هزینه تحصیل در بلژیک چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های دانشجویی در بلژیک

در کشور بلژیک آموزش عالی بر اساس زبان جوامع تقسیم می‌شود: جامعه بلژیکی فرانسوی زبان، جامعه بلژیکی فلمیش/ هلندی زبان و جامعه بلژیکی آلمانی زبان. به همین دلیل هزینه تحصیل در بلژیک از جامعه‌ای به جامعه دیگر و از موسسه‌ای به موسسه دیگر متفاوت است.

کشور بلژیک به نظام آموزشی سطح بالای خود شناخته شده است. بلژیک یک کشور چند زبانه و چند فرهنگی است که با شکلات‌ها، وافل‌های بلژیکی، قلعه‌های بی‌نظیر، شهر‌های زیبا و موزه‌های تاریخی‌اش شناخته می‌شود. این کشور سه زبان رسمی دارد: هلندی، آلمانی و فرانسوی. اما مردم آن به زبان انگلیسی هم تسلط زیادی دارند. بلژیک یک محل بسیار خوب و با هزینه مناسب برای تحصیل است. این مطلب را مطالعه کنید تا درباره شهریه‌های درسی، هزینه‌های زندگی، سلامت و امنیت، شرایط سفر، کار و تحصیل در بلژیک بیشتر آشنا شوید.

کشور بلژیک

براساس سرشماری تخمینی سال ۲۰۱۱ جمعیتی بالغ بر ۱۱ میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند. نوع حکومت این کشور سلطنت دموکراتیک می‌باشد و واحد پول آن یورو است. بیشتر از ۶۰ درصد مردم بلژیک به ‌زبان هلندی یا فنلاندی صحبت می‌کنند و فرانسوی و آلمانی درصدهای بعدی زبان این کشور را تشکیل می‌دهند. کشور بلژیک همیشه پذیرای مهاجران بسیار زیادی از سراسر جهان است که بسیاری از آن‌ها از مناطق متفاوت مهاجرت کرده‌اند و برای سال‌های طولانی است که ساکن این کشور شده‌اند. این کشور دارای آب و هوای معتدل دریایی است که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس، تابستان‌های تقریباً خنک و زمستان‌های معتدل را دارد. هر ساله دانشجویان زیادی با هدف تحصیل در بلژیک وارد این کشور زیبا، با فرهنگ، اصیل و پیشرفته می‌شوند. اغلب مردمان کشور بلژیک مسیحی هستند. باید به شما بگوییم کشور بلژیک در یکی از مهم‌ترین مناطق صنعتی جهان قرار گرفته است و همین امر باعث پویا شدن اقتصاد داخلی و خارجی این کشور شده است. همین اقتصاد پویا و موقعیت جغرافیای بسیار حساس این کشور باعث شده تا مهاجران بسیار زیادی با هدف سرمایه‌گذاری، کار یا تحصیل به این کشور مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در بلژیک: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک

در کشور بلژیک آموزش عالی بر اساس زبان جوامع تقسیم می‌شود: جامعه بلژیکی فرانسوی زبان، جامعه بلژیکی فلمیش/ هلندی زبان و جامعه بلژیکی آلمانی زبان. به همین دلیل هزینه تحصیل در بلژیک از جامعه‌ای به جامعه دیگر و از موسسه‌ای به موسسه دیگر متفاوت است.

برای دانشجویان بلژیکی و سایر دانشجویان از اتحادیه اروپا، هزینه تحصیلات عالی به طور عمده توسط مسئولان دولتی تامین می‌شود. با وجود این، دانشجویان باید شهریه ثبت نام سالانه، برای هر سال تحصیلی خود را بپردازند. میزان شهریه بسته به موسسه، نوع دوره تحصیلی و کمک‌های مالی اعطا شده به دانشجویان متغیر است.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید شهریه‌های ثبت نام بیشتری پرداخت نمایند. میزان این شهریه‌ها بسته به موسسه آموزش عالی و دوره تحصیلی متفاوت می‌باشد.

شهریه و هزینه تحصیل در بلژیک برای دانشجویانی که دارای بورسیه هستند می‌تواند ۸۰ یورو( ۱۰۸ دلار آمریکا) باشد، در حالی که دانشجویان بدون بورسیه باید مبلغی حدود ۸۳۰ یورو( ۱،۱۲۰ دلار آمریکا) در سال بپردازند.

برای اطلاع از میزان دقیق شهریه تحصیلی می‌توانید با موسسه یا دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید.

هزینه تحصیل در بلژیک

۵ دانشگاه برتر بلژیک

۱. دانشگاه کانولیک لوون یا (Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven

۲.  دانشگاه گنت، University of Ghent

۳. دانشکده کاتولیک لووین-لا-نوو، (Université Catholique de Louvain (UCL UCL

۴. دانشکده ویرجی بروکسل، (Vrije Universiteit Brussel (VUB

۵. دانشگاه آزاد بروکسل، (Universite Libre de Bruxelles (ULB

بروکسل

پایتخت کشور بلژیک شهر بروکسل است. این شهر حتی از لحاظ روابط و روادید سیاسی و آگاهی‌های اجتماعی در مرحله‌ای جلوتر از واشنگتن دی سی قرار دارد و مرکز بسیاری از سازمان‌های تجاری و بین‌المللی در این کشور و در این شهر واقع شده است. جمعیت ساکن بلژیک نیز اغلب از جمعیت افراد بین‌المللی تشکیل شده است و حدود یک چهارم جمعیت ۱۱ میلیون نفری این شهر به نام “بلژیکی‌های جدید” نام گرفته‌اند. یعنی این گروه از افراد کسانی هستند که از کشورهای دیگر آمده‌اند و به‌ واسطه‌ی سکونت‌شان در بلژیک فرزندان آن‌ها تبدیل به‌ شهروندان دائمی این کشور شده‌اند.

هزینه تحصیل در یک دانشگاه در بروکسل

پایه شهریه تحصیلی برای یک سال تحصیلی در یک دانشگاه در بروکسل ۸۳۵ یورو می‌باشد. علاوه بر شهریه پایه، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید مبلغ بیشتری نیز پرداخت نمایند.

هزینه تحصیل در یک دانشگاه کالج یا آکادمی هنر در بروکسل

شهریه‌های تحصیلی بسته به نوع تحصیلات و کوتاه مدت یا بلند مدت بودن آن متفاوت است.

دوره‌های بلندمدت: این برنامه‌ها شامل دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند. برای سال آخر تحصیل، میزان این شهریه به ۴۵۵ یورو و برای دیگر سال‌های تحصیلی این مبلغ به ۳۵۱ یورو می‌رسد.

دوره‌های کوتاه مدت: این دوره ها تنها شامل دوره کارشناسی می‌باشد. شهریه تحصیل برای سال آخر تحصیل( دروس تخصصی) مبلغ حدودی ۲۲۸ یورو و برای سایر سال‌های تحصیل مبلغ حدودی ۱۷۵ یورو می‌باشد.

هزینه تحصیل در جامعه فلمیش– بلژیک/فلاندرز

هزینه تحصیل در بلژیک/ فلاندرز توسط قوانین فلمیش تعیین شده و به صورت سالیانه مشخص می‌شود. برای اطلاع دقیق از میزان شهریه تحصیلی با موسسات فلمیش تماس بگیرید.

هزینه‌ زندگی در بلژیک

شهرهای بلژیک در مقایسه با مناطق روستایی آن هزینه‌های زندگی بالاتری دارند. حداقل هزینه زندگی در بلژیک در حدود ۵۵۰ تا ۶۴۰ یورو در ماه می‌باشد. این هزینه شامل هزینه اقامت، حمل‌ونقل، غذا و قبض‌ها می‌باشد.

در بلژیک: بروکسل

متوسط هزینه زندگی در بروکسل چیزی در حدود ۸۵۰ یورو در ماه می‌باشد. این هزینه بالاتر از میانگین هزینه زندگی در بلژیک می‌باشد و شامل هزینه اقامت، تغذیه، درمان، حمل و نقل قبض‌ها می‌باشد.

کتب درسی: ۳۵ یورو

اقامت: ۴۰۰ یورو

غذا: ۳۰۰ یورو

مراقب‌های درمانی: ۲۰ یورو

حمل و نقل عمومی: ۴۰ یورو

متفرقه (تلفن و…): ۵۵ یورو

مجموع: ۸۵۰ یورو

در جامعه فلمیش – فلاندرز

میانگین هزینه زندگی در ماه در حدود ۸۵۰ یورو می‌باشد که شامل هزینه‌های اقامت، تغذیه، وسایل درسی و حمل و نقل در فلاندرز می‌باشد.

اقامت دانشجویان

اقامت در بلژیک بسیار آسان می‌باشد. دانشجویان می‌توانند یک اتاق یا آپارتمان شخصی اجاره نموده یا اقدام به استفاده از خوابگاه‌های دانشگاهی یا گزینه‌های خانگی نیز بکنند. برای اخذ خوابگاه دانشگاه، با اداره خوابگاه موسسه آموزش عالی مورد نظر تماس بگیرید. برای هر نوع اقامت دیگری، شما می‌توانید از طریق اینترنت یا آژانس‌های مربوطه به صورت شخصی اقدام به جستجوی خانه یا آپارتمان نمایید. هماهنگی‌ها باید قبل از رسیدن شما به آن جا صورت بگیرد.

خوابگاه دانشگاه: این گزینه از انتخاب‌های شما، به محوطه دانشگاه نزدیک بوده و این امکان را به شما می‌دهد تا با سایر دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه آشنا شوید.

اجاره یک آپارتمان شخصی: این گزینه مستلزم عقد یک قرارداد یک ساله است و شما می‌توانید مبلغ ۱۵۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه را بسته به موقعیت و امکانات خانه در نظر داشته باشید.

گزینه‌های خانگی: این گزینه فرصت خوبی برای آشنایی و یادگیری زبان و فرهنگ بلژیکی برای شما فراهم می‌آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقامت در بلژیک، می‌توانید با خدمات پشتیبانی دانشجویان دانشگاه موردنظر یا دپارتمان دانشجویان بین الملل تماس بگیرید.

در جامعه فرانسوی – بروکسل بلژیک

اقامتگاه دانشگاه: دانشجویان می‌توانند به اقامتگاه‌های دانشگاهی بروند. اتاق‌های فردی به همراه امکانات اساسی مانند آشپزخانه، حمام، سالن و… در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. این نوع اقامت به عنوان “kots” شناخته می‌شود. میانگین هزینه برای یک اتاق برابر ۲۷۰ یورو در ماه می‌باشد.

در بروکسل، میانگین هزینه اقامت در قسمت‌های شخصی برای اتاق، آپارتمان‌ها یا سوئیت‌های یک اتاقه مبله بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه، بسته به موقعیت، امکانات و نوع اقامتگاه، متغیر است.

در جامعه فلمیش – فلاندرز

بسیاری از موسسات آموزش عالی بلژیک/ فلاندرز اتاق‌هایی را برای دانشجویان در حال تحصیل در بلژیک در نظر گرفته‌اند.

اقامت دانشگاهی می‌تواند در حدود ۲۰۰ یورو در ماه هزینه داشته باشد.

اجاره آپارتمان‌های تک اتاقه هزینه‌ای در حدود ۴۰۰ یورو در ماه خواهد داشت.

حمل و نقل

سفر در داخل و اطراف بلژیک بسیار آسان است. شما می‌توانید از اتوبوس، تراموا، مترو یا تاکسی استفاده کنید.

سفر با قطار

برای اطلاع درباره برنامه سفر قطارها یا خرید بلیط به وب‌سایت SNCB مراجعه کنید. شما می‌توانید به صورت آنلاین بلیط تهیه نمایید، کرایه‌های کمتری برای سفر دانشجویان مشغول به تحصیل در بلژیک در نظر گرفته می‌شود.

گشت و گذار با اتوبوس

گشت و گذار با اتوبوس مناسب‌ترین و رایج‌ترین راه سفر می‌باشد. مسیر‌های اتوبوس در بلژیک توسط سه شرکت مختلف مدیریت می‌شود

De Lijn: این شرکت مسئول شبکه فلاندرز است.

TEC: این شرکت مسئول والونیا است.

STIB: شبکه STIB مسئول منطقه شهری بروکسل می‌باشد.

سفر در بلژیک و اطراف آن با تراموا و مترو

سفر با تراموا و مترو در بلژیک بهترین گزینه انتخابی می‌باشد.

دانشجویان می‌توانند در شهر‌های خنت، بروکسل، آنتورپ و شارلروآ از تراموا استفاده کنند. هم‌چنین کل دریا کنار را می‌توان با استفاده از تراموای ساحلی سفر کرد.

امکانات مترو هم اکنون تنها در شهر بروکسل وجود داشته و بخشی از شبکه STIB می‌باشد.

سفر با تاکسی

تاکسی‌ها در بلژیک به طور عمده توسط شرکت‌های خصوصی مدیریت می‌شوند. این شرکت‌ها کرایه‌ها را در بیشترین نرخ مصوب توسط قانون تعیین می‌کنند.

برای اطلاع بیشتر درباره خدمات تاکسی رانی و شرکت‌ها، از وب‌سایت Belgian Highway Code website بازدید نمایید.

کار‌کردن حین تحصیل در بلژیک

دانشجویان بین المللی که در موسسات آموزش عالی بلژیک پذیرفته شده و اجازه اقامت دریافت کرده‌اند، می‌توانند حداقل ۲۰ ساعت در هفته خارج از تعطیلات دانشگاهی در کنار تحصیل‌شان کار کنند. این دانشجویان باید یک قرارداد کتبی ثابت از کارفرما دریافت نمایند، که به آن “قرارداد کار دانشجویی” گفته می‌شود. علاوه بر این قرارداد، اجاره کار نوع C نیز باید اخذ شود. این اجازه کار برای دارندگان آن امکان کار تا یک‌سال در هر جایی را فراهم می‌کند. این اجازه کار می‌تواند تجدید شود. دانشجویان بین الملل می‌تواند در تعطیلات بدون اجازه مشغول به کار شوند.

درمان

دانشجویان بین الملل که تحت پوشش بیمه سلامت نیستند، باید به طرح بیمه دوجانبه، که ” mutuelle” خوانده می‌شود، ملحق شوند. mutuelle شامل بخشی از هزینه‌های پزشکی، بستری و دارویی می‌باشد.

شرایط mutuelle

  • دانشجو باید در یک موسسه آموزش عالی ثبت نام کرده باشد.
  • او باید یک نامه پذیرش/ نامه تاییدیه از موسسه ارائه دهد.
  • سهم سه ماهه این طرح در حدود ۵۰ یورو برای هر نفر می‌باشد.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که تحت پوشش یک بیمه درمانی در کشور خودشان هستند، باید بررسی نمایند که آیا این شرکت بیمه‌ای آن‌ها را در بلژیک، در چارچوب توافق‌نامه‌های بین الملل پوشش می‌دهد یا خیر.

ملیت‌های اتحادیه اروپا باید کارت بیمه درمان اروپایی را از بیمه کشور خود دریافت نمایند.

 

2 پاسخ به “هزینه تحصیل در بلژیک چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های دانشجویی در بلژیک”

  1. Jalil Rasoule گفت:

    لطفاً توضیح دهید که برای ادامه تحصیل در مقطعه دکتری چقدر هزینه لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید