بررسی هزینه ی زندگی در کانادا به صورت ماهیانه و سالیانه

اگر به فکر مهاجرت به کشور کانادا هستید لازم است تا قبل از شروع به اقدام برای مهاجرت در مورد هزینه ی زندگی در کانادا اطلاعات کافی و دقیق را کسب کنید. کشور کانادا به خاطر کیفیت بالای زندگی و موقعیت‌های رفاهی عالی که برای شهروندان خود فراهم می‌کند، دارای شهرت بسیاری است. این ویژگی باعث شده است که کشور کانادا به یکی از مقصدهای مهاجرتی پرطرفدار در بین افرادی که قصد مهاجرت دارند، تبدیل شود. امروزه ایرانیان بسیاری قصد مهاجرت به کانادا و ادامه‌ی کسب و کار و زندگی در این کشور را دارند. از طرفی دیگر باید گفت که کانادا یک کشور مهاجر پذیر به شمار می‌آید و افراد زیادی از ملیت‌های گوناگون به این کشور مهاجرت می‌کنند. تنوع فرهنگی و چند ملیتی شهروندان کشور کانادا باعث می‌شود که افراد با فرهنگ‌ها، دین‌ها، نژادها، عقاید و سبک زندگی‌های متفاوت زندگی مسالمت آمیز و دوستانه‌ای در کنار یکدیگر داشته باشند و به باورها و عقاید یکدیگر و فرهنگ‌های متفاوت احترام بگذارند. با همه‌ی اینها تصمیم‌ گیری در مورد مهاجرت به یک کشور کار آسانی نیست و قبل از اقدام به مهاجرت باید عوامل بسیاری را مورد بررسی قرار دهید. این مطلب شما را با هزینه‌های زندگی در کشور کانادا و مهم‌ترین مخارجی که پیش رو خواهید داشت آشنا می‌کند.

 

هزینه‌ی زندگی در کانادا

هزینه‌ی زندگی در کانادا

برآوردی از هزینه ی زندگی در کانادا به صورت ماهیانه

هزینه‌‌های زندگی

هزینه‌‌های زندگی

بسیاری از شهرهای کانادا در میان شهرهای مختلف جهان جزء بهترین مکان‌ها برای زندگی به شمار می‌آیند. شما می‌توانید با زندگی در کانادا از کیفیت بالایی زندگی برخوردار باشید. اما باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که هزینه ی زندگی در کانادا با توجه به استان، منطقه، شهر و محله‌ی زندگی و همچنین شرایط و موقعیت ساختمانی که اجاره می‌کنید، ممکن است به صورت قابل توجهی متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است که قبل از اقدام به انتخاب شهری که می‌خواهید به آن مهاجرت کنید، هزینه‌های زندگی در آن شهر را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید. در این صورت می‌توانید با توجه به توانایی مالی و بر اساس اهدافی که در نظر دارید، شهری و محلی را انتخاب کنید که بتوانید زندگی راحتی را در آنجا داشته باشید.

بیشتر بخوانید: شرایط تحصیل در کانادا: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های کانادا

هزینه زندگی در کانادا به تفکیک موضوعی

در کشور کاناد نیمی یا بیش از نیمی از حقوق دریافتی خالص شما صرف تامین هزینه‌های مربوط به خانوار می‌شود. برای نمونه هزینه متوسط یک خانواردر سال ۲۰۱۶ در آنتاریو بالغ بر ۸۸,۹۵۳ دلار کانادا در سال بوده است. از این مبلغ چیزی در حدود ۲۰,۴۳۴ دلار کانادا به عنوان هزینه مسکن صرف می‌شود. ۱۵,۶۲۷ دلار کانادا هم صرف مالیات خواهد شد و ۱۲,۳۴۷ دلار کانادا هزینه حمل و نقل شما در طی یک سال خواهد شد. هزینه تامین خوراک و مواد غذایی خانواده شما در یک سال در آنتاریو چیزی در حدود ۸,۷۴۷ دلار کانادا خواهد بود و سهم آموزش و تحصیل خانواده شما در طول یک سال چیزی در حدود ۲,۲۵۸ دلار کانادا خواهد بود. همان گونه که بیان کردیم مجموع تمام هزینه‌ها برای زندگی در آنتاریو کانادا در یک سال در حدود ۸۹ هزار دلار کانادا هزینه خواهد داشت.

این نکته را هم باید مد نظر داشته باشید که علاوه بر هزینه‌ها و مخارج اصلی زندگی مانند هزینه‌های مسکن، غذا و پوشاک ( که جزیی از هزینه‌های اضافه شده در فصل زمستان است) شما باید هزینه‌های مربوط به بیمه‌ی خدمات درمانی و سایر بیمه‌های مراقبت شخصی را مد نظر داشته باشید. هزینه خرید مبلمان و لوازم خانگی نیز به عنوان یک هزینه به حساب می‌آید که براساس سلیقه و تعداد، قیمت آنها متفاوت خواهد بود.

تفاوت هزینه‌ مصرف انرژی در استان‌های مختلف

هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی اعم از برق و سایر انرژی‌ها در شهرها و استان‌های مختلف کانادا متفاوت است. برای نمونه هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی در آنتاریو کانادا بیشتر از سایر شهرها و استان‌های کانادا است. براساس گزارش‌های موسسه‌‎ی فریزر که از داده‌های آماری کانادا استفاده می‌کند، هزینه مسکن در آنتاریو بین سال‌های ۲۰۰۸ الی ۲۰۱۶ در حدود ۱۷% افزایش داشته است. در همین بازه‌ی زمانی یعنی بین سال‌های ۲۰۰۸ الی ۲۰۱۶ در کل کشور کانادا هزینه مسکن با افزایش ۳۴ درصدی مواجه بوده است.

 

 

هزینه‌های مصرف انرژی

هزینه‌های مصرف انرژی

 

 

همچنین باید گفت که هزینه‌های ارتباط از راه دور مانند هزینه‌ی مکالمه با تلفن، هزینه‌ی استفاده از اینترنت، هزینه‌ی کابل یا هزینه‌ی ماهواره در مقایسه با بیشتر کشورهای دیگر در کانادا گران‌تر است. به عنوان مثال فهرست زیر برآوردی از میانگین هزینه‌های تقریبی ماهیانه در شهر تورنتو کانادا را نشان می‌دهد:

–  هزینه‌ی مکالمه با تلفن و هزینه‌ی اینترنت: ۵۰. ۱۲۷ دلار کانادا

–  هزینه‌ی حمل و نقل عمومی: ۱۷۶.۲۵ دلار کانادا

–  هزینه‌ی خرید خواربار: ۲۸۳.۶۰ دلار کانادا

–  هزینه‌ی بیمه: ۵۲ دلار کانادا

 کدام شهرهای کانادا دارای بیشترین هزینه‌ی مسکن هستند؟

 

هزینه‌ی اجاره‌ی مسکن

هزینه‌ی اجاره‌ی مسکن

یکی از موارد بسیار مهمی برای افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند، در نظر گرفتن هزینه‌های مربوط به اجاره‌ی مسکن و اقامت است. در واقع می‌توان گفت که بین ۳۰ الی ۵۰ درصد از بودجه‌ی خانواده‌ها صرف پرداخت مبلغ اجاره‌ی مسکن می‌شود. همان طور که قبلاً گفته شد، این قیمت ممکن است در محله‌ها و شهرهای مختلف کشور کانادا متفاوت باشد. متوسط مبلغ لازم برای اجاره‌ی یک آپارتمان ۲ خوابه در کشور کانادا ۹۹۰ دلار کانادا در ماه است. با این حال باید گفت که میانگین قیمت اجاره‌ی مسکن در آنتالیا ترکیه از این مقدار بیشتر است.

در طی سال‌های گذشته شهر تورنتو به همراه شهر ونکوور گران‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی به شمار می‌آیند. اخیراً بحران مسکن در این ۲  شهر باعث گرانی و افزایش مبلغ اجاره‌ها شده است. بر اساس داده‌های شرکت وام مسکن و شرکت مسکن کانادا در سال ۲۰۱۶ میانگین هزینه‌ی اجاره‌ی یک آپارتمان ۲ خوابه در تورنتو ۱,۳۲۷ دلار کانادا بوده است. با این حال تجزیه و تحلیل پرسش و پاسخ‌های مردمی مربوط به مبلغ اجاره در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه ختم شد که میانگین قیمت اجاره مسکن ۲,۲۵۲ دلار کانادا بوده است. این امر می‌تواند به این معنا باشد که ۷۰ درصد از بودجه‌ی اصلی خانوار صرف پرداخت هزینه‌ی اجاره مسکن می‌شود.

برخلاف تورنتو، شهر اتاوا و دیگر شهرهای منطقه‌ی اتاوا از مقرون به صرفه‌ترین شهرها برای زندگی در کانادا به شمار می‌آیند. شما می‌توانید با مبلغ ۱,۲۰۱ دلار کانادا یک آپارتمان ۲ اتاق خوابه را در شهر اتاوا برای مدت یک ماه اجاره کنید.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا هزینه آپارتمان‌ را با سایر کشورها مقایسه کنید، این مقایسه بدین ترتیب خواهد بود:

– هزینه یک ماه اجاره آپارتمان در همیلتون در کانادا ۱,۰۳۷ دلار کانادا

– هزینه یک ماه اجاره آپارتمان در لندن انگلستان ۱,۰۰۲ دلار کانادا

ایالت کبک

ایالت کبک

ایالت کبک به عنوان یکی از ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین ایالت‌ها در کانادا به شمار می‌آید. برای مثال هزینه اجاره ماهیانه یک واحد آپارتمان ۲ خوابه در مونترال ( دومین شهر پر جمعیت کانادا) معادل ۷۹۱ دلار کانادا است که این هزینه تقریباً نصف هزینه اجاره مسکن در تورنتو است. البته همانگونه که بیان کردیم، هزینه اجاره‌ی مسکن در شهرهای مختلف کانادا، نسبت مستقیمی با کیفیت زندگی و رفاهی افراد دارد.

بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی به صورت ماهیانه و سالیانه

 هزینه‌های مربوط به مالیات در کشور کانادا

هزینه‌ی مالیات

هزینه‌ی مالیات

کشور کانادا دارای دولت فدرالی است و سیاست‌ها و برنامه‌های خود را توسط دولت در سراسر کشور پیاده می‌کند. اما باید به این نکته اشاره کرد که هر استان در کشور کانادا دارای مقررات مالیاتی مربوط به خود است.

 مالیات بر درآمد

به طور کلی کارمندان کانادا مشمول پرداخت مالیات‌هایی هستند که از حقوق آنها کم می‌شود و غالباً هر دو هفته یک بار پرداخت می‌گردد. شاغلان مستقل و کارآفرینان نیز باید مبلغ مالیات را پرداخت کنند. این قشر از افراد می‌توانند مالیات خود را به صورت پیش پرداخت واریز کنند. این مالیات خدماتی را در بر می‌گیرد که در صورت عدم پرداخت استفاده از آنها برای شهروندان بسیار گران‌تر خواهد بود. برای مثال خدماتی مانند تحصیل در مدارس دولتی و عمومی که شامل دانشگاه‌های دولتی نیز می‌شود، مراقبت‌های بهداشتی و خدمات پزشکی و نگهداری کودکان در اختیار افرادی قرار می‌گیرند که مالیات پرداخت می‌کنند. مبلغ مربوط به مالیات‌های فدرال و استان مورد نظر با توجه به درآمد مشمول مالیات شهروندان متفاوت خواهد بود.

هزینه‌های مربوط به مالیات کالاها و خدمات در کشور کانادا

در حالی که در برخی از استان‌های کشور کانادا ۲ نوع مالیات با عنوان‌های مالیات فدرالی و مالیات استانی برای خرید کالاها و برخورداری از خدمات تعریف شده است، در ایالت آنتاریو این ۲ مالیات تحت عنوان مالیات فروش هماهنگ شده (HST) با یکدیگر ترکیب شده‌اند. این نوع مالیات بر اساس قیمت کالایی که خریداری می‌شود متغیر است. اگر شما بخواهید یک بطری آب یا یک ماشین جدید بخرید این مالیات بر اساس قیمت آن کالا تعریف خواهد شد.

در سراسر استان انتاریو نرخ مالیات فروش هماهنگ ۱۳ درصد است، که بخش استانی ۸ درصد و بخش فدرالی ۵ درصد از این مالیات را تحت پوشش قرار می‌دهند. برخی از محصولات و خدمات از مالیات فروش هماهنگ معاف هستند. ممکن است شما به عنوان شهروند از شرایط لازم برای برخورداری از برخی اعتبارات و تخفیف‌های دیگر نیز باشید. با مراجعه به وزارت دارایی آنتاریو می‌توانید اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تری در این موارد را به دست بیاورید.

بیشتر بخوانید: زندگی دانشجویی در کانادا و معرفی رایج‌ترین انواع اقامت دانشجویی

مبنای سیستم اقتصادی کانادا چیست؟

با اینکه یکی ازمهم‌ترین نکاتی که باید به آنها توجه کنید بررسی و درک هزینه‌های زندگی در کانادا است، باید به موارد دیگری را که به شکلی آینده و زندگی شما در این کشور کمک می‌کنند نیز توجه کنید. یکی از این موارد در نظر گرفتن سیستم بانکی کشور کانادا است. توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به مهاجرت به کشور کانادا با سیستم بانکی این کشور و مواردی مانند گزارش اعتبار مالی، حساب‌های واریزی و حساب‌های پس انداز، کارت‌های اعتباری و معاملات بانکی و … آشنایی کافی پیدا بکنید. به منظور افتتاح حساب بانکی در کانادا باید در اسرع وقت نسبت به باز کردن یک اپلیکیشن و پر کردن فرم‌های آن اقدام کنید. شما می‌توانید این کار را به صورت اینترنتی و آنلاین انجام دهید. اگر دارای اعتبار مالی کافی باشید بانک ملی کانادا مشاوره‌های مالی در مورد راهکارهای عملی و استراتژی‌های افزایش اعتبار مالی در کانادا را در اختیارتان قرار خواهد داد.

در کشور کانادا انتخاب هوشمندانه و آگاهی از برخی موارد مانند قوانین مربوط به پرداخت هزینه‌های مالیات، ساعات کاری، مبادلات و باز پرداخت‌ها نقش بسیار مهمی دارد. اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید باید با قوانین مربوط به هر استان یا شهری که به عنوان مقصد مهاجرتی انتخاب کرده اید آشنا شوید.

باید گفت که مهاجرت به کانادا می‌تواند شروع یک زندگی جدید  و پر هیجان برای هر فردی باشد. همانطور که قبلاً گفته شد کانادا یک کشور مهاجرپذیر است. در واقع چند فرهنگی بودن و کیفیت بالای زندگی در کانادا باعث می‌شود که این کشور به عنوان یک کشور پرطرفدار در بین مهاجران شناخته شود. لازم است قبل از اقدام به مهاجرت اطلاعات کافی و لازم در مورد شرایط زندگی در کانادا و هزینه‌های مربوط به زندگی در شهر مورد نظرتان را کسب نمایید.

آیا تا به حال تجربه زندگی در یکی از شهرهای کانادا را داشته‌‌اید؟ مهم‌ترین بخش هزینه‌ها شامل چه هزینه‌هایی است؟ تجربه واقعی خود در مورد هزینه ی زندگی در کانادا را با ما و خوانندگان سایت ما به اشتراک بگذارید.

منبع: nbc

دیدگاهتان را بنویسید