راهنمای کامل اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

اگر شما قصد تحصیل طولانی مدت در استرالیا دارید نیاز به گرفتن ویزای دانشجویی استرالیا را خواهید داشت. در این متن ما شما را با مرحله به مرحله این پروسه آشنا خواهیم کرد. اگر شما قصد انجام یک برنامه کوتاه مدت مثل سپری کردن یک دوره زبان را دارید، می‌توانید از حداکثر به مدت ۱۲ هفته از ویزای توریستی استفاده کنید. اگر شما ویزای کار در تعطیلات دارید شما  تنها مجاز به اقامت به مدت ۱۶ هفته در این کشور هستید. برای تحصیلات دانشگاهی و تمامی برنامه‌های طولانی مدت شما نیاز به گرفتن ویزای دانشجویی استرالیا طبق مراحل زیر خواهید بود:

۱- پذیرش گرفتن از یکی از مدارس در استرالیا و گرفتن یک COE

قبل از اینکه شما بتوانید ویزای دانشجویی استرالیا دریافت کنید بایستی حتما در یکی از مدارس استرالیا ثبت نام کنید. بعد از آن شما یک پیشنهاد نامه از طرف آن مدرسه دریافت خواهید کرد، این پیشنهاد به صورت کتبی پذیرفته خواهد شد، بعد از پرداخت سپرده تحصیلی به شما یک COE  یا همان تاییدیه ثبت نام ارسال می‌شود  که برای درخواست صدور ویزا به این سند نیاز دارید. اگر شما قصد انجام چندین برنامه‌ی متفاوت را در کشور مقصد دارید، برای مثال ابتدا گذراندن یک دوره زبان مقدماتی و سپس تحصیل در کالج ، برای هر برنامه، یک COE مجزا نیاز دارید.

COE یکی از مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی است که مخفف عبارت Confirmation of Enrolment است. مدرک COE پس از ثبت نام قطعی دانشگاه و پرداخت شهریه کامل در ترم اول از طرف دانشگاه صادر می‌شود و باید هنگام درخواست ویزا این مدرک را ارائه دهید.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا ویزای دانشجویی استرالیا را کسب کنید و برای ادامه تحصیل به کشور زیبای استرالیا اقدام کنید، کارشناسان ما آماده هستند تا شما را راهنمایی کنید، برای این کار کافی است تا مشخصات خود را برای ما ایمیل کنید و در اسرع وقت همکاران ما، نظرات کارشناسی خود را اعلام خواهند کرد.

۲- ایجاد حساب کاربری با مقامات مهاجرتی استرالیا

معمولاً امروزه به صورت آنلاین برای ویزای دانشجویی استرالیا پذیرش می‌گیرند. قبل از شروع درخواست ویزا باید یک حساب کاربری درسایت https://online.immi.gov.au/lusc/register ایجاد کنید. آن‌ها از شما می‌خواهند نام، شماره تلفن و آدرس ایمیل خود را ارسال کنید. سپس شما بایستی یک رمز عبور ایجاد کرده و شرایط آن‌ها را بپذیرید.

۳- اطمینان حاصل کنید که شما تمام اسناد مورد نیاز را در فرمت دیجیتال دارید.

در این مرحله نیاز است تا تمام مدارک لازمی که در ادامه بیان شده است، را با فرمت jpg یا PDF داشته باشید.

برای پذیرش ویزای دانشجویی استرالیا شما به اسناد زیر نیاز خواهید داشت:

 1. تاییدیه ثبت نام ( COE)
 2. یک بیمه بهداشتی (OSHC )
 3. گذرنامه‌ای که ترجیحاً برای کل اقامت شما در استرالیا معتبر باشد، زیرا تعویض گذرنامه در استرالیا در هنگام تحصیل با یک ویزای دانشجویی مشکل خواهد بود.
 4. اثبات اقامت موقت: شما باید در پذیرش نامه خود گواهی کنید که فقط قصد اقامت موقت در استرالیا را دارید. شما می‌توانید این ادعای خود را با ضمیمه کردن یک مدرک مربوط به اشتغال یا نامه‌ای از مدرسه خود در کشور مبدا یا اسناد مشابه حمایت کنید.

بسته به اینکه شما ازکدام کشور ( مبدا ) درخواست پذیرش می‌کنید و کجا ( کشور مقصد) ادامه تحصیل خواهید داد ، یکسری اسناد اضافی مورد نیاز خواهد بود. برخی از اسناد معمول که ممکن است لازم باشد عبارتند از:

 • مدارک شناسایی اضافی مانند گواهی تولد
 • اثبات اینکه شما می‌توانید تحصیلات خود را از نظر مالی تامین کنید، مثل یک بیانیه از بانک.
 • اثبات اینکه دانش کافی برای گذراندن تحصیل در رشته مورد نظر خود را دارید، ازجمله گزارش‌های تحصیلی معتبر و نتیجه آزمون آیلتس.
 • مدارک اشتغال قبلی مانند قرارداد کار، پرداخت چک و غیره.
 • ارائه مدارک جرایم جنایی در صورتی که تا کنون مرتکب شده‌اید.
 • برای دریافت یک لیست کامل از اسناد مورد نیاز به سایت https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/web-evidentiary-tool  مراجعه کرده و از ابزار چک لیست اسناد استفاده کنید. در آنجا شما فرم مربوط به ملیت و مدرسه مورد نظر خود را پر کرده و فهرست دقیق اسناد مورد نیاز را دریافت می‌کنید. شما هم‌چنین باید انتخاب کنید که حامی شما چه کسی است. در صورتی که مطمئن شوید که شما متعلق به یکی دیگر از دسته‌ها هستید،”هیچ یک از موارد فوق” را انتخاب نکنید.

اگر شما به صورت آنلاین پذیرش بگیرید همه اسناد را باید در یک فرمت دیجیتال آپلود کنید. دسترسی به یک اسکنر کار شما را راحت‌تر خواهد کرد، یا می‌توانید همه چیز را از قبل اسکن کنید. تمام اسناد باید توسط یک مترجم مورد تایید به زبان انگلیسی ترجمه شود. اگر شما بعضی از اسناد را فراموش کرده اید می‌توانید درخواست خود را ذخیره کرده و بعداً ادامه دهید و در ادامه مدارک مورد نیاز خود را آپلود کنید.

اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

۴- درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین تکمیل نمایید.

شما بایستی برای ویزای دانشجویی زیر مجموعه ۵۰۰ درخواست دهید. درخواست شما در اوایل  ۱۲۴روز قبل از آغاز دوره شما انجام خواهد شد ( طبق تاریخ موجود روی COE شما ). شما به صورت آنلاین درخواست نمایید. در صورتی که تمایل داشته باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing/student-500

در صفحه اول ملیت و کد COE خود را وارد کنید. شما همچنین بایستی بخش تحصیلات خود را انتخاب کنید، برای مثال برای دوره‌های زبان، ELICOS و یا برای دوره‌هایی که منجر به درجات دانشگاهی می‌گردد تحصیلات عالی را انتخاب کنید. اطلاعات بیشتر در فرم موجود است.

پس از آن از شما درخواست خواهد شد که مشخصات شخصی، جزئیات خانواده را ثبت کرده و به  سوالات مربوط به تحصیلات قبلی و تجربه کاری خود پاسخ دهید و جزئیات مربوط به وضعیت سلامت و سابقه جنایی خود را ارائه دهید.  شما می‌توانید در صورت تمایل برنامه را ذخیره کرده و یک استراحت کوتاه داشته باشید.

۵- هزینه ویزا را پرداخت کرده و یک شماره TRN دریافت کنید.

هنگامی که درخواست را تکمیل نمودید  باید هزینۀ پذیرش را که در حال حاضر ۵۷۵ دلار استرالیا است، پرداخت کنید. آسان‌ترین راه پرداخت آن با کارت اعتباری آنلاین می‌باشد. در رابطه با چگونگی  پرداخت در این سایت می‌توانید اطلاعات بیشتری بدست آورید:

https://immi.homeaffairs.gov.au/help-support/applying-online-or-on-paper/online/how-to-pay

زمانی  که برنامه پرداخت تکمیل شد، یک رسید با شماره TRN (شماره مرجع معامله) دریافت خواهید کرد. اطمینان حاصل کنید که آن را ذخیره کردید تا بتوانید وضعیت پذیرش خود را با استفاده از این شماره بررسی کنید.

۶- امکان بررسی سلامتی و مصاحبه

بسته به جایی که شما ادامه تحصیل خواهید داد و جایی که شما زندگی می‌کنید، ممکن است لازم باشد که یک چکاب کامل سلامتی  و یا مصاحبه ویزا انجام دهید. شما این اطلاعات را در رابطه با این موضوع زمانی دریافت خواهید کرد که درخواست بالا را در صورتیکه  به شما مربوط می‌شود به طور کامل پر نمایید.

قبل از پر کردن تقاضای خود برای ویزای دانشجویی استرالیا، و قبل از گرفتن شماره TRN چکاپ سلامت را انجام ندهید، چرا که شما بعد ازگرفتن این شماره دستورالعمل‌های مورد نیاز برای اینکه چه آزمایش‌هایی مورد نیاز است را دریافت خواهید کرد. در این صفحه شما می‌توانید تمامی پزشکانی که از سوی مهاجرت استرالیا برای انجام آزمایش‌های مورد نیازمورد تایید هستند را پیدا کنید.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

۷- حکم ویزای دانشجویی استرالیا خود را بگیرید.

مدت زمان مورد نیاز برای گرفتن حکم ویزا بستگی به جایی که شما پذیرش می‌گیرید و مشغولیت مقامات مهاجرت استرالیا دارد. بر اساس تجربه ما شما رای خود را در عرض یک الی دو هفته پس از اتمام درخواستتان دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید وضعیت پذیرش خود را با ورود به سایت مهاجرت (با حساب کاربری که شما در مرحله ۲ ایجاد کرده اید) بررسی نمایید و اگر لازم بود کد TRN خود را وارد کنید. وارد سایت https://online.immi.gov.au/lusc/login شوید.

به طور معمول مقامات استرالیایی در صورت آماده بودن ویزای دانشجویی استرالیا شما  با ارسال ایمیل شما را مطلع خواهند کرد. ویزای شما به صورت الکترونیکی است بنابراین اگر شما به یک مدرک فیزیکی نیاز دارید می‌توانید پرینت نامه بورس تحصیلی خود را پس از تایید ویزای خود دریافت کنید.

۸- سفر به استرالیا

به محض اینکه شما ویزای خود را دریافت نمودید شما می‌توانید در طول ۹۰ روز قبل از آغاز تاریخ دوره‌ای که در COE شما چاپ شده است وارد استرالیا شوید.اگر اقامت خود را از طریق مدرسه خود رزرو نکنید شما بایستی در طول مدت ۷ روز پس از ورودتان به استرالیا آن‌ها را  آدرس محل سکونت خود مطلع سازید.

معمولا شما حق اقامت در استرالیا را به مدت ۳۰ روز پس از اتمام دوره خود و یا در صورتیکه دوره شما بیش از ۱۰ ماه طول کشیده است به مدت ۶۰ روز دارید. تمام این محدودیت‌های تاریخ باید روی ویزا نوشته شود و اگر این اطلاعات از آنچه که در اینجا نوشته‌ایم، متفاوت باشد، شما باید همیشه از دستورالعمل‌های ویزا خود پیروی کنید.

در رابطه با تحصیل در استرالیا بیشتر بخوانید

سلب مسئولیت: لطفا توجه داشته باشید که مقامات استرالیایی می‌توانند بدون اطلاع ما در روند درخواست ویزا تغییر ایجاد کنند. قوانین مختلفی می‌توانند به ملیت‌های متفاوت اعمال شود، بنابراین همیشه دستورالعمل‌های مقامات مهاجرت را با دقت بخوانید. اطلاعات موجود در مقاله فوق بر اساس بهترین و کامل‌ترین دانش ما درست است، اما ما نمی‌توانیم مسئولیت هر خطایی که ممکن است بدون دانش ما رخ دهد را برعهده بگیریم. در صورت شک و تردید، همیشه به منابع رسمی اعتماد کرده و در صورت لزوم آن‌ها را چک کنید.

2 پاسخ به “راهنمای کامل اخذ ویزای دانشجویی استرالیا”

 1. […] ترکیه، در کشورهایی مانند آمریکا، انگلستان، کانادا، استرالیا، نروژ و … که دارای دانشگاه‌های انگلیسی زبان هستند، […]

 2. […] انگلیسی است. مهارت‌های زبان انگلیسی به منظور دریافت ویزای دانشجویی مورد نیاز بوده و تنها نمره IELTS توسط دپارتمان مهاجرت […]

دیدگاهتان را بنویسید