کجا درس بخوانیم

امروزه انتخاب شهر محل تحصیل یکی از مسائل مهمی است که ذهن دانشجویان را به‌خود درگیر می‌کند. با افزایش انتخاب‌های دانشجویی و میزان زندگی در خارج از کشور برای تحصیل، میزان انتخاب‌های دانشجویان هم برای رفتن بیشتر شده است. اما در این میان همیشه مسائل مهمی وجود داشته است که توجه به‌آنها می‌تواند هم زندگی دانشجویی بهتر و هم آینده شغلی بزرگتری را برای شما رقم بزند. با افزایش دانشگاه‌های بین المللی برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند تصمیم گیری هم می‌تواند به‌همان اندازه سخت  یا متنوع باشد. ما در اینجا سعی می‌کنیم تعدادی از راهنمایی‌های مهم و مواردی را که شما باید در هنگام انتخاب شهر دانشجویی خود در نظر داشته باشید ارائه دهیم.

 

  1. شبکه‌های ارتباطی یا دوستان

دوستی‌هایی که شما در دانشگاه ایجاد می‌کنید با شما باقی می‌مانند و در کل زندگی شما جاری خواهد بود؛ پس باید بدانید که چه نوع ارتباطی را دنبال خواهید کرد. معمولاً دانشگاه‌های بین المللی دارای جمعیت دانشجویی بسیار متنوع هستند و این به‌آن معنی است که شما می‌توانید از سراسر دنیا و شهرهای و کشورهای مختلف دوستان متنوع کسب کنید. بسیاری از دانشجویان هستند که در هنگام تعطیلات خود به‌دیدار دوستانشان در اقصی نقاط دنیا از جمله انگلیس، فرانسه، سوئیس، مراکش و کشورهای دیگر می‌روند. تحصیل در دانشگاه‌های بین المللی باعث تقویت دوستی‌های جهانی می‌شود.

 

  1. دانشگاه

اگر به‌دنبال یک مدرسه و یا دانشگاه بین المللی هستید بهتر است لیست های موجود از دانشگاه‌های مناسب را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که از تنوع کافی برخوردار هستند و تمامی نیازمندی‌های شما را پاسخ می‌دهند. افراد مختلف از سراسر دنیا ترجیح می‌دهند در دانشگاه‌های بزرگ که استادان بین المللی و با تجربه‌ای دارند تحصیل کنند. با تحصیل در دانشگاه‌های بین المللی شما می‌توانید از مزایای داشتن اساتید مختلف از سراسر دنیا برخوردار باشید.

 

  1. محیط‌های کلاسی

دانشگاه‌های بین المللی کوچک‌تر عموما به‌دنبال یک مدل انگلیسی-آمریکایی برای آموزش و پرورش خود هستند و این به‌معنای داشتن کلاس‌های کوچکتر و امکان تعامل بیشتر برای دانشجویان می‌باشد. دانشجویان در کلاس‌ها و دانشگاه‌های بزرگتر در سالن‌های آمفی تئاتر بزرگ تحصیل می‌کنند و ارتباط محدودتری با اساتید خود دارند؛ چرا که به‌علت بزرگ بودن کلاس‌ها و زیاد بودن تعداد دانشجویان امکان ارتباط زیادی وجود ندارد. دانشگاه‌های بین المللی کوچک‌تر بیشتر شبیه کالج‌هایی هستند که به‌حالت لیبرال عمل می‌کنند؛ در واقع یعنی جایی که اندازه کلاس‌های آن محدود شده و استادان تشویق می‌شوند که کلاس‌های حضوری بیشتری با دانشجویان داشته و ارتباطات مستقیم خود را با آنها بیشتر کنند.

  1. زندگی در کمپ‌های دانشگاهی

به‌طور معمول دانشگاه‌های بین المللی دارای محیط‌های زندگی و اغلب مسکونی هستند. این بدان معنی است که  دانشجویان بیشتر در محیط‌های داخلی دانشگاه اسکان پیدا کرده و زندگی می‌کنند و برای تحصیل و سخنرانی و مطالعه به‌محوطه‌ی داخلی دانشگاه می‌روند. این روش زندگی به‌آنها کمک می‌کند که زندگی دانشجویی فعال‌تری داشته باشند و به‌امکانات تحصیلی خود نزدیک‌تر باشند. اما باید در نظر داشته باشید که هرچه یک دانشگاه کوچکتر باشد، از امکانات رفاهی و زندگی کوچک‌تری هم برخوردار خواهد بود؛ مثلا در اغلب دانشگاه‌های کوچک‌تر امکاناتی مانند سالن‌های ورزشی و کتابخانه‌ها محدودتر از دانشگاه‌های بزرگ‌تر هستند. به‌شما توصیه می‌کنیم قبل از ثبت نام در هر دانشگاهی به‌تمام آنچه که از زندگی دانشگاهی خود انتظار دارید فکر کنید و سپس اقدام به‌انتخاب نمایید.

  1. دانشجویان بین المللی در مقایسه با دانشجویان خارجی

یک تفاوت بسیار مهم در میان دانشجویان خارجی و بین‌المللی وجود دارد. به‌عنوان مثال دانشجویانی که از خارج از کشور برای تحصیل در موسسات ملی بزرگ‌تر می‌روند اغلب بخشی از جامعه‌ی دانشجویان خارجی به‌حساب می‌آیند. در دانشگاه‌های بین المللی هر کسی یک دانشجوی خارجی به‌حساب می‌آید. حتی دانشجویان محلی هم دانشجویان خارجی به‌حساب می‌آیند زیرا هویت ملی غالب در محوطه‌های دانشگاهی وجود ندارد. بنابراین داشتن برچسب‌هایی مانند محلی یا بومی بودن بی‌معنا می شود. در این دانشگاه‌ها هرکسی بین المللی است و هیچ کس خارجی نیست.

  1. زبان

زبان اغلب دانشگاه‌های بین المللی همواره انگلیسی بوده است. اگر علاقمند به‌تحصیل در یک دانشگاه بین المللی هستید باید از دانش زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشید. دانشگاه‌های بین المللی برای پذیرش دانشجو از امتحانات زبانی مانند آیلتس یا تافل و مدارک آنها استفاده می‌کنند. اما باید بدانید که داشتن یک زبان انگلیسی قوی و سریع یک مزیت است که می‌تواند در طول چهار سال تحصیل شما در یک دانشگاه بین المللی اتفاق بیفتد. برخی دیگر از دانشگاه‌های بین‌المللی به‌جز زبان انگلیسی از زبان دیگری برای جذب دانشجو استفاده می‌کنند که عموما این زبان خارجی دوم می‌تواند زبان فرانسه باشد. یادگیری زبان انگلیسی و یا فرانسه می‌تواند به‌شما مزیت چند زبانه بودن را ببخشد.

 

  1. برنامه‌های شغلی

برخی از دانشگاه‌های بین المللی هستند که برنامه‌های شغلی و حرفه‌ای برای فارغ التحصیلان خود در نظر می‌‌گیرند. دانشجویانی که از دانشگاه‌های بین‌المللی فارغ‌التحصیل می‌شوند عموماً علاقه‌مند به‌کار درسطوح جهانی می‌باشند و تنها تعداد کمی از آنها تصمیم می‌گیرند که به‌کشور خود بازگردند. بهتر است برای خود دانشگاهی را انتخاب کنید که با تحصیل در آن بتوانید آینده‌ی شغلی خود را هم تضمین کنید.

  1. سواد فرهنگی

هر جایی که شما در آن تحصیل کنید مطمئنا باعث کشف جهان تازه‌ای برای شما خواهد شد که فرصتی است برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که دوست دارند با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوند. سعی کنید کشور و محلی را برای ادامه‌ی تحصیل خود انتخاب کنید که از نظر فرهنگی بتواند شما را غنی‌تر کرده و دچار تعارضات و یا مشکلات فرهنگی نکند. به‌هر حال با هر انگیزه‌ای که وارد محیط دانشگاهی یک کشور می‌شوید باید بدانید که شما قرار است چهار سال در آن محیط و در آن فرهنگ زندگی کنید پس به‌شما توصیه می‌کنیم جایی را انتخاب کنید که اطمینان داشته باشید در آنجا خوشحال خواهید بود.

  1. با دانشجویان فعلی در دانشگاه‌های مقصد خود ارتباط برقرار کنید

اگر امکانش را دارید با دانشجویان دانشگاه‌های که می‌خواهید در آن تحصیل کنید ارتباط برقرار کرده و از شرایط و احساس زندگی آنها در آن دانشگاه‌ها و در آن شهر آن کشور با خبر شوید. جایی که شما برای ادامه‌ی تحصیل و زندگی خود انتخاب می‌کنید یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که در طول زندگی خود می‌گیرید که چهار سال از بهترین دوران عمر خود را در آن سپری خواهید کرد، به‌شما توصیه می‌کنیم در انتخاب محل تحصیل خود بسیار حساس عمل کنید. هر چیزی می‌تواند در دوران زندگی شما در یک کشور و یا شهر تاثیر بگذارد؛ از جمله زبان، آب و هوا، غذا، کیفیت زندگی، و نوع برنامه‌های آموزشی تفریحی و درسی آن.

 

۱۰. آیا میخواهید در آینده یک فارغ التحصیل محلی باشید یا یک فارغ التحصیل بین المللی

شاید هنوز فکرش برای شما عجیب باشد اما باید به‌شما بگوییم این بسیار مهم است که از همین حالا تصمیم خود را درست گرفته باشید. هر دانشجویی با تحصیل در دانشگاه‌های بین المللی دارای مدرک تحصیلی خواهد بود که او را صاحب پیشینه‌های بین المللی و ارزشمند می‌کند. این پیشینه‌های بین المللی می‌تواند تجربیات خوب و با ارزشی به‌همه‌ی این دانش آموزان و دانشجویان ارائه دهد؛ از جمله‌ی این تجربیات می‌توان به‌داشتن گذرنامه‌های با ارزش و یا یادگیری زبان و فرهنگ‌هایی که همراه حضور خود در دانشگاه‌ها می‌آموزند، اشاره کرد.

لیست بالا ویژگی‌های بود که به‌نظر ما برای هر دانش آموز و دانشجویی که قصد ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های خارج را دارد بسیار مهم است؛ تحت هر شرایطی به‌شما توصیه می‌کنیم در هنگام انتخاب دانشگاه مقصد خود نهایت دقت را به‌خرج دهید زیرا که چهار سال از بهترین سال‌های زندگی شما و همینطور آینده‌ی شغلی و محل زندگی فعلی و بعدی شما مربوط به‌این تصمیم خواهد بود. به‌یاد داشته باشید شما با انتخاب یک شهر و یا یک کشور جدید برای زندگی افق‌های تازه و وسیعی را از تغییرات و آموزش‌های جدید برای خود ترسیم می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید