آشنایی با آزمون YOS ترکیه: نحوه‌ی برگزاری آزمون و شرایط شرکت در آزمون

آزمون YOS ترکیه برای سنجش و ارزیابی آن دسته از داوطلبان خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند برگزار می‌شود. همانطور که می‌دانید برای ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مراحل مختلفی وجود دارد. یکی از این مراحل برای دانشجویان بین‌المللی شرکت در آزمون YOS و کسب نمره قبولی در این امتحان است. باید گفت که سالانه به طور میانگین ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی با ملیت‌های مختلف در این آزمون شرکت می‌کنند. دانشگاه‌های ترکیه برای جذب دانشجویان جدید در مقاطع تحصیلی و رشته‌های مختلف، امتیاز کسب شده توسط داوطلب در آزمون YOS را مد نظر قرار می‌دهند. بنابراین دانشجویان برای موفقیت  در ورود به دانشگاه‌های ترکیه باید حداقل امتیاز تعیین شده توسط دانشگاه را در این آزمون کسب نمایند.

 

YOS ترکیه

YOS ترکیه

آزمون YOS ترکیه از گذشته تا به امروز

تا سال ۲۰۱۱ سیستم آزمون YOS به گونه‌ای بود که توسط موسسه‌ی‌ OSYM یا مرکز جذب و پذیرش دانشجو برگزار می‌شد. اما در طی سال‌های اخیر این آزمون توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. طبق اعلام سازمان مرکز جذب و پذیرش دانشجو در  کشور ترکیه، آن دسته از دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند و می‌خواهند مدرک کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی خود را از دانشگاه‌های این کشور دریافت کنند، باید در امتحانات و آزمون‌هایی که توسط دانشگاه به عنوان شرط قبولی برگزار می‌شود، شرکت کرده و حداقل امتیاز لازم را در این آزمون‌ها کسب نمایند. دانشجویان می‌توانند پس از تکمیل مدارک مربوط به قبولی در آزمون‌های تعیین شده، نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنند.

نحوه‌ی برگزاری آزمون YOS ترکیه

همانطور که گفته شد، پس از سال ۲۰۱۱ دانشگاه‌های کشور ترکیه اقدام به برگزاری آزمون YOS برای جذب دانشجویان خارجی شدند. دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون یوس ترکیه را دارند، باید به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظرشان مراجعه کرده و اطلاعات لازم در مورد اطلاعیه‌های مربوط به آزمون، مانند مراحل شرکت در آزمون، تاریخ و محل برگزاری آزمون و هزینه‌های مربوط به آزمون یوس را کسب کنند.

 

برگزاری YOS ترکیه

برگزاری YOS ترکیه

 

بیشتر بخوانید: آموزش کامل ثبت نام در آزمون YOS و نکات مربوط به آزمون

اعلام نتایج آزمون و مدت زمان اعتبار آن

نتیجه‌ی آزمون توسط دانشگاه مورد نظرابلاغ شده وتا مدت ۲ سال اعتبار خواهد داشت. نمرات کسب شده در آزمون یوس ترکیه تنها نزد دانشگاهی که داوطلب در آن اقدام به شرکت در آزمون کرده است، دارای اعتبار خواهد بود. اما ممکن است در برخی موارد دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی دیگر نیز نتیجه‌ی آزمون شما را قبول کنند. باید اضافه کرد که تنها در برخی موارد امکان قبولی نمره‌ی کسب شده در آزمون YOS توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی دیگر وجود دارد. ممکن است برخی از دانشکده‌ها آزمون را در تاریخ‌های متفاوت برگزار کنند. اما نمره‌ی کسب شده توسط داوطلب نزد دپارتمان‌ها و دانشکده‌های متفاوت یک دانشگاه قابل قبول است.

سوالات متداول در مورد آزمون YOS ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی

آزمون یوس ترکیه برای دانشجویان بین المللی، از ۲ بخش متفاوت تشکیل شده است. یکی از بخش‌های این آزمون مربوط به مهارت‌های آموزشی و دانش عمومی بوده و بخش دیگر آن مربوط به مهارت‌های تسلط به زبان ترکی است. بخش اول شامل سوالاتی در مورد ریاضیات، هندسه و سوالات مربوط به سنجش هوش است. آن دسته از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌هایی را دارند که واحدهای درسی آنها به زبان ترکی ارائه می‌شوند، باید به سوالات مربوط به تسلط به زبان ترکی نیز پاسخ دهند.

زبان امتحانی آزمون

باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که سوالات بخش مهارت‌ها و دانش عمومی آزمون یوس ترکیه به ۲ زبان انگلیسی و ترکی مطرح می‌شوند. نمره‌ای که داوطلبان در بخش مهارت‌ها و دانش عمومی آزمون یوس کسب می‌کنند، به عنوان امتیاز و نمره‌ی اصلی داوطلب در نظر گرفته می‌شود. امتیازات کسب شده در هر بخش از آزمون با یکدیگر جمع شده و نمره‌‌ی نهایی داوطلب را تشکیل می‌دهند. برای ادامه تحصیل در مقطع و رشته‌های متفاوت، دانشجویان باید حداقل امتیاز لازم در هر قسمت از آزمون و همچنین نمره‌ی کل مورد قبول را کسب نمایند. باید اضافه کرد که برخی از دانشگاه‌ها سوالاتی را در زمینه‌ی فیزیک، شیمی، تاریخ، و جغرافیا را نیز برای سنجش اطلاعات داوطلبان بین‌المللی ورود به دانشگاه‌، مطرح می‌کنند.

 

 

آمادگی برای YOS ترکیه

آمادگی برای YOS ترکیه

 

قسمت تسلط به مهارت‌های زبان ترکی درآزمون یوس ترکیه، معیار اصلی برای ورود به برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های این کشور محسوب نمی‌شود. در واقع آزمون تسلط به زبان ترکی، تنها میزان آمادگی دانشجو به شرکت در دوره‌های تحصیلی به زبان ترکی و سطح زبان ترکی داوطلبان را مورد سنجش قرار می‌دهد. در صورتی که دانشجویان موفق به کسب حداقل امتیاز لازم در قسمت آزمون زبان ترکی نشوند، ‌می‌توانند به مدت یک سال قبل از ورود به دانشگاه و گذراندن دوره‌های تحصیلی آکادمیک، در کلاس‌های آمادگی زبان ترکی که توسط دانشگاه برگزار می‌شوند، شرکت کنند. اگر دانشجویان بعد از یک سال موفق به کسب نمره‌ی قبولی در این قسمت از آزمون شوند، حق ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل را خواهند داشت.

شرایط لازم برای شرکت در آزمون YOS ترکیه

 

دانشجویان خارجی در ترکیه

دانشجویان خارجی در ترکیه

متقاضیانی که به عنوان داوطلبان بین‌المللی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه قصد شرکت در آزمون YOS را دارند، باید فارغ التحصیل از دبیرستان یا موسسات آموزشی هم سطح با دبیرستان باشند. دانشجویان سال آخر دبیرستان نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. تنها دانشجویان خارجی که تابعیت کشور ترکیه را ندارند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. داوطلبانی که دارای دو تابعیت هستند و شهروند ترکیه محسوب می‌شوند، نیازی به شرکت در این آزمون ندارند. باید اضافه کرد که شرکت در آزمون یوس و کسب نمره‌ی قبولی یکی از شرایط ورود به دانشگاه‌های ترکیه است و قبولی در این آزمون به منظور تضمین موفقیت شما در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور نیست. داوطلبان باید علاوه بر کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون، مدارک مورد نیاز دیگر را نیز به دانشگاه ارائه دهند. دانشگاه پس از بررسی مدارک و سوابق تحصیلی هر داوطلب اقدام به قبول یا رد درخواست اخذ پذیرش تحصیلی او می‌کند.

بیشتر دانشجویانی که در آزمون یوس ترکیه شرکت می‌کنند از کشورهای ترکمنستان، آذربایجان، ایران، سوریه، آلمان، بلغارستان، افغانستان، قرقیزستان، تانزانیا، کنیا، مالزی، مصر و تونس هستند. دانشجویان ایرانی بسیاری برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه اقدام به شرکت در این آزمون می‌کنند. چرا که ترکیه نزد دانشجویان ایرانی یک مقصد تحصیلی مناسب و پرطرفدار به شمار می‌آید. نزدیکی و همسایگی کشور ترکیه از لحاظ جغرافیایی به کشور ایران امکان رفت و آمد آسان برای دانشجویان ایرانی را فراهم می‌کند. همچنین تشابهات فرهنگی و دینی کشور ترکیه و ایران موجب می‌شود که مهاجران تحصیلی ایرانی زندگی نسبتاً راحتی را در این کشور تجربه کنند. باید اضافه کرد که بیشتر دانشگاه‌های ترکیه دارای کیفیت آموزشی و علمی بالایی هستند و خدمات خوبی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. بنابراین تحصیل در دانشگاه‌های برتر ترکیه می‌تواند آینده‌ی تحصیلی و شغلی شما را تحت تاثیر قرار دهد. با فارغ التحصیلی از دانشگاه‎‌های معتبر ترکیه می‌توانید شانس بیشتری در پیدا کردن شغل مناسب با درآمد بالا داشته باشید.

نحوه‌ی ثبت نام در آزمون YOS ترکیه

برای ثبت نام در آزمون یوس ترکیه باید چند مرحله را دنبال کنید. در ادامه‌ی مطلب شما را با این مراحل و نحوه‌ی ثبت نام در این آزمون آشنا خواهیم کرد:

تکمیل فرم ثبت‌نام

در مرحله‌ی اول باید با مراجعه به وب سایت‌ دانشگاه مربوطه، به صورت آنلاین در این آزمون شرکت کنید. برای اینکه بتوانید ثبت نام خود را انجام دهید، به یک آدرس ایمیل معتبر نیاز خواهید داشت. داوطلبان باید فرم ثبت نام را به صورت دقیق و کامل تکمیل کرده و نسبت به ارسال فرم به صورت اینترنتی اقدام کنند. اطلاعات وارد شده توسط داوطلبان باید کاملاً صحیح و دقیق باشد. در صورت وارد کردن اطلاعات نادرست و بارگذاری مدارک نامعتبر، ممکن است موسسه یا دانشگاه با شرکت داوطلب در آزمون موافقت نکند و حق شرکت در آزمون را از او سلب نماید. به منظور ثبت نام در این آزمون داوطلبان باید گذرنامه‌ی خود را اسکن کرده و صفحات درخواست شده را در سیستم بارگذاری نمایند. پس از ارسال فرم تکمیل شده، یک ایمیل تاییدیه از طرف وب سایت دانشگاه دریافت خواهید کرد. این ایمیل شامل یک نام کاربری است و با استفاده از نام کاربری می‌توانید وارد حساب کاربری‌تان در وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتان شوید. پس از فعال شدن حساب کاربری، داوطلبان باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنند. پس از این مرحله نیز یک ایمیل تاییدیه دیگر برای داوطلب ارسال می‌گردد و روند ثبت نام واقعی شروع می‌شود.

پرداخت هزینه ثبت‌نام

پس از اتمام پیش ثبت‌ نام در آزمون یوس ترکیه، ایمیلی با مضمون مراحل ثبت ‌نام دریافت خواهید کرد. شما باید در سامانه‌ی موسسه آموزشی یا دانشگاه مربوطه ثبت نام کنید. پیوندهای مربوط به ثبت نام در سامانه از طریق ایمیل به شما ارسال می‌شوند. برای ورود به مرحله‌ی بعد لازم است که قبلاً تصویر گذرنامه‌ی خود را بارگذاری کرده باشید. سپس شهر مورد نظرتان را به عنوان محل برگزاری آزمون انتخاب می‌کنید. در این مرحله باید دقت کنید که اطلاعات باید بدون فاصله وارد شوند. سپس باید وارد مرحله‌ی پرداخت شوید. داوطلبان می‌توانند با استفاده از کارت اعتباری بین‌المللی هزینه‌ی آزمون YOS را پرداخت کنند. علاوه بر این، می‌توانید هزینه‌ی شرکت در آزمون را به روش انتقال بانکی به موسسه‌ی مورد نظر خود ارسال کنید. در این صورت باید تصویر رسید انتقال بانکی خود را نیز در سیستم بارگذاری نمایید. پس از این مرحله باید منتظر بمانید تا پنجره‌ی تایید پرداخت باز شود. در صورتی که هزینه‌ی آزمون را به روش انتقال بانک ارسال ‌کنید، روند تاییدیه کمی بیشتر طول خواهد کشید. پس از اینکه پیام حاوی تاییدیه پرداخت را دریافت کردید، ثبت نام شما در آزمون انجام می‌‌یابد.

تکمیل مرحله ثبت‌نام

در مرحله‌ی بعدی باید صحت موارد ثبت نام را بررسی کنید. داوطلبان می‌توانند وضعیت ثبت نام خود را در سیستم پیگیری کنند. همچنین می‌توانید تاریخ آزمون و دیگر اطلاعات مربوط به امتحان را در سیستم پیگیری نمایید. پس از اتمام مراحل بالا، ایمیلی را دریافت خواهید کرد که شامل کارت شرکت در آزمون داوطلب است. اگر ایمیلی با این مضمون را دریافت نکردید، می‌توانید سیستم را بررسی کرده و کارت شرکت در آزمون خود را در سیستم مشاهده کنید. داوطلبان باید کارت شرکت در آزمون را چاپ کرده و تصویر آن را ذخیره کنند.

 

موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی

موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی

بهتر است قبل از شرکت در آزمون نمونه سوالات مربوط به امتحان YOS را مطالعه کنید. همچنین داوطلبان باید با نحوه‌ی برگزاری آزمون و نحوه‌ی پاسخگویی به سوالات آشنایی کافی داشته باشند. بیشتر آزمون‌هایی که توسط دانشگاه‌ها برگزار می‌شود شامل ۸۰ سوال است. از این تعداد اغلب ۴۵ سوال مربوط به سوالات ارزیابی ضریب هوشی داوطلبان است. ۳۵ سوال دیگر مهارت و دانش داوطلب در پاسخگویی به سوالات مربوط به ریاضیات را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد. سوالات مطرح شده در این آزمون در سطح مسائل دوره‌ی دبیرستان است و داوطلبان برای موفقیت در این آزمون باید تسلط کافی به مسائل مطرح شده در دوره‌ی دبیرستان را داشته باشند.

تحصیل در ترکیه می‌تواند علاوه بر پیشرفت علمی و تحصیلی‌، یک تجربه‌ی بسیار خوب از دوران دانشجویی باشد. ترکیه کشور زیبایی است و جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی آن سالانه گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند. دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی خود با اشتغال به کار و اخذ ویزای کار، اقدام به ادامه‌ی زندگی و کسب و کار در این کشور را بکنند. ترکیه مراودات اقتصادی و فرهنگی خوبی با کشورهای اروپایی دارد و با اشتغال به کار در این کشور می‌توانید در زمینه‌ی کاری پیشرفت کنید.

منبع: expatguideturkey

45 پاسخ به “آشنایی با آزمون YOS ترکیه: نحوه‌ی برگزاری آزمون و شرایط شرکت در آزمون”

 1. حجت الله گفت:

  سلام من میخواستم به آزمون یوس شرکت کنم
  قبل از اون از کدام مضمون ها آمدگی بگیرم زبان ترکی را هم بخوانم؟

 2. مینا گفت:

  سلام میخواستم بدونم اگر تو ازمون ست شرکت کنم و موفق به قبولی در یک دانشگاه بشم اما اقدامی نکنم و نخوام برم مشکلی پیش نمیاد، ینی مثله کنکوره ایران ک اگه در انتخاب رشته قبول بشی ولی نری دوسال نمیتونی کنکور بدی هست؟برای دانشگاهای ترکیه هم یه همچین قانونی هست ؟

 3. zeynab گفت:

  سلام من دبیرستانم که رشته ی تجربی بود تمام شده و الان میخوام برای پزشکی ترکیه اقدام کنم ولی خب نمیدونم باید دقیقن از کی شروع به انجام کارهاش، بکنم و دوم اینکه معدل انچنان خوبی هم نداشتم برای سال سومم میخواستم ببینم معدل تاثیر منفی داره؟ و اینکه دانشگاهی هست که به صورت آزاد ثبت نام کنه؟ ینی هیچ ازمونی نخوایی بدی مثل همین ازمون yos یا…. و اگع همچین دانشگاهیی هست اسم دانشگاه رو بگید لطفا و هزینه ی سالیانض حدودن چقدر میشه؟؟ ممنونم از شما🌸

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   هزینه سالیانه دانشگاه خصوصی از ۱۲ هزار دلار شروع می‌شود و مدرک تحصیلی و پاسپورت نیاز خواهد بود.

 4. zeynab گفت:

  بعد ازمون yosبه سختیه کنکور اینجاست؟؟ ینی همونقد سخته قبول شدنش؟ و چه درسایی داره

 5. سمير گفت:

  سلام وقت بخير آيا شرايط سني هم داره و اينكه ديپلم رياضي ميتونه براي داروسازي بخونه

 6. محمد گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  بنده مدرک کاردانی مکانیک دارم میتونم در رشته دندانپزشکی ترکیه شرکت کنم

 7. رامین اسلام گفت:

  سلام برای پذیدش در ازمون رشته های پزشکی
  به جز قبولی در ازمون yos حتما مدرک ایلتس یا تافل داشت؟
  هزینه رشته پزشکی برای دانشگاه دولتی چقدره
  ممنون….

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   نه اکثر دانشگاه‌ها معدل و کسب نمره مورد نظر در آزمون را دارند.
   شهریه سالیانه به طور متوسط ۱۵۰۰ دلار است.

 8. سارا گفت:

  من حدود ۲۰ ساله از تحصیلات فاصله گرفتم رشتم تجربی بود مشکلی نداره؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   همراه با شهریه می‌توان برای شما پذیرش گرفت.
   در صورتی که تمایل داشته باشید، همکاران ما می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند و کمک کنند.
   در صورت نیاز می‌توانید از طریق ایمیل یا شماره واتس‌آپ با همکاران ما در تماس باشید.

 9. محدثه گفت:

  چه زمانی باید اقدام کنیم برای ازمون Yos؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   برای آزمون yos هر دانشگاه یک زمانبندی مخصوص به خود را دارد که شما می‌توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظرتان اطلاعات بیشتری را کسب کنید ولی این نکته را مد نظر داشته که اکثر دانشگاه‌ها جوالی اسفند ثبت‌نام را شروع می‌کنند و در اردیبهشت یا خرداد ماه آزمون برگزار می‌کنند.

 10. Noyan گفت:

  سلام من کاملا به زبان ترکی مسلط هستم
  آزمون yos هنر بازیگری و کتاب ها و نحوه برگزاری آن چگونه است

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   این آزمون برای هر دانشگاه جداگانه است و منابع آزمون داخل سایت یوس همان دانشگاه موجود است. شما باید به سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید تا بتوانید بهترین و به روزترین جواب را دریافت کنید.

 11. Noyan گفت:

  می توانید نام دانشگاه های دولتی هنر بازیگری استانبول را به من بگویید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   دانشگاه‌های جامع ترکیه مانند استانبول و آنکارا دارند که بسته به رزومه و مقطع و ظرفیت سالیانه پذیرش دانشگاه‌ها متفاوت است.

 12. رکسانا گفت:

  سلام من کلاس یازدهم هستم میخواستم بپرسم من چه زمانی باید برای این آزمون اقدام کنم و کدوم دانشگاه خوبه و راحت تره که قبول بشم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شما باید دانشگاه مقصد خودتان را انتخاب کنید و زمان آزمونی را که دانشگاه برگزار می‌کند را بررسی کنید تا در اسرع وقت در این آزمون شرکت کنید.

 13. ستایش گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای اینکه آزمون yosرا بدم حتما باید کنکور بدم

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   کنکور ایران؟
   در صورتی که مد نظر شما کنکور ایران است، نخیر نیاز نیست.

 14. روبینا امینی گفت:

  ایا این ازمون خیلی نیاز به یک ریاضی قوی داره؟ و اینکه فقط با همین ازمون برای پزشکی هم قبول میشیم؟ یا برای پزشکی یک ازمون دیگر هم میگیرن؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   ریاضی این آزمون در حد ریاضی دبیرستان بود. شما باید نمره مورد نظر دانشگاه را کسب کنید و البته معدل خوبی داشته باشید.

 15. نسرین گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه وپشت کنکور هستم
  میخواستم برای بورس دانشگاههای ترکیه رشته پزشکی ودندانپزشکی اقدام کنم
  از کجا باید شروع کنم ؟ ومعدلم ۱۹/۹۰ هست
  وتیزهوشان درس خوندم آیا اینا کمک میکنن .
  وآیا باید آزمون هایی که گفتین رو حتما شرکت کنم ؟ واینکه الان اقدام کنم به ثبت نام امسال که تا اول اسفند وقت داره میرسم ؟

 16. نسرین گفت:

  سپاس از راهنمایی های شما
  سلام من ۱۸ سالمه وپشت کنکور هستم
  میخواستم برای بورس دانشگاههای ترکیه رشته پزشکی ودندانپزشکی اقدام کنم
  از کجا باید شروع کنم ؟ ومعدلم ۱۹/۹۰ هست
  وتیزهوشان درس خوندم آیا اینا کمک میکنن .
  وآیا باید آزمون هایی که گفتین رو حتما شرکت کنم ؟ واینکه الان اقدام کنم به ثبت نام امسال که تا اول اسفند وقت داره میرسم ؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   نمره معدل شما خوب است و شما می‌توانید اقدام کنید ولی خب باید نمره حد نصاب درخواستی دانشگاه مورد نظرتان را هم کسب کنید.
   البته تیزهوشان خواندن شما تاثیری در قبولی شما ندارد. در صورتی که تمایل داشته باشید تا همکاران ما در این رابطه شما را راهنمایی کنند، می‌توانید از طریق ایمیل یا واتس‌آپ با همکاران ما در تماس باشید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 17. jasmine گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من میخواستم بورسیه تحصیلی از ترکیه بگیرم برای رشته دارو یا پزشکی
  من دهمم و تیزهوشان میخونم معدلمم ۱۹ و ۹۵ بوده برای نوبت اول به ترکی استانبولی هم کاملا مسلط هستم
  چند تا سوال داشتم
  اول اینکه اصن بورسیه ممکنه ؟
  بعد کدوم دانشگاه ها بهترن ‌؟
  بعد اینکه برای بورسیه هم لازمه ازمون yos یا sat رو داد ؟
  یا بدون اون هم میشه

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   داشتن حد نصاب آزمون یوس یا ست لازم است.برای دانشگاه‌های دولتی ترکیه امکان دریافت بورسیه وجود دارد ولی ظرفیت آنها محدود است و رقابت بیشتر است.

 18. زهرا احمدی پور گفت:

  سلام
  وقت شما بخیر
  من دنبال فرصت های پژوهشی در دانشگاه‌های استانبول و آنکارا هستم
  ولی در سایت دانشگاه‌ها چیزی پیدا نکردم
  ممنون میشم کمک کنید اگر مسیری هست

 19. زهرا احمدی پور گفت:

  سلام
  وقت شما بخیر
  من دنبال فرصت های پژوهشی در دانشگاه‌های استانبول و آنکارا هستم
  ولی در سایت دانشگاه‌ها چیزی پیدا نکردم
  ممنون میشم کمک کنید اگر مسیری هست
  کمک کنید

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   معتبرترین کانال و مسیر مراجعه به سایت خود دانشگاه است.

 20. کیمیا گفت:

  سلام آیا سطح آزمون sat مثل yos هس؟

 21. رحیم گفت:

  سلام خسته نباشید . سوال اول من این هست که آزمون یوس شرایط نظام وظیفه خاصی داره ؟ و سوال دوم اینکه من اصلا ترکی بلد نیستم و باید در یک دوره زبان ترکی شرکت کنم تا یاد بگیرم . میخواستم بدونم یاد گرفتن زبان ترکی قبل از آزمون ضروریه و یا بعد از اون در صورتی که نمره قابل قبولی کسب کردم میتونم اقدام کنم ؟

 22. امیر گفت:

  باید قبل شرکت در امتحان یوس به سطح عالی از زبان ترکی رسید؟؟ بعد از پذیرش نمیشه برای یادگیری اقدام کرد؟؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   آزمون یوس به زبان انگلیسی یا ترکی برگزار می‌شود که برای اینکه بتونید در آزمون شرکت کنید باید به زبان ترکی یا انگلیسی تسلط کافی داشته باشید.

 23. Tabasom گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه یک سال جهشی خوندم معدل هفتمم خوب نبوده اما از هفتم به بعد بالای ۱۹ بوده و اینکه به زبان ترکی مسلط هستم.
  میتونم برای بورسیه اقدام کنم؟
  و شانس قبولی چقدره؟
  همینطور برای امادگی آزمون yos از چه منابعی استفاده کنم؟
  مربی ورزش HAPKİDO هم هستم تاثیری داره؟
  میتونم به صورت رایگان در استانبول تحصیل کنم
  و میشه اونجا جراح مغز اعصاب بشم؟

  • امیر ولی‌پور گفت:

   دوست عزیز
   شرط ورود به رشته پزشکی با تحصیل رایگان، آزمون یوس یا ست خواهد بود که حد نصاب نمره را باید بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید