انواع ویزای EB1 آمریکا : تفاوت، مزایا و مدارک مورد نیاز

ویزای نخبگان آمریکا یا ویزای EB1 به عنوان اولین دسته از ویزای مهاجرت شغلی است. این ویزا به افرادی که دستاوردهای علمی یا کاری عالی دارند، تافق می‌گیرد. مهاجرت نخبگان به آمریکا یکی از راه‌های مهاجرت به آمریکا است که به شما کمک می‌کند گرین کارت ایالت متحده آمریکا را دریافت کنید. در این نوع ویزا نیازی به معرفی کارفرما و اسپانسر نیست و هیچگونه محدودیتی در تعداد پذیرش و رشته‌های مورد قبول وجود ندارد. در این نوشته تلاش داریم تا رایج‌ترین اصطلاحات مهاجرت نخبگان آمریکا را بیان کنیم.

در صورتی که جزء افرادی هستید که از دستاوردهای علمی یا کاری خوبی برخوردار هستید، شما می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید. در ادامه این نوشته قصد داریم تا کلیات و نکات مهمی درباره ویزای EB1 آمریکا بیان کنیم.

ویزای EB1 آمریکا

این ویزا برای افرادی که توانایی فوق‌العاده در زمینه‌های علوم، هنر، تحصیل، تجارت یا دوومیدانی دارند، مناسب است. در صورتی که شما در زمینه‌های قید شده توانایی منحصربه‌فردی داشته باشید و اصطلاحاً نخبه باشید، می‌توانید با استفاده از ویزای EB1 آمریکا گرین کارت سبز مبتنی بر اشتغال را کسب کنید و اقامت آمریکا را هم دریافت کنید.

ویزای EB1 به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

انواع ویزای EB1 آمریکا

ویزای EB1 آمریکا برای ۳ گروه از متقاضیان صادر می‌شود.

 • اخذ گرین کارت با اثبات داشتن توانایی فوق‌العاده در یک زمینه خاص
 • اخذ گرین کارت برای استاد یا محقق برجسته
 • اخذ گرین کارت برای مدیران اجرایی یا چند ملیتی

ویزای EB1 برای کارگران اولویت‌دار یا همان Priority Workers است. این گونه افراد برتری قابل توجهی نسبت به سایر افراد دارند و به عنوان نخبه شناخته می‌شوند. این افراد، اتباع خارجی هستند که یا دارای”توانایی فوق‌العاده و منحصربه‌فرد” هستند یا به عنوان “استادان و محققین برجسته” فعالیت می‌کنند یا به عنوان” برخی از مدیران شرکت‌های خارجی که به ایالت متحده منتقل می‌شوند” فعالیت می‌کنند.

انواع ویزای EB1 آمریکا

انواع ویزای EB1 آمریکا

EB1-A

ویزای EB1-A به افرادی تغلق می‌گیرد که مهارت خاص و دستاوردهایی در سطح ملی یا بین‌المللی داشته باشند. این فعالیت‌ها می‌تواند در زمینه‌های مختلف اعم از علم، هنر، آموزش، تجارت یا فعالیت ورزشی باشد. اتباع خارجی که خواهان دریافت ویزای EB1-A آمریکا هستند باید بتوانند ثابت کنند که فعالیت یا مهارت خاص آنها چه منفعتی برای کشور آمریکا دارد.

الزامات ویزای EB-1a آمریکا

از مهم‌ترین الزامات دریافت ویزای EB-1a آمریکا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

الف ) برنده شدن و نائل شدن در یک جایزه ملی یا بین‌المللی از مهم‌ترین الزامات دریافت این نوع ویزا است. شما می‌توانید چه به عنوان یک فرد یا به عنوان یک تیم، یا مربیگری شخص ثالثی که موفق به کسب این موفقیت بزرگ شده است یا به عنوان بخشی از شرکت برای این نوع ویزا اقدام کنید. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که باید مدرک ارزشمندی برای اثبات این توانایی خارق‌العاده و منحصربه‌فرد خود داشته باشید.

ب ) عضویت در انجمن یا گروهی که در آستانه موفقیت قابل توجه در سطوح بالا است. شما می‌توانید با مستنداتی که ارائه می‌دهید، شرایطی را فراهم کنید که با عضویت در انجمن یا یک گروه موفق امکان دریافت این نوع ویزا را داشته باشید. البته باید کارشناسان ویزا در مورد واجد شرایط بودن شما قضاوت کنند.

ج ) انتشار مقاله در مجلات تجاری یا رسانه‌های پرمخاطب ( نه لزماً مطبوعات محلی ): در صورتی که مقاله شما در مجلات و رسانه‌های پرمخاطب منتشر شده باشد، می‌توانید برای دریافت ویزای EB-1a آمریکا اقدام کنید.

د ) دستاوردها و مشارکت‌های قابل توجه: در صورتی که بتوانید دستاورد یا مشارکت‌های قابل توجهی در زمینه خود داشته باشید، واجد شرایط دریافت ویزای Eb-1a آمریکا هستید. این بخش می‌تواند شامل ثبت اختراعات، داشتن حقوق بالا یا اداره یک شرکت سودآور باشد.

نحوه تکمیل مدارک برای ویزای EB-1a آمریکا

شما می‌توانید خودتان نسبت به پر کردن فرم I-140 به عنوان کارگر بیگانه اقدام کنید و درخواست خودتان را برای دریافت ویزای EB-1A بدهید ولی تکمیل این فرم هم نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد. شما می‌توانید از متخصصان این حوزه راهنمایی دریافت کنید تا شانس بالایی برای دریافت این ویزا داشته باشید. همکاران ما در نکست ابرود می‌توانند شما را در این پروسه راهنمایی کنند تا به بهترین نحو این فرم را تکمیل کرده و از شانس بالایی برای دریافت این نوع ویزا داشته باشید.

فرم I-140 فرم درخواست ویزای مهاجرتی برای کارگران خارجی است.

انواع مختلف ویزای EB1 آمریکا

مزایای داشتن گرین کارت از نوع EB-1A

در حالت کلی گرین کارت آمریکا مزایای زیادی دارد و گرین کارت از نوع EB-1A هم مزایای مخصوص به خود را دارد. از مهم‌ترین این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدت زمان کمتر ویزا نسبت به سایر گرین‌ کارت‌ها: یکی از مهم‌ترین مزایای این گرین کارت مدت زمان دریافت سریع‌تر آن نسبت به سایر گرین کارت‌ها است. تاریخ اولویت ویزای EB1 آمریکا جاری است، یعنی پروسه دریافت آن سریع‌تر است.

عدم نیاز به گذراندن فرآیند ( PERM ): فرآیند PERM ( Program Electronic Review Management ) یک سیستم پردازش آنلاین برای ثبت درخواست‌های صدور گواهینامه کار است. براساس این سیستم، برنامه‌های صدور گواهینامه کار مستقیماً به وزارت کار ایالت متحده آمریکا ( DOL ) ارائه می‌شود. این اولین گام برای اتباع خارجی خاص برای دریافت ویزای EB ( گرین کارت مبتنی بر اشتغال ) است. شما به عنوان کارگر متقاضی ویزای EB به طور خاص نیازی به این گواهینامه کار ندارید. کارفرمایی که برای همکاری با شما درخواست همکاری داده است، این پروسه را طی خواهد کرد. قبل از درخواست ویزای خود، کارفرمای شما باید فرم ETA 9089 را تکمیل و به وزارت کار ایالت متحده آمریکا ( DOL ) ارائه بدهد، در گام بعدی اطمینان حاصل می‌کند که هیچ ساکن بیکاری در ایالت متحده وجود ندارد که واجد شرایط و در دسترس برای انجام این کار باشد. همچنین بررسی می‌کنند که دستمزد هیچ کس تحت تاثیر شما قرار نگرفته است. درخواست کارفرمایان و درخواست گواهینامه کار PERM برای کارفرمایان رایگان است و هیچ هزینه‌ای ندارد و کارفرمایان تنها باید هزینه‌های مربوطه را پرداخت کنند.

همسر و هر فرزند خردسال دارنده گرین کارت ممکن است واجد شرایط پذیرش در ایالت متحده تحت وضعیت مهاجرت e-14 یا E-15 باشد.

ویزای EB1-B

ویزای EB1-B زیرمجموعه‌ای از گرین کارت کاری EB1 است. افرادی می‌توانند برای این دسته اقدام کنند که در زمینه علمی و پژوهشی به شهرت معتبری رسیده باشند. فرد متقاضی باید ۳ سال سابقه تدریس یا تحقیق در حوزه دانشگاهی خود را دارا باشد.

برخلاف ویزای EB1-A فرد متقاضی نیاز به تامین یک موقعیت شغلی دائمی از سوی کارفرمایی که در خاک آمریکا است و کارفرما باید دادخواست مهاجرتی مبنی بر ذینفع بودن متقاضی در فعالیت شغلی را ارائه دهد. با این حال روند تکمیل و صدور گواهینامه کار مانند EB1-A الزامی نخواهد بود.

الزامات ویزای EB-1B ایالت متحده آمریکا

عدم تمایل اشتغال در موقعیت‌های شغلی آموزشی یا تحقیقاتی: شما به عنوان یک متقاضی ویزای EB-1B باید ثابت کنید که بعد از ورود به خاک آمریکا به دنبال موقعیت شغلی در محیط‌های آموزشی یا تحقیقاتی دانشگاهی یا موسسه آموزشی مشابه نیستید.

اثبات موفقیت‌های فردی: شما باید قادر باشید تا اثبات کنید که به دلیل کسب موقعیت‌های برجسته در رشته تحصیلی خودتان، در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اید.

تجربه تدریس یا تحقیق: شما باید بتوانید اثبات کنید که حداقل ۳ سال تجربه در زمینه تدریس یا تحقیق در رشته خود در دانشگاه را داشته‌اید.

مزایای دریافت گرین کارت Eb-1B

در حالت کلی مزایای دریافت گرین کارت eb-1b مانند گرین کارت eb-1a است. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که دریافت این نوع ویزاها مشکل است و باید رزومه خیلی خوبی داشته باشید به عنوان جزء سخت‌ترین موارد شناخته می‌شود.

ویزای EB-1C آمریکا

ویزای مهاجرتی EB1-C یک نوع گرین کارت مهاجرتی است که برای مدیران یا نمایندگانی که قصد افتتاح یا مدیریت شعبه‌ی شرکت بین‌المللی خود یا کارفرمای خود در خاک ایالت متحده آمریکا را دارند، مناسب است. ویزای EB1-C مانند ویزای EB1-B و برخلاف ویزای EB1-A  نیاز به تضمین یک شغل دائمی در خاک ایالت متحده آمریکا را دارد.

ویزای Eb-1c آمریکا به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های ویزای EB1 شناخته می‌شود. این ویزا به مدیران اجرایی یا مدیران شرکت‌های چندملیتی اعطا می‌شود و به دریافت کنندگان این ویزا این امکان را می‌دهد که گرین کارت دریافت کرده و به طور دائم در ایالت متحده آمریکا زندگی و کار کنند. اجازه اقامت دائم به دارندگان این نوع ویزا داده می‌شود.

گرین کارت Eb-1C به همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال هم تعلق می‌گیرد.

ویزای EB1 آمریکا

مدت زمان دریافت ویزای Eb-1c آمریکا

این نوع ویزا به عنوان یکی از بهترین گرین‌ کارت‌های آمریکا شناخته می‌شود و معمولاً مدت زمان دریافت آن کمتر از یکسال طول می‌کشد.

الزامات ویزای Eb-1c آمریکا

زندگی در خارج از آمریکا: مدیر یا مدیر اجرایی درخواست کننده این ویزا باید حداقل در ۳ سال گذشته در خارج از ایالت متحده آمریکا زندگی کرده باشد و به دنبال ورود به ایالت متحده برای ادامه کار برای سازمان یا تجارتش باشد.

امکان فراهم کردن نیازهای شرکت چندملیتی: کارفرما باید نیازهای شرکت چند ملیتی را فراهم کند.

داشتن کارفرمای آمریکایی: کارفرمای درخواست کننده باید یک کارفرمایی باشد که اهل ایالت متحده آمریکا است و باید حداقل یک سال در زمان درخواست، تجارت داشته باشد.

ادامه فعالیت قبلی در ایالت متحده آمریکا: متقاضی این ویزا باید به دنبال ادامه خدمت خود در همان سازمان در ایالت متحده باشد.

درخواست فرم برای ویزای Eb-1c آمریکا

کارفرمای شما که در ایالت متحده آمریکا ساکن است، باید فرم I-140 را تکمیل کرده و دادخواست برای کارگر بیگانه را از طرف شما ارسال کند. کارفرما باید توانایی خود را در پرداخت مستمر دستمزد پیشنهادی با تاریخ اولویت را نشان دهد.

۲ شرط اساسی که باید درخواست کننده ویزای EB-1c رعایت کند

در طول فرآیند درخواست ویزای Eb-1c متقاضی باید بتواند ۲ شرط مهم و اساسی را اثبات کند.

متقاضی کننده این ویزا باید مجری و مالک شرکت باشد.

متقاضی کننده این ویزا باید ثابت کند که آیا شغل مورد نظر او واقعاً مدیریتی یا اجرایی است.
در صورتی که متقاضی کننده ویزا نتواند این موارد را اثبات کند، شانس دریافت این ویزا کاهش پیدا می‌کند.

مزایای گرین کارت Eb-1c آمریکا

این نوع گرین کارت مزایایی مانند گرین کارت Eb-1a دارد که در قسمت‌های قبلی به آن اشاره شده است. نکته مهمی که باید درباره این نوع ویزاها مد نظر داشته باشید، این است که دریافت این نوع ویزاها تا حدی مشکل است و باید رزومه خوبی داشته باشید تا بتوانید این گرین کارت را دریافت کنید.

ویزای EB1-C

فرد متقاضی برای دریافت ویزای EB1-C باید شرایط زیر را دارا باشد.

متقاضی باید به مدت حداقل ۱ سال در طول ۳ سال گذشته قبل از درخواست مهاجرت خود توسط شرکت مادر که دارای شعبه وابسته در ایالت متحده آمریکا است و یا یک شرکت تابعه کارفرمای ایالت متحده آمریکا، استخدام شده باشد.

سمت شغلی فرد متقاضی باید در رده مدیریت یا مدیریت اجرایی بوده باشد.

شرکت آمریکایی متقاضی باید دارای شرایط زیر باشد.

 • شرکت آمریکایی متقاضی باید به مدت حداقل ۱ سال قبل از تاریخ درخواست مهاجرت متقاضی دارای فعالیت تجاری باشد.
 • شرکت آمریکایی متقاضی باید مدارکی را به صورت جداگانه ضمیمه دادخواست مهاجرت کند. این مدارک عبارتند از:
  • سمت شغلی و ماهیت خدماتی که فرد متقاضی قرار است در آینده در شرکت فوق بر عهده بگیرد.
  • وظایف و مسئولیت‌های شغلی فرد متقاضی در خارج از کشور
  • روابط بین شرکت مذکور و شرکت مستقل در ایالت متحده آمریکا
  • مدت زمان فعالیت تجاری شرکت مستقر در ایالت متحده آمریکا
  • مدت زمان اشتغال به کار فرد متقاضی در خارج از کشور

اندازه شرکت متقاضی

مجموعه USCIS اندازه شرکت متقاضی را به عنوان یک عامل لحاظ نمی‌کند ولی باید به این نکته توجه کنید که چندملیتی بودن و داشتن دفاتر دیگر در ۲ یا چند کشور دیگر می‌تواند به عنوان یک عامل مهم و تاثیرگذار به حساب بیاید.

افراد متقاضی” مدیریت ” باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

 • فرد متقاضی باید مدیریت مجموعه یا یک بخش فرعی از شرکت را بر عهده داشته باشد.
 • کارمندان تحت نظارت فرد متقاضی باید کارمندانی با سطح شغلی ” کارمند ارشد” یا سوپروایزرهای مجموعه باشند.
 • روند استخدام، خاتمه کار و سایر تصمیمات پرسنلی دیگر کارکنان باید بر عهده فرد متقاضی باشد.
 • فعالیت روزانه و عملکرد فرد متقاضی در اختیار خود وی باشد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که سرپرستان و مدیران یک مجموعه یا بخش فرعی در صورتی می‌توانند واجد شرایط دریافت ویزای EB1-C باشند که بر فعالیت سایر کارمندان متخصص و سوپروایزرها نظارت داشته باشند. در صورتی که اینگونه نباشد به عنوان مدیر شناخته نخواهند شد.

افراد متقاضی ” مدیریت اجرایی” چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

 • مدیریت یک سازمان، نقش اصلی یا هدایت عملکرد سازمان را بر عهده داشته باشد.
 • تامین کننده اهداف و سیاست‌های اصلی سازمان باشد.
 • اعمال کننده اختیارات و تصمیم‌گیری‌های گسترده باشد.
 • ناظرین عملکرد او از مدیران اجرایی سطح بالا، هئیت مدیره یا سهامداران باشد.

معیارهای سنجش افراد متقاضی ویزای EB1 آمریکا

افراد متقاضی ویزای EB1 باید دارای توانایی فوق‌العاده‌ای باشند تا به عنوان متقاضی بتوانند این نوع گرین کارت را دریافت کنند. در صورتی که ۳ ویژگی از ۱۰ مورد اشاره شده در پایین را داشته باشید، این شانس را خواهید داشت که بتوانید ویزای EB1 را دریافت کنید.

 • دریافت جوایز در سطح ملی یا بین‌المللی
 • انتشار مقالات در مجلات معتبر علمی در سطح بین‌المللی
 • اثبات اینکه فرد متقاضی کار دیگران را چه به صورت انفرادی یا در یک هئیت داوری قضاوت کرده است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی مشارکت‌های علمی، هنری، ورزشی یا مرتبط با کسب‌وکار اصلی فرد که اهمیت عمده‌ای در این زمینه دارد.
 • شواهدی مبنی بر اینکه فرد متقاضی آثار خود را در نمایشگاه‌ها یا ویترین‌های هنری به نمایش گذاشته است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی نقش رهبری یا حیاتی در سازمان‌های برجسته ایفا کرده است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی حقوق بسیار بالایی در مقایسه با سایرین خود دارد.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی موفقیت‌های تجاری در هنرهای نمایشی کسب کرده است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی مدیر یا مدیر اجرایی باید حداقل در ۳ سال گذشته در خارج از ایالت متحده باشد و به دنبال ورود به ایالت متحده برای ادامه کار برای سازمان یا تجارت باشد.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی باید حداقل ۳ سال تجربه در زمینه تدریس یا تحقیق در رشته خود در دانشگاه را داشته باشد.

هزینه اخذ ویزای EB1 آمریکا

هزینه بایگانی ( USCIS ) برای فرم شماره I-140 در حدود ۷۰۰ دلار است و هزینه پردازش ویزای وزارت امور خارجه آمریکا در حدود ۳۴۵ دلار است.

مدارک لازم برای ویزای EB1 آمریکا

 • تکمیل برگه Confirmation به همراه وقت مصاحبه و رسید پرداختی
 • تکمیل فرم I-485 ( درخواست اقامت دائم براساس فرم I-485 که همان فرم تنظیم وضعیت آمریکا است).
 • تکمیل فرم I-797 اعلامیه تایید یا دریافت برای فرم I-140 که از طرف شما ثبت شده است. ( در صورتی که نیاز به قرار ملاقات برای بایومتریک یا همان احراز هویت باشد، اعلامیه I-797 اطلاعاتی در مورد قرار ملاقات بیان می‌کند ).
 • بیانیه امضاء شده قصد کار در زمینه شغلی مشخص شده در فرم I-140 در صورتی که متقاضی هستید.
 • تصویر صفحه پاسپورت با ویزای غیرمهاجرتی
 • تصویر گذرنامه با مهر پذیرش / آزادی مشروط
 • عکس شخصی با زمینه سفید، بدون روتوش و از روبه‌رو
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • پرینت حساب بانکی که باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.
 • سند ازدواج و طلاق
 • مدارک پزشکی و آزمایشی
 • لیستی از اکانت‌های شما در فضای مجازی به همراه نام اپلیکیشین
 • عدم سوء پیشینه، در صورتی که سابقه کیفری و قانونی داشته باشید، باید رونوشت تایید شده سوابق دادگاه و زندان یا بازادشت یا هر موردی که مربوط به سابقه شما است را ارائه دهید.
 • مدارک جداگانه مربوط به هر یک از ویزاهای Eb-1a, Eb-1b, Eb-1c که در نوشته توضیح داده شده است.

ویزای EB1 آمریکا

چهار نوع ویزای آمریکا

این نوع ویزاها شامل Eb-1، EB1-B، EB2 ( National Interest Waiver )، O1 است.

تمام این ویزاها یک ویژگی مشترکی با هم دارند و این است که شما باید از ۱۰ ویژگی که در ادامه بیان خواهد شد، حداقل ۳ تا از این ویژگی‌ها را دارا باشید:

 • دریافت جوایز در سطح ملی یا بین‌المللی
 • انتشار مقالات در مجلات معتبر علمی در سطح بین‌المللی
 • اثبات اینکه فرد متقاضی کار دیگران را چه به صورت انفرادی یا در یک هئیت داوری قضاوت کرده است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی مشارکت‌های علمی، هنری، ورزشی یا مرتبط با کسب‌وکار اصلی فرد که اهمیت عمده‌ای در این زمینه دارد.
 • شواهدی مبنی بر اینکه فرد متقاضی آثار خود را در نمایشگاه‌ها یا ویترین‌های هنری به نمایش گذاشته است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی نقش رهبری یا حیاتی در سازمان‌های برجسته ایفا کرده است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی حقوق بسیار بالایی در مقایسه با سایرین خود دارد.( ۲۵% و بیشتر از سایر همکاران خود حقوق دریافت می‌کند).
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی موفقیت‌های تجاری در هنرهای نمایشی کسب کرده است.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی مدیر یا مدیر اجرایی باید حداقل در ۳ سال گذشته در خارج از ایالت متحده باشد و به دنبال ورود به ایالت متحده برای ادامه کار برای سازمان یا تجارت باشد.
 • شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد که فرد متقاضی باید حداقل ۳ سال تجربه در زمینه تدریس یا تحقیق در رشته خود در دانشگاه را داشته باشد.

برنده شدن و نائل شدن در یک جایزه ملی یا بین‌المللی از مهم‌ترین الزامات دریافت این نوع ویزا است. شما می‌توانید چه به عنوان یک فرد یا به عنوان یک تیم، یا مربیگری شخص ثالثی که موفق به کسب این موفقیت بزرگ شده است یا به عنوان بخشی از شرکت برای این نوع ویزا اقدام کنید. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که باید مدرک ارزشمندی برای اثبات این توانایی خارق‌العاده و منحصربه‌فرد داشته باشید.

عضویت در انجمن یا گروهی که در آستانه موفقیت قابل توجه در سطوح بالا است. شما می‌توانید با مستنداتی که ارائه می‌دهید، شرایطی را فراهم کنید که با عضویت در انجمن یا یک گروه موفق امکان دریافت این نوع ویزا را داشته باشید. البته باید کارشناسان ویزا در مورد واجد شرایط بودن شما قضاوت کنند.

انتشار مقاله در مجلات تجاری یا رسانه‌های پرمخاطب ( نه لزماً مطبوعات محلی ): در صورتی که مقاله شما در مجلات و رسانه‌های پرمخاطب منتشر شده باشد، می‌توانید برای دریافت ویزای EB-1a آمریکا اقدام کنید.

دستاوردها و مشارکت‌های قابل توجه: در صورتی که بتوانید دستاورد یا مشارکت‌های قابل توجهی در زمینه خود داشته باشید، واجد شرایط دریافت ویزای Eb-1a آمریکا هستید. این بخش می‌تواند شامل ثبت اختراعات، داشتن حقوق بالا یا اداره یک شرکت سودآور باشد.

اثبات موفقیت‌های فردی: شما باید قادر باشید تا اثبات کنید که به دلیل کسب موقعیت‌های برجسته در رشته تحصیلی خودتان، در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اید.

تجربه تدریس یا تحقیق: شما باید بتوانید اثبات کنید که حداقل ۳ سال تجربه در زمینه تدریس یا تحقیق در رشته خود در دانشگاه را داشته‌اید.

مزیت ویزای نخبگان

مزیت این نوع ویزاها در این است که شغل خاصی برای این ویزاها تعریف نشده است، برای مثال افرادی که در حوزه فعالیت خودشان یک تاثیر فوق‌العاده‌ای داشته باشند، می‌توانند برای این ویزاها اقدام کنند. افرادی که تمایل به دریافت یکی از این ویزاها دارند، باید بتوانند اثبات کنند که حداقل ۳ تا ویژگی از ۱۰ ویژگی مطرح شده را دارا هستند.

انواع ویزاهای نخبگان آمریکا

ویزای نخبگان آمریکا یکی از محبوب‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌های مهاجرت به آمریکا است. این ویزا مناسب افرادی است که استعداد ویژه و توانایی منحصر‌به‌فردی دارند. توانایی این افراد باید در سطح ملی و بین‌المللی باشد تا بتوانند برای این ویزا اقدام کنند و در صورت امکان گرین کارت هم دریافت کنند.

انواع ویزای نخبگان آمریکا شامل موارد زیر است:

– ویزای نخبگان آمریکا از نوع مهاجرتی: ویزای EB1

– ویزای نخبگان آمریکا از نوع غیرمهاجرتی: ویزای o

– ویزای نخبگان آمریکا یا همان EB

همانگونه که بیان شد این ویزا مناسب افراد نخبه است و به ویزای انیشتن معروف است و شامل اقامت دائم یا همان گرین کارت می‌شود. این ویزا کمک می‌کند تا بتوانید هم گرین کارت دریافت کنید و هم در زمینه علمی، ورزشی، هنری و … به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید.

تفاوت انواع ویزای نخبگان آمریکا

مهم‌ترین پارامتر و تفاوت در ویزاهای نخبگان آمریکا، مربوط به دسته‌بندی‌های آنها است. همچنین مدت زمان اقامت متقاضی از تفاوت انواع ویزای نخبگان آمریکا است. در حالت کلی ویزای EB1 قوانین سختگیرانه‌تری از ویزای O دارد و فرد متقاضی برای این ویزا باید شرایط و توانایی خاصی داشته باشد.

سوالات متداول در زمینه ویزای نخبگان آمریکا

آیا با داشتن مدرک تحصیلات عالی و رزومه خوب می‌توان ویزای نخبگان آمریکا را دریافت کرد؟

صرف داشتن مدرک دانشگاهی و رزومه آکادمیک برای دریافت ویزای نخبگان آمریکا کافی نیست. شما برای دریافت این ویزا باید در زمینه تحصیلاتی خود به عنوان متخصص شناخته شوید و منحصربه‌فرد باشید.

چه مشکلات یا محدودیت‌هایی در دریافت ویزای نخبگان آمریکا وجود دارد؟

در حالت کلی محدودیت خاصی برای دریافت ویزای نخبگان آمریکا وجود ندارد. افراد متقاضی می‌توانند در زمینه‌های مختلف درخواست بدهند و محدودیت خاصی اعم از سن، تحصیلات، سرمایه و … وجود دارد. تنها کافی است قادر باشید تا مدارک مورد نیاز برای نشان دادن خاص و منحصربه‌فرد بودن خودتان در زمینه تخصصی خود ارائه دهید.

آیا خانواده فرد متقاضی ویزای نخبگان می‌توانند به ایالت متحده آمریکا مهاجرت کنند؟

بلی. در صورتی که فرد متقاضی بتواند ویزای نخبگان ایالت متحده آمریکا را دریافت کند، می‌تواند خانواده که شامل همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال می‌شود را به همراه خود ببرد.

آیا محدودیت خاصی برای ویزای نخبگان آمریکا وجود دارد؟

نخیر. در حال حاضر هیچگونه محدودیتی برای دریافت ویزای نخبگان آمریکا وجود ندارد و افراد می‌توانند در صورت دارا بودن شرایط نسبت به دریافت این ویزا اقدام کنند.

آیا دریافت ویزای نخبگان آمریکا سخت است؟

جواب این سوال بستگی به رزومه شما دارد. در صورتی که شرایط دریافت ویزا را داشته باشید، دریافت این ویزا راحت است و می‌توانید اقدام کنید و گرین کارت هم دریافت کنید.

آیا ویزای نخبگان آمریکا شامل گرین کارت هم می‌شود؟

بلی. ویزاهای نوع EB1 شامل گرین کارت هم می‌شود ولی ویزای O1 شامل گرین کارت نمی‌شود.

دریافت کدام نوع ویزای نخبگان آمریکا راحت‌تر است؟

از بین ۴ نوع ویزای نخبگان آمریکا، ویزای O1 راحت‌ترین نوع ویزا است. البته مشکل این ویزا این است که شما نمی‌توانید گرین کارت دریافت کنید. بقیه ویزاها می‌توانند ویزا دریافت کنند.

هزینه ویزای EB1 ایالت متحده آمریکا چقدر است؟

هزینه درخواست و مراحل اداری ۱۰۴۵ دلار آمریکا است. هزینه بایگانی ( USCIS ) برای فرم شماره I-140 در حدود ۷۰۰ دلار است و هزینه پردازش ویزای وزارت امور خارجه آمریکا در حدود ۳۴۵ دلار است.

مدت زمان پروسه دریافت ویزای EB1 آمریکا چقدر است؟

به طور نرمال مدت زمان پروسه دریافت ویزای EB1 آمریکا ۸ ماه است.

در حالت کلی ویزای EB1 یک گرین کارت مبتنی بر اشتغال است که برای اتباع خارجی که توانایی فوق‌العاده‌ای در زمینه علوم، هنر، تحصیل، تجارت یا دوومیدانی داشته باشند، مناسب است. شما با در دست داشتن این نوع ویزای آمریکا علاوه بر دریافت اقامت آمریکا می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود اقامت آمریکا را هم دریافت کنید.

ویزای EB1 آمریکا

شرایط اخذ ویزای EB1 آمریکا

متقاضی ویزای EB1 آمریکا باید جزء افراد زیر باشد

 • افرادی که دارای توانایی فوق‌العاده در یک زمینه خاص هستند.
 • استادان برجسته و محققین پژوهشی برجسته
 • مدیران اجرایی و مدیران چند ملیتی

برای اخذ ویزای EB1 آمریکا باید متقاضی اثبات کند که دارای توانایی در سطح بالا است و باید این موضوع را بتواند اثبات کند. متقاضی باید قادر باشد تا مدارکی را برای اثبات خاص بودن خود ارائه دهد. این مدارک می‌تواند شامل مواردی مانند جوایز هنری در سطح بین‌المللی، مدال‌های بین‌المللی ورزشی، جایزه اسکار، جوایز نوبل در زمینه‌های علمی مختلف مانند شیمی، فیزیک، ادبیات و … باشد.

افراد غیرساکن آمریکا که بتوانند حداقل ۳ مورد از ۱۰ مورد ذکر شده زیر را دارا باشند یا اگر بتوانند یک مدرک فوق‌العاده که نشان‌دهنده دستاورد منحصر‌به‌فرد متقاضی باشد ( مانند جایزه نوبل )، واجد شرایط دریافت ویزای EB1 آمریکا هستند.

متقاضیان این نوع ویزا مجبور نیستند تا نشان دهند که یک پیشنهاد شغلی در ایالت متحده آمریکا دارند، بدین معنی برای متقاضیان ویزای EB1 نیازی به داشتن کارفرما و پیشنهاد شغلی نیست.

مدت زمان پروسه اخذ ویزای Eb1 آمریکا

اولین گام برای دریافت ویزای EB1 آمریکا تکمیل فرم I-140  است که بعد از تایید این فرم، در حدود ۶ ماه طول می‌کشد تا دولت آمریکا کارت اقامت دائم فرد متقاضی را صادر کند. این زمان پردازش ممکن است که بسته به حجم پرونده متقاضیان در مرکز خدمات منطقه‌ای متفاوت باشد. در صورتی که تمایل داشته باشید تا پرونده شما در اسرع وقت و سریع‌تر پردازش شود، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. پرداخت هزینه بیشتر به معنای افزایش شانس شما برای دریافت گرین کارت نیست، بلکه فقط مدت زمان تصمیم‌گیری USCIS را کاهش می‌دهد.

آیا می‌توانم برای خودم درخواست گرین کارت ایالت متحده آمریکا بکنم؟

همانطور که بیان کردیم و مطلع هستید اکثر مقوله‌های مهاجرت مبتنی بر اشتغال مستلزم این است که یک کارفرمای آمریکایی از کارگران خارجی برای درخواست مهاجرت خود حمایت کره و درخواست گرین کارت ایالت متحده آمریکا را بدهد. در واقع چندین نوع مهاجرت وجود دارد که در صورت برآوردن برخی شرایط، امکان درخواست شخصی وجود دارد.

دسته مهاجرت مبتنی بر اولویت اول اشتغال ( EB1 ) دارای سه زیرگروه است، یعنی EB1 EB-1A، استاد یا محقق برجسته (EB-1B، یا EB1-OR )، و EB1 مدیر اجرایی یا مدیر چندملیتی (EB-1C یا EB1C). تنها یکی از این ۳ زیرگروه، EB1 –توانایی استثنایی، امکان درخواست خود شخصی را فراهم می‌کند. این دسته مهاجرت برای متقاضیان با توانایی فوق‌العاده در تجارت، علم، هنر، آموزش در دسترس است. متقاضیانی که ممکن است واجد شرایط استفاده از قابلیت فوق‌العاده EB1 باشند، عموماً کسانی هستند که در رشته‌های مربوطه خود شناخته ‌شده‌اند و قصد دارند در این زمینه در ایالات ‌متحده آمریکا به کار خود ادامه دهند.

یکی دیگر از مقوله‌های مهاجرتی که امکان درخواست شخصی را دارد، EB2 NIW است. این دسته مهاجرت در دسته مهاجرت مبتنی بر اشتغال، اولویت دوم (EB2) قرار می‌گیرد، که مختص متخصصان دارای مدارک پیشرفته و افرادی با توانایی استثنایی در علوم، هنر یا تجارت است.

مقوله مهاجرت EB2 به‌ طورکلی نیاز به پیشنهاد کار از یک کارفرمای آمریکایی دارد و همچنین به گواهی کار PERM تأیید شده توسط وزارت کار ایالات‌متحده (DOL) نیاز دارد. فرایند صدور گواهینامه کار برای محافظت از کارگران آمریکایی طراحی شده است. با این ‌حال، قانون مهاجرت ایالات‌ متحده اجازه می‌دهد در برخی موارد از شرط صدور گواهینامه کار PERM چشم‌پوشی کنید، که در آن مشارکت متقاضی برای ایالات‌ متحده در سطحی است که منافع ملت آمریکا را می‌توان با عدم پذیرش متقاضیان بهتر تأمین کرد.

انواع ویزای EB1 آمریکا شامل چه مواردی است؟

این نوع ویزا شامل ۳ نوع است که عبارتند از Eb-1a,Eb-1b, Eb-1c

انواع ویزای EB1 آمریکا

ویزای EB1 آمریکا و مزایای بی‌شمار آن

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به ایالت متحده آمریکا وجود دارد. راه‌هایی مانند سرمایه‌گذاری، تحصیل، ازدواج، شغل، پناهندگی و … . ویزای EB1 یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت ویزا و گرین کارت آمریکا است که نخبگان در زمینه‌های مختلفی می‌توانند وارد خاک آمریکا شده و به فعالیت تخصصی خود ادامه دهند.

مزیت بزرگ این نوع ویزا امکان دریافت گرین کارت ایالت متحده آمریکا است و می‌توانید برای فرزندان و همسر خود هم اقامت دریافت کنید.

در صورتی که در زمینه تخصصی خود به عنوان یک نخبه شناخته می‌شوید و شرایط مطرح شده در این نوشته را دارید، می‌توانید برای دریافت این نوع ویزا امیدوار باشید.

همکاران ما در مجموعه نکست ابرود آماده هستند تا شما را در این پروسه راهنمایی و همراهی کنند. در صورت تمایل می‌توانید سوالات خودتان را از طریق ایمیل، شماره تماس یا واتس‌آپ به همکاران ما ارسال کنید. همچنین می‌توانید سوالات خودتان را در زمینه مهاجرت نخبگان آمریکا را در زیر این نوشته بپرسید تا در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

آیا سابقه دریافت گرین کارت از طریق ویزای EB1 را داشته‌‌اید؟ در صورت داشتن چنین تجربه‌ای، نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا سایر خوانندگان سایت هم از آن بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید