کارشناسی ارشد کانادا : بررسی دانشگاه‌ها، شهرها و شرایط تحصیل

آیا شما نیز به فکر تحصیل کارشناسی ارشد کانادا هستید؟ کانادا یکی از پرطرفدارترین کشورها برای داوطلبانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارند. در واقع طبیعت بکر و زیبای کانادا و دانشگاه‌های عالی رتبه آن در سطح جهانی، باعث شده است که کانادا به یکی از محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی جهان برای فارغ‌ التحصیلان بین‌المللی تبدیل شود. از طرفی دیگر دولت و دانشگاه‌های کانادا امکانات بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند و به خوبی از آنها حمایت می‌کنند. به همین دلیل است که هر ساله به طور پیوسته تعداد دانشجویان بین‌المللی در کشور کانادا افزایش می‌یابد. در این نوشته به بررسی شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا خواهیم پرداخت و شما را با بهترین دانشگاه‌ها و شهرهای دانشجویی این کشور آشنا خواهیم کرد. اگر می‌خواهید در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا اطلاعات بیشتری را کسب کنید، این نوشته را با دقت دنبال کنید.

 

کارشناسی ارشد کانادا

کارشناسی ارشد کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

کانادا که بیش از ۲۰۰,۰۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی را در خود جای داده است، یکی از فعال‌ترین و در عین حال برترین کشورهای جهان در زمینه آموزش عالی است. با توجه به کیفیت آموزشی عالی در دانشگاه‌های کانادا و شرایط خوبی که دولت و دانشگاه‌های کانادایی برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کنند، جای تعجبی ندارد که کانادا در رده‌ی یکی از بهترین مقصدهای تحصیلی بین‌المللی قرار داشته باشد. تحصیل در دانشگاه‌های کاندا از بسیاری جهات به نفع دانشجویانی خواهد بود که می‌خواهند تحصیلات خود را در یک کشور خارجی ادامه دهند. در این قسمت به بررسی مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا خواهیم پرداخت.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

چشم انداز بین‌المللی تحصیل در کانادا

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که داوطلبان ادامه تحصیل در خارج از کشور باید به آن توجه داشته باشند، چشم انداز تحصیل در آن کشور است. به این معنی که داوطلبان باید در نظر بگیرند که مدرک تحصیلی ارائه شده از دانشگاه و کشور مورد نظر آنها باید دارای اعتبار بین‌المللی باشد تا داوطلبان بتوانند پس از اتمام دوره تحصیلی وارد بازار کار شوند و شغل مناسبی در رابطه با رشته تحصیلی‌شان بیابند. همینطور داوطلبانی که پس از فارغ التحصیلی قصد ادامه زندگی در خارج را دارند، باید شرایط اخذ ویزای کار و اقامت پس از اتمام دوره تحصیلی را مورد بررسی قرار دهند. کانادا یکی از کشورهایی است که امکان اخذ ویزای کار و اقامت پس از فارغ التحصیلی را برای بیشتر دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. بنابراین اگر شما دوست دارید پس از اتمام دوره دانشگاهی در کانادا بمانید، می‌توانید در این کشور مشغول کار شوید و به ادامه زندگی در کانادا بپردازید. از سوی دیگر مدارک اعطاء شده از دانشگاه‌های کانادایی دارای اعتبار بین‌المللی هستند. به خصوص مدارک دانشگاه‌های برتر و معتبر کانادایی اعتبار بالایی نزد موسسات و ارگان‌های بین‌المللی مختلف دارند. باید اضافه کرد که دانشجویان بین‌المللی در کانادا بیش از ۲۰۰ ملیت مختلف دارند و از کشورهای مختلف جهان برای ادامه تحصیل به این کشور می‌آیند.

طبق آخرین رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های دنیا در سال ۲۰۲۲ بیش از ۲۷ دانشگاه کانادا رتبه زیر ۱۰۰۰ دنیا را در اختیار دارند، این در حالی است که به عنوان مثال ۵ دانشگاه ایرانی در سال ۲۰۲۲ رتبه زیر ۱۰۰۰ را در اختیار دارند.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

سرمایه گذاری در آموزش و پرورش

دولت کانادا حمایت‌های بسیاری را از سیستم آموزشی به عمل می‌آورد و به همین دلیل آموزش عالی در کانادا از سطوح بالایی از کمک هزینه‌های دولتی برخوردار است. این کشور از نظر حمایت دولتی از آموزش عالی در صدر کشورهای OECD قرار دارد.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ( Organisation for Economic Co-Operation and Development ) که به اختصار OECD شناخته می‌شود، سازمانی است بین‌المللی که ۳۷ عضو دارد که اعضای آن متعد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند. این سازمان را می‌توان به عمده‌ترین سازمان بین‌المللی تصمیم‌گیرنده اقتصادی نام برد. مقر اصلی این سازمان در پاریس است.

حمایت مالی دولت از سیستم آموزش عالی موجب می‌شود که دانشجویان خارجی در این کشور رفاه خوبی داشته باشند. سالیانه کمک هزینه‌ها و وام‌های دانشجویی بسیاری به دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در کانادا اعطاء می‌گردد. این کمک هزینه‌ها به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کنند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا را تامین کنند. کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان بین‌المللی می‌تواند کل هزینه تحصیل یا بخشی از هزینه‌ها مانند شهریه دانشگاهی اسکان دانشجویی خرید کتاب و لوازم التحریر و … را تحت پوشش قرار دهد. همچنین دانشجویان می‌توانند خدمات مختلفی را به صورت رایگان یا با تخفیف دانشجویی دریافت کنند. به عنوان مثال استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، خرید بلیط رویدادهای فرهنگی و هنری، عضویت در باشگاه ورزشی دانشگاه و بسیاری از موارد دیگر برای دانشجویان رایگان است یا با تخیف دانشجویی ارائه می‌شود.

دو زبانگی

همانطور که می‌دانید کانادا یک کشور دو زبانه است. این کشور دارای دو زبان رسمی‌ ( انگلیسی و فرانسوی ) است. به همین دلیل محیط چند فرهنگی کانادا فرصت بسیار خوبی را برای یادگیری یک زبان جدید ارائه می‌دهد. برخی از دانشگاه‌های کانادا امکان تحصیل را هم به زبان‌های انگلیسی و هم زبان فرانسه برای دانشجویان فراهم می‌کنند. تسلط به زبان‌های انگلیسی و فرانسه باعث می‌شود که دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی خود بتوانند فرصت‌های شغلی بیشتری داشته باشند.

فرصت‌های فوق لیسانس

اگر مایل هستید که پس از اتمام دوره تحصیل خود در کانادا بمانید، می‌توانید پس از فارغ التحصیلی با داشتن مدرک دانشگاهی شغل مناسبی پیدا کرده و مشغول به کار و زندگی در کانادا شوید. با توجه به اینکه مدارک ارائه شده از دانشگاه‌های معتبر کانادا دارای اعتبار بین‌المللی هستند، اغلب ارگان‌ها و موسسات در کشورهای دیگر مدرک دانشگاهی شما را خواهند پذیرفت. از این رو حتی می‌توانید با مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا در کشورهای دیگر نیز اقدام به ادامه تحصیل در مقطع دکترا یا اشتغال به کار و زندگی بکنید. همچنین دولت و دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان بین‌المللی به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی اجازه می‌دهند تا اشتغال به کار پاره وقت داشته باشند. دانشجویان می‌توانند به صورت کار دانشجویی در داخل دانشگاه، یا کار پاره وقت در خارج از دانشگاه کار کنند. این امر به دانشجویان اجازه می‌دهد که بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کانادا را تامین کنند. علاوه بر این، اشتغال به کار در دوران دانشجویی موجب می‌شود که دانشجویان دارای سابقه کار باشند و تجربه ورود به بازار کار را تا اندازه‌ای کسب کنند. به این طریق یافتن کار و اشتغال برای آنها در آینده راحت‌تر خواهد بود.

کیفیت زندگی

کیفیت زندگی دانشجویی در کاناداکیفیت زندگی دانشجویی در کانادا

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا این است که این کشور دارای سطح بسیار خوبی از رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی است. استاندارد زندگی در کانادا بسیار بالاست و این کشور به عنوان یک کل محیط امن و پایدار برای تحصیل در دنیا شناخته شده است. اگر کانادا را برای تحصیل کارشناسی ارشد انتخاب کرده‌اید، می‌توانید مطمئن باشید که از رفاه اجتماعی خوبی در طی دوران تحصیل خواهید داشت. به همین دلیل است که کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر است و سالیانه افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان به این کشور مهاجرت می‌کنند. باید گفت که کانادا برای ایرانیانی که قصد محاجرت دارند یک مقصد بسیار عالی به شمار می‌آید.

تحصیل در دانشگاه‌های مشهور و معتبر بین‌المللی

از معتبرترین و شناخته‌ترین دانشگاه‌های کانادا می‌توان به دانشگاه‌های تورنتو، مک‌گیل، بریتیش کلمبیا، مونترال، آلبرتا، مک‌مستر، وسترن، اوتاوا و کلگری و سایر دانشگاه‌های معتبر نام برد که کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارند.

امکان اشتغال به کار در حین تحصیل

اشتغال به کار در حین تحصیل

اشتغال به کار در حین تحصیل

دانشجویان بین‌المللی کارشناسی ارشد کانادا می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته در طول ترم و حداکثر ۳۰ ساعت در هفته در زمان تعطیلات برنامه ریزی شده بدون نیاز به مجوز کار، کار کنند. چندین برنامه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد کانادا نیز فرصت‌های کارآموزی یا تجربه کاری را ارائه می‌دهند.

البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که ممکن است شرایطی پیش بیایید که شما نتوانید حین تحصیل مشغول به کار شوید، چون تکالیف و دروس به حد کافی زمان شما را پوشش خواهد داد و بهتر است تمرکز خودتان را روی ادامه تحصیل خود بگذارید تا با بهترین نتیجه فارغ‌التحصیل شوید. در صورتی هم که تمایل داشته باشید تا مشغول به کار شوید و بخشی از هزینه خودتان را پوشش دهید، تعطیلات تابستانی بهترین پیشنهاد است، چون هم محدودیت ۲۰ ساعته ندارید و هم مشغول به تحصیل در دانشگاه نیستید.

سختگیری در تحصیل و تحقیقات

کانادا به دانشگاه‌های پژوهش محور خود مشهور است و فرصت‌های تحقیقاتی را با حمایت دولت و فعالان عرصه‌ی صنعت ارائه می‌دهد. البته این موضوع خیلی منطقی و قابل پیش‌بینی است، چون شما در بهترین دانشگاه‌های دنیا تحصیل می‌کنید و به عنوان یک محقق وارد دانشگاه می‌‌شوید و از شما انتظار می‌رود که بتوانید دانش خودتان را به چالش بکشید و با تمام توان تحصیل کنید.

فرصت‌های کاری پس از تحصیل

کانادا یکی از معدود کشورهایی است که به دانشجویان بین‌المللی اجازه اقامت و کار تا حداکثر ۳ سال پس از فارغ التحصیلی از تحصیل را می‌دهد. موقعیت‌های شغلی فراوان و مناسب سبب شده است تا افراد زیادی بعد از فارغ‌التحصیل شدن بتوانند در کانادا شغل مناسبی را پیدا کنند و مشغول به کار شوند.

محیط چند فرهنگی و صلح آمیز

فضای چند فرهنگی کانادا

فضای چند فرهنگی کانادا

رفتار مردم در کانادا بسیار دوستانه هستند و دوست‌یابی، مستقر شدن، و برقراری ارتباط با مخاطبین کلیدی برای دانشجویان بین‌المللی آسان است. کانادا به عنوان یک کشور مهاجرپذیر شناخته می‌شود که افراد بسیاری از ملیت‌های مختلف در این کشور زندگی می‌کنند.

بومیان کانادایی هم رفتار بسیار دوستانه‌ای با افراد مهاجر دارند، به طوری که حتی برای چندین هفته میزبان شما می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا با فرهنگ و شهر آشنا شوید.

طبیعت زیبا

مزیت‌های تحصیل در کانادا

مزیت‌های تحصیل در کانادا

جاذبه‌های طبیعی کانادا مانند دریاچه‌های بزرگ انتاریو، کوه‌های راکی، بیابان بکر سرزمین‌های وسیع شمال غربی، این امکان را فراهم می‌کند که در طول دوره تحصیلی کارشناسی ارشد کانادا از طبیعت زیبای این کشور دیدن کنید.

۶۰% دریاچه‌های دنیا در کانادا واقع شده است و طبیعت بسیار زیبای کانادا را بیشتر به عنوان بک‌گراند موبایل یا کامپیوتر می‌شناسیم.

خرس‌های قطبی، آبشار نیاگارا، کوه‌های راکی کانادا و شهرهای بسیار زیبای کانادا که هر کدام زیبایی منحصر‌به‌فردی دارد، سبب شده است تا هر بیننده‌ای محو تماشای زیبایی‌های این کشور فوق‌العاده شود.

دانشگاه‌های کانادا

دانشگا‌ها و موسسات آموزش عالی در کانادا سالیانه چند میلیون دانشجو را آموزش می‌دهند. در واقع آنها ۴۰ درصد از فعالیت‌های تحقیقاتی و توسعه کانادا را انجام می‌دهند و به همین دلیل بخش بزرگی از ثروت اقتصادی در جوامع سراسر کانادا از طریق تحقیقات و پژوهش‌های انجام یافته در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی تامین می‌شود.

 

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

 

موضوع دیگر این است که بخش آموزش عالی در کانادا به دلیل تنوع آن شناخته شده است. دانشگاه‌های کانادا از نظر مساحت، ظرفیت پذیرش دانشجو، تاریخچه و مجموعه برنامه‌ها و تخصص‌هایشان بسیار با یکدیگر متفاوت هستند. این ویژگی موجب می‌شوذ که دانشجویان بتوانند به راحتی از میان دانشگاه‌ها و رشته‌های متنوع دانشگاه مناسب خود را پیدا کنند.

در کانادا سیستم آموزشی به گونه‌ای است که استان‌ها و مناطق مسئولیت کلیه سطوح آموزشی از جمله دانشگاه‌ها و آموزش عالی را بر عهده دارند و در این کشور هیچ وزارت آموزش و پرورش فدرال یا سیستم رسمی‌‌ وجود ندارد.

در کانادا دانشگاه‌ها به منشورهای دولتی استانی و چارچوب‌های تضمین کیفیت و همچنین استفاده از منابع ارائه‌ شده توسط مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین‌المللی، برای اطمینان از اینکه مدارک کانادایی در سراسر جهان به رسمیت شناخته می‌شوند، تعهد دارند و در این زمینه با یکدیگر همکاری‌های لازم را به عمل می‌آورند. همچنین سازمان‌های بسیاری وجود دارند که برنامه‌های حرفه‌ای معتبر را در زمینه‌های موضوعاتی مانند حقوق و مهندسی ارائه می‌دهند.

در سراسر ۱۳ استان و ایالت‌های کانادا، ۹۶ دانشگاه وجود دارد. این دانشگاه‌ها عمدتاً دانشگاه‌های دولتی هستند. اما دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی خصوصی نیز در کانادا وجود دارند که توسط مقامات استان تأیید شده‌اند.

شهرهای دانشگاهی کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است و طبیعت آن بسیار جذاب و متنوع است. مناطق شهری پرجمعیت در جنوب انتاریو گرفته تا توندراهای قطب شمال و جنگل‌های بارانی سرسبز شمال غربی اقیانوس آرام، از جاذبه‌های خارق‌العاده کانادا هستند که موجب می‌شوند این کشور امکانات بی حد و حصری را برای سفر و تفریح ارائه ‌دهد.

در این کشور عظیم، تعداد زیادی شهر دانشگاهی پر جنب و جوش وجود دارد. به عنوان نمونه تورنتو پر زرق و برق، مونترال بی‌نظیر، ونکوور و دیگر شهرهای دانشجویی کانادا میزبان دانشجویان بین‌المللی بسیاری هستند. در ادامه مطلب چند شهر دانشجویی برتر در کانادا را معرفی خواهیم کرد. اگر قصد تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را دارید، انتخاب مقصد تحصیلی از میان شهرهای زیر می‌تواند گزینه‌س بسیار خوبی برای شما باشد.

مونترال

باید به شما بگوییم که شهر مونترال کانادا اولین شهر دانشجویی در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی QS قرار دارد. مونترال بزرگ‌ترین شهر ایالت فرانسوی زبان کبک و دومین کلانشهر کانادا است. ۴ دانشگاه، ۷ موسسه‌ی اعطای مدرک تحصیلی و ۱۲ کالج عمومی‌و فنی حرفه‌ای در این شهر وجود دارند. مونترال شهری است که به عنوان مرکز فرهنگی کانادا به شمار می‌رود، و شما به عنوان یک دانشجو از شرکت در برنامه‌های فرهنگی و هنری متعدد مانند تئاتر، موسیقی، رقص، هنرهای بصری و فستیوال‌های سالانه لذت خواهید برد.

در بین دانشگاه‌های کانادا، دانشگاه مک گیل دارای رتبه‌ی ۳۲ جهانی است. در حالی که دانشگاه‌های مونترال و کونکوردیا از دانشگاه‌های عالی انگلیسی زبان به شمار می‌روند، دانشگاه‌های زیادی در مونترال فرانسوی زبان هستند، و بیشتر ساکنان بومی‌آن به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. پس حتی اگر خیال تحصیل دریک دانشگاه فرانسوی زبان را هم ندارید، لازم است که حتماً زبان فرانسوی خود را تقویت کنید.

دانستنی‌های عمومی و ضروری درباره تحصیل در مونترال

تورنتو

دانشجویان دانشگاه تورنتو کانادا

دانشجویان دانشگاه تورنتو کانادا

تورنتو، مرکز ایالت انتاریو، و بزرگ‌ترین شهر کانادا است. این شهر یکی از شهرهای معروف چند فرهنگی در کانادا محسوب می‌شود. تورنتو شهری بسیار سرزنده است که ناهمگونی ساکنان آن از نظر فرهنگی و عادات غذایی، جلوه‌ی خاصی به شهر می‌دهد. باید اضافه کرد که تورنتو قطب اقتصادی و همچنین قطب تفریحی، رسانه‌ای و صنایع خلاق جهانی کانادا به شمار می‌رود. این شهر مجموعه‌ای از موزه‌ها، گالری‌ها و دیگر مراکز فرهنگی و هنری را در خود جای داده است.

دانشگاه‌های برتری مانند دانشگاه تورنتو در این شهر قرار دارند که با دانشگاه یورک، دانشگاه ریرسون، و دیگر موسسات آموزشی مانند رویال کانسروتوری موسیقی در ارتباط هستند.

دانستنی‌های عمومی و ضروری درباره تحصیل در تورنتو

ونکوور

ونکوور یک شهر جوان در غرب کانادا است و به علت داشتن مناظر، جنگل‌ها و دریاچه‌های زیبا، برای کسانی که دوست‌دار مسافرت‌های خارج شهری هستند، گزینه‌ی بسیار خوبی است. ونکوور سومین کلانشهر کانادا به شمار می‌رود و دارای سه کمپانی تئاتر، فستیوال بین المللی فیلم ونکوور و سالن‌های موسیقی عالی است.

دانشگاه‌های برتر این شهر عبارت هستند از دانشگاه بریتیش کلمبیا ( رتبه‌ی ۵۱ جهانی) و دانشگاه سایمون فراسر ( رتبه‌ی ۲۴۵ جهانی) و همچنین دانشگاه ویکتوریا ( رتبه‌ی ۳۴۶ جهانی ) و دانشگاه ونکوور ایسلند درهمسایگی ونکوور ایسلند قرار دارند.

دانستنی‌های عمومی و ضروری تحصیل در ونکوور

کبک سیتی

ایالت کبک

ایالت کبک

اگر به شهرهای تاریخی علاقه‌مند هستید، گزینه‌ای بهتر از کبک برای انتخاب نخواهید داشت. این شهر که در قرن ۱۷ بنا شده، مرکز ایالت همنام خود بوده و تماماً فرانسوی زبان است. آمریکای شمالی و همچنین کبک با زیبایی‌های معماری و تاریخ‌شان، یکی از سایت‌های میراث جهانی یونسکو هستند. علاوه بر این، کبک شهری سرزنده وسرشار از زندگی است. این شهر به کارنوال رنگین خود، سالن‌های زیبا و شاد، و موسیقی زنده شهرت دارد.

دانشگاه‌های برتر کبک شامل دانشگاه لاوال ( رتبه‌ی ۳۷۸ جهانی ) و دانشگاه کبک ( رتبه‌ی ۵۰۰ جهانی ) هستند. همچنین، قدیمی‌ترین موسسه‌ی آموزشی دخترانه در شمال آمریکا، یعنی کانونت اورسلین شهر کبک، در این شهر واقع شده است.

شرایط تحصیل در کانادا: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های کانادا

ادمنتون

ادمنتون که مرکز ایالت آلبرتا است، به فستیوال‌های سالیانه خود شهرت دارد و لقب شهر فستیوال را به خود اختصاص داده است. همچنین بازار وست ادمونتون که بزرگ‌ترین مرکز خرید آمریکای شمالی و جهان است، در این شهر قرار دارد.

ادمنتون در مقایسه با دیگر شهرهای جنوبی کانادا آب و هوای تقریباً ملایمی ‌دارد. موقعیت جغرافییایی این شهر که در غرب کانادا قرار دارد، موهبت داشتن طبیعتی زیبا را به آن عطا کرده است. این شهر جاذبه‌های بسیاری دارد که برخی از آنها عبارت هستند از پارک فورد ادمنتون که بزرگ‌ترین موزه‌ی تاریخی بر جا مانده در کانادا است، شهر دیستریکت آرت و منطقه قدیمی ‌استراتکونا که محل برگزاری بسیاری از اجراهای زنده و تئاتر است. تمامی ‌این خصوصیات جلوه‌ی معماری کهن و درعین حال مدرنی را به شهر ادمنتون داده است که بناهای تاریخی مرمت شده، و زنجیره‌ای از رستوران‌ها و کلاب‌ها را در بر می‌گیرد.

در بین دانشگاه‌های ادمونتون، دانشگاه آلبرتا از مشهورترین دانشگاه‌های کانادا است که رتبه‌ی ۴ برترین دانشگاه کانادا و رتبه ۹۰ جهان را بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده است. از دیگر گزینه‌ها، می‌توان به موسسه فنی نورترن آلبرتا، کالج نورکوست، دانشگاه مک اوان، کالج دانشگاه کینگ، و کالج دانشگاه کونکوردیای آلبرتا اشاره کرد.

برترین دانشگاه‌های برتر کانادا

کانادا برای آموزش عالی در سطح جهانی شهرت دارد و این با عملکرد مؤسسات آن در جدول اصلی رتبه بندی‌های جهانی منعکس می‌شود. ۵ دانشگاه‌ برتر کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر هستند.

‌ ‌دانشگاه تورنتو ( University of Toronto )

دانشگاه تورنتو در کانادا

دانشگاه تورنتو در کانادا

 

اگر داوطلب تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا هستید، به احتمال زیاد نام دانشگاه تورنتو را که یکی از دانشگاه‌های برتر کانادایی است، شنیده‌اید.‌ ‌بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دلیل ویژگی‌هایی مانند برتری در ارائه برنامه‌های تحصیلی و زندگی پرجنب‌وجوش دانشجویی، این دانشگاه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند‌.‌ ‌دانشگاه تورنتو در مرکز شهر تورنتو قرار دارد‌ ‌و یکی از شهرهای بسیار زیبای‌ ‌کانادا از نظر جازبه‌های طبیعی به شمار می‌آید.

‌دانشگاه بریتیش کلمبیا ( University of British Columbia )

دانشگاه بریتیش کلمبیا نیز یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ها‌ی بین‌المللی آمریکای شمالی به شمار می‌آید و درصد بسیار بالایی از جمعیت دانشجویان بین‌المللی کانادا را دارد.‌‌ ‌باید بدانید که بیش از ۱۶,۰۰۰ دانشجو از‌ ‌۱۵۶ کشور مختلف برای ادامه تحصیل به این دانشگاه مراجعه می‌کنند‌.‌ ‌به همین دلیل دانشگاه بریتیش کلمبیا دارای محیطی چند فرهنگی و بین‌المللی است.‌ ‌این دانشگاه کانادایی در شهر وونکوور واقع شده است و در واقع بخشی از شهر شلوغ‌ ‌ونکوور‌ ‌محسوب می‌شود. ‌دانشگاه بریتیش کلمبیا برای آن دسته از داوطلبانی که علاقه‌مند به زندگی شهری هستند‌‌ ‌و در عین حال طبیعت را دوست دارند، یک گزینه بسیار عالی است.‌ با تحصیل و ‌زندگی در ونکوور ‌به طبیعت زیبا از جمله جنگل، اقیانوس، و کوه دسترسی خواهید داشت.

دانشگاه مک گیل ( McGill University )

مک گیل

مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی از بهترین دانشگاه‌ها‌ی بین‌المللی در کانادا به شمار می‌آید و در میان دانشگاه‌های بین‌المللی شهرت جهانی دارد.‌ ‌بنابراین جای تعجبی ندارد که این دانشگاه بیش از ۱۲,۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی‌ ‌داشته باشد. با اینکه دانشگاه مک گیل در شهر مونترال در ایالت کبک‌ ‌که شهری فرانسوی زبان است قرار دارد، یک دانشگاه انگلیسی است.‌ ‌شهر مونترال به عنوان یکی از بهترین شهرها برای زندگی در دوران دانشجویی در کانادا شناخته می‌شود.‌ ‌باید این نکته را نیز افزود که هزینه زندگی در شهر مونترال در مقایسه با دیگر شهرهای دانشجویی کانادا پایین‌تر است. از طرفی دیگر، این دانشگاه محل نمایش صحنه‌ها‌ی هنری و فرهنگی پر جنب‌و‌جوش و سرزنده است.

دانشگاه مونترال ( montreal University )

دانشگاه مونترال یکی از برترین دانشگاه‌ها‌ در کشور کانادا است.‌ ‌باید گفت که برنامه‌ها‌ی تحصیلی دانشگاه مونترال به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند. از این رو این دانشگاه برای افرادی که علاقه‌مند به تحصیل به زبان فرانسوی هستند، یک گزینه بسیار عالی به شمار می‌آید.‌ ‌دانشگاه مونترال و مدارس وابسته به آن در شهر مونترال واقع شده‌اند و سالیانه حدود ‌۹,۵۰۰ دانش‌آموز بین‌المللی را آموزش می‌دهند‌.

دانشگاه مک مستر ( McMaster University )

دانشگاه مک مستر در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد.‌ ‌این دانشگاه در همیلتون آنتاریو واقع شده است ‌و‌ ‌تنها یک ساعت با ماشین از تورنتو فاصله دارد.‌ ‌باید بدانید که‌ همیلتون نقش قابل توجهی را در بخش فناوری ایفا می‌کند‌.‌ ‌بنابراین، انتخاب دانشگاه مک مستر یک گزینه بسیار عالی برای داوطلبانی است که علاقه‌مند به کار در طول تحصیل، یا پس از اتمام دوره تحصیلی خود در کانادا هستند

انواع دوره تحصیلی کارشناسی ارشد کانادا

 

تحصیل ارشد در کانادا

تحصیل ارشد در کانادا

در کانادا مدارک کارشناسی ارشد با عنوان برنامه‌های ‘grad’ نیز شناخته می‌شوند. به طور کلی دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا به شکل کارشناسی ارشد هنر ( MA ) یا کارشناسی ارشد علوم ( MSc ) ارائه می‌گردند. مانند انگلستان، مدارک کارشناسی ارشد تخصصی نیز در طیف وسیعی از موضوعات، مانند کارشناسی ارشد هنرهای زیبا ( MFA )، کارشناسی ارشد مهندسی ( MEng ) و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی ( MBA ) وجود دارند.

برنامه‌های کارشناسی ارشد کانادا معمولاً بین ۱ تا ۲ سال طول می‌کشد. باید به این نکته اشاره کرد که ممکن است در برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا، دوره‌های کارآموزی نیز وجود داشته باشند. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا همراه با ارائه سخنرانی‌ها و آموزش‌های سنتی است. همچنین برخی از برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد ممکن است شامل آموزش تعاملی مانند بازدید از سایت، پروژه‌ها و کار گروهی باشند. بیشتر برنامه‌های مقطع کارشناسی ارشد شامل یک پایان نامه هستند. گاهی اوقات ممکن است با توجه به رشته تحصیلی، پایان‌ نامه با یک پروژه مشاوره جایگزین شود.

زمان شروع سال تحصیلی در کانادا

در کانادا سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر هر سال شروع می‌شود، اما برخی از دانشگاه‌ها چندین تاریخ شروع برای برنامه‌های کارشناسی ارشد خود دارند. پس از تعطیلات کریسمس، دانشجویان به دانشگاه باز می‌گردند و تا زمان امتحانات در ماه آوریل، درس می‌خوانند. در صورتی که تمایل داشته باشید تا اطلاعات کامل و دقیقی از زمان و حتی مدارک لازم از دانشگاه مورد نظرتان را کسب کنید، می‌توانید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید تا اطلاعات کامل و دقیقی را کسب کنید.

هزینه‌ تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد کانادا برای دانشجویان بین‌المللی، در مقایسه با تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان و آمریکا به نسبت مقرون به صرفه است. می‌توان گفت هزینه تحصیل در بیشتر برنامه‌ها مبلغی حدود ۱۴,۷۵۰ دلار کانادا الی ۲۷,۳۰۰ دلار کانادا ( ۱۱,۹۳۰ الی ۲۲,۰۷۵ دلار آمریکا) است. باید اضافه کرد که تحصیل در رشته‌های هنر و علوم انسانی در نهایت ارزان‌تر است و در مقابل هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی مانند دندان‌پزشکی، معماری، کسب‌وکار گران‌تر خواهد بود.عموماً هزینه تحصیل برای دانشجویان بومی کانادا حدود نصف نرخی است که توسط دانشجویان خارجی پرداخت می‌شود. اما به تازگی دولت کانادا اقداماتی برای یکسان سازی هزینه‌های تحصیل دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان شهروند کانادا انجام داده است.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس : بررسی هزینه و بورسیه‌ها

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از مزیت‌های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا این است که دولت و دانشگاه‌های کانادایی امکان استفاده از بورسیه‌ها و وام‌های بسیاری را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. فرصت‌های مالی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا وجود دارد و همچنین بورسیه‌هایی که توسط دانشگاه‌های مجزا برای جذب فارغ ‌التحصیلان با استعداد در خارج از کشور طراحی شده‌اند، ارائه می‌شوند. بنابراین، دانشجویان بین‌المللی که به تحصیل کارشناسی ارشد کانادا می‌پردازند، می‌توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی کانادا اقدام کنند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مختلف و رشته‌های گوناگون با یکدیگر متفاوت خواهد بود. با این حال به طور میانگین می‌توان گفت که هزینه‌هایی که دانشجویان بومی ‌برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا می‌پردازند، کمتر از هزینه‌‌ای است که دانشجویان بین‌المللی پرداخت می‌کنند. به همین دلیل بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی کانادا می‌تواند به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کمک کند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود دراین کشور را به راحتی تامین کنند.

هر کدام از دانشگاه‌های کشور کانادا دارای شرایط متفاوتی هستند و ممکن است مبلغ متفاوتی را برای تحصیل در رشته‌های مختلف تعیین کنند. معمولاً تحصیل در رشته‌هایی که دارای واحد‌های عملی هستند و همچنین رشته‌های زیر مجموعه پزشکی دارای شهریه بالاتری است.

طول تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی می‌تواند بین ۱ الی ۲ سال طول بکشد. در صورتی که دانشجویان موفق به اتمام دوره تحصیلی در طی ۲ سال نشوند، لازم است که هزینه تحصیل در ترم‌های اضافه را نیز پرداخت نماید. هزینه تحصیل در ترم‌های اضافه معمولاً حدود ۱,۰۰۰ دلار کانادا است که معادل با ۷۶۵ دلار آمریکا می‌شود. همچنین دانشجویان باید هزینه مربوط به ثبت ‌نام دانشجویی را پرداخت کنند. این هزینه معمولا بین ۲۰۰ الی ۵۰۰ دلار کانادا است که معادل با ۱۵۰ الی ۳۸۵ دلار آمریکا می‌شود. باید اضافه کرد درصورتی که دانشجویان در دانشگاه‌های خصوصی به ادامه تحصیل بپردازند معمولاً باید هزینه استفاده از آزمایشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی و دیگر خدمات دانشجویی را پرداخت کنند. یکی دیگر از هزینه‌هایی که دانشجویان ‌بین‌المللی باید پرداخت کنند، هزینه بیمه دانشجویی است. مبلغ بیمه دانشجویی معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار کانادا است. لازم به ذکر است که برخی از دانشگا‌ه‌ها هزینه بیمه دانشجویی را با هزینه‌ شهریه ادغام کرده و آن را یکجا دریافت می‌کنند.

دانشجویان ‌بین‌المللی می‌توانند از کمک هزینه‌های تحصیلی مختلفی در کشور کانادا بهره‌مند شوند. در این قسمت به معرفی برخی از بهترین کمک هزینه‌های تحصیلی کانادا برای دانشجویان ‌بین‌المللی که در مقطع کارشناسی ارشد به ادامه تحصیل می‌پردازند‌، خواهیم پرداخت.

بورسیه تحصیلی دانشگاه واترلو برای دانشجویان ‌بین‌المللی در حال تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی

University of waterloo International Master’s and Doctoral Awards

این بورسیه یکی از کمک هزینه‌هایی عالی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد کانادا است.  از جمله شرایط بهره‌مندی از این کمک هزینه تحصیلی این است که دانشجویان بین‌المللی در یکی از دوره‌های تحصیلات تکمیلی پژوهشی به صورت تمام وقت در دانشگاه واترلو در حال تحصیل بوده و دارای اجازه تحصیل در کانادا باشند. دانشجویان باید واجد شرایطی باشند که دانشگاه برای بهره‌مندی از این کمک هزینه تحصیلی تعیین می‌کند.‌ مبلغ این کمک‌ هزینه در مقطع کارشناسی ارشد ۲,۰۴۵ دلار است که به مدت ۲ سال به دانشجویان کارشناسی ارشد اعطاء می‌شود. البته دانشجویان مقطع دکترا نیز می‌توانند از این کمک هزینه تحصیلی استفاده کنند.

بورسیه تحصیلی آنتاریو  Ontario Graduate Scholarship

از دیگر کمک هزینه‌های عالی اعطاء شده به دانشجویان بین‌المللی می‌توان به بورسیه تحصیلی آنتاریو اشاره کرد. این کمک هزینه تحصیلی با عنوان اختصاری OGS شناخته می‌شود و یکی از بورسیه‌های تحصیلی دولتی کانادا است. این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا تعلق می‌پذیرد. باید گفت که بورسیه تحصیلی آنتاریو کمک هزینه‌ای بر پایه شایستگی دانشجویان است و دانشجویان بین‌المللی نیز می‌توانند از این بورسیه تحصیلی کانادا بهره‌مند شوند. بورسیه تحصیلی آنتاریو به دانشجویانی که در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف مشغول به تحصیل هستند تعلق می‌پذیرد و محدودیتی در رشته تحصیلی برای دریافت این بورسیه تعیین نشده است. ارزش این کمک هزینه تحصیلی ۱۵,۰۰۰ دلار در هر سال است. حداقل دوره بهره‌مندی از این کمک هزینه تحصیلی ۲ ترم است. به منظور دریافت این کمک هزینه تحصیلی باید دانشجوی دانشگاه آنتاریو بوده و دارای ویزا و اجازه تحصیل در کانادا باشید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه مانیتوبا  University of Manitoba Graduate Fellowships

این بورسیه نیز یکی از بهترین فرصت‌های مالی برای دانشجویان بین‌المللی کارشناسی ارشد کانادا است. بورسیه تحصیلی دانشگاه مانیتوبا با عبارت اختصاری UMGF شناخته می‌شود. این کمک هزینه تحصیلی یکی از بورسیه‌های تحصیلی بر اساس شایستگی دانشجویان است و دانشجویان ‌بین‌المللی با ملیت‌های مختلف می‌توانند نسبت به دریافت این کمک هزینه تحصیلی و بهره‌مندی از آن اقدام کنند. به منظور بهره‌مندی از این کمک هزینه تحصیلی باید به صورت تمام وقت دانشجویی مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی مقطع دکترا یا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مانیتوبا باشید. ارزش این کمک هزینه تحصیلی ۱۴,۰۰۰ دلار برای مقطع کارشناسی ارشد در هر سال تحصیلی است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند این کمک هزینه تحصیلی را در طول ۲۴ ماه اول تحصیل خود در مقطع کارشناسی ارشد دریافت کنند. به منظور بهره‌مندی از این کمک هزینه تحصیلی دانشجویان باید معدل بالای B در طول دو سال تحصیلی قبلی خود را کسب کرده باشند. این کمک هزینه تحصیلی شامل تمامی ‌رشته‌ها، به جز رشته‌های کالج پزشکی و رشته MBA در مقطع کارشناسی ارشد می‌شود.

بورسیه دانشگاه کلگری  University of Calgary Graduate Awards

بورسیه دانشگاه کلگری برای دانشجویان ‌بین‌المللی یک فرصت مالی عالی در نظر گرفته شده برای دانشجویان ‌بین‌المللی است و دانشجویان خارجی در کانادا می‌توانند نسبت به اخذ این کمک هزینه تحصیلی اقدام کنند. دانشجویان باید پس از قبولی در دانشگاه کلگری و پس از اینکه به عنوان دانشجوی این دانشگاه شناخته شدند، نسبت به ارسال درخواست خود برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی اقدام بکنند. این کمک هزینه تحصیلی به صورت اتوماتیک به دانشجویان تعلق نمی‌پذیرد و داوطلبان باید درخواست خود را مبنی بر برخورداری از این کمک هزینه تحصیلی به دانشگاه ارائه دهند. ارزش این کمک هزینه تحصیلی بین ۱,۰۰۰ الی ۴,۰۰۰ دلار است و رشته‌های مختلف را تحت پوشش قرار می‌دهد. مبلغ کمک هزینه پرداخت شده به دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۶,۵۰۰ دلار است که به مدت ۲ سال در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

بورسیه مقطع تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد Canada Graduate Scholarships Master’s Program

این کمک هزینه تحصیلی که با عبارت اختصاری CGSM شناخته می‌شود، با هدف حمایت از دانشجویان در پیشبرد اهداف پژوهشی و تحصیلی آنها، در اختیارشان قرار داده می‌شود. ارزش این کمک هزینه تحصیلی ۱۷,۵۰۰ دلار است که در مدت ۱۲ ماه پرداخت می‌شود. باید به این نکته اشاره کرد که این کمک هزینه تحصیلی تنها به دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی تعلق می‌پذیرد. به منظور بهره‌مندی از این کمک هزینه تحصیلی دانشجویان باید به صورت تمام وقت در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد یا در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه‌های کانادا که تحت پوشش این بورسیه است‌، در حال تحصیل باشند.

اپلای کارشناسی ارشد کانادا

کارشناسی ارشد کانادا

کارشناسی ارشد کانادا

به منظور اپلای کارشناسی ارشد کانادا باید شرایط و مدارک لازم را مهیا کنید.در ادامه این مظلب به بررسی الزامات تحصیلی برای اپلای کارشناسی ارشد کانادا می‌پردازیم. باید گفت که این الزامات ممکن است در دانشگاه‌های مختلف تا اندازه‌ای متفاوت از یکدیگر باشد.

– از داوطلبان انتظار می‌رود حداقل معدل ۷۵ از ۱۰۰ را در مدرک کارشناسی کسب کرده باشند.

– بسته به رشته تحصیلی و حوزه موضوعی، ممکن است از داوطلبان خواسته شود که یک نمره آزمون ورودی مانند مدرک قبولی در آزمون ( GMAT ) یا آزمون ( GRE ) را ارائه دهند.

– اگر انگلیسی زبان اول شما نباشد، باید مدرکی را که نشان دهنده تسلط و مهارت شما در زبان انگلیسی است را ارائه دهید. برای مثال داشتن مدارکی مانند تافل یا آیلتس برای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا الزامی خواهد بود. اگر برای تحصیل در یک برنامه دو زبانه یا دوره‌ای که به طور کامل به زبان فرانسه ارائه می‌شود درخواست دهید، شرایط مشابه در زبان فرانسه اعمال می‌شود و باید دارای مدرک معتبر زبان فرانسه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدارک و نمره مورد انتظار دانشگاه مورد نظرتان پیشنهاد می‌شود که به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و اطلاعات به روز و صحیحی را کسب کنید.

مدارک لازم برای اپلای کارشناسی ارشد کانادا

روند درخواست اپلای کارشناسی ارشد کانادا مشابه کشورهای دیگر است. شما باید موارد زیر را به عنوان بخشی از درخواست خود ارسال کنید:

– فرم درخواست تکمیل شده، که اغلب به صورت آنلاین ارسال می‌شود.

– کپی تایید شده از مدارک تحصیلی و ریز نمرات

– رزومه

– اثبات تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه بسته به برنامه‌ای که برای تحصیل در آن درخواست می‌کنید.

– توصیه نامه

– انگیزه نامه یا بیانیه شخصی

در صورتی که تحصیلات خودتان را بعد از دوره‌ی متوسطه در خارج از کانادا تمام کرده‌ باشید، ممکن است لازم باشد تا برای تعیین و مطابقت سازی مدرک تحصیلی خودتان و تایید مدارک تحصیلی که ارسال کرده‌اید، یک ارزیابی به منظور معادل سازی مدارک تحصیلی انجام دهید. شما باید هزینه ارزیابی اعتبار بین‌المللی را بپردازید، مگر اینکه از قبل یک گزارش ارزیابی بین‌المللی اعتبارنامه شخص ثالث داشته باشید. درخواست شما توسط یک دفتر مرکزی ارزیابی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که شما حداقل شرایط ورود به دانشگاه را دارا هستید. در مرحله بعد نتیجه ارزیابی به دانشگاه فرستاده می‌شود تا سطح علمی و تناسب درخواست شما با برنامه انتخابی‌تان ارزیابی گردد.

 

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

اگر در این مرحله موفق شوید، نامه پذیرش دریافت خواهید کرد. سپس می‌توانید برای اخذ ویزا یا بورسیه تحصیلی ( در صورت لزوم ) درخواست دهید و ثبت نام خود را تکمیل کنید.

ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، باید مجوز تحصیل دریافت کنید. این مجوز به عنوان ویزای دانشجویی شما عمل می‌کند و به شما امکان می‌دهد در طول دوره تحصیلی خود در کانادا به زندگی و تحصیل بپردازید. شما می‌توانید برای اخذ مجوز تحصیل کانادا به صورت آنلاین یا از طریق مرکز درخواست ویزا در سفارت کانادا در کشور خود اقدام کنید.

قبل از درخواست برای مجوز تحصیل، به یک نامه قبولی قطعی از یک دانشگاه کانادا نیاز دارید ( همانطور که در نامه پذیرش شما در برنامه کارشناسی ارشد نشان داده شده است ). همچنین باید سابقه کیفری نداشته باشید و بتوانید نشان دهید که در سلامت کامل هستید.

همچنین باید مدارکی مبنی بر داشتن تمکن مالی مانند صورت ‌حساب‌های بانکی و نامه‌های اعطای بورسیه تحصیلی را نشان دهید و ثابت کنید که می‌توانید هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی و خرید بلیط برگشت به کشور خود را بپردازید.

کار در کانادا بعد از فارغ التحصیلی

کانادا پس از فارغ التحصیلی فرصت‌های زیادی را برای کار ارائه می‌دهد و سیاست مهاجرتی این کشور در جهت حفظ استعدادهای بین‌المللی است. شما می‌توانید با دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد کانادا مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی را داشته باشید و با این مجوز می‌توانید برای مدتی برابر طول دوره تحصیلی خودتان در کانادا مشغول به کار شوید. با توجه به شرایط اقتصادی و کاری خوبی که وجود دارد، در صورتی که شما تسلط کافی به رشته تحصیلی خودتان داشته باشید، احتمال پیدا کردن شغل بسیار زیاد است.

هنگامی ‌که حداقل ۱۲ ماه تجربه کار ماهر تمام وقت ( یا معادل پاره وقت ) در کانادا را داشته باشید، می‌توانید درخواست خود را برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک کارگر ماهر تحت کلاس کار و تجربه کانادایی، آغاز کنید. باید توجه داشته باشید که هر گونه تجربه کاری که در دوران دانشجویی به دست آورده‌اید، در این مورد محاسبه نمی‌شود. طیف وسیعی از ویزای کار موقت برای افراد در صنایع و حرفه‌های خاص وجود دارد که ممکن است بتوانید برای آنها درخواست دهید.

انتخاب دانشگاه مناسب برای کارشناسی ارشد کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

چندین دانشگاه و موسسه آموزش عالی در کانادا مدرک کارشناسی ارشد را در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهند. اما انتخاب موسسه مناسب تصمیمی ‌است که باید پس از انجام بررسی‌های دقیق اتخاذ شود. هر کسی آرزوها و انتظارات متفاوتی از مؤسسات انتخابی خود دارد، اما در اینجا چند فاکتور اساسی وجود دارد که می‌توان آنها را برای انتخاب دانشگاه مناسب در نظر گرفت.

تعالی تحصیلی

تحقیق در مورد سوابق تحصیلی و نحوه تدریس اساتید می‌تواند بینش خوبی در مورد برنامه درسی دوره ارائه دهد. یک استاد راهنمای مجرب و خوب می‌تواند فراتر از مرزهای آموزشی سنتی حرکت کند و پشتیبانی آموزشی عالی را برای مسیری که می‌خواهید دنبال کنید، فراهم نماید. در برخی از مواقع مشاهده شده است که استاد دانشگاه شرایط مناسب کاری را برای دانشجویان خود فراهم کرده است.

مقصد تحصیلی

برخی از مقصذهای تحصیلی محبوب برای کارشناسی ارشد کانادا عبارت هستند از انتاریو، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و کبک. توصیه می‌شود شهری را انتخاب کنید که از نظر سبک زندگی، بودجه و انتخاب دانشگاه برای شما مناسب‌تر است.

برای انتخاب یک شهر مناسب هم کافی است یک جستجو ساده در اینترنت بزنید و شرایط شهر را با معیارهای خودتان بررسی کنید. موارد مختلفی در انتخاب شهر می‌تواند تاثیر گذار باشد، موارد مختلفی مانند آب‌وهوا، اعتبار دانشگاه، زبان ایالت یا شهر و سایر پارامترهای مهم که به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر شهر مناسب خودتان را انتخاب کنید.

هزینه

با توجه به تفاوت معنادار بین قیمت ریال و دلار، برآورد صحیح و آگاهی از هزینه‌ها بسیار بسیار مهم است. هزینه‌های تحصیل و بورسیه تحصیلی می‌تواند بین دانشگاه‌ها متفاوت باشد. بنابراین هزینه شهریه دانشگاه و نوع کمک‌های مالی و بورسیه‌های موجود را بررسی کنید.

در نهایت با توجه به نوسانات ارز در کشور ما توصیه می‌شود تا قبل از دانشجو شدن از برآورد و تامین مالی هزینه‌های تحصیل خودتان یا فرزندتان اطمینان حاصل کنید.

پشتیبانی دانشجویان بین‌المللی

دانشگاهی را بیابید که پشتیبانی برنامه‌ریزی شده‌ای را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد، زیرا آنها می‌توانند در مورد موارد ضروری مانند خوابگاه، رفاه دانشجویی و فرصت‌های شغلی پس از فارغ‌ التحصیلی کمک زیادی به شما کنند.

تحصیل در کانادا و آینده‌ای روشن و خیالی آسوده

کشور کانادا به عنوان یکی از امن‌ترین، شادترین و پویاترین کشور دنیا شناخته می‌شود. سیاست‌های اتخاذی دولت کانادا سبب شده است تا هر ساله مهاجران زیادی وارد این کشور فوق‌العاده زیبا و البته پیشرفته شوند. هر ساله تعداد مهاجران ایرانی که وارد کشور کانادا می‌شود، افزایش پیدا می‌کند که با هدف دنبال کردن رویاهای خودشان وارد این کشور می‌شود. شما هم می‌توانید با کمی تلاش برای ادامه تحصیل و زندگی وارد این کشور شوید. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا می‌تواند موفقیت‌های بسیاری را در آینده برای شما به همراه داشته باشد.

آیا تا کنون تجربه زندگی و ادامه تحصیل در کانادا داشته‌اید؟ تجربه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا خوانندگان سایت هم از تجربیات شما بهره‌مند شوند.

در صورتی که در مورد تحصیل کارشناسی ارشد کانادا سوالی برای شما باقی مانده است، یا نظری در اینباره دارید، خوشحال می‌شویم که آن را بیان کنید.

منبع: findamasters

دیدگاهتان را بنویسید