هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا : بررسی هزینه‌ها و شرایط تحصیل

بررسی دقیق هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا برای داوطلبانی که قصد اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه را دارند بسیار مهم است. ‌اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی کانادا باشید، به احتمال زیاد نام دانشگاه تورنتو را به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر کانادایی شنیده‌اید.‌ ‌این دانشگاه سطح علمی بالایی دارد و برنامه‌های تحصیلی خود را با کیفیت عالی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. همچنین دانشگاه تورنتو با ارائه امکانات و خدمات بسیاری از دانشجویان بین‌المللی خود حمایت و پشتیبانی به عمل می‌آورد. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دلیل ویژگی‌هایی مانند برتری در ارائه برنامه‌های تحصیلی و زندگی پرجنب وجوش دانشجویی، دانشگاه تورنتو را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند‌.‌ از طرفی دیگر، این ‌دانشگاه در مرکز شهر تورنتو قرار دارد‌ ‌که از شهرهای بسیار زیبای‌ ‌کانادا به شمار می‌آید. با توجه به اینکه داشتن آگاهی و اطلاعات کافی در مورد هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو برای دانشجویان بین‌المللی به ویژه دانشجویان ایرانی دارای اهمیت بسیاری است، در این نوشته به بررسی هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا خواهیم پرداخت. اگر شما نیز داوطلب تحصیل در کانادا هستید و قصد دارید اطلاعات کاملی در مورد هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را با دقت دنبال نمایید.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا در رشته‌های مختلف

باید گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا به چند مورد مختلف بستگی خواهد داشت.‌هزینه تحصیل در هرکدام از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌ها تورنتو کانادا با توجه به قوانین تعیین شده توسط دانشگاه ممکن است از یکدیگر متفاوت باشند.‌ به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا با توجه به رشته تحصیلی و نوع برنامه تحصیلی انتخاب شده توسط داوطلبان متفاوت خواهد بود.‌ معمولاً هزینه تحصیل در رشته‌هایی که واحد‌های عملی‌ دارند، بیشتر از بقیه رشته‌ها است.‌ به عنوان مثال هزینه تحصیل در‌ برنامه‌های تحصیلی مربوط به رشته‌های پزشکی و mba‌‌ و همچنین رشته‌های فنی و مهندسی، بیشتر از‌ هزینه تحصیل در‌ برنامه‌های تحصیلی مرتبط‌ با رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی است.

پرداخت شهریه بالاتر دانشجویان بین‌المللی نسبت به دانشجویان بومی

همچنین هزینه تحصیل برای دانشجویان بومی‌ کانادا یا دانشجویانی که دارای اقامت این کشور هستند، با‌ هزینه تحصیل دانشجویان خارجی متفاوت است و‌ معمولاً دانشجویان ‌بین‌المللی هزینه بیشتری را بابت شهریه دانشگاه پرداخت ‌می‌کنند.‌ از این رو هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا به ملیت دانشجویان نیز بستگی خواهد داشت.‌ همچنین هزینه تحصیل در‌ مقاطع‌ تحصیلی مختلف در دانشگاه‌ تورنتو کانادا متفاوت است.‌ معمولاً به دلیل کمک هزینه‌های خوبی که به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ‌اعطاء ‌می‌شود، تحصیل در این‌‌ مقاطع مقزون به صرفه‌تر است.‌

تفاوت هزینه‌های زندگی براساس سبک زندگی

از طرفی هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجویی که شامل هزینه خرید کتاب و لوازم تحریر، خرید لوازم زندگی مانند خوراک و پوشاک،‌‌ هزینه استفاده از سیستم حمل و نقل، وسایر هزینه‌های زندگی با توجه به‌ سبک زندگی هر دانشجو نیز متفاوت است. برای نمونه شما می‌توانید یک خانه مستقل کرایه کنید که مستلزم پرداخت هزینه بیشتری است یا اینکه به صورت مشترک یک خانه را اجاره کنید و حتی اینکه در خوابگاه دانشجویی مستقر شوید، کرایه خانه و سبک زندگی شما هزینه‌ تمام شده شما را شامل می‌شود و شما می‌توانید براساس بودجه خودتان آن را مدیریت کنید.

تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

لزوم توجه به شهریه دانشگاه‌ها از طریق وب‌سایت دانشگاه

چند نکته مهم در مورد هزینه‌ تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا‌ وجود دارد که داوطلبان ادامه تحصیل در این دانشگاه باید به آنها توجه کافی داشته باشند.‌ بررسی هزینه‌های تحصیل در یک دانشگاه خارجی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که دانشجویان ‌بین‌المللی باید‌ به آن دقت کنند‌ و قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی‌ و اخذ پذیرش از دانشگاه‌ به صورت کامل‌ برآورد صحیحی از‌ هزینه‌های زندگی و تحصیل در دانشگاه را محاسبه کنند تا در طول دوره تحصیلی با مشکل مالی مواجه نشوند.‌ همچنین دانشجویان باید به‌ شهریه تعیین شده در‌ هر سال تحصیلی دقت کنند.‌ چرا که ممکن است دانشگاه‌ در هر سال تحصیلی جدید، تغییری در شهریه‌های مربوط به هر رشته تحصیلی‌‌ اعمال کند.‌ دانشگاه تورنتو معمولاً در ماه آوریل‌‌ شهریه‌های مربوط به تحصیل در رشته‌های تحصیلی مختلف را‌ با اطلاع رسانی در‌ وب‌سایت رسمی ‌دانشگاه‌ در دسترس عموم قرار می‌دهد.‌‌ هنگام بررسی هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا باید به این نکته توجه داشته باشید که‌ ممکن است هزینه تحصیل در دوره‌های پاره وقت و تمام وقت با یکدیگر متفاوت باشند. بنابراین‌ داوطلبان با توجه به این که می‌خواهند به صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت به ادامه تحصیل در این دانشگاه بپردازند، لازم است که به هزینه تحصیل در هر کدام از برنامه‌های تحصیلی پاره‌وقت و تمام‌‌دقت کنند.‌ همچنین در برخی از‌ رشته‌ها، دانشگاه امکان ادامه تحصیل به صورت آنلاین و از راه دور را فراهم کرده است و هزینه‌های تحصیل در این‌ دوره‌ها نیز با هزینه‌های تحصیل حضوری‌ متفاوت است. بنابراین داوطلبان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی ‌دانشگاه تورنتو‌ قبل از انتخاب رشته و ثبت نام، از هزینه‌های تحصیل در رشته و‌ برنامه تحصیلی مورد نظر خود اطلاع پیدا کنند و برنامه ریزی‌های لازم برای‌ تحصیل در رشته‌ مورد نظر خود را در دانشگاه تورنتو انجام دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی شامل چه مواردی است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو

 

در ادامه مطلب به بررسی هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا در رشته‌های تحصیلی مختلف برای دانشجویان ‌بین‌المللی و همچنین دانشجویان‌ کانادایی خواهیم پرداخت.‌ همانطور که قبلاً نیز گفته شد دانشجویان بومی‌ کانادا و دانشجویانی که دارای اقامت این کشور هستند، در‌ مقایسه با دانشجویان خارجی هزینه کمتری را بابت تحصیل در رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی‌ مشابه پرداخت ‌می‌کنند.‌ با توجه به مطالب زیر می‌توانید‌ هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف را‌ در دانشگاه تورنتوی کانادا را‌ مشاهده کنید.

دانشجویان دانشگاه تورنتو کانادا

دانشجویان دانشگاه تورنتو کانادا

‌هزینه تحصیل در رشته‌های مختلف

هزینه تحصیل در رشته‌های بیوانفورماتیک، علوم کامپیوتر امنیت اطلاعات،‌ ارتباطات فرهنگ اطلاعات و فناوری،‌ مدیریت شرکت دیجیتال،‌ ارتباطات زیست پزشکی،‌ و‌ فرهنگ بصری و ارتباطات‌ برای دانشجویان کانادایی ۶,۱۰۰‌‌ دلار در اولین سال تحصیل و ۱۱,۴۲۰‌ در سال‌های تحصیلی بالاتر است. هزینه تحصیل در همین رشته‌ها‌ برای دانشجویان ‌بین‌المللی ۵۸,۱۶۰‌ دلار در سال اول تحصیلی و ۶۰,۱۵۰‌ دلار در سال‌های تحصیلی بالاتر است.

هزینه تحصیل در همه برنامه‌های بازرگانی و مدیریت منابع انسانی برای دانشجویان کانادایی ۶,۱۰۰‌‌ دلار در اولین سال تحصیل و ۱۵,۹۰۰‌ در سال‌های تحصیلی بالاتر است. هزینه تحصیل در همین رشته‌ها‌ برای دانشجویان ‌بین‌المللی ۵۸,۱۶۰‌ دلار در سال اول تحصیلی و  ۶۶,۱۱۰دلار در سال‌های تحصیلی بالاتر است.

هزینه تحصیل در کلیه برنامه‌های مدیریت ( به جز مدیریت منابع انسانی که در بالا ذکر شد) برای دانشجویان کانادایی ۶,۱۰۰‌‌ دلار در اولین سال تحصیل و ۱۱,۴۲۰‌ در سال‌های تحصیلی بالاتر است. هزینه تحصیل در همین رشته‌ها‌ برای دانشجویان ‌بین‌المللی ۵۸,۱۶۰‌ دلار در سال اول تحصیلی و ۶۰,۱۵۰‌ دلار در سال‌های تحصیلی بالاتر است.

 

دانشگاه تورنتو کانادا

دانشگاه تورنتو کانادا

 

هزینه تحصیل در رشته‌های بیوانفورماتیک، علوم کامپیوتر امنیت اطلاعات،‌ ارتباطات فرهنگ اطلاعات و فناوری،‌ مدیریت شرکت دیجیتال،‌ ارتباطات زیست پزشکی و‌ فرهنگ بصری و ارتباطات‌ برای دانشجویان کانادایی ۶,۱۰۰‌‌ دلار در اولین سال تحصیل، ۱۲,۷۲۰ دلار در دوره Major، و ۱۵,۹۰۰ دلار در دوره تخصص است. هزینه تحصیل در همین رشته‌ها‌ برای دانشجویان ‌بین‌المللی ۵۸,۱۶۰‌ دلار در سال اول تحصیلی ۶۰,۱۵۰ دلار در دوره Major، و ۶۶,۱۱۰ دلار در دوره تخصص است.

هزینه تحصیل همه برنامه‌های تحصیلی دیگر که در فهرست بالا ذکر نشده‌اند، برای دانشجویان کانادایی ۶,۱۰۰‌‌ دلار در اولین سال تحصیل و بالاتر از این مبلغ، در سال‌های تحصیلی بالاتر است. هزینه تحصیل در همین رشته‌ها‌ برای دانشجویان ‌بین‌المللی ۵۸,۱۶۰‌ دلار در سال اول تحصیلی و بالاتر از این مبلغ، در سال‌های تحصیلی بالاتر است.

دانشگاه تورنتو: اطلاعات کامل از بورسیه‌ی رایگان، شرایط کار دانشجویی و مزایای تحصیل

هزینه‌های جانبی تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

‌دانشجویان بین‌المللی باید‌‌ به این نکته توجه داشته باشند که علاوه بر هزینه‌های مربوط به شهریه دانشجویی هزینه‌های جانبی تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا را نیز در نظر بگیرند.‌ در این قسمت به بررسی هزینه‌های جانبی تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا خواهیم پرداخت.

 

بررسی هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا

بررسی هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا

‌‌هزینه‌های جانبی دانشجویان

یکی از موارد مربوط به هزینه‌های جانبی‌ این است که دانشگاه از دانشجویان می‌خواهد که مبلغی را به عنوان هزینه‌های امور دانشجویی پرداخت نمایند. این هزینه‌ها مربوط به مواردی مانند عضویت در انجمن‌های دانشجویی و استفاده از خدمات و تجهیزات مربوط به پردیس دانشگاه‌، مانند امکانات ورزشی و تفریحی و‌ خدمات پزشکی و بهداشتی و دندانپزشکی‌ هستند.‌ بسیاری از این هزینه‌ها الزامی هستند و دانشجویان موظف هستند که هزینه مربوط به خدمات دانشجویی دانشگاه را پرداخت نمایند. با این حال‌ دانشجویان می‌توانند در صورت عدم تمایل به استفاده از برخی امکانات دانشگاه، از پرداخت هزینه آنها انصراف دهند.‌ هزینه خدمات دانشجویی‌ تورنتو‌ حدود ۱,۸۸۵.۶۰‌ دلار است.‌

 

تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

‌هزینه اسکان دانشجویان بین‌المللی

یکی دیگر از هزینه‌های جانبی تحصیل در دانشگاه تورنتو هزینه‌های مربوط به اسکان و اقامت در خوابگاه‌ها و خانه‌های دانشجویی است.‌ هزینه‌ اسکان دانشجویی با توجه به محل زندگی هر دانشجو‌ و همچنین برنامه غذایی او‌‌ و سایر هزینه‌های زندگی متفاوت خواهد بود.‌ به صورت میانگین می‌توان گفت که هزینه‌ اسکان دانشجویی و‌ تهیه خوراک دانشجویی بین ۱۱,۰۰۰ الی ۱۶,۰۰۰‌ دلار است.

هزینه خرید لوازم کمک آموزشی

هزینه خرید لوازم کمک آموزشی

هزینه‌های مرتبط با کتاب و لوازم‌التحریر

یکی دیگر از مواردی که دانشجویان باید در نظر بگیرند، هزینه خرید کتاب و لوازم تحریر است.‌‌ دانشجویان باید در نظر داشته باشند که در صورت تحصیل در برخی از رشته‌های تحصیلی علاوه بر کتاب‌های درسی به وسایل‌ کمک آموزشی مانند تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات کامپیوتری و غیره نیاز پیدا خواهند کرد.‌ میانگین هزینه تهیه‌ لوازم و تجهیزات کمک آموزشی بین ۱,۰۰۰ الی ۲,۰۰۰ دلار است.‌‌ دانشجویان ترم‌های پایین‌تر می‌توانند برای صرفه جویی در هزینه‌های خرید لوازم‌‌ کمک آموزشی و تجهیزات تحصیلی،‌ لوازم دانشجویان ترم‌های بالاتر را که‌ دیگر به آنها نیاز ندارند، با قیمت کمتری خریداری کنند.

هزینه حمل‌ونقل و استفاده از خودروی شخصی یا عمومی

در صورتی که دانشجویان بخواهند با ماشین شخصی خود به دانشگاه رفت و آمد کنند، می‌توانند در محوطه دانشگاه اتومبیل خود را پارک کنند.‌ به منظور استفاده از پارکینگ دانشگاه لازم است که دانشجویان کارت پارکینگ جلسه‌ای یا سالانه خریداری کنند، یا اینکه هزینه استفاده روزانه از پارکینگ را پرداخت نمایند.‌ حداقل هزینه استفاده از پارکینگ دانشگاه حدود ۶۴۴,۳۵‌‌ دلار است.‌ همچنین دانشجویان می‌توانند از‌ سیستم حمل و نقل عمومی‌ استفاده کنند که قیمت ‌کمی دارد.‌ باید گفت که‌ استفاده از‌ سیستم حمل و نقل MiWay‌ برای دانشجویان دانشگاه تورنتو مجانی است و هزینه استفاده از این سیستم حمل و نقل در‌‌ هزینه شهریه دانشگاه گنجانده شده است.‌ به منظور استفاده از سایر‌‌ وسایل نقلیه عمومی،‌‌ لازم است که دانشجویان هزینه آن را پرداخت کنند.‌ همچنین اگر قصد گذراندن دوره‌ها در‌ پردیس سنت جرج‌ یا بازدید از آن را داشته باشید، می‌توانید به صورت رایگان از سیستم‌ حمل و نقل UTM‌‌ بین دانشگاهی استفاده کنید.‌ دانشجویان می‌توانند با داشتن کارت دانشجویی دانشگاه، بدون پرداخت کرایه از این سیستم حمل و نقل بین دانشگاهی استفاده کنند.

هزینه‌های مرتبط با درمان

یکی دیگر از هزینه‌هایی که دانشجویان باید به آن توجه داشته باشند، هزینه طرح بیمه سلامت دانشگاهی است که با عبارت اختصاری UHIP‌ شناخته ‌می‌شود ( University Health Insurance Program ). این طرح یک برنامه سالانه سلامت دانشگاه است که‌ عضویت در آن برای تمامی ‌دانشجویان ‌بین‌المللی‌ لازم است مگر اینکه دانشجویی از‌ عضویت در‌ این طرح مستثنی شده باشد.‌ هزینه عضویت در طرح بیمه سلامت دانشجویی ۷۵۶‌ دلار است.

 

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

هزینه‌های مرتبط با دریافت ویزای تحصیلی کانادا

یکی دیگر از موارد جانبی در مورد هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا هزینه‌ مربوط به اخذ ویزای تحصیلی است. همانطور که می‌دانید برای تحصیل در کانادا باید مجوز تحصیل کانادا را دریافت کنید، تا به شما اجازه داده شود که به عنوان یک دانشجوی ‌بین‌المللی در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل مشغول شوید. ویزای تحصیلی کانادا به مدت اقامت شما، به عنوان ویزای دانشجویی عمل می‌کند. در صورتی که طول دوره برنامه تحصیلی مورد نظر شما ۶ ماه یا کمتر از این مدت باشد نیازی به دریافت مجوز تحصیلی کانادا نخواهید داشت. اما اگر طول برنامه تحصیلی شما بیشتر از این مدت باشد، لازم است که نسبت به اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. هزینه اخذ مجوز تحصیل یا ویزای تحصیلی کانادا ۱۵۰ ‌دلار کانادا است.

مراحل و شراط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

بورسیه‌ و کمک هزینه تحصیل دانشگاه تورنتو کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

 

باید گفت که دانشگاه تورنتو کانادا به منظور حمایت از دانشجویان بین‌المللی امکانات و خدمات بسیاری را در اختیار آنها قرار می‌دهد و کمک هزینه‌های تحصیلی ‌متنوعی را به آنها ‌اعطاء ‌می‌کند.‌ بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان ‌بین‌المللی کمک ‌می‌کند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود را در کشور کانادا تامین کنند. به همین دلیل موفقیت در‌ اخذ بورسیه تحصیلی‌ به نفع دانشجویان ‌بین‌المللی خواهد بود.‌ در واقع دولت و دانشگاه‌های کانادا با هدف‌ جذب هرچه بیشتر دانشجویان ‌بین‌المللی و‌ حمایت از آنها‌ سعی ‌می‌کنند شرایط بسیار خوبی را برای تحصیل آنها فراهم کنند.‌

بورسیه تحصیلی کانادا : بررسی و معرفی انواع بورسیه تحصیلی کانادا

در این قسمت به بررسی کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی ‌اعطاء شده به دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه تورنتو کانادا خواهیم پرداخت.

بورسیه دانشجویان ورودی جدید

‌‌باید بدانید که دانشگاه‌ تورنتو کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان جدیدالورود را در نظر می‌گیرد.‌‌ این کمک هزینه تحصیلی به عنوان بورسیه ورودی‌ دانشگاه شناخته ‌می‌شود. در دانشگاه تورنتو‌ بیش از‌ ۳۶۰۰ بورسیه تحصیلی در سال به دانشجویان‌ ‌اعطاء ‌می‌شود.‌‌ در سال اخیر مبلغی بالاتر از‌ ۲ میلیون دلار‌ به عنوان بورسیه ورودی دانشگاه به دانشجویان‌ ‌اعطاء شد و علاوه آن‌ پاداش‌های دانشجویی نیز‌ به دانشجویانی‌ واجد شرایط‌‌ اهدا گردید.

‌دانشجویان باید در نظر داشته باشند که برخی از بورسیه‌های تحصیلی به صورت اتوماتیک‌ هنگام ثبت نام در دانشگاه به آنها تعلق می‌پذیرند. اما برای برخورداری از دیگر کمک هزینه‌ها دانشجویان باید فرم درخواست‌ دریافت بورسیه را پر کرده و‌ همراه با مدارک‌ لازم آنها را به دانشگاه ارائه دهند.

اعمال بورسیه‌ به صورت اتوماتیک برای دانشجویان جدید

هنگامی‌ که در دانشگاه‌ تورنتو به عنوان دانشجو پذیرفته می‌شوید، به صورت خودکار‌ برای واجد شرایط بودن دریافت این بورسیه مورد ارزیابی قرار می‌گیرید.‌ پس از بررسی شرایط و مدارک،‌ دانشجو در صورت واجد شرایط بودن اخذ بورسیه تحصیلی بر اساس برتری علمی ‌و سایر معیارها‌، برای دریافت‌ بورسیه ورودی دانشگاه‌ معرفی ‌می‌شود. باید گفت که هنگام اخذ پذیرش تحصیلی از واجد شرایط بودن خود برای دریافت بورسیه ورودی دانشگاه نیز مطلع خواهید شد.

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا

 بورسیه‌هایی که نیاز به ارسال درخواست دارند

همچنین دانشجویان می‌توانند برای بهره‌مندی از برخی بورسیه‌های تحصیلی به صورت جداگانه درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند.‌ این بورسیه‌ها عمدتاً مبتنی بر امتیازات آکادمیک هستند و برای برخورداری از آنها باید‌ مدارک لازم را‌ به دانشگاه ارائه دهید.

بورسیه ورودی سازمان‌های محلی

برخی از سازمان‌های محلی‌ با دانشگاه تورنتو کانادا همکاری ‌می‌کنند و این بورسیه تحصیلی را که منحصراً برای دانشجویان ورودی‌ ارائه ‌می‌شود، در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.‌ ارگان‌ها و سازمان‌های محلی با هدف حمایت و پشتیبانی از دانشجویان، بورسیه‌های ورودی را به آنها ‌اعطاء ‌می‌کنند.

جوایز و پاداش‌ها در طول دوره تحصیل

‌پس از اینکه دانشجویان سال اول تحصیلی خود را به پایان برسانند، ممکن است واجد شرایط دریافت بورسیه‌ها و جوایز مختلف شوند.‌ پاداش و جوایز به طور کلی بر اساس دستاوردهای دانشجویان در طول سال‌های‌ تحصیلی به آنها ارائه ‌می‌شود.‌ برخی از این‌ بورسیه‌ها پس از بررسی پیشرفت تحصیلی دانشجویان‌ توسط دانشگاه به صورت خودکار‌ به دانشجویان ممتاز‌ و دانشجویانی که پیشرفت تحصیلی خوبی داشته باشند، در نظر گرفته ‌می‌شود.‌ به منظور بهره‌مندی از برخی دیگر‌ بورسیه‌ها دانشجویان باید درخواست خود را‌‌ به صورت رسمی‌ به دانشگاه ارائه دهند.

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی

 

علاوه بر این بورسیه‌ها، کمک هزینه‌های تحصیلی متعددی در اختیار دانشجویان‌ در حال‌ تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا ‌اعطاء ‌می‌شود تا دانشجویان بتوانند هزینه تحصیل‌ در این دانشگاه کانادا‌یی را تعدیل کنند.

در این قسمت به بررسی برخی از‌ بهترین کمک هزینه‌های تحصیلی در‌ گرفته شده برای دانشجویان‌ دانشگاه‌ تورنتو کانادا می‌پردازیم.

OSAP‌ و دیگر کمک هزینه‌های تحصیلی دولتی

کمک هزینه دانشجویی تورنتو که با عنوان برنامه‌‏ OSAP شناخته ‌می‌شود، یک برنامه کمک تحصیلی مالی دولتی است که‌ از ترکیبی از کمک‌های بلاعوض و وام تشکیل شده است.‌ پس از اقدام به درخواست این کمک هزینه و واجد شرایط شناخته شدن برای دریافت آن، دانشجویان به صورت خودکار برای بهره‌مندی از این منابع مالی‌ نظر گرفته ‌می‌شوند.

کمک هزینه تحصیلی OSAP چیست؟

برنامه کمک مالی آنتاریو به دانشجویان Ontario Student Assistance Program  که به صورت اختصار با نام (  OSAP ) شناخته می‌شود، یک کمک برنامه مالی است که به دانشجویان بین‌المللی در پرداخت هزینه کالج یا دانشگاه کمک می‌کند. این برنامه توسط وزارت آموزش، کالج‌ها و دانشگاه‌های آنتاریو  MTCU اجرا می‌شود و وظیفه دارد تا منابع دولتی این استان و همچنین منابع دولت فدرال را جهت ادامه تحصیل دانشجویان به دانشجویان مستعد تخصیص دهد.

برنامه کمک مالی آنتاریو یا همان OSAP شامل ۲ بخش است

Grant: کمک‌های مالی که نیاز به بازپرداخت آن نیست.

Loan: وام دانشجویی که بعد از پایان سال تحصیلی باید بازپرداخت شود.

نحوه دریافت OSAP

زمانی که تمایل به دریافت OSAP باشید، می‌توانید درخواست دهید و هر دو نوع کمک مالی Grant و Loan به طور خودکار برای شما در نظر گرفته خواهد شد و چنانچه تمایل داشته باشید، می‌توانید بعد از تایید درخواست خود از گرفتن وام انصراف دهید.

این کمک هزینه تحصیلی مربوط به تمامی دانشجویان فول تایم و پارت تایم و هر نوع دانشجویی مناسب است. این کمک هزینه تحصیلی می‌تواند شما را واجد شرایط سایر کمک هزینه‌های تحصیلی Bursary  و اخذ کمک هزینه‌های تحصیلی کند.

چه کسانی می‌توانند از کمک هزینه OSAP بهره‌مند شوند

– ساکنین شهر انتاریو

– افرادی که شهروند کانادا هستند یا کارت PR (  اقامت دائم ) دارند.

– شرایطی که برای دریافت کمک هزینه تحصیلی OSAP داشته باشید.

– وضعیت و شرایط فردی ( شخص باید متاهل باشد یا دانشجویی وابسته به خانواده یا مجرد )

– موسسه آموزشی که فرد تحصیل می‌کند، باید حتماً مورد تایید OSAP باشد.

کمک هزینه تحصیلی OSAP شامل چه کسانی نمی‌شود؟

– در زمان درخواست وام دانشجویی دریافت کرده باشید.

– در مرحله چک کردیت مالی مردود شده باشید.

– اعلام ورشکستگی به دولت اعلام کنید.

– دانشجوی بین‌المللی باشید.

‌کمک هزینه تحصیل دانشگاه تورنتو‌ کانادا UTAPS

این کمک هزینه تحصیلی که از طریق دولت ‌اعطاء ‌می‌شود، برای دانشجویانی است‌ که به صورت تمام وقت به تحصیل در دانشگاه تورنتو می‌پردازند و‌ حداکثر کمک مالی دولتی را نیز دریافت ‌می‌کنند، اما بودجه آنها هنوز نمی‌تواند تمام هزینه‌های دانشگاه و تحصیل آنها را تحت پوشش قرار دهد.‌ به همین دلیل این کمک هزینه مالی به پر کردن شکاف مالی به آن دسته از دانشجویانی‌ که از عهده پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در‌ کانادا بر‌ نمی‌آیند کمک بسیاری ‌می‌کند.

‌وام‌های اعتباری دانشجویی

در کانادا بیشتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی‌ وام‌های‌ اعتباری را به دانشجویان ارائه می‌دهند.‌ به طور کلی هر دانشجو می‌تواند بین ۵,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار در سال وام بگیرد.‌ زمان پرداخت بهره هر ماه و بازپرداخت این وام‌ها ۶ ماه پس از اتمام دوره تحصیلی دانشجویان آغاز ‌می‌شود. دانشجویان می‌توانند از‌ وام‌های دانشجویی که با سود کم‌ ارائه می‌گردند، بهره‌مند شوند.

کمک هزینه‌های اضطراری دانشجویی

‌ممکن است برای هر فردی پیش بیاید که‌ حتی با وجود برنامه ریزی دقیق اتفاقات غیرمنتظره‌ای برای او بیافتد.‌ به همین دلیل است که دانشگاه تورنتو برای دانشجویانی که با رخدادهای غیرمنتظره و شرایط اضطراری روبرو ‌می‌شوند،‌ کمک هزینه‌ها و وام‌های اضطراری را در نظر می‌گیرد.

‌کمک هزینه دانشجویان پاره وقت

باید گفت دانشجویانی که به صورت پاره وقت در دانشگاه تورنتو مشغول به تحصیل شوند نیز می‌توانند از‌ کمک هزینه‌های دانشجویی برخوردار شوند.‌ به عنوان مثال برنامه کمک مالی Noah Meltz‌ برای دانشجویان در‌ تحصیل در دوره‌های پاره وقت در نظر گرفته شده است.

کمک هزینه‌های مالی برای دانشجویان‌ کم توان جسمی

دانشگاه تورنتو با در نظر گرفتن شرایط جسمی برخی از ‌کمک هزینه‌های تحصیلی را در اختیار آن دسته از‌ دانشجویان خود قرار می‌دهد که‌‌ کم توانی جسمی ‌دارند.

اشتغال به کار در حال تحصیل

زندگی و تحصیل در کانادا

زندگی و تحصیل در کانادا

 

علاوه بر بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری که دانشگاه تورنتو در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد، این امکان برای دانشجویان فراهم شده است که بتوانند در طول دوره تحصیل اشتغال به کار دانشجویی نیز داشته باشند.‌ اشتغال به کار‌ دانشجویی به‌ دانشجویان کمک ‌می‌کند تا بتوانند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود را‌ تامین کنند.‌ همچنین‌ اشتغال به کار پاره وقت در حین تحصیل‌ موجب می‌شود که دانشجویان تجربه ورود به بازار کار حرفه‌ای را‌ داشته باشند.‌ دانشجویان می‌توانند با رعایت‌ قوانین‌ اشتغال به کار در حین تحصیل و‌ در ساعت‌های محدود، در‌ محوطه‌ دانشگاه یا خارج از آن‌ مشغول به کار شوند و حقوق دریافت کنند. در واقع، دولت کانادا با وضع قوانینی که به نفع دانشجویان بین‌المللی است، سعی دارد که به جذب هرچه بیشتر آنها برای تحصیل در کانادا کمک کند. به همین دلیل اجازه کار پاره وقت به دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل در کانادا داده ‌می‌شود.

تمامی ‌دانشجویانی که به صورت تمام وقت به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا می‌پردازند و مجوز تحصیل معتبر دارند، می‌توانند در طول ترم‌های دانشگاهی تا ۲۰ ساعت در هفته و در بازه تعطیلات ترم به صورت پاره وقت در داخل یا خارج از دانشگاه کار کنند. با این حال باید توجه داشته باشید که ممکن است دانشگاه محدودیت‌هایی را تعیین کنند. برای مثال در صورت اعمال محدودیت ساعت کاری دانشجویان دکترا نباید بیش از ۱۰ ساعت در هفته در طول ترم کار کنند. به ویژه اگر کمک هزینه تحصیلی خوبی به دانشجویان تعلق گرفته باشد، ممکن است دانشگاه محدودیت‌هایی در ساعت‌های کاری تعیین کند. البته دانشجویان باید در نظر بگیرند که تحصیل در کانادا به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی کار چالش برانگیزی است و دانشجویان باید زمان قابل توجهی را صرف مطالعه و انجام پروژه‌های تحقیقاتی و درسی خود بکنند. به همین دلیل بیشتر دانشجویان ترجیح خواهند داد تا تمام تمرکزشان را کاملا روی تحصیلات خود جمع کنند. از طرفی دیگر توصیه ‌می‌شود که برای تامین هزینه‌های زندگی خود حین دوره تحصیلی در کانادا، تنها روی حقوق کار نیمه وقت دانشجویی تکیه نکنید.

هزینه زندگی دانشجویی در تورنتو

شهر تورنتو در میان شهرهای مختلف کانادا جزء بهترین مقصدهای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌آید. شما می‌توانید با تحصیل و زندگی در تورنتو از کیفیت بالایی زندگی برخوردار باشید. اما باید به این نکته‌ی مهم نیز اشاره کرد که هزینه‌ی زندگی در تورنتو با توجه محل اقامت و همچنین شرایط و موقعیت ساختمانی که اجاره می‌کنید، ممکن است به صورت قابل توجهی متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است که قبل از اقدام به اخذ پذیرش، علاوه بر هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا هزینه زندگی در این شهر را نیز به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید. در این صورت می‌توانید با توجه به توانایی مالی و بر اساس اهدافی که در نظر دارید زندگی راحتی را در طول دوره تحصیلی خود داشته باشید.

 

دانشگاه تورنتو در کانادا

دانشگاه تورنتو در کانادا

 

باید گفت که در صورت زندگی در کانادا ممکن است نیمی از حقوق دریافتی خالص شما صرف تامین هزینه‌های خانوار شود. به عنوان مثال متوسط هزینه‌های خانوار در کانادا بالغ بر ۸۸,۹۵۳ دلار کانادا در سال است. از این مبلغ تقریباً ۲۰,۴۳۴ دلار کانادا مربوط به هزینه‌ی اجاره‌ی مسکن، ۱۵,۶۲۷ دلار کانادا برای مالیات، ۱۲,۳۴۷ دلار کانادا برای حمل و نقل، ۸,۷۴۷ دلار کانادا برای تامین خوراک و مواد غذایی است. علاوه بر هزینه‌ها و مخارج اصلی زندگی مانند هزینه‌های مسکن، غذا و پوشاک ( که جزیی از هزینه‌های اضافه شده در فصل زمستان است )، باید هزینه‌های مربوط به بیمه‌ی خدمات درمانی و سایر بیمه‌ها، مراقبت‌های شخصی و تهیه لوازم زندگی را نیز در نظر بگیرید. البته باید گفت که دانشجویان می‌توانند با اقامت در خوابگاه دانشجویی و بهره‌مندی از خدماتی که دانشگاه به آنها ارائه می‌کند، به اندازه‌ی چشمگیری در هزینه‌های زندگی خود صرفه جویی کنند.

برای مثال فهرست زیر برآوردی از میانگین هزینه‌های تقریبی ماهیانه در شهر تورنتو کانادا را نشان می‌دهد:

– هزینه‌ی مکالمه با تلفن و هزینه‌ی اینترنت:۱۲۷.۵۰  دلار کانادا

– هزینه‌ی حمل و نقل عمومی: ۱۷۶.۲۵ دلار کانادا

– هزینه‌ی خرید خواربار: ۲۸۳.۶۰ دلار کانادا

– هزینه‌ی بیمه: ۵۲ دلار کانادا

تورنتو شهری با جاذبه‌های طبیعی، امکانات عالی و دانشگاه‌های معتبر

به طور کلی باید بگوییم که دانشگاه تورنتو کانادا امکانات بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود قرار می‌دهند. بی دلیل نیست که دانشگاه تورنتو به عنوان یک مقصد تحصیلی پرطرفدار در بین دانشجویان خارجی شناخته می‌شود. از طرفی دیگر کشور کانادا جمعیت دانشجویی بین‌المللی بالایی دارد. این کشور علاوه بر دانشگاه‌های عالی رتبه‌ای که دارد، کشور مهاجر پذیری به شمار می‌آید. بنابراین شما می‌توانید در کشور کانادا با فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف آشنا شوید. کشور کانادا دارای جاذبه‌های طبیعی فراوانی است که گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کنند. پس به عنوان یک دانشجوی خارجی علاوه بر بهره‌مندی از خدمات تحصیلی عالی در دانشگاه تورنتو، زندگی پر شور و هیجان انگیزی در کشور کانادا خواهید داشت. تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا می‌‌تواند به یک تجربه‌ی بسیار شیرین از دوران دانشجویی تبدیل شود.

اعتبار بالای مدارک تحصیلی دانشگاه تورنتو

مدارک اخذ شده از دانشگاه تورنتو کانادا دارای اعتبار بین‌المللی هستند و شما می‌توانید پس از فارغ التحصیلی به راحتی جذب بازار کار شده و درآمد بالایی نیز داشته باشید. شما می‌توانید در صورت تمایل پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه شغل مناسبی در کانادا پیدا کرده و ویزای کار و اقامت در این کشور را نیز دریافت کنید. باید بگوییم که امروزه کانادا یکی از بهترین مقصدهای مهاجرتی برای دانشجویان ایرانی محسوب می‌شود.

اگر در مورد هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا سوالی برای شما باقی مانده است می‌توانید آن را مطرح کرده و از راهنمایی‌های مشاوران ما بهره‌مند شوید. همچنین اگر نظری درباره هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا دارید، بسیار خوشحال می شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

منبع: utoronto

2 پاسخ به “هزینه تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا : بررسی هزینه‌ها و شرایط تحصیل”

 1. محمد رضا گفت:

  با سپاس از توضيحات جامع شما در مورد دانشگاه تورنتو،
  خواستم به اطلاعتون برسونم كه پسر من در سال جديد تحصيلي ٢٠٢٢-٢٠٢٣ دانشجوي دانشگاه تورنتو خواهد شد،
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد كه چه مقدماتي لازم هست كه در ابتداي تحصيل رعايت كنيم تا بتونه در كوتاهترين زمان ممكن اقامت پي آر و يا پاسپورت رو بتونه اخذ كنه،
  با توجه به اينكه دانشگاه اطلاع داده كه دانشجويان اين رشته (آمار و مديريت ديتا) ميتونند از سال دوم كار كنند و مطابق توضيحات شما احتمالا هفته اي بيست ساعت بتونه كار داخل دانشگاه انجام بده و احتمالا اگر ماليات هم پرداخت كنه (كه ما اطلاعي نداريم) شرايط اقامت هموارتر خواهد شد.
  به هر حال توضيحات بيشتر شما در اين ارتباط مزيد امتنان ميباشد.
  🙏🏻🙏🏻

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   اقامت بستگی به اخذ مدرک تحصیلی و نمره زبان انگلیسی، فرانسوی، سابقه کار و سن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید