هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های دانشجویی در ایتالیا

همه شهرهای اصلی و نواحی گردشگری در شمال ایتالیا گران قیمت‌تر از شهر‌های کوچک هستند. هزینه‌های زندگی برای تحصیل در ایتالیا بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه (شامل هزینه منزل، تلفن، غذا، سفر و سرگرمی) بسته به موقعیت دانشجویان متغیر است.

ایتالیا یکی از هشت کشور ثروتمتد در دنیاست و به مقاصد گردشگری محبوبش شهرت دارد. ایتالیا یک کشور پرجذبه با معماری‌های مدرن و تاریخی است که در هر یک از خیابان‌ها و به ویژه در مراکز شهری در رم، فلورنس، میلان و ونیز قابل مشاهده‌اند. ایتالیا یکی از جذاب‌ترین مقاصد اروپاست و تحصیل در ایتالیا ویژگی‌های خاص خود را دارد.

تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی برای تجربه تحصیل در ایتالیا در این کشور حضور دارند و شما می‌توانید نفر بعدی این گروه باشید! زندگی و تحصیل در ایتالیا می‌تواند یک تجربه منحصربه‌فرد و بسیار هیجان‌انگیز باشد.

شرایط تحصیل در ایتالیا

در کشور ایتالیا حدود ۹۰ دانشگاه، دانشکده و موسسات آموزش عالی وجود دارد که اغلب آن‌ها به ‌صورت دانشگاه‌های دولتی در حال فعالیت هستند. هم‌چنین بعضی از دانشکده‌ها و مراکز آموزش عالی ویژه‌ی فوق لیسانس، پلی تکنیک و سایر آکادمی‌ها هم وجود دارند که بخشی از سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی این کشور هستند. در فرآیندی به ‌نام فرآیند “بولونیا” کشور ایتالیا سیستم منظم و بسیار جدیدی را به نام “نئو” اجرا کرده است که شامل یک سیستم آموزشی جدید است که توانسته جایگزین سیستم‌ آموزشی فعلی و قدیمی این کشور گردد. تحصیل در ایتالیا در مقطع تحصیلات عالی امروزه شامل یک دوره‌ی کارشناسی سه ساله به‌ نام laurea triennale می‌باشد که می‌تواند توسط مدرک کارشناسی دو ساله هم قابل جایگزینی باشد. یک سیستم اعتباری برای اندازه‌گیری میزان ساعت‌های تحصیل و کار در جهت همگن‌سازی رشته‌ها وجود دارد. هم‌چنین فرصتی است که شما بتوانید دوره و روش ادامه‌ی تحصیل خود را در خارج از کشور پس از سه سال به‌ پایان برسانید. اما باید بدانید دانشجویانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی حقوق را دارند باید طول دوره پنج ساله را طی کنند و این در حالی است که دانشجویان پزشکی هم با گذراندن دوره‌ی شش ساله می‌توانند به ‌مدرک مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

هزینه زندگی در ایتالیا

مهم‌ترین موارد هزینه تحصیل در ایتالیا

جهت برآورد هزینه تحصیل در ایتالیا قصد داریم تا تمام موارد را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید به راحتی میانگین هزینه تحصیل در ایتالیا را براساس ویژگی‌های خود محاسبه کنید.

منزل

مانند تمام شهرهای جهان اجاره محل برای زندگی قسمت اعظمی از هزینه‌های زندگی دانشجویی را شامل می‌شود. در ایتالیا دانشگاه‌ها به دانشجویان خود خوابگاه‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت ارائه می‌کنند.

  • خوابگاه دانشگاهی: برخی دانشگاه‌ها در ایتالیا خوابگاه‌های مختص خود را داشته و معمولاً این خوابگاه‌ها نزدیک به محوطه دانشگاه هستند. این خوابگاه‌ها تمام امکانات مورد نیاز مانند آشپزخانه، لباس‌شویی و غیره را برای دانشجویان در حال تحصیل در ایتالیا به‌ وجود می‌آورند.
  • آپارتمان‌های شخصی: منزل شخصی به معنای اجاره یک فضا برای خودتان، یا یک خانه مشترک می‌باشد. هزینه‌های منازل شخصی به طور گسترده‌ای متفاوت بوده که این امر بستگی به موقعیت، اندازه و هم‌چنین تجهیزات خانه دارد.
  • اقامتگاه‌های خانوادگی: اقامتگاه‌های خانوادگی مکان‌هایی است که شما با یک خانواده ایتالیایی در خانه خودشان زندگی می‌کنید. این کار یک شانس عالی برای آشنا شدن با فرهنگ ایتالیایی برای شما بوجود می‌آورد.

هزینه‌های منزل

هزینه‌های منزل جهت تحصیل در ایتالیا بسته به نوع منزل متفاوت است.

  • خوابگاه‌های دانشگاهی: هزینه خوابگاه‌های دانشگاهی از بازه ۵,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی برای یک اتاق در خوابگاه دانشگاهی یا یک آپارتمان مشترک دانشجویی تا ۷,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی برای یک آپارتمان تک اتاقه متغیر است.
  • آپارتمان‌های شخصی: اجاره یک آپارتمان برای تحصیل در ایتالیا به خصوص در شهرهای بزرگ آن بسیار هزینه بر بوده و می‌تواند از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه، بسته به اندازه و موقعیت اقامت شما متفاوت می‌باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

حمل و نقل

حمل و نقل عمومی معمولاً ارزان قیمت و مدیریت شده است و مطمئناً بهترین راه سفر در داخل و خارج از ایتالیا می‌باشد.

  • گشت و گذار با اتوبوس: همه شهرهای اصلی ایتالیا شبکه‌های اتوبوس و تراموای گسترده‌ای دارند. شما می‌توانید هنگام سوار شدن از راننده بلیط تهیه نمایید.
  • سفر‌کردن با تاکسی: تاکسی‌ها همه جا پیدا می‌شوند و شما می‌توانید آن‌ها را با علائم چراغ نئون در بالای آن‌ها شناسایی کنید. ماشین‌های تاکسی عموماً سفید یا زرد رنگ هستند. تاکسی‌های رسمی دارای تاکسی‌متر بوده که به شما میزان کرایه پرداختی را نشان داده و در صورت نیاز فاکتور نیز ارائه می‌کنند. تاکسی‌های بسیار اندکی در ایتالیا، کارت‌های اعتباری را می‌پذیرند.
  • دوچرخه‌ها: بسیاری از شهرهای ایتالیا ترافیک شدیدی در ساعات کاری دارند. بنابراین، دوچرخه بهترین راه برای جابه‌جایی در شهر در این ساعات و به خصوص در شهر‌های کوچک می‌باشد.

هزینه‌های زندگی در ایتالیا

قیمت‌ها به صورت قابل توجهی با مکانی که در آن زندگی می‌کنید و نوع منزل‌تان تفاوت می‌کنند. همه شهرهای اصلی و نواحی گردشگری در شمال ایتالیا گران قیمت‌تر از شهر‌های کوچک هستند. هزینه‌های زندگی برای تحصیل در ایتالیا بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه (شامل هزینه منزل، تلفن، غذا، سفر و سرگرمی) بسته به موقعیت دانشجویان متغیر است.

هزینه شهریه تحصیل در ایتالیا

دانشگاه‌ها و سایر موسسات آموزش عالی شهریه‌های خاص خود را دارند. این هزینه‌ها از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر بسته به رشته تحصیلی نیز متفاوت است. میانگین شهریه برای یک دانشجو بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال است. دانشگاه‌های خصوصی گران قیمت‌تر می‌باشند.

دوره‌های کارشناسی ارشد و سایر دوره‌های تخصصی هزینه‌های بالاتری دارند. دانشجویان مشغول در دوره‌های دکتری و دریافت‌کننده بورسیه از دانشگاه نیازی به پرداخت شهریه ندارند. این در حالی است که دانشجویان بدون بورسیه باید شهریه‌ای که هر موسسه تعیین می‌کند را پرداخت نمایند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با هزینه دانشگاه یا موسسه مورد نظرتان، با دانشگاه یا موسسه مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید.

خدمات سلامت

بیمه‌های سلامت در ایتالیا عموماً در سطوح منطقه‌ای توسط مرکز خدمات سلامتی ملی (Servizio Sanitario Nazionale, SSN) که پوشش کلی شامل پوشش مالی پزشکان عمومی و داروهای تجویزی را ارائه می‌کنند، مدیریت می‌شود.

دانشجویان غیر ایتالیایی که مشغول تحصیل در ایتالیا هستند می‌توانند اقدام به کسب این خدمات درمانی در مرکز خدمات درمانی ملی در منطقه خود کنند تا از یک پزشک خانوادگی یا یک پزشک بهره مند شوند.

  • دانشجویان اتحادیه اروپا باید اسنادی فراهم آورند که نشان دهنده وضعیت سلامت آن‌ها در کشور خودشان باشد تا دسترسی کامل به سیستم بهداشتی ایتالیایی را داشته باشند. این اسناد را می‌توانید از سازمان بهداشت عمومی کشور خودتان درخواست دهید.
  • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا نیاز دارند تا یک بیمه نامه سلامت معتبر برای کل دوره تحصیلی‌شان برای تحصیل در ایتالیا فراهم آورند. هنگامی که آن‌ها اجازه اقامت خود را دریافت کردند، باید برای ASL برای درخواست یک پزشک خانوادگی یا پزشک عمومی درخواست داده و از کمک‌های درمانی در ایتالیا استفاده نمایند.

دانشجویان بین الملل مشغول به تحصیل در ایتالیا باید این موارد را هم به کنسول‌گری ایتالیا و هم به مراکز پلیس در ۸  روز اول رسیدن به این کشور ارائه کنند.

کار حین تحصیل در ایتالیا

کار‌کردن در کنار تحصیل‌تان یک راه خوب برای کسب دانش و مهارت‌های تخصصی می‌باشد. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا مشغول به یک کار پاره وقت هستند. بسیاری از دانشجویان ایتالیایی در شغل‌های پاره وقت برای تامین مالی خودشان حین تحصیل، مشغول به کار هستند. اگر شما یک شهروند اتحادیه اروپا هستند، بدون هیچ محدودیتی قادر به کار در این کشور خواهید بود. سایر دانشجویان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باید اجازه کار داشته باشند. برای این کار لازم است تا از کارفرما خواسته می‌شود تا یک نامه استخدام برای مرکز پلیس “Questura” ارسال نماید.

 

پاسخی بگذارید