنین پنج تا ۱۸ سال را دارید.

با وجود مطالب بالا میزان هزینه‌های مورد نیاز استانداردهای مهاجرت استرالیا را نشان دادند، شما ممکن است نیاز به صرف این مبلغ پول هنگام رسیدن به استرالیا را نداشته باشید. رهنمودهای رسمی سایت تحصیل در استرالیا بودجه ای بین ۸۵ دلار استرالیا (حدود ۶۱ دلار آمریکا) و ۴۴۰ دلار استرالیا (حدود ۳۱۷ دلار آمریکا) را برای هر هفته برای اقامت، بسته به اینکه شما در خوابگاه‌های مشترک در داخل محوطه دانشگاه (ارزان‌ترین حالت) یا در اقامتگاه‌های اجاره ای خصوصی (گرانترین حالت) اقامت داشته باشید، پیشنهاد می‌کند سایر هزینه‌های هفتگی به شرح زیر است:

  • خواربار و غذای بیرون – ۸۰ تا ۲۸۰ دلار استرالیا در هر هفته (حدود ۲۰۱-۷۵ دلار آمریکا)
  • هزینه گاز و برق – ۳۵ تا ۱۴۰ دلار استرالیا (حدود ۱۰۰-۲۵ دلار آمریکا)
  • هزینه تلفن و اینترنت – ۲۰ – ۵۵ دلار استرالیا (حدود ۴۰-۱۴ دلار آمریکا)
  • حمل و نقل عمومی – ۱۵ تا ۵۵ دلار استرالیا (۴۰-۱۱ دلار آمریکا)
  • هزینه‌های ماشین (پس از خرید) – ۱۵۰ تا ۲۶۰ دلار استرالیا (حدود ۱۸۷-۱۰۸ دلار آمریکا)
  • تفریح و سرگرمی – ۸۰ تا ۱۵۰ دلار استرالیا (حدود ۱۰۸-۵۷ دلار آمریکا)

برای سادگی بیشتر محاسبه، حداقل هزینه تحصیل در استرالیا به صورت هفتگی در حدود ۳۱۱ دلار استرالیا (حدود ۲۲۴ دلار آمریکا) است.

بسیاری از دانشگاه‌های استرالیایی جزئیات تفکیکی از هزینه‌های زندگی در استرالیا را وب‌سایت دانشگاه خود قرار می‌دهند که این هزینه‌ها شامل هزینه‌های اقامت دانشجویی و در برخی موارد هزینه‌های محلی و پیشنهادات ویژه در مورد این هزینه‌ها است. برای مثال، موسسه صنعتی رویال ملبورن یک صفحه با عنوان خرید هوشمندانه با لینک‌ها و پیشنهاداتی برای خرید با تحفیفات ویژه ارائه کرده است.

به یاد داشته باشید که هزینه‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌ها معمولا به جای یک سال تقویمی، به ازای یک سال تحصیلی (حدود ۴۰ هفته) اعلام می‌شود، بنابراین شما باید در صورت اقامت طولانی‌تر بودجه بیشتری در نظر بگیرید.

هزینه‌های درخواست ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای دانشجویی زیر کلاس ۵۰۰ ( Subclass) این اجازه را به دانشجویان می‌دهد تا در یک رشته تمام وقت، در استرالیا مشغول به تحصیل باشند.

هزینه‌های ویزای تحصیلی استرالیا (زیرکلاس ۵۰۰) هم اکنون ۵۷۵ دلار استرالیا (حدود ۴۱۴ دلار آمریکا) است. به عنوان یک شرط مورد نیاز برای دریافت ویزا شما باید یک بیمه درمانی دانشجویی بین المللی (OSHC) برای مدت زمان اقامت‌تان در استرالیا برای خودتان و هر یک از اعضای خانواده که همراه شما هستند، داشته باشید. شما نیاز ندارید که حتماً موسساتی که دانشگاه پیشنهاد می‌دهند را انتخاب نمایید، اما هر کدام را که انتخاب کردید، مطمئن شوید که توسط دولت تایید شده باشد.

بیمه درمانی دانشجویی بین المللی (OSHC)

پوشش بیمه‌ای دانشجویان خارجی که به اختصار OSHC نامیده می‌شود، برای تمامی دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در استرالیا هستند، الزامی می‌باشد. به عبارت ساده‌تر دولت استرالیا داشتن بیمه دانشجویی را یکی از شرایط مهم برای صدور رواید تحصیلی قلمداد می‌کنند. با توجه به اینکه سازمان پزشکی و درمان استرالیا دانشجویان خارجی را تحت پوشش بیمه قرار نمی‌دهند، از این دانشجویان خارجی باید قبل از ورود به خاک استرالیا بیمه خود را برای طول دوره تحصیل خود در استرالیا تهیه کنند.

وب‌سایت OSHC استرالیا یک امکان جستجوی عالی در اختیار شما قرار می‌دهد که توسط آن قادر خواهید بود تا شرایط بیمه‌های درمانی موجود را با هم مقایسه نمایید. ارزان‌ترین گزینه‌ای که در بین گزینه‌های موجود قادر به یافتن آن هستید، برای یک دانشجوی کارشناسی (مدت زمان تحصیل سه سال که از ماه مارس شروع شده و در ماه دسامبر به اتمام می‌رسد) بدون هیچ همراهی در حدود ۲،۱۴۹ دلار استرالیا (حدود ۱،۵۵۰ دلار آمریکا) هزینه در بر داشت.

برخی هزینه‌های زندگی روزمره و هزینه‌های تحصیل در استرالیا

تغذیه

منوی پایه نهار (شامل نوشیدنی) در محیط کاری                 ۱۷ دلار استرالیا

یک وعده فست فود کمبو در رستوران                                      ۱۱ دلار استرالیا

۵۰۰ گرم سینه مرغ بدون استخوان                               ۶ دلار استرالیا

یک لیتر شیر پر چرب                                              ۱.۲۶ دلار استرالیا

۱۲ عدد تخم مرغ بزرگ                                            ۵.۶۴ دلار استرالیا

یک کیلوگرم گوجه فرنگی                                          ۴.۹۴ دلار استرالیا

۵۰۰ گرم پنیر محلی                                                         ۹ دلار استرالیا

یک کیلوگرم سیب                                                   ۴.۲۱ دلار استرالیا

یک کیلوگرم سیب زمینی                                          ۳.۳۰ دلار استرالیا

دو لیتر کوکا کولا                                                    ۳.۱۶ دلار استرالیا

نان برای دو نفر برای یک روز                                       ۲.۱۸ دلار استرالیا

خانه داری

اجاره ماهیانه برای ۸۵ مترمربع مبله در منطقه گران قیمت     ۲،۶۷۲ دلار استرالیا

اجاره ماهیانه برای ۸۵ مترمربع مبله در منطقه نرمال            ۲،۰۸۹ دلار استرالیا

مصارف یک ماهه (گرمایش، الکتریسیته، گاز، …) برای دو نفر در آپارتمان ۸۵ مترمربعی                                                                                          ۲۵۱ دلار استرالیا

اجاره ماهیانه برای واحد ۴۵ مترمربعی مبله در منطقه گران قیمت      ۲،۰۳۰ دلار استرالیا

اجاره ماهیانه برای واحد ۴۵ مترمربعی مبله در منطقه نرمال             ۱،۴۳۵ دلار استرالیا

مصارف یک ماهه (گرمایش، الکتریسیته، گاز، …) برای دو نفر در آپارتمان ۴۵ مترمربعی                                                                                                     ۱۶۹ دلار استرالیا

اینترنت ۸ Mbps (یک ماهه)                                              ۵۹ دلار استرالیا

تلویزیون ۴۰ اینچ                                                             ۵۶۱ دلار استرالیا

لباس

یک شلوار جین                                                               ۱۰۴ دلار استرالیا

یک دامن در مغازه‌های بالاشهر (Zara, H&M,…)                    ۷۲ دلار استرالیا

یک جفت کفش ورزشی (نایک، آدیداس،…)                                ۱۴۴ دلار استرالیا

یک جفت کفش چرم مردانه                                                 ۱۴۶ دلار استرالیا

حمل و نقل

ولکس واگن گلف ۱.۴ TSI 150CV، نو                                  ۲۷،۰۹۱ دلار استرالیا

یک لیتر سوخت                                                              ۱.۴۸ دلار استرالیا

هزینه ماهانه بلیط حمل و نقل عمومی                                      ۱۴۱ دلار استرالیا

مراقبت‌های شخصی

داروهای سرماخوردگی برای شش روز                                       ۱۰ دلار استرالیا

یک جعبه آنتی بیوتیک (۱۲ دز)                                            ۱۶ دلار استرالیا

ویزیت کوتاه دکتر خصوصی (۱۵ دقیقه)                                    ۷۳ دلار استرالیا

شامپوی سر (۴۰۰ میلی لیتر)                                               ۶ دلار استرالیا

چهار رول دستمال توالت                                                     ۳.۱۱ دلار استرالیا

خمیر دندان                                                                   ۳.۷۰ دلار استرالیا

اصلاح عادی سر مردانه                                                       ۲۹ دلار استرالیا

سرگرمی

غذا خوردن ساده در بیرون برای دو نفر                                     ۵۵ دلار استرالیا

دو بلیط سینما                                                                ۳۵ دلار استرالیا

دو بلیط تئاتر (بهترین صندلی‌های ممکن)                                  ۲۰۶ دلار استرالیا

تعرفه ۱ دقیقه مکالمه موبایلی (بدون هیچ تخفیف یا بسته ای)           ۰.۶۲ دلار استرالیا

یک ماه عضویت باشگاه در منطقه کاری                                     ۷۰ دلار استرالیا

یک بسته سیگار مارلبرو

دیدگاهتان را بنویسید