پذیرش دکتری استرالیا : آشنایی با شهرها، برنامه‌های تحصیلی، نحوه اقدام و هزینه‌ها

اگر قصد اخذ پذیرش دکتری استرالیا برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارید، باید به شما بگوییم که یکی از بهترین مقصدهای تحصیلی دنیا را انتخاب کرده‌اید. استرالیا یک کشور بسیار زیبا و پهناور است که به سواحل آفتابی خود شهرت فراوان دارد. با این حال تنها طبیعت زیبای استرالیا نیست که آن را برای مهاجران و گردشگران به یک مقصد جذاب تبدیل می‌کند. استرالیا دارای دانشگاه‌های بسیار خوبی است که کیفیت آموزشی عالی و سطح علمی بسیار بالایی دارند. دانشگاه‌های برتر استرالیا از بهترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌آیند و سالیانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری از نقاط مختلف جهان به منظور اخذ پذیرش دکتری استرالیا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به استرالیا مهاجرت می‌کنند. با مطالعه و دنبال کردن این مطلب می‌توانید اطلاعات بسیار دقیقی در مورد شرایط تحصیل در استرالیا و چگونگی پذیرش دکتری در استرالیا کسب نمایید. در این متن به مزیت‌های ادامه تحصیل در کشور استرالیا و معرفی برترین دانشگاه‌های این کشور خواهیم پرداخت. همچنین در مورد برنامه‌های مقطع تحصیلی دکترا مطالبی عنوان خواهیم کرد و به بررسی مواردی مانند شهریه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور استرالیا و نحوه‌ی اخذ پذیرش در مقطع دکتری از دانشگاه های این کشور و شرایط اخذ ویزای دانشجویی خواهیم پرداخت. بنابراین اگر تصمیم شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کشور استرالیا در مقطع دکترا جدی است، پیشنهاد می‌کنیم که با دقت این مطالب را دنبال کنید.

 

پذیرش دکتری استرالیا

پذیرش دکتری استرالیا

مزیت‌های پذیرش دکتری استرالیا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتخاب مقصد تحصیلی خود برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا باید به آن توجه کنید، انتخاب دانشگاهی است که دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی باشد و امکانات و خدمات مناسبی را به منظور پیشبرد اهداف تحصیلی و پژوهشی شما فراهم کند. همچنین باید به این نکته‌ی مهم توجه کنید که مدرک تحصیلی اعطاء شده از دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، باید دارای اعتبار بالایی باشد. در این صورت می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی وارد بازار کار شده و از دانش و تجربیاتی که در طول تحصیل به دست آورده‌اید، به صورت و حرفه‌ای عملی استفاده کنید. همچنین فارغ‌التحصیلی از یک دانشگاه خوب امکان اشتغال به کار و داشتن درآمد بالا را برای شما فراهم می‌کند.

 

پذیرش دکتری استرالیا

پذیرش دکتری استرالیا

 

باید این خبر خوب را در مورد دانشگاه‌های استرالیا به شما بدهیم که دانشگاه‌های این کشور رشته‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌دهند و دانشجویان می‌توانند با توجه به علائق و پیش زمینه‌های تحصیلی خود رشته‌ی مورد نظرشان را انتخاب کنند. بیشتر دانشگاه‌های استرالیا امکانات و خدمات رفاهی عالی را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم می‌کنند. بنابراین می‌توانید مطمئن باشید که علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه عالی دوران دانشجویی بسیار خوبی را در این کشور سپری خواهید کرد. شما این فرصت را خواهید داشت که به عنوان یک دانشجوی خارجی در حین تحصیل از طبیعت بسیار زیبای این کشور لذت ببرید و غذاهای لذیذ استرالیا را تجربه کنید. باید به این نکته اشاره کنیم که استرالیا کشور مهاجر پذیری است و افراد مختلفی از سرتاسر نقاط جهان با عقاید و ملیت‌های گوناگون در این کشور زندگی می‌کنند. شما می‌توانید به راحتی دوستان جدیدی پیدا کنید و با مردم خونگرم استرالیا روابط صمیمی برقرار کنید.

با همه‌ی اینها یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کشور استرالیا را برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری انتخاب کنند، سطح علمی بسیار بالای دانشگاه‌های آن است. ۶ دانشگاه برتر استرالیا در نظرسنجی برترین دانشگاه‌های جهانی QS در  فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

رتبه بندی دانشگاه های استرالیا در ۲۰۱۹ براساس QS World University Ranking

علاوه بر این باید بگوییم که دانشگاه‌های برتر کشور استرالیا شرایط بسیار خوبی را برای تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. دانشجویان می‌توانند با بهره‌‍مندی از امکانات ویژه‌ی دانشگاه‌ها تحقیقات و پژوهش‌های علمی بسیاری را انجام دهند. حتی باید گفت که برخی از پژوهش‌های مقطع تحصیلی دکترا تنها در کشور استرالیا امکان مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتن را دارند. کشور استرالیا کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری را برای دانشجویان بین‌المللی خود در مقطع تحصیلی دکترا فراهم می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که دانشجویان بین‌المللی بسیاری به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ترغیب شوند. دولت کشور استرالیا با وضع قوانینی که به نفع دانشجویان بین‌المللی مقطع تحصیلی دکترا است، این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند که به مدت بیش از ۴ سال اجازه‌ی تحصیل و کار در خاک این کشور را داشته باشند.

 

 

تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا

 

۴۳ دانشگاه در استرالیا برنامه‌های تحصیلی را در مقطع دکترا ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های استرالیا این افتخار را دارند که ۱۲ جایزه‌ی نوبل را تا کنون از آن خود کرده‌اند. دانشگاه سیدنی قدیمی‌ترین دانشگاه کشور استرالیا به شمار می‌آید. این دانشگاه از سال ۱۸۵۰ فعالیت خود را به صورت آکادمیک شروع کرده است. در بیشتر دانشگاه‌های کشور استرالیا اتمام مقطع تحصیلی دکترا حداقل سه سال به طول می‌انجامد. به صورت تقریبی می‌توان گفت که هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا در مقطع دکترا ۱۸,۰۰۰ الی ۴۲,۰۰۰  دلار استرالیا ( معادل ۱۲,۳۰۰ الی ۲۸,۷۵۰ دلار آمریکا ) برآورد می‌شود. سال رسمی تحصیلی دانشگاه‌های کشور استرالیا از ماه فوریه تا ماه نوامبر است.

استرالیا دارای ۴۳ دانشگاه است که همه آن‌ها دانشگاه‌های دولتی هستند. این دانشگاه‌ها توسط دولت استرالیا حمایت و اعتبار دهی می‌شوند. موسسات آموزش عالی استرالیا و دانشگاه‌های آن مسئولیت ارائه‌ی برنامه‌های تحصیلی دکترا و تربیت دانشجویان مقطع دکترا را به عهده می‌گیرند و اقدامات و امکانات لازم برای پیشبرد تحقیقات و پژوهش‌های علمی را فراهم می‌کنند. اگر شما نیز موفق به ورود به دانشگاه‌های این کشور شوید، خواهید توانست از تمامی این امکانات بهره‌مند شوید. کشور استرالیا علاوه بر دانشگاه‌ها، دارای موسسات آموزشی فنی و حرفه‌ای زیادی است. موسسات آموزشی فنی و حرفه‌ای در استرالیا اهداف خود را روی آموزش تجربی و عملی هنرجویان خود متمرکز می‌کنند و علوم فنی را به صورت حرفه‌ای به دانشجویان خود آموزش می‌دهند. این موسسات آموزشی نیز اقدام به ارائه‌ی برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مانند مقطع کارشناسی ارشد می‌کنند. اما این موسسات مدرک دکترا به دانشجویان خود اعطاء نمی‌کنند.

گروه‌های دانشگاهی کشور استرالیا

همانند کشورهای دیگر، استرالیا نیز دارای چندین انجمن و گروه دانشجویی تحصیلات تکمیلی است. انجمن‌ها و گروه‌های دانشگاهی این امکان را فراهم می‌کنند که دانشجویان و محققان از موسسات آموزشی عالی و دانشگاه‌های گوناگون در کنار یکدیگر جمع شوند تا بتوانند دانسته‌ها و نتایج پژوهش‌های خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و اهداف علمی خود را در یک سو پیش ببرند. برخی از این گروه‌های دانشگاهی عبارت هستند از:

 

گروه هشت استرالیا

گروه هشت استرالیا

گروه هشت (Go8): گروه هشت شامل هشت عضو نخبه از دانشگاه‌های پژوهش محور فعال و برتر کشور استرالیا است. دانشگاه‌های این گروه عبارتند از: دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه سیدنی، دانشگاه موناش، دانشگاه نیوسوت ولز، دانشگاه کوییزلند، دانشگاه وستنرن استرالیا و دانشگاه آدلاید

دانشگاه‌های پژوهشی خلاق ( IRU ): این گروه شبکه‌ای از هفت دانشگاه تقریباً تازه تاسیس است که روی انجام پژوهش‌ها و تعلیم و تربیت تمرکز دارند.

شبکه دانشگاه‌های منطقه‌ای  ( RUN ): این گروه شامل شش دانشگاه است که بیشتر آنها در مناطق روستایی کشور استرالیا واقع شده‌اند.

شبکه فناوری استرالیایی ( ATN ): این گروه شامل چند دانشگاه است که در رشته‌های صنعتی تمرکز دارند و فعالیت‌های خود را در این زمینه به پیش می‌برند. این گروه، مرکز آموزش دکتری صنعتی را را تاسیس کرده است.

باید به این نکته توجه کنید که عضویت در گروه‌های دانشگاهی و فعالیت در آن‌ها امکان بهره مندی از امکانات علمی و پژوهشی بسیاری را برای دانشجویان مقطع تحصیلی دکترا فراهم می‌کند. با این حال حتی در صورت عدم عضویت و فعالیت در این گروه‌ها نیز می‌توانید با بهره گیری از امکانات فراوان دانشگاه‌های استرالیا به مطالعه و تحقیق در زمینه‌های مورد علاقه‌ی خود بپردازید. دانشگاه‌های کشور استرالیا بر این مورد تمرکز دارند که دانشجویان نخبه و باسوادی را تربیت دهند و بیشتر فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری از دانشگاه‌های استرالیا افراد متخصص و بسیار باسوادی در زمینه‌ی تحصیلی خود هستند. در واقع هدف اصلی از تحصیل در دوره‌ی دکترا نیز تربیت افراد متخصص است.

 رتبه بندی دانشگاه‌های برتر استرالیا

 

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی

 

در صورتی که قصد اخذ پذیرش دکتری استرالیا را دارید بهتر است که دانشگاه‌های برتر این کشور را جستجو کرده و تلاش خود را برای ورود به این دانشگاه‌ها انجام دهید. بیشتر دانشگاه‌های استرالیا دارای سطح علمی و کیفیت آموزشی بسیار بالایی هستند. اما در بین دانشگاه‌های این کشور چند دانشگاه دارای رتبه‌ی جهانی هستند و جزء برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌آیند. در ادامه‌ی مطلب به معرفی چند دانشگاه برتر کشور استرالیا که دارای رتبه‌ی جهانی هستند، خواهیم پرداخت.

دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور استرالیا است که برنامه‌های تحصیلی را مختلفی در مقطع دکترا ارائه می‌دهد. طبق نظر سنجی برترین دانشگاه‌های جهانی QS این دانشگاه توانسته است اخیراً رتبه‌ی ۳۸ جهانی را از آن خود کند. این دانشگاه دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی است و رقابت بر سر ورود به این دانشگاه و تحصیل در مقطع دکترا بین دانشجویان بین‌المللی تنگاتنگ است. بنابراین برای ورود به این دانشگاه باید دارای رزومه‌ی تحصیلی قوی باشید.

دانشگاه ملی استرالیا

یکی دیگر از برترین دانشگاه‌های کشور استرالیا دانشگاه ملی استرالیا است. این دانشگاه نیز یکی از برترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌آید و  اخیراً در فهرست بیست و نهمین دانشگاه برتر از دید نظر سنجی برترین دانشگاه‌های جهانی QS قرار گرفته است.

دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی نیز یکی از معروف‌ترین و بهترین دانشگاه‌های کشور استرالیا است. همچنین باید گفت که دانشگاه سیدنی قدیمی‌ترین دانشگاه کشور استرالیا نیز به شمار می‌آید. دانشگاه سیدنی در جایگاه چهل و دومین دانشگاه برتر جهان از دید نظرسنجی برترین دانشگاه‌های جهانی QS به شمار می‌آید.

دانشگاه کوئینزلند

یکی دیگر از دانشگاه‌های بسیار خوبی که برای تحصیل در مقطع دکترا می‌توانید روی آن تمرکز کنید، دانشگاه کوئینزلند است. این دانشگاه نیز دارای رتبه ۴۷ جهانی از دید نظرسنجی برترین دانشگاه‌های جهانی QS است.

دانشگاه‌های UNSW سیدنی، دانشگاه موناش، دانشگاه وسترن استرالیا، دانشگاه فناوری کوئینزلند و دانشگاه کانبرا نیز از سایر دانشگاه‌های کشور استرالیا هستند که در فهرست برترین دانشگاه‌های جهان نیز قرار گرفته‌اند.

 برترین شهرهای دانشجویی استرالیا برای دانشجویان مقطع تحصیلی دکترا

 

آدلاید استرالیا

آدلاید استرالیا

اگر قصد پذیرش دکتری استرالیا را دارید لازم است که علاوه بر انتخاب یک دانشگاه خوب، به شهر مقصد تحصیلی خود نیز توجه کنید. برخی از شهرهای استرالیا شهرهای دانشجویی به شمار می‌آیند و دانشجویان بین‌المللی بسیاری در آنها سکونت دارند. تحصیل در شهرهای دانشجویی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که زندگی دانشجویی راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تری داشته باشید. همانطور که می‌دانید استرالیا کشور بسیار وسیع و پهناوری است. اما باید گفت که بیشتر جمعیت دانشجویی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی این کشور در ساحل شرقی این کشور واقع شده‌اند. با این حال باید به این نکته نیز اشاره کرد که با شروع تحصیل در مقطع دکترا فرصت‌های بسیاری برای سفر به نقاط مختلف این کشور به منظور انجام پژوهش و تحقیقات را خواهید داشت. هنگام انتخاب شهر مقصد تحصیلی خود باید به مواردی مانند هزینه‌ی زندگی در آن شهر، امکان اشتغال به کار و وضعیت بازار کار در آن شهر، میزان درآمدها و مخارج دانشجویی، آب و هوا و شرایط اقلیمی آن، امکانات تفریحی و رفاهی فرهنگ و سبک زندگی افراد بومی، کیفیت زندگی در آن شهر، سیستم حمل و نقل عمومی و امکان استفاده راحت از آن، و سایر پارامترهای مهم توجه کنید. چند شهر برتر دانشجویی برای دانشجویان خارجی مقطع تحصیلی دکترا در کشور استرالیا عبارت هستند از شهرهای آدلاید، بریزبن، ملبورن و سیدنی.

شرایط برنامه‌های تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه استرالیا

 

تحصیل دکترا در استرالیا

تحصیل دکترا در استرالیا

 

باید گفت که برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور استرالیا شباهت بسیاری به برنامه‌های تحصیلی مقطع دکترا در کشور آمریکا دارند. با این وجود می‌توان گفت که تحصیل در دانشگاه‌های کشور استرالیا مزیت‌های بیشتری دارد. به طور کلی می‌توان گفت که شرایط تحصیل در مقطع دکترا در بیشتر کشورهای جهان شبیه به یکدیگر است.

به طور معمول مقطع تحصیلی دکترا در دانشگاه‌های کشور استرالیا یک دوره‌ی پژوهشی و تحقیقاتی به شمار می‌آید. برخی از رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا دارای کورس‌های تئوری  آموزشی هستند که  به روند پیشرفت‌های حرفه‌ای و تخصصی دانشجویان کمک بسیاری می‌کنند. اگر موفق به اخذ پذیرش دکتری استرالیا شدید باید بدانید که در دوران دانشجویی بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و تحقیق روی تز دکترای اختصاصی خود خواهید گذراند. تز دکترای شما باید شامل بیان تحقیقات انجام گرفته شده‌ی قبلی روی موضوع شما باشد. سپس به صورت تخصصی به بیان دستاوردهای خود در زمینه‌ی موضوع تحقیقاتی‌تان خواهید پرداخت. دانشجویان دکترا باید بتوانند موضوع را به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و نتایج تخصصی به دست آمده را ارائه دهند.

برای انجام پروژه‌ی تحقیقاتی خود در مقطع تحصیلی دکترا نیاز به کمک و مشاوره گرفتن از حداقل یک استاد راهنما خواهید داشت. استاد راهنمای شما باید کسی باشد که تخصص کافی در زمینه‌ی موضوع انتخابی شما به عنوان تز دکترای‌تان را داشته باشد. باید توجه کنید که استاد راهنما می‌تواند نقش بسیار مهمی در انجام پروژه‌ی پژوهشی شما و نتایج به دست آمده داشته باشد.

اساتید راهنمای دانشگاه‌های کشور استرالیا جزء اساتید نخبه و متخصص هستند و ‌کمک‌ها و مشاوره‌های علمی بسیاری را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند.

مدت زمان طول تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های استرالیا

به طور معمول در بیشتر دانشگاه‌های استرالیا دانشجویانی که به تحصیل در مقطع دکترا می‌پردازند، در مدت ۳ سال دوره‌ی تحصیلی خود را به اتمام می‌رسانند. اما ممکن است برخی از دانشجویان بیشتر از این مدت تحصیل کنید. این امر به رشته‌ی تحصیلی دانشجو و کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده به وی نیز بستگی دارد. تحصیل در مقطع دکترا به صورت پاره وقت می‌تواند تا ۶ سال طول بکشد. با این حال باید گفت که معمولاً امکان تحصیل پاره وقت در مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی وجود ندارد. ویزای دانشجویی کشور استرالیا برای دانشجویان خارجی تنها به صورت ویزای تحصیل تمام وقت صادر می‌شود.

ارزیابی و آزمون دوره‌ی دکترا در دانشگاه‌های استرالیا

 

پذیرش دکتری استرالیا

پذیرش دکتری استرالیا

 

دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه‌های استرالیا پس از به اتمام رساندن دوره‌ی تحصیلی خود باید رساله‌ی دکتری خود را که شامل پژوهش‌ها و یافته‌های آنها در زمینه‌ی موضوع پایان‌نامه‌شان است، ارائه دهند. به طور معمول حجم رساله‌ی دکتری باید حدود ۱۰۰,۰۰۰ کلمه باشد. با این حال ممکن است حجم رساله‌ی دانشجویان مقطع دکترا کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد. در مورد برخی از رشته‌های تحصیلی علاوه بر رساله‌ی کتبی دانشجویان باید یک پروژه‌ی عملی و تجربی را ارائه دهند. برای مثال دانشجویان مقطع دکترا در رشته‌های هنرهای خلاق باید پروژه‌ی عملی خود را نیز تحویل دهند. برخلاف دیگر کشور‌ها، دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه‌های استرالیا می‌توانند بدون ارائه‌ی شفاهی، رساله‌ی خود را تحویل دهند. منظور از ارائه‌ی شفاهی رساله، همان جلسه‌ی دفاع از پایان نامه است. در جلسه‌ی دفاع، پس از ارائه‌ی شفاهی رساله به صورت خلاصه، داوران سوالاتی در مورد مطالب مطرح شده از دانشجوی کاندیدای دکترا می‌پرسند. کشور استرالیا به علت شرایط جغرافیایی خاصی که دارد، امکان نقل و انتقال داوران و اعضای جلسه دفاع را به راحتی فراهم نمی‌کند. به همین دلیل در بیشتر دانشگاه‌های استرالیا جلسات دفاع به صورت شفاهی برگزار نمی‌شوند. در عوض پایان نامه دکتری دانشجویان به دو یا سه داور که دارای تخصص در زمینه‌ی موضوع پایان نامه‌ی دانشجو هستند، ارجاع داده می‌شود تا مورد سنجش و ارزیابی قرار بگیرد.

کپی پایان‌نامه دانشجو به هر کدام از داوران فرستاده می‌شود، تا آنها بتوانند به صورت دقیق و جزئی مطالب ارائه شده در رساله را مطالعه کنند. بررسی رساله‌ی دانشجو توسط داوران ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد. با این حال محدوده‌ی زمانی مشخصی برای این کار تعیین می‌شود. برخی از دانشگاه‌های استرالیا اقدام به برگزاری جلسات دفاع شفاهی می‌کنند. اما این جلسات به صورت حضوری برگزار نمی‌شوند. بلکه دانشجویان به صورت آنلاین اقدام به ارائه‌ی دفاع از پایان نامه‌ی خود می‌کنند. امتیاز کسب شده در جلسه‌ی دفاع به نظر داوران بستگی دارد. ممکن است طبق نظر داوران دانشجویان مجبور به تصحیح یا تعویض برخی از قسمت‌های پایان نامه‌ی خود شوند. در برخی موارد نادر نیز امکان دارد پایان نامه رد شود.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های استرالیا

 

هزینه تحصیل دکتری در استرالیا

هزینه تحصیل دکتری در استرالیا

 

باید بدانید که هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا در مقایسه با دانشگاه‌های کشورهای دیگر کمی گران‌تر است. با این حال کمک هزینه‌های تحصیلی بسیاری توسط دولت و دانشگاه‌های استرالیا به دانشجویان خارجی اعطاء می‌شود. بهره‌مندی از امکانات و کمک هزینه‌های تحصیلی می‌تواند شرایط تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور استرالیا را بسیار آسان‌تر کند. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی مبحث مهم هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های استرالیا و کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط دولت و دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان خارجی خواهیم پرداخت.

باید بگوییم که به عنوان یک دانشجوی خارجی در کشور استرالیا باید هزینه‌ی بیشتری در مقایسه با دانشجویان بومی پرداخت کنید. چرا که دولت استرالیا برای تحصیل دانشجویان بومی در دانشگاه‌های دولتی این کشور سوبسید قائل می‌شود. دولت استرالیا تخمین می‌زند که هزینه‌ی تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی ۱۸,۰۰۰ الی ۴۲,۰۰۰ دلار استرالیا معادل با ۱۲,۰۰۰ الی ۲۸,۷۵۰ دلار آمریکا در هر سال باشد. این مبلغ یک قیمت تقریبی برای دانشجویانی است که پرداخت هزینه‌های مربوط به شهریه‌ی دانشگاه و هزینه‌های زندگی خود را بدون بهره مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی به عهده می‌گیرند. بنابراین با توجه به سبک زندگی هر دانشجو و میزان بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی این مبلغ می‌تواند متفاوت باشد. به خاطر داشته باشید که بیشتر برنامه‌های تحصیلی در مقطع دکترا دارای کمک هزینه‌های تحصیلی بسیار خوبی هستند. به خصوص این که کمک هزینه‌های بسیار خوبی به دانشجویان در حال تحصیل در رشته‌های مربوط به علوم، فناوری، مهندسی و علوم پزشکی در مقطع دکترا پرداخت می‌شود. با وجود شهریه‌های بالای دانشگاهی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های استرالیا می‌تواند با بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی مختلف مقرون به صرفه باشد.

هزینه مهاجرت به استرالیا چقدر است و شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا

 

هزینه زندگی دانشجویی در کشور استرالیا می‌تواند برای هر دانشجو متفاوت باشد. در واقع هزینه‌های زندگی به سبک زندگی دانشجویان و محل زندگی آنها بستگی دارد. برای مثال هزینه‌ی اقامت و مسکن دانشجویانی که از خدمات رفاهی دانشگاه مانند خوابگاه‌های دانشگاهی استفاده می‌کنند،  کمتر از دانشجویانی است که اقدام به اجاره‌ی‌ی خانه مستقل می‌کنند. از طرف دیگر هزینه‌ی زندگی در برخی از شهرها و مناطق استرالیا گران‌تر از شهرهای دیگر است. بنابراین قبل از انتخاب شهر مقصد تحصیلی خود باید تمامی این موارد را به صورت کامل مورد مطالعه و بررسی قرار داد. با در نظر گرفتن تمامی جوانب دولت استرالیا تخمین می‌زند که هزینه‌ی لازم برای زندگی حین تحصیل در استرالیا حدود ۲۱,۰۴۱  دلار استرالیا معادل با ۱۴,۴۰۰ دلار آمریکا در هر سال تحصیلی باشد. در واقع دانشجویان باید هنگام اقدام به اخذ ویزای دانشجویی این مقدار مبلغ را به همراه داشته باشد.

هزینه تحصیل در استرالیا در سال ۲۰۱۹: هزینه زندگی و تحصیل در استرالیا

پذیرش دکتری استرالیا و بهره مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی

بورس تحصیلی در استرالیا

بورس تحصیلی در استرالیا

 

اگر شما قصد پذیرش دکتری استرالیا را دارید، بهره مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی شانس بسیار بزرگی برای شما به شمار می‌آید. اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی در مقطع دکترا در دانشگاه‌های استرالیا به چندین روش ممکن است. چرا که کمک هزینه‌های تحصیلی متعددی در مقطع دکترا از طریق دولت و دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان خارجی اعطاء می‌شود. دولت استرالیا با پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی سیاست حمایت مالی از دانشجویان بین‌المللی را دنبال می‌کند تا بتواند دانشجویان خارجی را به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور جذب کند.

اصلی‌ترین مراجع اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی در مقطع دکترا در کشور استرالیا عبارت هستند از:

دانشگاه‌های استرالیا: بیشتر دانشگاه‌های استرالیا کمک هزینه‌های تحصیلی متفاوتی را به دانشجویان مقطع تحصیلی دکترای خود اعطا می‌کنند. همچنین برخی از موسسات آموزشی دانشجویان بین‌المللی خود را بورس می‌کنند. ساده‌ترین روش برای جستجوی کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط دانشگاه‌ها مراجعه به وب‌‍سایت‌های رسمی هر دانشگاه است. دانشگاه‌های مختلف بورسیه‌های گوناگونی را برای رشته‌های تحصیلی مختلف در نظر می‌گیرند. برای اخذ این کمک هزینه‌های تحصیلی باید به وب‌سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرده و پس از جستجوی رشته بورسیه‌های تعیین شده برای آن رشته را مطالعه کنید. سپس شرایط و مدارک لازم برای اخذ کمک هزینه را مورد بررسی قرار داده و پس از آماده کردن مدارک مورد نیاز آنها را به دانشگاه ارسال نمایید. باید به این نکته توجه کنید که در برخی موارد با ارسال درخواست اخذ پذیرش تحصیلی از برخی دانشگاه‌ها، به صورت اتوماتیک شرایط شما برای بررسی شایستگی‌تان به منظور اخذ کمک هزینه تحصیلی نیز ارزیابی خواهد شد. اما در برخی موارد دیگر باید به صورت جداگانه نسبت به ارسال درخواست اخذ کمک هزینه تحصیلی اقدام نمایید. یکی از نکاتی که هنگام ارسال فرم درخواست اخذ کمک هزینه تحصیلی باید به آن توجه کنید، بازه‌ی زمانی تعیین شده برای ارسال مدارک است. شما باید مدارک خود را به صورت کامل و صحیح آماده کرده و در زمان تعیین شده به دانشگاه مربوطه ارسال نمایید. باید اضافه کرد که برخی از دانشکده‌ها کمک هزینه‌های تحصیلی دیگری را به عنوان پاداش برای دانشجویان نخبه و ممتاز خود در نظر می‌گیرند. کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانند بخشی از شهریه‌های دانشگاه یا هزینه‌های زندگی دانشجویی را تامین کند.

بورس تحصیلی در استرالیا: معرفی مهم‌ترین کمک هزینه‌های تحصیلی استرالیا

 

بورسیه دانشگاه ملی استرالیا

بورسیه دانشگاه ملی استرالیا

 

دولت استرالیا: دولت استرالیا کمک هزینه‌های تحصیلی خود را تحت عنوان بورسیه تلاش ( Endeavour Scholarships)  به دانشجویان خارجی در مقطع دکترا اعطاء می‌کند. این کمک هزینه‌ی تحصیلی ۲۷۲,۵۰۰ دلار استرالیا است و تا ۴ سال به دانشجویان مقطع دکترا اعطاء می‌شود. این کمک هزینه‌ی تحصیلی شامل تامین هزینه‌های مربوط به شهریه‌ی دانشگاه، زندگی دانشجویی و تهیه‌ی بلیط سفر دانشجویان است.

کمک هزینه‌ی برنامه‌های پژوهشی: کمک هزینه‌ی مربوط به برنامه‌های پژوهشی به دانشجویان خارجی و دانشجویان بومی استرالیا در مقطع تحصیلی دکترا اعطاء می‌شود. دانشجویانی که در دانشگاه‌هایی که تحت قرارداد با این کمک هزینه‌ی تحصیلی هستند تحصیل می‌کنند، می‌توانند از این کمک هزینه تحصیلی بهره‌مند شود.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا

علاوه بر اینها بیشتر دانشگاه‌های استرالیا امکانات و خدمات خوبی را به صورت رایگان یا با تخفیف دانشجویی در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. برای مثال بهره‌مندی از خوابگاه‌های دانشجویی، سلف غذاخوری، باشگاه‌های ورزشی، تهیه‌ی بلیط دانشجویی برای شرکت در مراسم و رویدادهای فرهنگی هنری، استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی با تخفیف دانشجویی و … باعث می‌شود که دانشجویان خارجی مخارج کمتری داشته باشند. همچنین دانشگاه‌ها با توجه به قوانین دولت استرالیا و تعیین محدودیت ساعتی اجازه‌ی کار پاره وقت به دانشجویان خارجی را می‌دهند تا دانشجویان بتوانند از این طریق بخشی از مخارج خود را تامین کنند.

آیا تحصیل رایگان در استرالیا امکان پذیر است؟

مراحل اخذ پذیرش دکتری استرالیا

 

تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا

تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا

 

اولین قدم برای اخذ پذیرش دکتری استرالیا این است که استاد راهنمایی برای خود پیدا کنید. استاد راهنمایی که انتخاب می‌کنید باید در زمینه‌ی پروپوزال پیشنهادی و رشته‌ای که شما قصد ادامه تحصیل و پژوهش در آن را دارید، تخصص داشته باشد. پس از اینکه استاد راهنمای خود را انتخاب کردید باید ایمیلی را به او ارسال نمایید. داوطلبان باید سعی کنند که به صورت آکادمیک انگیزه‌ی خود را برای انجام پژوهش مربوط به پروپوزال خود، به استاد راهنما شرح دهند. پروپوزال و انگیزه نامه‌ی شما باید به اندازه‌ای قوی باشد که بتوانید استاد راهنمای انتخابی خود را متقاعد کنید که با درخواست اخذ پذیرش شما موافقت کرده و راضی به ادامه‌ی همکاری با شما باشد. پس از جلب رضایت استاد راهنما و موافقت او می‌توانید نسبت به اخذ پذیرش دکتری استرالیا اقدام کنید.

دانستنی‌های عمومی و ضروری درباره تحصیل در استرالیا

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دکتری استرالیا

به طور معمول بیشتر دانشگاه‌های استرالیا مدارک مربوط به دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای ورود به مقطع تحصیلی دکترا از داوطلبان درخواست خواهد کرد. ممکن است در برخی موارد نادر بعضی از دانشگاه‌ها با ادامه تحصیل شما در مقطع دکترا بدون داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد موافقت کنند. باید بدانید که هر دانشگاه دارای قوانین و ضوابط مربوط به خود است. بنابراین ممکن است که هر دانشگاه با توجه به رشته‌ی تحصیلی که هر داوطلب انتخاب می‌کند و شرایط‌شان مدارک متفاوتی را از آنها درخواست کند. با این حال مدارک اولیه برای اخذ پذیرش دکتری استرالیا در بیشتر دانشگاه‌ها به شرح زیر هستند:

– مدارک مقاطع تحصیلی قبلی که به صورت رسمی ترجمه شده‌اند و دارای اعتبار هستند. باید توجه کنید که برخی از دانشگاه‌ها ریز نمرات شما را نیز درخواست خواهد کرد.

– پروپوزال پیشنهادی دکترا

– بیانیه‌ی شخصی ( Personal Statement )

– رفرنس‌های آکادمیک و حرفه‌ای

– توصیه نامه ( recommendation )

– رزومه و انگیزه نامه ( cv & Motivation letter )

– مدارک مربوط به اثبات تسلط کافی به زبان انگلیسی ( نمره آزمون‌های بین‌المللی مانند آیلتس و تافل )

باید اضافه کنیم که برخی از دانشگاه‌ها پس از بررسی مدارک کافی ممکن است، از داوطلبان برای حضور در آزمون مصاحبه حضوری دعوت به عمل بیاورند. باید توجه کنید که دعوت شدن به مصاحبه‌ی حضوری یک اتفاق خوب است. چرا که این امر نشانه‌ی این است که درخواست شما تا اندازه‌ی زیادی مورد قبول واقع شده و استاد راهنمای شما این عقیده را داشته است که شما توانایی کافی برای ادامه‌ی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه مورد نظر را دارید. یک خبر خوشحال کننده دیگر این است که دانشگاه‌های استرالیا از دانشجویان خارجی انتظار ندارند که برای حضور در مصاحبه مسافت زیادی را طی کرده و به خاک این کشور سفر کنند. داوطلبان می‌توانند به صورت آنلاین در مصاحبه شرکت کنند. مصاحبه می‌تواند به صورت رو در رو در ویدئو کنفرانس برگزار شود یا به صورت چت آنلاین انجام پذیرد.

مهلت اخذ پذیرش دکتری استرالیا

اغلب پذیرش دکتری استرالیا به این صورت است که در هر زمان از سال می‌تواند انجام پذیرد. بنابراین مهلت مشخصی برای اقدام به اخذ پذیرش دکتری استرالیا تعیین نشده است. با این حال برخی از دانشگاه‌ها ترجیح می‌دهند که شما قبل از شروع ترم تحصیلی جدید اقدام به ارسال درخواست پذیرش تحصیل در مقطع دکترا را بکنید، اما همیشه اینطور نیست. باید توجه کنید که اگر شما قصد بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی را دارید باید در بازه‌ی زمانی مشخصی اقدام به ارسال درخواست خود نمایید. در بیشتر موارد برای بهره مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی باید قبل از شروع سال تحصیلی یا ترم تحصیلی آکادمیک مدارک خود را جهت اخذ پذیرش دکتری استرالیا ارسال کنید. هنگام ارسال مدارک خود لازم است که به بازه‌ی زمانی مشخص شده جهت بهره‌مندی از کمک هزینه‌ی تحصیلی دقت نمایید. باید دقت کنید که بررسی شایستگی شما برای اخذ کمک هزینه‌ی تحصیلی ممکن است طول بکشد. بنابراین برنامه‌ریزی‌های لازم برای جمع کردن مدارک و ارسال آنها به دانشگاه مربوطه را انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که حتی اگر تاریخ مشخصی برای ثبت نام پذیرش دکتری استرالیا اعلام نشده باشد، بررسی درخواست شما طول خواهد کشید. بنابراین داوطلبان باید حداقل ۴ ماه زودتر نسبت به ارسال مدارک خود به دانشگاه مربوطه اقدام کنند.

ویزای دانشجویی جهت پذیرش دکتری استرالیا

 

ویزای دانشجویی استرالیا

ویزای دانشجویی استرالیا

 

باید بدانید که استرالیا قوانین مربوط به مهاجرت را ساده کرده است و هم اکنون تنها صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان خارجی کافی است. این ویزا به عنوان ویزای دانشجویی ( ویزای سابکلاس ۵۰۰) شناخته می‌شود. دانشجویان خارجی باید جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به اخذ این نوع ویزا بکنند. باید به این نکته توجه کنید که ویزای جدید دانشجویی استرالیا جایگزین ویزای بخش تحصیلات تکمیلی استرالیایی ( ویزای سابکلاس ۵۷۳) شده است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی جهت پذیرش دکتری استرالیا

به منظور اخذ ویزای دانشجویی جهت پذیرش دکتری استرالیا برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید دارای مدارک و شرایط زیر باشید:

– دانشجوی تمام وقت در دانشگاه‌های استرالیا باشید. باید توجه کنید که دولت استرالیا به دانشجویان خارجی پاره وقت ویزای دانشجویی صادر نمی‌کند.

– تاییدیه‌ی پذیرش دانشگاه را داشته باشید. قبل از اقدام به اخذ ویزای دانشجویی باید پذیرش تحصیل شما از طرف دانشگاه مورد تایید قرار گرفته باشد.

مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی را داشته باشید. دانشجویان باید اثبات کند که توانایی مالی کافی برای تحصیل و زندگی در طول دوره‌ی دکترا در کشور استرالیا را دارند. دولت استرالیا از دانشجویان خارجی انتظار دارد مدارک لازم برای اثبات درآمد سالیانه حداقل ۲۱,۰۴۱ دلار استرالیا که معادل ۱۴,۴۰۰دلار آمریکا است را داشته باشند.

پس از آماده کردن این مدارک می‌توانید به صورت آنلاین نسبت به ارسال درخواست خود جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام نمایید.

مدارک لازم جهت اثبات تسلط به زبان انگلیسی به منظور اخذ پذیرش دکتری استرالیا

باید بدانید که دوره‌های تحصیلی در مقطع دکترا در دانشگاه‌های استرالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. بنابراین دانشجویان باید دارای مهارت‌های کافی و تسلط به زبان انگلیسی باشند تا بتوانند به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند و توانایی فهم و تجزیه تحلیل موضوعات پیچیده در دوره‌ی تحصیلی دکترا را داشته باشند.

در صورتی که زبان اصلی داوطلبان زبان انگلیسی باشد، نیازی به ارائه‌ی مدارک زبان نخواهید داشت. همچنین اگر مقطع تحصیلی قبلی داوطلب در دانشگاه انگلیسی زبان بوده باشد نیازی به ارائه مدارک مربوط به تسلط به زبان انگلیسی نیست. در غیر این صورت دانشجویان باید در آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی که مورد قبول دانشگاه مربوطه است شرکت کرده و امتیاز لازم را کسب کند. قبولی امتیاز کسب شده به نوع آزمون و سطح انتظار دانشگاه از داوطلبان بستگی دارد. برای مثال برای اخذ پذیرش دکتری استرالیا در بیشتر دانشگاه‌ها در آزمون آیلتس باید حداقل امتیاز ۶.۵ را کسب کنید. این امتیاز برای آزمون تافل اینترنتی حداقل نمره ۸۵ در نظر گرفته شده است. بیشتر دانشگاه‌های استرالیا کسب حداقل امتیاز ۱۷۶ در آزمون CAE و حداقل امتیاز ۶۱ در آزمون PTE را قبول می‌کنند.

تافل یا آیلتس؟ کدام آزمون برای من مناسب است؟

بیمه درمانی جهت اخذ پذیرش دکتری استرالیا

به منظور اخذ پذیرش دکتری استرالیا باید دارای بیمه‌ی درمانی باشید که خدمات بهداشتی و درمانی شما را در طول تحصیل در مقطع دکترا را تحت پوشش قرار دهد. دانشجویان می‌توانند بیمه درمانی خود را از طریق مراجع مختلف، مانند دانشگاه مربوطه دریافت کنند. بیمه‌ی دانشجویان خارجی باید مورد قبول دولت استرالیا و مطابق با قوانین بیمه‌ی دانشجویان خارجی  باشد.

اجازه‌ی کار در حین تحصیل در مقطع دکترا

دانشجویان مقطع تحصیلی دکترا در استرالیا اجازه کار به مدت ۴۰ ساعت در دو هفته را دارند. با این حال دانشجویان می‌توانند در تعطیلات بین ترمی و تعطیلات رسمی به صورت تمام وقت و بدون محدودیت ساعتی مشغول به کار شوند. باید دقت کنید که کاری که انتخاب می‌کنید مورد تایید استاد راهنمایتان باشد.

هزینه اخذ ویزای دانشجویی برای پذیرش دکتری استرالیا

هزینه‌ی استاندارد اخذ ویزای دانشجویی استرالیا ۶۲۰ دلار استرالیا معادل با ۴۲۵ دلار آمریکا است. اگر ویزای شما دارای شرایط دیگری است باید هزینه‌ی بیشتری را پرداخت کنید. برای مثال اگر قصد اخذ ویزای استرالیا برای اعضای خانواده‌ی خود را نیز دارید، باید هزینه‌ی مربوط به آن را پرداخت نمایید. به طور معمول ۷۵ درصد از ویزاهای دانشجویی در ۲۵ روز آماده می‌شوند. اما ممکن است گاهی اوقات پروسه‌ی صدور ویزای دانشجویی کمی بیشتر از این مدت طول بکشد.

امکان اشتغال به کار پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا

فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا

فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا

پذیرش دکتری استرالیا و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور می‌تواند نقش مهمی در اشتغال به کار شما در آینده داشته باشد. باید گفت که موفقیت در اخذ مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه‌های برتر استرالیا می‌تواند آینده‌ی شغلی شما را تضمین کند. با در دست داشتن مدرک دکترا از دانشگاه‌های استرالیا شما می‌توانید پس از فارغ‌‌التحصیلی ‌شغل مناسبی در این کشور پیدا کنید که مناسب با رشته تحصیلی و دانش و استعدادها و توانایی‌های شما باشد.

دولت آمریکا برای این که فرصت کافی به فارغ التحصیلان مقطع دکترا بدهد، ویزای موقت فارغ‌التحصیلی ( سابکلاس ۴۸۵) را به دانشجویان فارغ‌التحصیل از مقطع دکترا صادر می‌کند. ویزای موقت فارغ‌التحصیلی این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا بتوانند تا ۴ ماه پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی خود در کشور استرالیا اقامت داشته باشند و شغل مناسبی برای خود پیدا کنند. داوطلبان می‌توانند در صورت پیدا کردن کار مناسب و مورد علاقه‌ی خود اقدامات لازم برای اقامت بیشتر در استرالیا را انجام دهند.

استرالیا کشوری با وسعت بسیار، متنوع از لحاظ گونه‌های طبیعی و فرهنگ‌ها

همانطور که می‌دانید شهروندان استرالیایی کیفیت زندگی بالایی دارند. بنابراین اگر قصد مهاجرت و اقامت در کشور استرالیا را دارید، اخذ پذیرش دکتری استرالیا می‌تواند به شما کمک کند تا پس از فارغ‌التحصیلی شغل مناسب با درآمد خوبی را پیدا کنید و به زندگی در این کشور ادامه دهید. استرالیا کشور بسیار زیبا و  پهناوری است و صدها گونه‌ی جانوری در طبیعت زیبای این کشور حیات دارند. علاوه بر این استرالیا کشور پیشرفته‌ای به شمار می‌آید و شهروندان آن از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار هستند. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های برتر کشور استرالیا می‌تواند مسیر تحصیلی و شغلی شما را در آینده  تحت تاثیر قرار دهد و موفقیت‌ها و پیشرفت‌های بسیاری را برای شما به ارمغان بیاورد. در صورت موفقیت در اخذ پذیرش دکتری استرالیا باید به شما تبریک بگوییم. چرا که علاوه بر بهره مندی از کیفیت آموزشی بالای دانشگاه‌های استرالیا دوره ‌دانشجویی بسیار هیجان انگیز و لذت بخشی را در این کشور سپری خواهید کرد.

به نظر شما برای پذیرش دکتری استرالیا با چه چالش‌هایی روبرو هستید و چه مشکلاتی می‌تواند داشته باشد؟

در صورتی که شما یا هر یک از وابستگان‌تان تجربه‌ی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور استرالیا را دارند، می‌‌توانید تجربیات و نظریات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: findaphd

دیدگاهتان را بنویسید