شرایط تحصیل پرستاری در آلمان : مدارک و معرفی بهترین دانشگاه‌ها

پرستاری در آلمان رشته‌ای است که تحصیل در آن داوطلبان بسیاری از سراسر جهان دارد.‌ کشور آلمان دارای دانشگاه‌های‌ بین‌المللی متعددی است که برنامه‌های تحصیلی خود در زمینه رشته پرستاری را با کیفیت آموزشی بالا ارائه می‌دهند و از دانشجویان خارجی نیز پذیرش به عمل می‌آورند.‌ باید اشاره کرد که‌ تحصیل در آلمان مزیت‌های بسیاری برای دانشجویان ‌بین‌المللی دارد و به همین دلیل این کشور یکی از پرطرفدارترین مقصد‌های تحصیلی‌ نزد دانشجویان ‌بین‌المللی به شمار می‌آید.‌ در این نوشته به بررسی شرایط تحصیل رشته پرستاری در آلمان و بهترین دانشگاه‌هایی که به ارائه این رشته برای دانشجویان بین‌المللی می‌پردازند، خواهیم پرداخت. اگر شمان نیز جزء داوطلبانی هستید که می‌خواهید به تحصیل رشته پرستاری در کشور آلمان بپردازند، این مطلب را با دقت دنبال کنید.

 

پرستاری در آلمان

پرستاری در آلمان

نحوه تحصیل رشته پرستاری در آلمان برای دانشجویان ‌بین‌المللی‌

با کاهش نرخ رشد جمعیت جهانی، بیشتر کشورها با مشکلات گوناگون اجتناب ناپذیر پیری جمعیت روبرو هستند.‌ پایین بودن تعداد افراد جوان که در سن کار هستند در یک کشور نه تنها بر رشد اقتصادی، بلکه بر کیفیت رفاه و مراقبت‌های بهداشتی جمعیت مسن این کشور نیز تاثیر می‌گذارد.‌ آلمان نیز یکی از ۱۰ کشور جهان با جمعیت بالای ۶۵ سال است.‌ تخمین زده ‌می‌شود که تا سال ۲۰۲۵‌ به ۱۵۰,۰۰۰ پرستار جدید در این کشور نیاز خواهد بود. بنابراین جای تعجبی ندارد که این کشور به طور فعال پرستاران را‌ از خارج کشور برای مراقبت از شهروندان خود‌ در آینده جذب کند.‌ به همین دلیل تحصیل پرستاری در‌ آلمان می‌تواند آینده شغلی شما را تضمین کند.‌ حتی اگر شما قبلاً تحصیلات پرستاری را گذرانده‌اید یا پرستاری هستید که می‌خواهید در آلمان کار کنید،‌ شانس شما برای یافتن کار زیاد است.‌ در این نوشته به مطالعه چگونگی تحصیل پرستاری در دانشگاه‌های کشور آلمان خواهیم پرداخت.

شرایط ادامه تحصیل رشته پرستاری در خارج از کشور

مدارک لازم برای تحصیل پرستاری در کشور آلمان

 

تحصیل پرستاری در آلمان

تحصیل پرستاری در آلمان

طول تحصیل پرستاری

در کشور آلمان یک گزینه معمول برای دانشجویان پرستاری گذراندن دوره کارآموزی به نام Ausbildung در بیمارستان‌های آلمان است. باید گفت که پرستاری در آلمان یک برنامه کارشناسی معمول نیست که تنها در دانشگاه تدریس ‌می‌شود. بلکه دانشجویان در حین تحصیل باید دوره‌های کارآموزی را به صورت عملی در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها بگذرانند. قبل از اقدام به کارآموزی در بیمارستان داوطلبان باید حداقل دارای مدرک زبان آلمانی در سطح C1 باشند ( ممکن است برخی از دانشگاه‌ها مدرک زبان آلمانی در سطح B2 را هم قبول کنند) چرا که لازم است افرادی که به گذراندن دوره کارآموزی پرستاری در بیمارستان‌های آلمانی می‌پردازند، تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند با بیماران خود ارتباط برقرار کنند. در واقع داشتن مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در رشته پرستاری یکی از مدارک ضروری است.

پس از قبولی به مدت ۳ سال تحت آموزش تئوری و عملی قرار خواهید گرفت. باید به این نکته اشاره کرد که داوطلبانی که در دوره قبول می‌شوند ماهیانه بین ۱,۰۰۰ الی ۱,۲۰۰ یورو حقوق می‌گیرند. این برنامه آموزشی تمام وقت شامل ۲,۱۰۰ ساعت آموزشی در کلاس درس ( یک آموزشگاه حرفه‌ای معمولاً در یک دانشگاه همکار با بیمارستان) و ۲,۵۰۰ ساعت تجربه کاری در بیمارستان است.

در پایان برنامه تحصیلی دانشجویان برای پایان موفقیت آمیز دوره‌ی خود باید در یک آزمون دولتی شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. پس از اتمام دوره کارآموزی می‌توانید در بیمارستان‌ها‌، خانه‌های سالمندان‌، مراکز بهداشتی سرپایی‌، شرکت‌های بیمه درمانی‌، و غیره مشغول به کار شوید.

هزینه تحصیل رشته پرستاری در آلمان

هزینه تحصیل پرستاری

هزینه تحصیل پرستاری

 

به طور کلی می‌توان گفت که در مقایسه با دیگر کشورهای همسایه با آلمان، تحصیل در این کشور نسبتاً ارزان است. به طور متوسط یک دانشجوی ‌بین‌المللی برای تامین هزینه‌های زندگی دانشجویی خود مانند اجاره خانه، تهیه غذا‌، خرید لباس، کتاب و سایر موارد، ماهیانه به حدود ۸۵۰ یورو نیاز دارد. البته باید توجه داشته باشید که این مبلغ به عواملی مانند شهری که در آن زندگی می‌کنید‌ و همچنین سبک زندگی هر دانشجو بستگی خواهد داشت. طبیعی است که زندگی در شهرهای بزرگ آلمان یا اجاره خانه مستقل هزینه بیشتری خواهد داشت.

تحصیل در آلمان یا فرانسه : بررسی و مقایسه شرایط تحصیل در آلمان و فرانسه

دوره کارآموزی برای رشته پرستاری در آلمان

برخلاف سایر کشورها که دانشجویان باید برای دریافت مدرک پرستاری ده‌ها هزار دلار پول خرج کنند، شما می‌توانید بلافاصله با شروع دوره کارآموزی پرستاری در آلمان شروع به کسب درآمد کنید و در حین تحصیل حقوق دریافت نمایید. بیشتر دانشگاه‌های همکار با بیمارستان‌ها یا مدارس فنی و حرفه‌ای هیچ شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. تنها هزینه‌ای که دانشجویان ملزم به پرداخت آن هستند، هزینه ترم است که به منظور تامین هزینه‌های اداری و رفاه حال دانشجویان مانند خوابگاه یا مسکن دانشجویی، سلف و غذاخوری دانشجویی‌، اماکن ورزشی و سایر موارد دریافت می‌گردد. باید اضافه کرد که این هزینه بسیار ناچیز است.

اگرچه هزینه تحصیل در رشته پرستاری در خارج از کشور می‌تواند زیاد باشد، اما روش‌های زیادی وجود دارد که شما بتوانید به صورت رایگان یا ارزان به تحصیل رشته پرستاری در دانشگاه‌های خارج از کشور بپردازید. اگر شما علاقه‌مند به تحصیل ارزان یا رایگان رشته پرستاری در خارج از کشور هستید، یکی از بهترین روش‌ها انتخاب کشور آلمان برای ادامه تحصیل در این رشته است.

شرایط تحصیل در رشته پرستاری در کشور آلمان برای دانشجویان ‌بین‌المللی

در آغاز سال ۲۰۲۰ قانون جدید حرفه‌ی پرستاری آلمان با عنوان Pflegeberufegesetz, PflBG اجرا شد. طبق این قانون کلیه متقاضیانی که می‌خواهند برای حرفه‌ای شدن در زمینه پرستاری آموزش ببینند، باید دوره آموزش عمومی ‌پرستاری را طی ۲ سال اول بگذرانند. سپس در سال سوم تحصیل دانشجویان می‌توانند دوره‌های آموزشی خود را برای تبدیل شدن به پرستار عمومی ‌ادامه دهند، یا اینکه برای تبدیل شدن به پرستار کودک یا سالمند، در سال سوم تخصص خود را انتخاب کنند.

 

تحصیل رشته پرستاری

تحصیل رشته پرستاری

 

براساس قانون جدید دوره‌های پرستاری، در برخی از دانشگاه‌ها برای پوشش مهارت‌های آموزش داده شده، برنامه آموزش حرفه‌ای ارائه ‌می‌شود. برای تحصیل در رشته پرستاری در آلمان در این دوره‌ها دانش‌آموزان باید گواهی فارغ التحصیلی دبیرستان و ریزنمرات رسمی ‌که توسط دانشگاه معتبر شناخته ‌می‌شوند را ارائه دهند. همچنین داوطلبان باید مدرک زبان آلمانی سطح C1 را داشته باشند ( برخی از دانشگاه‌ها و مراکز مدرک زبان آلمانی را در سطح B2 را هم قبول می‌کنند). دانشجویان باید یک قرارداد با یک موسسه ارائه دهنده خدمات که معمولاً یکی از بیمارستان‌های همکار با دانشگاه است را داشته باشند. به عنوان مثال، برای شرکت در دوره پرستاری در بخش بهداشت بین حرفه‌ای دانشگاه دولتی تعاونی بادن وورتمبرگ، متقاضیان باید دارای مدرکی باشند که معادل با صلاحیت ورود به دانشگاه آلمان باشد. این مدرک با عنوان Abitur شناخته ‌می‌شود. همان طور که گفته شد قرارداد با بیمارستان و اثبات تسلط به زبان آلمانی با ارائه مدرک نیز لازم است.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته پرستاری در کشور آلمان

کشور آلمان دارای دانشگاه‌های بسیاری است که کیفیت آموزشی بالایی دارند و به ارائه رشته پرستاری می‌پردازند. با این حال برخی از دانشگاه‌ها دارای شرایط بهتری برای تحصیل دانشجویان ‌بین‌المللی هستند. در این قسمت به معرفی چند دانشگاه برتر برای تحصیل در رشته پرستاری برای دانشجویان ‌بین‌المللی در کشور آلمان می‌پردازیم.

معرفی بهترین دانشگاه ها در آلمان : شرایط، هزینه و مزایای تحصیل

دانشگاه علمی‌ کاربردی‌ هامبورگ ( HAW Hamburg )

دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ

دانشگاه علمی کاربردی هامبورگ

 

دانشگاه علمی ‌کاربردی‌ هامبورگ سومین دانشگاه بزرگ علمی ‌کاربردی در کشور آلمان به شمار می‌آید. این موسسه آموزشی عالی و تحقیقات کاربردی که در شهر‌هامبورگ آلمان واقع شده است، دارای ۴ دانشکده و ۱۸ دپارتمان است. دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه علمی ‌کاربردی‌ هامبورگ باشند، می‌توانند به بخش پرستاری دانشگاه ( برنامه مدرک همکاری ) گروه پرستاری و مدیریت مراجعه نمایند. این دانشگاه به ارائه برنامه‌های تحصیلی در مقطع لیسانس در رشته پرستاری و برنامه مدرک همکاری می‌پردازد.

مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه هامبورگ

تحصیل پرستاری در این دانشگاه آلمانی به مدت ۷ ترم طول خواهد کشید. دانشجویان باید برای تحصیل در هر ترم مبلغی حدود ۳۳۵.۶۰ یورو پرداخت کنند. متقاضیان تحصیل در رشته پرستاری در دانشگاه علمی ‌کاربردی‌ هامبورگ باید پایه مدارک مورد نیاز مانند صلاحیت ورود به موسسه آموزش عالی‌، گزارش پزشکی‌، مدرک زبان و غیره را به یک مرکز ارائه دهنده آموزش یا بیمارستان که با دانشگاه همکاری دارد ارائه دهند. بیمارستان با همکاری مرکز ارائه دهنده آموزش به بررسی مدارک پرداخته و قبولی تقاضای داوطلبان را اعلام خواهد شد. در صورت قبولی پذیرش در برنامه تحصیلی پرستاری این دانشگاه، مدارک ثبت نام را از دفتر پذیرش و ثبت نام دانشجویی دریافت خواهید نمود.

دانشگاه علمی ‌کاربردی Hochschule Bremen (HSB)

این دانشگاه دولتی در شهر برمن کشور آلمان قرار دارد. در این دانشگاه علاوه بر رشته پرستاری برنامه‌های تحصیلی متنوعی مانند رشته‌های مهندسی، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی و سایر رشته‌ها ارائه می‌شوند. داوطلبانی که در دانشگاه ‌بین‌المللی مایل به تحصیل رشته پرستاری باشند، می‌توانند در برنامه دوره ‌بین‌المللی پرستاری دانشگاه که با عنوان B.Sc شناخته ‌می‌شود شرکت کنند. باید اضافه کرد که تحصیل در این دانشگاه در رشته پرستاری ۸ ترم به طول می‌انجامد. این دانشگاه رشته پرستاری را در مقطع کارشناسی و با برنامه درجه ‌بین‌المللی پرستاری ارائه می‌دهد.

مدارک مورد نیاز و شرایط تحصیل در دانشگاه Hochschule Bremen

زبان آموزش این برنامه پرستاری آلمانی است. بنابراین دانشجویان باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشند. مدرک مورد قبول زبان آلمانی این دانشگاه سطح C1 زبان آلمانی است. همچنین دانشجویان می‌توانند مدرک معتبر زبان انگلیسی مطابق با چارچوب مرجع زبان اروپا را نیز ارائه دهند. با این که هزینه‌ای به عنوان شهریه دانشگاهی برای تحصیل در رشته پرستاری اخذ نمی‌شود، دانشجویان موظف هستند تا هزینه ترم را پرداخت کنند. باید عنوان کرد که این هزینه مبلغی کمتر از ۳۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی است. فارغ التحصیلان دوره ‌بین‌المللی پرستاری، یک مدرک لیسانس – یک لیسانس علوم و یک پروانه حرفه‌ای شناخته شده توسط دولت به عنوان یک پرستار دریافت ‌می‌کنند.

دانشگاه دولتی تعاونی بادن وور تمبرگ Baden-Wuerttemberg Cooperative State University (DHBW)

دانشگاه بادن وورتمبرگ

دانشگاه بادن وورتمبرگ

رشته‌های ارائه شده در دانشگاه بادن وورتنبرگ

دانشگاه دولتی تعاونی بادن وورتنبرگ در فهرست بهترین دانشگاه‌های پرستاری آلمان قرار می‌گیرد. این موسسه آموزش عالی در اشتوتگارت قرار دارد. در این دانشگاه علاوه بر رشته پرستاری رشته‌های مختلف دیگری مانند مدیریت بازرگانی، مهندسی، علوم اجتماعی و دیگر رشته‌ها ارائه می‌شوند. برنامه تحصیلی مربوط به رشته پرستاری دانشگاه بادن وورتمبرگ در مقطع لیسانس است که با عنوان برنامه تحصیلی علوم کاربردی بهداشت و پرستاری شناخته ‌می‌شود. باید گفت که این دانشگاه تحصیلات دوگانه را ارائه می‌دهد. به این معنا که این دانشگاه یک سیستم آموزشی دارد که ترکیبی از کارآموزی در یک موسسه و آموزش در یک آموزشگاه حرفه‌ای ( دروس تئوری دانشگاهی ) است. داوطلبانی که می‌خواهند در برنامه پرستاری این دانشگاه ثبت نام نمایند باید با یک مرکز ارائه دهنده آموزشی محل کار قرارداد منعقد کنند.

طول دوره تحصیل

تحصیل در دوره پرستاری در این دانشگاه ۶ ترم به طول می‌انجامد. برنامه تحصیلی پرستاری این دانشگاه به زبان آلمانی ارائه ‌می‌شود. بنابراین دانشجویان باید مدرک معتبر زبان آلمانی را ارائه دهند.

آلمان کشوری با اقتصاد فوق‌العاده، قدمت طولانی و کیفیت آموزشی بالا

آلمان کشوری بسیار زیبا و جذاب است که طبیعت و مناظر چشمگیر آن در فصل‌های مختلف سال گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کند.‌ بنابراین هیچ جای تعجب ندارد که آلمان هفتمین کشور پربازدید جهان باشد.‌ کشور آلمان علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای میراث فرهنگی غنی است و در کنار آن سایت‌های فرهنگی‌ و هنری مدرن بسیاری نیز دارد.‌ بنابراین در صورت موفقیت به تحصیل پرستاری در دانشگاه‌های آلمان، باید بدانید که زندگی هیجان انگیزی را در طول دوره‌ی تحصیلی خود تجربه خواهید کرد.‌ دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل از‌ گشت و گذار در طبیعت و دیدن مناظر زیبای‌ مناطق مختلف کشور آلمان‌ لذت ببرند و در‌ فستیوال‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری‌ برگزار شده‌ در این کشور شرکت کنند.

از طرف دیگر باید گفت که سیستم آموزش عالی کشور آلمان دارای استانداردهای جهانی است و به عنوان یکی از‌ با کیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی در جهان شناخته می‌شود.‌ دانشگاه‌های آلمان در طول تاریخ چهره‌های برجسته، متفکران و دانشمندان بسیاری را تعلیم و تربیت داده‌اند.‌ تعداد زیادی از فیلسوفان و دانشمندان‌ بزرگ جهان در دانشگاه‌های مختلف کشور آلمان تحصیل کرده‌اند.‌ همچنین اساتید و محققانی که با دانشگاه‌های آلمان همکاری می‌کنند، دارای سطح علمی ‌بالا و تجربه بالایی هستند. آنها به خوبی دانشجویان خود را در مسیر پیشرفت تحصیلی‌شان و کسب علم و دانش روز یاری می‌کنند.

تحصیل رشته پرستاری در کشور آلمان می‌تواند برای دانشجویان بین‌المللی بسیار ارزان و مقرون به صرفه باشد. علاوه بر این داوطلبانی که قصد دارند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در این کشور بمانند و به ادامه کار و زندگی بپردازند، فرصت‌های شغلی بسیاری رو به روی خود خواهند داشت. چرا که همانطور که گفته شد کشور آلمان به نیروی پرستاران جوان نیاز دارد و به همین دلیل درصد اشتغال به کار پرستاران جوان در این کشور بالا است.

آیا سابقه تحصیل یا اپلای برای پرستاری در آلمان را داشته‌اید؟ چه مشکلات یا موانعی در مسیر شما بود؟ تجربه خودتان را با ما در میان بگذارید.

در صورتی که در مورد تحصیل پرستاری در آلمان نظری دارید یا اینکه در این مورد سوالی برای شما مطرح شده است، می‌توانید سوال یا نظر خود را بیان کرده و از راهنمایی‌های مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید.

منبع: studyabroadaide

8 پاسخ به “شرایط تحصیل پرستاری در آلمان : مدارک و معرفی بهترین دانشگاه‌ها”

 1. سید رضا گفت:

  رشته ام معماری هست ولی میخوام کنکور بدم برای پرستاری

 2. سیدرضا بصیری گفت:

  با سلام و آرزوی سلامتی خدمت شما!
  بنده از رشته پرستاری فارغ هستم
  میخواهم در این رشته ادامه تحصیل

 3. سیدرضا بصیری گفت:

  با سلام و آرزوی سلامتی خدمت شما!
  بنده از رشته پرستاری فارغ هستم میخواهم در این رشته ادامه تحصیل دهم.
  آیا امکان آن هست یا خیر؟

 4. مریم گفت:

  بعد از پایان آوسبیلدونگ پرستاری میتونم میتونم برای ارشد اقدام کنم یا باید لیسانس پرستاری داشته باشم؟

 5. نیایش گفت:

  بعد از پایان آوسبیلدونگ پرستاری میتونم میتونم برای ارشد اقدام کنم یا باید لیسانس پرستاری داشته باشم؟

دیدگاهتان را بنویسید