هزینه تحصیل در ایتالیا : بررسی هزینه‌های تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ‌بین‌المللی

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را دارند، یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، بررسی هزینه زندگی در ایتالیا است. چناچه تمایل داشته باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد هزینه تحصیل در ایتالیا کسب کنید، می توانید به نوشته قبلی ما مراجعه کنید، در این نوشته به صورت کامل در مورد هزینه تحصیل در ایتالیا پرداخته‌ایم.

در این نوشته سعی می‌کنیم تا اطلاعات کامل و شفافی در مورد هزینه زندگی در ایتالیا کسب کنید. در واقع قبل از اقدام به انتخاب مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظرتان باید تما‌می ‌جوانب مربوط به هزینه زندگی در ایتالیا را مورد مطالعه و بررسی کامل قرار دهید تا بتوانید با موفقیت از دانشگاه مورد نظرتان پذیرش تحصیلی بگیرید و پس از مهاجرت تحصیلی به این کشور با مشکل مواجه نشوید.

 

 

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

ایتالیا کشوری زیبا و محبوب دانشجویان بین‌المللی

باید بدانید که ایتالیا یک کشور بسیار زیبا است. کشور ایتالیا دارای دانشگاه‌هایی است که به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در سرتاسر جهان شناخته ‌می‌شوند. اغلب دانشگاه‌های ایتالیا دانشگاه‌هایی بین‌المللی هستند و بیشتر آنها کیفیت آموزشی بسیار بالا و سطح علمی‌عالی دارند. کشور ایتالیا دارای چندین دانشگاه است که در رده‌ی برترین دانشگاه‌های جهانی قرار ‌می‌گیرند. علی رغم سیستم آموزشی و سطح علمی‌ بالایی که دانشگاه‌های ایتالیا دارند، مبلغ شهریه‌ی این دانشگاه‌ها معقول است و بیشتر دانشجویان ‌بین‌المللی به راحتی توانایی پرداخت شهریه‌های دانشگاهی این کشور را دارند. به همین دلیل بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا هر ساله دانشجویان بین‌المللی بسیاری را از کشورهای مختلف جهان جذب ‌می‌کنند. بیشتر دانشگاه‌های برتر ایتالیایی ‌بین‌المللی هستند و دانشجویان خارجی بسیاری در آنها به ادامه تحصیل در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف ‌می‌پردازند.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را دارید، باید به شما بگوییم که علاوه بر هزینه تحصیل در ایتالیا و شهریه‌های دانشگاهی، هزینه‌های دیگری به عنوان هزینه زندگی در ایتالیا وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

هزینه تحصیل در ایتالیا تنها شامل مبلغ شهریه‌ی دانشگاه نمی‌شود. بلکه دانشجویان باید توانایی پرداخت تمام هزینه زندگی در ایتالیا را همراه با هزینه تحصیل در ایتالیا داشته باشند. یک نکته‌ی مهم در مورد هزینه تحصیل در ایتالیا وجود دارد و آن این است که با اینکه بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا شهریه معقول و نسبتاً کمی‌ دارند، ایتالیا یکی از کشورهای گران اروپا به شمار ‌می‌آید و هزینه‌ی زندگی در بیشتر شهرهای ایتالیا بالا است. به همین دلیل لازم است که قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا به صورت دقیق هزینه تحصیل و هزینه زندگی در ایتالیا را از تما‌می‌ جوانب مورد بررسی قرار دهید تا آمادگی کافی برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان را داشته باشید.

 

هزینه تحصیل در ایتالیا

 

هزینه تحصیل در ایتالیا علاوه بر مبلغی که بابت شهریه دانشگاهی پرداخت خواهید کرد، شامل هزینه‌های زندگی مانند هزینه‌ی تامین مسکن و اقامت، هزینه‌ی تهیه خوراک و مواد غذایی‌، هزینه‌ی حمل و نقل و جابه‌جایی، هزینه‌ی خرید کتاب و لوازم تحریر‌ و.‌.. خواهد بود. در این متن در بخش اول به صورت دقیق به محاسبه و بررسی هزینه تحصیل در ایتالیا و در ادامه اقدام به بررسی هزینه زندگی در ایتالیا خواهیم پرداخت. اگر هدف شما از ادامه تحصیل در ایتالیا جدی است، پیشنهاد ‌می‌کنیم که این مطلب را با دقت مطالعه کنید و با توجه به شرایط خود مقصد تحصیلی مناسب خود را انتخاب نمایید.

تحصیل در ایتالیا: معرفی شهرهای دانشجویی و برترین دانشگاه‌های ایتالیا

بررسی هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ‌بین‌المللی

هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ‌بین‌المللی با توجه به دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی که داوطلبان قصد ادامه تحصیل در آن را دارند، متفاوت خواهد بود. هر کدام از دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در کشور ایتالیا دارای شرایط و قوانین منحصر به فرد خود هستند و ممکن است هر کدام از این دانشگاه‌ها شهریه‌های متفاوتی را برای تحصیل در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی تعیین کنند. در این قسمت به بررسی هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان ‌بین‌المللی در دانشگاه‌های مختلف خواهیم پرداخت.

 

هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی

هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه‌های دولتی

باید بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به مراتب پایین‌تر از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی خصوصی این کشور است. بنابراین اگر قصد تحصیل ارزان در ایتالیا را دارید بهتر است تا دانشگاه‌های دولتی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایید. با این‌ حال هر کدام از دانشگاه‌های دولتی نیز دارای شرایط و قوانین مربوط به خود هستند و شهریه‌های متفاوتی را تعیین می‌کنند. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به مقطع تحصیلی و همچنین رشته‌ی مورد انتخاب داوطلبان بستگی دارد. اما به طور تقریبی می‌توان گفت که هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا حدود ۰ الی ۵,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی است. باید به این نکته توجه کنید که دانشجویانی که اهل کشورهای اروپایی و کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیستند، در برخی موارد ممکن است هزینه‌ی بیشتری در مقایسه با دانشجویان اروپایی برای شرکت در یک برنامه‌ی تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی پرداخت کنند.

 هزینه تحصیل در ایتالیا در دانشگاه‌های خصوصی

همانطور که قبلاً گفته شد، هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا به مراتب بیشتر از هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور است. بیشتر دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا هزینه ثابتی را برای شرکت در برنامه‌های تحصیلی تعیین می‌کنند و دانشجویان اروپایی و همچنین دانشجویان غیر اروپایی مبلغ یکسانی را بابت شهریه‌ی دانشگاهی پرداخت می‌کنند. به صورت میانگین می‌توان گفت که هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی خصوصی ایتالیا بین ۳,۰۰۰ الی ۳۵,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی است. بنابراین اگر شما قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را دارید باید علاوه بر تامین هزینه‌های زندگی در ایتالیا، توانایی پرداخت مبلغ شهریه دانشگاهی را نیز داشته باشید.

همان طور که گفتیم هزینه‌ی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف و رشته‌ها در مقاطع تحصیلی مختلف ممکن است متفاوت از یکدیگر باشد. به منظور آگاهی از هزینه‌ی دقیق ادامه تحصیل در هر رشته و مقطع تحصیلی در دانشگاه مورد نظرتان لازم است که به وب‌سایت رسمی ‌دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و با جستجوی رشته و مقطع تحصیلی‌تان از هزینه‌ی دقیق شهریه و شرایط پرداخت آن اطلاع پیدا کنید. باید به این نکته توجه کنید که ممکن است دانشگاه‌ها هر سال تغییراتی در مبلغ شهریه‌ی هر رشته یا مقطع تحصیلی اعمال کنند. به همین دلیل بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق تنها به وب‌سایت رسمی‌ هر دانشگاه مراجعه کنید.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا مناسب برای تحصیل ایرانی‌ها

باید توجه کنید که به عنوان یک دانشجوی خارجی علاوه بر پرداخت مبلغ مربوط به شهریه‌ی دانشگاهی باید توانایی پرداخت هزینه زندگی در ایتالیا را نیز داشته باشید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم دانشگاهی را به عنوان مقصد تحصیلی خودتان انتخاب کنید که شهریه‌ی پایین‌تری داشته باشد. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا در مقایسه با دیگر دانشگاه‌ها مبلغ کمتری به عنوان شهریه از دانشجویان ‌بین‌المللی دریافت ‌می‌کنند. در ادامه‌ی مطلب به معرفی ارزان‌ترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی خواهیم پرداخت.

 

دانشگاه مدیترانه‌ای رجیو کالابریا ( Mediterranea University of Reggio Calabria )

 

هزینه زندگی در ایتالیا: هزینه تحصیل در دانشگاه مدیترانه‌ای رگیو کالابریا

دانشگاه مدیترانه‌ای رگیو کالابریا

دانشگاه مدیترانه‌ای رجیو کالابریا یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا به شمار ‌می‌آید. این دانشگاه یکی از موسسات آموزش عالی دولتی در ایتالیا است. علاوه بر این، این دانشگاه بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان واجد شرایط در نظر می‌گیرد. برخی از رشته‌های اصلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: کشاورزی و جنگلداری‌، هنر طراحی و معماری‌، مهندسی و فناوری‌، علوم کاربردی و حرفه‌ای‌، علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات‌، علوم زمین و مطالعات محیط زیست و علوم اجتماعی.

این دانشگاه امکانات و خدمات دانشجویی بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار ‌می‌دهد. برای مثال دانشجویان ‌می‌توانند با هزینه کمتری در خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه اقامت کنند.

دانشگاه کامرینو ( University of Camerino )

هزینه زندگی در ایتالیا: هزینه تحصیل در دانشگاه کامرینو

دانشگاه کامرینو

 

دانشگاه کامرینو نیز یکی از دانشگاه‌هایی است که در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های کشور ایتالیا شهریه‌ی پایین‌تری دارد و تحصیل در آن برای دانشجویان بین‌المللی مقرون به صرفه‌تر است. دانشگاه کامرینو در سال ۲۰۱۹ به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌ها از نظر دانشجویان شناخته شد. این دانشگاه علاوه بر سطح علمی‌ بالایی که دارد، امکانات و خدمات رفاهی بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در ایتالیا به شمار ‌می‌آید. دانشجویان می‌توانند از امکاناتی مانند اقامت در خوابگاه دانشجویی بهره ببرند و با انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی در باشگاه‌های ورزشی و کلوپ‌های دانشجویی این دانشگاه اوقات فراغت خود را سپری کنند. رشته‌های اصلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: علوم طبیعی و ریاضیات‌، علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات‌، مهندسی و فناوری‌ و علوم زمین و مطالعات محیط زیست.

 

 دانشگاه آزاد بوزن بولزانو ( Free University of Bozen-Bolzano )

 

هزینه زندگی در ایتالیا: تحصیل در دانشگاه آزاد بوزن بولزانو

دانشگاه آزاد بوزن بولزانو

 

دانشگاه آزاد بوزن بولزانو یکی از دانشگاه‌های ایتالیا است که شهریه‌ی نسبتا پایینی دارد. بنابراین اگر قصد تحصیل ارزان در کشور ایتالیا را دارید، ‌می‌توانید روی انتخاب این دانشگاه به عنوان مقصد تحصیلی‌تان بیشتر فکر کنید. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا است که در سال ۲۰۱۹ به عنوان یکی از دانشگاه‌های محبوب از نظر رضایت دانشجویان شناخته شد. این دانشگاه نیز به منظور حمایت از دانشجویان امکانات و خدمات رفاهی بسیاری را در اختیار آنها قرار ‌می‌دهد. دانشجویان ‌می‌توانند با پرداخت هزینه‌ی کمتری در خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه اقامت کنند و از خدمات ارائه شده بهره‌مند شوند. رشته‌های اصلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: مدیریت و تجارت‌، علوم اجتماعی‌، علوم کاربردی و حرفه‌ای‌، هنر، طراحی و معماری‌، علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات‌، علوم آموزشی و تربیتی‌، مهندسی و فناوری‌، مهمانداری‌ و تربیت بدنی.

 

 دانشگاه پیزا ( University of Pisa )

 

هزینه زندگی در ایتالیا: هزینه تحصیل در دانشگاه پیزا

دانشگاه پیزا

 

دانشگاه پیزا یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا است که شهریه‌ی معقول و نسبتاً پایینی دارد. این دانشگاه برای آن دسته از داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل ارزان در کشور ایتالیا را دارند، پیشنهاد ‌می‌شود. این دانشگاه توانسته است رضایت دانشجویان را به خود جلب کند و عنوان یکی از محبوب‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا از نظر دانشجویان خارجی را از آن خود کند. این دانشگاه علاوه بر خدمات و امکانات رفاهی مانند امکان اقامت در خوابگاه دانشجویی، استفاده از کتابخانه‌ی مجهز‌، خدمات دیگری مانند خدمات پزشکی و سلامتی را به دانشجویان ارائه ‌می‌دهد. علاوه بر این، دانشجویان ‌می‌توانند با انجام فعالیت‌های ورزشی و مفرح در باشگاه‌های ورزشی و کلوپ‌های دانشجویی این دانشگاه، اوقات فراغت خود را سپری کنند و از دوران دانشجویی خود لذت ببرند. برخی از رشته‌های اصلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: رشته‌های مهندسی و فنی‌، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مدیریت و تجارت و علوم اجتماعی.

هزینه تحصیل در ایتالیا و دانشگاه‌های برتر این کشور

کشور ایتالیا دارای دانشگاه‌هایی است که کیفیت آموزشی و سطح علمی ‌بسیار بالایی دارند. این دانشگاه‌ها از دانشجویان ‌بین‌المللی نیز پذیرش ‌می‌گیرند. در ادامه‌ی مطلب به معرفی ۵  دانشگاه برتر ایتالیا و بررسی هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه‌ها خواهیم پرداخت. باید به این نکته توجه کرد که با وجود اینکه تحصیل در دانشگاه‌های برتر ایتالیا ممکن است کمی‌ گران باشد، پس از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه‌ها امکان یافتن شغل مناسب با درآمد بالا بیشتر خواهد بود.

 مدرسه عالی سانتانا ( Scuola Superiore Sant’Anna )

 

هزینه زندگی در ایتالیا: هزینه تحصیل در مدرسه عالی سانتانا

مدرسه عالی سانتانا

 

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا به شمار ‌می‌آید و دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی است. مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی ارائه شده در این دانشگاه رشته‌های مربوط به علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات، و رشته‌های مهندسی و فنی هستند.‌ میانگین هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه حدود ۴,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی است.

 دانشگاه بولونیا ( University of Bologna )

 

هزینه زندگی در ایتالیا: هزینه تحصیل در دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

 

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا است و سالیانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری را به خود جذب ‌می‌کند. این دانشگاه به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان غرب شناخته می‌شود و شهرت جهانی در زمینه‌ی ارائه رشته‌های مربوط به علوم و ادبیات دارد و به عنوان یک مرجع برای فرهنگ اروپایی محسوب ‌می‌شود. میانگین هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه حدود ۳,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی است.

دانشگاه پادووا ( University of Padua )

 

هزینه زندگی در ایتالیا: هزینه تحصیل در دانشگاه پادووا

دانشگاه پادووا

 

دانشگاه پادووا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا است که در کشور ایتالیا واقع شده است. این دانشگاه یکی از برترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی در دنیا به شمار ‌می‌آید و رشته‌های تحصیلی متنوعی در این دانشگاه ارائه می‌شوند. اصلی‌ترین رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: علوم طبیعی و ریاضیات‌، مطالعات محیط زیست و علوم زمین‌، علوم اجتماعی‌، کشاورزی و جنگلداری‌، رشته‌های فنی و مهندسی‌، علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات‌، پزشکی و سلامت‌، مدیریت و تجارت، علوم کاربردی و حرفه‌ای، هنر، طراحی و معماری‌ و حقوق. میانگین هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه حدود ۲,۶۰۰ یورو در هر سال تحصیلی است.

دانشگاه پلی تکنیک میلان ( Polytechnic University of Milan )

 

هزینه زندگی در ایتالیا: هزینه تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان

 

دانشگاه پلی تکنیک میلان در سال ۱۸۶۰ تاسیس شده است و همواره به عنوان یک موسسه آموزشی عالی پیش رو در زمینه‌ی آموزش و پژوهش شناخته شده است. این دانشگاه رشته‌های فنی و مهندسی را در زیر شاخه‌های بسیار متنوعی به دانشجویان ارائه ‌می‌دهد. رشته‌های اصلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: رشته‌های فنی و مهندسی، هنر، طراحی و معماری، علوم طبیعی و ریاضیات، علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات، مدیریت و بازرگانی، علوم محیط زیست و علوم زمین و علوم اجتماعی، و علوم کاربردی و حرفه‌ای.

میانگین هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه حدود ۳,۹۰۰ یورو در هر سال تحصیلی است.

 دانشگاه ترنتو ( University of Trento )

هزینه زندگی در ایتالیا: هزینه تحصیل در دانشگاه دانشگاه ترنتو

دانشگاه دانشگاه ترنتو

دانشگاه ترنتو در شهر دولومیت که یکی از زیباترین شهرهای جهان است و طبیعت حیرت انگیزی دارد، واقع شده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های ‌بین‌المللی کشور اروپا به شمار ‌می‌آید و سالیانه دانشجویان بسیاری از نقاط مختلف جهان برای ادامه تحصیل به این دانشگاه مراجعه می‌کنند. دانشگاه ترنتو به عنوان یک موسسه‌ی آموزشی عالی خلاق و فعال در زمینه‌ی پژوهش و تحقیق و آموزش در ایتالیا به شمار ‌می‌آید. رشته‌های اصلی ارائه شده در این دانشگاه عبارت هستند از: رشته‌های مهندسی و فنی‌، مدیریت و بازرگانی‌، علوم اجتماعی‌، علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات، علوم طبیعی و ریاضیات، علوم انسانی، و مطالعات محیط زیست و علوم زمین. میانگین هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه حدود ۴,۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی است.

باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که مبالغی که در بالا به آن اشاره شده است، تنها شامل هزینه‌ی شهریه دانشگاه‌ها می‌شود و دانشجویان باید هزینه‌های زندگی را جدا از مبلغ شهریه را در نظر بگیرند. همچنین همانطور که گفته شد هزینه‌ی تحصیل در رشته‌های مختلف ممکن است تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان واجد شرایط و شایسته در نظر ‌می‌گیرند. بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی ایتالیا می‌تواند امتیاز بزرگی برای دانشجویان خارجی به شمار بیاید و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی آنها در کشور ایتالیا را تامین کند. اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً شرایط بهره‌مندی از کمک هزینه‌های تحصیلی ایتالیا را مورد بررسی قرار دهید و مدارک لازم برای اخذ بورسیه‌ی تحصیلی ایتالیا را آماده کنید. دریافت کمک هزینه به شما کمک خواهد کرد که فشار مالی کمتری را متحمل شوید و تمرکز بیشتری روی روند تحصیلی خود داشته باشید.

رتبه‌بندی داخلی و جهانی بهترین دانشگاه های ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان خارجی

 

 هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا

 

باید گفت که هزینه زندگی در ایتالیا با توجه به سبک زندگی هر دانشجو و همچنین منطقه یا شهری که به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب ‌می‌کند، متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی ‌می‌توان گفت که میانگین هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان خارجی حدود ۷۰۰ الی ۱,۰۰۰ یورو در هر ماه تخمین زده ‌می‌شود. این هزینه‌ها شامل هزینه‌هایی مانند هزینه‌ی تهیه مسکن و اقامت‌، هزینه‌ی تهیه خوراک و مواد غذایی‌، هزینه‌ی حمل و نقل عمو‌می‌، هزینه‌ی سفر‌، هزینه‌ی تفریح و سرگر‌می‌، هزینه‌ی خرید مایحتاج زندگی‌ و.‌.. ‌می‌شود.

زندگی در ایتالیا ‌می‌تواند یک تجربه‌ی بسیار هیجان انگیز و لذت بخش باشد. اما باید دقت کنید که چه شهری را برای زندگی و تحصیل در ایتالیا انتخاب می‌کنید. چرا که هزینه‌ی زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا با یکدیگر متفاوت خواهد بود و کلان‌شهرهای ایتالیا جزء شهرهای گران جهان به شمار ‌می‌آیند. به عنوان مثال اگر شما شهر رم یا میلان را برای تحصیل و زندگی انتخاب کنید، باید مبلغ بیشتری را به عنوان هزینه‌ی زندگی پرداخت کنید. در حالی که با انتخاب شهرهای کوچک‌تر در ایتالیا می‌‌توانید این مبلغ را کاهش دهید. برای اینکه درک واضحی از هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا به عنوان یک دانشجوی خارجی داشته باشید، فهرستی از هزینه‌ی زندگی در چند شهر دانشجویی ایتالیا را برای شما آماده کرده‌ایم:

– هزینه زندگی در شهر بلونیا حدود ۷۵۰ آلی ۱,۱۰۰ یورو در هر ماه است.

– هزینه زندگی در شهر فلورانس حدود ۸۵۰ الی ۱,۳۰۰ یورو در هر ماه است.

– هزینه زندگی در کلان‌شهر‌هایی مانند میلان یا رم حدود ۸۵۰ الی ۱,۴۵۰ یورو است.

در ادامه‌ی مطلب به بررسی دقیق هزینه‌های مربوط به زندگی در ایتالیا به عنوان یک دانشجوی خارجی خواهیم پرداخت.

هزینه تامین مسکن و اقامت در حین تحصیل در ایتالیا

هزینه‌ی تامین مسکن و اقامت در ایتالیا با توجه به منطقه، شهر و دانشگاه مورد نظر متفاوت خواهد بود. همچنین شرایط ساختمانی که دانشجویان به عنوان مسکن آن را اجاره ‌می‌کنند، در مبلغ اجاره تاثیر خواهد داشت. به صورت کلی می‌توان گفت که میانگین هزینه‌ی تامین مسکن در کشور ایتالیا برای دانشجویان خارجی حدود ۳۰۰ الی ۶۰۰ یورو در هر ماه است. با این حال روش‌های مختلفی وجود دارد که دانشجویان بتوانند هزینه‌ی کمتری بابت تهیه‌ی مسکن پرداخت کنند. معمولاً دانشجویان برای صرفه‌جویی در هزینه‌های مسکن اقدام به اجاره‌ی یک آپارتمان به صورت مشترک ‌می‌کنند و هزینه‌ی اجاره و هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی را با یکدیگر تقسیم می‌کنند. همچنین در کشور ایتالیا این امکان وجود دارد که دانشجویان یک اتاق از خانه‌ی یک خانواده ایتالیایی را اجاره کنند. علاوه بر مقرون به صرفه بودن اجاره‌ی اتاقی از یک خانواده‌ی ایتالیایی، یکی از مزیت‌های این روش اقامتی این است که دانشجویان با این روش با فرهنگ و سبک زندگی ایتالیایی آشنایی بیشتری پیدا ‌می‌کنند و در مدت زمان سریع‌تری زبان ایتالیایی را نیز فرار می‌گیرند.

 میانگین هزینه‌ی تامین مسکن در کشور ایتالیا برای دانشجویان خارجی با توجه به نوع مسکنی که انتخاب ‌می‌کنند به شرح زیر است:

– هزینه‌ی اجاره‌ی یک آپارتمان به صورت مستقل و تنها حدود ۴۰۰ الی ۷۰۰ یورو در هر ماه است.

– هزینه‌ی زندگی در اقامتگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی حدود ۲۵۰ الی ۳۰۰ یورو در هر ماه است.

– هزینه‌ی زندگی در یک آپارتمان مشترک حدود ۲۵۰ الی ۵۰۰ یورو در هر ماه است.

باید به این مسئله توجه کرد که هزینه‌ی تامین مسکن یکی از اصلی‌ترین موارد هزینه تحصیل در ایتالیا به شمار ‌می‌آید و معمولاً عمده‌ترین قسمت هزینه‌های زندگی شامل هزینه‌ی اجاره مسکن ‌می‌شود. فراموش نکنید که هزینه‌ی بهره‌مندی از خدمات رفاهی در ایتالیا نیز حدود ۹۰ الی ۲۶۰ یورو در هر ماه است و باید این مبلغ را نیز به عنوان هزینه‌ی زندگی و تحصیل در ایتالیا در نظر بگیرید.

هزینه‌ی تهیه خوراک و مواد غذایی

هزینه‌ی تهیه خوراک و مواد غذایی یکی از زیر مجموعه‌های اصلی هزینه تحصیل در ایتالیا به شمار ‌می‌آید. باید گفت که هزینه‌ی تهیه‌ی ‌خوراک به سبک زندگی و تغذیه هر دانشجو بستگی خواهد داشت. با این حال به صورت کلی می‌توان گفت که اگر دانشجویان غذای خود را از سوپرمارکت‌های محلی و خواربار فروشی‌ها تهیه کنند، هزینه‌ی خرید مواد غذایی در کشور ایتالیا برای دانشجویان خارجی حدود ۱۵۰ الی ۲۰۰ یورو در هر ماه خواهد بود. برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ایتالیا محصولات خود را با قیمت پایین‌تری به مشتریان خود ارائه ‌می‌کنند. دانشجویان با خرید مواد غذایی مورد نیاز خود از این فروشگاه‌ها ‌می‌توانند در هزینه‌ی تامین خوراک خود صرفه جویی به عمل بیاورند. برخی از این فروشگاه‌ها عبارت هستند از فروشگاه‌های لیدل‌، پنی مارکت، و اسلونگا.

باید بدانید که در رستوران‌های ایتالیایی، وعده‌ی ناهار یا شام همراه با پیش غذا سرو ‌می‌شود. یک پرس غذا در رستوران‌های ایتالیا شامل انواع مختلفی از گوشت، غذاهای دریایی‌، و سبزیجات است. میانگین هزینه‌ی یک پرس غذا در رستوران‌های ایتالیایی حدود ۸ الی ۱۵ یورو است. در یک رستوران معمولی در ایتالیا، هزینه‌ی یک پرس پاستا یا پیش غذا حدود ۶ الی ۱۲ یورو است. در صورتی که هزینه‌ی یک پرس غذای اصلی که دارای گوشت یا غذاهای دریایی است، معمولاً بین ۸ الی ۱۶ یورو خواهد بود. باید به این نکته توجه کنید که تما‌می ‌رستوران‌های ایتالیایی به همراه غذا نان نیز ‌سرو می‌کنند که هزینه‌ای حدود ۱ الی ۲,۵۰ یورو برای هر فرد خواهد داشت.

هزینه‌ی حمل و نقل در ایتالیا

 

حمل و نقل عمو‌می ‌در ایتالیا

حمل و نقل عمو‌می ‌در ایتالیا

 

استفاده از وسایل حمل و نقل عمو‌می ‌در ایتالیا راحت‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش جابه‌جایی در این کشور است. دانشجویان در حال تحصیل در ایتالیا می‌توانند با استفاده از تخفیف‌های دانشجویی اقدام به خرید بلیط‌های وسایل حمل و نقل عمو‌می‌ مانند اتوبوس شهری، تراموا و مترو نمایند. هزینه‌ی استفاده از وسایل نقلیه عمو‌می‌ در کشور ایتالیا به شهری که در آن زندگی ‌می‌کنید، بستگی خواهد داشت. به طور میانگین هزینه‌ی استفاده از وسایل حمل و نقل عمو‌می ‌برای دانشجویان خارجی در کشور ایتالیا حدود ۲۵ الی ۴۵ یورو در هر ماه است.

شبکه‌ی ریلی در کشور ایتالیا بسیار سریع و ایمن است. به همین دلیل به راحتی ‌می‌توانید در مدت زمان کمی‌ از شهری به شهر دیگر در کشور ایتالیا سفر کنید. هزینه‌ی تهیه‌ی بلیط سفر قطار معمولاً حدود ۲۰ یورو است. اما اگر زودتر اقدام به خرید بلیت خود بکنید، ‌می‌توانید تا ۷۰ درصد تخفیف بگیرید.

هزینه‌های دیگر تحصیل در ایتالیا

به غیر از هزینه‌هایی  که در بالا به آنها اشاره شد، هزینه‌های دیگری نیز وجود دارند که دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا باید آنها را پرداخت کنند. در ادامه‌ی مطلب به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

– میانگین هزینه‌ی استفاده از تلفن و اینترنت حدود ۳۰ الی ۵۰ یورو در هر ماه خواهد بود.

– میانگین هزینه‌ای که بابت تفریح و فعالیتهای اجتماعی پرداخت ‌می‌کنیدT حدود ۳۰ الی ۴۰ یورو در هر هفته خواهد بود.

– میانگین هزینه‌ی خرید کتاب و لوازم تحریر حدود ۴۰ الی ۵۰ را در هر ماه خواهد بود.

هزینه‌ی ویزا

پس از بررسی دقیق و کامل هزینه‌ تحصیل در ایتالیا و هزینه‌های زندگی در این کشور ‌می‌توانید نسبت به ارسال درخواست پذیرش تحصیلی خود به دانشگاه‌های این کشور اقدام کنید‌. فراموش نکنید که برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا باید هزینه‌ی ویزا را نیز پرداخت کنید. دانشجویان ایرانی باید در نظر بگیرند که برای اخذ ویزا حدود ۵۰ یورو باید پرداخت کنند. داوطلبان ‌می‌توانند هزینه‌ی ویزا را به صورت اینترنتی و آنلاین، با مراجعه به مرکز درخواست ویزای ایتالیا در ایران، یا با استفاده از انتقال بانکی انجام دهند. همچنین داوطلبان ایرانی باید ۵۷ یورو به عنوان هزینه‌ی مشاوره پرداخت نمایند. پس از رسیدن به خاک کشور ایتالیا لازم است که برای دریافت اجازه‌ی اقامت در کشور ایتالیا ۳۰ یوروی دیگر پرداخت نمایید.

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ لیست کاملی از هزینه‌های دانشجویی در ایتالیا

کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا با بهره مندی از کمک هزینه‌های دانشجویی

با اینکه تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا به صورت کامل رایگان نیست و بیشتر دانشگاه‌ها مبلغی را به عنوان شهریه‌ی دانشگاهی از دانشجویان ‌بین‌المللی دریافت می‌کنند، تحصیل در ایتالیا چندان که به نظر ‌می‌رسد دشوار نیست. چرا که دولت و دانشگاه‌های ایتالیا دانشجویان ‌بین‌المللی را که به قصد ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند، تحت حمایت خود قرار ‌می‌دهند و کمک هزینه‌های تحصیلی متنوعی را به آنها اعطاء ‌می‌کنند. برخورداری از کمک هزینه‌ی تحصیلی ‌می‌تواند کمک بسیاری به دانشجویان بین‌المللی بکند. برخی از این بورسیه‌های تحصیلی شهریه‌ی دانشگاهی و برخی دیگر هزینه‌های زندگی دانشجویی را پوشش ‌می‌دهند.

 

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی

 

بورسیه تحصیلی ارائه شده توسط دولت

بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا توسط دولت این کشور یا دانشگاه‌های آن به دانشجویان خارجی تعلق ‌می‌گیرند. بورسیه‌های دولتی در تما‌می ‌مقاطع به دانشجویان واجد شرایط اعطاء می‌شود. اما در بیشتر موارد دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی بیشتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی صورت می‌پذیرد. برای بهره‌مندی از کمک هزینه‌ی تحصیلی در مقطع کارشناسی باید دارای رزومه‌ی تحصیلی بسیار قوی باشید. بیشترین بورسیه‌های دولتی به مدت ۳، ۶ یا ۹ ماه به دانشجویان ‌بین‌المللی تعلق می‌گیرند. بورسیه‌های دولتی ایتالیا شامل کمک هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه، بیمه درمان و سلامت‌ و همچنین تامین بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی است. میانگین مبلغ کمک هزینه‌ی تحصیلی دولتی حدود ۹۰۰ یورو در ماه است. باید به این نکته توجه کرد که مبلغ کمک هزینه با توجه به نوع بورسیه، شرایط دانشجو و مقطع تحصیلی ‌می‌تواند متفاوت باشد.

برای دریافت برخی از بورسیه‌های تحصیلی باید به وب‌سایت مخصوص همان بورسیه مراجعه کرده و مدارک لازم را ارسال کنید. همچنین هنگام ارسال درخواست اخذ پذیرش خود باید شرایط بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی دانشگاهی را نیز به دقت مطالعه کرده و مدارک لازم را به دانشگاه ارائه دهید. پیشنهاد ‌می‌کنیم بیش از یک درخواست دریافت کمک هزینه تحصیلی را به ارگان‌های مربوطه بفرستید تا در صورت عدم قبولی یکی از درخواست‌های‌تان شانس خود را برای دریافت بورسیه‌ی دیگر از دست ندهید. یکی از موارد مهمی ‌که باید به آن توجه کنید، این است که به بازه‌ی زمانی تعیین شده جهت ارسال مدارک برای ثبت نام در دریافت بورسیه دقت نمایید. شرایط بورسیه و مبلغ آن و همچنین بازه‌ی زمانی که بورسیه به دانشجو تعلق ‌می‌گیرد با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال برخی از بورسیه‌ها در طول مدت تحصیل به دانشجویان اعطاء می‌شوند. در حالی که برخی از بورسیه‌های دیگر تنها یک یا چند ترم به دانشجو تعلق می‌پذیرند.

علاوه بر بورسیه‌های دولتی، دانشگاه‌های ایتالیا نیز اقدام به اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان ‌بین‌المللی ‌می‌کنند. علاوه بر این، دانشگاه‌ها در بسیاری موارد اقدام به اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی به عنوان پاداش به دانشجویان ممتاز و ساعی خود ‌می‌کنند، که مبلغ و شرایط این نوع کمک هزینه‌ی تحصیلی با توجه به شرایط دانشجو و مقطع تحصیلی او متفاوت است. معمولاً مبلغ کمک هزینه‌های دانشگاهی اهدا شده به دانشجویان خارجی در کشور ایتالیا حدود ۵,۰۰۰ الی ۱۲,۰۰۰ یورو در هر سال است. به منظور کسب اطلاعات دقیق از شرایط و مدارک لازم برای بهره‌مندی از کمک هزینه‌های دانشگاهی باید به وب‌سایت رسمی‌ هر دانشگاه مراجعه کرد. برخی از کمک هزینه‌های تحصیلی اعطاء شده توسط دانشگاه‌های ایتالیا به شرح زیر هستند.

بورسیه دانشگاه بلونیا

اولین دانشگاه ایتالیایی که در فهرست ما قرار دارد، دانشگاه بولونیا است. این دانشگاه در شهر بلونی واقع شده است. باید بدانید که بولونی یکی از پرطرفدارترین شهرهای دانشجویی در ایتالیا است. این شهر دارای تاریخی غنی بوده و مرکز قدیمی‌ شهر پر از بناها و ساختمان‌های شگفت انگیز است که تاریخ ساخت آنها به دوره‌ی رومی‌ها بازمی‌گردد. دانشگاه بولونیا خدمات رفاهی خوبی را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند. این دانشگاه بورسیه‌ای تحصیلی به ارزش مبلغ ۱۱,۰۵۹ یورویی را برای دانشجویان ‌بین‌المللی اعطاء می‌کند.

بورسیه دانشگاه بوکانی

بورسیه‌ی این دانشگاه برای دانشجویان غیر ایتالیایی در حال تحصیل در سال اول مقطع لیسانس و فوق لیسانس در سال تحصیلی قابل دسترس است. این بورسیه شامل هزینه‌ی دانشگاه به ارزش مبلغ ۱۲,۰۰۰ یورو در سال است. بورسیه‌ی مقطع فوق لیسانس نیز شامل هزینه‌ی دانشگاه به ارزش مبلغ ۱۳,۰۰۰ یورو در سال است. باید به این نکته اشاره کرد که به دلیل محدود بودن تعداد این کمک هزینه و بالا بودن تعداد متقاضیان، تعداد افراد پذیرفته شده برای بهره‌مندی از این کمک هزینه‌ی تحصیلی بسیار کم است. بنابراین برای دریافت این کمک هزینه لازم است که رزومه‌ی تحصیلی عالی و منحصر به فردی داشته باشید.

دانشگاه پادووا

این دانشگاه در شهر پادووا واقع شده است. پادووا به دلیل داشتن تاریخ غنی و شگفت‌انگیز یکی از شهرهای محبوب در بین توریست‌ها است. در حال حاضر این شهر یکی از بهترین شهرها در ایتالیا است که دانشجویان می‌توانند در آن تحصیلات عالیه داشته باشند. دانشگاه پادووا کمک هزینه‌ی تحصیلی خوبی را برای دانشجویان ‌بین‌المللی اعطاء می‌کند. این بورسیه‌ها برای دانشجویان کم درآمد ایتالیایی و خارجی که سابقه‌ی تحصیلی درخشانی دارند، اعطاء می‌شوند تا دانشجویان بتواند با فراغت خاطر بیشتری تحصیلات خود را ادامه دهند.

اجازه کار حین تحصیل در ایتالیا

علاوه بر این، به منظور تعدیل هزینه تحصیل در ایتالیا دولت این کشور اجازه‌ی کار پاره وقت را به دانشجویان ‌بین‌المللی که در حال تحصیل در دانشگاه‌های این کشور هستند، ‌می‌دهد. دانشجویان ‌می‌توانند به ازای هر ساعت کار حدود ۱۰ یورو دریافت کند. به این ترتیب دانشجویان می‌توانند بخشی از هزینه ی تحصیل در ایتالیا را تامین کنند. البته باید به این نکته‌ی مهم نیز اشاره کرد که دانشجویان در ساعت‌های کاری محدودی ‌می‌توانند مشغول به کار شوند و اجازه‌ی اشتغال به کار تمام وقت را ندارند. دانشجویان غیر اروپایی در حال تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا اجازه دارند تا ۲۰ ساعت در هفته به کار پاره وقت اشتغال داشته باشد. باید اضافه کرد که به دانشجویان اجازه داده ‌می‌شود در طول تعطیلات ترم و تعطیلات رسمی‌ به صورت تمام وقت کار کنند و پس اندازی برای خود داشته باشند.

 روش‌های صرفه جویی در هزینه تحصیل در ایتالیا

روش‌های مختلفی برای صرفه جویی در هزینه تحصیل در ایتالیا و تامین هزینه‌های زندگی در حین تحصیل در این کشور وجود دارد. برای مثال شما به عنوان یک دانشجوی خارجی ‌می‌توانید با خرید غذای خود از کافه تریای دانشگاه هزینه‌ی کمتری بابت تهیه‌ی غذای خود پرداخت کنید. برخی از مراکز توزیع غذا در کشور ایتالیا وجود دارند که محصولات غذایی خود را با قیمت پایین‌تری به مشتریان عرضه می‌کنند. شما ‌می‌توانید با مراجعه به این مراکز یک ساندویچ یا یک برش پیتزا را به قیمت ۲ الی ۳ یورو خریداری کنید.

باید به این نکته‌ی بسیار مهم توجه کنید که در بیشتر رستوران‌ها و کافه تریا‌های ایتالیایی اگر غذا یا نوشیدنی خود را در داخل رستوران سرو کنید، قیمت آن برای شما تقریباً دو برابر تمام خواهد شد. با اینکه ‌می‌توانید با سفارش غذا از همان رستوران و سرو آن در منزل خود، غذای خود را با نصف قیمت تهیه کنید. بیشتر رستوران‌های ایتالیایی مبلغی را بابت خدمات رستوران از مشتریان کسر ‌می‌کند.

علاوه بر این، برخی از رستوران‌های ایتالیایی اقدام به ارائه‌ی غذا و نوشیدنی با قیمت تخفیف خورده در برخی از ساعات روز می‌کنند. بیشتر رستوران‌ها بین ساعت ۶ الی ۹ بعد از ظهر غذا و نوشیدنی‌ها را با قیمت پایین‌تری به فروش ‌می‌رسانند. برای مثال ‌می‌توان گفت که شما ‌می‌توانید غذا و نوشیدنی خود را در این ساعات به قیمتی حدود ۶ یورو تهیه کنید.

شما ‌می‌توانید به عنوان یک دانشجوی جدیدالورود از تجربیات و دانسته‌های دانشجویان خارجی ترم بالا استفاده کنید. چرا که آنها تجربه بیشتری در تحصیل در کشور ایتالیا دارند و راه‌های بهتری برای صرفه جویی در هزینه تحصیل در ایتالیا را ‌می‌دانند.

باید بدانید مبلغی که بابت هزینه تحصیل در ایتالیا به خصوص در دانشگاه‌های برتر و عالی رتبه‌ی این کشور پرداخت ‌می‌کنید، باعث خواهد شد که در آینده پیشرفت‌های تحصیلی بسیاری داشته باشید و بتوانید پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی شغل مناسبی با درآمد بالا پیدا کنید. تحصیل در اروپا و زندگی در ایتالیا که یکی از زیباترین کشورهای جهان به شمار ‌می‌آید، انتخاب بسیار ایده‌آلی است. شما ‌می‌توانید به عنوان یک دانشجوی خارجی حین تحصیل در ایتالیا از شهر‌های تاریخی و بنا‌های اعجاب انگیز این کشور دیدن کنید. از طرفی دیگر ایتالیا دارای آب و هوای بسیار خوبی است و زندگی در این کشور بسیار لذت بخش خواهد بود. همچنین این کشور طبیعت بسیار زیبایی دارد و شما ‌می‌توانید اوقات فراغت خود را با گشت و گذار در طبیعت بی نظیر این کشور سپری کنید. علاوه بر اینها، ایتالیا به غذاهای لذیذ خود مشهور است. شما ‌می‌توانید طعم لذیذترین غذاها را در این کشور تجربه کنید. حتی ‌می‌توانید پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی خود شغل مناسبی در این کشور پیدا کرده و به ادامه زندگی در ایتالیا بپردازید. باید به این نکته توجه کنید که برای پیدا کردن کار مناسب در کشور ایتالیا لازم است که به زبان ایتالیایی تسلط کافی داشته باشید. بنابراین اگر قصد اخذ اجازه‌ی اقامت پس از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا را دارید، بهتر است هر چه زودتر فراگیری زبان ایتالیایی را آغاز کنید. با انتخاب دانشگاه‌های ایتالیا به عنوان مقصد تحصیلی، علاوه بر بهره‌مندی از تحصیل در دانشگاه‌هایی با کیفیت عالی و سطح علمی ‌بالا، تجربه‌ی بسیار شیرین و لذت بخشی از دوران دانشجویی خود خواهید داشت. اگر شما یا هر یک از آشنایانتان تجربه‌ی زندگی و تحصیل در ایتالیا را دارد، می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد اخذ ویزای تحصیلی و مدارک مورد و موارد مرتبط با آن می‌توانید در بخش نظرات، سوالات خودتان را مطرح کنید تا به آنها پاسخ داده شود.

منبع: mastersportal

دیدگاهتان را بنویسید