هزینه زندگی در آلمان به صورت کامل و به تفکیک شهرها

آلمان به عنوان یکی از مدرن‌ترین، امن‌ترین کشورهای اروپا و دنیا شناخته می‌شود که اقتصادی پویا دارد و هزینه زندگی در آلمان به نسبت سایر کشورهای جهان و اروپا پایین‌تر است. یکی از پارامترهای مهم در انتخاب کشور برای ادامه تحصیل و زندگی هزینه تحصیل و زندگی در آن است، در نوشته‌های پیشین درباره هزینه تحصیل در آلمان مطالبی را منتشر کرده بودیم و در این نوشته قصد داریم تا درباره هزینه زندگی در آلمان مطالبی را بیان کنیم.

در این مطلب سعی می‌کنیم تا به صورت مفصل درباره هزینه زندگی در آلمان و به صورت تفکیک شده و کامل برای هر شهر بیان کنیم. افراد با اهداف و پیش‌زمینه متفاوت وارد آلمان می‌شوند و به زندگی خود ادامه می‌دهند که در ادامه رایج‌ترین را‌ه‌های مهاجرت به آلمان را بررسی می‌کنید.

کیفیت بالای زندگی در آلمان

طبق رده‌بندی برترین شهرهای جهان برای زندگی و کیفیت زندگی در سال ۲۰۲۱ شهرهای برلین و مونیخ رتبه‌ی پانزدهم و شانزدهم برترین کشورهای جهان برای زندگی را در اختیار داشته‌اند. طبق رتبه‌بندی این سازمان در سال‌های گذشته شهرهای دیگر آلمان مانند فرانکفورت، هامبورگ، دوسلدورف و سایر شهرهای آلمان دارای کیفیت بالایی هستند و برای زندگی بسیار مناسب هستند.

عوامل مهم در رتبه‌بندی برترین شهرهای جهان

طبق رتبه‌بندی برترین شهرهای جهان برای زندگی که هر ساله منتشر می‌شود، عوامل مختلفی مانند امکانات شهری، خدمات بیمه، بازنشستگی، بهداشت، درمان، تفریح، آموزش و پروش و چندین عوامل دیگر در رتبه‌بندی بهترین شهرهای جهان تاثیرگذار است.

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل در آلمان رایگان است، در صورتی که شما اقامت آلمان را داشته باشید، فرزندان شما می‌توانند به صورت رایگان در آلمان تا مقطع دیپلم ادامه تحصیل دهند، البته اکثر دانشگاه‌های آلمان هزینه بسیار کمی دارند و حتی هزینه برخی از دانشگاه‌های آلمان از شهریه دانشگاه آزادهای ایران هم کمتر است. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان در تمامی مقاطع رایگان است.

خدمات درمانی رایگان

افراد شاغل در آلمان می‌توانند از خدمات بیمه‌ای این کشور به صورت رایگان بهره‌مند شوند و فرزندان آنها از حقوق ماهیانه بهره‌مند خواهند شد. امکان دریافت وام با سود بسیار کم و طولانی و هزینه زندگی بسیار معقول در آلمان سبب شده است تا این کشور به عنوان یک گزینه بسیار جذاب برای داوطلبان تحصیل در خارج از کشور، مطرح شود.

اقتصاد آلمان

آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا شناخته می‌شود. آلمان یکی از بنیان‌گذاران اتحادیه اروپا و حوزه یورو است. ۹۹% شرکت‌های آلمان، شرکت‌هایی با اندازه کوچک و متوسط هستند که اغلب هم به صورت خانوادگی اداره می‌شود. بیش از ۵۳ شرکت از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا در آلمان قرار دارد. مقر اصلی شرکت‌های بسیار معتبری مانند فولکس واگن، دایملر، زیمنس، بنز، بی‌ام‌و، نیوا، آدیداس و نایک و چندین برند معتبر دیگر در آلمان قرار دارد.

هزینه زندگی در آلمان و برلین

میزان بیکاری در آلمان

بیش از ۷۳% مردم آلمان در بخش خدمات مانند حوزه حمل‌ونقل، هتلداری، صنعت غذا، خدمات اجتماعی، بهداشت و درمان، مسکن و بخش مالی مشغول به کار هستند. نزدیک به ۲۵% مردم آلمان هم در حوزه‌های مختلفی مانند شیلات و کشاورزی و جنگداری مشغول به کار هستند.

در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در آلمان تک رقمی بوده و هر ساله میزان آن کاهش پیدا می‌کند. به طوری که نرخ بیکاری آلمان در سال ۲۰۱۵ در حدود۴.۸% بوده و در سال‌های اخیر علی‌رغم تورم و بیماری کرونا، کشور آلمان اقتصاد رو به رشدی داشته و تولید ناخالص داخلی در آلمان در ۳ ماهه سوم سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل ۱.۸% رشد داشته است.

بورسیه تحصیلی آلمان : آشنایی با کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان بین‌المللی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

در صورتی که قصد مهاجرت به آلمان یا تحصیل در این کشور را داشته باشید، لازم است تا درباره هزینه زندگی و تحصیل در آلمان اطلاعات کافی به دست بیاورید. این هزینه شامل هزینه‌های مختلفی مانند هزینه اجاره، آب‌وبرق، غذا، حمل‌ونقل، هزینه درمان و پوشاک و سایر هزینه‌های رایج روزمره است. با توجه به استاندارد بالای زندگی در آلمان، هزینه زندگی در کشورهای مختلف آلمان به نسبت سایر کشورها پایین‌تر است. این هزینه بستگی به سبک و استایل زندگی افراد دارد. برای نمونه افرادی هستند که تمایل دارند که در طول هفته و ماه برای خوردن غذا به رستوران بروند ولی برخی از افراد غذای روزمره خود را در خانه تهیه می‌کنند که هزینه تهیه آن به مراتب‌ پایین‌تر از رستوران خواهد بود.

در حالت کلی می‌توان با هزینه‌ای در حدود ۱,۰۰۰ تا ۱,۲۰۰ یورو تمام هزینه‌های زندگی در آلمان را در یک ماه پوشش داد، هر چند خیلی از مهاجران و افراد با هزینه کم‌تر در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو هم زندگی می‌کنند. هزینه ماهیانه یک دانشجو در حدود ۸۵۰ یورو است که بخش اعظمی از این هزینه شامل هزینه اجاره خانه است و نسبت به محل سکونت دانشجو و شهری که در آن زندگی می‌کند، متفاوت است. در صورتی که شما تمایل داشته باشید تا در خوابگاه زندگی کنید، هزینه زندگی پایین‌تری را پرداخت خواهید کرد ولی اگر در خانه زندگی کنید، نسبت به محل قرار گرفتن خانه و اندازه و کیفیت آن باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

هزینه زندگی در آلمان به تفکیک

هزینه اجاره خانه: در حدود ۳۰۰ الی ۷۰۰ یورو به صورت ماهیانه ( در صورتی که شما در خوابگاه زندگی کنید، این هزینه کمتر خواهد بود)

هزینه موبایل، اینترنت و تلویزیون: ۲۲۰ یورو به صورت ماهیانه

هزینه حمل و نقل: ۱۰۰ یورو به صورت ماهیانه

هزینه غذا و نوشیدنی: ۱۵۰ الی ۲۰۰ یورو به صورت ماهیانه

هزینه بیمه درمانی: ۱۰۰ یورو

هزینه سایر موارد روزمره ( مانند خرید کتاب و لوازم‌التحریر) : ۲۰ یورو

هزینه اوقات فراغت و ورزش: ۱۵۰ یورو

مزایای زندگی و تحصیل در آلمان

– هزینه نسبتاً پایین در مقایسه با کشورهای باکیفیت دنیا

– اقتصاد بسیار قوی آلمان

– قدرت خرید بالای مردم

– دانشگاه‌های بسیار باکیفیت

– نرخ بیکاری بسیار کم

– نیاز به نیروی کار متخصص

– کیفیت خدمات آموزشی و بهداشتی عالی

– سومین کشور صنعتی جهان بعد از ژاپن و آمریکا

– سیستم حمل‌ونقل مدرن

– خدمات درمانی پیشرفته و کم هزینه

حداقل حقوق در آلمان

برای برآورد کردن قیمت خرید خانه در یک کشور یا شهر نیاز است تا علاوه بر دانستن هزینه زندگی، درباره شرایط کاری و درآمد افراد هم اطلاعاتی داشته باشیم. حداقل حقوق در آلمان به ازای یک ساعت کار ۸.۵ یورو است، البته اگر شما تخصص داشته باشید این درآمد افزایش پیدا خواهد کرد و شما متناسب با موقعیت شغلی و میزان درآمدتان مالیات هم پرداخت خواهید کرد.

میزان درآمد در آلمان مانند بسیاری از کشورها رابطه مستقیمی با تخصص و تجربه شما دارد. به عنوان مثال یک مهندس فارغ‌التحصیل در زمینه فنی‌ومهندسی می‌تواند درآمدی در حدود ۲,۵۰۰ تا ۳,۵۰۰ یورو در ماه داشته باشد و اگر همین فرد تجربه کاری داشته باشد، درآمد آن ماهیانه می‌تواند بین ۵,۰۰۰ تا ۶,۰۰۰ یورو باشد.

رشته‌های مرتبط با پزشکی مانند پرستاری، داروسازی و دندانپزشکی درآمد بیشتری هم دارند. افراد شاغل در آلمان قادر هستند تا با داشتن یک کار استاندارد، هزینه زندگی خود و خانواده خود را تامین کنند. همانطور که در بالا هم اشاره شد، میزان هزینه زندگی در آلمان به صورت ماهیانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو است و هزینه تحصیل تا مقطع دیپلم رایگان و در دانشگاه‌های دولتی هم رایگان و در دانشگاه‌های خصوصی بسیار ارزان و کم‌هزینه است.

هزینه زندگی در برلین

برلین پایتخت آلمان است و به عنوان بزرگ‌ترین شهر از لحاظ جمعیت و مساحت در آلمان است، البته بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، شهر برلین به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر اتحادیه اروپا هم به حساب می‌آید.

تنوع فرهنگی و قومیتی در برلین

آلمان دارای ۱۶ ایالت است که برلین به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ایالت تاریخی آلمان است. تنوع فرهنگی و قومیتی بسیار بالایی در برلین وجود دارد، جمعیت حدود ۶ میلیونی برلین از بیش از ۱۸۰ کشورجهان گرد هم آمده‌اند.

طبیعت برلین

برلین در شمال شرقی آلمان واقع شده است که در کنار رودهای اشپغه و هاول قراردارد. یک سوم برلین از جنگل، پارک، باغ، رود، آبراهه و دریاچه تشکیل شده است، به عبارتی دیگر در حدود ۲۴% از مساحت شهر برلین را جنگل‌ها و دریاچه‌های زیبا تشکیل داده است.

جذابت‌های برلین

برلین به عنوان یکی از بهترین و جذاب‌ترین شهرهای جهان برای زندگی در شب است. قسمت‌های شرقی شهر برلین به خاطر تفریح‌های شبانه بسیار معروف هستند.

ایستگاه‌ راه‌آهن مرکزی برلین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن در اروپا به حساب می‌آید و علاوه بر سرویس‌دهی به شهرهای مهم و مختلف آلمان، به شهرهای مختلف سایر کشورها مانند وین، پراگ، زوریخ، بوداپست و آمستردام هم قطار دارد.

به لطف وجود استارتاپ‌ها و صنایع مختلف در برلین نرخ بیکاری در این شهر بسیارکم است و دارای دانشگاه‌های بسیار باکیفیت است.

هزینه زندگی در آلمان و برلین

بهترین دانشگاه‌های برلین

– دانشگاه برلین

– دانشگاه هومبولت برلین

– دانشگاه فنی برلین

 

یورو هزینه زندگی در برلین
۱۰ یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۵۰ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۲.۹۶ یورو کاپوچینو
۰.۹۵  یورو شیر
۱.۳۸ یورو یک قرص نان تازه
۲.۰۵  یورو یک کیلو برنج سفید
۲.۷۲  یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۱۱.۷۹ یورو پنیر محلی
۲.۳۴  یورو ۱ کیلو سیب
۱.۴۶  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۳ یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۸۴ یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۱۷  یورو ۱ لیتر بنزین
۲۷۵.۵۷  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۶.۶۲ یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۲۶.۹۵ یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۱ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۱۷۳.۲۴  یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۸,۴۸۸.۸۹  یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۸۲.۴۱  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۷۸.۸۸ یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۱,۰۸۲.۱۸  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۷۵۹.۷۰  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۲,۰۷۸.۶۲  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۱,۴۳۵.۹۸  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۷,۲۶۹.۸۳  یور خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۴,۶۳۶.۸۰  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۳,۰۱۵.۱۷  یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۷۲% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

 هزینه زندگی در برلین

هزینه زندگی در مونیخ

شهر مونیخ در جنوب شرقی آلمان در کرانه رودخانه ایسار و شمال رشته کوه آلپ قرار دارد. مونیخ به عنوان سومین شهر بزرگ آلمان بعد از برلین و هامبورگ شناخته می‌شود. مونیخ جمعیتی در حدود ۱.۵ میلیون نفر دارد و در مرکز ایالت بایرن قرار دارد.

جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی در مونیخ

مونیخ به عنوان یک شهر غنی از جاذبه‌های گردشگری در دنیا شناخته می‌شود. مراکز دیدنی بسیار، برگزاری جشن‌های متفاوت در طول سال سبب شد تا در سال ۲۰۱۲ این شهر به عنوان چهارمین شهر برتر دنیا برای زندگی انتخاب شود و مونیخ هرساله جزء برترین شهرهای دنیا برای زندگی انتخاب می‌شود.

وضعیت حمل‌ونقل عمومی و دوچرخه در مونیخ

متروی مونیخ در سال ۱۹۷۱ افتتاح شده است و در حال حاضر دارای ۸ خط و ۹۶ ایستگاه می‌باشد.

فرهنگ دوچرخه سواری در مونیخ بسیار غنی است. دوچرخه به عنوان یک جایگزین خوب برای وسایل حمل‌ونقل موتوری به حساب می‌آید و خطوط دوچرخه در کل شهر گسترده شده است.

مونیخ از طریق راه‌آهن به تمام شهرهای آلمان و کشور اتریش متصل است و به عنوان قطب اصلی سیستم راه‌آهن سریع‌السیر آلمان و اروپا شناخته می‌شود.

هزینه زندگی در آلمان و مونیخ

بهترین دانشگاه‌های مونیخ

– دانشگاه فنی مونیخ

– دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

– دانشگاه علوم کاربردی مونیخ

– دانشگاه Bundeswhr مونیخ

یورو هزینه زندگی در مونیخ
۱۵ یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۶۰ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۳.۲۱  یورو کاپوچینو
۱.۰۷  یورو شیر
۱.۶۴  یورو یک قرص نان تازه
۲.۲۰  یورو یک کیلو برنج سفید
۳.۰۲  یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۱۲.۷۱  یورو پنیر محلی
۲.۸۰  یورو ۱ کیلو سیب
۱.۹۶  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۳.۴۰  یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۵۹ یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۲۰  یورو ۱ لیتر بنزین
۲۶۴.۰۸  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۳.۶۰  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۳۳.۴۰  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۲ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۷۶۲.۰۵  یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۱۶,۱۵۰.۰۰  یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۸۶.۷۸  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۷۹.۴۱  یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۱,۳۴۶.۳۰  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۱,۰۴۷.۳۵  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۲,۳۸۷.۵۰  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۲,۳۸۷.۵۰  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۱۲,۱۱۵.۴۳  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۸,۶۵۲.۰۰  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۳,۲۴۶.۳۶  یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۴۳% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

هزینه زندگی در مونیخ

البته اگر جدول‌های فوق را بررسی کرده باشید، متوجه می‌شوید که سایر هزینه‌های زندگی در مونیخ بیشتر از برلین است و این نکته را باید مد نظر داشته باشید که هزینه کرایه خانه مهم‌ترین بخش هزینه‌های زندگی دانشجویی است. هزینه کرایه خانه در مونیخ بیشتر از برلین است و در صورتی که توانایی کرایه خانه در مرکز شهر را ندارید، می‌توانید از خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کنید یا اینکه به صورت مشترک با دوستان خودتان یک خانه کرایه کنید.

هزینه زندگی در کلن

شهر کلن چهارمین شهر بزرگ آلمان بعد از شهرهای برلین، هامبورگ و مونیخ در ایالت نوردراین- وستفالن و منطقه راین-رور است. کلن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آلمان است که رود زیبای راین از وسط آن می‌گذرد.

کلن به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای بندرگاهی در اروپا به حساب می‌آید. شهر کلن توسط رود راین به دو قسمت راست و چپ یا همان شرقی و غربی تقسیم شده است، بیشتر دانشگاه‌های کلن و مناطق دانشجویی در کلن در قسمت چپ یا همان غربی واقع شده است.

رتبه‌بندی داخلی و جهانی بهترین دانشگاه های آلمان

جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی کلن

کلن به عنوان یک شهر فرهنگی شناخته می‌شود که هر ساله فعالیت‌های فرهنگی و هنری زیادی در آن برگزار می‌ش.د کارناوال شهر کلن به عنوان یکی از مهم‌ترین کارناوال‌های دنیا است که هر ساله در ساعت ۱۱:۱۱ در روز ۱۱ ما نوامبر ( ماه ۱۱ سال) با صدای طبل و شیپور در میدان مرکزی شهر آغاز می‌شود.

هزینه زندگی در آلمان و کلن

برترین دانشگاه‌های کلن

شهر کلن بیش از ۶۰ هزار دانشجو را در ۷ دانشگاه جا داده است. شهرهای برلین و کلن دارای بیشترین دانشجو در آلمان هستند.

یورو هزینه زندگی در کلن
۱۱ یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۶۰ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۲.۶۷  یورو کاپوچینو
۰.۹۸  یورو شیر
۲.۲۳  یورو یک قرص نان تازه
۱.۹۷  یورو یک کیلو برنج سفید
۲.۴۱  یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۱۱.۴۵  یورو پنیر محلی
۲.۴۹  یورو ۱ کیلو سیب
۱.۵۰  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۳ یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۹۷.۶۵  یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۲۰  یورو ۱ لیتر بنزین
۲۴۵.۸۹  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۲.۰۶  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۳۰.۹۴  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۱ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۵۰۲ یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۱۱,۹۳۳.۳۳  یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۸۲.۳۸  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۸۵.۷۱  یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۷۸۵ یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۶۰۵ یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۱۶۰۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۱,۱۹۴.۴۴  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۵۰۵۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۵,۶۶۶.۶۷  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۲,۰۴۵.۴۵ یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۲.۶۰% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

هزینه زندگی در کلن

هزینه زندگی در کلن مانند فرانکفورت و مونیخ نیست ولی در اکثر موارد از برلین گران‌تر است. مهم‌ترین ویژگی کلن داشتن دانشجویان بین‌المللی بسیار زیاد است که به شما کمک می‌کند تا با دانشجویان دیگر تعامل داشته باشید و در یک محیط نسبتاً آکادمیک زندگی کنید.

هزینه زندگی در فرایبورگ

شهر فرایبورگ در جنوب غربی آلمان قرار دارد. جمعیت شهر فرایبورگ ۲۰۵ هزار نفر است و به عنوان یکی از گرم‌ترین و پرآفتاب‌ترین شهرهای آلمان شناخته می‌شود و یک گزینه ایده‌آل برای زندگی و تحصیل در آلمان است.

شهر فرایبورگ تجربه بازسازی کامل را دارد، در طول جنگ جهانی دوم، حدود ۸۰% این شهر با خاک یکسان شد و دوباره بعد از جنگ عین مدل تاریخی قبلی  ساخته شد.

آب‌وهوای فرایبوگ در تابستان معتدل و در زمستان نسبتاً سرد است. دمای هوا در طول سال بین ۱- درجه تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد متغییر است. فرایبورگ به عنوان آفتابی‌ترین شهر آلمان شناخته می‌شود. هم

فصل گرم در فرایبورگ از ۳۱ می شروع شده و تا ۱۰ سپتامبر ادامه پیدا می‌کند. فصل سرد در فرایبورگ هم از ۱۵ نوامبر تا ۳ مارس شروع می‌شود و ادامه پیدا می‌کند.

بهترین زمان برای مسافرت به فرایبورگ و بازدید از آن از اواسط ژوئن تا اوایل سپتامبر است که در این مدت آب‌وهوای بسیار معتدلی دارد.

هزینه زندگی در آلمان و فرایبورگ

بهترین دانشگاه‌های فرایبورگ

– دانشگاه فرایبورگ

– دانشگاه آموزش فرایبورگ

– دانشگاه علوم کاربردی پروتستان فرایبورگ

– دانشگاه موسیقی فرایبورگ

– دانشگاه علوم کاربردی کاتولیک فرایبورگ

یورو هزینه زندگی در فرایبورگ
۱۰ یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۵۴ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۲.۸۰  یورو کاپوچینو
۰.۹۰  یورو شیر
۲.۱۲  یورو یک قرص نان تازه
۲.۰۴  یورو یک کیلو برنج سفید
۲.۴۴  یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۱۱.۱۲  یورو پنیر محلی
۲.۴۴  یورو ۱ کیلو سیب
۰.۹۹  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۲.۴۰  یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۶۴ یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۲۰  یورو ۱ لیتر بنزین
۲۵۸.۷۲  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۲.۷۵  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۳۴.۷۱  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۱.۵۰  یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۲۹۵.۸۰  یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۴,۳۰۰ یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۸۳.۸۰  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۷۵ یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۸۶۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۷۱۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۱,۷۹۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۱,۴۳۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۷,۳۳۳.۳۳  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۵,۵۰۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۲,۹۹۵  یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۱۷% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

هزینه زندگی در فرایبورگ

هزینه زندگی در هامبورگ

هامبورگ به عنوان دومین شهر بزرگ آلمان بعد از برلین و هشتمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است. هامبورگ یک شهر بندری است که به عنوان سومین شهر بندری بزرگ اروپا بعد از روتردام و آنتورپ است و به عنوان دروازه آلمان به جهان شناخته می‌شود. هامبورگ بر بستر رود البه بنا شده است و شهر نسبتاً بزرگی است، به طوری که ۲ برابر پاریس و هفت برابر لندن وسعت دارد.

با توجه به اینکه هامبورگ در نزدیکی اقیانوس اطلس قرار دارد، آب‌وهوای اقیانوسی دارد. آب‌وهوای هامبورگ گرم و دریایی است و با توجه به تاثیرات غالب آب‌وهوای دریایی که در غرب آن قرار دارد، در فصل زمستان هوای سرد خفیف و در تابستان نسبت به سایر مناطق شرقی خنک‌تر است.

هامبورگ یک گزینه عالی برای مهاجرت اعم از تحصیلی یا کاری است. جمعیت هامبورگ در سال ۲۰۱۹ در حدود ۱.۸۴۱ میلیون نفر بوده است که در حدود ۳۴% از ساکنین هامبورگ دارای پیشینه مهاجرتی دارند و ۱۶% از ساکنین تابعیت غیرآلمانی دارند.

هامبورگ با توجه به آب‌وهوای خوبی و مناطق دیدنی بسیاری که دارد، هر ساله مقصد بسیاری از توریست‌ها است. در سال ۲۰۱۵ هامبورگ به عنوان یکی از ۱۵ مقصد مورد علاقه توریست‌ها در اروپا انتخاب شد.

هزینه زندگی در آلمان و هامبورگ

بهترین دانشگاه‌های هامبورگ

– دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ

– دانشگاه فنی هامبورگ

– دانشگاه هلموت اشمیت

– دانشگاه هافن ستی

– دانشگاه پزشکی هامبورگ (MSH)

– دانشگاه هنرهای زیبا هامبورگ

– آکادمی موسیقی و تئاتر هامبورگ

یورو هزینه زندگی در هامبورگ
۱۲.۲۵  یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۵۵ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۳.۰۲  یورو کاپوچینو
۱.۰۳  یورو شیر
۲.۱۲  یورو یک قرص نان تازه
۱.۸۹  یورو یک کیلو برنج سفید
۲ یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۳.۰۸  یورو پنیر محلی
۲.۶۹  یورو ۱ کیلو سیب
۱.۴۳  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۳.۳۰  یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۹۱.۰۵  یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۲۰  یورو ۱ لیتر بنزین
۲۵۱.۵۲ یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۴.۱۲  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۴۲.۱۱  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۴ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۵۸۲.۵۰  یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۲۳,۴۲۸.۵۷  یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۸۹.۲۷  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۷۹.۵۹  یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۱,۰۶۰.۵۳  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۷۴۲.۱۱  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۱,۹۵۲.۷۸  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۱,۴۱۸.۷۵  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۸,۰۶۳.۶۴  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۵,۰۵۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۳,۱۰۱.۹۰  یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۶۲% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

                                                                                هزینه زندگی در هامبورگ

شرایط تحصیل در آلمان: معرفی شهرهای دانشجویی و دانشگاه‌های برتر

هزینه زندگی در فرانکفورت

فرانکفورت یکی از شهرهای جنوب غربی آلمان و در ایالت هسن است که در کنار رودخانه ماین قرار دارد. فرانکفورت به عنوان بزرگ‌ترین شهر ایالت هیسن در آلمان و پنجمین شهر بزرگ آلمان شناخته می‌شود. این شهر به مدت ۵ قرن با نام شهر آزاد فرانکفورت شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین شهرهای امپراتوری روم بود که در سال ۱۸۶۶ حاکمیت خود را به دست آورد. فرانکفورت به عنوان یکی از ثروتمندترین مراکز اروپا و مرکز فرهنگ، ادبیات و بانک‌ها است، فرانکفورت قرارگاه بانک مرکزی اروپا است و به عنوان مهم‌ترین شهر اقتصادی قاره اروپا شناخته می‌شود. فرانکفورت با قرارگیری در امتداد رودخانه ماین و داشتن پرتردترین فرودگاه آلمان و محل اتصال چندین آزادراه آلمان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مبادی حمل و نقل آلمان شناخته می‌شود.

هر ساله در فرانکفورت نمایشگاه‌های بسیاری برگزار می‌شود و به عنوان بزرگ‌ترین مناطق حمل‌ونقل اروپا شناخته می‌شود. نمایشگاه‌های بین‌المللی معتبری مانند نمایشگاه اتومبیل، کتاب فرانکفورت که به عنوان معتبرترین نمایشگاه‌های دنیا شناخته می‌شود در فرانکفورت برگزار می‌شود.

فرانکفورت زادگاه نویسنده مشهور آلمانی گوته است که در حال حاضر خانه این نویسنده تبدیل به موزه شده است.

جاذبه‌های دیدنی فرانکفورت

یکی دیگر از نشانه‌های منحصربه‌فرد شهر فرانکفورت آسمانخراش‌های این شهر است. فرانکفورت دارای تعداد زیادی خانه اپرا، سالن‌های تئاتر، باغ وحش، مراکز خرید و پارک‌های بسیاری است و بیش از ۵۰ موزه دارد. فرانکفورت یکی از پربازدیدترین شهرهای آلمان است که هر ساله تعداد زیادی توریست وارد این شهر می‌شوند و از آن بازدید می‌کنند. فرانکفورت یک شهر با ترکیبی از جاذبه‌های تاریخی، مدرن و بوستان‌های سرسبز و تفریحات جذاب شبانه است و ویژگی‌های منحصربه‌فرد فرانکفورت سبب شده است تا توریست‌ها عاشق این شهر شوند.

آب‌وهوای فرانکفورت

آب‌وهوای این شهر بسیار معتدل است، بدین صورت که متوسط دمای فرانکفورت در ماه ژانویه ۱.۵ درجه سانتی‌گراد و ۲۰ درجه سانتی‌گراد در ماه جولای است. آب‌وهوای فرانکفورت کمی قاره‌ای است یعنی زمستان‌های سرد و البته یخبندان نیست و تابستان‌های گرم و دلپذیر دارد. در گرم‌ترین دوره سال فرانکفورت به عنوان گرم‌ترین شهر آلمان شناخته می‌شود و در فصل زمستان، هوای آن سرد است و در طی روز به درجه حرارت بالای صفر و در شب به چند درجه زیر صفر می‌رسد.

شرایط کاری و دستمزدها در فرانکفورت

شهر فرانکفورت یکی از شهرهایی است که کمترین نرخ بیکاری را در آلمان دارد و میزان دستمزدها در این شهر بیشتر از اکثر شهرهای آلمان است.

تحصیل در فرانکفورت

یکی از مهم‌ترین مزایای فرانکفورت داشتن دانشگاه‌های بسیار باکیفیت است که هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی وارد این شهر زیبا شده و تحصیل و زندگی خود را ادامه می‌دهند.

هزینه زندگی در آلمان و فرانکفورت

بهترین دانشگاه‌های فرانکفورت

– دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته

– دانشگاه علمی کاربردی علوم مدیریت (FOM)

– دانشگاه BBW

– دانشگاه اروپایی ویادرینا Viadrina

– دانشگاه علوم پایه فرانکفورت

بهترین کالج‌های فرانکفورت

– کالج هنرهای زیبای فرانکفورت

– دانشکده موسیقی و هنرهای دراماتیک، فرانکفورت

– دانشکده فلسفه و الهیات سانت یورگن، فرانکفورت

– دانشکده مدیریت و فناوری بین المللی Provadis

مهاجرین در فرانکفورت

فرانکفورت به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای آلمان شناخته می‌شود، بدین معنی که بیش از ۲۵% از شهروندان این شهر خارجی‌هایی هستند که دارای گذرنامه آلمانی نیستند و ۱۰% جمعیت آن غیر آلمانی‌هایی هستند که تابعیت آلمان را دارند و این شهر با دارا بودن ۳۵% مهاجر به عنوان یکی از مختلط‌ترین جوامع فرهنگی را بین شهرهای آلمان است.

یورو هزینه زندگی در فرانکفورت
۱۰.۵۰  یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۵۵ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۲.۹۵  یورو کاپوچینو
۱ یورو شیر
۱.۶۸  یورو یک قرص نان تازه
۱.۷۹  یورو یک کیلو برنج سفید
۲.۶۰  یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۱۲.۷۲  یورو پنیر محلی
۲.۷۶  یورو ۱ کیلو سیب
۱.۶۸  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۲.۷۵  یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۹۱.۸۰  یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۲۰ یورو ۱ لیتر بنزین
۲۹۹.۵۵  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۴.۶۹  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۴۲.۷۹  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۲ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۶۹۱.۵۶ یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۱۱,۱۱۴.۲۹  یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۷۸.۵۹  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۷۶.۹۹  یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۱,۰۱۲.۵۰  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۸۶۰.۷۱  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۲,۰۱۵.۴۱  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۱,۴۸۳.۰۸  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۸,۳۸۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۶,۸۰۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۳,۳۰۱.۶۶  یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۶۴% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

هزینه زندگی در فرانکفورت

هزینه زندگی در کارلسروهه آلمان

کارلسروهه در ایالت یادن-وورتمبرگ در جنوب غربی آلمان در کنار مرز آلمان و فرانسه واقع شده است و جمعیت آن در حدود ۳۳۰ هزار نفر است. کارلسروهه به عنوان دومین شهر بزرگ ایالت یادن-وورتمبرگ بعد از اشتوتگارت به حساب می‌آید. شهرهای اشتوتگارت، فرانکفورت و مونیخ همسایگان کارلسروهه هستند.

شهر کارلسروهه از لحاظ طراحی شهری شبیه واشنگتن آمریکا است. هر ۲ شهر دارای مرکز هستند – کاخ در کارلسروهه و ساختمان کابیتول در واشگنتن- و از مقابل هر ۲ ساختمان خیابان‌های اصلی شهر ( ۳۲ خیابان ) مانند پرتوهای خورشید انشعاب پیدا کرده است. لوفان طراح شهر واشینگتن از طرح شهر کارلسروهه (در میان شهرهای اروپا) به عنوان الهام بخش مدل خود استفاده کرده‌ است. در میان آلمانی‌ها کارلسروهه به خاطر ساختار شهر به بادبزن تشبیه شده است، با توجه به گسترش شهر، در حال حاضر طرح اولیه شهر در حال حاضر هم روی نقشه به وضوح قابل مشاهده است.

آب‌وهوای کارلسروهه

دمای شهر کارلسروهه به طور میانگین ۱۰.۷ سانتی‌گراد است که به عنوان یکی از گرم‌ترین شهرهای آلمان به حساب می‌آید. هوای این شهر در طول زمستان معتدل است و در تابستان هوای شهر در اکثر مواقع شرجی است. متوسط دمای هوا در این شهر بین ۱- تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد در طول سال است.

بهترین زمان بازدید و مسافرت به کارلسروهه از اواسط ژوئن تا اواسط سپتامبر است که درجه دما در این ماه‌ها بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

بزرگ‌ترین پالایشگاه نفتی آلمان در غرب کارلسروهه و در کنار رودخانه راین قرار دارد.

مخترع دوچرخه ( کارل فون ) و مخترع اتومبیل ( کارل بنز ) متولد کارلسروهه بوده‌اند و در دانشگاه این شهر هم درس خوانده‌اند.

هر ساله دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا به دلیل دانشگاه‌های باکیفیت، هزینه پایین تحصیل و زندگی، تاریخ غنی و البته داشتن امکانات شهری بسیاری وارد کارلسروهه می‌شوند و مسیر تحصیلی و کاری خودشان را ادامه می‌دهند.

هزینه زندگی در آلمان و کالسروهه

بهترین دانشگاه‌های کارلسروهه

– موسسه فناوری کارلسروهه

– آکادمی هنرهای زیبا کارلسروهه

– دانشگاه هنر و طراحی کارلسروهه

– دانشگاه موسیقی کارلسروهه

یورو هزینه زندگی در کارلسروهه
۱۰ یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۶۰ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۲.۸۲  یورو کاپوچینو
۰.۹۳  یورو شیر
۱.۱۲  یورو یک قرص نان تازه
۱.۸۵  یورو یک کیلو برنج سفید
۲.۳۶  یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۱۲.۳۲  یورو پنیر محلی
 ۲.۱۵ یورو ۱ کیلو سیب
۲ یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۲.۷۵  یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۶۶ یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۲۰  یورو ۱ لیتر بنزین
۲۱۳.۵۵  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۷.۵۵  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۳۸.۳۳  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۱ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۳۴۲.۵۰  یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۱۳,۸۰۰ یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۹۲.۱۴  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۹۳.۱۲  یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۶۷۵ یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۵۷۵ یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۱,۴۸۳.۳۳  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۱,۲۳۳.۳۳ یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۴,۷۵۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۳,۸۰۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۲,۷۷۹.۵۰  یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۴۴% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

                                                                            هزینه زندگی در کارلسروهه

هزینه زندگی در اشتوتگارت

شهر اشتوتگارت مرکز ایالت بادن وورتمبرگ است که در جنوب غربی آلمان واقع شده است. این شهر بر روی رودخانه نکار واقع شده است و به عنوان ششمین شهر بزرگ آلمان به حساب می‌آید و بعد از نورنبرگ به عنوان دومین شهر امن آلمان شناخته می‌شود. به خاطر وجود کارخانه‌های متعدد خودروسازی، تبدیل به یک شهر صنعتی شده است.

جمعیت اشتوتگارت در سال ۲۰۱۹ در حدود ۶۳۵ هزار نفر بوده است. در سال‌های اخیر جمعیت این شهر نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است و در سال ۲۰۰۶ میزان تولد بیشتر از مرگ‌ومیر بوده است. بخش قابل توجهی از مردم این شهر را اتباع خارجی تشکیل می‌دهد که اغلب آنها از کشورهای مختلف مانند ترکیه، یونان، ایتالیا، کرواسی و لهستان هستند.

نرخ بیکاری در اشتوتگارت بالاتر از میانگین بادن وورتمبرگ است ولی در مقایسه با سایر مناطق آلمان، نرخ بیکاری آن کم‌تر است و در صورتی که تخصص کافی در یک زمینه کاری داشته باشید، می‌توانید امیدوار باشید که یک موقعیت شغلی مناسبی را پیدا کنید.

اشتوتگارت به عنوان یکی از صنعتی‌ترین شهرهای آلمان و اروپا شناخته می‌شود و بیش از ۱۵۰۰ شرکت کوچک و متوسط دارد که تامین کننده شرکت‌های بزرگ خودروسازی هستند. از مهم‌ترین شرکت‌های مستقر در اشتوتگارت می‌توان به دایلمر، پروشه، بوش، زیمنس، کوداک، لنوو، شرکت پست آلمان، ابزار سازی ووستن رُت (Wüstenrot & Württembergische)، شرکت تولید برق استان بادن وورتمبرگ نام برد.

طبیعت اشتوتگارت

این  شهر به خاطر موقعیت فیزیکی که دارد بسیار سرسبز است و برخی معتقد هستند که این شهر آرامش‌بخش‌ترین شهرهای جهان است. شهر فرانکفورت دارای پارک‌ها و فضاهای سبز بسیار زیاد است و  طبیعت بکری دارد.

در گذشته این شهر مختص پرورش اسب برای سواره نظام بود و به خاطر طبیعت خاص و بکری که داشت، گسترش یافت و در قرن دهم میلادی تبدیل به شهر شد.

آب‌وهوای اشتوتگارت

اشتوتگارت در زمستان دارای آب‌وهوای سرد نه اذیت کننده و در تابستان هوای معتدل دارد. زمستان در اشتوتگارت از ماه دسامبر شروع می‌شود و تا فوریه ادامه پیدا می‌کند، در زمستان دمای هوا چند درجه بالای صفر است و در شب به نزدیک صفر می‌رسد. فصل بهار در اشتوتگارت از ماه مارچ تا ماه می است. دمای هوا در تابستان بین ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است. پاییز در این شهر از سپتامبر شروع شده و تا نوامبر ادامه دارد.

بهترین زمان برای سفر به اشتوتگارت از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه سپاتمبر است که دمای هوا بین ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در آلمان و اشتوتگارت

بهترین دانشگاه‌های اشتوتگارت

– دانشگاه اشتوتگارت

– دانشگاه هوهنهایم

– دانشگاه علمی کاربردی اشتوتگارت

– دانشگاه علوم رسانه‌ای اشتوتگارت

– دانشگاه علوم پایه اشتوتگارت

– دانشگاه موسیقی و هنر‌های نمایشی

– دانشگاه AKAD اشتوتگارت

یورو هزینه زندگی در اشتوتگارت
۱۲ یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۶۰ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۳.۱۳  یورو کاپوچینو
۱.۰۳  یورو شیر
۱.۸۸  یورو یک قرص نان تازه
۲.۱۵  یورو یک کیلو برنج سفید
۲.۴۰  یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۱۲.۴۶  یورو پنیر محلی
۲.۱۲  یورو ۱ کیلو سیب
۲.۰۴  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۲.۷۰ بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۷۰ یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۱۹  یورو ۱ لیتر بنزین
۲۳۳.۸۲  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۲۹.۳۱  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۳۶.۷۵  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۰ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۳۱۲.۱۴  یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۱۴,۶۳۷.۵۰  یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۷۳.۱۲  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۷۷.۷۸  یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۱,۱۰۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۷۷۷.۷۸  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۱,۹۶۶.۶۷  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۱,۴۰۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۸,۷۳۲.۱۷  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۶,۰۵۲.۱۴  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۳,۴۸۳.۵۳ میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۹۴% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

                                                                          هزینه زندگی در اشتوتگارت

هزینه زندگی در آخن

شهر آخن یک شهر در ایالت نوردراین- وستفالن در شمال غرب آلمان است که با کشورهای هلند و بلژیک همسایه است و در آلمان با شهرهایی مانند کلن، دوسلدورف، بن، موشن گلادباخ، لورکزن در آلمان همسایه است. جمعیت این شهر در سال ۲۰۲۰ تقریباً ۲۶۵ هزار نفر بوده است.

تاریخچه شهر آخن

شهر آخن تاریخ و گذشته درخشانی داشته است، این شهر در قرون وسطا خانه پادشاهان به عنوان پایتخت امپراطوری روم بوده است. آثار و بناهای بسیاری از این دوران در شهر باقی مانده است.

به علت هم مرز بودن با کشورهای هلند و بلژیک، شهر آخن تلفظ‌های مختلفی پیدا کرده است، در زبان فارسی نام آخن از تلفظ فرانسوی این شهر استفاده شده است.

آب‌وهوای آخن

شهر آخن در تابستان دارای آب‌وهوای معتدل و آسمان نیمه ابری و زمستان‌های بلند و بسیار سرد به همراه باد و آسمان نیمه ابری دارد. متوسط دمای شهر آخن بین ۰ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد است.

فصل تابستان در آخن از ۵ ژوئن آغاز شده و تا ۸ سپتامبر ادامه پیدا می‌کند. فصل زمستان هم در آخن از ۱۷ نوامبر شروع شده و تا ۹ مارس ادامه پیدا می‌کند.

بهترین زمان برای مسافرت و بازدید از شهر آخن از اواخر ماه ژوئن تا اواخر ماه آگوست است که دمای هوا در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

شهر آخن به خاطر داشتن امنیت بالا، شاخص خدمات درمانی عالی و میزان آلودگی هوای پایین و البته هزینه‌های پایین زندگی و قدرت خرید بالای مردم شناخته می‌شود.

جاذبه‌‌های گردشگری آخن

از مهم‌ترین و شناخته‌ترین جاذبه‌های گردشگری آخن می‌توان به کلیسای جامع اکس-لا-شاپل نام برد که به نوعی نماد شهر آخن است و در سال ۱۹۷۸ به عنوان اولین بنای تاریخی آلمان در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این کلیسا به مدت ۶۰۰ سال محل تاج‌گذاری سلاطین آلمان بوده است.

میدان مونستر

این میدان زیبا و قدیمی محلی برای قرارگیری ساختمان‌های قدیمی و رستوران‌ها و کافه‌های شهر است.

ساختمان شهرداری آخن

شهرداری آخن و کلیساس آن به عنوان قدیمی‌ترین بناهای آخن هستند. این ساختمان در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است.

خیابان پونت

یکی از جذاب‌ترین خیابان‌های شهر آخن است که پر از رستوران، کافه است.

دانشگاه آخن

دانشگاه صنعتی آخن به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه صنعتی آلمان است که به عنوان یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های فنی اروپا شناخته می‌شود.

کافه و رستوران‌های در مرز آلمان، هلند و بلژیک

همانگونه که بیان شد شهر آخن بین مرز آلمان، بلژیک و هلند است که در این مسیر کافه و رستوران‌های جذاب بسیار زیادی وجود دارد.

هنر در شهر آخن

هنر در آخن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اجرای تئاترهای فوق‌العاده، گالری‌ها و موزه‌ها، کارناوال‌ها و رویدادهای مختلفی که در طول سال برگزار می‌شود، نشانه‌ای از علاقه‌مندی مردم آخن به هنر است.

هزینه زندگی در آلمان و آخن

بهترین دانشگاه‌های آخن

– دانشگاه فنی آخن

– دانشگاه علوم کاربردی FH

– دانشگاه Hochschule für Musik und Tanz

یورو هزینه زندگی در آخن
۹ یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۵۰ یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۲.۷۷  یورو کاپوچینو
۰.۸۷  یورو شیر
۰.۸۳  یورو یک قرص نان تازه
۱.۹۱  یورو یک کیلو برنج سفید
۲.۲۲  یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۹.۹۰  یورو پنیر محلی
۲.۴۴  یورو ۱ کیلو سیب
۱.۴۷  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۲.۸۰  یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۷۱.۲۵  یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۲۰ ۱ لیتر بنزین
۲۱۶.۱۴  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۰.۰۹  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۲۷.۲۲  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۰ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۴۸۳.۸۰  یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۱۲,۰۰۰  یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۸۴.۹۹  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۷۶.۲۵  یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۵۰۰.۳۳  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۳۷۱.۴۳  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۱,۱۰۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۹۱۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۴,۵۰۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۲,۸۵۰ یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۳,۱۲۶.۴۶  یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۳۵% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

                                                                                        هزینه زندگی در آخن

هزینه زندگی در آخن در مقایسه با سایر شهرهای بزرگ و شناخته شده آلمان مانند اشتوتگارت، فرانکفورت، هامبورگ، برلین و مونیخ پایین‌تر است و در صورتی که بخواهید هزینه کمی داشته باشید و در یک شهر زیبا و تاریخی زندگی کنید، آخن می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد.

هزینه زندگی در نورنبرگ

نورمنبرگ یا نورمبرگ در ایالت بایرن و در قسمت جنوبی آلمان قرار دارد و در حدود ۵۱۸ هزار نفر جمعیت دارد و به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای آلمان شناخته می‌شود این شهر به عنوان یک شهر علمی و صنعتی شناخته می‌شود و ۲ دانشگاه بسیار شناخته شده فریدریش-الکساندرارلانگن و دانشگاه صنعتی نورنبرگ در این شهر وجود دارد. این شهر به شهرهای مشهور مانند مونیخ، اشتوتگارت و فرانکفورت نزدیک است.

نورمبرگ به عنوان دومین شهر بزرگ ایالت باواریا آلمان ( بعد از مونیخ ) است که به خاطر داشتن معماری قرون وسطایی با شکوه، موزه‌های مختلف و بازار بسیار معروف کریسمس شناخته می‌شود.

تاریخچه شهر نورنبرگ

اولین ماشین چاپ اروپا در شهر نورنبرگ تولید شده است. این شهر به عنوان یک شهر مهم فرهنگی، تاریخی و هنری شناخته می‌شود، بعد از جنگ جهانی دوم این شهر آسیب‌های زیادی دیده است که به دقت بازسازی شده است و در کل شهر می‌توانید آثار تاریخی را مشاهده کنید.

آب و هوای نورنبرگ

شهر نورنبرگ دارای آب‌و‌هوای قاره‌ای است و این بدین معنی است که این شهر دارای زمستان سرد و تابستان معتدل دارد. سردترین ماه این شهر ژانویه است و گرم‌ترین آن جولای است. زمستان در ماه‌های دسامبر تا فوریه است و نسبتاً سرد است و در برخی از مواقع تا دمای -۳ درجه سانتی‌گراد هم می‌شود.

حمل‌ونقل عمومی در نورمبرگ

نورمبرگ دارای یک سیستم حمل‌ونقل عمومی درجه یک است. دومین خط آهن در ۷ دسامبر ۱۸۳۵ بین ۲ شهر نورمبرگ و فورت در ایالت باواریا ایجاد شده است. متروی نورنبرگ در سال ۱۹۷۲ افتتاح شده است و در حال حاضر دارای ۳ خط و ۴۶ ایستگاه است. تراموا در این شهر در سال ۱۸۸۱ تاسیس شده است و در حال حاضر ۵ خط و ۷۶ ایستگاه دارد، این شهر تنها شهر دارای متروی بدون راننده در آلمان است.

ایستگاه راه‌‌آهن مرکزی نورنبرگ در سال ۱۸۸۴ تاسیس شده است و به راه‌آهن سراسری آلمان وصل شده است.

هزینه زندگی در آلمان و نورنبرگ

بهترین دانشگاه‌های نورنبرگ

دانشگاه‌ها و موسسه‌های متعددی در سطح شهر وجود دارد که دانشجویان و دانش‌آموزان آلمانی و بین‌المللی در آن مشغول به تحصیل هستند.

– دانشگاه اوانجلیکال نورنبرگ

– دانشگاه Erlangen

– دانشگاه فنی جورج سیمون

– دانشگاه FOM

– دانشگاه Hagen

– دانشگاه علوم پایه Lutheran

یورو هزینه زندگی در نورنبرگ
۱۰ یورو یک وعده غذایی ارزان در رستوران
۴۷.۵۰  یورو غذا برای ۲ نفر، رستوران متوسط و برای ۳ وعده
۲.۸۳  یورو کاپوچینو
۰.۹۰  یورو شیر
۱.۳۹  یورو یک قرص نان تازه
۱.۸۲  یورو یک کیلو برنج سفید
۲.۵۶ یورو ۱۲ عدد تخم‌مرغ
۱۱.۵۷ پنیر محلی
۲.۵۵  یورو ۱ کیلو سیب
۰.۹۴  یورو ۱ کیلو سیب زمینی
۳.۱۰  یورو بلیط یک طرفه ( حمل‌و‌نقل محلی)
۸۰ یورو کارت حمل‌ونقل ماهیانه ( معمولی)
۲.۲۰ ۱ لیتر بنزین
۱۹۷.۷۴  یورو هزینه خدمات اولیه مانند برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله برای آپارتمان ۸۵ متر مربع
۳۲.۳۱  یورو اینترنت با سرعت ۶۰ مگابایت برثانیه و نامحدود
۲۷.۵۶  یورو ثبت‌نام یک ماهه در باشگاه برای یک فرد بالغ
۱۲ یورو بلیط سینما برای اکران یک فیلم بین‌المللی
۳۱۰.۷۸  یورو هزینه ثبت‌نام یک ماهه برای مهدکودک یا پیش دبستانی خصوصی به صورت تمام وقت روزانه
۱۲,۸۱۲.۵۰  یورو هزینه ثبت‌نام در یک مدرسه ابتدایی بین‌المللی
۷۹.۲۷  یورو یک جفت کفش اسپورت نایک ( متوسط قیمت )
۸۳.۰۸  یورو شلوار لی levis یا برند مشابه
۶۳۵ یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر
۴۵۷.۱۴  یورو کرایه یک ماه آپارتمان تک خوابه در خارج از شهر
۱,۳۰۰ یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر
۹۶۶.۶۷  یورو کرایه یک ماه آپارتمان ۳ خوابه در خارج از شهر
۵,۰۹۹.۵۲  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در مرکز شهر
۳,۳۹۸.۱۳  یورو خرید یک متر مربع آپارتمان در خارج از شهر
۳,۰۴۱.۶۷  یورو میانگین حقوق خالص دریافتی ماهیانه ( بعد از اخذ مالیات)
۱.۷۷% نرخ سود بانکی سالیانه برای خرید مسکن

                      هزینه زندگی در نورمبرگ

سوالات رایج درباره هزینه زندگی در آلمان

متوسط هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

هزینه زندگی در آلمان به صورت متوسط در هر ماه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو است که البته بستگی به سبک زندگی افراد هم دارد. نکته مهم دیگری که باید مد نظر داشته باشید، این است که هزینه خانوار کمتر از مجموع تمام افراد خانواده نیست، یعنی هزینه ۴ نفر در ماه ۳,۲۰۰ یورو نخواهد بود، چون هزینه انرژی و مسکن یکسان است و البته همانطور که بیان شد این هزینه‌ها تخمینی از هزینه‌های زندگی است و رابطه مستقیمی با سبک زندگی شما دارد و در صورتی که نتوانید هزینه‌های خودتان را مدیریت کنید، این هزینه افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا تحصیل در آلمان رایگان است؟

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و در صورت هزینه دانشگاه، هزینه آن بسیار معقول و کم است و حتی از هزینه دانشگاه آزاد در ایران نیز کمتر است.

حداقل حقوق دریافتی در آلمان چقدر است؟

حداقل حقوق دریافتی بستگی به تخصص شما دارد ولی در حالت کلی برای افرادی که سابقه کار چندانی ندارند، حداقل حقوق ۸.۵ یورو در ساعت است.

آیا امکان داشتن زندگی متوسط با یک حقوق متوسط در آلمان وجود دارد؟

بلی. در صورتی که شما یک کار در حد متوسط داشته باشید، می‌توانید با حقوق آن یک زندگی متوسطی یا حتی خوبی را داشته باشید، چون هزینه‌ها در آلمان پایین است و قدرت خرید مردم بالا است.

هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی چقدر است؟

در حالت کلی هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مانند سوئیس، دانمارک، هلند، اتریش و کشورهای دیگر پایین‌تر است.

آیا تحصیل فرزندان افراد مهاجر در آلمان رایگان است؟

بلی. در صورتی که شما اقامت آلمان را داشته باشید، فرزندان شما می‌توانند به صورت رایگان در مدارس و دانشگاه‌های دولتی ادامه تحصیل دهند.

آیا برای ادامه زندگی در آلمان نیاز است حتماً زبان آلمانی بلد باشم؟

در صورتی که تمایل داشته باشید که کشور آلمان را برای ادامه زندگی خود انتخاب کنید، بهتر است زبان آلمانی را بلد باشید، چون در شهرهای آلمانی اکثر مردم یا تمام مردم به زبان آلمانی صحبت می‌کنند و برای کار و ارتباط در جامعه به زبان آلمانی نیاز خواهید داشت.

تحصیل در آلمان: هزینه زندگی در آلمان

بهترین روش مهاجرت به آلمان چیست؟

به طور دقیق نمی‌توان به این سوال جواب داد، چون هر شخص ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و براساس آن می‌توان جواب داد ولی در حالت کلی مهاجرت تحصیلی روش آسان‌تری است، چون شما هم می‌توانید مهارت‌های کاربردی را یاد بگیرید و هم اینکه برای ورود به جامعه زبان آلمانی را هم یاد بگیرید. البته راه‌های دیگری مانند مهاجرت کاری، از طریق ازدواج یا سرمایه‌گذاری یا کاری هم وجود دارد.

شما می‌توانید بعد از اتمام تحصیل و اشتغال در آلمان، اقامت آلمان را دریافت کنید و شهروند آلمان شوید.

مهم‌ترین مزیت تحصیل در آلمان چیست؟

تحصیل رایگان و داشتن دانشگاه‌های بسیار باکیفیت مهم‌ترین ویژگی آلمان است. سیستم حمل‌ونقل پیشرفته، اقتصاد قوی، نرخ بیکاری بسیار کم و نظام خدمات درمانی عالی و هزینه زندگی پایین از مزایای دیگر آلمان است.

بهترین شهرهای آلمان برای زندگی کدام شهرها هستند؟

در رده‌بندی بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال‌های اخیر همواره نام شهرهای برلین، فرانکفورت، مونیخ مشاهده می‌شود که در سال ۲۰۲۲ شهر برلین رتبه ۱۶ و شهر فرانکفورت رتبه ۲۵ برتر دنیا را در اختیار دارد. البته شهرهای دیگری مانند هامبورگ و اشتوتگارت و دورتمند نیز وجود دارد که کیفیت زندگی بسیار بالایی دارند.

کدام شهرها ایرانی‌های زیادی دارد؟

در سال‌های اخیر ایرانی‌های زیادی به آلمان برای کار یا مخصوصاً ادامه تحصیل مراجعه کرده‌اند ولی در حالت کلی شهرهای فرانکفورت، هامبورگ و دوسلدورف و لایپزیگ ایرانی‌های زیادی دارد.

رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به آلمان

اخذ اقامت از طریق تحصیل

این روش به عنوان کم‌هزینه‌ترین و ساده‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است و این نکته را باید مد نظر داشته باشید که تحصیل در آلمان رایگان است. آلمان به خاطر دارا بودن دانشگاه‌های باکیفیت مقصد بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل است.

اقامت از طریق تحصیل کوتاه مدت و موقت است و باید بعد از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار شوید و بعد از گذشت چند سال و پرداخت مالیات می‌توانید اقامت دائم آلمان را کسب کنید.

اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

آلمان برخلاف برخی از کشورهای اروپایی برنامه گلدن ویزا ندارد ولی در صورتی که تمایل به سرمایه‌گذاری در آلمان داشته باشید، می‌توانید از طریق ویزای کارآفرینی اقدام کنید. برای این برنامه حداقل میزان سرمایه مشخص نشده است ولی باید افراد کارآفرین پشتوانه مالی و بیزینس پلن مناسبی داشته باشند. هزینه ثبت شرکت در آلمان در حدود ۳ الی ۴ هزار یورو است که میزان سرمایه اولیه برای ثبت شرکت هم ۳۵ هزار یورو است. در صورتی که شما یک بیزینس پلن قوی و قابل دفاع داشته باشید، قادر خواهید بود تا اقامت آلمان را کسب کنید.

اخذ اقامت از طریق کار

شما می‌توانید با استفاده از روش جاب آفر وارد خاک آلمان شوید و اقامت آلمان را دریافت کنید. آلمان یک کشور به شدت صنعتی است و با توجه به هرم جمعیتی خود که میانسال آن زیاد است، نیاز مبرم به نیروی متخصص دارد و هر ساله متخصصان زیادی وارد این کشور می‌شوند.

در صورتی که شما از سمت کارفرما پیشنهاد کاری داشته باشید، می‌توانید برای ویزای کار اقدام کنید و در صورتی که چندین سال در آلمان مشغول به کار شوید و مالیات خود را پرداخت کنید می‌توانید برای اقامت آلمان اقدام کنید.

اخذ اقامت از طریق تولد

در حالت کلی در کشورهای مختلف دنیا ۲ نوع اخذ اقامت از طریق تولد وجود دارد، یکی قانون خون و دیگری قانون خاک است.

در قانون خاک اگر فرزندی در خاک یک کشور متولد شد، می‌تواند تابعیت آن کشور را دریافت کند که کشورهای بسیار کمی هستند که این قانون را عملی می‌کنند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کانادا، آمریکا و برزیل اشاره کرد.

در قانون خون اگر کودکی متولد شود، فرزند می‌تواند تابعیت کشوری یکی از والدین خود را انتخاب کند. آلمان مانند بسیاری از کشورها از قانون خون تبعیت می‌کند.

اخذ اقامت در آلمان از طریق ازدواج

در صورتی که شما با یک همسر آلمانی ازدواج کنید و در صورت تایید روابط عاطفی ( نه صرفاً قانونی ) می‌توانید اقامت آلمان را هم کسب کنید.

اخذ اقامت از طریق پناهندگی

پناهنده به یک فرد گفته می‌شود که در کشور خودش مشکلات دینی، نژادی، تبعیض جنسیتی داشته باشد و مورد شکنجه یا تهدید به مرگ شود. پناهندگان می‌توانید با اثبات ادعای خود در یکی از کشورهای ژنو تقاضای پناهندگی دهند و در صورت تایید می‌توانند اقامت آن کشور را به دست آورند.

زندگی دانشجویی در آلمان: هزینه زندگی در آلمان

شانس دریافت بورسیه تحصیلی برای لیسانس

داوطلبان زیادی هستند که تمایل دارند تا بعد از اخذ دیپلم در خارج از ایران ادامه برای مقطع لیسانس ادامه تحصیل دهند، کشور آلمان به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها است که می‌توانید برای مقطع لیسانس و البته سایر مقاطع بورسیه دریافت کنید.

شانس دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس در آلمان بسیار زیاد است و در صورت داشتن رزومه خوب می‌توانید به صورت رایگان در دانشگاه‌های معتبر آلمان ادامه تحصیل دهید، حتی می‌توانید بخش قابل توجهی از هزینه زندگی خودتان را به صورت بورسیه دریافت کنید.

شما با داشتن معدل دیپلم بالای ۱۸ و البته نمره مدرک زبان آلمانی در سطح c1 قادر خواهید بود از دانشگاه‌های برتر آلمان بورسیه دریافت کنید. البته در صورتی که معدل دیپلم شما مقداری کم باشد، باز شانس خواهید داشت تا بورسیه دریافت کنید و هم‌چنین شما ممکن است با داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح b2 هم بورسیه دریافت کنید. تمام این موارد بستگی به نمره و مدارک درخواستی دانشگاه بستگی دارد، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات به روز و معتبر را کسب کنید.

در صورتی هم که تمایل داشته باشید تا از متخصصان این حوزه راهنمایی بخواهید، همکاران ما در نکست ابرود آماده هستند تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند و کمک کنند تا بتوانید بورسیه تحصیلی آلمان را دریافت کنید.  شما می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ مندرج در سایت با همکاران ما در تماس باشید.

تحصیل پزشکی در آلمان : معرفی بهترین دانشگاه‌ها و شرایط اخذ پذیرش از آنها

ریسک پایین ویزا برای ایرانی‌ها

یکی از مهم‌ترین مزایای کشور آلمان برای داوطلبان ایرانی، ریسک پایین ویزا برای ایرانی‌ها است، در مقایسه با برخی از کشورهای اروپایی ریسک دریافت ویزا برای ایرانی‌ها بسیار کم‌تر است و به همین دلیل است که هر ساله تعداد زیادی از ایرانی‌ها کشور آلمان را برای تحصیل و ادامه زندگی خود انتخاب می‌کنند.

اجازه کار برای دانشجویان

همانگونه که در این نوشته بیان کردیم، تحصیل در کشور آلمان رایگان است و شما ملزم به پرداخت هزینه دانشگان نیستید ولی این نکته را باید مد نظر داشته باشید که ممکن است بورسیه شما هزینه زندگی شما را پوشش ندهد که در این حالت شما باید از طریق دیگر این هزینه را پوشش دهید مانند حمایت خانواده و یا اینکه از طریق کار کردن این هزینه را تامین کنید.

به عنوان دانشجو در آلمان شما مجاز هستید تا حداکثر ۲۰ ساعت در طول هفته کار کنید و اجازه کار داشته باشید. درآمد کار دانشجویی به ازای هر ساعت کار در آلمان بین ۷ تا ۱۲ یورو است که شما می‌توانید به راحتی از پس هزینه‌های زندگی خودتان برآیید.

البته نکته مهمی را که باید مد نظر داشته باشید، این است که شما باید پشتوانه مالی برای رفتن و تحصیل در آلمان را برای سال اول داشته باشید و به عنوان تمکن مالی نشان دهید که این هزینه به ازای هر ماه ۸۵۰ یورو به ازای یک سال در حدود ۱۰ هزار یورو خواهد بود.

هزینه بهداشت و درمان در آلمان

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های زندگی و تحصیل در آلمان سیستم فوق‌العاده بهداشت و درمان در آلمان است که سبب شده است تا به عنوان یکی از بهترین کشورها در زمینه پزشکی شناخته شود.

همه دانشجویان در آلمان باید بیمه درمانی داشته باشند و تحت پوشش بیمه باشند، در ادامه برخی از هزینه‌های رایج درمانی در آلمان را مطرح می‌کنیم.

– ویزیت پزشک عمومی به هزینه آزاد ۵۰ یورو

– هزینه آزمایشگاه‌های پاراکلینیکی ۸۰ تا ۲۵۰ یورو

– هزینه ویزیت فوق تخصص ۲۵۰ یورو

– جراحی‌های اصلی و آزاد و شروع درمان برخی از سرطان‌ها ۱۸,۰۰۰ یورو

معرفی بهترین دانشگاه ها در آلمان : شرایط، هزینه و مزایای تحصیل

هزینه زندگی در کدام ایالیت آلمان کم است؟

در کل هزینه زندگی در آلمان در مقایسه به سایر کشورهای اروپایی کم است، هزینه زندگی در لایپزیک به نسبت سایر شهرها و ایالت‌های آلمان مانند برلین و هامبورگ کم‌تر است. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که شهرهای دیگر مانند هامبورگ، برلین امکانات بیشتری هم دارند.

تحصیل در کشوری با اقتصاد قوی و دانشگاه‌های باکیفیت

همانطور که مشاهده کردید، هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم است و هزینه زندگی در آلمان هم در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی یا آمریکایی بسیار پایین است و حتی در برخی مواقع هزینه زندگی در مقایسه با تهران یا سایر کلان‌ شهرهای ایران هم بسیار پایین است.

اقتصاد بسیار قوی، نرخ پایین بیکاری، طبیعت بکر، مهاجر پذیر بودن ( در سال‌های اخیر ) و دانشگاه‌های بسیار باکیفیت از مهم‌ترین دلایلی است که آلمان به عنوان یک مقصد تحصیلی یا کاری به حساب بیاید.

خیلی از متقاضیان به خاطر احتمال دریافت بورسیه بالا و هزینه‌های پایین زندگی برای دریافت ارشد مجدد برای آلمان اقدام می‌کنند تا بتوانند وارد آلمان و اتحادیه اروپا شوند و در صورت تمایل و یافتن شرایط بهتر زندگی و کار در سایر کشورهای اروپایی یا حتی سایر کشورهای جهان را امتحان کنند.

البته مانند تمام کشورها و شهرها، آلمان و شهرهای آن هم دارای معایب و مزایایی هم است، به عنوان مثال می‌توان بیان کرد که لزوم یادگیری زبان آلمانی بسیار زیاد است. در صورتی که شما تمایل داشته باشید تا در جامعه زندگی کنید و در محیط‌های غیردانشگاهی با افراد جامعه ارتباط برقرار کنید، ملزوم به یادگییری زبان آلمانی هستید، چون علاوه بر اینکه آلمانی‌ها تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند، تمایلی هم به صحبت کردن به زبان غیرآلمانی ندارند.

به نظر شما زندگی یا تحصیل در آلمان یک گزینه مناسب برای ایرانی‌ها است یا نه؟ تحصیل در آلمان چه معایب و مزایایی دارد؟ تجربه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در صورتی که درباره تحصیل در آلمان سوالی داشته باشید، می‌توانید سوالات و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید