هزینه زندگی در کره جنوبی :  بررسی هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در کشور کره جنوبی

اگر شما نیز جزء  آن دسته از افرادی هستید که قصد ادامه تحصیل در کشور کره جنوبی را دارید، یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در نظر بگیرید بررسی هزینه زندگی در کره جنوبی است. به عنوان یک دانشجوی خارجی علاوه بر هزینه‌ی شهریه دانشگاه، باید هزینه زندگی در کره جنوبی را از جنبه‌های مختلف نیز در نظر بگیرید تا آمادگی کافی برای ادامه تحصیل و زندگی در این کشور را داشته باشید و در حین تحصیل با مشکلی مواجه نشوید. برای اینکه بتوانید تصور درستی از هزینه‌های زندگی در کره جنوبی در حین تحصیل داشته باشید، در این نوشته به بررسی هزینه‌های مختلف زندگی در کشور کره جنوبی برای دانشجویان خارجی خواهیم پرداخت. با مطالعه‌ی این مطلب ‌می‌توانید محاسبه کنید که به صورت تقریبی برای زندگی و تحصیل در کره جنوبی چه مقدار باید پشتوانه‌ی مالی داشته باشید یا درآمد شما چقدر باید باشد.

 

هزینه زندگی در کره جنوبی

کره جنوبی، کشوری کوهستانی با فرهنگی قوی و اقتصادی قدرتمند

کره جنوبی به عنوان بخش جنوبی شبه‌جزیره کره شناخته می‌شود که در سال ۱۹۴۵ استقلال یافته است. این شبه‌جزیره زیبای کوهستانی از غرب در کناری دریای زرد و از شرق در مجاورت دریای ژاپن ( دریای شرق ) قرار داد. در جنوب کره جنوبی هم تنگه کره و دریای جنوب چین واقع شده‌اند.

کره جنوبی به عنوان یک کشور نیمه کوهستانی شناخته می‌شود و ارتفاعات آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمال شرقی واقع شده‌اند. از مهم‌ترین رودهای آن می‌توان به هان، ناک‌دونگ، گئوم، بوک‌هان و نام‌هان نام برد. آب‌وهوای کره‌جنوبی به دلیل وجود جزیره‌ها و جنگل‌های بسیار گرم، مرطوب و پرباران است.

اقتصاد کره جنوبی

کره‌جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا در ۴ دهه اخیر را دارا می‌باشد. کره جنوبی از سال ۱۹۶۳ و فقط در عرض ۴۰ سال درآمد سرانه خود را برحسب قدرت خرید، در حدود ۱۴ برابر افزایش داد. بهتر است بدانید که دست یافتن به چنین نتیجه مشابه‌ای برای بریتانیا نزدیک به دو سده ( بین اواخر سده هجدهم و زمان حاضر ) و برای آمریکا در حدود یک و نیم سده ( از سده ۱۸۶۰ تا کنون ) زمان برده است. این پیشرفت فوق‌العاده سبب شده است تا کره جنوبی در کمتر از نیم قرن به کشوری قدرتمند، پیشرفته و ثروتمند شود که اغلب به عنوان معجزه رودخانه هان نامیده می‌شود و در مجامع بین‌المللی، صفت ” ببر آسیا” برای این کشور به کار برده می‌شود.

سئول

سئول پایتخت کره جنوبی به عنوان یکی از ۱۰ شهر برجسته اقتصادی و مالی جهان شناخته می‌شود. کره جنوبی علی رغم کمبود منابع طبیعتی و دارا بودن کم‌‌ترین مساحت در میان کشوره‌های گروه ۲۰ ، به عنوان یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می‌شود. اقتصاد کره جنوبی، چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و یازدهمین در دنیا است. همانند آلمان غربی، ژاپن، صنعتی سازی از دهه ۱۹۶۰ کره جنوبی را به یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده در جهان تبدیل کرد.

اقتصاد رو به رشد کره جنوبی

کشور کره ‌جنوبی به عنوان هفتمین شریک بزرگ تجاری آمریکا شناخته می‌شود. کره جنوبی دومین میزان ذخایر را در میان کشورهای توسعه یافته را دارا است و به عنوان ششمین ذخایر ارزهای خارجی را در جهان جاری است.

کره جنوبی به واسطه حضور شرکت‌های چندملیتی با فناوری پیشرفته مانند سامسونگ، ال‌جی، هیوندای- کیا، ال‌جی به عنوان هفتمین صادر کننده بزرگ جهان شناخته شود.

هزینه زندگی در کره جنوبی برای دانشجویان خارجی

باید به این نکته‌ی مهم توجه کرد که هزینه زندگی در کره جنوبی برای دانشجویان خارجی به چندین مورد مختلف بستگی دارد. برای مثال نوع برنامه‌ی تحصیلی، رشته‌ی تحصیلی داوطلب، ‌میزان آمادگی و پیش زمینه‌ی علمی دانشجو، دانشگاه یا موسسه‌ی آموزش عالی که برای ادامه تحصیل در آن اقدام ‌می‌کنید و سطح علمی آن و …. نقش مهمی در ‌میزان هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور کره جنوبی دارد.

در ادامه‌ی مطلب به بررسی هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور کره جنوبی با دلار آمریکا خواهیم پرداخت. این هزینه‌ها به صورت تقریبی توسط وب‌سایت رسمی دولت کره جنوبی محاسبه شده‌اند. باید توجه کرد که هر دلار آمریکا معادل با ۱.۱۶۱.۶۲ وون کره ( واحد پولی کشور کره جنوبی ) است.

 هزینه زندگی و تحصیل در کشور کره جنوبی

 

هزینه زندگی در کره جنوبی

 

به طور کلی ‌می‌توان گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در کشور کره جنوبی به مراتب ارزان‌تر از هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور است. به همین دلیل پیشنهاد ‌می‌کنیم به منظور کاهش هزینه‌های زندگی در کشور کره جنوبی از ابتدا روی اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی این کشور تمرکز کنید تا بتوانید هزینه تحصیل در این کشور را کاهش دهید. بهتر است، چند دانشگاه ارزان دولتی در کشور کره جنوبی را جستجو کرده و ادامه تحصیل در رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر خود را در آنها مورد بررسی قرار دهید. سپس لازم است که به صورت دقیق شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرتان را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و نسبت به آماده کردن و ارائه‌ی مدارک لازم در بازه‌ی زمانی تعیین شده به دانشگاه اقدام نمایند.

باید به این نکته نیز توجه کرد که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کره جنوبی با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل در این نوشته هزینه تحصیل در مقطع و رشته‌های مختلف را در دانشگاه‌های کشور جنوبی تخمین زده و به صورت میانگین در اختیار شما گذاشته‌ایم. به منظور کسب اطلاعات دقیق در مورد هزینه تحصیل در رشته‌ی مورد نظرتان باید به وب سایت رسمی دانشگاه مربوطه مراجعه نمایید.

 

تحصیل در کره جنوبی

 

هزینه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کره جنوبی به صورت ‌میانگین بین ۵۰ تا ۱۵۰ دلار آمریکا خواهد بود.

هزینه واحد‌های درسی در کشور جنوبی به طول دوره واحد درسی نیز بستگی دارد. برای مثال هزینه تحصیل یک واحد درسی ۱۰ هفته‌ای به صورت‌ میانگین بین ۱,۰۰۰ الی ۱,۴۰۰ دلار آمریکا است. هزینه تحصیل در یک واحد درسی با طول دوره‌ی ۳ هفته‌ای نیز حدود ۸۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کره جنوبی

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط در زمینه‌ی‌‌ علوم اجتماعی و علوم انسانی در مقطع کارشناسی در هر ترم تحصیلی بین ۶۰۰ الی ۶,۸۰۰ دلار آمریکا است.

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه‌ی علوم پایه در مقطع کارشناسی بین ۴۶۰ الی ۷,۸۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی است.

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه هنر و رشته‌های ورزشی در مقطع کارشناسی حدود ۱,۸۰۰ الی ۸,۴۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی است.

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه فنی و مهندسی در مقطع کارشناسی حدود ۱,۹۰۰ الی ۸,۲۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی است.

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه پزشکی در مقطع کارشناسی حدود۴,۱۰۰  الی ۱۰,۵۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی است.‌

هزینه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های کره جنوبی

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه علوم اجتماعی و علوم انسانی در مقطع تحصیلات تکمیلی در هر ترم تحصیلی بین ۱,۱۰۰ الی ۱۲,۵۰۰ دلار آمریکا است.

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه علوم پایه در مقطع تحصیلات تکمیلی بین ۱,۱۰۰ الی ۸,۱۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی است.

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه هنر و رشته‌های ورزشی در مقطع تحصیلات تکمیلی حدود ۱,۴۰۰الی ۶,۰۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی است.

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه فنی و مهندسی در مقطع تحصیلات تکمیلی حدود ۱,۵۰۰الی ۸,۰۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی است.

– هزینه تحصیل در رشته‌های مربوط به زمینه پزشکی در مقطع تحصیلات تکمیلی حدود۲,۲۰۰  الی ۱۰,۰۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی است.

راهنمای تحصیل رایگان در خارج از کشور

هزینه زندگی در کره جنوبی

 

زندگی در کره جنوبی

 

همان طور که گفته شد، دانشجویان خارجی علاوه بر هزینه تحصیل در دانشگاه و شهریه‌ی دانشگاهی باید هزینه زندگی در کره جنوبی را نیز به عنوان یک دانشجوی خارجی بپردازند. هزینه زندگی در کره جنوبی‌ می‌تواند شامل هزینه‌ اجاره و تامین مسکن، هزینه تهیه مواد غذایی و خوراک، هزینه تهیه پوشاک، هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، هزینه استفاده از تلفن و اینترنت، هزینه پرداخت قبوض انرژی مانند قبض برق و … هزینه استفاده از خدمات عمومی، هزینه تهیه بلیط سفر، هزینه استفاده از خدمات بهداشتی و … است.

هزینه زندگی در کره جنوبی برای دانشجویان خارجی

–  هزینه اجاره یک اتاق ۴ نفره در خوابگاه دانشجویی حدود ۳۰۰ الی ۸۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی خواهد بود.

–  هزینه اجاره یک اتاق ۲ نفره در خوابگاه دانشجویی حدود ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار آمریکا در هر ترم تحصیلی خواهد بود.

( هزینه اجاره اتاق در خوابگاه دانشجویی به خدمات آن نیز بستگی دارد. برای مثال برخی از خوابگاه‌های دانشجویی خدماتی مانند استفاده از سلف غذاخوری دانشجویی برای تهیه وعده‌های غذایی صبحانه، ناهار، و شام را در اختیار دانشجویان قرار ‌می‌دهند و با توجه به امکان بهره‌مندی از این خدمات هزینه اجاره اتاق در خوابگاه متفاوت خواهد بود).

– دانشگاه‌ها امکان استفاده از خدمات سلف غذاخوری دانشگاه را در اختیار دانشجویان قرار ‌می‌دهند. بنابراین دانشجویان ‌می‌توانند غذای خود را با قیمت کمتری تهیه کنند. هزینه استفاده از خدمات سلف غذاخوری دانشگاه به صورت ‌میانگین حدود ۳۰۰ دلار آمریکا در هر ماه است. قیمت هر پرس غذا حدود سال ۳ الی ۵ دلار آمریکا است.

– علاوه بر این، باید گفت که هزینه اجاره اتاق یا مسکن در خارج از دانشگاه حدود ۳۰۰ دلار آمریکا در هر ماه است. ( علاوه بر این هزینه بیمه مکمل که حدود ۵,۰۰۰ دلار آمریکا است، نیز باید پرداخت شود). باید به این نکته‌ی مهم توجه کرد که هزینه اجاره مسکن در خارج از دانشگاه به شهر، منطقه و نوع ساختمان بستگی خواهد داشت.

–  هزینه اقامت دانشجویی در هتل حدود ۳۰۰ الی ۵۰۰ دلار آمریکا در هر ماه است.

–  هزینه بیمه پزشکی و سلامت حدود ۲۰ دلار آمریکا در هر ماه است.

علاوه بر این، وب‌سایت بیمه سلامت ملی کره برای دانشجویان بین‌المللی که از خارج کشور کره به منظور ادامه تحصیل به این کشور ‌می‌آیند، بیمه سلامت و پزشکی تهیه ‌می‌کند.

–  هزینه حمل و نقل در کره جنوبی به طور‌ میانگین ۴۰ دلار آمریکا در هر ماه است.

–  هزینه استفاده از اینترنت در کره جنوبی به طور ‌میانگین ۳۰ دلار آمریکا در هر ماه است.

 

دانشجویان خارجی که به قصد ادامه تحصیل وارد کشور کره جنوبی شده و از دانشگاه‌های این کشور پذیرش تحصیلی اخذ‌ می‌کنند، ‌می‌توانند برای خود حساب بانکی باز کنند. باید گفت که معمولاً افتتاح حساب برای دانشجویان بین‌المللی در کشور کره جنوبی رایگان است و بانک‌ها به منظور افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان خارجی هزینه‌ای از آنها دریافت نمی‌کنند.

 

تحصیل در کره جنوبی

 

کره جنوبی، کشوری با هزینه بالا ولی استاندارد و موقعیت شغلی فراوان

باید به این نکته‌ی مهم توجه کرد که هزینه زندگی در کره جنوبی به سبک زندگی هر دانشجو نیز بستگی خواهد داشت. روش‌های مختلفی وجود دارد که دانشجویان‌ می‌توانند با به کارگیری آنها در هزینه زندگی در کره جنوبی و تحصیل در این کشور صرفه جویی کنند. برای مثال دانشجویان با اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی و استفاده از خدمات سلف غذاخوری دانشگاه می‌توانند تا اندازه‌ی زیادی در هزینه‌های زندگی در کره جنوبی و تحصیل در این کشور صرفه جویی به عمل بیاورند. از طرف دیگر بسیاری از دانشگاه‌ها کمک هزینه‌های تحصیلی مختلفی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار ‌می‌دهند. کمک هزینه‌های دانشجویی توسط دولت کشور کره جنوبی یا دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان بین‌المللی  که از کشورهای مختلف جهان برای ادامه تحصیل به دانشگاه‌های کره جنوبی‌ می‌آیند، اعطا‌ء می‌گردند.

بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی‌ می‌تواند تا اندازه‌ی چشمگیری به پرداخت هزینه زندگی در کره جنوبی و تحصیل در این کشور کمک کند. شرایط و ‌میزان کمک هزینه تحصیلی به نوع بورسیه‌ی تحصیلی و شرایط آن و همچنین شرایط دانشجو مانند موفقیت‌های علمی و پیشرفت تحصیلی او بستگی خواهد داشت. پیشنهاد ‌می‌کنیم به عنوان یک دانشجوی خارجی شرایط بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی در هر دانشگاه و رشته و مقطع مورد نظر خود را مورد بررسی قرار داده و تلاش کنید که از این کمک هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید. علاوه بر اینها بیشتر دانشگاه‌ها خدماتی مانند استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و شرکت در مراسم و رویدادهای فرهنگی و هنری مختلف مانند بازدید از موزه‌ها و شرکت در فعالیت‌های ورزشی را با تخفیف در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار‌ می‌دهند.

کره جنوبی کشوری توسعه یافته با دانشگاه‌های معتبر

با توجه به اینکه امروزه کره جنوبی یکی از کشورهای مدرن و توسعه یافته در دنیا است تحصیل در دانشگاه‌های این کشور‌ می‌تواند مزیت‌های بسیاری داشته باشد. دانشجویان‌ می‌توانند با فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های معتبر کشور کره جنوبی و در دست داشتن یک مدرک معتبر، وارد بازار کار شده و شغل مناسبی را با درآمد خوب پیدا کنند.

در صورتی که شما یا هر یک از آشنایان‌تان تجربه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های کشور کره جنوبی را دارید، خوشحال ‌می‌شویم که نظریات و تجربیات خود را با ما در‌ میان بگذارید.

منبع: studylink

دیدگاهتان را بنویسید